whatsapp
الو اپلای
آزمون استعداد تحصیلی اس ای تیScholastic Aptitude Test) SAT)

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  28 دی 1400

تعداد نظرات :  0

آزمون SAT ترکیه چیست

آزمون استعداد تحصیلی اس ای تی ، یک آزمون دانشگاهی برای دانش آموزان سال آخر دبیرستان یا کسانی است که این دوره را به پایان رسانده اند و به وسیله ی آن توانایی تفکر انتقادی و قدرت تحلیل لازم برای پیشرفت تحصیلی این دانش آموزان، سنجیده می شود.

دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیل در ترکیه هستند وشهروندان ترکیه که به دنبال تحصیل دوره ی کارشناسی در دانشگاههای خارجی می باشند، در این آزمون شرکت می کنند که اکثر این افراد نیز به دنبال تحصیل در دانشگاههای آمریکا هستند.

آزمون سات 7بار در آمریکا و 6بار در دیگر کشورها انجام می شود. اکثر دانشگاههای آمریکا و کانادا نتایج آزمون سات را می پذیرند.

قبولی در این آزمون علاوه بر اینکه در اروپا برای ورود به بسیاری از دانشگاهها کافی می باشد، در دانشگاههای برتری مانند هاروارد، یاله و آکسفورد برای کسب بورس تحصیلی نیز، قبولی در این آزمون الزامی می باشد.

برای پذیرفته شدن در دیگر موسسات نیز کسب نتیجه ی مطلوب در این آزمون، یک امتیاز در پروفایل فرد می باشد.

 

پکیج آموزشی آزمون SAT

معرفی دوره  :

پس از تعیین سطح اولیه متقاضی در دوره مورد نظر ثبت نام می شود . اگر نتواند در آزمون تعیین سطح نمره قبولی را کسب کند ، دوره جبرانی را میگذراند که در حدود 12 – 25 جلسه می باشد . پس از گذراندن این دوره می تواند وارد دوره اصلی SAT شود.

دوره جامع :

این دوره در حدود 6 ماه زمان میبرد و دانش آموخته طبق نمره تعیین سطحی که بدست آورده تعداد جلسات دوره را میگذراند ، این جلسات 3 روز در هفته و در 2 ساعت  برگزار می شود.

دوره فشرده :

این دوره فقط برای کسانی برگزار می شود که بتوانند در آزمون تعیین سطح از 100 نمره 70 را کسب نمایند . طول دوره در حدود 4 ماه می باشد و نحوه برگزاری کلاس ها 3جلسه در هفته و در 4 ساعت می باشد.

دوره حضوری یا آنلاین : بستگی به درخواست متقاضی دارد، دوره به هر دو شکل برگزار می شود.

آزمون استعداد تحصیلی SAT (سات)

امتحان اس ای تی که از طرف کالج برد (College Board) ترتیب داده شده است، شامل دو آزمون جداگانه ی استدلالی و موضوعی می باشد.

در سال 2016 سیستم این آزمون تغییر کرد و به دو شکل کتبی و کامپیوتری ارائه گردید. این آزمون که برای اولین بار در سال 1926 از طرف کالج برد برگزار شد، دانش جویان سراسر جهان را با محتوای درسی دبیرستانهای آمریکا می سنجد و رتبه بندی آن اعتبار جهانی دارد.

آزمون استعداد تحصیلی سات

با اینکه این آزمون در ابتدا برای ورود به دوره ی کارشناسی در آمریکا برگزار می شد، اکنون بیش از 50 کشور و 3000 دانشگاه نتایج این آزمون را برای ورود به موسسه ی خود می پذیرند.

عمدتا شرط پذیرش دانشجویان در دانشگاهها، قبولی آنها در آزمون سات1 یعنی ریاضیات و منطق می باشد، ولی برای بعضی رشته ها، موفقیت در آزمون سات 2 نیز خواسته می شود.

نکات مهم مربوط به آزمون اس ای تی :

– آزمون استعداد تحصیلی سات برای سنجش تواناییهای نوشتاری، شفاهی و ریاضی داوطلبان است.
– سوالها 4 گزینه ای است.
– آزمون SAT از سال 2016 به جای 2400 از 1600 امتیاز محاسبه می شود.
– برای آزمون سات محدودیت سنی وجود ندارد.
– امتحان اس ای تی هر سال در ماههای اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، ماه مه ، ژوئن و آگوست و در روزهای شنبه برگزار می شود.
– نمی توان در یک روز در هر دو آزمون استدلالی و موضوعی شرکت کرد.
– نتایج آزمون سات در دو هفته مشخص می شود.
چه کسانی می توانند درآزمون اس ای تی شرکت کنند؟
برای شرکت در این آزمون محدودیت سنی وجود ندارد ولی باید در کشور خود تحصیلات دوره ی دبیرستان را به پایان برده یا در سال آخر این دوره باشید.

برای کسب امتیاز مطلوب در این آزمون باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. توصیه می شود سطح متوسط بالاB2را برای ورود به این آزمون به پایان برسانید.

هزینه ی امتحان اس ای تی

این هزینه با توجه به مرکز آزمون، تاریخ آزمون و یا طریقه ی ثبت نام متفاوت خواهد بود. اگر بخواهید تاریخ یا محتوای امتحان را تغییر دهید، باید هزینه ی بیشتری پرداخت نمایید.

هزینه ی امتحان اس ای تی

پس از آزمون، نتیجه ی آزمون در 4 کپی رایگان به دانش آموزان ارائه میشود که می توانند آن را به چهار دانشگاه ارسال نمایند ولی در صورتی که خواهان یک کپی دیگر برای ارسال به یک دانشگاه دیگر باشند، باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند.

تاریخ امتحان سات

تاریخ امتحان سات با توجه به مرکز آزمون که انتخاب کرده اید، نوع امتحان و یا محل اقامت شما متفاوت خواهدبود. در برخی مراکز ممکن است آزمون کامپیوتری سات برگزار نشود. تاریخ و هزینه ی امتحانات کتبی و کامپیوتری متفاوت هستند.

در مورد تاریخ امتحان و جزئیات بیشتر، از حوزه ی امتحانی مربوطه می توانید اطلاعات کسب کنید.هنگام ثبت نام در آزمون سات می توانید گزینه ی امتحان در روز یکشنبه را انتخاب نمایید.

امتحان روز یکشنبه برای کسانی است که به دلیل آیین های مذهبی نمی توانند روز شنبه در آزمون شرکت کنند.

برای شرکت در امتحان روز یکشنبه، باید دلیل مذهبی خود را بیان نمایید، یک مدرک رسمی از عبادتگاه دین مربوطه بیاورید و این مدرک باید با امضاء رهبر مذهبی رسمی آنجا باشد.

مراکز آزمون سات

در ترکیه 12 مرکز و مدرسه معتبر برای اجرای این آزمون وجود دارد. هر مرکز آزمون کد مربوط به خود را دارد و هنگام ثبت نام باید کد مربوط به مرکزی راکه مراجعه نموده اید، در فرم ثبت نام وارد نمایید.

ممکن است بعضی از مراکز ثبت نام هزینه ی اضافی درخواست نمایند و تاریخ و هزینه ی ثبت نام در مراکز مختلف، متفاوت خواهد بود.

ثبت نام برای آزمون SAT

شما از طریق وب سایت کالج برد، تلفن و پست می توانید ثبت نام کنید. هنگام ثبت نام آزمون استعداد تحصیلی اس ای تی باید یک عکس از خودتان آپلود کنید.

بارگذاری عکس یکی از مراحل ثبت نام در آزمون سات می باشد و برای حفظ امنیت آزمون، در روز آزمون این عکس با شناسنامه ی شما تطبیق داده می شود. هنگام ثبت نام کاملا باید نام قانونی و دیگر مشخصات خود را تکمیل نمایید.

از همخوانی اطلاعاتی که ثبت کرده اید با اطلاعات مندرج در مدارک شناسایی خود مطمئن گردید. می توانید به همراه ثبت نام در آزمون سات ، در آزمون آزمایشی آن نیز ثبت نام نمایید. هنگام پر کردن فرم، به کدهای تحصیل درخانه (970000) یا در دبیرستان، و برای مرکز آزمون خود به یک کد کالج برد احتیاج خواهید داشت.

به علاوه برای فرستادن امتیآز خود در این آزمون، برای دانشگاه و کشوری که می خواهید نیز، به کد آنها احتیاج خواهید داشت.

ثبت نام برای آزمون SAT

برای ثبت نام از طریق پست، شما باید از مرکز آزمونی که به آن مراجعه کرده اید، کتابچه ی راهنمای ثبت نام در آزمونهای سات، را دریافت نمایید.

کتابچه ی راهنما به همراه یک فرم ثبت نام و پاکت پستی ارائه می شود. پس از پر کردن فرم همراه کتابچه، با پست کردن آن ثبت نام خود را انجام داده اید. در چند مورد دیگر باید ثبت نام را از طریق پست انجام دهید.

از جمله اگر خواهان آزمونی در نزدیکی محل اقامت خود هستید، خواهان شرکت در امتحان روز یکشنبه هستید، می خواهید با چک یا حواله هزینه ی مربوطه را پرداخت نمایید، 13 ساله یا کوچکتر هستید، عکس شما آپلود نمی شود و یا می خواهید در یک مرکز بین المللی ثبت نام نمایید.

اگر در کشورهایی غیر از آمریکا می خواهید از طریق پست ثبت نام نمایید، باید قبل از آخرین مهلت ثبت نام بین المللی، فرم خود را پست نمایید.

بخش های امتحان سات

آزمون سات 1 : امتحان سات 1، یک آزمون استدلال چند گزینه ای است که 3 ساعت و 45 دقیقه به طول می انجامد. و برای سنجش توانایی ریاضی و کلامی دانش آموز طراحی شده است.

شامل 3 بخش ریاضی، خواندن انتقادی و نوشتن می باشد. امتیاز هر بخش مابین 200 تا 800 است. برای پذیرش در دانشگاههای آمریکا امتیاز هر سه بخش مد نظر می باشد.

ولی در دانشگاههای ترکیه امتیاز دو بخش ریاضی و خواندن، برای پذیرش به دانشگاه لحاظ می شود و بخش نوشتن مورد نظر نیست.

آزمون سات 2 : یک آزمون موضوعی است که در یک ساعت برگزار می شود. موضوعات آزمون، تاریخ، ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و…می باشد و نمره ی امتحان مابین 200 تا 800 است.

اکثر دانشگاههای آمریکا حداقل موفقیت در سات یک را خواهانند ولی دانشگاههای برتر ممکن است نمره ی قبولی در هر دو آزمون را طلب نمایند. در ترکیه به هنگام پذیرش دانشجویان خارجی امتیاز آزمون سات 2 نیز مورد توجه قرار می گیرد.

نتایج آزمون سات در دانشگاههای آمریکا به مدت 5 سال معتبر است. در ترکیه و برای دانشجویان خارجی ، این مدرک به مدت 2 سال معتبر می باشد. اعتبار مدرک قبولی در آزمون اس ای تی، در کشورهای مختلف، متفاوت می باشد.

منابع امتحانی آزمون SAT

منابع امتحانی آزمون SAT

کتابهای تست وآمادگی برای آزمون سات، در انتشارات مختلف موجود است. ولی با توجه به تغییراتی که در سال 2016 در نوع تستها و محتوای آن، به وجود آمد، باید دقت نمایید که کتابهای منتشر شده پس از سال 2016 را انتخاب نمایید.

کتاب آمادگی برای آزمون سات که توسط پرینستون رئویو ( Princeton Review) و کاپلان اینترنشنال ( Kaplan Internationa) تهیه شده است، را می توانید از کتابفروشی ها یا از طریق اینترنت خرید نمایید.

کتاب راهنمای مطالعه سات (SAT Study Guide)، که از طرف کالج برد تهیه شده است، برای این آزمون بهترین کتاب مرجع می باشد.

کتاب آزمون موضوعی (SAT Subject Test) از پرینستون رئویو و کتاب امتیاز سات (SAT Premium) اثرپرینستون رئویواز بهترین منابع امتحانی آزمون سات می باشند.

مدرسه ی زبان کاپلان نیزدر کتاب آزمون تمرینی (practice test) ،سوالات بیش از 1200 آزمون SAT را جمع آوری کرده اند.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 12 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .