whatsapp
الو اپلای
تحصیل در رشته معماری در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 دی 1400

تعداد نظرات :  0

تحصیل در رشته معماری در ترکیه

ترکیه به دلیل معماری زیبا و شگفت انگیز خود مشهور است. معماری ترکی به دلیل میزبانی از امپراطوری های بزرگی مانند امپراطوری های یونانی، آناتولی، روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی در 3000 سال گذشته، از فرهنگ های متفاوتی تاثیر پذیرفته است. این تاریخ غنی در معماری ترکیه تأثیر گذاشته و منجر به ایجاد معماری در ترکیه شده است. به علاوه، استانداردهای بالا، دانشگاه های مدرن و مجهز با شرایط مقرون به صرفه، ترکیه را به یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته معماری در جهان تبدیل کرده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری

معماری در 4 موسسه آموزشی مختلف شامل دانشگاه ها، دانشگاه های فنی، مدارس عالی فنی، مدارس عالی ارائه می شود. در دانشگاه های فنی طول دوره تحصیلی 5 سال و در سایر موسسات 4 سال است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته معماری

دوره کارشناسی ارشد معماری در ترکیه 2 سال بوده و شامل 120 واحد درسی است. همچنین دانشجویان در پایان دوره تحصیلی باید یک پایان نامه ارائه دهند. هزینه تحصیل در رشته معماری در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به نوع دانشگاه متفاوت می باشد. طبیعتا شهریه دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود از دوره های ترکی بیشتر خواهد بود. همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی از دانشگاه های دولتی بیشتر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری

MLA

برنامه MLA بر توسعه تفکر انتقادی، کنجکاوی اختراعی و امکانات فنی تأکید دارد. دو برنامه‌ی مجزا برای دریافت این مدرک طراحی شده است:

 • MLA І : برای افرادی طراحی شده است که هیچ آموزش قبلی در زمینه معماری منظر ندارند و توسط هیئت اعتبارسنجی معماری منظر انجمن معماران منظر آمریکا، معتبر شناخته می شود. برنامه درسی MLA I آموزش اساسی در زمینه دانش و مهارت در این رشته را به دانشجویان ارائه می دهد و فرصت هایی را برای تحقیقات علمی فراهم می کند. دوره MLA I به طور معمول حداقل سه سال طول می کشد.
 • MLA ӏӏ : این برنامه برای کسانی که دارای درجه حرفه ای کارشناسی معتبر در معماری منظر هستند طراحی شده است. هدف این است که دانشجویان را قادر سازد تا به طور همزمان دو هدف آموزشی را دنبال کنند – گسترش دانش خود در زمینه معماری منظر و رشته های مرتبط و توسعه یک تخصص خاص در این حوزه. این برنامه معمولاً دو سال طول می کشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته معماری

Mcarch یا M. arch

این مدرک با روش های مختلف تحصیلی ممکن، بسته به نوع تولید یک برنامه خاص و تجربه علمی و مدرک قبلی داوطلب کسب می شود. درجه های M.Arch از نظر نوع متفاوتند و به دو صورت M. arch І و M. arch ІІ ارائه می گردند. تمام درجات M.Arch درجه‌ی حرفه‌ای در معماری محسوب می‌شوند.

 • M. arch І : این برنامه معمولا یک دوره‌ی سه ساله است، این دوره برای افرادی که سابقه‌ی تحصیلات معماری نداشته و یا دوره‌ تقریبا 5 ساله‌ی لیسانس را نگذرانده‌اند طراحی شده است. متقاضیان باید گواهی یک دوره‌ی علوم پایه‌ی معماری را داشته باشند. مهارت هایی از جمله طراحی، نقشه‌کشی، مجسمه سازی و ترسیم شامل این علوم می‎شود. علاوه بر این ممکن است گذراندن دوره‌ی حساب، فیزیک و تاریخ هنر نیز لازم باشد.
 • M. arch ІІ : این برنامه برای افرادی طراحی شده است که دارای مدرک رسمی یا مدرک دوره‌ی 5 ساله‌ی لیسانس معماری هستند و معمولا یک دوره دو ساله است. البته دانشجویانی که دارای مهارت های پایه‌ی این رشته هستند می‎توانند در یک سال این دوره را به اتمام برسانند.

تحصیل در مقطع دکتری در رشته معماری

به دلیل اینکه ترکیه خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد، سیستم آموزشی مقطع دکترا در ترکیه بسیار شبیه به دانشگاه های اروپایی است. دکترای رشته معماری از Bologna Process که کاملا مشابه کشورهای اروپایی است، تبعیت می کند. برنامه تمام وقت دکترا 4 سال طول می کشد و شما پس از قبولی تز دکترای خود توسط کمیته دانشکده دانشگاه، فارغ التحصیل دکترا در این رشته خواهید شد.

تحصیل در مقطع دکتری در رشته معماری

نحوه پذیرش تحصیلی ترکیه در رشته معماری

رشته معماری در حدود 15 دانشگاه در ترکیه به صورت تخصصی تدریس می شود که این رقم بزرگی است. و نشان می دهد که تقریبا در تمام شهرهای ترکیه یک دانشگاه آموزش دهنده رشته معماری وجود دارد. شما می توانید در رشته معماری در ترکیه به زبان انگلیسی و یا ترکی تحصیل کنید، ولی خوب است بدانید که تحصیل در کالج های ترکی زبان ترکیه برای شما از نظر هزینه مناسبتر خواهد بود.

در صورتی که تحصیل به زبان ترکی را انتخاب کنید گزینه های دانشگاهی بیشتری برای انتخاب رشته خواهید داشت. دانشگاه های معدودی در رشته معماری به زبان انگلیسی ارائه آموزش می دهند و هزینه آنها از دانشگاه های ترک زبان نسبتا بیشتر است. برای دانشجویانی که این رشته را انتخاب می کنند، داشتن توانایی های هنری و خلاقیت و مطالعات کافی در این رشته حائز اهمیت است.

نحوه پذیرش تحصیلی ترکیه در رشته معماری

شرایط کاری

حین تحصیل

طبق قانون جدید در مورد نیروی کار بین المللی، دانشجویان خارجی که در برنامه های تحصیلات تکمیلی رسمی در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه ثبت نام کرده اند، قادر به کار و دریافت مجوز کار هستند.
با این وجود دانشجویان خارجی که در دوره های کارشناسی یا دوره های دو ساله کاردانی ثبت نام کرده اند، تنها پس از اتمام سال اول تحصیل خود می توانند در ترکیه شروع به کار کنند و به مدت 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

بعد از فارغ التحصیلی

فارغ التحصیلان رشته معماری در ترکیه با بازار کار بسیار بالقوه ای روبرو هستند. این می تواند انگیزه ای برای گرفتن نمرات بالا در طول تحصیل باشد. معماران در ترکیه علاوه بر طراحی ساختمان ها می توانند سازه های تزئینی مانند آکسِسوری، فواره و لوازمی را که در ساخت و سازها استفاده می شوند، طراحی کنند. همچنین کسانی که در طول تحصیل رشته معماری داخلی را انتخاب کرده اند می توانند در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار موفق باشند.

خوشبختانه ترکیه در زمینه معماری داخلی و معماری فضای بیرونی بسیار پیشرفته است و پذیرای خلاقیت و نوآوری معماران جوان است. بعلاوه، معماران می توانند با تأسیس محل کار خود در بسیاری از پروژه های بخشهای دولتی و خصوصی مسئولیتی بر عهده بگیرند. یکی دیگر از فرصت های شغلی معماران، افتتاح دفاتر معماری است.

معماری یکی از پردرآمدترین رشته ها در ترکیه است و فارغ التحصیلان با مدرک لیسانس به اندازه فارغ التحصیلان فوق لیسانس درآمدهای بالایی خواهند داشت. حداقل حقوق مهندسین و فارغ التحصیلان معماری در ترکیه سالانه حدود 80 هزار و 329 لیر و حداکثر حقوق این قشر سالانه برابر با 141 هزار و 100 لیر می باشد. البته بعد از کسب مهارت کافی و قوی تر شدن رزومه کاری، حقوق شما از این میزان بالاتر خواهد رفت.

تحصیل در رشته معماری در ترکیه

هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه

به طور کلی، ترکیه برای تحصیل کشور مقرون به صرفه ای است. متقاضیان با هزینه های معقولی می توانند در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند.

شهریه تحصیل در تمامی گرایشات در ترکیه، که معماری را نیز شامل می شود، بستگی به دانشگاه انتخابی فرد متقاضی دارد که می تواند خصوصی یا دولتی باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی است
علاوه بر شهر و دانشگاه انتخابی متقاضی، مقطع تحصیلی نیز می بایست در نظر گرفته شود، چرا که هزینه تحصیل مقاطع تحصیلات تکمیلی به مراتب گران تر است.

هزینه تحصیل در رشته معماری در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان در حدود 2000 دلار و در دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می کنند حدود 100 تا 200 یورو از این مقدار کمتر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان در مقطع دکتری در این رشته برای دانشجویان بین المللی 500 تا 800 یورو برای هر ترم می باشد. برای دوره هایی که به زبان ترکی ارائه می شود، حدود 100 تا 200 یورو کمتر خواهد بود. اکثر دانشگاه های ترکیه برای کمک هزینه های تحصیلی دانشجویان در مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی با درصدهای مختلفی را ارئه می دهند.

هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در رشته معماری

اکثر دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه کامل تحصیلی در نظر می گیرند. گاهی اوقات بورسیه کامل تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که به برخی از اساتید در اموری مانند تدریس، انجام تحقیق یا تهیه آمار و غیره همراهی می کنند. در همه این موارد، دانشگاهیان یا دانشجویان بین المللی هیچ الزامی برای یادگیری و آموزش به زبان ترکی ندارند.

دانشجویان بین المللی رشته معماری در ترکیه می توانند برای بورسیه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. شرایط لازم برای اخذ بورسیه محدودیت سنی و وضعیت تحصیلی دانشجویان است. دانشگاه معماری ترکیه متقاضیان را بر اساس آزمون ورودی دانشگاه، نمرات دیپلم، میانگین نمرات دانشجو و گواهی فارغ التحصیلی دبیرستان یا دانشگاه انتخاب می کند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در رشته معماری

مدارک لازم جهت تحصیل در رشته معماری

معماری یکی از زیرشاخه های رشته مهندسی است که در اکثر کالج های تکنیکی و مهندسی در دنیا و به ویژه در ترکیه ارائه می شود. گام اول برای تحصیل در رشته معماری در ترکیه داشتن مهارت زبان(ترکی و یا انگلیسی) است. بسیاری از دانشگاه ها به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می کنند و شما با یادگیری یکی از این دو زبان آینده آکادمیک موفقیت آمیزی را خواهید داشت.

برای تحصیل در هر رشته به ویژه در رشته معماری، داشتن حداقل اطلاعات متوسطی در مورد رشته مورد نظر ضروری است. البته داشتن تجربه و سرتیفیکیت های مربوطه نیز مزیت محسوب می شود. معماران و طراحان باید با نرم افزار و همچنین برنامه های مبتدی کامپیوتری مانند مجموعه Microsoft Office آشنا باشند.

مدارک لازم جهت تحصیل در رشته معماری

برای پذیرش در رشته معماری داشتن دیپلم دبیرستان الزامی است.

 • یکی از شروط اصلی پذیرش دانشگاه‌های ترکیه برای گرایش معماری، پذیرش در آزمون ورودی و یا ارائه مدارک آزمون بین‌المللی مانند آزمون yös ترکیه می‌باشد.
 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی بین‌المللی همچون آیلتس یا تافل در دانشگاه‌‌هایی که گرایش معماری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند الزامی است.

مدارک دیگر شامل:

 • اسکن دیپلم دبیرستان یا لیسانس
 • اسکن ریزنمرات دبیرستان یا دانشگاه
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن شناسنامه
 • عکس
 • فرم درخواست ثبت نام

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 1 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .