whatsapp
الو اپلای
تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  9 بهمن 1400

تعداد نظرات :  2

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

مقدمه

کشور کانادا طی سالهای گذشته به مقصد جذاب برای مهاجرت تبدیل شده است. دلیل این موضوع سیاست های گسترده مهاجر پذیری دولت کانادا و بافت چند فرهنگی جامعه کانادا است. مهاجرت به کانادا به معنی فرصت زندگی در یک کشور صنعتی پیشرفته است. این در حالی است که مهاجرت و اخذ اقامت دائم در کشور کانادا می تواند یک چالش محسوب شود. شما می توانید با بررسی فرصت های فعلی مهاجرتی کشور کانادا، اقدامات لازم را برای مهاجرت به کانادا را شروع کنید. لازم به ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی یکی از گزینه های مطلوب مهاجرتی است.

الو اپلای در این مطلب سعی دارد تا تمام مواردی که باید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا را بدانید، بررسی کند تا شما فرصت داشتن یک انتخاب مناسب داشته باشید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

اگر خواهان تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه کانادا هستید در وهله اول باید کمتر از بیست و یک سال داشته باشید و مدرک پایان دوره دیپلم خود را دریافت کرده باشید. معدل دیپلم شما باید دوازده به بالا باشد. شما باید قبل از ارسال مدارک خود، ظرفیت ورودی دانشگاه مورد نظرتان را بررسی کنید.

چناچه ظرفیت ورودی دانشگاه مناسب بود، می توانید با ارسال سوابق آموزشی خودتان برای اخذ پذیرش اقدام کنید. قبل از ارسال هر درخواستی، فراموش نکنید که شرایط پذیرش آن دانشگاه را به خوبی مطالعه کنید. فراموش نکنید که شرایط تحصیل و زندگی در هر استان و دانشگاهی می تواند کاملا متفاوت باشد.

شما می توانید از لیست DLI با نام کامل Designated Learning Institution دانشگاه مد نظر خود را تعیین کنید. شما لیست DLI را در وبسایت اداره مهاجرت کانادا خواهید یافت. چون سیستم درهم تنیده در بین دانشگاه کانادا وجود ندارد، برای ارسال همزمان درخواست شما به دانشگاه های متعدد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. فراموش نکنید که شرایط ارسال مدارک هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

در یک دانشگاه ممکن است از شما بخواهند مدارک تحصیلی تان را پست کنید و در یک دانشگاه دیگر ممکن است از شما بخواهند مدارک تحصیلی تان را در وب سایت دانشگاه آپلود کنید. البته شما می توانید مدارک خودتان را به صورت کاغذی یا آنلاین برای سفارت کشور کانادا بفرستید. لازم به ذکر است در حال حاضر سفارت این کشور در ایران تعطیل است پس باید جهت صدور ویزای تحصیلی تان به کشور دیگری مانند ترکیه بروید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا

در بین دانشگاه دولتی و خصوصی کشور کانادا سیاست گسترده ای برای جذب دانشجوبان بین المللی وجود دارد. فراموش نکنید که شما باید زمان تعیین شده توسط دانشگاه جهت دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا اقدام کنید. باید بدانید اصلی ترین دلیلی که می تواند تضمین کننده دریافت پذیرش تحصیلی برای شما باشد، داشتن یک رزومه قوی که نشان دهنده صلاحیت های علمی شما است باشد.

دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه های معتبر کانادا ملزم به داشتن معدل بالا، عدم وقفه تحصیلی و رزومه و سوابق تحصیلی تحسین برانگیز است. در بسیاری از دانشگاه های کشور کانادا شما باید مدرک آزمون های معتبر زبان انگلیسی با حداقل نمره معادل با نمره 6 آیلتس داشته باشید. چناچه موفق به دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور کانادا شوید، معمولا باید بین 3 تا 5 سال تحصیل شما در مقطع لیسانس به طول می انجامد.

لازم به ذکر است که بازه های زمانی که باید منتظر تایید پذیرش خود باشید، معمولا بین 20 تا 45 روز است.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

بعضی از افراد تمایل دارند تا در مقاطع بالاتر آموزشی برای دریافت پذیرش تحصیلی در کشور کانادا اقدام کنند. این در حالی است که سن پایین دانشجویان مقطع لیسانس باعث می شود که این افراد انعطاف بهتری نسبت به زندگی و تحصیل در یک کشور را از خود نشان می دهند. با تحصیل در کشور کانادا، شما می توانید به محض فارغ التحصیلی برای دریافت ویزا کار یا دریافت اقامت دائم اقدام کنید. علاوه بر این شما با صرف هزینه هایی مناسب در یک کشور پیشرفته مشغول به تحصیل شده اید.

همچنین می توانید از میان رشته های متنوع تحصیلی و دانشگاه های معتبر و مشهور جهان گزینه های مناسب خودتان را بیابید. اصلی ترین نکته ای که کشور کانادا را برای مهاجرت جذاب می کند، بافت چند فرهنگی این کشور است. شما در این کشور نباید نگران اقدامات نژادپرستانه علیه خودتان باشید. همچنین شما با تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا فرصت خواهید داشت در تحقیقات علمی بزرگ شرکت کنید.

دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

قبل از هرچیز باید خاطر نشان کنیم که مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا برای هردانشگاه و البته استانی می تواند در جزئیات تفاوت هایی را داشته باشد. در این مطلب ما مدارک کلی که مورد نیاز شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور کانادا است را ارائه می دهیم، اما قبل از هرگونه درخواستی این لیست را با دستورالعمل های دانشگاه مقایسه کنید.

• داشتن مدرک دیپلم با حداقل معدل 12
• ریز نمرات و جزئیات سوابق دوره های تحصیلی شما
• داشتن گذرنامه معتبر
• رزومه تحصیلی
• داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و در صورت لزوم مدرک زبان فرانسه
• توصیه نامه های معتبر از اساتید شناخته شده

همچنین شما باید یک نامه تحت عنوان انگیزه نامه را بنویسید و هدف خود را از ادامه تحصیل بیان کنید.
لازم به ذکر است که شرط پذیرش برای بعضی دانشگاهها و رشته ها داشتن مدرک قبولی در آزمون های GMAT و GRE است.
لازم به ذکر است که تمامی مدارک شما باید ترجمه شوند. همچنین فراموش نکنید که مدارک تحصیلی شما باید معادل سازی شوند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

مدرک زبان مورد نیاز شما با توجه به نوع درخواست دانشگاه متفاوت است. بعضی از دانشگاه های کشور کانادا شرایط داشتن مدرک زبان را در زمان پذیرش خود ندارند. پذیرش دانشجویان در این دانشگاه ها مشروط است. یعنی دانشجو باید در دورهای زبان انگلیسی مورد تایید دانشگاه شرکت کند. معمولا داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس و تافل برای اخذ پذیرش دانشگاه ضروری است.

حداقل نمره زبان انگلیسی دانشجویان معمولا در حدود نمره 6 مدرک آیلتس یا معادل آن در سایر آزمون های معتبر است. البته بعضی از دانشگاه ها سختگیری بیشتری را اعمال می کنند و حداقل نمره قبولی شما باید بیشتر باشد. نباید فراموش کنیم که داشتن نمره بالا مدرک زبان شما باعث می شود که برای اخذ پذیرش دانشگاه بیشتر واجد شرایط باشید.

نباید فراموش کنیم که کشور کانادا، کشوری دو زبانه است. یعنی این که گاهی اوقات شما باید علاوه بر داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی ، مدرک معتبر زبان فرانسه را نیز داشته باشید.داشتن مدرک معتبر زبان فرانسه برای ورود به بعضی از دانشگاه های کشور کانادا ضروری خواهد بود. این دانشگاه ها در استان های فرانسوی زبان کشور کانادا واقع شده اند. البته داشتن مدرک زبان فرانسه در هر شرایطی برای شما به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود.

جدول مدارک زبان مورد نیاز تحصیل در کانادا

مقطع تحصیلی مدرک مورد نیاز زبان پذیرش دو زبانه
کالج آیلتس 6.5 ندارد
کارشناسی 6.5 دارد
کارشناسی ارشد مهندسی 6.5 در صورت داشتن آیلتس 5.5 دارد
کارشناسی ارشد علوم تجربی 6.5 ندارد
کارشناسی ارشد علوم انسانی 6.5 ندارد
کارشناسی ارشد مدیریت 6.5 دارد
دکتری، پزشکی و حقوق 6.5 به بالا ندارد

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

قبل از هرچیزی خاطر نشان می کنیم که اگر رزومه علمی شما، رزومه تاثیر گذار و ویژه باشد می توانید به اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا امیدوار باشید. بورسیه تحصیلی شما می تواند بخشی یا همه هزینه های تحصیل و زندگی شما در کشور کانادا را پوشش دهد. حتی اگر موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشوید، چنانچه رزومه تحصیلی شما قوی و ایده آل باشد می توانید با بررسی تخفیف های دانشگاهی شانس خود را برای کاهش هزینه های خود را آزمایش کنید.

باید خاطر نشان کنیم که هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا، توجه به نوع رشته و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است. رشته پزشکی بیشترین شهریه دانشگاهی را دارد و هزینه های زندگی و تحصیل در شهرهای مونترال و ونکوور بیشتر از مناطق دیگر است. در این مطلب ما به طور تقریبی به بررسی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا می پردازیم.

اگر شما مصمم به تحصیل در یک کشور پیشرفته صنعتی هستید، باید بدانید که هزینه های زندگی و تحصیل شما در کشور کانادا کمتر از سایر کشورهای صنعتی مانند آمریکا، انگلیس و … خواهد بود.

به طور میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا مبلغی در حدود 20 الی 60 هزار دلار کانادایی خواهد بود. همچنین می توانیم عنوان کنیم که به طور متوسط برای تحصیل در کشور کانادا شما ماهیانه نیاز به 13000 دلار کانادایی خواهید داشت. البته شما می توانید با مدیریت مناسب هزینه های خودتان این مبالغ را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

جدول هزینه تحصیل در کانادا:

مقطع تحصیلی در کانادا شهریه سالانه
مدارس روزانه و دولتی 13 – 16 هزار دلار کانادا
مدارس خصوصی و روزانه 13 – 25 هزار دلار کانادا
مدارس شبانه روزی 35 – 60 هزار دلار کانادا
کالج 12 – 17 هزار دلار کانادا
دانشگاه 15 – 30 هزار دلار کانادا
کارشناسی ارشد در بهترین دانشگاه ها 25 – 45 هزار دلار کانادا

شرایط کار در حین تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

کشور کانادا شرایط کاری ویژه ای را برای دانشجویان در نظر گرفته است. شما می توانید در وهله اول در دانشگاه تقاضای کار دانشجویی کنید. لازم به ذکر است در صورتی که به کار کردن همراه با تحصیل خود مصمم باشید ، شما تنها اجازه خواهید داشت که در هفته بیست ساعت کار کنید. البته در طول تعطیلات می توانید در حدود چهل ساعت کار نیمه وقت انجام دهید. لازم به ذکر است که اگر ویزای تحصیلی شما شش ماهه باشد، نیازی به اجازه کار در حین تحصیل نخواهید داشت.

حقوق دانشجویان به صورت ساعتی پرداخت می شود و مقدار آن بر اساس استان و نوع کاری که انجام خواهید داد، متفاوت است. به طور میانگین حقوق کارهای دانشجویی نیمه وقت مانند کار کردن در فروشگاه یا کتابخانه ها، ساعتی 12 الی 20 دلار کانادایی است. همچنین دوره های کارآموزی وجود دارد که هدف دانشجویان از شرکت در آن بهبود رزومه کاری خود است اما در بعضی از این دوره ها برای کارآموزان حقوقی هم در نظر گرفته می شود.

شرایط کار در حین تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی

در هنگام بررسی دانشگاه های کشور کانادا برای اخذ پذیریش متوجه خواهید شد که با دو گزینه تحصیل در دانشگاه مقرون به صرفه و تحصیل در دانشگاه های معتبر مواجه خواهید شد. دانشگاه های مقرون به صرفه معمولا در شهر هایی که هزینه های زندگی در آن ارزانتر است، واقع شده اند. این درحالی است که دانشگاه های معتبر در شهرهای گران کشور کانادا واقع شده اند.

پس قبل از هرگونه انتخابی به این نکات نیز دقت کنید. دانشگاه تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل ، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه اتاوا، دانشگاه وسترن،دانشگاه کلگری و دانشگاه واترلو جزء 10 دانشگاه برتر کشور کانادا محسوب می شوند. لازم به ذکر است که ، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل ، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا هر ساله در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرند.

جالب است بدانید که دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه لاوال، دانشگاه کوئین دانشگاه سایمون فریزر مشترکاََ با هم مقام یازدهم دانشگاه های برتر کشور کانادا را دارند.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی

سخن آخر

در واقع تحصیل در کانادا به معنی داشتن فرصت حضور در یک سیستم آموزشی بین المللی است و مدارک دریافت شده از دانشگاه های کانادا در سراسر جهان معتبر هستند. جالب است بدانید که پنج دانشگاه بزرگ کشور کانادا هر ساله جزء صد دانشگاه برتر دنیا طبقه بندی می شوند. همچنین با تحصیل در کانادا و فارغ تحصیلی از دانشگاه های این کشور، شما فرصت اخذ اقامت دائم این کشور را نیز خواهید داشت.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا را دارید بهتر است از قبل آگاهی لازم را کسب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت الو اپلای مراجعه کنید. از اینکه تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس گزاریم.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 با 1 رای

 • مجله مهاجرت

  1401-10-28 در 3:12 ق.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-10-28 در 2:57 ب.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .