whatsapp
الو اپلای
هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  24 تیر 1401

تعداد نظرات :  0

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

ترکیه از سالیان اخیر میزبان بسیاری از متقاضیانی بوده است که قصد تحصیل در ترکیه را داشته اند. در سال های گذشته عموما افراد برای رشته های تحصیل در دانشگاه این کشور را انتخاب می کردند این در حالی است که در طی چند سال گذشته مهاجرت تحصیلی به ترکیه به قشر دانش آموزان نیز رسیده است.

ترکیه برای بسیاری از این افراد می تواند به عنوان جایگاهی بی نظیر برای تحصیل در نظر گرفته شود . تحصیل در دانشگاه هایی که عضو اراسموس هستند و رنک های بالایی در سطح دنیا را به خود اختصاص داده اند و در عین حال فرصت های بیشماری را برای دانشجویان فراهم می کند. در این مقاله سعی شده است تا شما را با هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه آشنا کنیم که بتوانید دید کلی در این زمینه داشته باشید.

هزینه های زندگی در ترکیه با توجه به سبک زندگی و ترجیحات شما تغییر می کند، زندگی در ترکیه برای دانشجویان کاملا مقرون به صرفه است. در این صفحه می توانید پاسخ سوالات احتمالی که ممکن است در مورد اقلام هزینه های اساسی یک دانشجوی بین المللی در ذهن شما ایجاد شود را بیابید.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

 

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری منحصر به فرد است که در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، گزینه های تحصیلی با کیفیت بالا را با شهریه بسیار پایین ارائه می دهد. حدود پایین و بالای میزان کمک دریافتی از دانشجویان بین المللی توسط دولت تعیین می شود و مبالغ پرداختی به ابتکار دانشگاه واگذار می شود. به همین دلیل، میزان شهریه در دانشگاه های ترکیه با توجه به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی)، سطح برنامه (لیسانس یا فوق لیسانس، دکتری)، رشته های (پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، حقوق و …) متفاوت است. همچنین در مقایسه با دانشگاه های با کیفیت مشابه در آمریکا کاملا مقرون به صرفه است. شهریه در ابتدای هر ترم قبل از ثبت نام دوره پرداخت می شود. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است. با توجه به موفقیت تحصیلی شما امکان دریافت تخفیف های مختلف و یا معافیت کامل وجود دارد. برای فرصت های تخفیف / معافیت شهریه با دفتر دانشجویی بین المللی دانشگاه خود می توانید در تماس باشید.

در این میان هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به نسبت سایر رشته ها بسیار بالاتر است. این در حالی است که کتقاضیان رشته های پیراپزشکی را با هزینه های بسیار پایین تر و با تخفیفات ویژه می توانند به زبان انگلیسی یا ترکی بخوانند.

 

محل اقامت دانشجو

بودجه ماهانه ای که باید برای اقامت اختصاص دهید بین 215 تا 2500 لیر لیر متفاوت است. خوابگاه های دولتی، خوابگاه های دانشگاه، خوابگاه های خصوصی و آپارتمان های اجاره ای هر کدام هزینه های متفاوتی دارند. هزینه خوابگاه ها به صورت ماهانه پرداخت می شود، بنابراین در ماه های تابستان که در خوابگاه اقامت ندارید نیازی به پرداخت هزینه ندارید. با این حال شما باید 12 ماه از سال اجاره خانه را به صورت ماهانه پرداخت کنید. برای خوابگاه‌ها و آپارتمان‌های اجاره‌ای، در اولین ورود به خانه، مبلغ مشخصی ودیعه لازم است که عوما دو پایه از اجاره ماهانه می باشد. مثلا اگر شما مبلغ 3000 لیر را قرار است برای اجاره خانه پرداخت کنید لازم است تا 6000 لیر به عنوان ودیعه با صاحبخانه پرداخت کنید. این مبلغ ممکن است با توجه به پرداخت ماهانه خوابگاه یا اجاره ماهانه آپارتمان متفاوت باشد. اطلاعات دقیق در مورد محل اقامت را می توانید در صفحه اقامت یا از دفتر مربوطه دانشگاهی که در آن حضور خواهید دارید، بیابید.

 

 

هزینه های بیمه و سلامت

بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه الزامی می باشد و متقاضی باید مبلغی بین 300 تا 500 لیر در سال برای را برای بیمه درمانی خود بپردازد. این بیمه های خصوصی به شما این امکان را می دهد که در بیمارستان های طرف قرارداد در محدوده مشخص شده در بیمه نامه، خدمات درمانی رایگان دریافت کنید. مهم است که یک نسخه انگلیسی از بیمه نامه خود را نیز تهیه کنید و موارد مربوطه را به دقت مطالعه کنید. پرداخت بیمه سلامت عمومی از سال 2020 به مبلغ 1059 لیر در سال است. با استفاده از این بیمه می توانید در تمامی بیمارستان های دولتی خدمات درمانی رایگان دریافت کنید. در بیمارستان های خصوصی، شما باید مبالغ متفاوتی از هزینه را بپردازید.

 

 هزینه های روزانه

تخفیف های دانشجویی در سینماها، تئاترها، موزه ها، حمل و نقل عمومی، برخی کتابفروشی ها و رستوران ها ارائه می شود. یادآور می شویم که ترکیش ایرلاینز تخفیف ها و کمپین های جذابی را نیز برای دانشجویان در نظر می گیرد. برای دریافت این هزینه ها، می توانید میانگین قیمت برخی از مایحتاج اولیه را در زیر مشاهده کنید. این هزینه ها به صورت میانگین در نظر گرفته شده است و می توان گفت هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به صورت میانگین شامل هزینه های زیر می شود:

 • هزینه کتاب و لوازم التحریر (سالانه): 700 لیر
 • قبض تلفن همراه (ماهانه): 60-120 لیر
 • حمل و نقل و عمومی، بلیط اتوبوس / مترو (یک طرفه): 1.75 الی 3.50 لیر
 • تاکسی (5 کیلومتر): 20 – 25 لیر
 • بلیط سینما: 15 تا 25 لیر
 • بلیط تئاتر (تئاتر دولتی): 9 تا 15 لیر
 • بلیط اپرا / باله (اپرا و باله دولتی): 20 – 25 لیر
 • نان: 1 تا 3 لیر
 • آب (0.5 لیتر): 1 لیر
 • شیر (1 لیتر): 5 لیر
 • آب میوه (1 لیتر): 5 لیر
 • تخم مرغ (10 عدد): 10 لیر
 • پنیر سفید (1 کیلوگرم): 40 لیر
 • پاستا (1 بسته): 3 – 7 لیر
 • گوشت قرمز (1 کیلوگرم): 45 – 100 لیر
 • مرغ (1 کیلوگرم): 25 – 50 لیر
 • سیب (1 کیلوگرم): 10 لیر
 • خوردن و آشامیدن در بیرون یک وعده غذایی در کافه تریا (دانشگاه دولتی): 3-10 لیر
 • صبحانه در غذاخوری دانشگاه (دانشگاه دولتی): 3-8 لیر
 • چای در غذاخوری دانشگاه (دانشگاه دولتی): 1-3 لیر
 • قهوه در غذاخوری دانشگاه (دانشگاه دولتی): 3-5 لیر
 • نان تست در غذاخوری دانشگاه (دانشگاه دولتی): 5 لیر
 • سوپ: 5 لیر
 • منوی همبرگر: 20-25 لیر
 • منوی کباب: 25-30 لیر

 

سوالات متداول هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه ماهانه یک دانشجو در ترکیه به صورت متوسط چقدر است؟

هزینه های شخصی زندگی یک دانشجو به طور متوسط ​​3000 الی 6000 لیر متفاوت می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است؟

هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های دولتی حدود 5000 لیرو در دانشگاه های خصوصی 5000 دلار در سال می باشد. که این مبالغ با توجه به رشته تحصیلی، زبان تحصیل، شهر محل تحصیل و دانشگاه بسیار می تواند متفاوت باشد.

دانشجویان بیشتر برای چه موردی پول خرج می‌کنند؟

دانشجویان عمدتا خرج لباس، کفش و کیف می کنند. 80 درصد از جوانانی که برای خود چیزی می خرند اظهار می کنند که برای آخرین بار لباس، کیف یا کفش آماده خریداری کرده اند.

آیا برای تحصیل در دانشگاه های دولتی در ترکیه باید شهریه پرداخت شود؟

بله، دانشجویان بین الملل که متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هستند باید شهریه پرداخت کنند با این حال، شهریه آنها هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارد.

چگونه می توان بورسیه دانشگاه را دریافت کرد؟

در سال 2021-2022، درخواست های بورسیه و وام KYK به طور کامل به صورت آنلاین انجام می شود.درخواست های بورسیه که از طریق وب سایت KYK بین تاریخ های مورد نیاز انجام شده است، ارزیابی و بازگردانده می شوند.پس از اینکه واجد شرایط دریافت بورسیه یا وام شدید، باید تعهد KYK را از طریق دولت الکترونیک تایید کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .