whatsapp
الو اپلای
اقامت در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  25 خرداد 1400

تعداد نظرات :  0

اقامت موقت ترکیه

اقامت موقت ترکیه برای خارجیانی که می خواهند بیشتر از مدت زمان قانونی ویزا یا معافیت ویزا در این کشور بمانند صادر می شود. کلیه خارجیانی که می خواهند بیش از مدت تعیین شده قانونی در ترکیه اقامت داشته باشند باید برای این اجازه اقامت اقدام کنند. افرادی که می خواهند اقامت موقت ترکیه را دریافت کنند، باید دلایل اقامت خود را در ترکیه اعلام و مستند کنند. با دریافت اجازه اقامت قادر به زندگی، تحصیل، ازدواج، اخذ گواهینامه رانندگی، دریافت شماره مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، خرید ملک، سرمایه گذاری و موارد دیگر خواهید بود.

انواع اقامت موقت ترکیه

 

اقامت ترکیه

 

اقامت توریستی
یکی از راه‌های اقامت در ترکیه، اقامت توریستی در ترکیه می‌باشد که افراد علاقه‌مند به زندگی در این کشور می‌توانند از طریق آن اقدام نمایند. این روش از راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های اقامت در ترکیه است.
اقامت تحصیلی
به دانشجویانی که به منظور تحصیل در دانشگاه های ترکیه به این کشور می آیند اجازه اقامت دانشجویی اعطا می شود. دانشگاه های ترکیه، درسطح قابل قبول بین المللی قرار دارند. تحصیل درترکیه، به زبان ترکی استانبولی است ولی امکان ادامه تحصیل درترکیه به زبان انگلیسی نیز، وجود دارد.
اقامت کاری
اقامت کاری به خارجیانی که در شرکت های ترکیه کار می کنند اعطا می گردد. شرکت ها مجوز کار را برای استخدام افراد خارجی از وزارت کار اخذ می کنند. شرکت موظف است برای هر کارمند خارجی پنج کارمند ترک استخدام کند. قبل از مراجعه به وزارت کار فرد خارجی باید اجازه اقامت کوتاه مدت توریستی را دریافت کند. اخذ مجوز کار حدود 40 روز طول می کشد. در صورت دریافت اجازه کار توسط پدر یا مادر، کلیه اعضای خانواده (همسر / فرزندان) حق دریافت اجازه اقامت را خواهند داشت.
اقامت از طریق مالکیت املاک غیرمنقول
“اجازه اقامت از طریق ملکیت” برای خارجیانی است که در ترکیه دارای املاک غیر منقول هستند و به مدت یک سال به آنها اعطا می شود و هر سال قابل تمدید است، علاوه بر این ، همسر و فرزندان(زیر 18 سال) نیز از حق داشتن اجازه اقامت برخوردار هستند. خارجیانی که در ترکیه اموال غیر منقول به ارزش 250 هزار دلار خریداری کنند، موفق به دریافت پاسپورت ترکیه خواهند شد.
اقامت از طریق ثبت شرکت
اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق ثبت شرکت یکی از متداول ترین روش ها برای اخذ اقامت این کشور بوده و بسیاری از سرمایه گذاران با این روش به کشور ترکیه مهاجرت کرده و اقامت دریافت می کنند. از آن جایی که هزینه تاسیس و ثبت شرکت در کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورها خیلی پایین تر است، بسیاری از سرمایه داران برای ثبت شرکت به کشور ترکیه مهاجرت می کنند.
با ثبت شرکت در ترکیه، می‌توانید از طریق شرکتتان تجارت خود را با کشورهای مختلف گسترش دهید، به راحتی اقامت ترکیه بگیرید و حتی تحت شرایط خاصی می‌توانید با فعال نگه داشتن کسب و کار خود پاسپورت ترکیه را نیز اخذ نمایید.

اخذ اقامت ترکیه

1. اخذ اقامت یکساله و موقت ترکیه

اقامت یکساله که به آن اقامت توریستی گفته می شود، برای افرادی که برای اهداف توریستی به ترکیه می آیند معتبر است. متقاضیان دریافت این نوع اقامت باید بیش از هجده سال داشته باشند. خارجیانی که با این اجازه اقامت به ترکیه می آیند اجازه کار ندارند. برای دریافت اقامت توریستی باید در ترکیه خانه ای را اجاره کنید.
مدارک لازم برای دریافت اقامت یکساله ترکیه:
– بیمه درمانی (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سالنیاز به داشتن بیمه درمانی ندارند)
– اجاره نامه همراه با تایید نوتر
– پر کردن فرم درخواست اقامت
– اصل و کپی پاسپورت
– 4 قطعه عکس بیومتریک که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
طبق قانون جدید ترکیه اقامت توریستی از طریق اجاره ملک فقط به مدت یکسال صادر میگردد و تمدید آن امکانپذیر نیست. با اتمام تاریخ یکساله اقامت، در صورت عدم ارائه مدارک سرمایه گذاری و یا مدارکی دال بر زندگی در ترکیه در اولین فرصت متقاضی خاک ترکیه را باید ترک کند. چناچه خواهان تمدید اقامت خود هستید باید از طریق انواع دیگر اخذ اقامت مثل ثبت شرکت، اقامت تحصیلی، خرید ملک و … اقدام کنید.

 

اقامت تحصلیی در ترکیه

 

2. اخذ اقامت موقت ترکیه از طریق تحصیل

اجازه اقامت دانشجویی نوعی از اقامت است که به شخص اجازه می دهد تا پایان دوره تحصیلی در کشوری که در آن تحصیل می کند اقامت داشته باشد. برای درخواست مجوز اقامت دانشجویی، ابتدا باید در یک موسسه آموزشی وابسته به وزارت آموزش و پرورش یا موسسه آموزش عالی در ترکیه ثبت نام کنید. برگه ثبت نام و اطلاعات آدرس اقامت در ترکیه باید ارائه شود.
آموزش عالی در ترکیه شامل حداقل دو سال بعد از تحصیلات متوسطه است. موسسات آموزش عالی شامل دانشکده ها ، انستیتوها، کالج ها، مدارس عالی و هنرستان ها هستند که مدرک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا را ارائه می دهند. اگر می خواهید در دانشگاهی در ترکیه تحصیل کنید، باید مستقیماً به دانشگاه های مربوطه درخواست دهید.
افراد خارجی که تحصیلات ابتدایی و متوسطه را می بینند و مراقبت و هزینه آنها توسط شخص حقیقی یا حقوقی انجام می شود، می توانند با موافقت والدین یا نمایندگان قانونی آنها برای مدت یک سال اقامت تحصیلی دریافت کنند. این اقامت تا پایان دوره تحصیلی هر ساله تمدید می شود.
اجازه اقامت دانشجویی هیچ حقی برای والدین و سایر بستگان دانشجو برای گرفتن اجازه اقامت به وجود نمی آورد.
در صورتی که دوره تحصیلی کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت دانشجویی نمی تواند بیش از دوره تحصیل باشد.
مدارک لازم برای درخواست اقامت دانشجویی
– پر کردن فرم مربوط به دخواست اقامت دانشجویی
– پاسپورت
– 4 عدد عکس بیومتریک
– برگه دانشجویی
– گواهی تمکن مالی
– بیمه درمانی
– اجاره نامه محل اقامت به همراه تایید نوتر
مدارک لازم برای افراد زیر 18 سال:
– در صورتی که یکی از والدین در هنگام مراجعه برای درخواست اقامت حضور نداشته باشند، گواهی رضایت طرفی که در مراجعه حضور ندارد
– در صورت فوت یکی از والدین گواهی فوت
– در صورت طلاق والدین گواهی سرپرستی فرزند
– کپی سند ازدواج والدین به همراه تایید نوتر

 

دریافت اقامت کشور ترکیه

 

3. اخذ اقامت موقت ترکیه سایر راه ها

افراد خارجی با ثبت نام در دوره های آموزش زبان ترکی در ترکیه می توانند اقامت موقت دریافت کنند. برای افراد متقاضی این نوع اقامت که در موسسات مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ثبت نام کرده باشند، حداکثر دو بار اجازه اقامت کوتاه مدت داده می شود.
4. هزینه های اخذ اقامت موقت در ترکیه
اخذ مجوز اقامت شامل هزینه های زیر می باشد:
– هزینه صدور کارت برای سال 2021 معادل 125 لیر ترکیه
– هزینه نوتر
– بیمه درمانی بین 200 تا 700 لیر( افراد کتر از 18 سال و بیشتر از 65 سال از این مورد معاف هستند)
– هزینه حق خاک 80 دلار
هزینه مجوز اقامت کودکان نصف بزرگسالان است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.6 از 5 با 7 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .