whatsapp
الو اپلای
مالیات مهاجران در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 دی 1400

تعداد نظرات :  2

مالیات اتباع خارجی در ترکیه

در سال های اخیر ترکیه با پیشرفت روزافزون ، نیروی کار جوان، موقعیت ژئوپولوتیک و نیروی کار با کیفیت توانسته است، توجه ایرانیان را برای مهاجرت به ترکیه جهت سرمایه گذاری و کار در این کشور جلب نماید. حالا سوالی که پیش می آید این است که مالیات اتباع خارجی در ترکیه چگونه است و شرایط و قوانین آن چیست؟

طبق قانونی که در 19 سپتامبر 2019 تصویب شده، با خرید ملک در ترکیه با ارزش حداقل 250 هزار تا 500 هزار دلار، زن و شوهر و تمامی فرزندان بدون قید و شرط می توانند اجازه اقامت ترکیه و شهروندی آن را کسب کنند. به همین دلیل افرادی که خواستار سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک در این کشور هستند افزایش یافته است.

قبل از این نیز در سال 2003 با تصویب قانون” سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذاران خارجی” در این کشور، تعداد اتباع خارجی که خواستار ثبت شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور هستند افزایش یافت و هنوز هم در حال افزایش است.

با تصویب این قانون مشکلات و موانعی که برای سرمایه گذاران خارجی وجود داشت، برداشته شد و امتیازات مالیاتی و مادی و امکانات اقتصادی برای این شرکت ها و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در ترکیه در نظر گرفته شد. همچنین این قانون شامل سرمایه گذاران ترک که در خارج از کشور زندگی می کنند نیز می شود.

در این نوشته ما هم مالیات کارکنان معمولی و هم امتیازات مالیاتی سرمایه گذاران بزرگ در ترکیه را توضیح خواهیم داد.

مالیات اتباع خارجی در ترکیه

بر طبق ماده یک قانون مالیات بر درآمد در ترکیه، مالیات یک شخص حقیقی بر اساس درآمدی که شخص در طول یک سال دارد، محاسبه می شود.

بر طبق ماده ۳ این قانون مالیات بر درآمد افرادی که در ترکیه اقامت می کنند و همچنین در خارج از ترکیه کار می کنند؟ بر اساس درآمدی که این افراد در داخل و خارج از ترکیه دارند، محاسبه می شود.

طبق ماده ۴ قانون مالیات بر درآمد، مالیات افرادی که در ترکیه اقامت می کنند، هم اتباع خارجی و هم شهروندان ترکیه، که محل اقامت آنها ترکیه است و یا اینکه در طول سال به طور مداوم بیش از ۶ ماه اقامت کرده اند، باید به طور کامل پرداخت شود.

در این چهارچوب همانطور که ذکر کردیم، افرادی که به طور مداوم بیش از ۶ ماه از سال را به طور مداوم در ترکیه اقامت کرده باشند، مالیات بر درآمد این افراد بر اساس درآمد آنها در داخل و خارج کشور محاسبه شده و باید به طور کامل پرداخت شود.

براساس ماده ۵ قانون مالیات بر درآمد ترکیه، اتباع خارجی که برای یک کار مشخص و برای یک مدت موقت در ترکیه اقامت دارند، معاف از مالیات می شوند. افرادی که برای کار مشخص به ترکیه آمده اند، مثلا افرادی که برای یک کار تحقیقاتی و علمی در ترکیه اقامت می کنند، روزنامه‌نگار ها، خبرنگاران، متخصصان، افرادی که برای یک کار تخصصی و فنی به ترکیه آمده اند، اگر بیش از ۶ ماه در ترکیه اقامت کنند، معاف از مالیات هستند.

بر اساس ماده ۶ قانون مالیات بر درآمد در ترکیه، افرادی که به طور مداوم در ترکیه اقامت نمی کنند، اگر وضعیت مالی خوبی نداشته باشند، مالیات این افراد تنها بر اساس درآمد آنها در داخل کشور محاسبه می شود.

افرادی که در ترکیه مشغول یک کار مشخص و معین به صورت موقت هستند، مهم نیست که بر اساس چه قراردادی در ترکیه کار می کنند، بلکه مشخص بودن کار و موقت بودن آن در ترکیه مهم است.

برای مثال شخصی که برای ساختن تونل های یک سد در ترکیه مشغول کار است، اگر فعالیت او بیش از ۶ ماه هم طول بکشد، تحت شرایط مالیات کامل قرار نمی گیرد. برای اینکه هدف اقامت شخص در ترکیه برای یک کار مشخص و به صورت موقت است.

همچنین اگر یک روزنامه‌نگار و یا خبرنگار برای مشاهده فعالیت های یک اکیپ فیلم در ترکیه اقامت داشته باشد، اگر فعالیت های او بیش از ۶ ماه طول بکشد، مالیات کامل بر او محاسبه نمی شود، اما اگر در کنار این کار، از اتفاقات و اخبار دیگر نیز خبرسازی کند و به رسانه مربوطه خود ارسال کند، علی رغم مشخص و موقت بودن فعالیت وی، اگر بیش از ۶ ماه طول بکشد، مالیات بر درآمد به صورت کامل برای این تبعه خارجی محاسبه می شود.

شرط مشخص بودن کار نه بر اساس نوع کار بلکه بر اساس موضوع کار بررسی می شود. افرادی که در ترکیه برای یک کار مشخص و به صورت موقت اقامت می کنند، می توانند با توجه به رعایت شرایط خاص که دولت ترکیه تعیین کرده است، علاوه بر فعالیتی که می کنند، کارهای دیگری نیز انجام دهند.

مثلا اگر در حساب بانکی خود سپرده بیشتری داشته باشد، می توانند در بورس های دولتی سرمایه گذاری کنند. یا اینکه با تدریس یک زبان خارجی می توانند یک منبع درآمد دیگر داشته باشند. آیا در این شرایط ماده ۵ قانون مالیات بر درآمد ” اقامت در ترکیه بر اساس یک کار مشخص و موقت” برای ان افراد اجرا می شود؟

برای توضیح این مطلب باید ذکر کنیم که، اگر اتباع خارجی بیش از یک کار مشخص که با هدف انجام آن کار و به صورت موقت در ترکیه اقامت داشته است، انجام دهد، به دلیل اینکه در بیش از یک کار فعالیت داشته است، اگر بیش از ۶ ماه در ترکیه اقامت داشته باشد، مالیات کامل بر او محاسبه می شود.

بر اساس ماده ۶۱ قانون مالیات بر درآمد در ترکیه ” حقوق کارکنان” مبلغی است که کارفرما، بر اساس کار و فعالیت کارکنان در یک شرکت و یا در یک محل کار برای آنها پرداخت می کند. ماهیت حقوق پرداختی، برای کارگران اتباع خارجی و شهروند ترکیه فرقی نمی کند.

بر اساس ماده ۹۴ قانون مالیات بر درآمد در ترکیه، مالیات یک کارفرما بر اساس حقوقی که برای کارکنان پرداخت می شود، درآمد شرکت، هزینه های شرکت و… محاسبه می شود.

همچنین بر اساس این قانون، در حقوق پرداختی کارکنان، باید مالیاتی که کارکنان پرداخت می کنند نیز در نظر گرفته شود. این قانون برای اتباع خارجی نیز صدق می کند.

اگر در یک شرکت و یا در یک کارخانه و یا هر کار دیگری مدیر و یا مسئول تبعه خارجی باشد و علاوه بر حقوق معین، از مزایا و درصد دیگری برخوردار باشد، مالیات وی بر اساس جمع این درآمد محاسبه خواهدشد.

از جمله مواردی که اتباع خارجی در مورد آن تحقیق و پرس و جو می کنند، تخفیفات مالیاتی برای سرمایه گذاران در ترکیه است. سرمایه گذارانی که با ثبت شرکت در ترکیه ، در این کشور آغاز به کارکرده اند نیز باید از این موارد مطلع باشند. در اینجا تخفیفات مالیاتی و امتیازاتی که دولت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است را توضیح خواهیم داد.

 

 

تنظیمات مالیاتی ویژه برای سرمایه گذاران

 

تنظیمات مالیاتی ویژه برای سرمایه گذاران

در ترکیه سرمایه گذاران مستقیم از تخفیف مالیاتی، مزایای بیمه و امتیازاتی از این قبیل که دولت برای تشویق سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است، می توانند بهره مند شوند.

 

توافق های جمعی بین کشورها به منظور اجتناب از پرداخت مالیات سرمایه گذاران خارجی هم در داخل کشور هم در خارج از کشور، وجود دارد. برای مثال یک سرمایه گذار فرانسوی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده فقط در ترکیه مالیات پرداخت می کند و او به خاطر این فعالیت ها مجبور به پرداخت مالیات در کشور خود نیست.

ترکیه با کشورهای آمریکا، آلمان، آذربایجان، چین، فرانسه، کره جنوبی، گرجستان، ایران، قطر، قبرس، مالزی، پاکستان، روسیه، سنگاپور، اردن، برای اجتناب از پرداخت مضاعف مالیات سرمایه گذاران، قرارداد معاهدات مالیاتی دارد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.1 از 5 با 7 رای

 • مهرناز

  1399-11-14 در 2:29 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم مالیات خرید ملک برای افرادی خارجی در ترکیه افزایش پیدا کرده؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1399-11-26 در 4:15 ب.ظ

   سلام
   خیر ولی با توجه به سال ساخت ملکی که خریداری می کنید درصد مالیات تغییر می کند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .