whatsapp
الو اپلای
تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  11 تیر 1401

تعداد نظرات :  13

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه🎓؛ هزینه ها و شرایط

در سال های گذشته گرایش متقاضیان برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کشور ترکیه افزایش یافته است و یکی از دلایل مهم آن می تواند سختی پذیرش و قبولی در کنکور ایران باشد. به نسبت سایر رشته های پزشکی و پیرا پزشکی فیزیوتراپی رشته بسیار پردرآمدی می باشد و متقاضیان به راحتی بعد از اتمام دوره کارشناسی خود می توانند وارد باز کار شوند.

رتبه بندی خوب دانشگاه های ترکیه در سطح جهان از یک سمت و از سمت دیگر مورد تایید بودن برخی از دانشگاه های آن از سمت وزارت بهداشت ایران در کنار شهریه های پایین دانشگاه های ترکیه و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی  سبب شده است که افراد زیادی به سمت تحصیل در ترکیه به خصوص رشته فیزیوتراپی روی آورند.

 

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 

 

 

رشته فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی و توانبخشی شاخه ای از علوم بهداشتی است که از روشهای درمانی مبتنی بر شواهد برای بهبود کیفیت زندگی و مستقل بودن فرد در زندگی روزمره استفاده می کند از سمت دیگر با استفاده از حرکات اصلاحی می تواند ناتوانی عملکردی را در اشخاص بهبود دهد.

فیزیوتراپی موضوعی میان رشته ای و شاخه ای از پزشکی و بهداشت است. دانشجویانی که دارای لیسانس یا کارشناسی ارشد فیزیوتراپی هستند و یا حتی در حال تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه می آموزند چگونه به افراد دارای اختلالات جسمی کمک کنند تا زندگی سالم و با کیفیتی داشته باشند .

سالم بودن به همین راحتی به دست نمی آید و نیاز به برنامه ریزی هدفمند، یکپارچگی بدن و روان با حرکت درست و آگاهانه دارد که این امر با استفاده از اصول علمی می تواند قابل افزایش باشد و صد البته که فیزیوتراپی می تواند در این مسئله نقش اساسی ایفاء کند.

روش دیگر فیزیوتراپی-توانبخشی است. این امر شامل رویکردهای درمانی و توانبخشی، آموزش فعالیتها و استفاده از فناوریهای جهت کمک به منظور بازیابی تحرک کاهش یافته یا از دست رفته و افزایش عملکرد باقیمانده در بیماران، معلولین یا گروههای سنی ناسالم را شامل می شود.

 

تاریخچه فیزیوتراپی

 

تاریخچه فیزیوتراپی

شیوه های فیزیوتراپی در چین باستان، یونان و روم آغاز شد و در قرن نوزدهم در هلند و سوئد توسعه یافت این رشته در نتیجه فلج هزاران کودک مبتلا به بیماری همه گیر پلی پلاسمی بین سالهای 1914-1916 و افزایش تعداد معلولین پس از جنگ جهانی اول به وجود آمد.

در سال 1813، مؤسسه ژیمناستیک رویال مرکزی اولین مرکز فیزیوتراپی در سوئد بود که شروع به ارایه خدمات تخصصی نمود. از سال 1887 فیزیوتراپیست ها درمان های خود را با استفاده از ورزش، ماساژ و توانبخشی ادامه دادند. در سال 1894، انجمن فیزیوتراپیست های انگلیس-CSP (انجمن متخصص فیزیوتراپی) تأسیس شد.

این آگاهی از فیزیوتراپی با اقدامات مهمی که در سال 1917 انجام شد در آمریکا ، انگلیس، استرالیا، کانادا و سپس به همه کشورهای جهان گسترش یافت. انجمن فیزیوتراپی آمریکا در سال 1921 تأسیس شد.

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپ در واقع فردی است برای مراقبت های بهداشتی که روش های فیزیوتراپی را برای ارائه، حفظ و بهبود حداکثر حرکت و عملکرد در طول زندگی خود برای افراد در هر گروه سنی از کودکان گرفته تا خردسالان، بزرگسالان و سالمندان اعمال می کند.

همچنین این فیزیوتراپیست است که سعی می کند تحرکات بدون درد و مستقل، که پایه و اساس سالم بودن است، برای افرادی که دچار مشکلات جزئی هستند یا به دلیل افزایش سن و پیری آسیب دیده یا دچار ناتوانی شده اند، فراهم نماید.

تعریف فیزیوتراپیست که در ژانویه سال 2011 توسط اداره کل آموزش و پرورش وزارت بهداشت انجام شد به شرح زیر است: ”فیزیوتراپیست، فارغ التحصیل از دانشکده ها و کالج هایی که آموزش کارشناسی در زمینه فیزیوتراپی را ارائه می دهند، بسته به تشخیص پزشکان متخصص، پروتکل های فیزیوتراپی مبتنی بر شواهد را برای از بین بردن درد یا بهبود حرکات و عملکرد بیماران، اعمال می کنند. و متخصصان بهداشت و درمان درگیر اقدامات پیشگیرانه هستند.

 

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه شامل اطلاعات نظری، عملی و مبتنی بر شواهد در آموزش بوده که در طول چهار سال ارایه می شود. با تحصیل در ترکیه شخص فیزیوتراپیست حرفه ای شناخته شده و واجد شرایط کار در ترکیه و اتحادیه اروپا می باشد.

فیزیوتراپی حرفه ای پویا است که بر پتانسیل حرکت منفی تأثیر می گذارد، به سلامتی جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی افراد، نیاز به دانش و مهارت و کمک به دیگران کمک می کند.

از طرف دیگر، فیزیوتراپیستهایی که ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کنند یک برنامه درمانی را تدوین می کنند و توصیه هایی برای وضعیت بیماری ارائه می دهند و همچنین برنامه های خانگی را برای بیمار تهیه می کنند.

مشارکت در راهبردهای بهداشت اجتماعی و آموزش، تحقیق و توسعه موقعیت و بکارگیری حرفه خود به طور مستقل را نیز در راس کارهای خود قرار می دهند.

علاوه بر این فیزیوتراپیست ها توانایی شناسایی دقیق اختلالات حرکتی و محدودیت های فعالیت، شناسایی اهداف درمانی کوتاه مدت و طولانی مدت را دارند که باعث افزایش و حمایت از سلامتی می شوند و شغل خود را با تعهد به یادگیری مداوم و پیشرفت حرفه ای ادامه می دهند.

فیزیوتراپیست از روشهای درمانی دستی یا رویکردهای نوروفیزیولوژیک استفاده می کند. بنابراین، در هر مرحله از توانبخشی، لازم است فیزیوتراپی با لمس انجام شود تا عملکرد بیمار و استقلال در فعالیتهای روزمره افزایش یابد.

رشته فیزیوتراپی

 

رشته فیزیوتراپی در ترکیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون در دانشگاه های خصوصی و بر اساس معدل متقاضی صورت می گیرد و در بسیاری از موارد در صورتی که معدل متقاضی بالا باشد می تواند از بورس های مختلف و تخفیف شهریه این دانشگاه ها استفاده کند.

در دوره های فیزیوتراپی، دانشجویان مفاهیم روانشناسی و همچنین رفلکسولوژی را یاد می گیرند. آنها از این دانش و همچنین حرکت، تمرینات و توصیه هایی برای کمک به بیماران برای غلبه بر ناتوانی های خود و بهبود کیفیت کلی زندگی استفاده می کنند.دانشجویان همچنین نحوه استفاده و تنظیم برنامه های درمانی و انطباق آنها بسته به نیازهای خاص بیماران را یاد می گیرند. فیزیوتراپی شامل بسیاری از مهارتهای انسانی است.

دانشجویان همچنین نحوه استفاده و تنظیم برنامه های درمانی و انطباق آنها بسته به نیازهای خاص بیماران را یاد می گیرند. فیزیوتراپی شامل بسیاری از مهارتهای انسانی است.

برخی از موضوعات تحت پوشش دوره های فیزیوتراپی عبارتند از: تمرین درمانی، الکتروتراپی، مهارت های حرکتی اساسی کودکان دارای معلولیت، درد درمانی ، بهبودی پزشکی و کینزیولوژی.

 

مفاد درسی رشته فیزیوتراپی در ترکیه

زمان آموزش فیزیوتراپی ، برنامه درسی و اصول بالینی؛ WCPT توسط کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی منطقه اروپا و آموزش عالی فیزیوتراپی شبکه اروپا (ENPHE) شناسایی و اعلام شده است.

 

به طور کلی سه گروه از دوره ها در آموزش فیزیوتراپی وجود دارد:

گروه اول دوره ها:

 • آناتومی
 • فیزیولوژی
 • زیست شناسی پزشکی و ژنتیک
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژی
 • آسیب شناسی
 • فیزیک
 • نوروآناتومی
 • فیزیولوژی ورزش
 • فارماکولوژی
 • علوم بالینی
 • رشد طبیعی حرکتی

گروه دوم دوره ها

 • روانشناسی
 • جامعه شناسی
 • روشهای تحقیق
 • فنون ارتباطی
 • فناوریهای اطلاعاتی مرتبط با علوم رفتاری و اجتماعی

 

فیزیوتراپی در ترکیه

 

گروه سوم دوره ها

 • مربوط به حرفه
 • کینزیولوژی
 • بیومکانیک
 • روشهای دستکاری و بسیج
 • تمرین درمانی
 • عوامل الکتروفیزیکی
 • پروتز
 • ارتوپیک
 • کاردرمانی
 • روشهای درمانی دستی و قلب
 • گردش خون
 • تنفس
 • عضلات اسکلتی
 • جراحی

 

روشهای توانبخشی و روشهای فیزیوتراپی مبتنی بر شواهد در زمینه های ویژه ، تحولات فن آوری ، مواد کمکی ، سازگاری با محیط ، خانه و محل کار ارگونومیک.

دانش به دست آمده از طریق آموزش نظری و عملی با آموزش بالینی و تجربیات مربوط به تمرین و کارآموزی در بیمارستان ها ادامه می یابد و با ایجاد روشهای درمانی در موقعیتها و محیطهای مختلف، رویکردهای یادگیری بدست می آید.

علاوه بر این دسترسی به منابع اطلاعات حرفه ای و بازتاب اطلاعات به دست آمده از رویکرد علمی برای تحقیق و ارائه آن به صورت کتبی یا کلامی در دامنه آموزش فیزیوتراپی پوشانده شده است.

در سالهای اخیر واقعیت های مجازی و کاربردهای فیزیوتراپی روباتیک به ویژه در محدوده توانبخشی عصبی انجام شده است.

در آموزش فیزیوتراپی سعی شده است با استفاده از راهبردها و روشهای مختلف تدریس ، دانش آموزان با استفاده از روشهای یادگیری تعاملی و دانش محور یا دانش آموز محور به دانش آموزان آگاهی داده و دانش آموزان در درجه اول بر روی مشاهده ، لمس ، عملکرد حرکات ، تجزیه و تحلیل و برنامه های کاربردی در محیط کلاس و آزمایشگاه فعالیت کنند.

 

مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی

 

مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی

در بسیاری از کشورها به خصوص در ایالت ایالات متحده آموزش فیزیوتراپی 4 سال است. تخصص در زمینه های حرفه ای در حال انجام است. علاوه بر این ، این گروه به عنوان یک PTA 2 ساله (کمک فیزیوتراپی) می توانند فارغ التحصیل شوند. تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه اما بسیار متفاوت است.

یکی از رویکردهای فعلی در آموزش فیزیوتراپی این است که فیزیوتراپیست ها بعد از 5 سال آموزش از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند. اولین کاربرد در این راستا در کشور ترکیه در سال تحصیلی 2013-2014 در دانشگاه مدیپول استانبول آغاز شد.

این عمل به موازات دیدگاه آموزشی معاصر آغاز می شود و فیزیوتراپیست های واجد شرایط آموزش دیده و به این حرفه کمک می کنند. اساس آموزش و پرورش فیزیوتراپی در ترکیه، توسط پروفسور دکتر sanhsan Doğramacı و به موازات پیشرفت های حرفه ای در جهان در دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی دانشگاه Hacettepe حاجت تپه و در سال 1961 آغاز شد.

پس از گذشت یک سال از آموزش مقدماتی انگلیسی ، برنامه آموزش دوره چهار ساله فیزیوتراپی به ترتیب در دانشگاه استانبول ، دانشگاه دوکوز ایلول و دانشگاه پاموک کاله افتتاح می شود.

 • مقطع کاردانی فیزیوتراپی در ترکیه 2 ساله می باشد.
 • مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی در ترکیه 4 ساله می باشد .
 • مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی که در گرایش های مختلف ارائه می شود 2 ساله می باشد.
 • مقطع دکتری رشته فیزیوتراپی به مانند سایر رشته های دکتری 4 ساله می باشد.

 

شرایط پذیرش رشته فیزیوتراپی در ترکیه

پذیرش در رشته فیزیوتراپی در ترکیه بستگی به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی به دو صورت انجام می شود. رشته تحصیل فیزیوتراپی بدون کنکور در ترکیه در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر می باشد . اکثر دانشگاه های خصوصی در ترکیه بدون نیاز به آزمون وورودی و بر اساس معدل اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. اگر متقاضی دارای معدل بالا باشد به راحتی می تواند از تخفیف های شهریه و همچنین بورسیه های تحصیلی استفاده کند.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به زبان انگلیسی مستلزم داشتن نمره زبان متقاضی می باشد. در نظر داشته باشید که ترکیه نتایج آزمون آیلتس رو نمی پذیرد و مقاضیان باید یا نمره زبان تافل و یا YDS را به دانشگاه محل تحصیلشان ارائه کنند. البته راهکار دیگری نیز وجود دارد که افرادی که پذیرفته شده اند می توانند در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنند و در صورتی که بتوانند 60 درصد نمره را بیاورند می توانند بدون نیاز به گذراندن دوره حاضیرلیک وارد کورس اصلی شوند ولیکن در صورتی که متقاضی در زمان اعلام شده نتواند نمره زبان خود را به دانشگاه ارائه نماید و یا در آزمون زبان دانشگاه پذیرفته نشود باید دوره حاضیرلیک را بگذراند.

متقاضیان در صورتی که بخواهند به زبان ترکی تحصیل کنند باید در آزمون تومر شرکت کرده و نمره خود را به دانشگاه ارایه کنید. اکثر دانشگاه ها اعلام می کنند که متقاضی باید تومر C1 داشته باشد. در صورتی که فرد نتواند نمره زبان ترکی خود را اخذ کند باید در دوره حاضیرلیک شرکت کند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فیزیوتراپی لازم است که شما نمرات خوبی در آزمون آلس و یا جی آر ای بگیرید و همچنین آشنایی کافی به زبان ترکی و یا انگلیسی داشته باشید.

فیزیوتراپی بدون کنکور ترکیه فقط شامل مقطع تحصیلی کارشناسی نمی شود بلکه برخی از دانشگاه های خصوصی در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری نیز اقدام به جذب دانشجو با توجه به سوابق تحصیلی خود می کنند.

 

مدارک لازم جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 • کسب حداقل نمره 92 در آزمون YOS( بیشتر برای اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی استفاده می شود)
 • داشتن دیپلم و ریزنمرات دیپلم
 • داشتن پیش دانشگاهی و ریزنمرات پیش دانشگاهی
 • داشتن نمره زبان تومر( برای تحصیل به زبان ترکی)
 •  داشتن نمره زبان انگلیسی( برای تحصیل به زبان انگلیسی)

 

هزینه رشته فیزیوتراپی در ترکیه

هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه می تواند با توجه به مقطع تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه متفات باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به مراتب از تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه ارزان تر می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به طور متوسط سالیانه 10 الی 15 هزار لیر می باشد این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به طور متوسط سالانه 8 هزار دلار باید در نظر داشته باشید.

البته امکان دریافت بورس تحصیلی رشته فیزیوتراپی در ترکیه برای متقاضیان به خصوص در دانشگاه های خصوصی فراهم می باشد. در بسیاری از موارد می توان 100 درصد شهریه دانشگاه را برای متقاضیان با معدل بالا بورس گرفت.

 

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه این فرصت را برای شما فراهم می کند تا بتوانید بدون آزمون تحصیلات خود را ادامه دهید. اکثر دانشگاه های خصوصی واحدهای درسی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. البته همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد داشتن نمره زبان چه انگلیسی و په ترکی الزامی می باشد. اکثر دانشگاه های خصوصی بورسیه ها و تخفیف های بالایی را با توجه به معدل در اختیار متقاضی قرار می دهندکه افراد می توانند از این فرصت های پیش آمده استفاده نمایند.

در نظر داشته باشید که گر چه ورود به دانشگاه های خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه های دولتی راحت تر می باشد ولیکن این دانشگاه ها در طول تحصیل شیوه های سخت گیرانه تری را برای پاس کردن دروس دارند و از آنجایی که به صورت سالی – واحدی دروس ارائه می شوند در صورتی که دانشجو نتواند دروس خود را در طی 3 مرحله پاس کند باید سال تحصیلی را مجدد تکرا کند.

 

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه خصوصی ترکیه

فیزیوتراپی
دانشگاه شهر زبان تحصیل شهریه بدون بورس شهریه با بورس میزان تخفیف پرداخت میزان پیش پرداخت
مدیپل استانبول İSTANBUL 100% English 6250$ 4250$ 3825$ 3125$
مدیپل استانبول İSTANBUL 100% Turkish 5556$ 3778$ 3400$ 2778$
مدیپل آنکارا ANKARA 100% Turkish 7000$ 4760$ 4285$ 3500$
لقمان حکیم ANKARA 100% Turkish 5500$ 3500$  
دانشگاه اطلس İSTANBUL 100% Turkish 3000$ 2430$  
ایستینیه İSTANBUL 100% English 4860$ 4617$ 1000$
ایستینیه İSTANBUL 100% Turkish 4860$ 4617$ 1000$
روملی ISTANBUL 100% Turkish 6000$ 1500$ 750$
ینی یوزییل ISTNABUL 100% Turkish 4000$ 2000$  
هالیچ İSTANBUL 100% English 4000$  
هالیچ İSTANBUL 100% Turkish 4000$  
گاﻻتا ISTANBUL 100% Turkish 4500$ 2250$  
استانبول آیدین İSTANBUL 100% Turkish 4500$  
استانبول گلیشیم İSTANBUL 100% Turkish 7000$ 3500$  
استانبول گلیشیم İSTANBUL 100% English 7500$ 4000$  
استانبول کنت İSTANBUL 100% Turkish 6000$ 2300$  
استانبول کنت İSTANBUL 100% English 6000$ 3250$  
بیرونی ISTANBUL 100% Turkish 4000$ 2900$  
بیرونی ISTANBUL 100% English 5000$ 3370$  
اوکان İSTANBUL 100% Turkish 6500$ 4140$  
اوکان İSTANBUL 100% English 6500$ 4560$  
فنرباغچه ISTANBUL 100% Turkish 3000$ 2500$  
فنرباغچه ISTANBUL 100% English 4000$ 3000$  
اوسکودار İSTANBUL 100% Turkish 3200$  
یدی تپه İSTANBUL 100% English 8500$ 4250$  
آنتالیا بیلیم ANTALYA 100% English 8300$ 4150$  
آنتالیا بیلیم ANTALYA 100% Turkish 8300$ 4150$  
آتیلیم ANKARA 100% English 9800$ 2450$ 2450$  
ازمیر اکونومی İZMİR 100% English  
آجی بادم İSTANBUL 100% Turkish 7000$ 4200$  
باهچه شهیر İSTANBUL 100% English 5530$  
باهچه شهیر İSTANBUL 100% Turkish 5530$  

 

بازار کار رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 

بازار کار رشته فیزیوتراپی در ترکیه

در نظر داشته باشید در صورتی که شما در رشته فیزیوتراپی در خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده باشید در ترکیه مدارک شما باید دنکلیک داشته باشد یعنی مورد ارزیابی قرار بگیرید و به دلیل تفات در مقاطع ( در ایران دکتری فیریوتراپی می باشد ولی در ترکیه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارایه می شود) ممکن است لازم داشته باشید که برخی از واحدها را بگذارنید و همچنین در جایی که مشخص می شود به مدت مشخصی کارورزی بگذرانید.

بعد از طی کردن تمام این مراحل که حداقل یک سال به طول می انجامد شما می توانید در مراکز خصوصی مشغول به کار شوید به شرطی که برای شما اجازه کار گرفته شود.

اما در صورتی که در ترکیه رشته فیزیوتراپی را خوانده باشید نیازی به دنکلیک نخواهید داشت و بعد از فارغ التحصیلی می توانید به عنوان یک متخصص فیزیوتراپی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتور، فیزیولوژیست ورزش و سایر موارد فعالیت کنید.

شما قادر خواهید بود در بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی، مدارس خاص، مراکز جامعه، آسایشگاه ها یا کلوپ های ورزشی کار کنید.

 

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 • (آجی بادم)Acıbadem
 • (حاجت تپه)Hacettepe
 • (مدیپل) Medipol
 • (دکوز ایلول)Dokuz Eylül
 • (قاضی) Gazi
 • (مدیپول) Medipol
 • ( باحچه شهیر)Bahçeşehir
 • (باشکنت)Başkent
 • (مارمارا)Marmara
 • (بزم عالم)Bezm-i Alem
 • (یدی تپه)Yeditepe
 • (کتو کاراتای)KTO Karatay

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در رشته فیزیوتراپی

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آتاتورک(ارزروم)
 • دانشگاه اگه (ازمیر)
 • دانشگاه کاتیب چلبی (ازمیر)
 • دانشگاه 9 ایلیول( ازمیر)
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه( آنکارا)
 • دانشگاه قاضی(آنکارا)
 • دانشگاه یئدی تپه(استانبول)
 • دانشگاه کوچ( استانبول)
 • دانشگاه آجی بادم( استانبول)
 • دانشگاه باهچه شهیر( استانبول)

 

سوالات متداول تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی چند سال طول می کشد؟

در مقطع کارشناسی 4 سال به طول می انجامد.

با دیپلم علوم انسانی و یا فنی و حرفه ای هم می توانم فیزیوتراپی بخونم؟

بله در ترکیه تحصیل فیزیوتراپی با دیپلم انسانی و فنی و حرفه ای امکان پذیر می باشد.

آیا وزرات بهداشت ایران مدرک فیزیوتراپی ترکیه را می پذیرد؟

بله می توانید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه را ببینید

آیا می توانم به زبان انگلیسی در ترکیه فیزیوتراپی بخوانم؟

بله بسیاری از دانشگاه ها به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می کنند

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 25 رای

 • فاطی سیف الدینی

  1401-07-17 در 12:05 ق.ظ

  بامدرک کارشناسی تربیت بدنی میتوان ارشد فیزیوتراپی خواند؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-23 در 11:11 ق.ظ

   سلام
   خیر

 • فاطی سیف الدینی

  1401-07-17 در 11:00 ق.ظ

  با مدرک کارشناسی تربیت بدنی میتوان ارشد فیزیوتراپی خواند؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-23 در 11:12 ق.ظ

   سلام
   خیر

 • افسانه

  1401-07-06 در 5:39 ب.ظ

  سلام من با نمره sat از دانشگاه ساکاریا رشته فیزیوتراپی ۲ساله قبول شدم ،میشه راهنمایی کنید منظور از ۲ساله ینی چی ؟ینی کاردانی بعد کارشناسی؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-07 در 10:34 ق.ظ

   سلام
   دو ساله یعنی کاردانی

 • حمید

  1400-08-12 در 8:49 ق.ظ

  سلام لطفا در خصوص وضعیت خوابگاه دانشجویی و هزینه آن در استانبول و آنکارا اطلاع رسانی کنید چون برخی دانشگاه ها مخصوصا خصوصی محدودیت دارند و بایستی فرد خود اقدام به کرایه خانه مشترک با دانشجوی دیگر اقدام نماید اینطوری حداقل قبل از انتخاب دانشگاه شناخت بهتری در خصوص اسکان و هزینه های آن بدست میاورد

 • hadis

  1400-02-29 در 12:33 ق.ظ

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم ک با معدل دیپلم 19/14 میتونم در دانشگاه های ترکیه فیزیوتراپی بخونم؟و اینکه برای تحصیل در این رشته حتما باید مدرک زبان انگلیسی داشت یا اینکه قبولی در ازمون تومر کافی هستش؟من چندبار مطالعه کردم ولی دقیق متوجه نشدم ایا میشه در دانشگاه علاأدین در شهرالانیا رشته فیزیوتراپی با زبان ترکی خوند؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-29 در 1:23 ب.ظ

   سلام
   برای ورود به دانشگاه های دولتی باید نمره یوس و یا SAT داشته باشید. اگر بخواهید به زبان ترکی تحصل کنید باید نمره زبان تومر داشته باشید اگر به زبان انگلیسی بخواهید ادامه تحصیل بدید باید نمره زبان انگلیسی به دانشگاه ارایه کنید.

 • همایونفر

  1400-01-29 در 12:45 ق.ظ

  سلام

  برای تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه برای کارشناسی باید ازمون خاصی داد؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-05 در 3:11 ب.ظ

   سلام
   دانشگاه های خصوصی بدون آزمون و از طریق معدل هم اقدام به پذیرش می کنند ولی برای ورود به دانشگاه های دولتی حتما باید آزمون SAT و یا yos بدید.

   • حمید

    1400-08-12 در 8:54 ق.ظ

    لطفا در خصوص آخرین نمره پذیرش فیزیوتراپی اطلاع رسانی کنید مثلا ورودی امسال فیزیوتراپی حاجت تپه چه نمره ای بوده است؟ در کنکور ایران دقیقا مشخص است رتبه ۴۲۰۰ منطقه دو در فیزیوتراپی پذیرفته میشود آیا با نمره ۱۵۰۰ آزمون sat امکان پذیرش حاجت تپه در رشته فیزیوتراپی وجود دارد

   • khaleghi

    1400-09-30 در 3:55 ب.ظ

    بله

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .