whatsapp
الو اپلای
تحصیل در رشته MBA در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  27 بهمن 1400

تعداد نظرات :  0

تحصیل در رشته MBA در ترکیه

رشته MBA؛ یک فرصت برتر تحصیل در ترکیه

رشته مدیریت بازرگانی یا MBA یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که فارغ‌التحصیلان آن، می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند امور مالی، بازاریابی، حسابداری، مدیریت، تولید و منابع انسانی در انواع موسسات و سازمان‌ها فعالیت کنند. دانشجویان بسیاری این رشته را در هنگام انتخاب رشته در دانشگاه‌های مختلف انتخاب می‌کنند. همچنین این رشته در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه هم بسیار محبوب است. در این مقاله از الو اپلای با شرایط تحصیل در رشته MBA در ترکیه ، درآمد فارغ‌التحصیلان این رشته و دانشگاه‌های ارائه دهنده آن در ترکیه آشنا می‌شویم.

تحصیل در رشته MBA در ترکیه

 

تحصیل در رشته MBA در ترکیه

کشور ترکیه، یکی از اعضای گروه 20، واقع در مرز بین آسیا و اروپا، یک مکان ایده‌آل و منحصربه‌فرد برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی به خصوص در رشته MBA است. در ترکیه برنامه‌های متنوعی برای کسب مهارت‌های رشته MBA مانند تطابق با شرایط، ابتکار سازمانی، رهبری و رفتار اخلاقی وجود دارد. در این برنامه‌های عملی، دانشجویان نظریات و روش‌های کسب‌وکار که در طول ترم تحصیلی خود می‌آموزند را اجرایی می‌کنند. دانشجویانی که برای تحصیل در رشته MBA در ترکیه اقدام به مهاجرت به این کشور می‌کنند، از ابتدا با چالش‌های بسیاری در زمینه اقتصاد جهانی، روش‌های جدید بازاریابی (آنلاین و حضوری)، امور مالی، حسابداری، مدیریت و اخلاق روبرو هستند.

 

مزایای تحصیل در رشته MBA در ترکیه

همه برنامه‌های درسی رشته MBA بر اساس علوم اجتماعی و بر پایه کارآموزی و تجربیات عملی برپا شده و تدریس می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه دوره‌های کارآموزی و پروژه‌های طولانی را برای دانشجویان فارغ‌التحصیل خود در نظر گرفته‌اند. دانشکده‌های مدیریتی در این کشور مزایای بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. در ادامه این بخش برخی از این مزایا را باهم بررسی می‌کنیم.

امکان کارآموزی و آشنایی با محیط کار

بسیاری از دانشکده‌های مدیریت در دانشگاه‌های ترکیه با شرکت‌های بین‌المللی غول پیکر در ارتباط هستند. بنابراین دانشجویانی که در ترم‌های آخر MBA در حال تحصیل هستند، با همکاری با این شرکت‌ها به عنوان دوره کارآموزی خود به طور آزمایشی با محیط کار آینده خود آشنا می‌شوند. این دوره‌ها به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی امتیازی بسیار مثبت به حساب می‌آیند.

حضور در بازار مالی ترکیه

کشور ترکیه به علت موقعیت جغرافیایی شگفت انگیز این کشور، بازار بسیار فعالی به شمار می‌رود. همچنین بسیاری از شرکت‌های تجاری برتر دنیا در این کشور سرمایه گذاری و کارآفرینی کرده‌اند. این کشور که ارتباط بین دو قاره آسیا و اروپا را برقرار می‌کند، برای سرمایه گذاری و انجام معاملات بین‌المللی انتخاب بسیاری از مدیران کسب‌وکارهای مختلف از سراسر جهان بوده است. به همین خاطر دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام دوره تحصیلی MBA در ترکیه با فرصت‌های شغلی بسیاری روبرو می‌شوند.

 

فرصت‌های آموزشی بالا در این رشته

هرساله تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های مدیریتی به خصوص MBA در حال افرایش است؛ که این آمار ثابت می‌کند که این شاخه از علوم اجتماعی در میان دانشجویان بسیار محبوب است. این محبوبیت بخاطر آینده کاری روشن رشته MBA و جامعیت آن برای بسیاری از مشاغل است. همچنین، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در رشته MBA همواره رو به افزایش است به صورتی که این دانشگاه‌ها امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانیان را در این رشته فراهم کرده‌اند.

وجود بازار کار در شعب برندهای معروف

دانشجویانی که به تحصیل در رشته MBA در ترکیه می‌پردازند و در این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در شعبه‌های برندهای معروف جهانی در ترکیه و در شرکت‌های بزرگ و معتبر مشغول به کار شوند. با تحصیل MBA در ترکیه می‌توانید هم در دوره‌های کارآموزی این شعب تجربه کافی در حیطه کاری خود را به دست آورید و هم آینده شغلی خود را تضمین کنید.

امکان تحصیل MBA در ترکیه به زبان انگلیسی

داشتن تسلط کافی بر زبان انگلیسی از همه نظر برای دانشجو یک امتیاز مثبت به شمار می‌آید. برای حضور در شرکت‌های بین‌المللی داشتن دانش زبان انگلیسی امری حیاتی است. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی در ترکیه رشته مدیریت MBA را به صورت تک زبانه (ترکی) ارائه می‌دهند، اما تعدادی از دانشگاه‌های دولتی هم هستند که گرایش‌های مختلف رشته مدیریت مانند MBA را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

با این وجود، دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه، باید نتایج آزمون YOS یا SAT خود را نیز برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر در رشته MBA ارائه دهند. آزمون YOS که سالی یک‌بار برگزار می‌شود و آزمونی با سطح رقابت بالا برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی ترکیه به شمار می‌رود برای افرادی که می‌خواهند به زبان انگلیسی در کشور ترکیه تحصیل کنند، بسیار کارآمد خواهد بود. چرا که بسیاری از افراد وقت یادگیری زبان ترکی استانبول را ندارند و باید به زبان انگلیسی تحصیل خود را ادامه دهند.

علاوه بر همه این موارد، تسلط بر زبان انگلیسی برای داشتن ارتباط آسان در طول دوره‌های کارآموزی دانشجو در رشته MBA بسیار مفید خواهد بود. همچنین دانشگاه‌های بنیادی (خصوصی) ترکیه دروس خود را عمدتا به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و به همین دلیل توسط دانشجویان بین‌المللی به دیگر دانشگاه‌ها ترجیح داده می‌شوند. این دانشگاه‌ها دارای شرکای معتبر بسیاری هستند که در همین شرکت‌ها دانشجو می‌تواند دوره کارآموزی خود را بگذراند و مهارت‌های شغلی بسیاری را کسب کند.

 

MBA بهترین گزینه در شاخه‌های رشته مدیریت

رشته تحصیلی MBA به عنوان یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور ترکیه شناخته می‌شود، اما بسیاری از افراد، فرق این رشته با دیگر رشته‌های کارشناسی ارشد را نمی‌دانند. رشته تحصیلی MBA یا همان Master of Business Administration دوره‌های مختلفی را از اقتصاد و رهبری تا تکنولوژی، حسابداری و مارکتینگ دربرمی‌گیرد.

همچنین کارشناسی ارشد رشته مدیریت بر روی یک دوره خاص تمرکز می‌کند. از این دوره‌ها می‌توان به حسابداری، مدیریت، منابع انسانی و فناوری اطلاعات اشاره کرد. رشته MBA درک بهتری از جنبه‌های مختلف رشته مدیریت برای دانشجویان ایجاد می‌کند. بنابراین اگر قصد تحصیل در حوزه‌های مختلف رشته مدیریت را دارید، تحصیل در رشته MBA در ترکیه بهترین گزینه برای شما است.

 

طول مدت تحصیل در رشته MBA در ترکیه

رشته مدیریت بازرگانی در دوره کارشناسی در کشور ترکیه به عنوان یک دوره 4 ساله که شامل 8 ترم است، در دانشگاه‌های برتر این کشور ارائه شده است. در طی آموزش این رشته، دروس پایه تاریخ، اقتصاد و ادبیات نقش مهمی را ایفا می‌کنند. همچنین دوره کارشناسی ارشد این رشته یا MBA در کشور ترکیه 2 الی 3 سال زمان می‌برد. علاوه بر این، دوره کاردانی 2 ساله این رشته نیز در برخی دانشگاه‌ها وجود دارد.

 

شرایط پذیرش رشته MBA در ترکیه

شرایط تحصیل در رشته MBA در دانشگاه‌های مختلف کشور ترکیه با یکدیگر متفاوت است. با این وجود، این شرایط در کشور ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی آسان‌تر می‌باشد. دوره MBA در کشور ترکیه به مدت 2 الی 3 سال طول می‌کشد. پس از پایان دوره تحصیلی این رشته، فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

دانشجویان رشته MBA می‌توانند با استفاده از انجام کار نیمه‌وقت یا اسفاده از بورسیه‌های تحصیلی هزینه تحصیل خود را تا حد امکان کاهش دهند. اما شرایط خاصی برای تحصیل در این رشته وجود دارد، از جمله اینکه برای تحصیل دوره 2 ساله MBA نیاز دارید حداقل 75 درصد از نمرات مدرک کارشناسی خود را کسب کرده باشید. همچنین آزمون‌هایی همچون GMAT مخصوص رشته MBA و آزمون‌های YOS و SAT مخصوص دانشگاه‌های دولتی ترکیه، در ورود به رشته ام‌بی‌ای بسیار تاثیرگذار هستند.

 

 

GMAT؛ آزمونی برای ورود دانشجویان به رشته MBA در ترکیه

آزمون GMAT یکی از پیش نیازهای اصلی برای تحصیل رشته MBA در هر کشوری است. این آزمون که در کشور ترکیه در موسسات آموزشی معتبر برگزار می‌شود، برای ارزیابی مهم‌ترین مهار‌ت‌هایی است که در رشته مدیریت به کار می‌آیند. آزمون GMAT شامل چهار بخش است که دانشجویان باید به صورت کتبی به آن‌ها پاسخ دهند. در ادامه با این چهار بخش آشنا می‌شوید:

 • بخش استدلال شفاهی
 • بخش استدلال کمی
 • بخش استدلال یک‌پارچه
 • بخش ارزیابی نوشتاری تحلیل

زمانی که برای شرکت در آزمون GMAT نیاز خواهید داشت، حداکثر دو تا سه ساعت (بسته به تعداد سوالات) است. همچنین دانشجویان می‌توانند در طول آزمون از دو بار زمان استراحت برخوردار شوند. این آزمون که دارای چهار بخش جداگانه است، زمان‌بندی مشخصی برای پاسخ به هر بخش دارد. زمان‌بندی بخش‌های مختلف آزمون GMAT به شرح زیر است:

 • بخش استدلال شفاهی: 65 دقیقه برای 35 سوال
 • بخش استدلال کمی: 62 دقیقه برای 12 سوال
 • بخش استدلال یک‌پارچه: 30 دقیقه برای 12 سوال
 • بخش ارزیابی نوشتاری تحلیل: 30 دقیقه برای یک سوال

آزمون‌های YOS و SAT

شرط لازم برای ورود به رشته MBA در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه، شرکت در آزمون YOS یا SAT است. این آزمون‌ها که آزمونی رقابتی برای تست سطح زبان و دانش پایه‌ای متقاضی از علوم مختلف است، فقط برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای دانشجویان اهمیت دارند و برای ورود به دانشگاه‌های خصوصی، نیاز به داشتن مدرک این دو آزمون نیست. فقط ارائه مدارک مربوط به سوابق تحصیلی دوره‌های گذشته و یا آزمون ورودی به دانشگاه مانند کنکور، کافی است.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته MBA در ترکیه

برخی الزامات اساسی برای برنامه‌های آموزشی در رشته MBA در کشور ترکیه وجود دارد. این الزامات شامل مدارکی می‌شود که به همراه داشتن آن‌ها امری ضروری در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود. در این بخش، به این موارد اشاره خواهیم کرد:

 • اسکن دیپلم (دیپلم یا کارشناسی)
 • متن سوابق تحصیلی دوره‌های قبل به همراه ریز نمرات
 • اسکن گذرنامه یا شناسنامه متقاضی
 • نمرات آزمون ورودی YOS یا SAT
 • نمرات آزمون GMAT
 • مدرک زبان
 • مدارک بورسیه
 • مدارک تمکن مالی
 • توصیه‌نامه‌ها
 • پروپوزال‌ها
 • رزومه‌نامه CV
 • انگیزه نامه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در رشته MBA

اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در رشته MBA در ترکیه، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای شروع به تحصیل در یک کشور خارجی است. به این خاطر که دولت ترکیه سالانه 4000 کمک هزینه مالی ارائه می‌دهد که نرخ بالای پذیرش متقاضیان را نشان می‌دهد. متقاضیان بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه در رشته MBA در مقطع کارشناسی ارشد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • سن متقاضی نباید بیش از 30 سال باشد
 • مدرک کارشناسی نباید کمتر از 75 درصد باشد (معدل بالای 15 در دانشگاه‌های ایران)

همچنین مدارکی وجود دارد که باید برای اخذ بورسیه رشته MBA در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه مورد نظر در ترکیه ارائه شوند. در اختیار داشتن این مدارک امری بسیار مهم در روند اخذ بورسیه شما خواهد بود. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • کپی مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • نوشتن انگیزه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی برای دلیل تحصیل در ترکیه
 • کپی از یک پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی با پس زمینه سفید یا آبی
 • توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی: این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از دانشجویان به توصیه نامه توجه نمی‌کنند، اما یک توصیه نامه روشن و منطقی می‌تواند تاثیر زیادی در اخذ بورسیه تحصیلی کشور ترکیه داشته باشد
 • دانشجو باید اطلاعات شخصی کامل خود مربوط به شغل، تحصیلات، شماره تلفن و پست الکترونیکی خود را نیز ارائه دهد

 

 

همچنین دو نوع بورسیه دیگر مخصوص محصلان رشته مدیریت به خصوص گرایش MBA وجود دارد که برای دانشجویانی که از نظر علمی و پژوهشی شرایط خوبی دارند پیشنهاد می‌شود. این افراد برای گرفتن فاند در رشته MBA در ترکیه باید رزومه علمی و کاری مناسبی داشته باشند و تسلط کافی بر زبان انگلیسی و ترکی نکته مثبتی در انتخاب آن‌ها به شمار می‌رود. بورسیه تحصیلی Scrinetal و بورسیه کامل دانشگاه Windsor از انواع این بورسیه‌های مخصوص رشته مدیریت هستند.

 

مهاجرت تحصیلی به ترکیه با انتخاب رشته MBA

همان‌طور که پیش از این بیان کردیم، در میان رشته‌های مدیریتی، مدیریت MBA فرصت‌های شغلی متنوعی را در اختیار فارغ‌التحصیلان قرار می‌دهد. برای تحصیل در رشته‌های مدیریتی و MBA در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، دانشجو باید به زبان ترکی مسلط باشد تا بتواند آزمون‌های وروی YOS یا SAT را با موفقیت پشت سر بگذارد. اما در برخی دانشگاه‌های خصوصی و بین‌المللی ترکیه، دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و ارائه مدرک زبان ترکی الزامی نیست. معمولا این دانشگاه‌ها با دانشجو مصاحبه می‌کنند تا از سطح زبان او اطمینان حاصل کنند. در ادامه، مدارکی که برای تحصیل در رشته MBA در ترکیه نیاز است را ذکر کرده ایم:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات مربوط به هر مقطع تحصیلی
 • مدارک هویتی مانند گذرنامه و شناسنامه
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه (بسته به مقطع و دانشگاه مورد نظر متفاوت است)
 • انگیزه نامه
 • نامه تمکن مالی
 • رزومه کاری و تحصیلی (برای دانشجویان متقاضی کارشناسی ارشد و دکتری)

 

بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل MBA

در رنکینگ طبقه بندی QS 10 دانشگاه ترکیه وجود دارند که در میان دانشگاه‌های برتر جهان حضور دارند. همچنین در رشته مدیریت MBA که یک رشته محبوب در کشور ترکیه به شما می‌آید، بر اساس آمار سایت Studyportal بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه در مقطع کارشناسی موارد زیر هستند:

 • دانشگاه Okan استانبول
 • دانشگاه Yasar ازمیر
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه Ozyegin در استانبول
 • دانشگاه باغچه‌شهیر یا BAU در استانبول
 • دانشگاه TED در آنکارا
 • دانشگاه Atilim در آنکارا
 • دانشگاه بیگلی استانبول
 • دانشگاه METU (Middle East Technical University) در آنکارا

 

همچنین از نظر سایت Studyportal برترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل رشته MBA در مقطع کارشناسی ارشد معرفی شده‌اند. این دانشگاه‌ها به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه سابانجی (Sabanci) استانبول
 • دانشگاه Okan استانبول
 • دانشگاه Ozyegin استانبول
 • دانشگاه بیلکنت (Bilkent) آنکارا
 • دانشگاه Kadir Has استانبول
 • دانشگاه BAU در استانبول
 • دانشگاه METU در آنکارا
 • دانشگاه کوچ (Koc) در استانبول
 • دانشگاه آیدین در استانبول

 

در ادامه این بخش به بررسی دانشگاه‌های برتر ترکیه که رشته MBA در آن‌ها ارائه و تدریس می‌شود، خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های ذکر شده به ترتیب خاصی قرار نگرفته‌اند و همگی از دانشگاه‌های برتر ترکیه برای ادامه تحصیل در رشته MBA به شمار می‌روند.

 

تحصیل MBA در دانشگاه اوکان (Okan)

دانشگاه اوکان استانبول یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های ترکیه توسط بنیاد فرهنگ و آموزش پرورش اوکان در سال 1999 تاسیس شد و از سال تحصیلی 2003-2004 کارکرد علمی خود را آغاز کرد. این دانشگاه دارای هشت دانشکده، دو کالج حرفه‌ای و سه کالج فارغ‌التحصیلی است. این دانشگاه با تلاش بر ایجاد پلی میان دانشگاه و دنیای کسب و کار، به دانشجویان از سال اول تحصیل خود این توانایی را می‌دهد که در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند و برای کسب و کار خود آماده شوند، با محیط کار آشنا شوند، انگیزه کار میان آن‌ها افزایش یابد و همچنین بتوانند گواهینامه کار دریافت کنند.

دانشگاه اوکان پروتکل‌های همکاری بسیاری با موسسات تجاری مانند شورای بازرگانی اوراسیایی ترکیه، اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات، انجمن کار ترکیه، انجمن بین‌المللی حمل و نقل، خطوط هوایی ترکیه، هلال احمر ترکیه و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گکن دارد که از این طریق برای دانشجویان خود به خصوص دانشجویان دوره‌های MBA دوره کارآموزی می‌گیرد و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

تحصیل MBA در دانشگاه اوکان (Okan)

 

تحصیل MBA در دانشگاه اوزیین (Ozyegin)

دانشگاه اوزیین استانبول یکی از دانشگاه‌های کمتر شناخته شده ترکیه است. این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاهی با سطح علمی بالا هستند. برای تحصیل مدیریت MBA در یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه، این دانشگاه به شما پیشنهاد می‌شود. این دانشگاه از سال 2007 فعالیت دانشگاهی خود را اغاز کرد.

دانشگاه اوزیین یک دانشگاه خصوصی است که زبان تدریس دروس در آن هم ترکی و هم انگلیسی می‌باشد. در بین 6 دانشکده این دانشگاه، دانشکده مدیریت آن با سابقه‌ای روشن، پذیرای متقاضیان تحصیل در رشته MBA در ترکیه است. از نظر رنکینگ QS نیز، دانشگاه اوزیین در سال‌های اخیر چندین بار در بین 200 دانشگاه برتر جهان حضور داشته است. سطح خروجی تحقیقات این دانشگاه بالا (High) اعلام شده که در میان دانشگاه‌ها معیار مناسبی به شمار می‌رود.

 

دانشگاه سابانجی؛ مقصدی مناسب برای تحصیل MBA

دانشگاه سابانجی دانشگاهی واقع در استانبول ترکیه است که در فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه که در سال 1994 توسط بنیاد سابانجی تاسیس شد یکی از مراکز آموزشی و پژوهشی برتر در سراسر ترکیه به خصوص در خصوص رشته MBA است.

دانشگاه سابانجی به عنوان یکی از دانشگاه‌های طرفدار خلاقیت و پژوهش معروف شده است. این دانشگاه قصد دارد تا در راستای تحقیقات کاربردی و استراتژیک با هدف ارتقاء دانش و حمایت از آموزش، به پیشرفت جامعه کمک کند. به همین دلیل، این دانشگاه از برترین مراکز برای تحصیل در رشته MBA در ترکیه به شمار می‌رود.

دانشگاه سابانجی

 

هزینه تحصیل MBA در ترکیه

لازم به ذکر است که برای ادامه تحصیل در رشته MBA در ترکیه بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما، شرایط و هزینه متفاوتی شامل شما خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی به سایت دانشگاه خود مراجعه کنید تا از ریز شرایط آگاهی پیدا کنید. مقطع کارشناسی ارشد رشته MBA به مدت دو سال به طول می‌انجامد که هزینه‌ای در حدود 1000 تا 3000 دلار در سال خواهد بود. این هزینه‌ها مربوط به دوره‌هایی است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای دوره‌های MBA که به زبان ترکی تدریس می‌شوند، شهریه سالانه بین 500 تا 1000 دلار است.

هزینه تحصیل MBA در ترکیه

 

مخارج زندگی در ترکیه

دانشجوی متقاضی تحصیل در رشته MBA در ترکیه، باید علاوه بر آگاهی از شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه، از هزینه‌های زندگی در این کشور نیز آگاه باشد. یک دانشجوی بین‌المللی در حدود 500 دلار در ماه را صرف هزینه‌های مسکن، خوراک، پوشاک، تفریح، حمل‌ونقل و تلفن می‌کند. هزینه خرید کتاب‌ها و ثبت نام نیز حداکثر 150 دلار در هر ترم است. در ادامه برخی دیگر از هزینه‌های احتمالی زندگی در ترکیه ذکر شده‌اند:

 • غذا برای دو نفر در رستوران معمولی: 17 یورو
 • بطری آب (1.5 لیتری): 0.29 یورو
 • شیر (1لیتر): 0.64 یورو
 • یک قرص نان (500 گرمی): 0.32 یورو
 • اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر: 279 یورو
 • اجاره خانه یک خوابه در خارج شهر: 160 یورو

 

میزان درآمد فارغ‌التحصیلان رشته MBA

یک فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته MBA ممکن است در ابتدای شروع به کار و در شغل اول خود با دستمزد پایینی شروع به کار کند، اما هرچه دانشجویان بیشتری در این رشته تخصص کسب کنند، حقوق آن‌ها به همین نسبت افزایش می‌یابد. کمترین درآمد ماهانه یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت MBA در سال 2020 در ترکیه حدود 2500 لیر و بالاترین دستمزد ماهانه در این رشته حدود 7500-9000 لیر است. میانگین حقوق و درآمد در این رشته در کشور ترکیه در حدود 4500-5000 لیر می‌باشد.

 

رشته MBA در ترکیه؛ پس از تحصیل به راحتی وارد بازار کار شوید

کشور ترکیه به علت موقعیت جغرافیایی و خاص خود، می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیاری را پس از تحصیل در رشته MBA برای علاقه‌مندان به گرایش‌های مختلف این رشته فراهم کند. در این مقاله از الو اپلای به این نتیجه رسیدیم که فارغ‌التحصیلان رشته MBA در کشور ترکیه، می‌توانند در هریک از حوزه‌های اقتصاد، حقوق و خدمات اجتماعی وارد بازار کار شوند. درصورتی که تمایل به تحصیل در رشته MBA در ترکیه دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات یک آژانس مهاجرتی معتبر مانند الو اپلای استفاده کنید. مشاوران مجرب ما در الو اپلای همواره پاسخ‌گوی سوالات شما در زمینه انواع روندهای مهاجرتی و خدمات الو اپلای در این زمینه هستند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .