whatsapp
الو اپلای
تحصیل رشته مامایی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  25 دی 1402

تعداد نظرات :  0

شرایط و هزینه های تحصیل رشته مامایی در ترکیه[مدارک مهم+بورسیه 2024]

تحصیل در ترکیه بویژه در رشته‌های پزشکی چند سالی هست که در میان دانشجویان ایرانی محبوب شده است. از بهترین گرایش‌های پزشکی در دانشگاه‌های این کشور، رشته مامایی بوده و بدلیل بازار کار مناسب و درآمد خوبی که دارد در میان دانشجویان داخلی و خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است. از طرفی مزیت تحصیل رشته مامایی در ترکیه ضمن بورسیه و شهریه پایین، ورود مستقیم به بازار کار در این کشور بعد از فارغ‌التحصیلی است. در ادامه این مطلب از الواپلای با ما همراه باشید تا بیشتر با شرایط، مدارک مهم، هزینه‌ها، درآمد مامایی در ترکیه و بازار کار رشته تحصیل مامایی در ترکیه آشنا شوید.

مزایای تحصیل رشته مامایی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه با توجه به اعتبار بالا در میان دیگر کشورهای جهان، مقصدی مناسب برای تحصیل در رشته مامایی به شمار می‌آیند. شهریه مقرون بصرفه، برخورداری از بورسیه‌های متنوع، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، کیفیت آموزشی بالا و بسیاری موارد دیگر از مزایای تحصیل در رشته مامایی دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شوند. در ادامه به توضیح بیشتری در این باره خواهیم پرداخت:

1- تحصیل در محیط فرهنگی مشابه با ایران

یکی از مزایای تحصیل در رشته مامایی برای دانشجویان ایرانی، وجود فرهنگ مشابه مردم کشور ترکیه با ایرانیان است. این ویژگی که به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ایران به وجود آمده، می‌تواند شرایط تحصیل در رشته مامایی و اقامت در کشور ترکیه را برای دانشجویان ایرانی آسان کند.

2- کیفیت آموزشی عالی در قبال هزینه تحصیل پایین

دولت ترکیه با انجام سرمایه‌گذاری‌های مناسب و ایجاد تغییرات اساسی در سیستم آموزشی، امروزه به دلیل داشتن دانشگاه‌های سطح بالا در میان دانشجویان بین‌المللی محبوبیت دارد. دانشگاه‌های این کشور با توجه به ارائه دروس به شیوه‌های مدرن و داشتن برنامه‌های همکاری با دانشگاه‌های برتر جهان، توانسته‌اند در میان بهترین دانشگاه‌های آسیا و جهان برای تحصیل در رشته مامایی قرار گیرند. با این حال هزینه تحصیل در رشته مامایی در کشور ترکیه نسبت به کیفیت بالای دوره‌‌های تحصیلی دانشگاه‌ها پایین است. حتی شما می‌توانید با دریافت مدرک در رشته مامایی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه به اکثر کشورهای برتر دنیا برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت کنید.

3- امکان تحصیل به زبان انگلیسی

با وجود این که اغلب رشته‌های تحصیلی در ترکیه به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌شود، اما برخی دانشگاه‌های این کشور بعضی از دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی نیز آموزش می‌دهند. این ویژگی برای متقاضیانی که قصد تحصیل رشته مامایی به زبان انگلیسی در ترکیه دارند بسیار مناسب است. البته توجه داشته باشید که در صورت تحصیل رشته مامایی به زبان انگلیسی باید مدرک معتبر زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه دهید.

4- امکان دریافت اقامت دائم ترکیه پس از تحصیل در رشته مامایی

از اهداف بسیاری از دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل رشته مامایی در ترکیه، دریافت اقامت دائم این کشور پس از تحصیل است. به این نکته توجه کنید که دریافت اقامت ترکیه برای افرادی امکان‌پذیر است که بتوانند پس از تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، وارد بازار کار شوند. در نتیجه با اشتغال در ترکیه، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و پس از گذشت سه سال در این کشور اقامت دائم خود را دریافت کنید.

شرایط عمومی تحصیل رشته مامایی در ترکیه

شرایط تحصیل رشته مامایی در ترکیه با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی دانشجو متفاوتی بوده و در حالت کلی آموزش آن به مدت چهار تا پنج سال بطول می‌انجامد. همچنین دانشجویان امکان ادامه تحصیل در گرایش تخصصی رشته تحصیلی مامایی را نیز دارند و دانشجویان می‌توانند در کشورهای دیگر مانند انگلستان با توجه به اعتبار بالای مدرک خود ادامه تحصیل دهند. علاوه بر این دانشجویان رشته تحصیلی مامایی می‌توانند برای کسب درآمد بیشتر پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور، رزومه کاری و تحصیلی مناسبی برای خود تهیه کنند.

دوره‌های رشته مامایی در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بیشتر به زبان ترکی به دانشجویان ارائه خواهد شد. توجه داشته باشید که تحصیل در مقاطع تکمیلی به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه‌های ترکیه امکان‌پذیر است. از طرفی یکی از شروط اصلی تحصیل رشته مامایی در کشور ترکیه، کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور مانند آزمون یوس  (YOS)یا ست (SAT) است. این آزمون در اواخر اردیبهشت برگزار شده و دانشجویان برای شرکت در آن باید دانش مناسبی از زبان ترکی استانبولی داشته باشند.

مدارک و شرایط لازم برای تحصیل رشته مامایی ترکیه

مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه های ترکیه با توجه نوع دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی شما متفاوت است. برای مثال در صورتی که قصد دارید در دوره‌های مامایی به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید، نیاز دارید تا مدرک معتبر این زبان را به دانشگاه خود ارائه کنید. دیگر مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته مامایی در ترکیه به شرح زیر است:

 • درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدرک دیپلم به همراه تمامی ریزنمرات به صورت ترجمه شده
 • ارائه گواهی اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت دانشجو
 • مدرک زبان معتبر ترکی مانند تومر
 • بیمه درمانی و مسافرتی در کشور ترکیه
 • رزومه تحصیلی مناسب
 • رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام در دانشگاه

 

 

نحوه اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در رشته مامایی

برای دریافت پذیرش در دانشگاه‌های کشور ترکیه ابتدا باید مدارک گفته شده را به دانشگاه ارائه دهید. این مدارک حتما باید به زبان ترکی یا انگلیسی در دارالترجمه‌های رسمی ترجمه شده باشند. پس از تهیه مدارک مورد نیاز باید از سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود درخواست پذیرش را تکمیل کنید یا به اصطلاح اپلای نمایید.

تمامی مدارک شما باید به صورت اسکن شده و فایل دیجیتالی موجود باشند تا بتوانید در سایت دانشگاه بارگذاری کنید. همچنین در صفحه اپلای باید تمامی مشخصات شناسایی خود را به صورت کامل و دقیق وارد نمایید. در صورتی که به روند انجام اپلای کردن آشنایی ندارید یا بنا بر دلایلی نمی‌توانید این کار را انجام دهید، می‌توانید صفر تا صد روند پذیرش تحصیلی خود را با خیالی راحت به موسسه مهاجرتی الواپلای بسپارید.

دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه

دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه پس از اخذ پذیرش در رشته مامایی، مهم‌ترین روند کاری برای مهاجرت تحصیلی به این کشور است. دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیازمند داشتن شرایطی و مدارکی هست که باید به سفارت‌خانه ترکیه ارائه شود. این شرایط و مدارک مورد نیاز به این شرح هستند:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه گذرنامه معتبر تا مدت ۹۰ روز
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه
 • دو عکس پاسپورتی گرفته شده در سه ماه اخیر
 • داشتن بیمه درمانی در کشور ترکیه
 • داشتن بیمه مسافرتی برای اقامت در کشور ترکیه
 • ارائه بلیط هواپیمایی رزرو شده به کشور ترکیه
 • داشتن مدرک تمکن مالی برای اقامت و تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل رشته مامایی در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته مامایی دانشگاه‌های ترکیه با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. با این حال میانگین هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های ترکیه سالانه برابر با 3 هزار دلار بوده و همچنین هزینه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند نسبت به دوره‌های دیگر بالاتر خواهد بود. به همین دلیل اگر قصد دارید هزینه‌های تحصیل خود را در رشته مامایی دانشگاه‌های ترکیه تا حد امکان پایین بیاورید، بهتر است در دوره‌های این رشته که به زبان ترکی ارائه می‌شوند، شرکت کنید. برای مثال هزینه تحصیل در دوره مامایی دانشگاه مدیپول استانبول که به زبان ترکیه تدریس می‌شود، سالانه برابر با ۶.۵۱۰ دلار است.

میانگین هزینه تحصیل در برخی دیگر از دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

 • میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا برابر با ۱.۳۰۰ دلار سالانه
 • میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه بغازیچی برابر با ۱.۴۰۰ دلار سالانه
 • میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت‌تپه ۱.۲۵۰ دلار سالانه

بورسیه ‌های تحصیلی دانشگاه‌ ترکیه برای دانشجویان رشته مامایی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان واجد شرایط دوره مامایی وجود دارد. این بورسیه‌ تمامی هزینه‌های تحصیل و اقامت در کشور ترکیه را پوشش خواهد داد. یکی از این بورسیه‌ها، بورسیه دولتی این کشور (Turkiye Burslari Scholarship Scheme) بوده و دانشجویان برای دریافت آن باید در سایت رسمی کشور ترکیه ثبت نام کنند.

درآمد فارغ التحصیلان رشته مامایی در ترکیه

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته مامایی در کشور ترکیه به عوامل متعددی مانند مدرک تحصیلی و تجربه کاری بستگی دارد. با این حال میانگین درآمد ماما در کشور ترکیه برابر با 140 هزار لیر است و ماماهایی که کمتر از سه سال سابقه کاری داشته باشند، معادل 78 هزار لیر دریافت خواهند کرد. پیش‌بینی شده میزان درآمد ماما در ترکیه در سال 2025 به حدود 161 هزار لیر افزایش پیدا خواهد کرد.

درآمد فارغ التحصیلان رشته مامایی در ترکیه

بازارکار رشته مامایی در ترکیه

کشور ترکیه با وجود پیشرفت‌های زیاد در اقتصاد و صنایع مختلف خود توانسته فرصت‌های شغلی فراوانی برای شهروندان و اتباع خارجی ایجاد کند. دانشجویان پس از تحصیل در رشته مامایی در ترکیه، فرصت‌های زیادی در محیط کار و همچنین تحصیلات تکمیلی خواهند داشت. بطور کلی فارغ‌التحصیلان رشته مامایی در کشور ترکیه، می‌توانند در موسسات زیر مشغول به فعالیت شوند:

 • زایشگاه‌های ترکیه
 • بیمارستان‌های ترکیه
 • اتاق زایمان
 • مراکز درمانی خانوادگی
 • موسسات زنان و زایمان
 • موسسات ناباروری
 • مراکز تنظیم خانواده
 • مربیگری حرفه‌ای زایمان

دانشگاه‌های برتر ترکیه برای تحصیل رشته مامایی

دانشگاه‌های کشور ترکیه دوره‌های مختلفی از رشته مامایی را به دانشجویان ارائه می‌کنند و بیشتر این دانشگاه‌ها نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه جهت تحصیل رشته مامایی می‌پردازیم:

دانشگاه بغازیچی؛ بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل رشته مامایی

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University)، از بهترین مراکز آموزشی کشور ترکیه از نگاه سایت معتبر رتبه‌بندی یو‌اس نیوز (US News) است. این دانشگاه دولتی که در سال 1863 تاسیس شد، امروزه بیش از 16 هزار دانشجو دارد که در رشته‌های مختلفی از جمله رشته مامایی مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه  از شش پردیس برخوردار بوده که خوابگاه‌های اختصاصی مطلوبی نیز برای دانشجویان رشته مامایی فراهم کرده است. تمامی دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه بغازیچی در شهر استانبول واقع شده‌اند.

دانشکده پزشکی بغازیچی که در میان بهترین دانشکده‌های پزشکی در آسیا است دوره‌های تحصیلی مامایی خود را به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌کند. دوره‌های تحصیلی این دانشگاه متناسب با تقویم ترمیک بوده و دانشجویان می‌توانند در دوره‌های پاییزه و بهاره دانشگاه شرکت کنند.

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول(Istanbul Bilgi University)، دومین دانشگاه برتر کشور ترکیه بوده که در رتبه 495 در میان دانشگاه‌های جهان قرار دارد. اقامت و تحصیل در رشته مامایی دانشگاه بیگلی برای دانشجویان بین‌المللی از شرایط مناسبی برخوردار است. دانشکده پزشکی دانشگاه خصوصی بیلگی یکی از محبوب‌ترین دانشکده‌های استانبول است که هزینه بیشتری نیز نسبت به دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه دارد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university) از دیگر گزینه‌های مناسب تحصیلی برای دانشجویان رشته مامایی بوده که در شهر آنکارا، پایتخت زیبای ترکیه واقع شده است. این دانشگاه در سال 1967 تاسیس شد و جزو دانشگاه‌های قدیمی دولتی این کشور به شمار می‌رود. زبان اصلی تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکی است، اما امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز برای تمامی دانشجویان وجود دارد.

دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت‌تپه در میان دانشکده‌های برتر پزشکی ترکیه قرار دارد که با دوره‌های عملی متنوع، می‌تواند تجربه تحصیلی بی‌نظیری برای دانشجویان فراهم کند. این دانشگاه برنامه‌های همکاری تحصیلی متعددی با دانشگاه‌های برتر جهان دارد که در صورت داشتن شرایط، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و به کشورهای دیگر مهاجرت کنید.

با الواپلای، مهاجرت تحصیلی آسان را تجربه کنید

تحصیل در رشته‌های پردرآمد پزشکی در کشور ترکیه انتخابی مناسب برای علاقه‌مندان است که می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. برای مثال با تحصیل رشته مامایی در کشور ترکیه، شما امکان دریافت بورسیه تحصیلی دارید که تمامی هزینه‌های تحصیلی و زندگی را پوشش می‌دهد. همچنین می‌توانید پس از تحصیل در این کشور وارد بازار کار ترکیه شوید.

چنانچه قصد دارید با توجه به ویژگی‌های سیستم آموزشی کشور ترکیه و مزایای دیگر تحصیل در این کشور، نسبت به مهاجرت تحصیلی اقدام کنید، می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی الواپلای، که یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در ایران است، استفاده کنید. مشاورین ما در تمامی روندهای مهاجرتی راهنما و همراه شما خواهند بود. از این‌رو برای کسب راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان الواپلای تماس بفرمایید.

سوالات متداول تحصیل رشته مامایی در دانشگاه‌های ترکیه

در این بخش به سوال متداول شما درباره تحصیل رشته مامایی در دانشگاه‌های ترکیه پاسخ داده‌ایم. در صورت وجود هرگونه سوال دیگر می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید یا با شماره‌های زیر تماس بفرمایید.

۰۲۱-۸۸۸۸۴۶۴۵

۰۲۱-۸۸۸۵۰۳۶۴

آیا تحصیل رشته مامایی در دانشگاه ‌های ترکیه برای دانشجویان ایرانی امکان ‌پذیر است؟

بله؛ دانشجویان ایرانی می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی رشته مامایی دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند.

آیا مدرک مامایی دانشگاه‌های ترکیه اعتبار بالایی دارد؟

بله؛ دانشگاه‌های کشور ترکیه رتبه‌های جهانی دارند و مدرک معتبری در رشته مامایی ارائه خواهند کرد.

آیا می‌ توان با تحصیل رشته مامایی در ترکیه، اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در رشته مامایی دانشگاه‌های ترکیه، امکان‌پذیر است. البته درصورتیکه پس از تحصیل وارد بازار کشور ترکیه شوید. با ورود به بازار کار کشور ترکیه، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید و پس از گذشت پنج سال اقامت دائم خود را دریافت کنید.

آیا امکان دریافت بورسیه‌ تحصیلی برای دانشجویان رشته مامایی وجود دارد؟

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه بورسیه یا برنامه کمک مالی برای دانشجویان بین المللی دارند. این موارد می‌تواند مبتنی بر لیاقت یا نیاز باشد. دریافت بورسیه از بورسیه‌های دانشگاه ترکیه متداول‌ترین روش تحصیل رایگان در ترکیه است.

آیا برای تحصیل رشته مامایی در دانشگاه ‌های ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی است؟

بله؛ دانشجویان می‌توانند در صورت نداشتن رزومه تحصیلی مناسب در برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه با قبولی در آزمون ورودی یوس یا ست، به تحصیل رشته مامایی بپردازند.

میانگین هزینه تحصیل در رشته مامایی دانشگاه ‌های ترکیه چقدر است؟

تحصیل رشته مامایی در کشور ترکیه با توجه دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. با این حال میانگین این هزینه برابر با سه هزار دلار در سال است.

میانگین هزینه تحصیل در رشته مامایی دانشگاه ‌های ترکیه چقدر است؟

تحصیل رشته مامایی در کشور ترکیه با توجه دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. با این حال میانگین این هزینه برابر با سه هزار دلار در سال است.

آیا برای تحصیل رشته مامایی در دانشگاه ‌های ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی است؟

بله؛ دانشجویان می‌توانند در صورت نداشتن رزومه تحصیلی مناسب در برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه با قبولی در آزمون ورودی یوس یا ست، به تحصیل رشته مامایی بپردازند.

رشته مامایی ترکیه در چه مقاطعی تدریس خواهد شد؟

این رشته در سه مقطع کارشناسی (4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال)  و دکتری (4 سال) در دانشگاه‌های ترکیه ارائه خواهد شد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .