whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  15 خرداد 1401

تعداد نظرات :  0

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه

پردرآمدترین رشته های تحصیلی در ترکیه

بهترین و پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در کشورهای مختلف جهان به اهمیت و کاربرد آن رشته در همان کشور بستگی دارد. به طور مثال در ایران، رشته پزشکی جزء بهترین و پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در ایران است. اما در کشورهای دیگر مانند آمریکا رشته مهندسی در رابطه با پتروشیمی و نفت از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی است و رشته‌های پزشکی در رده میانی جامعه قرار دارند. در این مقاله قصد داریم بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه را به شما معرفی کنیم تا با تحصیل در این رشته‌ها، آینده شغلی خود را تضمین کرده و درآمد بالایی داشته باشید. پس با ما همراه باشید. (تحصیل در ترکیه)

وضعیت تحصیل در ترکیه

 

وضعیت تحصیل در ترکیه

سازمان آموزش عالی ترکیه سعی دارد که دانشگاه‌های ترکیه مطابق با قوانین اروپا و امریکا، استاندارد سازی کند. یعنی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه برای جامعه کارآمد بوده و صرفا یک مدرک تحصیلی نباشند. این سازمان تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که رشته‌های مؤسسات و دانشگاه‌های این کشور جزء پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه باشند. به طوری که بسیاری از دانشجویان کشورهای دیگر هم به خاطر همین کیفیت و کاربردی بودن رشته‌های دانشگاهی ترکیه، این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

دولت ترکیه امکانات خوبی را برای دانشجویان فراهم آورده است و پشتیبان مالی خوبی برای دانشجویان است به طوری که دانشجویان در حین تحصیل و بعد از پایان دانشگاه و فارغ‌التحصیلی آمادگی کامل برای بازار کار را دارند. در ادامه بهترین رشته‌های تحصیلی ترکیه، پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی ترکیه و مهمترین سوالات شما را در این زمینه مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با داشتن اطلاعات کامل بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. اگر برای تحصیل در ترکیه، اقامت و دریافت شهروندی ترکیه، افتتاح حساب بین المللی، خرید ملک و ثبت شرکت در ترکیه به هر گونه مشاوره نیاز دارید با کارشناسان با تجربه الواپلای در ارتباط باشید. با مشاوره الواپلای بهترین رشته دانشگاهی در ترکیه را انتخاب کنید تا اقامت و آینده شغلی شما با این مشاغل تامین شود.

مزایای زندگی در ترکیه به عنوان دانشجو

قبل از معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه شما را با مزایای زندگی در ترکیه به عنوان دانشجو آشنا می‌کنیم. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی علاوه بر کیفیت آموزشی بالا، فرهنگ غنی مردم ترکیه و آب و هوای خوب دارای مزایای دیگری نیز است که عبارتند از:

  • شباهت فرهنگی بین ایران و ترکیه: شباهت فرهنگی زیادی که بین ایران و ترکیه وجود دارد باعث مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان ایرانی به کشور ترکیه شده است. زیرا دانشجویان ایرانی دیگر مجبور به یادگیری آداب و رسوم تازه‌ای نیستند و در این کشور احساس غربت نمی‌کنند.
  • کیفیت بالای خدمات درمانی: خوشبختانه کشور ترکیه پیشرفت زیادی در نظام درمانی داشته است و در جهان به عنوان یکی از بهترین نظام‌های درمانی و سلامتی شناخته شده است.
  • هزینه پایین تحصیل در ترکیه: دانشگاه‌های این کشور دارای کیفیت بالا در سطح جهانی هستند در حالی که هزینه شهریه دانشگاه‌های ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، پایین است. تحصیل در دوره‌های ترکی دانشگاه‌های دولتی ترکیه بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است.
  • هزینه مقرون به صرفه زندگی در ترکیه: با توجه به کیفیت بالای زندگی و تحصیل در این کشور، هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به برخی کشورهای اروپایی بسیار کمتر است.
  • داشتن مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی و تامین آینده شغلی با بهترین درآمد.

 

ویژگی های بهترین رشته های تحصیلی ترکیه

بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه بر اساس معیارهای خاصی سنجش می‌شوند مانند میزان درآمد بعد از فارغ‌التحصیلی، تقاضای شغلی و اقتصاد جامعه. در ابتدا مهمترین نکته در انتخاب بهترین رشته تحصیلی ترکیه، توجه به علاقه خود است. اگر به سراغ  علایق خود نروید در سال‌های بعد از فارغ‌التحصیلی پشیمان شده و در شغل و زندگی خود احساس شادی و لذت نخواهید کرد. بعد از مشخص نمودن علایق خود باید میزان درآمد و تقاضا در رشته‌های تحصیلی مرتبط با علاقه‌های خود را بررسی کنید. سپس با توجه به علاقه، مقایسه درآمد، موقعیت شغلی و میزان شهریه دانشگاه می‌توانید بهترین انتخاب را در زمینه رشته‌های تحصیلی در ترکیه داشته باشید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم حتما مقاله تحصیل در ترکیه را مطالعه کنید تا با خیال آسوده‌تری برای انتخاب رشته و تحصیل در ترکیه اقدام کنید.

 

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه از نظر بازار کار

همه افراد تمایل دارند که از لحاظ کاری، تحصیلی و زندگی در بهترین شرایط قرار داشته باشند. بدین ترتیب افرادی هم که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند به دنبال بهترین و پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی بوده تا آینده مناسبی را برای خود و خانواده خود بسازند. تنوع رشته‌های تحصیلی در تمام مقاطع تحصیلی کشور ترکیه، انتخاب رشته را برای دانشجویان سخت کرده است. بعضی از رشته‌ها آینده خوبی از لحاظ تقاضا دارند اما درآمد بالایی ندارند و برعکس برخی دیگر دارای تقاضای کمی بوده اما درآمد بالایی دارند. بعضی از این رشته‌های تحصیلی هم در ایران و هم در کشورهای دیگر تقاضا و درآمد بالایی دارند. در ادامه برای شما ۱۰ رشته تحصیلی پر درآمد ترکیه که دارای محبوبیت زیادی بوده و با تقاضای بالا بعد از تحصیل مواجه است و تضمین موفقیت شغلی آینده شما را به دنبال دارد، معرفی و بررسی می‌کنیم.

بررسی پردرآمدترین رشته های تحصیلی در ترکیه

 

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی ترکیه کدام رشته‌ها هستند؟

رشته مهندسی نرم‌افزار و برنامه‌نویس – از بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه: باید گفت طبق آمار و تحقیقات انجام شده نسبت به وضعیت درآمدی بهترین رشته‌های تحصیلی در بازار کار ترکیه، درآمد مهندسین نرم‌افزار و برنامه‌نویس در ماه در کشور ترکیه حدوداً ۱.۵ برابر درآمد سالیانه یک برنامه‌نویس در ایران است. در واقع رشته مهندسی نرم‌افزار از بهترین رشته‌های تحصیلی ترکیه است که می‌تواند آینده ایده‌آل و درخشانی را برای شما فراهم آورد. بنابراین اولین و پردرآمدترین رشته تحصیلی در ترکیه که بازار کار و تقاضای خوبی هم در جهان دارد، نرم‌افزار و برنامه‌‌نویسی است.

 

رشته خلبانی- از بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه: دومین رشته با بازار کار خوب، آینده شغلی و درآمد بالا در ترکیه رشته خلبانی است. تحصیل در این رشته به استعداد، مهارت و علاقه شما بستگی دارد. همچنین رشته خلبانی از رشته‌های تحصیلی پر هزینه به حساب می‌آید.

 

رشته‌های گروه پزشکی- از بهترین رشته های تحصیلی ترکیه: یکی دیگر از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه که بازار کار و درآمد بالایی هم در ترکیه و هم در کشورهای دیگر دارد، رشته‌های گروه پزشکی مانند جراح، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی و دامپزشکی است. این گروه تحصیلی از لحاظ شغلی، رشته‌های پر درآمدی هستند که بازار کاری عالی هم در ترکیه و هم در تمام کشورهای دنیا دارند.

 

رشته حقوق- از بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه: از بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه می‌توان به وکالت اشاره کرد. وکالت هم مانند پزشکی جزء مشاغلی محسوب می‌شود که فرسودگی نداشته و پر درآمد است. درآمد فارغ‌التحصیلان رشته وکالت با توجه به انجام آن به صورت شخصی، دولتی یا شرکتی بسیار گسترده است. به عنوان مثال یک وکیل معروف و خبره در ترکیه، ماهانه بالای ۲۰ هزار لیر درآمد دارد اما یک وکیل وابسته به شرکت در حدود متوسط ماهانه ۴ هزار لیر درآمد خواهد داشت.

 

رشته مهندسی معدن و رشته مهندسی نفت- از بهترین و پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی ترکیه: از دیگر رشته‌های تحصیلی پر درآمد در ترکیه و اکثر کشورها، رشته مهندسی معدن و رشته مهندسی نفت است. در این کشور کار مهندسی نفت به وسیله افرادی که از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده و آموزش ۴ ساله مهندسی نفت و گاز را دیده باشند، انجام می‌شود. میانگین حقوق این حرفه ۷ هزار لیر است که احتمال افزایش آن در دوره‌‌های آتی وجود دارد.

 

مشاوره و مدیریت کسب و کار- از بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه: از دیگر رشته‌های تحصیلی پر درآمد در ترکیه و همچنین در دنیا، مشاوره و مدیریت کسب و کار است. با تحصیل در این رشته می‌توانید مشاغل مختلفی که به آن مرتبط هستند مانند مدیریت بانک، مدیر عاملی، مدیر ارشد مالی و … را به دست آورید. مشاغل مرتبط با این رشته تحصیلی دارای درآمد بسیار بالایی هستند زیرا این مشاغل تاثیر مستقیمی بر موفقیت و شکست سازمان دارند. یعنی در این کشورها معتقدند هر شغل مرتبط با مدیریت پول، شایسته حقوق بالا است.

مشاور مالی- از بهترین رشته‌های تحصیلی ترکیه: شما بعد از تحصیل در این رشته می‌توانید به عنوان حسابدار حرفه‌ای مشغول به کار شوید. حقوق مشاوران مالی (حسابداران حرفه‌ای) به محل کار و تجربه کاری بستگی دارد. اما به طور معمول بین ۴ تا ۱۵ هزار لیر متغیر است. همچنین درآمد مشاوران مالی قسم خورده در ترکیه نسبت به مشاوران مالی معمولی بیشتر است.

 

کارشناس بیمه- از بهترین رشته‌های تحصیلی ترکیه: شما پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته می‌توانید در شرکت‌های مختلفی مشغول به کار شوید. اما اگر به دنبال سود بیشتر و درآمد بالایی هستید باید خودتان یک دفتر بیمه داشته باشید تا از این تجارت پول‌ساز بهره ببرید.

مدیریت فناوری اطلاعات (IT)- از بهترین رشته‌های تحصیلی ترکیه: با تحصیل در این رشته می‌توانید به یکی از پردرآمدترین مشاغل ترکیه و دنیا دست پیدا کنید. مدیر فناوری اطلاعات در شرکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت نقش اساسی حرفه مدیریت IT در دنیای بیزینس به اثبات رسیده است.

 

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه از لحاظ راحت بودن پذیرش

اکثر افراد تمایل دارند تا در رشته‌های تحصیلی که شرایط و امکان پذیرش آسان‌تری دارند به تحصیل خود ادامه دهند. بهترین رشته‌های تحصیلی از ساده بودن مراحل پذیرش در ترکیه می‌توان به رشته‌های مهندسی، امور مالی، مدیریت و روابط بین‌الملل اشاره کرد. نکته مهم برای پذیرش آسان و راحت شما در این رشته‌ها یا هر رشته تحصیلی دیگر در ترکیه داشتن اطلاعات لازم در مورد شرایط پذیرش دانشگاه‌های این کشور و داشتن تسلط کامل بر زبان‌های انگلیسی و ترکی است. لازم است شما در آزمون‌های ورودی که توسط هر دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کرده و امتیاز کافی برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر را به دست بیاورید. از جمله این آزمون‌ها، آزمون یوس (YOS)، آزمون تومر (Tommer) و آزمون ست (SAT) است. آزمون یوس یک آزمون ملی در کشور ترکیه است که شامل سوال‌های ریاضی، هندسه و هوش بوده و منابع خاصی ندارد. این آزمون دارای ۸۰ سوال است و اغلب به زبان ترکی برگزار می‌شود. آزمون ست نیز در سطح جهانی برگزار می‌شود که توسط موسسه کالج برد آمریکا طراحی می‌شود. آزمون تومر هم در ترکیه برای اثبات تسلط به زبان ترکی از پیش نیازهای ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. آزمون تومر دارای سطح A1 تا C1 است که هزینه برگزاری آن با توجه به شهرهای مختلف ترکیه و شرایط برگزاری متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر بخش تحصیل در ترکیه را مطالعه بفرمایید تا در روند انتخاب رشته و شرایط تحصیل در ترکیه به مشکل برخورد نکنید.

 

مهاجرت به ترکیه برای تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی ترکیه

اختلاف درآمدی رشته‌های تحصیلی در کشور ما نسبت به آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی مانند ترکیه بسیار زیاد است. این مشکل به روش‌های آموزشی و رشد نامتوازن رشته‌های دانشگاهی مرتبط است. همچنین بستر اشتغال مناسب هر رشته‌ای با توجه به سیاست‌گذاریهای نامناسب اجتماعی، اقتصادی و صنعتی ایران، فراهم نشده است. طبق گزارشات دانشگاه هاروارد و دانشگاه آکسفورد، رشته‌های علوم مهندسی، پرستاری، فناوری و اطلاعات (IT)، مدیریت بازرگانی (MBA) و وکالت جزء ۵ رشته پول‌ساز در اروپا و آمریکا هستند که در سال حداقل حدود ۷۰ هزار دلار درآمد دارند. بنابراین هر ساله افراد زیادی از راه‌های مختلف به کشور ترکیه که به ایران از لحاظ فرهنگی و جغرافیایی نزدیک است، مهاجرت می‌کنند. برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در ترکیه و دریافت شهروندی و اقامت ترکیه با مشاوران موسسه مهاجرتی الواپلای در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول در مورد پردرآمدترین و بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه

پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه کدامند؟

با توجه به مطالبی که در بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم می‌توان گفت پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی رشته‌های مهندسی نرم‌افزار، مهندسی نفت و گاز، خلبانی، وکالت، مدیریت فناوری و IT، مشاور مالی، کارشناس بیمه و رشته‌های گروه پزشکی هستند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه از لحاظ موقعیت شغلی بعد از تحصیل کدام هستند؟

موقعیت شغلی و درآمد برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه پس از فارغ‌التحصیلی نسبت به رشته‌های دیگر بهتر است مانند رشته‌های: وکالت، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مدیریت کسب و کار و مشاور مالی.

چگونه می‌توان برای استفاده از بورسیه تحصیلی کشور ترکیه اقدام کرد؟

اگر متقاضی استفاده از بورسیه تحصیلی ترکیه هستید به سایت الواپلای مراجعه کرده و از مشاوران و کارشناسان متخصص در زمینه تحصیل در ترکیه مشاوره رایگان بگیرید.

 

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
اولین کسی باشید که به این پست رای میدهید!

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .