whatsapp
الو اپلای
شهر ترابوزان ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  26 اردیبهشت 1401

تعداد نظرات :  2

ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی

ارزان ترین شهر ترکیه برای زندگی: انتخابی مناسب برای زندگی کم‌هزینه در ترکیه

مهاجرت این روزها تبدیل به یک مقوله بسیار جدی در میان مردم ما شده است. ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که مقصد بسیاری از مهاجران ایرانی است، بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. در اولین قدم،‌ شاید بسیاری از مردم تنها شهر استانبول را برای زندگی انتخاب می‌کنند. اما واقعیت این است که زندگی در کلان شهرها و به خصوص شهری مانند استانبول با آن شرایط خاص توریستی و محبوب بودنش،‌ نسبت به زندگی در شهرهای دیگر، حتما پرهزینه‌تر خواهد بود. مهاجرت یک مقوله پیچیده است که باید تمامی جوانب آن در نظر گرفته شود. مهمترین جنبه، بخش هزینه‌هاست. به خصوص وقتی باید به کشوری مهاجرت کنید که ارزش پول آن کشور بیشتر از کشور ماست. به همین دلیل انتخاب یک شهر با هزینه‌های کمتر، حداقل برای زندگی در سال‌های اولیه، منطقی‌تر به نظر می‌رسد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد شهرهایی در کشور ترکیه بگوییم که هزینه زندگی در آن‌ها به مراتب کمتر از استانبول است. با ما همراه باشید.

کشور ترکیه

 

چرا ترکیه؟

دریافت شهروندی ترکیه یکی از علاقه‌مندی‌های این روزهای مهاجرین است. نزدیکی فرهنگی و مذهبی ترکیه و ایران، و نزدیکی این کشور، زندگی در ترکیه را برای بسیاری از افراد راحت‌تر کرده است. ارزش لیر ترکیه نسبت به پول ایران، یکی دیگر از نکات مثبت انتخاب این کشور است. از طرفی، قیمت‌ها در این کشور به صورتی نیست که نتوان در آن فعالیتی داشت. برای نمونه، خرید خانه در ترکیه تقریبا هم اندازه خرید خانه در ایران است. همین موضوع بسیاری از افراد را ترغیب به خرید ملک در این کشور کرده است.

مهمترین بخش هزینه در کشور ترکیه شامل چه مواردی است؟

واقعیت این است که شما به هر کشوری که مهاجرت کنید، پیدا کردن خانه،‌ اولین چالش و شاید مهمترین و البته پرهزینه‌ترین بخش روند مهاجرت است. در ترکیه، ملک با توجه به عوامل مختلفی، قیمت‌های کاملا متفاوت پیدا می‌کند.

موقعیت جغرافیایی

اولین و مهمترین بخش در قیمت‌گذاری ملک در ترکیه، موقعیت جغرافیایی آن است. بر این اساس طبیعی است که خانه در استانبول،‌ آنکارا و حتی ازمیر، بسیار گران‌تر از شهر کوچکی مانند بورسا است. هر چه به سمت حاشیه شهرها برویم، خانه‌ها گران‌تر خواهند بود. شهرک‌های اطراف شهرهای بزرگ هم قیمت‌هایی به مراتب کمتر از مرکز شهر دارند. در خود شهر استانبول هم، فاصله قیمت خانه‌ها در منطقه آسیایی نسبت به اروپایی بسیار زیاد است. این موضوع بر اهمیت توجه به منطقه جغرافیایی تاکید بیشتری دارد.

سال ساخت خانه

هر چه عمر خانه بیشتر باشد،‌ قیمت آن کمتر است. خانه‌های نوساز، به دلیل داشتن امکانات بیشتر،‌ قیمت بالاتری هم دارند. بنابراین در هنگام انتخاب ملک در این کشور باید به این نکته هم توجه کرد.

دسترسی به سیستم حمل و نقل شهری

نزدیک بودن به مترو، اتوبوس و ایستگاه‌های تاکسی یکی از مواردی است که روی قیمت ملک در ترکیه تاثیر می‌گذارد. طبیعی است که وقتی شما به دنبال ارزان‌ترین شهرهای ترکیه باشید، این موضوع شاید در شهرهای کوچک به چشم نیاید اما در شهرهای بزرگ این اولویت می‌تواند روی قیمت خانه تاثیرگذار باشد.

آپارتمان یا خانه؟

اینکه ملک به صورت آپارتمان یا خانه باشد در قیمت آن تاثیر زیادی دارد. ویلایی بودن یک خانه می‌تواند در بعضی مناطق یک آپشن خوب باشد و در بعضی مناطق به عنوان نقطه ضعف آن به حساب بیاید. طبیعی است که امنیت و امکانات مجتمع‌های آپارتمانی بیشتر از خانه‌های ویلایی باشد. اما در شهرهای کوچک یا جزایر ترکیه، خانه‌ها بیشتر به صورت ویلایی دیده می‌شوند.

با توجه به این مواردی که گفتیم، طبیعی است که خرید خانه در شهرهای بزرگ، هزینه بیشتری می‌طلبد. اما شهرهای کوچک از این نظر، کمی راحت‌تر به نظر می‌رسند. برای پیدا کردن ارزان‌ترین شهر ترکیه برای زندگی باید به قیمت خانه توجه کرد.

قیمت مواد غذایی

قیمت مواد غذایی در شهرهای مختلف ترکیه یکسان نیست. در شهرهای کوچک متوسط قیمت مایحتاج زندگی کمتر از شهرهای بزرگ این کشور است.

هزینه تحصیل

طبیعی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر شهرهای بزرگ این کشور بیشتر از شهرهای کوچک آن باشد. اما نه به گونه‌ای که تاثیر زیادی در هزینه‌های زندگی داشته باشد.

ارزان ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

با توجه به مواردی که گفتیم، حالا می‌خواهیم شهرهایی را معرفی کنیم که هزینه زندگی در آن‌ها کمتر است. طبیعی است که کیفیت زندگی در این شهرها و امکانات آن قابل مقایسه با استانبول، ازمیر و آنکارا نیست. اما برای قدم اول شاید انتخاب‌های خوبی باشند.

شهر قونیه ترکیه

قونیه

قونیه را شاید نتوان ارزان‌ترین شهر ترکیه برای زندگی دانست اما یکی از بهترین‌هاست. شهری که به دلیل وجود آرامگاه مولانا،‌ مقصد مسافرتی بسیاری از مردم از سراسر جهان است. فستیوال‌ها و مراسم مختلفی که در این شهر برگزار می‌شود باعث محبوبیت آن شده است. قونیه شهری تاریخی در جنوب کشور ترکیه است که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. فاصله قونیه تا آنکارا، ۲۶۱ کیلومتر است یعنی در کمتر از سه ساعت رانندگی می‌توان به پایتخت رسید. این شهر از نظر جمعیت،‌ با ۲ میلیون نفر، هفتمین شهر کشور ترکیه است. قونیه شهری با معماری زیبا و طبیعتی جذاب است. آب و هوای این شهر در تابستان نسبتا گرم و در زمستان سرد و خشک است. در تمام طول سال معمولا بارندگی در این شهر دیده می‌شود. قونیه از نظر سیستم درمانی،‌ شهر خوبی است و بیمارستان‌های مجهزی دارد. امنیت این شهر به خصوص برای خانم‌ها زیاد است. نکته مهم در مورد قونیه این است که این شهر مذهبی است و باید شرایط آن را در نظر گرفت. دانشگاه‌های مهمی مانند دانشگاه سلجوق Selcuk، Konya Gida Ve Tarim و دانشگاه Necmettin Erbakan برای دانشجویان انتخاب‌های بسیار خوبی هستند. قونیه شهری است که برای مردم ایران می‌تواند یک گزینه بسیار خوب برای اقامت باشد. قیمت ملک در این شهر از ۲۲۰ هزار لیر به بالاست. با این حال می‌توان آن را یکی از ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی دانست.

 

شهر ارزروم ترکیه

 

ارزروم

ارزروم شهری در همسایگی تبریز است که در بخش شرق منطقه آناتولی ترکیه و در منطقه آسیایی آن قرار گرفته است. اگر بخواهیم موقعیت این شهر را بهتر توضیح دهیم بهتر است بگوییم که ارزروم در فاصله ۱۲۳۴ کیلومتری استانبول قرار گرفته است. یعنی تقریبا برای رفتن به استانبول باید حدود ۱۴ ساعت رانندگی کرد. فاصله این شهر با آنکارا ۷۸۰ کیلومتر است. ارزروم منطقه‌ای کوهستانی است که در بیشتر روزهای سال برف دارد. بافت شهر بیشتر شهری است. ارزروم یک شهر توریستی نیست. مهمترین ویژگی این شهر وجود دانشگاه بزرگ و مهم آتاتورک است. به همین دلیل ارزروم را یک شهر خوب برای مهاجرت دانشجویان معرفی می‌کنند. از تبریز با ۷ ساعت رانندگی می‌توان به ارزروم رسید. ارزروم را می‌توان یکی از ارزان‌ترین شهرهای ترکیه به حساب آورد.

 

شهر بورسا ترکیه

 

بورسا

در میان ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی،‌ بورسا یکی از بهترین‌هاست. بورسا در جنوب شرقی دریای مرمره قرار گرفته و در قدیم پایتخت امپراطوری عثمانی بوده است. بورسا تقریبا ۴ ساعت با استانبول فاصله دارد. شهری زیبا با طبیعتی جذاب و بافت شهری قدیمی که آرامش زیادی را به ساکنان خود هدیه داده است. بورسا آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای دارد. تابستان‌های این شهر با توجه به نزدیکی به دریا، گرم و مرطوب است و زمستان‌ها سرد همراه با برف دارد. پیست اسکی مشهور اولوداغ یکی از مکان‌هایی است که توریست‌های زیادی را از ترکیه و کشورهای دیگر به این شهر می‌کشاند. قیمت آپارتمان در این شهر از متری ۵ هزار لیر به بالاست. هزینه اجاره آپارتمان در این شهر نزدیک به هزار لیر در ماه است.  قیمت مایحتاج زندگی در این شهر به مراتب کمتر از استانبول است. دانشگاه دولتی اولوداغ،‌ دانشگاه فنی بورسا و دانشگاه خصوصی اورهان قاضی از مراکز مهم دانشگاهی در این شهر هستند.

 

شهر ترابوزان ترکیه

 

ترابوزان

ترابوزان شهری در مجاورت دریای سیاه است که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیرباز اهمیتی زیاد در این کشور داشته است. ترابزون در شمال شرقی ترکیه و درهمسایگی گرجستان قرار دارد. فاصله این شهر با استانبول نزدیک به هزار کیلومتر است و باید حدود ۱۲ ساعت رانندگی کرد. فاصله این شهر از تهران حدود ۱۸ ساعت رانندگی است. آب و هوای ترابزون نسبتا گرم است. این شهر در تابستان آب و هوایی گرم و در زمستان سرد و برفی دارد. بارندگی در این شهر بسیار زیاد است و به همین دلیل طبیعی سبز و زیبا دارد. قیمت ملک در این شهر از ۸۰۰ هزار لیر به بالاست. اما آپارتمان‌های خارج شهر را می‌توان با حدود ۵۰۰ هزار لیر هم خریداری کرد. به همین دلیل می‌توان آن را در میان ارزان‌ترین شهرهای ترکیه قرار داد. دانشگاه کارادنیز یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی در ترکیه است که در شهر ترابزون قرار دارد.

 

شهر آدانا ترکیه

 

آدانا

آدانا یکی از شهرهای محبوب ترکیه برای ایرانیان و شاید ارزان‌ترین شهر ترکیه برای زندگی در این لیست باشد. این شهر در ۳۰ کیلومتری دریای مدیترانه قرار گرفته و شهری تاریخی است. این شهر ۷۰۹ کیلومتر با استانبول فاصله دارد. آب و هوای آدانا در تابستان بسیار گرم و در زمستان مطبوع است. آدانا شهری با طبیعت زیباست. با وجود استانداردهای خوب زندگی در این شهر، آدانا می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب برای زندگی باشد. هر چند که این شهر خیلی مهاجران زیادی ندارد. سطح زندگی در این شهر با توجه به کوچک بودن نسبت به دیگر شهرها خوب ارزیابی می‌شود. هزینه خرید ملک در آدانا از میانگین متری ۶ هزار لیر شروع می‌شود. این مبلغ در محله‌های خارج شهر به نصف خواهد رسید. دانشگاه چوکوروا یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی کشور ترکیه، در شهر آدانا قرار دارد.

 

شهر مرسین ترکیه

 

مرسین

مرسین یکی از شهرهای زیبای کشور ترکیه است که در جنوب این کشور قرار دارد و یکی از ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی است. مرسین در همسایگی شهر آدانا است. برای سفر به استانبول بیش ار ۱۰ ساعت باید رانندگی کنید اما از فرودگاه آدانا تا استانبول تنها یک ساعت و نیم راه است. مرسین فرودگاه ندارد. این شهر در حاشیه دریای مدیترانه و در نزدیکی قبرس قرار دارد. به راحتی و با کشتی‌های عبوری می‌توان به قبرس سفر کرد. مرسین شهری بندری است که نقش مهمی در اقتصاد کشور ترکیه دارد. آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای این شهر، تابستان‌هایی نه چندان گرم و زمستان‌هایی سرد دارد. بارندگی در مرسین نسبتا زیاد است. مرسین مکان‌های دیدنی تاریخی و موزه‌های فراوانی دارد. طبیعت زیبای این شهر هم از حذابیت‌های آن است. دانشگاه‌های چاگ، مرسین و توروس مرسی از مراکز مهم علمی در این شهر هستند. قیمت ملک در این شهر از ۲۱۰ هزار لیر به بالاست. طبیعی است که در مراکز مهم تجاری قیمت آپارتمان بالاتر از محدود شهر است.

 

شهر کایسری (قیصری) ترکیه

 

کایسری (قیصری)

کایسری یکی از شهرهای تاریخی و مهم در کشور ترکیه است. این شهر در جنوب شرقی آنکارا و در کنار کوه‌های ارجیس قرار گرفته است. کایسری حدود ۸۰۰ کیلومتر با استانبول فاصله دارد. آب و هوای این شهر در تابستان گرم و بارانی و در زمستان نسبتا سرد است. کایسری نه به دریا نزدیک است نه به جنگل. اما طبیعت نسبتا زیبایی دارد. کایسری بر خلاف بسیاری از شهرهای ترکیه،‌ شهری مدرن است و از بافت سنتی فاصله دارد. موقعیت‌های شغلی خوب در این شهر باعث شده که نگاه بعضی از تاجران به آن جلب شود. دانشگاه معروف ارجیس، یکی از مراکز علمی خوب ترکیه است که رنکینگ خوبی دارد. قیمت خرید ملک در شهر کایسری ترکیه از حدود ۲۰۰ هزار لیر به بالاست. به همین دلیل می‌توان آن را در میان ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی قرار داد. زندگی در این شهر نسبتا راحت ارزیابی شده اما باید توجه داشت که جمعیت ایرانی آن خیلی زیاد نیست.

سخن آخر

شهرهایی که نام برده شد، تنها تعدادی از ارزان‌‌ترین شهرهای ترکیه هستند که ارزش سرمایه‌گذاری دارند. واقعیت این است که وقتی حرف از مهاجرت می‌شود، افراد به دنبال رسیدن به استانداردهای بهتر و شرایط زندگی بهتری هستند. داشتن شرایط خوب زندگی و تحصیل، امکان داشتن حساب بین‌المللی،‌ و برخورداری از زندگی بهتر،‌ از اولویت‌های مهاجرت است. نکته مهم این است که اگر شما بخواهید با خرید ملک اجازه اقامت در ترکیه پیدا کنید، خیلی تفاوتی ندارد این ملک در کدام شهر باشد. چون بر طبق قوانین کشور ترکیه برای اخذ اقامت باید ملکی با حداقل قیمت ۴۰۰ هزار دلار خریداری کرد. اما اگر شرایط مهاجرت و اقامت شما به گونه‌ای دیگر باشد می‌توان به سراغ ارزان‌ترین شهر ترکیه برای زندگی رفت و خانه‌هایی با قیمت‌های کمتر در آن خریداری کرد. طبیعی است هزینه‌های زندگی در شهرهای کوچک ترکیه،‌ مانند دیگر کشورهای جهان، کمتر از شهرهای بزرگ است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
2.7 از 5 با 7 رای

 • شهراد مستوفی منش

  1402-04-16 در 3:37 ب.ظ

  سلام .من میخواهم در یکی از شهرهای ارزان قیمت زندگی کنم

  • شیوا داداش زاده

   1402-04-24 در 11:43 ق.ظ

   سلام
   سوالتون رو دقیق متوجه نشدم

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .