whatsapp
الو اپلای
خوابگاه دانشجویی دولتی ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  5 خرداد 1401

تعداد نظرات :  4

شرایط خوابگاه دانشجویی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌های مهاجرت برای افرادی است که قصد اقامت در کشوری دیگر را دارند. ترکیه به عنوان یکی از مقاصد مهاجرتی پرطرفدار در میان ایرانیان، حالا میزبان دانشجویان ایرانی هم شده است. تحصیل در این کشور به دلایل بسیار زیاد می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب برای جوانان باشد. اما یکی از چالش‌های تحصیل در ترکیه، پیدا کردن محل سکونت است. اگر دانشجو بخواهد با هزینه کمتری در این کشور به تحصیل بپردازد، مانند دیگر کشورها می‌تواند از مزایای خوابگاه دانشجویی استفاده کند. ترکیه برای اقامت دانشجویان بین‌المللی مزایای خوبی را در نظر گرفته است. با توجه به استقبال زیاد دانشجویان ایرانی از اقامت و تحصیل در ترکیه ،‌ در این مطلب نکاتی که برای پیدا کردن خوابگاه دانشجویی لازم است بدانید را عنوان خواهیم کرد.

شرایط خوابگاه دانشجویی در ترکیه

 

مزایای تحصیل در ترکیه

شاید قبل از شروع صحبت در مورد خوابگاه، بد نباشد کمی از مزایای تحصیل در ترکیه و شرایط آن بدانیم. در ترکیه، دانشگاه‌های مشهوری وجود دارند که در رنکینگ جهانی رتبه‌های خوبی دارند. از طرفی، وزارت علوم ایران هم بسیاری از این دانشگاه‌ها را به رسمیت شناخته و مدرک آن‌ها را می‌پذیرند. همین موضوع باعث شده که نگاه بسیاری از دانشجویان ایرانی به سمت دانشگاه‌های ترکیه جلب شود.

اولین و مهمترین نکته در مورد ترکیه، نزدیکی کشور ترکیه به ایران است. این نزدیکی تنها به معنای بعد مسافت نیست. که البته همین هم برای بسیاری از دانشجویان ایرانی که دوست ندارند به هر دلیلی از خانواده دور باشند یک مزیت بزرگ است. این نزدیکی و عدم نیاز به ویزا برای ایرانی‌ها، باعث شده که رفت و آمد به این کشور هم آسان و هم به نسبت مقرون به صرفه باشد. اما به جز این، نزدیکی و قرابت فرهنگ،‌ مذهب و سیستم زندگی در ترکیه در مقایسه با ایران هم نکته مهمی در جلب دانشجویانایرانی به ترکیه است. روش پذیرش دانشجو در ترکیه هم نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا آسان‌تر است.

یک نکته بسیار مهم دیگر، کم بودن هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای دنیاست. علاوه بر این، هزینه زندگی در ترکیه هم نسبت به دیگر کشورها پایین‌تر است. ترکیه را حتی می‌توان به عنوان یک سکوی پرتاب به سمت کشورهای دیگر در نظر گرفت. در واقع قدم اول که سختی بیشتری دارد در این کشور برداشته می‌شود. مزیت خوب دانشگاه‌های این کشور، تدریس به زبان انگلیسی است. اگر شما به زبان ترکی آشنا باشید،‌ در این کشور راحت‌تر می‌توانید تحصیل و زندگی کنید.

مزایای تحصیل در ترکیه

 

کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ترکیه در سطح خوبی است. دانشگاه‌های این کشور در حد استانداردهای جهانی آموزش خود را ارائه می‌کنند. وجود کتابخانه‌ها، سالن‌های ورزشی،‌ کارگاه‌های مجهز، آزمایشگاه‌های علمی و بسیاری امکانات دیگر در این دانشگاه‌ها از مزایای تحصیل در آن‌هاست.

دانشگاه‌های ترکیه با بعضی دانشگاه‌های اروپا و آمریکا،‌ ارتباط نزدیکی دارند و می‌توان از طریق آن‌ها به آن دانشگاه‌ها متصل شد.

امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با دریافت بورسیه تحصیلی به صورت رایگان در این کشور وجود دارد. امکان یافتن کار دانشجویی در این کشور برای تامین هزینه تحصیل وجود دارد.

ترکیه شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل را هم فراهم کرده است. یکی از بهترین مزایای تحصیل در ترکیه این است که نیازی به دریافت ویزا برای تحصیل در این کشور هم وجود ندارد.

 

شرایط اسکان دانشجویی در ترکیه

در ترکیه دانشجویان می‌توانند با اجاره کردن خانه،‌ در این کشور اقامت داشته باشند. این موضوع در مورد دانشجویان دانشگاه‌هایی که خوابگاه ندارند بیشتر دیده می‌شود. در صورت نبودن خوابگاه معمولا چند دانشجو با هم یک آپارتمان را اجاره کرده و در آن زندگی می‌کنند. اما بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه خوابگاه دارند. هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه بسیار کمتر از آپارتمان و خانه است.

 

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه

هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه با توجه به دولتی یا خصوصی بودن متفاوت است. اما می‌توان گفت که این مبلغ از ۴۵ لیر در ماه شروع شده و به حدود ۳۰۰۰ لیر در ماه خواهد رسید. تغییر این مبلغ به منطقه جغرافیایی خوابگاه هم بستگی دارد. شهرهای بزرگتری مانند استانبول، آنکارا و ازمیر، هزینه‌های بیشتری برای افراد دارند. اما در همین شهرها هم می‌توان خوابگاه‌هایی دورتر از منطقه مرکزی با قیمت بهتر پیدا کرد. این قیمت‌ها برای آپارتمان و خانه هم به همین صورت است. یعنی با توجه به منطقه و متراژ خانه، قیمت‌ها بسیار متغیر هستند.

قوانین خوابگاه‌ها با هم متفاوت است و همین موضوع روی هزینه خوابگاه دانشجویی در ترکیه هم تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که دانشجویان به این قوانین احترام نگذارند،‌ جریمه خواهند شد. در بعضی از خوابگاه‌ها تمامی وعده‌های غذایی تامین می‌شود و در بعضی نه. هزینه آب و برق و گاز هم در بعضی از خوابگاه‌ها روی هزینه کرایه است و در بعضی دیگر جداگانه باید پرداخت شوند.

 

انواع خوابگاه دانشجویی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه یا خصوصی هستند یا دولتی. هر کدام از این دانشگاه‌ها،‌ شهریه خاص خودشان را دارند. یعنی دانشگاه‌های دولتی هم همراه با شهریه هستند. به همین ترتیب خوابگاه‌های دانشجویی هم انواع مختلفی دارند:

خوابگاه دانشجویی دولتی

این خوابگاه‌های دولتی که با نام KYK هم شناخته می‌شوند،‌ توسط وزارت جوانان  و ورزش ترکیه و زیر نظر دولت اداره می‌شوند. هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی نسبت به خوابگاه‌های خصوصی کمتر است. شاید بتوان گفت به صورت میانگین حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیر هزینه این خوابگاه‌ها در هر ماه است. این خوابگاه‌های دولتی مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در خوابگاه‌های دولتی وعده‌های غذایی با دریافت هزینه‌ای اندک تامین می‌شوند. بسیاری از خدمات مانند نظافت،‌ شستشو و خشک کردن لباس‌ها و دسترسی به اینترنت به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

هر دانشجو می‌تواند به مدت ۱۰ روز از مهمان خود در خوابگاه پذیرایی کند. در این خوابگاه‌ها مشاوره‌های روانشناسی هم به دانشجویان داده می‌شود. اما نکته مهم و شاید منفی این خوابگاه‌ها تعداد زیاد دانشجویان در هر اتاق است. ممکن است که در اتاق ۸ دانشجو زندگی کنند. از آن جایی که این دانشجویان بین‌المللی هستند و هر کدام فرهنگ خاص خودشان را دارند باید دانشجو توان زندگی در این شرایط را داشته باشد. علاوه بر اینکه با وجود تعداد زیادی در یک فضای کوچک، برای مطالعه و حتی استراحت هم ممکن است فضای آرامی وجود نداشته باشد. از طرف دیگر خوابگاه‌های دولتی تعداد محدودی هستند که دانشجویان بین‌المللی کمتر می‌توانند شرایط دریافت آن را داشته باشند. به همین دلیل باید به سراغ دیگر انواع خوابگاه دانشجویی بروند.

خوابگاه دانشجویی دولتی ترکیه

 

خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی

این خوابگاه‌ها توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شوند. خوابگاه‌های خصوصی شرایط خوبی را برای دانشجو فراهم می‌کنند. هزینه خوابگاه دانشجویی خصوصی با توجه به شرکت ارائه دهنده متفاوت است اما به هر حال از هزینه خوابگاه‌ دانشجویی دولتی بیشتر است. این خوابگاه‌ها کیفیت بالایی از زندگی را برای دانشجو فراهم می‌کند. فاصله این خوابگاه‌ها تا دانشگاه کم است. به همین دلیل هزینه رفت و آمد هم برای دانشجو اضافه نمی‌شود. در این خوابگاه‌ها وعده غذایی صبحانه به صورت رایگان است اما ناهار و شام با پرداخت هزینه خواهد بود. خدماتی مانند نظافت و شستشو و خشک کردن لباس‌ها در این خوابگاه‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود. دسترسی به اینترنت پرسرعت هم در این خوابگاه‌ها به صورت رایگان است. اتاق‌ها معمولا برای کمتر از ۴ نفر فضای بسیار خوبی دارند. در فضای خوابگاهی، سالن مطالعه هم برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

خوابگاه دانشجویی وقفی در ترکیه

یکی دیگر از انواع خوابگاه در ترکیه،‌ خوابگاه‌های وقفی است. این خوابگاه‌ها که با نام Vakif Student Dormitory در این کشور شناخته می‌شوند. سازمان موقوفه مذهبی که یک سازمان خیریه مذهبی در ترکیه است، این خوابگاه‌ها را تحت پوشش خود دارد. این خوابگاه‌ها فقط در سه شهر آنتالیا،‌ ازمیر و استانبول قرار دارند. شرط استفاده از این خوابگاه‌ها،‌ قبولی در مصاحبه ورودی است. از نکات قابل توجه در مورد این خوابگاه‌ها این است که خبری از اینترنت در این مکان‌ها نسیت. علاوه بر این، رفت و آمد هم قوانین سختگیرانه و خاصی دارد. اما وعده‌های غذایی و نظافت و سیستم گرمایش و سرمایش این خوابگاه‌ها در شرایط مطلوبی است.

 

اجاره آپارتمان دانشجویی در ترکیه

در شهرهای بزرگ ترکیه، امکان اجاره آپارتمان برای دانشجویان وجود دارد. کیفیت این آپارتمان‌ها از خوابگاه‌ها بالاتر است و خب البته طبیعی است که هزینه زندگی در آن‌ها هم بالاتر است. این هزینه البته از اجاره خانه در این شهرها کمتر است. از طرفی اگر دانشجویان باهم این آپارتمان‌ها را اجاره کنند، مبلغ اجاره بین آن‌ها تقسیم شده و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. اما این سبک اجاره شامل بهای گاز،‌ برق، آب و اینترنت هم هست. از این گذشته هزینه خورد و خوراک را هم باید جداگانه در نظر گرفت. از معایب این آپارتمان‌ها شاید عدم امنیت آن‌ها باشد. این مشکل البته با اجاره در مکان‌های مطمئن حل خواهد شد. اما بیشتر آپارتمان‌های دانشجویی در محله‌های شلوغ و پر جمعیت شهرهای بزرگ قرار دارند تا نزدیک به وسایل حمل و نقل عمومی باشند. همین موضوع امنیت آن‌ها را کم کرده است.

بسیاری از افراد هم تمایل دارند که در شهرهای ترکیه خانه اجاره کنند. اجاره این خانه‌ها هم از خوابگاه دانشجویی بیشتر است هم از آپارتمان. اما اگر فرد توان مالی برای این کار را داشته باشد  می‌تواند در این کشور خانه اجاره کند. نرخ اجاره خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

آپارتمان ۱ خوابه: به طور متوسط ۱۷۰۰ لیر در مرکز شهر، ۱۰۰۰ لیر در مناطق دورتر از مرکز شهر

آپارتمان ۲ یا ۳ خوابه : به طور متوسط از ۱۸۰۰ لیر به بالا با توجه به منطقه‌ مسکونی

فراموش نکنیم که با اجاره خانه امکان دریافت حق شهروندی ترکیه وجود ندارد. این امکان با خرید خانه با توجه به مبلغ اعلام شده توسط دولت این کشور امکان‌پذیر است.

 

تا چه زمان می‌توان در خوابگاه دانشجویی اقامت داشت؟

تا زمان پایان تحصیل می‌توان از خدمات خوابگاه‌های ترکیه استفاده کرد. بعد از اتمام درس دانشجو موظف به ترک خوابگاه است. مگر اینکه در یک مقطع جدید مجددا در دانشگاه پذیرفته شود.

 

مدارک لازم برای گرفتن خوابگاه دانشجویی در ترکیه

برای گرفتن خوابگاه در ترکیه باید مدارک زیر را در اختیار داشت:

 • پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش از دانشگاهی معتبر در همان شهر
 • رضایت نامه کتبی والدین برای افراد زیر 18 سال

 

نکات مهم قبل از گرفتن خوابگاه های ترکیه

 

نکات مهم قبل از گرفتن خوابگاه‌های ترکیه

چه قرار باشد در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشید و چه در آپارتمان باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. این موارد تقریبا برای تمام این مکان‌ها یکسان است:

 • نزدیکی به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی اولین نکته مهم در شهرهای بزرگ ترکیه به خصوص استانبول است. هزینه حمل و نقل تاکسی در این شهر بالاست و بهتر است با اتوبوس، مترو و تراموا رفت و آمد کرد.
 • مکان جغرافیایی خوابگاه مهم است. خیابان‌های شلوغ امنیت کمی دارند و اگر در زمان‌های خلوت بخواهید تردد کنید ممکن است به مشکل برخورد کنید.
 • سیستم گرمایش و سرمایش خوابگاه را چک کنید.
 • بهداشت و نظافت محل باید در حد خوبی باشد.
 • مسئول خوابگاه باید فردی وظیفه شناس و پاسخگو باشد.
 • یکی از ملزومات دانشجویان اینترنت پرسرعت است. از وجود این موضوع در خوابگاه اطمینان حاصل کنید.
 • می‌توانید از دانشجویانی که در آن خوابگاه زندگی می‌کنند در مورد کم و کیف زندگی در آن محل پرس و جو کنید.
 • در خوابگاه‌های ترکیه سرویس‌های بهداشتی به صورت مشترک استفاده می‌شوند. این یکی از نکاتی است که بسیاری از دانشجویان از آن شکایت دارند.
 • خوابگاه‌های ترکیه هم مانند ایران، تفکیک جنسیتی دارند.
 • اگر خوابگاهی که انتخاب می‌کنید زیر نظر دانشگاه محل تحصیل باشد امکانات بهتری را در اختیار دانشجو قرار خواهند داد.
 • خوابگاه‌ها مجهز به تخت،‌ میز و صندلی، پتو و ملحفه هستند.

سخن آخر

تحصیل در یک کشور خارجی رویایی است که خیلی از جوانان در سر می‌پرورانند اما به دلایل مختلف این امکان برای بسیاری از افراد وجود ندارد. یکی از مهمترین این دلایل هزینه تحصیل در کشوری خارجی است. ترکیه اما با توجه به نزدیکی واحد پولی به واحد پول ایران، شرایط تحصیلی کم هزینه‌تری را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده است. با کمی جستجو می‌توان از بورسیه‌های دانشگاه‌های معتبر ترکیه هم اطلاع پیدا کرد و از آن‌ها استفاده کرد. در این صورت هزینه تحصیل کمتر خواهد شد. کما اینکه امکان کار نیمه وقت هم برای دانشجویان در این کشور وجود دارد. به این ترتیب می‌توان با هزینه‌ای بسیار کمتر از دانشگاه‌های اروپا و امریکا، در این کشور تحصیل کرد و برای مقاطع بالاتر به سراغ دانشگاه‌های دیگر دنیا رفت.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.8 از 5 با 10 رای

 • Said Bahader Safi

  1401-06-03 در 11:12 ق.ظ

  خوابگاه سه نفره چقدر هزینه دارد؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-06-03 در 4:04 ب.ظ

   سلام
   کدوم شهر؟

 • پریسا اتحاد

  1401-04-13 در 6:10 ب.ظ

  سلام، در مورد خوابگاه ارزان قیمت چکار باید بکنم اصلا نمیدونم از کجا میتونم برای خوابگاه دانشجویی اقدام کنم

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-15 در 2:29 ب.ظ

   سلام
   اول چک کنید ببینید دانشگاهی که پذیرش گرفتید خوابگاه داره یا نه

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .