whatsapp
الو اپلای
اقامت تحصیلی ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  5 مرداد 1401

تعداد نظرات :  0

اقامت تحصیلی ترکیه (ویزای دانشجویی ترکیه)

افرادی که قصد خروج از کشور را دارند بسته به کشور مقصد باید درخواست ویزا کنند و نوع ویزای خود را تعیین کنند. کشوری چون ترکیه که در همسایگی ما است و مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد در زمینه سفرهای توریستی نیازی به اخذ ویزا ندارد ، ولی در این بین دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل هستند موظف به اخذ ویزا بوده ، بورسیه اراسموس به متقاضیان تحصیل برای دوره های زبان یا موارد مشابه ویزای دانشجویی میدهد. کسانی که خواهان اقامت تحصیلی ترکیه بوده اند باید تمامی مراحل و جزئیات ویزا را بررسی کنند. زیرا درخواست ویزا به عواملی چون مدت سفر ، دلیل سفر ، . . . بستگی داشته و در هر کشوری متفاوت است.

 

مشمولین دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • مهاجرانی که مشغول تحصیل ” ابتدایی ، متوسطه ” هستند .
 • مهاجرانی که برای گذراندن دوره آموزشی به واسطه نهادها و سازمان های دولتی به کشور ترکیه آمده اند .
 • مهاجرانی که خواهان تحصیل دانشگاهی هستند .

ویزای تحصیلی را می توان به 2 گروه تقسیم نمود :

 • ویزای تحصیلی برای مدارس
 • ویزای تحصیلی برای دانشگاه ها

 

ویزای تحصیلی برای مدارس

مدارس ترکیه مقاطع ابتدایی و متوسطه را داراست و هزینه آن چنانی نیز برای محصلین در پی ندارد. مدت تحصیل اجباری در ترکیه 12 سال است که مقطع دبیرستان 4 سال ، مقطع دوره دوم ابتدایی 4 سال ، مقطع دوره اول ابتدایی 4 سال است . زبان تحصیل در مدارس ترکی است ، مگر اینکه در مدارس بین المللی بوده و زبان تدریس در آنها به مدرسه بستگی دارد که متعلق به کدام کشور باشد و اکثرا به زبان انگلیسی تدریس می شود . پس از اتمام دوره 12 ساله تحصیلی مدرک لیز دیپلماتی ( دیپلم دبیرستان ) اعطا خواهد شد که بعد از دریافت این مدرک دانشجو می تواند در در آزمون های ملی شرکت نموده و در صورت قبولی تحصیلات عالی خود را بگذراند.

 

ویزای تحصیلی برای مدارس ترکیه

 

این نکته قابل توجه را مهاجران باید بدانید که دانش آموزان خارجی باید آزمون ورودی مدارس ترکیه را جهت ثبت نام بدهند و در این بین باید تسلط کامل به زبان ترکی داشته باشند زیرا مورد ارزیابی در زبان ترکی نیز قرار می گیرند . دوره پیش دبستان در کشور ترکیه اختیاری بوده و قبل از سن 6 سالگی است.

 • تمامی دوره های 12 سال تحصیل باید به اتمام برسد تا مدرک لیز دیپلماتی صادر شود
 • مقطع ابتدایی و مقطع متوسطه رایگان می باشد
 • امکان تحصیل در 2 شاخه هنرستان و دبیرستان برای مقطع متوسطه وجود دارد

 

مدارس بین المللی

مدارس بین المللی گزینه مناسبی برای متقاضیان خارجی بوده امثال افرادی چون “مدیر هلدینگ های بین المللی”  ، مسافران خارجی که برای مدتی در ترکیه اقامت خواهند داشت. سیستم آموزشی این نوع مدارس مطابق سیستم کشور های آمریکا و انگلیس بوده و زبان تدریس این مدارس انگلیسی است. محدودیت در پذیرش برای این مدارس وجود دارد و اولویت با ملیت دانش آموزان است.

سطح بالایی در این مدارس ارائه می شود و به نسبت این سطح و خدمات شهریه ها گران هستند ، اندازه و ابعاد مدارس بین الملل نسبتا از مدارس معمولی کوچکتر بوده ولی امکانات عالی و فوق برنامه بسزایی را ارائه می دهد.

 

مدارس بین المللی ترکیه

 

ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشگاه

علاقه مندان تحصیل به دنبال دانشگاه هایی هستند که در بین دانشگاه های جهانی دارای رتبه بندی بالایی بوده و بسیاری از آن دانشگاه ها تحصیل را به زبان انگلیسی در برنامه خود ارائه می دهند. دانشگاه های ترکیه در موضوعات و زمینه های گوناگون فعالیت دارند ، چندین سال است که سهم بالایی را در رشته هایی چون معماری ، هنر ، علوم به خود اختصاص داده است . تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا در دانشگاه ها ارائه می شود که عموما به زبان ترکی تدریس شده و برخی از آنها دارای کورس هایی به زبان انگلیسی هستند که عموما باید آیلتس 5.5 – 6 را داشته باشند . متقاضیان شرکت در برخی رشته ها باید آزمون های ورودی بدهند ، پس از قبولی و کسب نمره مورد نظر برای پذیرش می توانند ثبت نام دانشگاهی را انجام دهند . مقطع کارشناسی دارای دوره 4 ساله است .

برخی رشته ها در میان دانشجویان بین المللی خواهان بسیاری دارند :

 • پزشکی
 • روابط بین الملل
 • بیوشیمی
 • مهندسی پزشکی
 • معماری
 • تربیت مدرس
 • روزنامه نگاری

کشور ترکیه شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نموده است ، برنامه مقطع ارشد از ماه اکتبر هر سال آغاز می شود و در حدود 2 سال زمان می برد ، برخی از رشته ها در مقطع ارشد موظف به ارائه پایان نامه بوده و در برخی کورس های دیگر می توانند از پروژه های اجرایی استفاده نمایند . هزینه این مقطع کاملا متغییر بوده که شایان ذکر است هزینه دانشگاه خصوصی از دانشگاه دولتی بیشتر بوده و دانشگاه هایی که با دوره های زبان انگلیسی برگزار می شوند نیز هزینه بالاتری را دارند ” دانشگاه های دولتی در حدود 2500 تا 13000 لیر و دانشگاه های خصوصی به نسبت دولتی میزان قابل توجهی بالاتر است ” . مقطع ارشد را نیز می توان به 2 زبان ترکی و انگلیسی تحصیل کرد که در صورت انتخاب زبان انگلیسی باید آیلتس 6 را داشته تا پذیرش اخذ شود . در مقطع دکترا برای دریافت پذیرش باید با دانشگاه و اساتید مکاتبه نمود و این نکته را باید مد نظر قرار داد که داشتن رزومه قوی در مقطع دکترای در کشورهای دیگر و حداقل مدرک زبان انگلیسی برای این مقطع TOEFL با نمره 79 بوده که می تواند معادل آیلتس با نمره 7 الزامی است.

 

بهترین دانشگاه های ترکیه

برای کسانی که ویزای تحصیلی را به ویزای کار می خواهند تبدیل نمایند 2 نکته ضروری وجود دارد :

 • تحصیل در یکی از دانشگاه های برتر ترکیه
 • داشتن تسلط کامل به زبان ترکی و زبان انگلیسی

دانشگاه های بسیاری در کشور ترکیه وجود دارد که اگر در آن تحصیل نمایید هیچ مزیتی را برای شما نخواهد داشت . مطابق آخرین اطلاعات از نظام رنکینگ دانشگاهی جهان ، لیستی از دانشگاه های ترکیه هست که در نمودار زیر می توانید مشاهده نمایید :

 

دانشگاه های برتر ترکیه

 

شرایط ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، در ابتدا میبایست ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند و الزامات اخذ ویزا را باید داشته باشد. متقاضی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه به سفارت مراجعه و درخواست ویزای تحصیلی را می نماید.

 

مراحل  شرح
شرط اصلی اخذ ویزا دریافت دعوت نامه دانشگاهی
 

نوع ویزا

شامل 2 نوع :

تک ورودی  ( Single – entery )

چند ورودی ( Multiple – entery )

رسیدگی به درخواست حداکثر 3 ماه
هزینه درخواست 50 $ ( دلار آمریکا )

 

 

اکثرا ویزای تحصیلی یک بار ورود صادر می شود و پس از وارد شدن به کشور متقاضی باید برای تمامی موارد اعم از اجازه اقامت و . . . از این مجوز استفاده نماید. طبق قوانین اگر متقاضی بدون درخواست اجازه اقامت خاک ترکیه را برای مقاصد آموزشی ترک نماید ویزای وی لغو می شود.

 

گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

 

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی در کشور ترکیه منوط به رعایت شرایط و الزامات است که تمامی این مراحل را به صورت شماتیک در زیر بیان می نماییم.

 

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

هرچند مدارک لازم در هر کشوری متفاوت است ولی مدارک اعلامی زیر در اکثر کشورها درخواست می شود :

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت با اعتبار 1 ساله
 • برگه پذیرش
 • 1 قطعه عکس
 • تمکن مالی
 • ارائه مدرک زبان ” ترکی(TOMAR) ، انگلیسی(IELTS ، TOFEL) “
 • دیپلم و ترجمه
 • ریز نمرات و ترجمه
 • عدم سوء پیشینه
 • مدارک پزشکی دانشجو

 

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی را علاوه بر شهریه دانشگاه برای طول دوره تحصیل خود داشته باشد . تقریبا هزینه ها ی زندگی در ترکیه با ایران برابر بوده و این را هم مد نظر قرار دهید که سابق دانشگاه های ترکیه مجهز به خوابگاه نبودند ولی در سال های اخیر  با دریافت اجاره بها خوابگاه در اختیار دانشجو قرار می دهند.

هزینه زندگی  تقریبا بین 5000 لیر ( 300 دلار آمریکا ) – 7000 لیر ( 500 دلار آمریکا ) در ماه است که بسته به سبک و شهر زندگی متقاضی قابل تغییر می باشد ، امکان دارد از ارقام اعلام شده ” پایین تر یا بالاتر ” نیز شود . این ارقام اعلامی میانگین آماری از سبک زندگی معمولی در ترکیه است . پیش تر مقاله ای جامع درباره هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه آماده کرده ایم که میتوانید آن را هم مطالعه فرمایید.

 

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

 

کار پس از تحصیل در ترکیه

طبق آمار در سال 2022 نرخ بیکاری در کشور ترکیه به حدود 15.2 % رسیده و فرصت های شغلی نیز به نسبت کشورهایی چون آلمان و سوئد و هلند کمتر بوده است . با این توصیف افرادی که فارغ التحصیل دانشگاهی از ترکیه هستند و علی الخصوص تسلط کامل به زبان ترکی دارند ، هیچ گونه مشکلی با پیدا کردن شغل ندارند .

 

بررسی درآمد کشورها

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .