whatsapp
الو اپلای
تحصیل در دانشگاه های آلمان

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  21 بهمن 1399

تعداد نظرات :  0

تحصیل در دانشگاه های آلمان

تحصیلات دانشگاهی در آلمان

آلمان که به دلیل ساختار سیستماتیک خود در هر زمینه ای مشهور است ، نظم متمایز و کمال گرایی خود را در آموزش نشان می دهد. این کشور که دانشمندان و متفکران مشهور جهان را در طول تاریخ تربیت کرده است ، امروز نیز میزبان معتبرترین دانشگاههای جهان است.

به لطف سیاستهای سختگیرانه و مثبت دولت آلمان در زمینه آموزش ، تحصیل در آلمان در مقاطع دانشگاهی در شرایط بسیار ایده آل انجام می شود. تحصیل در آلمان ، یکی از کشورهای پیشرو در زمینه آموزش در اروپا ، از نظر دانش و تجربه و برنامه شغلی دارای مزایای زیادی است.

تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

با توجه به شرایط تحصیلات دانشگاهی در آلمان ، اکثر دانشگاه ها بدون توجه به دانش داوطلب از زبان آلمانی دانشجو می پذیرند. این سیستم “پذیرش مشروط” نامیده می شود. چرا که دانشجویانی که ویزای خود را می گیرند و برای تحصیل در آلمان می روند ، باید به دوره زبان آلمانی در آنجا بروند و پس از رسیدن به سطح مطلوب (حداقل اتمام B2) ، با یکی از آزمونهای TestDaf یا DSH مهارت سطح آلمانی خود را تأیید کنند. به عبارتی پذیرش مشروط یعنی پس از پذیرفته شدن در دانشگاههای آلمان آموزش زبان آلمانی خود را تکمیل نمایید.

دریافت ویزای آلمان دومین شرط آغاز تحصیلات در این کشور است. دانشجویانی که خواهان ورود به دانشگاه در آلمان می باشند، باید برای گروه ویزای نوع D اقدام کنند. این درخواست ها از طریق IDATA با تعیین وقت ملاقات با کنسولگری انجام می شود. دانشجویی که از کنسولگری وقت ملاقات می گیرد ، با تکمیل اسناد ویزا به آنجا مراجعه می کنند.

سایت سفارت آلمان برای گرفتن وقت اینترنتی

دانشجویانی که کلیه شرایط تحصیلات دانشگاهی را در آلمان برآورده می کنند ، از طرف دانشگاه ارزیابی اسناد و مدارکشان آغاز می شود. این روند 4-8 هفته طول می کشد و فرایندی است که نیاز به صبر دارد. پس از این مراحل ، بلافاصله قرارهای ویزا برای دانش آموختگانی که از سوی موسسه ی آموزشی پذیرفته می شوند، تعیین می شود. سپس 5-8 هفته طول می کشد تا نتیجه ویزا حاصل شود.

شرایط تحصیل در دانشگاه های آلمان

از دیگر شرایط تحصیل در آلمان داشتن بیمه سلامت است. هرکسی که در آلمان زندگی می کند باید بیمه درمانی داشته باشد. اگر بیمه ندارید ، نه می توانید ویزا بگیرید و نه در موسسات آموزشی ثبت نام کنید. اگر چندین ماه متوالی سهم بیمه ی خود را پرداخت نکنید ، ممکن است زندگی تحصیلی شما در آلمان پایان یابد. آلمان در این مورد بسیار حساس است.

در هنگام ثبت نام در دانشگاه ، گواهی بیمه باید ارائه شود. علاوه بر این ، به دلیل هزینه های بیش از حد درمانی ، عملاً همه علاقه مند به گرفتن بیمه هستند. هزینه بیمه سلامت بسته به شرایط شخصی بین 50 تا 100 یورو متغیر است. بزرگترین شرکت بیمه آلمان مانند AOK، 56 یورو برای دانشجویان دریافت می کند.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های آلمان

دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان و برای ثبت نام نهایی در موسسات متفاوت باید به این نکته توجه داشته باشند که هر موسسه ممکن است، اسناد مختلفی را برای برنامه های خود دریافت کنند.

همچنین با توجه به مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، توصیه می کنیم حداقل از 6 هفته قبل اقدام کنید تا به خودتان فرصت دهید تا اسناد و اصلاحات را بررسی نمایید. به یاد داشته باشید که شرط پذیرش این است که کلیه اسناد باید محضری شوند و به آلمانی ترجمه و کامل شوند.

 • دیپلم دبیرستان از موسسه ای که از آن فارغ التحصیل شده اید.
 •  سند صلاحیت ورود به دانشگاه
 •  نوشتن متنی که در آن هدفتان از تحصیل در آن دانشگاه را توضیح می دهید به دانشگاهی که متقاضی آن هستید.
 •  گذرنامه
 •  عکس بیومتریک
 •  اثبات مهارت زبان انگلیسی و آلمانی. (برای دوره های دانشگاهی در آلمان ، به طور کلی نتایج آزمون TOEFL 550 یا IELTS 6.5 به زبان انگلیسی کافی است. با این حال ، برای برخی از دانشگاه ها و مقاطع ، از شما خواسته می شود که مهارت زبان آلمانی خود را تقویت کنید. در این حالت ، شما باید گواهی مهارت TestDaf (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه) یا DSH (آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی) را داشته باشید.)

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

مدارک لازم برای ثبت نام نهایی در دانشگاه های آلمان

اگر برای پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام کرده اید و پذیرفته شده اید ، اکنون می توانید ثبت نام خود را تکمیل کنید. پس از صدور ویزا و بیمه درمانی که به واسطه ی مدارک پذیرش در دانشگاه صادر شده اند ، باید ثبت نام نهایی خود را برای آغاز دوره ، کتابخانه و کارت شناسایی دانشجویی انجام دهید.

در عین حال ، در طول سال تحصیلی ، باید هر ترم  آن را تمدید کنید و هزینه های مشخص شده را پرداخت نمایید. بسته به دانشگاه ها ، می توانید مدارک مورد نیاز را برای ثبت نام به شکل دستی یا از طریق ایمیل ارسال کنید.

اسناد به شرح زیر است:

 •  گذرنامه ای که با ویزا یا اجازه اقامت خود دریافت کرده اید.
 •  کپی پاسپورت
 •  فرم ثبت نام
 •  گواهی پذیرش
 •  بیمه سلامت
 • پرداخت هزینه ترم

امتیازات تحصیل در آلمان

ادامه ی تحصیل در آلمان مزایای بسیاری دارد. از آن جمله کیفیت برتر این دانشگاهها از لحاظ سطح علمی می باشد. از سوی دیگر شهریه ی این دانشگاهها نسبت به سطح درآمد در این کشور و نسبت به دیگر دانشگاههای برتر بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

امتیاز دیگر تحصیل در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها، اجازه ی کار در مدت تحصیل و همچنین آینده ی شغلی مناسب می باشد. مدت کوتاه دوره های لیسانس و فوق لیسانس و همچنین ورود مستقیم به مقطع فوق لیسانس بدون آزمون ورودی از دیگر مزایای تحصیل در آلمان است.

طول دوره ی تحصیل در مقاطع مختلف در آلمان

آموزش ابتدایی در آلمان اجباری و رایگان می باشد. این دوره به مدت 12 سال و به شکل 4+4+4 است. دوره ی لیسانس در کشور آلمان در سه سال پایان می یابد و اگر دانشجو مجبور به آموزش مقدماتی به زبان آلمانی باشد، دوره ی لیسانس را در 4 سال به اتمام خواهد رساند. برای ورود به دوره ی فوق لیسانس در آلمان نیازی به شرکت در آزمون ورودی نبوده و دانشجوی لیسانس می تواند به تحصیل در دوره ی فوق لیسانس ادامه دهد. این دوره نیز یک تا دو سال می باشد. دوره های دکترا حداقل 3 سال یا 6-10 ترم می باشند که شامل یک تز دکترا است.

مقاطع تحصیلی دانشگاه های آلمان

دسته بندی دانشگاههای آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی است ، این کشور دارای دانشگاه های معتبر و با کیفیت عالی است که در میان رتبه های برتر جهانی قرار دارد. اولین کاری که دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در آلمان می گیرند باید انجام دهند، انتخاب دانشگاه و برنامه مناسب برای آنها است.

برای دانشجویانی که می خواهند در دانشگاههای آلمان درس بخوانند ، دانشگاه های دولتی این کشور در تمام دوره های کارشناسی خدمات ارائه می دهند ، در حالی که موسسات آموزش خصوصی به لطف بورسیه هایی که ارائه می دهند ترجیح داده می شوند.

اگرچه برای ثبت نام در دوره های تحصیلات تکمیلی شهریه پرداخت می شود. هزینه ها در مقایسه با کشورهایی مانند انگلیس ، آمریکا ، استرالیا مقرون به صرفه تر است. علاوه بر آن ، کسانی که می خواهند با بورسیه تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی در آلمان تحصیل کنند می توانند از فرصت های بورسیه تحصیلی دانشگاه ها و دولت ، قبل از مراحل درخواست استفاده کنند.

بیشترین دانشجوهای خارجی در کدام شهرهای آلمان می باشند؟

این کشور برای کسانی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند ، به ویژه در زمینه های مهندسی ، علوم کامپیوتر و ریاضیات یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان است. برای دانشجویان متقاضی دانشگاه در این کشور ، برنامه های آلمانی و انگلیسی بی شماری وجود دارد که با شهرهای مدرن و تاریخی خود در سراسر جهان مانند برلین ، مونیخ ، هامبورگ و اشتوتگارت مورد توجه قرار می گیرد.

برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان ، تقریبا در همه ی شهرها حداقل یک دانشگاه با کیفیت بالا وجود دارد که آموزش با استانداردهای بین المللی را ارائه می دهد.

دانشجوهای خارجی در دانشگاه های آلمان

بهترین دانشگاهها ی آلمان که بیشترین دانشجوی خارجی را می پذیرند به ترتیب زیر می باشد :

 • Freie Universitat Berlin : یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی در برلین است . تقریباً یک سوم این موسسه ی آموزشی از دانشجویان خارجی تشکیل شده است.
 • Technische Universitat Munchen : این دانشگاه در مونیخ واقع شده و از جمله اولین گزینه ها به ویژه برای دانشجویانی است که در رشته مهندسی تحصیل می کنند. همچنین قابل ذکر است که با موسسات آموزشی برجسته آمریکا مانند MIT ، استنفورد و موسسه فناوری جورجیا همکاری می نماید.
 •  Ludwig Maximilians Universitat Munchen : از دیگر دانشگاه های آلمان است که با غنای فرهنگی و تاریخی شهر مونیخ ادغام شده است . این دانشگاه در سال 1472 تاسیس شده  و یکی از برجسته ترین موسسات آموزشی دانشگاهی و تحقیقاتی در اروپا است.
 • Universitat Heidelberg : یک دانشگاه تحقیقاتی است که در سال 1386 میلادی تاسیس شده است. این موسسه با میزبانی دانشجویان بین المللی از 130 کشور جهان در هایدلبرگ آلمان واقع شده است.

شرایط کار برای دانشجویان خارجی در آلمان

دانشجویان خارجی اجازه دارند در زمان تحصیل به شکل نیمه وقت و در تعطیلات تمام وقت کار کنند. دانشجویان برای جستجوی کار می توانند از موسسه ی آموزشی خود نیز کمک بگیرند و همچنین مالیات از حقوق آنها کسر نمی گردد.

دستمزد کارگران در آلمان ساعتی بیش از 6 یورو است. دانشجویان در آلمان می توانند در تعطیلات تابستانی با 12 یورو یا بیشتر  نیز شغل پیدا کنند. با توجه به این مسئله ، کار و تأمین نیازهای دانشجویان با اجازه کار 90 روز کامل یا 180 نیم روز در سال که به دانشجویان خارجی در آلمان داده می شود، کار دشواری نیست و هر زمان که خواستند می توانند از این امکان استفاده کنید.

دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیلاتشان نیز به مدت 18ماه فرصت دارند که شغل مورد نظرشان را در این کشور بیابند. دانشجویانی که می توانند در این کشور صاحب شغل گردند، می توانند اجازه ی اقامت دائمی دریافت نموده و پس از 5 سال حق شهروندی آلمان را کسب کنند.

شرایط کار برای دانشجویان خارجی در آلمان

هزینه ی تحصیلات دانشگاهی در آلمان

تحصیلات دانشگاهی در آلمان توسط دولت حمایت می شود. شما می توانید با پرداخت سالانه 350-500 یورو در دانشگاه های دولتی از جمله بهترین دانشگاه ها تحصیل کنید. در برخی از دانشگاههایی که هزینه دریافت می کنند ، میزان شهریه سالانه بین 0 تا 1.000 یورو (وابسته به دانشگاه و شرایط دانشجو) متغیر است. با توجه به مزایایی از جمله شرایط پذیرش آسان ، معادل سازی دیپلم ، کار پس از فارغ التحصیلی و اجازه اقامت ، تحصیل در آلمان واقعاً مزیت دارد.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

برای تحصیل در شهرهای مختلف آلمان هزینه های زندگی ماهانه حدود 700 – 750 یورو است. به طور متوسط 700 یورو در ماه، برای خوابگاه ، تغذیه و هزینه های اجتماعی دانشجو کافی است.

در آلمان68٪ دانشجویان طبقه ی متوسط کار می کنند و هزینه ی تحصیلات خود را تأمین می کنند و یک دانشجو با صرفه جویی می تواند با 500 یورو در ماه زندگی کند. این مبلغ ممکن است زیاد به نظر برسد ، با این حال ، در کشوری که سطح درآمد مردم بسیار بالا است، چنین هزینه ی ماهانه ای زیاد نمی باشد و دانشجویان با اشتغال در شغل های نیمه وقت می توانند هزینه ی تحصیل خود را تامین کنند.

شرایط خوابگاههای دانشجویی در آلمان

اگر پاسخ مثبت از دانشگاهی در آلمان دریافت کرده اید ، باید مراحل اقامت را برای درخواست ویزای دانشجویی به اتمام برسانید. دانشگاههای آلمان هنگام ثبت نام به دانشجویان محل اقامت ارائه نمی دهند. ما توصیه می کنیم مکان هایی را برای اقامت در وب سایت مربوطه جستجو کنید و در وهله اول خوابگاه یا آپارتمان مشترک را برای مدت 3-6 ماه پیدا کنید. زیرا در طول تحصیل در کشور می توانید گزینه های مختلف اقامتی را نیز بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید با (Studentenwerk) دفتر خدمات اجتماعی دانشجویی که توسط دولت آلمان پشتیبانی می شود تماس بگیرید. در آنجا می توانید به بسیاری از موضوعات از تحصیل گرفته تا خوابگاه و فرصت های شغلی نیمه وقت دانشجویان نگاهی بیندازید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.7 از 5 با 3 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .