whatsapp
الو اپلای
در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1400

تعداد نظرات :  0

هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟ این سوالی است که برای اکثریت هموطن هایمان مطرح خواهد شد. با توجه به اینکه پول ملی ترکیه لیر است و شما میهمان این کشورید، بهتر است برای مواقع ضروری (مانند روزهای آخر هفته و تعطیل) مقداری لیر به همراه داشته باشید. اما با در نظر گرفتن صرفه ی  اقتصادی که در این میان مطرح است، برای تامین مایحتاج شما در ترکیه بهتر است که از دلار استفاده نمایید.

چرا استفاده از دلار در ترکیه بهتر است؟

  • دلار یک ارز بین المللی است و برای تمام سفرهای خارج از کشور می تواند مفید باشد.
  •  به راحتی قابل چنج به سایر پول های رایج کشورهاست.
  • این ارز دولتی در ترکیه بسیار طرفدار دارد و در تمام صرافی ها بسیار معتبر و مورد قبول است.
  • با توجه به افت قیمتی که ارزهایی مانند لیر و ریال در برابر دلار دارند، بهتر است که آن مبلغی که می خواهید همراه خودتان ببرید به صورت دلار باشد. زیراعلاوه بر اینکه از افت قیمت لیر در امان خواهید ماند، از بالا رفتن قیمت دلار در مقصد نیز سود خواهید کرد.
  • همچنین اگر بعد از سفر به ترکیه، تصمیم به سفر به کشوری دیگر گرفتید میتوانید دلارهای خود را در سفر بعدی استفاده کنید.
  • اگر در انتهای سفرهنوز کمی از بودجه ی شما باقی مانده باشد، در بازگشت به ایران به راحتی می توانید با کمترین مابه التفاوت آن را به ریال تبدیل کنید. در حالی که اگر لیر باشد تبدیل آن به سختی انجام می گیرد و از نوسانات ارزی هم تاثیر می پذیرد. در حالی که دلار درگیر این نوسانات نیست.

با توجه به دلایلی که ذکر شد، بهتر است که بودجه ی خود را به شکل دلار به همراه خود به ترکیه ببرید. ایرانیان عزیزی که قصد سفر به ترکیه را دارند، با توجه به مدت اقامتشان می توانند در مورد امور مالی خود تصمیمات متفاوتی اتخاذ نمایند. اگر مدت اقامت شما طولانی تر از یک سفر کوتاه توریستی خواهد بود، به شما توصیه می نماییم حتما اقدام به افتتاح حساب در ترکیه بنمایید.

 

مقایسه لیر و دلار در سفر به ترکیه

 

با افتتاح حساب در ترکیه بودجه ی خود را در مکان امنی قرار داده اید و با استفاده از کارت بانکی که به شما ارائه می گردد، می توانید تمام مایحتاج خود را تامین نمایید و حتی از طریق شعب اینترنتی این بانکها قادر خواهید بود از امکانات نقل و انتقال پول، خریدهای اینترنتی و دیگر امور مالی بدون مراجعه به بانک، استفاده نمایید. از معمول ترین کارت های اعتباری که در ترکیه توسط مسافران استفاده می شوند می توان به  ویزا کارت، مستر کارت و امریکن اکسپرس اشاره کرد.

البته شما با افتتاح حساب بین المللی در ترکیه، می توانید دلارهای خود را در این حسابها قرار داده، از امکانات این حسابها که شامل نقل و انتقال ارزی در داخل و خارج از ترکیه، دریافت لیر و یا دلار از خودپردازها و خرید در همه جای ترکیه و… است، استفاده نمایید. افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای شما مناسبترین و امن ترین گزینه خواهد بود.

اگر قادر به انجام افتتاح حساب در ترکیه نیستید و مجبور هستید که دلارهایتان را به شکل نقد با خود حمل نمایید، پس بهتر است که در مورد نحوه ی تبدیل ارز و مکانهای مناسب برای این کار اطلاعاتی داشته باشید.

شما می توانید ارزتان را در ترکیه در صرافی هاو بانکها و اگر مجبور شدید در جواهر فروشی ها و هتل های محل اقامتتان تبدیل نمایید. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل ممکن دلارتان را به لیر  تبدیل نمایید، باید از نرخ ارزی که بانک مرکزی اعلام می نماید ، آگاه باشید.

صرافی های ترکیه

درصرافی ها که در ترکیه به آنها Döviz می گویند، بدون پرداخت کمیسیون می توانید تبدیل ارز نمایید.اما چون این صرافی ها متعلق به بخش خصوصی هستند، نرخ ارز مناسبی به شما پیشنهاد نخواهند داد. به ویژه در آخر هفته ها و ایام تعطیل دیگر که بانکها بسته اند، این موسسات نرخ سود خودسرانه ای از شما خواهند خواست و تبدیل ارز در روزهای تعطیل در این صرافی ها اصلا پیشنهاد نمی شود.

 

بانکها های ترکیه

با توجه به مطلبی که در خصوص صرافی ها ذکر شد، خدمات ارزی در ترکیه برای شما مناسب تر خواهد بود. در روزهای کاری، این بانکها با نرخ ارزی نزدیک به آنچه بانک مرکزی اعلام کرده است، پول شما را چنج می کنند. پس از پایان ساعات کاری بانکها ، نوسانات بزرگ نرخ ارز در بازار آغاز می گردد. برای مصون ماندن از این نوسانات باید از شعبه های اینترنتی بانکها استفاده کرد.

 

در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار

 

موارد قابل توجه در تبدیل ارز

  • جواهر فروشی ها و هتل ها ، مکانهایی هستند که فقط به هنگام اضطرار باید تبدیل ارز درآنها انجام شود. به دلیل اینکه تبدیل ارز شغل اصلی آنها نیست، سود بیشتری را برای خود در نظر می گیرند.
  • قبل از اقدام به چنج ارز، از نرخ ارز تعیین شده توسط بانک مرکزی، آگاه باشید تا بتوانید نزدیک ترین قیمت به آن را در فروش ارز خود انتخاب نمایید.

با صرفه ترین تبدیل ارز در کجا انجام می شود؟

شما باید با توجه به نرخ ارز تعیین شده از سوی بانک مرکزی، یکی از مکانهای تبدیل ارز را برای چنج پولتان انتخاب کنید. مکانی که نزدیکترین نرخ به نرخ ارز بانک مرکزی را به شما عرضه کند، بهترین مکان است. در طی روز نرخ ارز با تفاوت اندکی در این مکانها ارائه می شود، ولی با پایان ساعات اداری و بسته شدن بانکها و بازارهای ارزی، تفاوت فاحشی در نرخ ارز عرضه شده، در مکانهای خصوصی به چشم می خورد.

به همین دلیل بانکهای دولتی که در این نوسانات بازار ارز درگیر نیستند، بهترین نرخ ارز را برای شما عرضه خواهند نمود. از طرف دیگر کار با شعبه های اینترنتی بانکها به دلیل اینکه با نرخ ارزی که همان لحظه از سوی بانک مرکزی ارائه شده است، ارز شما را چنج می کنند، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

تبدیل ارز در روزهای آخر هفته

اگر در روزهای آخر هفته مجبور به تبدیل ارزبه شکل فیزیکی هستید، باید تفاوت فاحش نرخ ارزرا قبول کنید و تنها راه چاره استفاده از شعبه های اینترنتی بانک ها می باشد. اگر چه این شعبه ها نیز در این ساعات تفاوت نرخ ارز را بالاتر ذکر می نمایند، ولی نسبت به نرخی که در بازار آزاد ارائه می شود، قابل قبول است.

پروسه ی تبدیل ارز در بانک  ها

بانکهای مختلف پروسه های متفاوتی دارندو پیشرفت تکنولوژیک امروز نیز سبب گردیده تا بانکها امکانات گسترده تری را بتوانند عرضه نمایند. در ساعات اداری با مراجعه ی حضوری به هر یک از این بانکها ، می توانید کار خرید یا فروش ارز را انجام دهید. خارج از ساعات اداری نیزمی توانید از طریق شعبه هایی اینترنی یا دستگاههای خودپرداز ارز دریافت نمایید. دریافت ارز از دستگاههای خودپرداز مجهز به گزینه ی تبدیل ارز امکان پذیر است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 23 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .