whatsapp
الو اپلای
حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  8 فروردین 1400

تعداد نظرات :  2

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه که باید بدانید

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از کنشگران و فعالین اجتماعی را به خود جلب کرده است. ترکیه را می توان به عنوان مقصدی در نظر گرفت که در سال های اخیر توجه بسیاری از جویندگان کار را به خود جلب کرده است.

نه تنها از کشورهای همجوار ترکیه به مانند ایران، عراق، سوریه و … در چند سال اخیر تعداد افراد زیادی برای تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و … مهاجرت کرده اند بلکه با توجه به قوانین جدید اخذ شهروندی ترکیه شاهد افزایش روزافزون تعداد اتباع خارجی مقیم در ترکیه هستیم.

آن چیزی که در این میان شاید بیشتر از هر چیز دیگری نمود یافته است عدم آشنایی بسیاری از این افراد به حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه باشد به همین دلیل ممکن است در بسیاری از موارد این موضوع سبب شود که حقوق این افراد پایمال شود. در این مقاله سعی شده است تا شما را با آنچه حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه می باشد آشنا کنیم.

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه

بر اساس قانون اساسی جمهوری ترکیه در کشور ترکیه “هر کس حق امنیت اجتماعی دارد.” این موضوع نه تنها برای شهروندان خود ترکیه صادق است بلکه برای سایر ساکنین و اتباع کشورهای دیگر که حتی اقامت کوتاه مدت در ترکیه را انتخاب کرده اند نیز صادق می باشد. حقوق امنیت اجتماعی هم شامل بیمه اجتماعی و هم بهداشت عمومی می شود. باید در نظر داشته باشید که بر اساس مصوبات دولت تمام افرادی به دنبال کار در ترکیه هستند و در هر مسلکی مشغول باشند بر اساس قوانین (SSK) باید از بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند.

حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه

توافقنامه دو جانبه تأمین اجتماعی و کار چیست؟

توافق نامه های تامین اجتماعی شامل توافق نامه های دو جانبه یا چند جانبه ای می باشند که بر اساس حقوق و تعهدات اجتماعی افراد آن جامعه به وجود آمده اند. در برخی موارد چنین قراردادهایی میان دو کشور بسته شده است و در واقع این به این معنی می باشد که شهروندان هر دو کشور در هر کدام از کشورها حضور داشته باشند بر اساس تعهدات دو جانبه که در متن توافق نامه آورده شده است داری حقوق مشترک می باشند.

در سال 2016 دولت ترکیه با چند کشور در زمینه حقوق اجتماعی اتباع خارجی در ترکیه و سایر کشورها توافقنامه هایی را به امضاء رسانید که سعی شده است در زیر به برخی از این توافق نامه ها به اختصار اشاره شود:

توافقنامه دو جانبه تأمین اجتماعی و کار چیست؟

توافقنامه شرایط بیمه تامین اجتماعی اتباع خارجی شاغل در ترکیه چگونه است

بر اساس قوانین کشور ترکیه تمام افراد و اتباع کشورهای خارجی که در ترکیه مشغول به کار هستند می بایستی در زمان شروع به کار به ادراه SGK مراجعه و وضعیت خود را به اطلاع آنها برساند. مثلا بر اساس برخی توافقنامه ها که بر اساس شرایط کار و بیمه بین دو کشور بسته شده باشد شخص می تواند وضعیت بیمه تامین اجتماعی خود را به کشور ثانوی منتقل نماید. مثلا در صورتی که بین کشوری که در آن شهروند است و کشور ترکیه توافق نامه کاری امضاء شده باشد و شخص در کشور ترکیه مشغول به کار بوده باشد می تواند سوابق بیمه خود را به کشور خود انتقال دهد و یا برعکس.

و یا ممکن است برای ماموریت کاری در یک شرکتی در ترکیه مشغول به کار باشد که در این صورت نیازی به بیمه کردن فرد نیست چون بیمه شخص از کشور خودش پرداخت می شود. البته برای مدت زمان کاری این افراد در ترکیه قوانین خاصی وضع شده است به عنوان مثال، این دوره؛ برای شهروندان کشور گرجستان 24 ماه است که این افراد می توانند این دوره را تا 60 ماه دوباره تمدید نمایند. البته در نظر داشته باشید که این یک توافقنامه می باشد و می تواند براساس توافق مجدد بین طرفین تمدید و یا افزایش یابد.

توافقنامه شرایط بیمه تامین اجتماعی اتباع خارجی شاغل در ترکیه چگونه است

حقوق اجتماعي اتباع خارجی در ترکیه: بیمه سلامت

اتباع خارجی باید به نزدیکترین مرکز تأمین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنند تا از خدمات بیمه سلامت SGK برای اتباع خارجی در ترکیه بهره مند شوند. ترکیه یکی از بهترین کشورهایی می باشد که توانسته است استانداردهای جهانی بیمه سلامت را پیاده کند. در ترکیه بیش از 600 مرکز بیمه سلامت وجود دارد که افراد به راحتی می توانند به آنجا مراجعه نموده و درخواست خود را ارایه نمایند. در زیر به برخی از افرادی که می توانند برای ثبت نام این بیمه اقدام نمایند آورده شده است:

 • اتباع خارجی که اجازه اقامت در ترکیه را دارند.
 • اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند ولی در هیچ کشور دیگری بیمه نیستند.
 • اتباع خارجی که بیش از یکسال از اقامت آنها در ترکیه گذشته باشد. همچنین به غیر شخص3 افراد زیر نیز می توانند از خدمات بیمه استفاده نمایند:
 • همسر فرد
 • فرزندان (یا کودکان) زیر 18 سال،
 • فرزندان زیر 20 سال مجرد که در مقطع دبیرستان در ترکیه مشغول به تحصیل می باشند.
 • فرزندان زیر 25 سال مجرد که در مقاطع بالاتر (تحصيلات عالي) مشغول به تحصیل باشند.
 • فرزندان معلول بدون در نظر گرفتن سن آنها

حقوق اجتماعي اتباع خارجی در ترکیه: بیمه سلامت

حقوق اجتماعي اتباع خارجی در ترکیه: بیمه بیکاری

شهروندان کشورهای غیر ترک در صورتی که به کار قانونی در ترکیه اشتغال داشته باشند و بیمه برای آنها رد شده باشد می توانند از تمام حقوق و مزایای بیمه بیکاری که در ترکیه برای شهروندان این کشور وجود دارد بهره مند شوند.

بیمه بیکاری

حقوق اجتماعي اتباع خارجی در ترکیه:بازنشستگی

اتباع خارجی شاغل در ترکیه از تمام حقوق تامین اجتماعی برخوردار هستند به مانند ساعت اضافه کاری، پرداخت حقوق در موعد مقرر توسط کارفرما ، مرخصی بدون حقوق، حق سنوات و … . همچنین کارمندان خارجی می توانند از ترکیه بازنشسته شوند. یک خارجی باید شرایط مشابهی با یک شهروند ترکیه داشته باشد تا بتواند از بازنشستگی در ترکیه استفاده کند. سن بازنشستگی یک خانم در ترکیه، 58 سال و آقایان 60 سال می باشد. کارمندان وابسته باید 7200 روز حق بیمه را کامل کنند و کارکنان مستقل و دولتی باید 9000 روز حق بیمه را تکمیل کنند تا بتوانند از مزایای بازنشستگی استفاده نمایند.

حقوق اجتماعي اتباع خارجی در ترکیه:بازنشستگی

شغل های ممنوع برای اتباع خارجی در ترکیه

 • دندانپزشکی، مامایی و پرستاری
 • داروسازی
 • دامپزشکی
 • مسئول بیمارستان های خصوصی
 • کاپیتان کشتی
 • صید ماهی، صدف، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان و …
 • غواصی
 • وکالت
 • سر دفتر اسناد رسمی
 • کارگزاری گمرک
 • افسر امنیتی در سازمان های خصوصی یا عمومی

به غیر از مشاغل ذکر شده اتباع خارجی می توانند آزادانه به مشاغل و حرفه های دیگر مشغول باشند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.9 از 5 با 30 رای

 • حمید حیات

  1401-04-15 در 10:17 ب.ظ

  اگر فردی در ایران بازنشسته باشه، و در ترکیه اقامت قانونی داشته باشه، آیا می‌تواند مانند بازنشسته های ترک از مزایای استانبول کارت برای سوارشدن به اتوبوس یا مترو استفاده کند

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-21 در 2:51 ب.ظ

   سلام
   خیر سیستم تامین اجتماعی دو کشور ربطی به هم ندارند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .