whatsapp
الو اپلای
تحصیل در مدارس ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  25 اسفند 1399

تعداد نظرات :  4

تحصیل در مدارس ترکیه و همه چیز در مورد آن ها

تحصیل در مدارس ترکیه برای دانش آموزان ایرانی از دغدغه های اصلی والدینی است که تصمیم به مهاجرت از ایران گرفتند و در این بین در صدد اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه می باشند.

در صورتی که شما یکی از این والدین باشید و البته دارای فرزندان در سن و سال مدرسه، انتخاب این مدارس برای شما ممکن است سخت به نظر بیاید زیرا ممکن است شما در این خصوص اطلاعات مناسبی نداشته باشید.

قبل از هرچیز بهتر است تا شما را با مدارس بین المللی ترکیه آشنا کنیم. از بین این لیست بیشترین آمار و درخواست مربوط به مدارس آمریکایی در ترکیه می باشد یا در صورتی که بخواهیم به صورت کلی تری عنوان کنیم مدارس انگلیسی زبان در ترکیه به نسبت سایر زبان ها از اقبال مناسب تری برخوردار هستند. “مدارس خارجی در ترکیه به معنای مدارس متعلق به اتباع خارجی در ترکیه هستند که این افراد و یا موسسات شهروند ترکیه نیستند.

مثلا یکی از این مدارس جیبی می باشد “مدارس اقلیت جیبی ، همان طور که از نام آن پیداست ، متعلق به جوامع یونانی ، ارمنی و یهودی است ، اعضای آن شهروندان ترکیه هستند ، که رسماً به عنوان تنها گروه اقلیت در کشور ترکیه شناخته می شوند ، که در پیمان لوزان در وضعیت” اقلیت” تضمین شده اند.

تحصیل در مدارس ترکیه و همه چیز در مورد آن ها

مدارس خارجی وضعیت حقوقی خود را از نامه های لوزان بدست می آورند. اگرچه در پیمان لوزان هیچ اشاره ای به مؤسسات آموزشی “خارجی” نشده است ، نامه هایی به نام نامه های لوزان اعلام شد که به ادامه امتیازات و ضمانت های مدارس بیگانه در کشور عثمانی قبل از 30 اکتبر 1918 می پردازد و دولت ترکیه همچنان به مانند قبل به بندهای پیمان لوزان متعهد است.

سیستم آموزشی تحصیل در مدارس ترکیه

شاید می توان به جرات اعلام کرد که ترکیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در اروپا می باشد. سالانه بخش اعظمی از بودجه کشور به امر آموزش و پرورش اختصاص داده می شود. این یک باور جا افتاده در بین سیاستمداران کشور ترکیه می باشد که بهترین سرمایه گذاری در ترکیه ، سرمایه گذاری در امر آموزش و تعلیم و تربیت می باشد.

در نظر داشته باشید که دانش آموزان در ترکیه به مدت 12 سال باید در سیستم آموزشی شرکت داشته باشند. این تصمیم خانواده ها می باشد که بخواهند فرزندان خود را در مدارس دولتی که رایگان می باشد ثبت نام کنند یا مدارس غیر انتفاعی و خصوصی.

در هر حالت دولت موظف می باشد که سیستم آموزشی رایان را تا پایان تحصیلات برای شهروندان خود مهیا نماید. در این بین حتی افرادی که دارای اقامت یکساله ترکیه، اقامت توریستی ترکیه نیز هستند می توانند فرزندان خود را در مدارس دولتی ترکیه به صورت کاملا رایگان ثبت نام نمایند.

سیستم آموزشی رایان

سیستم آموزشی در این کشور به صورت 4+4+4 می باشد. که 4 سال اول را آموزش ابتدایی، 4 سال دوم را آموزش ابتدایی دوم و 4 سال آخر را دوره متوسطه تشکیل می دهد. سن شروع تحصیلات ابتدایی در ترکیه 7 سال تمام می باشد.

همه والدین موظف هستند شرایط تحصیل را برای فرزندان خود مهیا نمایند و در صورتی که مانع از مدرسه رفتن کودک شوند بر اساس قانون ترکیه مجرم بوده و در برخی از موارد ممکن است حضانت کودک از والدین سلب شود. بعد از اتمام تحصیلات اول و دوم دوره ابتدایی به دانش آموزان مدرک دیپلم ابتدایی داده می شود.

یک دیپلم دیگر نیز بعد از پایان دوره متوسطه به دانش آموزان داده می شود که شخص می تواند با اخذ آن در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کند.

 

شرایط ورود به مدارس دولتی ترکیه

برای ورود به مدارس دولتی ترکیه قبل از هر چیز در صورتی که شما از اتباع خارجی در ترکیه باشید باید برای اقامت در ترکیه در سال 2020 اقدام نمایید زیرا بدون داشتن کارت کیملیک هیچ کدام از مدارس حتی مدارس ایرانی در ترکیه اجازه ثبت نام فرزند شما را نخواهد داشت.

همچنین لازم است بدانید که برای اخذ اقامت در استانبول حداقل نیاز به 3 ماه زمان و در شهرهای کوچکی به مانند آنکارا و ازمیر حداقل 2 ماه زمان احتیاج خواهید داشت.

علاوه بر کارت اقامت برای ثبت نام در مدارس ترکیه شما باید تمام مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات فرزندتان را به زبان ترکی ترجمه کنید. از دارالترجمه بخواهید علاوه بر ترجمه، مهر وزارت امور خارجه، مهر وزرات دادگستری، مهر نوتر (در سفارت ترکیه در ایران انجام می شود) را انجام دهد.

در مرحله بعد دنکلیک( در ترکیه) باید انجام شودکه در بسیاری از موارد حداقل 1 ماه زمان می برد. از دیگر شرایط ثبت نام در مدارس ترکیه، تسلط به زبان ترکی می باشد.

شرایط ورود به مدارس دولتی ترکیه

حتی در صورتی که متقاضی قصد داشته باشد در مدارس بین المللی ترکیه تحصیل کنید تسلط به زبان ترکی الزامی می باشد زیرا واحدهای عمومی در تمام مدارس ترکیه الزاما به زبان ترکی ارایه می شوند.

به همین دلیل در صورتی که قصد اخذ اقامت برای تحصیل در ترکیه را دارید قطعا با برنامه ریزی اقدام به این کار نمایید تا فرزندان شما از سال تحصیلی جا نمانند.

از آنجایی که ددلاین ثبت نام مدارس در ترکیه چه ایرانی ، چه ترک و چه بین المللی در تیر ماه به اتمام می رسد پس لازم است شما قبل از تیرماه نسبت به آماده کردن مدارک اقدامات لازم را انجام دهید.

 

تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

در ترکیه بالغ بر 1000 شعبه از مدارس بین المللی وجود دارد. مدارس انگلیسی، مدارس آمریکایی، مدارس فرانسوی، مدارس آلمانی و … . سیستم آموزشی این مدارس برگرفته از سیستم آموزشی آن کشور است.

مثلا سیستم و محتوای آموزش مدارس آمریکایی را آموزش و پرورش آمریکا مشخص می کند و یا مدارس فرانسوی بر اساس محتوا و سیستم آموزشی فرانسه اداره می شوند.

این امر سبب می شود که زبان تدریس و سیستم آموزشی این مدارس با هم تفاوت های زیادی داشته باشد. دانش آموزان این مدارس را ملیت های مختلف تشکیل می دهند. البته دیپلمات ها هم در اکثر مواقع فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.

 

ویژگی های مدارس بین المللی ترکیه

در بسیاری از این مدارس کلاس ها با حداقل افراد ( به صورت نیمه خصوصی) برگزار می شوند. نه تنها امکانات آموزشی بلکه امکانت رفاهی این مدارس بسیار بالا می باشد و از همه مهمتر بعد از فارغ التحصیلی در این مدارس دیپلم بین المللی به دانش آموزان داده می شود که شخص می تواند برای ادامه تحصیل در همه جای دنیا از این مدرک استفاده نماید.

مثلا مدارک تحصیلی مدارس آمریکایی را آموزش و پرورش ایالات متحده صادر می کند. این مدارس دارای امکانات آموزشی بسیار زیادی هستند.

اغلب دانش آموزان علاوه بر زبان غالب مدرسه باید چند زبان دیگر را نیز یاد بگیرند به طوری که در زمان فارغ التحصیلی مسلط به آن زبان ها شوند.

همچنین امکانات ورزشی مناسبی در این مدارس برای کودکان فراهم می باشد. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد شهریه این مدارس بالا می باشد.

دانش آموزان خارجی که قصد زندگی در ترکیه را دارند، برای رسیدن به یک فرصت آموزشی جامع راحت و مناسب پیشنهاد می شود در مدارس بین المللی ثبت نام کنند.

ویژگی های مدارس بین المللی ترکیه

از آنجا که برنامه های درسی مدارس بین المللی در سراسر جهان یکسان هستند ، روند یادگیری دانش آموزان به راحتی و همواره در حال پیشرفت می باشد.

علاوه بر انگلیسی ، سایر زبانهایی که در مدارس بین المللی تدریس می شوند، برای دانش آموزان فرصت های بسیار خوبی را برای دستیابی به اهداف بالاتر در ادامه تحصیل در دانشگا های برتر دنیا و همچنین یافتن شغل فراهم می کند.

مدارس بین المللی در ترکیه، در مقایسه با کلاس های استاندارد در کلاس های کوچکتر با کیفیت بالاتر تدریس می شود. این فعالیت های فوق برنامه همچنین تضمین می کند که دانش آموزان با نگه داشتن انگیزه دانش آموزان در بالاترین سطح ، از آموزش عالی برخوردار می شوند.

مدارک اعطایی مدارس بین المللی در ترکیه

اعتبارنامه بین المللی کارشناسی بر اساس یک مدل آموزشی خاص ساخته شده است.

اهداف برنامه:

 • تشویق کودکان به فکر کردن مستقل
 • هر فرد مسئول آموزش خودش می باشد
 • یادگیری زبان دوم برای آگاهی بیشتر فرهنگی
 • اخذ گواهینامه برای دسترسی به بهترین مدارس جهان.

این اعتبارنامه بر اساس ویژگی های عاطفی ، اجتماعی و دانشگاهی اعطا می شوند.

اعتباربخشی ، که به بررسی و شکل گیری ایده های فردی و همچنین هویت فرهنگی خاص فرد می پردازد ، شامل 3 برنامه است.

 1. کودکان بین 3 تا 12 سال: برنامه اوایل شروع تحصیل
 2. دانش آموزان 11 تا 16 ساله: برنامه سال های میانه
 3. دانش آموزان 16 تا 19 ساله: برنامه دیپلم و برنامه شغلی مرتبط

 

انجمن مدارس بین المللی (CIS)

انجمن بین المللی مدارس غیرانتفاعی بزرگترین انجمن مدارس بین المللی وابسته به آموزش ابتدایی و متوسطه است. که برای تحصیل در مدارس ترکیه نیز می توان از شعبات آنها انتخاب کرد.

هدف انجمن این است که دانش آموزان توانایی تبدیل شدن به شهروندان جهان را برای رسیدن به یک درک بین فرهنگی داشته باشند.

این انجمن اکتشاف ، بحث و اقدام شخصی در مورد مسائل محلی و جهانی و همچنین احترام به تنوع قومیتی را در بین جوامع تشویق می کند.

انجمن بین المللی مدارس یک اعتباربخشی است که از یادگیری زبانهای دیگر پشتیبانی می کند و از پیگیری شیوه های زندگی پایدار حمایت می کند.

امروزه آنها در سراسر جهان 733 مدرسه دارند و گذار آسانتری را برای دانش آموزان و خانواده های آنها در سطح جهانی فراهم می کنند.

این مدارس دارای 15 شعبه در استانبول، یک شعبه در آنکارا، یک شعبه در آدانا، در مجموع 5 شعبه در ازمیر و در مجموع 27شعبه در ترکیه دارند .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.8 از 5 با 37 رای

 • سجادشادی

  1401-07-23 در 9:53 ب.ظ

  سلام خواستم بدونم برای ثبت نام در مدرسه های ایرانی در ترکیه لازمه زبان ترکی رو بلد باشند بچه ها

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-24 در 9:27 ق.ظ

   سلام
   خیر مدارس ایرانی زیر نظر آموزش و پرورش ایران هستند و تدریس در آنها به زبان فارسی می باشد.

 • سقایی

  1399-07-09 در 12:00 ق.ظ

  خوب بود

  • شیوا داداش زاده

   1399-07-14 در 10:56 ق.ظ

   ممنون از همراهی شما

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .