whatsapp

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه🎓؛ هزینه ها و شرایط

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه🎓؛ هزینه ها و شرایط
شیوا داداش زاده 7 نظر

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه نه تنها از سمت ایرانیان بلکه از سمت بسیاری از متقاضیان در سراسر جهان مورد استقبال واقع شده است.

دلایل زیادی برای این که یک فرد تحصیل در ترکیه را انتخاب کند وجود دارد. رتبه بندی جهانی دانشگاه های ترکیه، هزینه های پایین تحصیل و زندگی، تحصیل به زبان انگلیسی و سایر زبان ها، تحصیل در حوزه اراسموس اتحادیه اروپا و موارد دیگر می تواند از علل این استقبال باشد.

رشته فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی و توانبخشی شاخه ای از علوم بهداشتی است که از روشهای درمانی مبتنی بر شواهد برای بهبود کیفیت زندگی و مستقل بودن فرد در زندگی روزمره استفاده می کند از سمت دیگر با استفاده از حرکات اصلاحی می تواند ناتوانی عملکردی را در اشخاص بهبود دهد.

فیزیوتراپی موضوعی میان رشته ای و شاخه ای از پزشکی و بهداشت است. دانشجویانی که دارای لیسانس یا کارشناسی ارشد فیزیوتراپی هستند و یا حتی در حال تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه می آموزند چگونه به افراد دارای اختلالات جسمی کمک کنند تا زندگی سالم و با کیفیتی داشته باشند .

سالم بودن به همین راحتی به دست نمی آید و نیاز به برنامه ریزی هدفمند، یکپارچگی بدن و روان با حرکت درست و آگاهانه دارد که این امر با استفاده از اصول علمی می تواند قابل افزایش باشد و صد البته که فیزیوتراپی می تواند در این مسئله نقش اساسی ایفاء کند.

روش دیگر فیزیوتراپی-توانبخشی است. این امر شامل رویکردهای درمانی و توانبخشی، آموزش فعالیتها و استفاده از فناوریهای جهت کمک به منظور بازیابی تحرک کاهش یافته یا از دست رفته و افزایش عملکرد باقیمانده در بیماران، معلولین یا گروههای سنی ناسالم را شامل می شود.

تاریخچه فیزیوتراپی

تاریخچه فیزیوتراپی

شیوه های فیزیوتراپی در چین باستان، یونان و روم آغاز شد و در قرن نوزدهم در هلند و سوئد توسعه یافت این رشته در نتیجه فلج هزاران کودک مبتلا به بیماری همه گیر پلی پلاسمی بین سالهای 1914-1916 و افزایش تعداد معلولین پس از جنگ جهانی اول به وجود آمد.

در سال 1813، مؤسسه ژیمناستیک رویال مرکزی اولین مرکز فیزیوتراپی در سوئد بود که شروع به ارایه خدمات تخصصی نمود. از سال 1887 فیزیوتراپیست ها درمان های خود را با استفاده از ورزش، ماساژ و توانبخشی ادامه دادند. در سال 1894، انجمن فیزیوتراپیست های انگلیس-CSP (انجمن متخصص فیزیوتراپی) تأسیس شد.

این آگاهی از فیزیوتراپی با اقدامات مهمی که در سال 1917 انجام شد در آمریکا ، انگلیس، استرالیا، کانادا و سپس به همه کشورهای جهان گسترش یافت. انجمن فیزیوتراپی آمریکا در سال 1921 تأسیس شد.

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپ در واقع فردی است برای مراقبت های بهداشتی که روش های فیزیوتراپی را برای ارائه، حفظ و بهبود حداکثر حرکت و عملکرد در طول زندگی خود برای افراد در هر گروه سنی از کودکان گرفته تا خردسالان، بزرگسالان و سالمندان اعمال می کند.

همچنین این فیزیوتراپیست است که سعی می کند تحرکات بدون درد و مستقل، که پایه و اساس سالم بودن است، برای افرادی که دچار مشکلات جزئی هستند یا به دلیل افزایش سن و پیری آسیب دیده یا دچار ناتوانی شده اند، فراهم نماید.

تعریف فیزیوتراپیست که در ژانویه سال 2011 توسط اداره کل آموزش و پرورش وزارت بهداشت انجام شد به شرح زیر است: ”فیزیوتراپیست، فارغ التحصیل از دانشکده ها و کالج هایی که آموزش کارشناسی در زمینه فیزیوتراپی را ارائه می دهند، بسته به تشخیص پزشکان متخصص، پروتکل های فیزیوتراپی مبتنی بر شواهد را برای از بین بردن درد یا بهبود حرکات و عملکرد بیماران، اعمال می کنند. و متخصصان بهداشت و درمان درگیر اقدامات پیشگیرانه هستند. “.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه شامل اطلاعات نظری، عملی و مبتنی بر شواهد در آموزش بوده که در طول چهار سال ارایه می شود. با تحصیل در ترکیه شخص فیزیوتراپیست حرفه ای شناخته شده و واجد شرایط کار در ترکیه و اتحادیه اروپا می باشد.

فیزیوتراپی حرفه ای پویا است که بر پتانسیل حرکت منفی تأثیر می گذارد، به سلامتی جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی افراد، نیاز به دانش و مهارت و کمک به دیگران کمک می کند.

از طرف دیگر، فیزیوتراپیستهایی که ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کنند یک برنامه درمانی را تدوین می کنند و توصیه هایی برای وضعیت بیماری ارائه می دهند و همچنین برنامه های خانگی را برای بیمار تهیه می کنند.

مشارکت در راهبردهای بهداشت اجتماعی و آموزش، تحقیق و توسعه موقعیت و بکارگیری حرفه خود به طور مستقل را نیز در راس کارهای خود قرار می دهند.

علاوه بر این فیزیوتراپیست ها توانایی شناسایی دقیق اختلالات حرکتی و محدودیت های فعالیت، شناسایی اهداف درمانی کوتاه مدت و طولانی مدت را دارند که باعث افزایش و حمایت از سلامتی می شوند و شغل خود را با تعهد به یادگیری مداوم و پیشرفت حرفه ای ادامه می دهند.

فیزیوتراپیست از روشهای درمانی دستی یا رویکردهای نوروفیزیولوژیک استفاده می کند. بنابراین، در هر مرحله از توانبخشی، لازم است فیزیوتراپی با لمس انجام شود تا عملکرد بیمار و استقلال در فعالیتهای روزمره افزایش یابد.

رشته فیزیوتراپی

در دوره های فیزیوتراپی، دانشجویان مفاهیم روانشناسی و همچنین رفلکسولوژی را یاد می گیرند. آنها از این دانش و همچنین حرکت، تمرینات و توصیه هایی برای کمک به بیماران برای غلبه بر ناتوانی های خود و بهبود کیفیت کلی زندگی استفاده می کنند.

دانشجویان همچنین نحوه استفاده و تنظیم برنامه های درمانی و انطباق آنها بسته به نیازهای خاص بیماران را یاد می گیرند. فیزیوتراپی شامل بسیاری از مهارتهای انسانی است.

برخی از موضوعات تحت پوشش دوره های فیزیوتراپی عبارتند از: تمرین درمانی، الکتروتراپی، مهارت های حرکتی اساسی کودکان دارای معلولیت، درد درمانی ، بهبودی پزشکی و کینزیولوژی.

مواد درسی رشته فیزیوتراپی در ترکیه

زمان آموزش فیزیوتراپی ، برنامه درسی و اصول بالینی؛ WCPT توسط کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی منطقه اروپا و آموزش عالی فیزیوتراپی شبکه اروپا (ENPHE) شناسایی و اعلام شده است.

به طور کلی سه گروه از دوره ها در آموزش فیزیوتراپی وجود دارد:

گروه اول دوره ها:

 • آناتومی
 • فیزیولوژی
 • زیست شناسی پزشکی و ژنتیک
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژی
 • آسیب شناسی
 • فیزیک
 • نوروآناتومی
 • فیزیولوژی ورزش
 • فارماکولوژی
 • علوم بالینی
 • رشد طبیعی حرکتی

گروه دوم دوره ها

 • روانشناسی
 • جامعه شناسی
 • روشهای تحقیق
 • فنون ارتباطی
 • فناوریهای اطلاعاتی مرتبط با علوم رفتاری و اجتماعی

فیزیوتراپی در ترکیه

گروه سوم دوره ها

 • مربوط به حرفه
 • کینزیولوژی
 • بیومکانیک
 • روشهای دستکاری و بسیج
 • تمرین درمانی
 • عوامل الکتروفیزیکی
 • پروتز
 • ارتوپیک
 • کاردرمانی
 • روشهای درمانی دستی و قلب
 • گردش خون
 • تنفس
 • عضلات اسکلتی
 • جراحی

روشهای توانبخشی و روشهای فیزیوتراپی مبتنی بر شواهد در زمینه های ویژه ، تحولات فن آوری ، مواد کمکی ، سازگاری با محیط ، خانه و محل کار ارگونومیک.

دانش به دست آمده از طریق آموزش نظری و عملی با آموزش بالینی و تجربیات مربوط به تمرین و کارآموزی در بیمارستان ها ادامه می یابد و با ایجاد روشهای درمانی در موقعیتها و محیطهای مختلف، رویکردهای یادگیری بدست می آید.

علاوه بر این دسترسی به منابع اطلاعات حرفه ای و بازتاب اطلاعات به دست آمده از رویکرد علمی برای تحقیق و ارائه آن به صورت کتبی یا کلامی در دامنه آموزش فیزیوتراپی پوشانده شده است.

در سالهای اخیر واقعیت های مجازی و کاربردهای فیزیوتراپی روباتیک به ویژه در محدوده توانبخشی عصبی انجام شده است.

در آموزش فیزیوتراپی سعی شده است با استفاده از راهبردها و روشهای مختلف تدریس ، دانش آموزان با استفاده از روشهای یادگیری تعاملی و دانش محور یا دانش آموز محور به دانش آموزان آگاهی داده و دانش آموزان در درجه اول بر روی مشاهده ، لمس ، عملکرد حرکات ، تجزیه و تحلیل و برنامه های کاربردی در محیط کلاس و آزمایشگاه فعالیت کنند.

مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی

مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی

در بسیاری از کشورها به خصوص در ایالت ایالات متحده آموزش فیزیوتراپی 4 سال است. تخصص در زمینه های حرفه ای در حال انجام است. علاوه بر این ، این گروه به عنوان یک PTA 2 ساله (کمک فیزیوتراپی) می توانند فارغ التحصیل شوند. تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه اما بسیار متفاوت است.

یکی از رویکردهای فعلی در آموزش فیزیوتراپی این است که فیزیوتراپیست ها بعد از 5 سال آموزش از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند. اولین کاربرد در این راستا در کشور ترکیه در سال تحصیلی 2013-2014 در دانشگاه مدیپول استانبول آغاز شد.

این عمل به موازات دیدگاه آموزشی معاصر آغاز می شود و فیزیوتراپیست های واجد شرایط آموزش دیده و به این حرفه کمک می کنند. اساس آموزش و پرورش فیزیوتراپی در ترکیه، توسط پروفسور دکتر sanhsan Doğramacı و به موازات پیشرفت های حرفه ای در جهان در دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی دانشگاه Hacettepe حاجت تپه و در سال 1961 آغاز شد.

پس از گذشت یک سال از آموزش مقدماتی انگلیسی ، برنامه آموزش دوره چهار ساله فیزیوتراپی به ترتیب در دانشگاه استانبول ، دانشگاه دوکوز ایلول و دانشگاه پاموک کاله افتتاح می شود.

شرایط پذیرش رشته فیزیوتراپی در ترکیه

برای پذیرش رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی در ترکیه متقاضیان باید از طریق آزمون یوس و یا آزمون SAT وارد دانشگاه شوند. قبل از انتخاب دانشگاه می بایستی بررسی کنید که دانشگاه مورد نظر شما با کدام یک از آزمون های ذکر شده بالا اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

آزمون اس ای تی به زبان انگلیسی برگزار می گردد و آزمون یوس به زبان ترکی. در صورتی که بخواهید به زبان انگلیسی در رشته فیزیوتراپی درس بخوانید می بایستی به زبان انگلیسی آشنایی کامی داشته باشید ولی نیازی به ارایه مدرک زبان انگلیسی به دانشگاه ندارید گر چه ممکن است با آزمون شفاهی سطح زبان شما در دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

و اگر بخواهید به زبان ترکی تحصیل کنید باید در آزمون تومر شرکت کرده و نمره خود را به دانشگاه ارایه کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی لازم است که شما نمرات خوبی در آزمون آلس و یا جی آر ای بگیرید و همچنین آشنایی کافی به زبان ترکی و یا انگلیسی داشته باشید.

مدارک لازم جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 • کسب حداقل نمره 1200 در آزمون SAT
 • کسب حداقل نمره 92 در آزمون YOS
 • داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی با معدل متوسط به بالا
 • داشتن نمره زبان تومر و آشنایی به زبان انگلیسی

هزینه رشته فیزیوتراپی در ترکیه

هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه می تواند با توجه به مقطع تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه متفات باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به مراتب از تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه ارزان تر می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به طور متوسط سالیانه 10 الی 15 هزار لیر می باشد این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به طور متوسط سالانه 8 هزار دلار باید در نظر داشته باشید.

البته امکان دریافت بورس تحصیلی رشته فیزیوتراپی در ترکیه برای متقاضیان به خصوص در دانشگاه های خصوصی فراهم می باشد. در بسیاری از موارد می توان 100 درصد شهریه دانشگاه را برای متقاضیان با معدل بالا بورس گرفت.

بازار کار رشته فیزیوتراپی در ترکیه

بازار کار رشته فیزیوتراپی در ترکیه

در نظر داشته باشید در صورتی که شما در رشته فیزیوتراپی در خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده باشید در ترکیه مدارک شما باید دنکلیک داشته باشد یعنی مورد ارزیابی قرار بگیرید و به دلیل تفات در مقاطع ( در ایران دکتری فیریوتراپی می باشد ولی در ترکیه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارایه می شود) ممکن است لازم داشته باشید که برخی از واحدها را بگذارنید و همچنین در جایی که مشخص می شود به مدت مشخصی کارورزی بگذرانید.

بعد از طی کردن تمام این مراحل که حداقل یک سال به طول می انجامد شما می توانید در مراکز خصوصی مشغول به کار شوید به شرطی که برای شما اجازه کار گرفته شود.

اما در صورتی که در ترکیه رشته فیزیوتراپی را خوانده باشید نیازی به دنکلیک نخواهید داشت و بعد از فارغ التحصیلی می توانید به عنوان یک متخصص فیزیوتراپی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتور، فیزیولوژیست ورزش و سایر موارد فعالیت کنید.

شما قادر خواهید بود در بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی، مدارس خاص، مراکز جامعه، آسایشگاه ها یا کلوپ های ورزشی کار کنید.

دانشگاههای ارایه دهنده رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 • (آجی بادم)Acıbadem
 • (حاجت تپه)Hacettepe
 • (مدیپل) Medipol
 • (دکوز ایلول)Dokuz Eylül
 • (قاضی) Gazi
 • (مدیپول) Medipol
 • ( باحچه شهیر)Bahçeşehir
 • (باشکنت)Başkent
 • (مارمارا)Marmara
 • (بزم عالم)Bezm-i Alem
 • (یدی تپه)Yeditepe
 • (کتو کاراتای)KTO Karatay

مقالات مرتبط :


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 از 22 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

7

نظرها

 1. سلام لطفا در خصوص وضعیت خوابگاه دانشجویی و هزینه آن در استانبول و آنکارا اطلاع رسانی کنید چون برخی دانشگاه ها مخصوصا خصوصی محدودیت دارند و بایستی فرد خود اقدام به کرایه خانه مشترک با دانشجوی دیگر اقدام نماید اینطوری حداقل قبل از انتخاب دانشگاه شناخت بهتری در خصوص اسکان و هزینه های آن بدست میاورد

 2. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ک با معدل دیپلم 19/14 میتونم در دانشگاه های ترکیه فیزیوتراپی بخونم؟و اینکه برای تحصیل در این رشته حتما باید مدرک زبان انگلیسی داشت یا اینکه قبولی در ازمون تومر کافی هستش؟من چندبار مطالعه کردم ولی دقیق متوجه نشدم ایا میشه در دانشگاه علاأدین در شهرالانیا رشته فیزیوتراپی با زبان ترکی خوند؟

  • شیوا داداش زاده 2021-05-19 در 1:23 ب.ظ

   سلام
   برای ورود به دانشگاه های دولتی باید نمره یوس و یا SAT داشته باشید. اگر بخواهید به زبان ترکی تحصل کنید باید نمره زبان تومر داشته باشید اگر به زبان انگلیسی بخواهید ادامه تحصیل بدید باید نمره زبان انگلیسی به دانشگاه ارایه کنید.

 3. سلام

  برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه برای کارشناسی باید ازمون خاصی داد؟

  • شیوا داداش زاده 2021-04-25 در 3:11 ب.ظ

   سلام
   دانشگاه های خصوصی بدون آزمون و از طریق معدل هم اقدام به پذیرش می کنند ولی برای ورود به دانشگاه های دولتی حتما باید آزمون SAT و یا yos بدید.

   • لطفا در خصوص آخرین نمره پذیرش فیزیوتراپی اطلاع رسانی کنید مثلا ورودی امسال فیزیوتراپی حاجت تپه چه نمره ای بوده است؟ در کنکور ایران دقیقا مشخص است رتبه ۴۲۰۰ منطقه دو در فیزیوتراپی پذیرفته میشود آیا با نمره ۱۵۰۰ آزمون sat امکان پذیرش حاجت تپه در رشته فیزیوتراپی وجود دارد


error: Alert: Content is protected !!

برای تماس کلیک کنید