whatsapp
الو اپلای
استاندارد های آموزش پرواز در دانشگاه هوانوردی

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  8 خرداد 1401

تعداد نظرات :  4

تحصیل رشته خلبانی در ترکیه

متقاضیان زیادی هستند که با توجه به وجه اجتماعی و آینده کاری که شغل خلبانی دارد ، خواهان تحصیل در این رشته هستند . این را هم باید مد نظر قرار داد که متقاضیان به دلیل دشواری کنکور سراسری ،در این رشته خواهان ادامه تحصیل در کشورهای دیگر هستند . بین کشورهای دنیا تحصیل در ترکیه به خاطر راحتی و اعتبار بالای مدارک در ایران و دیگر کشورهای آمریکایی و اروپایی مورد توجه واقع شده است .

تحصیل رشته خلبانی در ترکیه

 

گرچه در ابتدا آموزش رشته خلبانی توسط متخصصان اروپایی و آمریکایی ارائه می شد، ترکیه اکنون با موسسات و دانشگاه های هوانوردی یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش هوانوردی غیرنظامی است. در حالی که نیاز به پرسنل هوانوردی ترکیه در گذشته با آموزش هایی که از طرف تعداد اندک موسسات داده شده بود برطرف می گردید، امروزه آموزش های مختلفی در بخش های مربوطه دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی ارائه می شود.

 

صنعت هوانوردی به طور معمول یکی از اولین صنایعی است که پیشرفت های علم و فناوری را پذیرفته است. با توجه به این ارتباط نزدیک با علم و فناوری، جای تعجب نیست که صنعت هوانوردی به طور مداوم به پرسنل واجد شرایط نیاز دارد و ترکیه نیز از این نظر مستثنی نیست. علاوه بر این، علاقه و تقاضا برای حمل و نقل هوایی ملی و بین المللی در ترکیه نسبت به سایر کشورها رشد سریعتری داشته است. در 10 سال گذشته نرخ رشد حمل و نقل هوایی در سطح جهان 5 درصد بوده است در حالی که در ترکیه به 14 درصد رسیده است .

معرفی رشته خلبانی

خلبانی رشته ای است که آموزش اولیه خلبانی را برای هوانوردی غیرنظامی ارائه می دهد. از میان داوطلبان این رشته، دانشجویانی که  دارای شرایط ملی و جهانی باشند، موفق به تحصیل در رشته هوانوردی می گردند. برای تحصیل در رشته خلبانی معیارهای فیزیکی خاصی نیز مورد نیاز است. در غیر این صورت امکان تحصیل در این رشته وجود ندارد.

مدت زمان تحصیل رشته خلبانی چند سال است؟

در ترکیه دوره تحصیلی دانشگاه های دارای گروه خلبانی 4  سال است. دانشجویان رشته خلبانی در ترکیه در صورتی لیسانس دریافت می کنند که دوره های نظری و عملی را گذرانده باشند و بتوانند در آزمون های مربوطه قبول شوند. پس از گذراندن این دوره ها، کسب نمره کافی در آزمون برگزار شده توسط اداره کل هواپیمایی کشوری الزامی است. داوطلبانی که نمره 75 یا بیشتر کسب کنند، شروع به گذراندن آموزش عملی پرواز می کنند. در نتیجه اتمام موفقیت آمیز این آموزش ها، می توانند به عنوان خلبان شروع به کار کنند.

برای تحصیل در رشته هوانوردی در ترکیه شرایط خاصی برای دانشجویان وجود دارد. یکی از این شرایط این است که برای دانشجوی فوق لیسانس باید حداکثر 207 ساعت پرواز با هواپیمای تجاری ترکیه داشته باشد تا پس از آن بتواند 243 ساعت اجازه پرواز را بگیرد.

 

شرایط لازم برای تحصیل در رشته  خلبانی

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته خلبانی را دارند نباید مشکل سلامتی داشته باشند و دارای گواهی سلامت تایید شده باشند. داوطلبان برای تحصیل در این رشته باید افرادی آرام و منطقی باشند و در صورت بروز خطر دچار وحشت نشوند و بتوانند تصمیم درستی بگیرند. داوطلبانی که می خواهند در رشته خلبانی تحصیل کنند باید شرایط فیزیکی خاصی را نیز دارا باشند. داوطلبان مرد و زن باید  قد و وزن ایده آلی داشته باشند. علاوه بر این دانشجویان این رشته باید مهارت زبان انگلیسی داشته باشند.

در برخی از دانشگاه های ترکیه رشته خلبانی به زبان انگلیسی تدریس می شود. در دپارتمان های خلبانی که به زبان ترکی تدریس می شود، دوره های انگلیسی آکادمیک و انگلیسی پایه وجود دارد.

دانشجویان خارجی برای گذراندن دوره آموزشی خلبانی باید ویزای دانشجویی دریافت کنند. بنابراین اتباع خارجی که مایل به ورود به دانشگاه های ترکیه از جمله تحصیل در رشته خلبانی در ترکیه هستند باید اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای تحصیلی انجام دهند. قبل از آن باید نامه پذیرش از دانشگاه هوانوردی ترکیه دریافت کنند و سپس برای دریافت ویزای خود به همراه نامه پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه اقدام کنند.

 

سایر شرایط:

 • حداقل سن 18 سال تمام
 • حداقل فارغ التحصیل دبیرستان یا معادل آن
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار

 

مدارک لازم جهت تحصیل :

 • تمکن مالی
 • کپی گذر نامه
 • مدرک دیپلم
 • داشتن ریزنمرات دوره دبیرستان
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مدرک شرکت در آزمون زبان

 

مدارک جهت اخذ ویزای دانشجویی رشته خلبانی :

 • پاسپورت با اعتبار بیش از 3 ماه
 • تمکن مالی
 • ارائه گواهی سلامت
 • 2 قطعه عکس
 • ارائه بیمه درمانی
 • داشتن گواهی سوء پیشینه
 • فرم درخواست ویزا ( تکمیل شده )
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه بابت اخذ ویزای تحصیلی

از مهم ترین موارد تحصیل در رشته خلبانی می توان به ، داشتن تسلط عالی به زبان  انگلیسی اشاره نمود . متقاضیان تحصیل در این رشته باید مدرک زبان خود را ” ( آیلتس با حداقل نمره 6 ) و ( تافل با حداقل نمره 70 ) ” ارائه دهند . این ما بین آزمون های بین المللی دیگر ” FCF  ، CPF ، CAE ” نیز وجود دارد که متقاضیان تحصیل در رشته خلبانی می توانند در آن شرکت کنند و ارائه مدارک ثبت نام در این آزمون ها مورد قبول دانشگاه ها است .

 

تحصیل در دانشگاه هوانوردی ( UTAA ) :

براساس تجربه بالایی که انجمن هواپیمایی ترکیه داشته دانشگاه انجمن هوانوردی ترکیه ( UTAA ) را در سال 2011 تاسیس نموده است . زمینه علوم وابسته و حمل و نقل هوایی تخصص این دانشگاه بوده و شایان ذکر است که این دانشگاه دارای 3 فرودگاه در مناطق مختلف ، آزمایشگاه های مختلف ، واحد نگهداری است .

دانشگاه UTAA  ، در حال حاضر دو مدرک لیسانس مدیریت هواپیمایی کشوری و آموزش پرواز ارائه می دهد . برنامه آموزش پرواز براساس دوره ATPL Modular (Frozen) بوده ، فارغ التحصیلان دربخش خلبانان حرفه ای با دانش پیشرفته علوم هوانوردی ، آموزش پرواز ، مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی منجمد هستند . داوطلبان در پایان دوره آموزش پرواز به عنوان خلبان با مجوز خلبان تجاری ، مجوز خلبان حمل و نقل هواپیمایی “منجمد” ، مجوز رتبه بندی ابزار فارغ التحصیل می گردد .

تحصیل در دانشگاه هوانوردی ترکیه

 

استاندارد های آموزش پرواز در دانشگاه هوانوردی :

 • سازمان هواپیمایی مشترک ( JAA )
 • آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا ( EASA )
 • فدراسیون بین المللی هوانوردی ( FAI )
 • سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ” ایکائو “
 • سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه

فرصت های بسیار کاری برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی خلبانی در کشور ترکیه وجود دارد که می توانند در خطوط هواپیمایی شرکت و موسسات آموزشی پرواز کنند ، برای ادامه تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز آماده خواهند شد. چندین بخش مهندسی نیز از سال 2012 – 2013 به این دانشگاه اضافه شده است :

 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی فضانوردی
 • مهندسی هوانوردی
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک

استاندارد های آموزش پرواز در دانشگاه هوانوردی

 

رشته خلبانی در دانشگاه های دیگر ترکیه نیز تدریس می شود :

 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه اوزییگین
 • دانشگاه باهچه شهیر

 

تحصیل رشته خلبانی در دانشگاه آتیلیم :

دانشگاه آتیلیم در زمینه آموزش و فارغ التحصیلی در رشته خلبانی فعال بوده و در سطح بین المللی از فن آوری مدرن پیروی می نماید و واجد شرایط در سطوح بین المللی حوزه هواپیمایی کشوری هستند . این دانشگاه از سال 2015 – 2016 در گروه آموزش خلبانی دانشجو پذیرفته و به زبان انگلیسی ارائه شده و آموزش عملی پرواز را نیز دارند .

 

تحصیل رشته خلبانی در دانشگاه اوزیگین :

دانشگاه اوزیگین رشته خلبانی را در مقطع لیسانس ثبت نام نموده و دوره های اولیه زبان انگلیسی را برای دانشجویان ارائه می دهد . این را هم باید بیان نمود که دوره های آموزش های نظری زمینی و آکادمیک را توسط برنامه پرواز حرفه ای ارائه می شود . دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مجوز خلبانی ( ATPL ) را از اداره کل هواپیمایی کشور ( SHGM ) دریافت می کنند. این دانشگاه نیز رشته خلبانی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند .

 

تحصیل در رشته خلبانی دانشگاه باهچه شهیر :

دانشگاه باهچه شهیر ، دانش بالایی در مورد بسیاری از مسائل فنی و توسعه دانش و مهارت های پرواز با فنون مدرن و تجهیزات دارد که پشتیبانی بسزایی را نیز توسط نخیگان انجام می دهد . داوطلبانی که خواهان ورود به این دانشگاه هستند باید در دوره های زبان انگلیسی شرکت کنند . 3 ترم اولیه این دانشگاه شامل موارد آموزشی در هواپیمابری ، مهندسی آموزش ، دوره های دانشگاهی هوانوردی بوده و از ترم 4 به بعد آموزش های خلبانی نظری را مطابق با استاندارد های جهانی شروع می کنند .

برنامه آموزشی آکادمیک این رشته مطابق با مقررات سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری و طبق استانداردهای مجوز خلبان حمل و نقل هواپیمایی مدولار آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا برنامه ریزی شده و دانشجویان دوره تکمیلی باید در مجموع 57 دوره را بگذرانند .

 

درآمد خلبانان در ترکیه چقدر است؟

دستمزد خلبان در کشورها و خطوط هواییمایی مختلف،  متفاوت است. حقوق خلبان نیز تحت تأثیر آموزش و سطح تجربه خلبان است. علاوه بر این، با کمبود فعلی خلبان ، حقوق خلبانان در بالاترین حد خود قرار دارد. خلبانان در ترکیه به طور متوسط سالانه 135000 لیر در سال 2020 درآمد داشتند. مطمئناً خلبانان کم تجربه درآمد کمتر و خلبانان باتجربه درآمد بیشتری دارند. دستمزد خلبان کم تجربه در ترکیه از حدود 70000 لیر در سال شروع می شود. علاوه بر این، افرادی که بیش از 20 سال تجربه دارند تقریباً 193000 لیر کسب می کنند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 1 رای

 • امیرحسین خدری

  1402-07-25 در 9:03 ب.ظ

  سلام برای گذراندن دوره خلبانی در ترکیه حتمن ریز نمرات سه سال دبیرستان رو میخوان
  دهم یازدهم مهم هستن یا فقط دوازدهم

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-28 در 10:00 ق.ظ

   سلام
   ریزنمرات کل دبیرستان لازم هست.

 • اشکان شکرریز

  1401-12-04 در 4:34 ب.ظ

  سلام. برای گذراندن دوره خلبانی در ترکیه: هر نوع دیپلمی مورد قبول است؟ مثل دیپلم کارو دانش,!

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:24 ق.ظ

   سلام
   خیر دیپلم کارو دانش مورد قبول نیست

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .