whatsapp
الو اپلای
تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند

نویسنده :  ولی زاده

بروزرسانی شده در :  12 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  0

تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند

همانطور که می‌دانید کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای تجاری برجسته، از موقعیت راهبردی عالی در منطقه برخوردار است. شرکت‌هایی که در این کشور ثبت شده و فعالیت تولیدی دارند، از پرداخت مالیات بر درآمد حاصل از صادرات معاف هستند. علاوه بر آن شرکت‌هایی که در مناطق آزاد ثبت می‌شوند نیز در صورت عدم فعالیت تولیدی، مجوز ۱۰ ساله و در صورت داشتن فعالیت تولیدی، مجوز ۱۵ ساله به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

ثبت برند در کشور ترکیه رو به رشد است، اگر ثبت برندی صورت بگیرد باعث می‌شود تا از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری شود. با این حال سوالی که در ذهن بسیاری از افراد بوجود می‌آید، تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند است، برخی ذهنیت اشتباهی دارند و این دو را یکی می‌دانند .

ثبت برند امکان انتخاب را برای مصرف کننده‌گان ایجاد می‌کند و تضمینی برای مشتریان است، مشتری با مشاهده برند می‌داند محصول متعلق به کدام شرکت بوده و مورد اطمینان است، درواقع با ثبت برند می‌توان شرایط مناسبی برای مصرف کنندگان ایجاد نمود. بنابراین، اگرچه ثبت شرکت و ثبت برند به دو مسئله مستقل اشاره دارند، اما هر دو برای شرکت‌ها بسیار مهم هستند و بهتر است در ابتدای فعالیت تجاری، هر دو انجام شوند.

 

 

ثبت بین المللی برند معروف به سیستم مادرید

 

ثبت بین المللی برند معروف به سیستم مادرید

سیستم مادرید (Madrid System) یک سیستم بین المللی برای ثبت برند است که توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) مدیریت می‌شود. این سیستم به شرکت‌ها و صاحبان برندها اجازه می‌دهد تا با یک بار ثبت، برندهای خود را در بیش از ۱۲۰ کشور جهان به ثبت برسانند.

با استفاده از سیستم مادرید، شرکت‌ها و صاحبان برندها می‌توانند هزینه‎‌های ثبت را کاهش دهند و مدت زمان مورد نیاز برای ثبت برند را به حداقل برسانند. لازم به ذکر است که هر کشور عضو سیستم مادرید می‌تواند قوانین و مقررات خود را در خصوص ثبت برند اعمال کند، بنابراین ممکن است شرایط و مقررات ثبت در هر کشور متفاوت باشد.

با این حال، متقاضی که خواهان ثبت بین المللی برند است باید تقاضای ثبت خود را به اداره ثبت علائم تجاری به همراه لیستی از کشورهایی که مورد نظر است تسلیم کند. شخصی که تقاضا نامه را در خواست می‌نماید تمامی پروتکل‌های مربوط به موافقتنامه مادرید را رعایت کرده و از طریق ثبت در دفتر بین المللی سازمان جهانی حمایت خود و مالکیت معنوی برند را بخود متعلق می‌کند.

شروط اصلی ثبت

 • تقاضا نامه اصلی به اداره مزبور در کشور تسلیم شده و ثبت مبدا صورت می پذیرد .
 • شخص متقاضی باید تبعه یا مقیم کشور درخواست کننده باشد یا دارای شرکت تجاری ثبت شده باشد
 • تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند از لحاظ مالیات

 

 

لیستی از اسامی کشورهای عضو در سیستم مادرید

ترکیه ، قبرس ، ایران ، کوبا ، آلمان ، ارمنستان ، دانمارک ، اتریش ، بوسنی ، ژاپن ، چین ، استرالیا ، آذربایجان ، کرواسی ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، ایسلند ، بلغارستان ، یونان ، مصر ، بحرین ، غنا ، کنیا ،آلبانی ، کره شمالی ، کره جنوبی ، لیبریا ، لتونی ، قرقیزستان ، لیتونی ، اسپانیا ، فرانسه ، گرجستان ، بلاروس ، سوئیس ، استونی ، اتحادیه اروپا ، فنلاند ، الجزیره ، چک ، بوتسوان ، بلژیک ، بن ایر ، اتریش ، عمان ، پرتغال ، روسیه ، سوئد ، نروژ ، آمریکا ، ویتنام ، سوریه ، اسلوواکی ، مغولستان ، مقدونیه ، مونته نگرو ، موناکو ، ترکمنستان ، ازبکستان ، سنگاپور ، اسلوونی ، زامبیا ، لیختن اشتاین ، سینت مارتین ، …

 

مدارک ثبت برند

 • شخص حقیقی :
 • اصل گذرنامه و کپی آن به همراه ترجمه
 • اصل مدرک برند ثبت شده در ایران و کپی آن به همراه ترجمه
 • شخص حقوقی :
 • پاسپورت مدیر عامل و کپی به همراه ترجمه
 • اصل مدرک برند ثبت شده در ایران و کپی آن به همراه ترجمه
 • آگهی آخرین تغییرات داخلی
 • آگهی تاسیس شرکت
 • ترجمه روزنامه رسمی

 

 

اصلی ترین تفاوت ثبت برند با ثبت شرکت

مرجع ثبتی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها میان این دو بشمار می‌آید ”هر دو باید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت نمایند، اما هر دو مورد باید در سامانه‌هایی که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک است موارد ثبتی به ثبت برسند ”.

بدین صورت که برای ثبت شرکت، باید درخواست مربوطه را در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ارائه کنید. این سامانه تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت است و مسئولیت ثبت و اعطای شماره ثبت به شرکت‌ها را برعهده دارد.

از سوی دیگر، برای ثبت برند، باید درخواست مربوطه را در اداره مالکیت معنوی (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) ارائه کنید. این سازمان مسئول ثبت برند و اعطای حق مالکیت بر آن است. لازم به ذکر است که ثبت شرکت و ثبت برند دو عملیات جداگانه هستند و برای هر کدام باید درخواست مربوطه را در مراجع مختلف ارائه کرد.

این دو ثبت در چند زمینه با هم متفاوت هستند :

 • نوع کارکرد
 • مزایای قانونی
 • امور مالیاتی
 • مراحل ثبت

 

تفاوت ثبت برند و شرکت از نظر مراحل ثبتی

چون مرجع این دو ثبت با هم متفاوت است پس مراحل ثبتی نیز با هم متفاوت خواهد بود .

مراحل ثبت شرکت بدین صورت می باشد که بعد از ثبت درخواست بصورت آنلاین در سامانه اداره ثبت شرکت ها و ارسال مدارک طی 14 تا 16 روز کاری ثبت شرکت انجام می گیرد .

مراحل ثبت برند نیز یدین صورت است که بعد از ثبت درخواست بصورت آنلاین در اداره مالکیت معنوی باید اظهار نامه ثبت برند را تنظیم و هزینه های آن را پرداخت نماییم و بعد از گذشت 35 تا 45 روز در روزنامه رسمی اول و بعد از 30 روز در روزنامه رسمی دوم اعلام ثبتی شده و تمامی هزینه ها پرداخت شود .

 

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند از نظر نوع کارکرد

ثبت شرکت و برند تفاوتی مثل آسمان و زمین را دارا است ، ثبت شرکت دارای شخصیت حقوقی بوده و ثبت برند دارای تنها اسمی است که برای محصول و خدمات در نظر گرفته می شود .  ثبت شرکت دارای مدت زمان نبوده در صورتی که ثبت برند یک مدت قانونی داشته و مدت آن را نمی توان تغیییر داد .

ثبت برند مدت اعتبار 10 ساله دارد و در چهارچوب قانون بوده ، پس از گذشت 6 ماه از تاریخ قانونی اعلام شده برای اتمام اعتبار می توان تمدید مجدد را انجام داد . با ثبت شرکت فعالیت های تجاری طبق اساسنامه تعریف می شود ولی ثبت برند به این صورت نبوده و با این ثبت به کالا و خدمات خود نامی تعلق گرفته و با آن نام شناخته می شود .

 

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند از لحاظ مالیات

 

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند از لحاظ مالیات

برخی از اشخاص که ثبت برند انجام می دهند این امر را نمی دانند که ثبت برند درارای هیچ گونه مالیاتی نبود و اما ثبت شرکت قاعده متفاوتی را در بحث مالیات به همراه دارد . فعالیت های یک شرکت میزان مالیات آن را رقم می زند . دارندگان شرکت باید پس از دو ماه پرونده مالیاتی را تشکیل دهند و اگر ظرف تاریخ بیان شده این کار را انجام ندهد جریمه سنگینی را باید پرداخت نماید .

 

تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند به جهت مزایای قانونی

هر یک از ثبت ها ( شرکت یا برند ) دارای مزایای منحصر بفردی است و به هیچ وجه نمی توان بیان کرد که کدام امتیاز بالاتری دارد .

 • با ثبت شرکت یک قالب شخصیت حقوقی به کسب و کارتان داده می شود و شرکا تقسیم مسئولیت دارند . اما ثبت برند به این صورت نبوده و فقط می توان از نظر انحصاری بودن از آن استفاده نمود .
 • اشخاص حقوقی ثبت شرکت را انجام می دهند و اشخاص حقیقی ثبت برند را خواهند داشت .
 • شرکت ها و برندها هر دو دارای اوراق رسمی هستند که در مراجع قانونی ( دادگاه ها ) قابل استناد می باشند .
 • با ثبت شرکت می توان در تمامی مناقصات و مزایده ها شرکت کرد .
 • ثبت برند به مانند مال بوده و می توان آن را منتقل کرد و اما ثبت شرکت نیز چون شخص حقوقی است می تواند واگذار کند .
 • اگراعتبار برندی که ثبت شده است تمدید نشود این نام را واگذار می کنند .
 • ثبت برند جنبه تبلیغاتی داشته ولی با استفاده از ثبت شرکت می توان وام های دولتی دریافت نمود .

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3 از 5 با 2 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .