whatsapp
الو اپلای
میدان تاکسیم استانبول

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  28 شهریور 1400

تعداد نظرات :  0

میدان تاکسیم استانبول

میدان تاکسیم: اگر شما مجوز اقامت توریستی ترکیه را دریافت کرده اید، پس در طول زمان اقامتتان شما را به بازدید از استانبول و در این شهر پر هیاهو به میدان تاکسیم دعوت می نماییم. دراستانبول که محل تردد میلیونها انسان در تکاپوی روزمره است، محلی برای تجمع ، ملاقات و مرکز تفریح وجود دارد، این مکان میدان تاکسیم می باشد. تاکسیم داخل ناحیه بی اوغلوی استانبول واقع شده است.

با مهاجرت به ترکیه و اسکان در استانبول، شما نیز می توانید جزو هزاران انسانی باشید که برای فعالیتهای اقتصادی ، اجتماعی و حتی سیاسی به این میدان می آیند. تاکسیم آدرس فعالیت های اجتماعی و فرهنگی است، در واقع تاکسیم نام یک ناحیه نیست و در میان مردم با میدان خود مشهور است، در وسط میدان، یادبود جمهوریت قرار دارد.

میدان تاکسیم با قدمت ۲۸۰ ساله خود می تواند برای کسانی که اقامت توریستی ترکیه را اخذ کرده اند، جاذبه ی توریستی داشته باشد. بسیاری از ساختمان های تشکیل دهنده این میدان در طی سال ها تغییر یافته و بیشتر آنها تخریب شده اند، مهمترین بنای موجود در میدان تاکسیم یادبود جمهوریت است، که در سال 1928 توسط مجسمه ساز ایتالیایی پیترو کانونیکا ساخته شده و به کمک مجسمه سازها هادی بارا و سبیحه بنگوتاش کار ساخت آن تکمیل شده است.

میدان تاکسیم استانبول

قبل از دهه 1600 این ناحیه بعنوان قبرستان استفاده می شده، ولی بعداً قبرستان نابود شده و شکل امروزی اش را به خود گرفته است. با هدف حل مشکل آب ناحیه بی اوغلو و گالاتا، شبکه آب( آب انبارهایی برای تقسیم آب) در این محل احداث گردیده است. همان ساختمان شبکه آب، امروز بعنوان موزه هنری استفاده می شود. به همین جهت، بخاطر تقسیم آب نام این محل و منطقه تاکسیم یا همان تقسیم نامگذاری شده است.

افتتاح یادبود تاکسیم در تاریخ هشتم آگوست 1928 انجام گرفته و توسط معمار گیولیو مونگری جاگذاری و محوطه سازی شده است. در سال 1925 طی کمیسیون تشکیل یافته به ریاست حقی شناسی پاشا که نماینده آن وقت استانبول بوده، با پیترو کانونیکا ارتباطی برقرار شده و سفارش ساخت مجسمه به وی داده شده است.

در ساخت این یادبود که دو سال و نیم طول کشیده، سنگ و برنز استفاده شده است. بعلت عدم وجود منبع مالی در زمان ساخت این یادبود، از کمک های مردمی هم استفاده گردیده است. یادبود تاکسیم که حدوداً 84 تن بوده و به ارتفاع 11متر می باشد، با کشتی از رم به استانبول آورده شده است.

این یادبود، مجسمه ای است که برای اولین بار به شکل تمثیلی مصطفی کمال آتاتورک و سیستم جدید شکل گرفته را برای جامعه تشریح می کند. تصویریک سوی یادبود، جمهوریت تازه شکل گرفته ترکیه و سوی دیگر آن جنگ استقلال ترکیه را تمثیل می کند.

در طرح و برنامه ریزی جاگذاری این یادبود با پیش بینی برگزاری جشن در مقابل آن محوطه سازی اش انجام یافته است. به دلیل این برنامه ریزی بسیاری از بناهای واقع در تاکسیم به شکل گرد احداث شده است. از ساختمان های اطراف میدان تاکسیم، مرکز فرهنگی آتاتورک را می توان نام برد.

مرکز فرهنگی آتاتورک Atatürk Kültür Merkezi که دارای یک سالن نمایشگاه و سینماست ، برای اجرای اپرا، باله، تئاتر و برگزاری کنسرتها و کنگره ها طراحی شده است. این بنا در حال حاضر در دست بازسازی است و بازگشایی مجدد آن تا سال 2021 برنامه ریزی شده است.

میدان تاکسیم استانبول

این بنا که اولین بار در سال 1969 به عنوان چهارمین مرکز فرهنگی بزرگ آغاز به کار کرد، از بناهای سمبل جمهوریت در ترکیه است. این بنا در سال 2018 جهت بازسازی تخریب شد و تا سال 2021 بازگشایی مجدد آن پیش بینی گردیده است.

ساخت خط مترو تاکسیم – لونت که از سال 1992 شروع شد ، در سال 2000 به بهره برداری رسیده است. تا سال 2000 اطراف میدان تاکسیم فروشگاه های پرتعداد قطعات یدکی خودرو بوده که بعد از پروژه پیاده رو سازی همه آنها برچیده شده است. پروژه پیاده رو تاکسیم، که ترافیک موجود در میدان را به زیر زمین فرو برده است، تا سال ۲۰۱۳ تکمیل شده است.

شهرداری استانبول برای ایجاد تغییر در ظاهر میدان تاکسیم مسابقه ای برای ارائه ی طرح های جدید برای بازسازی این میدان در نظر گرفته است. با برگزاری مسابقه طراحی بین المللی فوریه 2020 از سوی شهرداری کلانشهر استانبول، طرح برگزیده، چهره میدان تاکسیم را متحول خواهد ساخت.

در عین حال تاکسیم که ویژگی چهارراه را داراست به مسیرهای حربیه، نشان تاشی، عثمان بی، شیشلی، مجیدیه کوی، قاسم پاشا، شیش خانه، اون کاپانی، آک سارای، ینی کاپی، تونل و کاراکوی، جهانگیر و توپخانه، بشیک تاش و یا کاباتاش و ماچکا متصل می باشد.

این میدان که در دوره جمهوریت به حالت میدان در آمده، میزبان حوادث سیاسی و اجتماعی ترکیه بوده است. تاکسیم محل برگزاری اجتماعات می باشد. از مهمترین اجتماعات می توان تظاهرات 1 می 1997 جشن روز کارگر را نام برد که با کشته شدن 34 نفر، 1 می خونین نامیده شد. میدان بعد از 32 سال از گذشت این حادثه خونین، از سال 2009 که 1 می به عنوان روز کارگر تعطیل رسمی اعلام شد، برای جشن های 1 می بازگشایی شد.

میدان تاکسیم استانبول

علاوه بر روز کارگر خونین در سال 1997، بار دیگر در سال 2013 نیز حوادث خونباری در این میدان رخ داد. در سال 2013 علیرغم عدم وجود مجوز طرح عمرانی برای پارک های اطراف تاکسیم، دولت رجب طیب اردوغان به دنبال گسترش پروژه پیاده روسازی در این میدان و از میان برداشتن پارک گزی بود،همین مسئله اعتراض به فعالیت های عمرانی در پارک گزی را در پی داشت. تظاهراتی در تاکسیم برگزار شد و تظاهرکنندگان از ادامه ی کار ماشین آلات ممانعت به عمل آوردند. به دنبال اصرار اردوغان برای تداوم پروژه، اعتراضات دوستداران محیط زیست به اعتراضها علیه دولت تبدیل شد و طولی نکشید که در کوتاه مدتی به دیگر نقاط ترکیه کشیده شد.

معترضان که در پارک گزی میدان تاکسیم تجمع کرده بودند، با مداخله ی قوه قهریه ی پلیس پراکنده شدند و در طی این اعتراضها و مداخله ی پلیس نزدیک ده نفر کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند.

این میدان یکی از مشهورترین نقاط شهر استانبول است که با مهاجرت به ترکیه در شهر استانبول با این محل آشنا می شوید. با قرار گرفتن رستوران ها و فروشگاه ها، هتل ها، مراکز تفریحی و فرهنگی، بار و کافه ها و دیسکوها در اطراف آن، یکی از جاذبه های توریستی استانبول است که می توانید در اقامت توریستی ترکیه در برنامه خود جای دهید. روزهای آخر هفته بصورت شبانه روز این میدان زنده و پویا است و تا نزدیکیهای صبح می توانید در این میدان به تفریح بپردازید.

این میدان در ورودی خیابان استقلال قرار دارد که محل مناسبی برای خرید های شما می باشد و می توان از اول میدان تا تونل قدم زنی کرد. بعنوان وسیله نقلیه هم سرویس های تراموای نوستالوژی وجود دارد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 8 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .