whatsapp

مدارس دولتی و خصوصی ترکیه و آشنایی با آن ها

مدارس دولتی و خصوصی ترکیه و آشنایی با آن ها
شیوا داداش زاده 1 نظر

مدارس دولتی و خصوصی ترکیه

مدارس ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از والدین به خصوص والدین ایرانی را به خود جلب کرده است. این توجه و تمرکز والدین به خصوص در مقاطع دبیرستان بسیار بیشتر از مقاطع دیگر می گردد زیرا که در مقاطع دبیرستان علایق کودک معطوف به رشته ای که می خواهد با آن ادامه تحصیل دهد و وارد بازار کار گردد مشخص می شود.

درصدی از والدین ایرانی ترجیح می دهند که از همان ابتدا فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام نمایند. اما امکان ثبت نام در مدارس بین المللی در ایران وجود ندارد. همچنین نداشتن اطلاعات کافی خود نیز سبب می شود تا والدین نتوانند در مورد تحصیل کودکان در خارج از کشور به درستی تصمیم گیری نمایند. این در حالی است که سیستم آموزشی ترکیه این امکان را فراهم میکند تا مدارس خصوصی، مدارس دولتی و بین المللی باشند و آزادانه به فعالیت های خود بپردازند.

در ترکیه این مراکز آموزشی سالیانه میزبان بسیاری از دانش آموزان از جای جای دیگر دنیا می باشند. کیفیت بالای سیستم آموزشی و هزینه های مناسب سبب گردیده است که ترکیه به مقصدی برای تحصیل دانش آموزان تبدیل شود.

مدارس خصوصی و دولتی ترکیه

کلیات سیستم آموزشی کشور ترکیه

سن آموزش رسمی در ترکیه از ۶ سالگی آغاز می گردد و ثبت نام کودکان در مقطع ابتدایی و همچنین متوسطه اجباری می باشد و در صورتی که والدین از حضور کودک در مدارس ممانعت نمایند سبب پیگیری قانونی والدین کودک می گردد. لازم به یادآوری می باشد که تحصیل رسمی در ترکیه ۱۲ سال به طول می انجامد.

شروع سال تحصیلی دانش آموزان در ترکیه از اواسط اردیبهشت می باشد و تا آخر دی ماه ترم اول طول می کشد. ترم تحصیلی دوم در مدارس ترکیه در اواسط ماه بهمن آغاز می گردد. اواسط ماه خرداد هم تعطیلات تابستانی شروع می گردد.

ثبت نام در مدارس از اواسط تیر ماه شروع می شود. اما در بسیاری از مدارس این تاریخ ها می تواند تغییر یابد.

مدارس کشور ترکیه در سه مقطع تحصیلی اقدام به ثبت نام دانش آموزان می کنند. این سه مقطع عبارتند از:

  • مقطع ابتدایی ( ایلک اکول)
  • مقطع متوسطه (اورتا اکول)
  • مقطع دبیرستان (لیسه)

تحصیل در مدارس ترکیه

مدارس ترکیه به چند دسته تقسیم می شوند؟

در کشور ترکیه مدارس  به سه نوع دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می گردد. در تمام مدارس  به غیر از امام هاتیب، حضور دانش آموزان به صورت مختلط می باشد. و البته که یونیفورم هر مدرسه مخصوص خود آن مدرسه می باشد. کتاب های درسی در مدارس به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود ولیکن کتاب های کمک آموزشی را والدین می بایستی از بیرون از مدرسه تهیه نمایند. در کشور ترکیه حتی مدارس دولتی در ترکیه دارای امکانات آموزشی بسیار بالایی می باشد. و در بسیاری از مدارس سیستم های آموزشی هوشمند وجود دارد.

در زیر سعی شده است که به انواع مدارس اشاره گردد:

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه

1. مدارس دولتی

مدارس دولتی شباهت زیادی به مدارس دولتی ایران دارند. بر اساس مصوبه های آموزش و پرورش ترکیه تمام مدارس دولتی از یک نظام آموزشی مشخص و از قبل تعریف شده باید پیروی نمایند. ثبت نام در این مدارس چه برای شهروندان ترک و چه اتباع کشورهای دیگر که در ترکیه موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اند به صورت رایگان می باشد البته لازم به ذکر است تقسیم بندی دانش آموزان در مدارس بر اساس اجاره نامه و محل سکونت آن ها خواهد بود.

در ترکیه مدارس دولتی در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارند و این تصور که مدارس دولتی از امکانات و کیفیت ضعیفی برخوردار هستند بسیار اشتباه است زیرا که سیستم آموزش و پرورش این کشور بر اساس سیستم آموزش و پرورش اروپا برنامه ریزی شده است.

تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه

2. مدارس خصوصی

اگر به دنبال نمونه ی ایرانی مدارس خصوصی ترکیه هستید باید بگوییم مدارس خصوصی این کشور شباهت زیادی به مدارس غیر انتفاعی ایران دارند. شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه به مانند مدارس غیر انتفاعی در ایران می باشد. مدارس خصوصی  امکانات آموزشی بهتری به نسبت مدارس دولتی دارند. مثلا در بسیاری از مدارس خصوصی کودکان باید به دو یا سه زبان مسلط دنیا آشنایی پیدا کنند. همچنین هنر، ورزش، موسیقی جزء لاینفک مدارس خصوصی  می باشند. و ساعات حضور دانش آموزان در این مدارس به مراتب بیشتر از مدارس دولتی می باشد.

مدارس خصوصی  از مقطع پیش دبستانی الی دبیرستان را شامل می گردند. در اکثر این مواقع این مدارس دارای امکانات بسیار خوبی به مانند: استخر شنا، سالن موسیقی و نمایش، آزمایشگاه، و تجهیزات به روز می باشد. البته که کلاس های فوق برنامه علمی و هنری و همچنین برگزاری اردوهای مفصل دانش آموزی از دیگر مزیت های مدارس خصوصی می باشند.

هزینه های تحصیل در مدارس ترکیه

هزینه های ثبت نام مدارس خصوصی در کشور ترکیه

هزینه مدارس خصوصی بسته به نوع مدرسه و خدمات می تواند از ۱۵۰۰۰هزار لیر الی ۲۵۰۰۰ هزار لیر به صورت سالیانه متفاوت باشد. زبان تدریس در اکثر مواقع ترکی می باشد. البته زبان های خارجی دیگر در کنار زبان ترکی آموزش داده می شود.

معمولاً  هزینه های مدارس خصوصی  از سالیانه ۱۵۰۰۰ لیر تا ۲۵۰۰۰ لیر بسته به نوع مدرسه و خدمات می باشد.در مدارس خصوصی تُرک ، زبان تدریس و کتابها زبان تُرکی بوده و زبانهای خارجی دیگر به صورت تقویتی و بدون گرفتن هیچ گونه هزینه اضافی به صورت درسهای فوق العاده به دانش آموزان ارائه می شود.

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

3. مدارس بین المللی در کشور ترکیه

بسیاری از موارد مدارس بین الملی در ترکیه شعبه ای از مدارس بین المللی دنیا می باشند. که در اکثر مواقع سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی و اروپایی تنظیم شده است. شرایط ثبت نام این مدارس نیز به مانند مدارس آمریکا می باشد.

زبان تدریس مدارس بین الملل معمولا انگلیسی، آلمانی و یا فرانسه بوده و زبان ترکی در کنار این زبان ها به صورت درس های فوق برنامه ارایه می گردد. البته لازم به ذکر است که مدارس بین الملل زیر نظر سفارت و یا آموزش و پرورش کشور دیگر است.

هزینه ثبت نام مدارس بین المللی در کشور ترکیه

هزینه ی سالیانه مدارس بین المللی بسیار بالا می باشد. هزینه این مدارس به صورت معمول بین ۲۵۰۰۰ هزار دلار الی ۵۰۰۰۰ هزار دلار آمریکا می باشد. که معمولا برای یکسال به صورت یکجا و یا در دو قسط قابل پرداخت خواهد بود.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 از 63 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!