whatsapp
الو اپلای
تحصیل در دانمارک

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  7 اردیبهشت 1400

تحصیل در دانمارک؛ شرایط و هزینه های تحصیل در سال 2021

تحصیل در دانمارک به دلیل هزینه های کم تحصیل،امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد، با کیفیت عالی و روش های نوین آموزشی یکی از محبوب ترین مقاصد بین المللی تحصیل در اروپا است. دانشجویان بین المللی نیز به دلیل سطح بالای زندگی و تنوع در رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه های دانمارک، این کشور را انتخاب می کنند.

دانمارک جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی می باشد که دارای مرز مشترک با آلمان است . جمعیت آن 5.5 میلیون نفر ، واحد پولشان کرون و پایتخت دانمارک شهر کپنهاگ می باشد. این کشور از طریق پل دریایی اورسوند به سوئد متصل شده است.

دانمارک یکی از اعضای موسس سازمان ملل و ناتو است و به دلیل کم بودن اختلاف طبقاتی می توان گفت که مردم دارای رفاه می باشند که باعث شده دانمارک در رتبه اول دنیا قرار بگیرد. از نظر درآمد سالانه در رتبه هفتم دنیا جای دارد که مردم آن مکررا به عنوان راضی ترین و شادترین مردم شناخته شده اند.

دانشگاه های دانمارک از نظر تسهیلات آموزش عالی از بهترین ها می باشند و در رتبه پنجم جای دارند . به همین دلیل جزو پرطرفدارترین گزینه های تحصیلی در خارج از کشور است. دانمارک نسبت به دیگر کشور های اروپایی  کمتر توسعه یافته بود تا اینکه در دهه های اخیر شاهد تغییرات گسترده ای بوده و توسعه ای همه جانبه را تقریبا در همه زمینه ها تجربه نمود است.

با توجه به شرایط مناسب تحصیل در دانمارک و بازارکار بسیار مناسب برای رشته هایی نظیر تجارت ، ارتباطات ، داروسازی ،کشاورزی ، دامپزشکی و رشته های مشابه آن موقعیت های فوق العاده ای برای متقاضیان وجود دارد.

تحصیل در دانمارک به دلیل هزینه کمی که برای دانشجویان اتحادیه اروپا دارد جزو انتخاب های جذاب است. این امر برای دانشجویان بین المللی نسبت به برخی از کشورهای اروپا بالاتر میباشد. البته این در حالی است که با تحصیل در دانمارک از بهترین و بالاترین سطح زندگی برخوردار شوند.

تحصیل در دانمارک

شرایط عمومی تحصیل در دانمارک در سال 2021

دانمارک در زمینه موسسه آموزش عالی دارای : دانشگاه ها ، موسسات عالیه هنری ، کالج های دانشگاهی و مدارس آموزش تربیت دریایی میباشد. مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، PHD ، پژوهش و …. جزو دسته های برنامه تحصیلی دانمارک است . کشور دانمارک از معدود کشورهایی است که دوره هایی تحت عنوان تاپ-آپ (TOP-UP DEGREE ) را داراست.

سیستم آموزش عالی در دانمارک شرح
موسسات تجاری ارائه دهنده برنامه های دوره های کوتاه برای 1.5 تا 2 سال
کالج های دانشگاهی ارائه دهنده برنامه های دوره های متوسط
دانشگاه ها ارائه دهنده دوره های طولانی ( سیکل اول: کارشناسی ، سیکل دوم : کارشناسی ارشد ، سیکل سوم : دکترا )
موسسات سطح دانشگاهی برای تحصیلات در هنر ارائه دهنده دوره های طولانی در معماری ، طراحی ، فیلم ، هنرهای عالی ، موسیقی و هنرهای اجرایی

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک بستگی به شرایط دانشجویان بین المللی دارد . اگر متقاضیان از شهروندان اتحادیه اروپا باشند از تحصیلات رایگان در دانمارک میتوانند بهره مند شوند و در صورتی که دانشجویان شهروند EEA باشند باید هزینه و شهریه دانشگاه مورد نظر در دانمارک را پرداخت نمایند که دوره سالانه آن بین 6000€ تا 16000€ (یورو) هزینه دربر خواهد داشت که بستگی به رشته ، دانشگاه و مقطع تحصیلی دارد .

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک به شهر ، دانشگاه و اینکه در چه مقطعی قصد تحصیل دارد بستگی داشته و مهم است. هزینه ها به شهر و جایگاهی که شما زندگی میکنید بستگی خواهد داشت، زیرا در شهر های بزرگ هزینه های زندگی به مراتب گران تر خواهد بود.

پارامتر قیمت تقریبی (€)
اجاره آپارتمان 700 – 1300
اقامت در خوابگاه 300 – 600
هزینه مواد غذایی ، بیمه درمانی ، حمل و نقل 400
غذا برای 1 نفر در رستوران متوسط 520
غذا برای 2 نفر در رستوران ارزان قیمت 120
هزینه های ماهانه همچون برق ،گاز ، …. 1289.83

یکی از گرانترین شهرهای دانمارک کپنهاگ است که به طور متوسط دانشجویان در این شهر هزینه ای معادل 1200 یورو در ماه خواهند داشت. هزینه برای هر نفر در سال 2021 در حدود 1600 € در ماه است . این هزینه شامل بخش های مختلفی چون:

هزینه زندگی و تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک مستلزم دریافت پذیرش از موسسات و دانشگاه های معتبر از نظر آموزشی است . طول دوره تحصیل در دانمارک در مقطع لیسانس 4 سال می باشد ، در دانمارک سه نوع مدرک کارشناسی وجود دارد . یکی از مهمترین شرایط تحصیل دانمارک در مقطع کارشناسی این است که دانشجویان مهارت های زبانی خود را در یکی از زبان های دانمارکی ، انگلیسی ، آلمانی ارائه دهند .

دانشجویان در موسسات عالی که اعتبار عمومی دارند باید پذیرش شوند و توسط موسسات ارزیابی دانمارک EVA تایید شده باشند . دانشجویان بین المللی میتوانند مستنداتی در جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل در دانمارک و در مقطع کارشناسی ارائه دهند . دانشجویان در صورتی که شهریه یک ترم را پرداخت کنند می توانند به عنوان مستند ، بودجه مورد نظر که درنظر گرفته اند را ارائه کنند.

دانشگاه آلبورگ شهریه سالانه بین 10000 الی 14000 یورو
دانشگاه اهروش شهریه سالانه بین 8000 الی 14000 یورو
دانشگاه دانمارک جنوبی شهریه سالانه بین 6500 الی 14000 یورو

تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی ارشد

ورود به مقطع ارشد مستلزم امتحان ورودی نیست و فقط با نمرات دوره قبل و نظرات اساتید امکان پذیر است . اکثر رشته های مقطع ارشد در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند .

شروع سال تحصیلی در کشور دانمارک معمولا از ماه آوریل آغاز می شود و این زمان مختص شهروندان اتحادیه اروپا می باشد . برای دانشجویان بین المللی در ماه ژانویه هر سال ثبت نام و پذیرش دانشگاه ها با ارائه مدارک لازم انجام می شود .

دانشکده بازرگانی کپنهاگ شهریه سالانه بین 10000 ال 12500 یورو
دانشگاه فنی مهندسی دانمارک شهریه سالانه بین 13500 یورو
دانشگاه راسسیلد شهریه سالانه بین 14000 الی 36000 یورو

 

جزئیات دوره شرایط
دوره کارشناسی ارشد
طول دوره 2 سال
سال تحصیلی سپتامبر تا ژوئن 2021

 

مدارک مورد نیاز شرایط
مدرک تحصیلی مورد نیاز کارشناسی
مدرک زبان لازم IELTS با نمره 6.5
مدرک مهاجرتی پاسپورت و ویزای تحصیلی دانمارک

 

دانشگاه ها شرایط
تعداد دانشگاه 8 دانشگاه
قدیمی ترین دانشگاه دانشگاه کپنهاک (1479)
برترین دانشگاه دانشگاه کپنهاک (79)

تحصیل در دانمارک در مقطع دکترا

دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا برای انتخاب دانشگاه ها ، شهرهای کپنهاگ ، آرهوس ، آلبورگ را که جزو مهمترین ها هستند مد نظر قرار می دهند. تحصیل دکترا در کشور دانمارک حدودا 3 سال طول می کشد در این مدت دانشجو اجازه کار حین تحصیل را داراست، البته باید این نکته را نیز متذکر شد که برای هر ماه دانشجو باید حدودا 1000 یورو تمکن مالی را اثبات نماید.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در کشور دانمارک باید حتما مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 7 را دارا باشند و ثابت نمایند که به زبان انگلیسی تسلط لازم را دارند. با این افراد در برخی از موارد مصاحبه می شود.

تحصیل در دانمارک

داشتن یک سری شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در دانمارک الزامی است :

 •  داشتن مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر جهت تحصیل دکترا در دانمارک
 •  اخذ مدرک دال بر تسلط کامل به زبان انگلیسی ( ترجیحا IELTS بالای 6.5 )
 •  ارائه مقالات بین المللی و ارائه پژوهش
 •  داشتن استاد مشاور (supervisor )که در تحقیق و پژوهش( تز ) در مقطع دکتری پشتیبانی کند

نکته قابل توجه تحصیل در دانمارک در مقطع دکترا این است که به زبان انگلیسی میباشد. هزینه زندگی و تحصیل در مقطع دکترا 12500 الی 30000 یورو میباشد که در صورت دریافت بورسیه هزینه ها بسیار کاهش پیدا می کند.

دانشگاه های دانمارک

به دلیل تراز بالا وکیفیت عالی آموزشی ، دانشگاه های دانمارک مقصد تحصیلی خیلی از دانشجویان بین المللی می باشند. پنج دانشگاه از دانشگاه های دانمارک امتیاز بالای 400 در رنکینگ جهانی دانشگاه ها در سال های اخیر را به خود اختصاص داده اند .

اسامی دانشگاه رتبه جهانی توضیحات
دانشگاه کپنهاگ 72 دارای 4دانشکده که در اطراف یا در مرکز دانمارک واقع شده اند.
دانشگاه پلی تکنیک 102 دارای 25 دپارتمان هست ، محوطه اصلی در کانژنزلینگبی است .
دانشگاه آرهوس 117 رتبه دوم دانشگاهی دانمارک از لحاظ غیر فنی بودن را داراست .
دانشگاه بازرگانی 201 جزو معدود موسسات تجاری و بازرگانی سراسر دنیاست که دارای اعتبار موسوم به triple – crown است .
دانشگاه آلبورگ 374 دارای 3 پردیس مختلف و 4 دانشکده است .
دانشگاه دانمارک جنوبی 384 دارای 7 پردیس مختلف و 5 دانشکده و 11 مرکز تحقیقاتی می باشد .
دانشگاه روسکیلده _ دانشگاه دولتی است و در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس ، دکتری
دانشگاه آی تی کپنهاگ _ فقط 1 دانشکده فن آوری اطلاعات است .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانمارک

 • پرداخت application fee
 •  مدرک و ریز نمرات مقطع پیشین
 •  رزومه ( cv )
 •  توصیه نامه
 •  انگیزه نامه
 •  نمرات آزمون های زبان انگلیسی
 •  ارزیابی مدارک تحصیلی ( شهروندان غیر دانمارکی که امتحان ورودی دانمارک را نمی دهند ، در صورتی شرایط ورود به دانشگاه ها را برآورده می کنند که مدارک آنها همسطح مدارک ورودی دانمارک تشخیص داده شوند .
  برای پیش ارزیابی مدارک از سایت (https://iu.dk) میتوان استفاده کرد .

تحصیل در دانمارک

خوابگاه های دانشجویی کشور دانمارک

بیشتر دانشجویان در سالن های دانشجویی واقع در فاصله ای از دانشگاه زندگی می کنند ، یک سیستم حمل و نقل عمومی کارآمد بوده و حمل و نقل بین محل سکونت ، دانشگاه و مرکز شهر را آسان می کند.

ماه ها قبل از ورود به دانمارک جستجو برای خوابگاه را باید شروع کرد ، زیرا یافتن محل اقامت درست قبل از شروع ترم بسیار دشوار است . برآورد هزینه زندگی در سالن ها حدود 240 الی 460 یورو در هر ماه خواهد بود.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 14 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .