whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  14 اسفند 1400

تعداد نظرات :  0

تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه

تحصیل در رشته محبوب عمران در مرز میان اروپا و آسیا

کشور ترکیه چند سالی است که در میان مقاصد برتر مهاجرتی در جهان قرار گرفته است. همچنین تغییرات نظام آموزشی ترکیه و سرمایه‌گذاری‌های متنوع که سبب شده است دانشگاه‌های ترکیه رتبه جهانی پیدا کنند، شهروندان ایران و دیگر کشورها را برای تحصیل در ترکیه ترغیب کرده است. رشته عمران جزو رشته‌های محبوب تحصیلی در این کشور است که با توجه به فرهنگ غنی و سابقه بالای تاریخی ترکیه، بین متقاضیان ایرانی محبوبیت خاصی دارد. در این مطلب از الو اپلای ما را همراهی کنید تا به بررسی شرایط تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه بپردازیم. (تحصیل در ترکیه)

 

مزایای تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه

دلایل مختلفی سبب ترغیب دانشجویان خارجی و ایرانی به ادامه تحصیل در کشور ترکیه شده است. این کشور حدود ده سالی است که در نظام آموزشی خود تغییرات اساسی ایجاد کرده است تا بتواند سطح کیفی نظام آموزشی خود را به کشورهایی مانند آمریکا نزدیک کند. این اقدامات بسیار موفقیت‌آمیز بودند و امروز کشور ترکیه در میان مقاصد برتر برای مهاجرت تحصیلی اتباع خارجی به ویژه ایرانیان قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های خاص برای دانشجویانی که قصد دارند در رشته عمران دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند، شرایط فرهنگی مشابه به ایران است. مردم این کشور با توجه به این که ترکیه در همسایگی کشورمان قرار دارد، فرهنگ و آداب و رسومی مشابهی به مردم ایران دارند. این ویژگی باعث شده است تا دانشجویان ایرانی چالشی برای یادگیری آداب و رسوم مردم کشور ترکیه نداشته باشند.

وجود برخی از بهترین دانشگاه‌های آسیا و جهان در ترکیه

امروزه دانشگاه‌های ترکیه از نظر سایت‌های رتبه‌بندی جهانی در میان دانشگاه‌های برتر آسیا و جهان قرار دارند. این دانشگاه‌ها دوره‌های تحصیلی متنوع و باکیفیتی را به دانشجویان ارائه می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته تحصیلی مهندسی عمران اشاره کرد. تحصیل این رشته آموزشی در دانشگاه‌های برتر ترکیه، می‌تواند آینده کاری شما را تا حد زیادی تضمین کند. این دانشگاه‌ها در میان بیشتر کشورهای جهان نیز اعتبار بالایی دارند.

 

وجود جاذبه‌های گردشگری برای ایجاد تجربه شیرین اقامت دانشجویی

تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری جذاب در این کشور، می‌تواند تجربه تحصیلی فوق‌العاده‌ای را نصیب شما کند. تحصیل در میان فرهنگ غنی ترک‌ها، بناهای تاریخی مانند تاج محل و دیگر جاذبه‌های گردشگری سبب می‌شود تا شما روزهای در زیبایی‌های این کشور غرق شوید.

گزینه‌های اقامتی مناسب برای دانشجویان رشته عمران

یکی از ویژگی‌های ممتاز تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه ، وجود اماکن اقامتی بسیار در این کشور است که شرایط تحصیل و اقامت را برای دانشجویان ایرانی آسان کرده است. این کشور با توجه به این سالانه پذیرای مهاجران بسیاری است، اماکن اقامتی متنوع با قیمت مناسب دارد که دانشجویان می‌توانند در صورت تکمیل بودن ظرفیت خوابگاه‌ها از این اماکن استفاده کنند.

 

وجود دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی

کشور ترکیه با تغییراتی که در سیستم آموزشی خود به وجود آورد، تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های کشور خود را هم برای دانشجویان داخلی و خارجی امکان‌پذیر کرد. دانشجویان می‌توانند در صورت علاقه در دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی شرکت کنند تا بتوانند مدرک تحصیلی خود را با این زبان دریافت کنند. البته توجه داشته باشید تحصیل در دوره‌های مهندسی عمران با زبان انگلیسی نیازمند داشتن مدارک معتبر مانند تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) است.

 

امکان دریافت اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی در رشته عمران

دریافت اقامت دائم در کشور ترکیه پس از تحصیل در رشته عمران و ورود به بازار کار عالی این کشور، فرصتی جذاب برای تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه‌های برتر آسیا است. برای دریافت اقامت دائم خود، می‌توانید پس از تحصیل در یکی از مشاغل معتبر کشور ترکیه استخدام شوید. با ورود به بازار کار کشور ترکیه می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و پس از پنج سال اقامت در این کشور، اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

 

امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه با توجه به مزایای عالی که دارد، رویای تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. برخی از افرادی که توانایی مالی تحصیل در این کشور را ندارند، می‌توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی رشته‌های مختلف مانند مهندسی عمران امتحان کنند. این بورسیه‌های تحصیلی تمامی هزینه‌های اقامت و تحصیل شما در کشور ترکیه را پوشش می‌دهد. از شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می‌توان به داشتن رزومه تحصیلی مناسب و توانایی تکلم به زبان ترکی اشاره کرد.

 

هزینه تحصیل مقرون به صرفه در دانشگاه‌های ترکیه

یکی از ویژگی‌های برجسته تحصیل رشته مهندسی در ترکیه، هزینه مقرون به صرفه برای تحصیل در رشته‌های مختلف است. این هزینه به نسبت دیگر کشورهای خارجی بسیار کم‌تر است. دانشگاه‌های دولتی ترکیه، برخی دوره‌های خود را به زبان ترکی ارائه می‌کنند که هزینه پایین‎تری نسبت به دوره‌های ارائه شده با زبان انگلیسی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز از دانشگاه‌های خصوصی کشورهای خارجی کم‌تر است.

 

شرایط عمومی تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه

تحصیل در دانشگاه رشته مهندسی دانشگاه‌های ترکیه در تمامی مقاطع امکان‌پذیر است. دانشجویان می‌توانند در صورت داشتن علاقه و شرایط لازم در گرایش‌های تخصصی این رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا شرکت کنند. دوره کارشناسی رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های ترکیه بیشتر به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌شود. تحصیل در این رشته می‌تواند شما را به راحتی وارد بازار کار کشور ترکیه کند.

یکی از شرایط تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه قبولی در آزمون‌های ورودی است. از این آزمون‌ها می‌توان به آزمون یوس (YOS) اشاره کرد که سالیان زیادی است به عنواتن آزمون ورودی به دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود. دانشجویان برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه باید دانش مناسبی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی داشته باشند.

دوره تحصیلی کارشناسی رشته مهندسی عمران که معمولا چهار سال طول می‌کشد، به دلیل شرایط پذیرش آسان‌تر در میان دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر است. این شرایط با توجه به دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی شما متفاوت است.

 

آزمون یوس؛ مسیری برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

آزمون یوس (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) یکی از آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه است که تا چند سال گذشته به عنوان آزمون سراسری در این کشور برگزار می‌شد. با تغییرات به وجود آمده در سیستم آموزشی، دانشجویان برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه نیاز دارند تا در آزمون‌های یوس اختصاصی دانشگاه‌های ترکیه شرکت کنند.

آزمون یوس تنها برای داوطلبان بین‌المللی است که قصد دارند در رشته‌های تحصیلی مختلف مانند مهندسی عمران تحصیل کنند. در بیشتر آزمون‌ها، آزمون یوس شامل 80 سوال است، حدود 45 سوال از این 80 سوال به عنوان سوال هوش هستند. 35 سوال باقی‌مانده سوالات مربوط به مباحث ریاضی هستند. امکان متغیر بودن میزان سوالات این آزمون به دلیل طرح سوالات توسط دانشگاه‌های مختلف وجود دارد.

آزمون ورودی یوس به زبان ترکی، در دانشگاه‌ مورد نظر برگزار می‌شود. نمره قبولی برای پذیرش در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه با هم متفاوت است. حداقل نمره دریافتی شما در این آزمون باید برابر با 40 باشد تا در میان دیگر داوطلبان رشته تحصیلی عمران قرار گیرید. هزینه شرکت در آزمون یوس در دانشگاه‌های مختلف با توجه شرایط برگزاری امتحان متفاوت است. با این وجود میانگین هزینه این آزمون در دانشگاه‌های ترکیه برابر با 300 لیر است.

 

آزمون ست؛ آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی

آزمون ست (Scholastic Assessment Test) یکی دیگر از آزمون‌های ورودی برای تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه است. این آزمون که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، توسط موسسه کالج‌برد آمریکا طراحی می‌شود و سالانه معمولا چهار بار از دانشجویان گرفته می‌شود. این آزمون اعتبار بالای دارد به طوری که کشورهای برتر دیگر مانند استرالیا نیز از آزمون ست برای آزمون ورودی دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند.

شرکت در آزمون ست، هیچگونه محدودیتی برای دانشجویان ایرانی ندارد. این افراد می‌توانند، چهار با در سال با پرداخت هزینه 98 دلار در این آزمون شرکت کنند. این آزمون در شهرهای بزرگ و مهم ترکیه مانند استانبول و آنکارا برگزار می‌شود.

 

آزمون تومر؛ روشی برای اثبات تسلط به زبان ترکی استانبولی

برخی از ایرانیانی که قصد دارند در دانشگاه‌های ترکیه در رشته مهندسی عمران به زبان ترکی مشغول به تحصیل شوند، باید میزان تسلط خود را به این زبان ثابت کنند. یکی از مدارک معتبر زبان ترکی که در دانشگاه‌های این کشور مورد قبول است، آزمون تومر (TÖMER) می‌باشد. این آزمون به نوعی مانند آیلتس زبان ترکی در نظر گرفته می‌شود.

آزمون تومر شامل سطوحی از A1 تا C1 است که سطح B1 به عنوان حداقل دانش مورد نیاز برای تحصیل رشته مهندسی عمران در کشور ترکیه است. جالب است بدانید که این آزمون هر روز ساعت 9 صبح در کشور ترکیه برگزار می‌شود که تمامی داوطلبان می‌توانند با ثبت نام در آن‌ها شرکت کنند. در صورت شرکت در آزمون و مدرک خود، تا چهار ماه مهلت دارید تا در یکی از دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوید. هزینه این آزمون بین 250 تا 350 دلار است.

 

مدارک لازم برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه

داوطلبان رشته مهندسی عمران در کشور ترکیه، جهت تحصیل در این رشته باید مدارک مختلفی را گردآوری کنند. این مدارک نسبت به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت هستند. برای مثال برای پذیرش در برخی از دانشگاه‌های دولتی حتما باید در آزمون یوس شرکت کنید و در برخی دیگر می‌توانید با رزومه قوی در رشته عمران تحصیل کنید. با این حال مدارک و شرایط عمومی لازم برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

 • رزومه تحصیلی مناسب
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر (جهت افزایش شانس دریافت پذیرش)
 • چهار قطعه عکس گرفته شده در سه ماه اخیر
 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین به صورت ترجمه شده
 • ارائه ریزنمرات
 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی با حداقل نمره 6.0
 • ارائه مدرک معتبر زبان تافل با حداقل نمره 60
 • فتوکپی از مدارک شناسایی مانند کارت ملی
 • ارائه بیمه دانشجویی در کشور ترکیه

 

شیوه اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر ترکیه

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور ترکیه، نخستین گام برای تحصیل رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های این کشور است. برای انجام این کار یا همان اپلای کردن باید به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید. شما می‌توانید برای افزایش شانس خود جهت تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه، به چندین دانشگاه اپلای کنید.

به طور کلی با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مانند دانشگاه آنکارا، باید به قسمت اپلای (Apply) بروید، تا راهنمایی‌های لازم برای تحصیل در دانشگاه را دریافت کنید. سپس می‌توانید در صفحه اپلای تمامی اطلاعات شخصی خود را وارد کنید تا مرحله اولیه ثبت نام شما انجام شود. در صورت قبولی یک ایمیل حاوی محتویات آموزشی ادامه روند اپلای در آن دانشگاه برای شما ارسال می‌شود.

 

گرایش‌های تخصصی رشته مهندسی عمران در ترکیه

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های ترکیه در رشته تحصیلی عمران وجود دارد. دانشجویان بسیاری جهت افزایش درآمد خود در آینده دوره کارشناسی عمران را پشت سر می‌گذرانند. این رشته تحصیلی گرایش‌های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد دارد که به مانند زیر هستند:

 • مهندسی زلزله: مهندسی زلزله یکی از گرایش‌های تخصصی رشته عمران در کشور ترکیه است که به بررسی نیروهای خارجی وارد شده بر سازه می‌پردازند
 • مهندسی و مدیریت منابع آب: در گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب دانشگاه‌های ترکیه، بیشتر مباحث مربوط به جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب‌ها است
 • سازه‌های دریایی: یکی از محبوب‌ترین گرایش‌های رشته عمران در کشور ترکیه، مهندسی سازه‌های دریایی است. این رشته به طراحی و تحلیل سازه‌های مربوط به دریا مانند سکوهای نفتی و اسلکه‌ها می‌پردازد
 • مهندسی محیط زیست: یکی از گرایش‌های رشته عمران در کشور ترکیه که در سالیان اخیر با استقبال خوبی مواجه شده است، رشته مهندسی محیط زیست است. این رشته تحصیلی به بیشتر به مطالعه و کنترل منابع آلودگی‌ آب، هوا و خاک می‌پردازد
 • مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل: در مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل، همانطور که از نام آن مشخص است به بررسی برنامه‌ریزی حمل و نقل در چهار بخش دریایی، هوایی، ریلی و زمینی یا همان جاده‌ای می‌پردازید
 • مهندسی ژئوتکنیک: در گرایش مهندسی ژئوتکنیک رفتارهای خاک در اثر فشارهای وارده مورد بررسی قرار می‌گیرد

 

هزینه‌های تحصیل در رشته مهندسی عمران در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته مهندسی دانشگاه‌های کشور ترکیه با توجه به عوامل مختلفی متغیر است. این هزینه به نسبت دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید یا مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه به نسبت دیگر کشورهای خارجی کم‌تر است و در سال 2021 حدود 700 تا 1500 دلار دربرآورد شده است. البته توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی هزینه بیش‌تری نسبت به زبان ترکی دارد.

 

میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه برابر با 5 تا 25 هزار دلار در سال است. این دانشگاه‌ها بیشتر دوره‌های خود را به زبان انگلیسی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند. در ادامه قصد داریم هزینه تحصیل رشته مهندسی عمران در برخی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه را باهم مرور کنیم:

 • هزینه تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه اوکان برابر با 4.600 دلار سالانه
 • هزینه تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه مدی‌پل استانبول برابر با 7.500 دلار سالانه
 • هزینه تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه ازمیر برابر با 8.500 دلار سالانه
 • هزینه تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه بیلگی استانبول برابر با 9.720 دلار سالانه
 • هزینه تحصیل رشته مهندسی عمران در دانشگاه یدی‌تپه برابر با 12.500 دلار سالانه

 

بورسیه‌های تحصیلی محبوب دانشجویان

بورسیه‌های تحصیلی متنوعی در کشور ترکیه برای دانشجویان رشته عمران وجود دارند که داوطلبان در صورت داشتن شرایط می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی می‌توان به رزومه تحصیلی مناسب، مدرک معتبر زبان انگلیسی و داشتن توصیه‌نامه اشاره کرد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی پرطرفدار برای دانشجویان رشته عمران به شرح زیر هستند:

 • بورسیه دولتی کشور ترکیه
 • بورسیه اختصاصی دانشگاه‌های ترکیه مانند دانشگاه استانبول
 • بورسیه دریافتی از موسسات معتبر

 

فرصت‌های شغلی و درآمد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران در ترکیه

با تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه، گزینه‌های متعددی پس از فارغ‌التحصیلی دارید که می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید. برخی از فارغ‌التحصیلان دفتر مهندسی خود را راه می‌اندازند، برخی دیگر با توجه به میزان کیفیت رزومه کاری و تحصیلی خود در موسسات معتبر کشور ترکیه مشغول به کار می‌شوند و درآمد مطلوبی کسب می‌کنند.

 

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی عمران در کشور ترکیه، به عوامل مختلفی مانند تجربه کاری یا رزومه تحصیلی بستگی دارد. همچنین این میانگین در شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا به نسبت دیگر شهرهای مانند ترابزون بیش‌تر است. میانگین درآمد مهندسان عمران با مدرک کارشناسی در سال برابر با 90 هزار لیر در ماه است. این میزان با توجه به بیشتر شدن تجربه افراد به مانند زیر پیشرفت می‌کند:

 • میانگین درآمد مهندسان عمران بدون سابقه کار حدود 54 هزار دلار در سال است
 • میانگین درآمد مهندسان عمران با دو تا پنج سال سابقه کار حدود 67 هزار دلار در سال است
 • میانگین درآمد مهندسان عمران با پنج تا ده سال سابقه کار حدود 87 هزار دلار در سال است
 • میانگین درآمد مهندسان عمران با 10 تا 15 سال سابقه کار حدود 111 هزار دلار در سال است
 • میانگین درآمد مهندسان عمران با 15 تا 20 سال سابقه کار حدود 120 هزار دلار در سال است
 • میانگین درآمد مهندسان عمران با بیش از 20 سال سابقه کار حدود 130 هزار دلار در سال است

 

دانشگاه‌های ممتاز ترکیه برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

بیشتر دانشگاه‌های ترکیه دوره‌های تحصیلی رشته عمران را با کیفیت عالی به دانشجویان خود ارائه می‌کنند. با این حال برخی از دانشگاه‌های این کشور در میان برترین دانشگاه‌های آسیا و جهان قرار دارند که دانشجویان علاقه‌مند به دریافت مدرک از این دانشگاه‌ها هستند. مدرک دانشگاه‌های برتر ترکیه در بیشتر کشورهای دنیا معتبر است و می‌توانید به وسیله آن به کشورهای دیگر مهاجرت تحصیلی و کاری داشته باشید. برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته مهندسی عمران به شرح زیر است:

·       دانشگاه بغازیچی؛ بهترین دانشگاه ترکیه از نگاه سایت US News:

دانشگاه بغازیچی () بهترین دانشگاه ترکیه است که از نگاه سایت معتبر رنکینگ دانشگاه‌های جهان در رتبه 287 جهانی قرار دارد. دانشکده مهندسی این دانشگاه در میان 350 دانشکده برتر جهان قرار دارد. رشته تحصیلی عمران در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و ترکیه ارائه می‌شوند.

·       دانشگاه فناوری خاورمیانه ؛ یکی از دانشگاه‌های فنی برتر آسیا:

دانشگاه فناوری خاورمیانه در آنکارا واقع شده است که دوره‌های تحصیلی خود را مانند دوره تحصیلی عمران به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌کند. رتبه دانشکده مهندسی این دانشگاه در جهان برابر با 289 است

·       دانشگاه بیلکنت ؛ جزو دانشگاه‌های باکیفیت آنکارا:

یکی از دانشگاه‌های خصوصی باکیفیت شهر آنکارا که در میان 10 دانشگاه برتر ترکیه برای تحصیل رشته مهندسی قرار دارد. میانگین هزینه تحصیل در این دانشگاه سالانه حدود 57 هزار لیر است

 

 

با خدمات الو اپلای مهاجرتی آسان داشته باشید

کشور ترکیه با وجود تمامی مزایای مهاجرتی خود مانند امکانات مناسب آموزشی، شباهت فرهنگی به ایران و تاریخ غنی، می‌تواند بهشتی برای داوطلبان رشته عمران باشد. این رشته تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که دوره‌های زبان انگلیسی بیشتر از زبان ترکی در رشته عمران دانشگاه‌های معتبر ترکیه یافت می‌شوند. دانشجویان این رشته تحصیلی فرصتی فوق‎العاده برای ورود به بازار کار کشور ترکیه پس از تحصیل دارند.

تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه دارای محدودیت‌های سنی است. به عنوان مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به ترتیب باید زیر 21 و 30 سال سن داشته باشید. امکان دریافت اقامت دائم در کشور ترکیه پس از تحصیل در رشته عمران، از دیگر مزایای تحصیل در کشور ترکیه است. در صورتی که جزو علاقه‌مندان تحصیل به رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های ترکیه هستید، می‌توانید از خدمات مشاوره کارشناسان مجرب ما در موسسه مهاجرتی الو اپلای استفاده کنید.

 

سوالات متداول در زمینه تحصیل رشته مهندسی در ترکیه

در این بخش از مطلب قصد داریم به چند سوال متداول شما درباره شرایط تحصیل رشته مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه و هزینه‌های پاسخ دهیم.

آیا امکان ادامه تحصیل رشته مهندسی در مقاطع عالی دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد؟

بله؛ دانشجویان ایرانی می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی در تمامی مقاطع رشته مهندسی عمران کشور ترکیه، تحصیل کنند.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی پس از فارغ‌التحصیلی در کشور ترکیه وجود دارد؟

بله؛ دانشجویان ایرانی می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم مانند مدرک معتبر زبان با نمره بالا از تسهیلات مالی مانند بورسیه تحصیلی برخوردار شوند.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی عمران ترکیه چقدر است؟

میانگین هزینه تحصیل رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برابر با 700 تا 1500 دلار در سال است.

شرایط تحصیل رشته مهندسی عمران در ترکیه چیست؟

شرایط تحصیل رشته عمران در دانشگاه‌های ترکیه شامل داشتن حداقل 70 نمرات در مدرک تحصیلی پیشین و داشتن تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی می‌شود.

آیا برای تحصیل رشته عمران دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت کرد؟

دانشجویان برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون‌های ورودی مانند آزمون یوس شرکت کنند.

آیا امکان کار حین تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد؟

بله؛ دانشجویان می‌توانند از 10 تا 20 ساعت در هفته به کار حین تحصیل رشته مهندسی عمران مشغول شوند و درآمدی حدود 2.500 تا 25.000 دلار سالانه داشته باشید.

محدودیت سنی برای تحصیل در کشور ترکیه چگونه است؟

داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته عمران باید زیر 21، برای کارشناسی ارشد زیر 30 و برای دکترا زیر 35 سال سن داشته باشند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
2 از 5 با 1 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .