شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

تحصیل در ترکیه در سالهای اخیر در زمینه آموزشی به یکی از کشورهای پرآوازه در دنیا تبدیل شده است. تسهیلاتی که این کشور به دانشجویان ارائه می دهد، افزایش پیوسته کیفیت آموزشی و استانداردهای زندگی از جمله عوامل تاثیرگذار در انتخاب این کشور برای تحصیل توسط دانشجویان است. بیش از 170 دانشگاه موجود در ترکیه با آموزش باکیفیت، و امکانات متنوع نقش مهمی در راستای کسب مهارت و آمادگی دانشجویان برای زندگی ایفا می کند.

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری از بین متقاضیان بین‌المللی دانشجو می‌پذیرند. اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ترکیه با مدرک دیپلم را دارید، می‌توانید برای مقطع لیسانس این کشور را انتخاب کنید. با مدرک دیپلم می‌توانید در تمامی رشته‌های تحصیلی مانند رشته‌های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و دوره‌های زبان شرکت کنید.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی را در ترکیه دارند، باید شخصا برای درخواست پذیرش اقدام کنند. در ترکیه شرایط پذیرش در هر دانشگاهی توسط خود دانشگاه تعیین می شود. به طور کلی، یکی از شرایط ورود به دانشگاه، داشتن مدرک دیپلم است.

در ترکیه نیز مانند کشورها و سیستم های آموزشی دیگر، دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل، باید در آزمون ویژه ورودی دانشگاه ها نمره قبولی را کسب کنند. در ترکیه، این آزمون ها YÖS و SAT نام دارند که مهارت های مختلف دانشجویان را می سنجد. علاوه بر این، متقاضیان بر اساس دانشگاه و رشته منتخب خود باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی باشند.

مقاله پیشنهادی:
شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه

دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه قبل از هرچیزی باید مدارک مورد نیاز برای پذیرش را به صورت کامل آماده کنند و به مقامات مربوطه ارسال کنند. مدارک لازم برای درخواست پذیرش به صورت زیر است:

• فرم پذیرش دانشگاه
• ترجمه ترکی مدرک دیپلم و تایید شده توسط نوتر
• ترجمه ترکی ریزنمرات دوره دبیرستان و تاییدشده توسط نوتر
• نامه تمکن مالی
• پرداخت هزینه ثبت نام

• ویزای دانشجویی: برای دانشجویان خارجی که موفق به قبولی در آزمونهای ورودی شده باشند از طرف دانشگاه نامه قبولی فرستاده می شود. دانشجویان با مراجعه به کنسولگری ترکیه در شهر محل اقامت خود باید نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند. دانشجویان مقیم ترکیه نیز می توانند با مراجعه به نمایندگی خارجی در ترکیه ویزا دریافت کنند. ویزای دانشجویی از مدارک الزامی در فرآیند ثبت نام است.

• اجازه اقامت: اجازه اقامت توسط اداره مهاجرت ترکیه در هر شهری داده می شود. دانشجویان خارجی باید تا یک ماه پس از ورود به ترکیه نسبت به دریافت اجازه اقامت اقدام کنند.
• بیمه درمانی

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه

مدرک زبان مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه

اگر شرط ورود به دانشگاهی که درخواست داده اید قبولی در آزمون SAT و YÖS است، بعد از قبولی در دانشگاه باید آزمون مهارت زبان ترکی و یا انگلیسی را بگذرانید.

آزمون مهارت زبان ترکی

اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی در رشته ای با زبان تدریس ترکی ثبت نام کرده باشید باید در آزمون مهارت زبان ترکی شرکت کنید. گرچه این آزمون برای بسیاری از دانشجویان آسان به نظر می رسد، ولی تمامی دانشجویان خارجی طبق روال هر دانشگاهی، ملزم به شرکت در این آزمون می باشند. در صورتی که موفق به قبولی در این آزمون نشوید به مدت یک سال تحصیلی باید در مراکز آموزش زبان ترکی در دانشگاه ها در برنامه های مقدماتی زبان ترکی(تومر) شرکت کنید.

آزمون مهارت زبان انگلیسی

در صورتی که زبان تدریس رشته انتخابی شما به انگلیسی باشد، باید در آزمون مهارت زبان انگلیسی قبول شوید. اگر نمی خواهید در این آزمون شرکت کنید می توانید قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه در یکی از آزمون های تافل و یا آیلتس شرکت کرده و نمره آنها را ارائه دهید. دانشجویانی که موفق به دریافت نمره حد نصاب نشوند، به مدت یک سال در دوره های آموزش زبان شرکت خواهند کرد.

بعد از این دوره آموزشی دانشجویان با کسب نمره حد نصاب می توانند در کلاسهای درسی دانشگاه حضور یابند. در بسیاری از برنامه های مقطع لیسانس و مستر که به زبان انگلیسی ارائه می شود، دانشجویان باید در آزمون آیلتس حداقل 6 و یا 6.5 و در تافل حدود 87 یا 90 بگیرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه

تحصیل رایگان با مدرک دیپلم در ترکیه

بسیاری از دانشگاه های ترکیه دارای برنامه های بورسیه برای دانشجویان بین المللی هستند. اخذ بورسیه از دانشگاه های ترکیه یکی از متداول ترین روش ها برای تحصیل رایگان در ترکیه است.

دولت ترکیه بورسیه هایی را به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. این برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در تمام مقاطع آموزش عالی موجود است و تمامی هزینه های دریافت کنندگان این بورسیه تحصیلی همچون شهریه، خوابگاه، بیمه درمانی، بلیط یکبار رفت و برگشت به کشور خود، شهریه یک سال دوره زبان ترکی، رایگان بوده و کمک هزینه ماهیانه منظم به آنها تعلق خواهد گرفت. این بورسیه ها با عنوان تورکیه بورسلاری شناخته می شوند.

تحصیل رایگان با مدرک دیپلم در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، از نظر ارائه گزینه های آموزش با کیفیت بالا و شهریه بسیار کم یک کشور منحصر به فرد است. در ترکیه، دانشگاه های دولتی به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا آمریکا بسیار ارزان هستند. به طور کلی هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه از 500 دلار تا 1500 دلار در سال متغیر است.

این مبلغ برای رشته هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می شوند. در صورتی که رشته انتخابی شما به زبان ترکی ارائه شود، هزینه تحصیلی تان حتی کمتر از این میزان خواهد بود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه گرانتر و سالانه بین 5 هزار تا 20 هزار دلار متغیر است.
همچینین دانشجویان بین المللی ماهیانه حدود 400 دلار برای هزینه های اقامت، غذا، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن باید در نظر بگیرند. کتاب و هزینه های اداری نیز تقریبا 150 دلار در هر ترم است. البته این رقم به شیوه زندگی و دوره تحصیلی بستگی دارد.

هزینه های تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

دریافت بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم در ترکیه

کشور ترکیه در حال حاضر برای سالهای تحصیلی آتی، درخواست بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه را از جانب دانشجویان بین‌المللی مورد پذیرش قرار می‌دهد. این کشور درهای خود را به روی دانشجویان سراسر جهان باز کرده و آنها را به تحصیل در دانشگاههای معتبر ترکیه تشویق می کند.

این مطمئناً یک فرصت شگفت انگیز برای دانشجویان است. با کمک چنین بورسیه هایی قادر خواهید بود در برخی از بهترین دانشگاههای ترکیه تحصیل کرده و بینش، مهارت و تحقیقات بسیار مفیدی را کسب کنید. دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه همچنین یک فرصت عالی برای کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل است.

شرایط لازم برای بورسیه شدن در دانشگاه‌های ترکیه و بهره‌ بردن از مزایای رایگان بورسیه تحصیلی، در ادامه شرح داده شده است:

سن: برای دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه با مدرک دیپلم سن دانشجو نباید از 21 سال بیشتر باشد.
معدل: یکی دیگر از معیارهای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های ترکیه، شرط معدل است. متقاضی دریافت بورسیه برای مقطع لیسانس باید مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم با معدلی بالاتر از 14 را ارائه دهد.

مهارت زبان ترکی: به عنوان زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، ارائه مدرک زبان ترکی ضروری است. البته در برخی دانشگاه های ترکیه دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. اگر در دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باید مدرک زبان تافل یا آیلتس را ارائه دهید.

به غیر از بورسیه های دانشگاهی و دولت، می توانید در مورد بورسیه های موسسات خصوصی نیز تحقیق کنید. این نوع بورسیه ها می تواند شامل بورسیه های سازمانها یا شرکتهایی در ترکیه یا کشور خودتان باشد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 از 2 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!