بهترین دانشکده های دندانپزشکی جهان

بهترین دانشکده های دندانپزشکی جهان

امروزه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی متقاضیان بیشماری در سراسر دنیا دارد. هر ساله در داخل کشور متقاضیان زیادی در رویای ورود به دانشکده های دندانپزشکی از طریق کنکور سراسری به رقابت می پردازند. این در حالی است که درصد بسیار بالایی از این افراد به دلیل عدم موفقیت در داخل کشور به فکر مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر می افتند.

در این میان انتخاب یک دانشگاه معتبر در کشوری که به شما امکان تحصیل با هزینه های مناسب را بدهد بسیار مهم می باشد. شاید درصد بیشماری از والدین آشنایی درستی با دانشگاه ها و شرایط تحصیل و حتی شرایط زندگی در این کشورها را نداشته باشند ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با بهترین دانشگاه های دندانپزشکی دنیا آشنا کنیم که به شما فرصت تحصیل در یک محیط بی نظیر را فراهم می سازد.

دانشکده های دندانپزشکی جهان

دندانپزشکی به عنوان علم محافظت از سلامت دندان ها، لثه ها و بافت های مربوط به دهان و فک، تشخیص و درمان بیماری ها تعریف می شود. بسیاری از دانشجویان هر ساله ترجیح می دهند تحصیل در رشته دندانپزشکی در خارج از کشور را انتخاب کنند که این امر سبب می شود فرصت کار تضمینی برای آنها به وجود بیاید البته در نظر داشته باشید که حقوق بالا، تجربه زندگی در خارج از کشور، تنوع فرهنگی و دانشگاه های معتبر نیز در این انتخاب نمی تواند بی تاثیر باشند. یعنی زمانی که یک فرد تصمیم می گیرد برای مهاجرت تحصیلی اقدام نماید عوامل بیشماری می توانند مشوق وی در این زمینه باشند.

دانشجویان بین المللی که از دانشکده های دندانپزشکی خارج از کشور به خصوص دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران فارغ التحصیل می شوند، پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط کار در حوزه دندانپزشکی می شوند و می توانند تخصص خود را بر روی یکی از شاخه ها مانند پدودنتیست، جراحی دهان و فک و صورت، ارتودنسی، جراحی لثه، پروستودنتیست متمرکز کنند.

در حالی که تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مزایای بی شماری از جمله مدرک معتبر بین المللی، مهارت های زبان خارجی، فرصت شناخت فرهنگ های مختلف، دیدگاه جهانی و رزومه خوب را به دانشجویان ارایه می کند، دندانپزشکی فرصت کار در حوزه های مختلف را فراهم خواهد کرد.

برترین دانشکده های دندانپزشکی جهان

از میان آنها می توان به کار در بخش دولتی و خصوصی با عنوان متخصص دندانپزشکی و کار در پلی کلینیک ها، بیمارستان ها و مراکز بهداشت در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و استرالیا بعد از فارغ التحصیلی اشاره کرد. بهترین مزیت تحصیل در رشته دندانپزشکی این است که می توانید بدون اینکه به کسی وابسته باشید یک مطب و یا پلی کلینیک برای خودتان باز کنید و در آنجا مشغول به کار شوید.

فرصت های شغلی

امروزه دندانپزشکی به مانند رشته های پزشکی، حقوق و مهندسی از پردرآمدترین مشاغل و با بیشترین فرصت های استخدامی در دنیا محسوب می شود. بیشتر فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در خارج از کشور در مدت کوتاهی موفق به یافتن کار می شوند. درآمد سالانه دندانپزشکی با توجه به کشورها و زمینه تخصصی بین 80 هزار تا 220 هزار دلار متغیر است.

پس از 4 یا 5 سال تجربه دندانپزشکی، اگر می خواهید در دانشگاه بمانید و یک حرفه آکادمیک را دنبال کنید، می توانید بعد از شرکت در آزمون تخصصی پس از کسب یک معدل قابل قبول، به حرفه آکادمیک و دانشگاهی خود ادامه دهید.

پس از اتمام دوره عمومی دندانپزشکی، تخصص‌های مختلفی برای متمرکز شدن بر روی مشکلات خاص دهان، دندان و بیماری‌های مرتبط با آن‌ها وجود دارند. می توانید در گرایش هایی مانند ارتودنسی، پدودنتیست، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی کار کنید و پس از اتمام این دوره، عنوان دندانپزشک متخصص را دریافت کرده و به کار خود ادامه دهید.

فرصت های شغل دندانپزشکی در جهان

امروزه پردرآمدترین شاخه دندانپزشکی، جراحی دهان، فک و صورت است که نه تنها در ایران جزء تخصص های پردرآمد محسوب می گردد بلکه در سایر نقاط جهان نیز بسیار درآمدزا هست.

یک گزینه دیگر قبل از ورود به دوره تخصصی، کار در پلی کلینیک ها، مراکز بهداشت دهان و دندان و بیمارستان های خصوصی با مدرک دندانپزشکی می باشد که در ساعات کاری معینی شما موظف هستید در آنجا برای ارایه ی خدمات حضور داشته باشید.

در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و انگلستان بعد از اتمام تحصیلات لیسانس می توانید به کار دندانپزشکی مشغول شوید. فارغ التحصیلان دندانپزشکی با داشتن شرایط و اخذ مدارک لازم به صورت شراکتی و یا به تنهایی می توانند برای خود پلی کلینیک یا مطب باز کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس( مستر)

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور در رشته دندانپزشکی دارند، فرصت شغلی آکادمیک فراهم خواهد شد. بعد از فارغ التحصیلی در حوزه ای که تخصص پیدا کرده اید درآمدتان افزایش پیدا خواهد کرد. دوره های فوق لیسانس بین 1 تا 3 سال متغیر می باشد. با توجه به دانشگاه و شاخه تخصصی شرایط ثبت نام و تاریخ درخواست در هر کشوری متفاوت است. هر کشوری برگزارکننده آزمون های تخصصی مختص به آن کشور است.

مقطع فوق لیسانس  دندانپزشکی

دانشجو برای آموزش تخصصی می تواند یکی از گرایش های اندودنتیکس، ارتودنسی، پدودنتیست، جراحی لثه، پروستودنتیست، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، جراحی دهان- دندان و فک، رادیولوژی دهان- دندان و فک را انتخاب کند.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل داروسازی در ترکیه

آزمون های ورودی دندانپزشکی در دنیا

  • آزمون ورودی دندانپزشکی DAT

در صورتی که در صدد هستید تا در دانشگاه های آمریکا و کانادا به تحصیل دندانپزشکی اقدام کنید می بایستی در آزمون DAT که به زبان انگلیسی می باشد شرکت کنید. در این آزمون که از چهار بخش مستقل تشکیل شده است می بایستی بتوانید در بخش های علوم پایه، حل مسئله، استدلال ریاضی و محاسبات عددی ، توانایی درک مطلب نمرات قابل قبولی به دست بیاورید.

از سمت دیگر در دروس علوم پایه نیز در این آزمون باید بتوانید نمرات بالایی به دست بیاورید این دروس شامل زیست شناسی، شیمی آلی و شیمی عمومی میباشد. در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک متقاضی می توانید سه بار و به فاصله سه ماه دراین آزمون شرکت کنید.

  • آزمون ورودی دندانپزشکی UCAT

در صورتی که قصد دارید برای تحصیل دندانپزشکی کشور انگلستان را انتخاب کنید لازم است تا در آزمون UCAT که از پنج بخش تشکیل شده است شرکت کنید. بخش های پنج گانه شامل استدلال کلامی، استدلال انتزاعی، توانایی تصمیم گیری، استدلال محاسبه عددی می باشد.

بهترین دانشکده های دندانپزشکی جهان در رتبه بندی QS

 

 ردیف                         نام دانشگاه                موقعیت
   1دانشگاه هنگ کنگ              هنگ کنگ
   2کاج کینگ لندن               انگلستان
   3دانشگاه میشیگان            ایالات متحده
   4مرکز آکادمیک دندان‌پزشکی آمستردام (ACTA)                  هلند
   5دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو                  ژاپن
   6Karolinska Instutet                 سوئد
   7دانشگاه برن               سوییس
   8کالج دانشگاهی لندن              انگلستان
   9KU Leuven                بلژیک
   10دانشگاه گوتنبرگ                سوئد
   11دانشگاه زوریخ              سوییس
   12دانشگاه هاروارد                آمریکا
   13دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل                آمریکا
   14دانشگاه واشینگتن                آمریکا
   15دانشگاه نیویورک                آمریکا
   16دانشگاه پکن                 چین
   17دانشگاه سائوپائولو                 برزیل
   18دانشگاه پنسیلوانیا                آمریکا
   19دانشگاه بیرمنگام             انگلستان
   20دانشگاه بریتیش کلمبیا                کانادا
   21دانشگاه آرهوس              دانمارک
   22دانشگاه منچستر             انگلستان
   23دانشگاه ژنو              سوییس
   24دانشگاه ملبورن              استرالیا

 

 

 


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 از 10 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!