whatsapp
الو اپلای
بورسیه ترکیه

نویسنده :  

بروزرسانی شده در :  28 دی 1400

تعداد نظرات :  0

شرایط بورسیه TUBITAK ترکیه در سال 2022

دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه

کشور ترکیه همواره یکی از مقاصد دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی برای تحصیل بوده است. این کشور به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود، برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در کشور ترکیه وجود دارند که از جمله برترین‌های آن‌‌‌ها می‌توان به بورسیه TUBITAK ترکیه اشاره کرد. اما شرایط دریافت این بورسیه تحصیلی چیست؟ چگونه می‌توان برای دریافت آن اقدام کرد؟ در ادامه این مطلب از الو اپلای قصد داریم تا به طور کامل این بورسیه تحصیلی را مورد بررسی قرار دهیم.

بورسیه

انواع بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه

دانشجویان و دانش‌آموزان کشور ترکیه، چه بومی و چه بین‌المللی، می‌توانند برای کاهش هزینه‌های تحصیلی خود نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. بورسیه‌های تحصیلی به طور کلی به دو نوع کامل و نیمه تقسیم می‌شوند. بورسیه‌های تحصیلی کامل می‌توانند تقریبا تمام هزینه‌های تحصیلی شما و بعضا هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه را هم پوشش دهند. اما این بورسیه‌ها بسیار به ندرت ارائه می‌شوند که خوشبختانه بورسیه TUBITAK ترکیه یکی از مراکزی است که امکان اعطای آن را فراهم می‌کند.

نوع دیگر بورسیه‌های تحصیل در ترکیه ، بورسیه نیمه است که بخشی از هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش می‌دهد. مزیتی که این بورسیه تحصیلی نسبت به نوع کامل خود دارد این است که به افراد بیشتری اعطا می‌شود و از این رو شما شانس بیشتری را برای دریافت آن دارید.

بورسیه‌های مختلفی در کشور ترکیه وجود دارند. از جمله این بورسیه‌ها می‌توان به بورسیه تحصیلی coHE، بورسیه تحصیلی TUKIYE، بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت، بورسیه تحصیلی دانشگاه کوچ و بورسیه TUBITAK ترکیه اشاره کرد که بسیاری از دانشجویان، بورسیه TUBITAK را بهترین آن‌ها می‌‍‌دانند.

آشنایی با بورسیه TUBITAK ترکیه

شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) تلاش می‌کند تا برای افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در ترکیه هستند، امتیازاتی را قائل شود. از جمله این امتیازات می‌توان به اعطای بورسیه تحصیلی اشاره کرد. بورسیه TUBITAK ترکیه در انواع رشته‌ها ارائه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌های علوم طبیعی، مهندسی و علوم فنی، علوم پزشکی، علوم کشاورزی و علوم اجتماعی و انسانی اشاره کرد.

آشنایی با بورسیه

هدف TUBITAK ترکیه این است که بتواند دانشجویان آینده‌نگر و برتر را برای جامعه خود تربیت کند. برای دریافت این بورسیه نیز اولویت با کاندیداهایی است که نشان دهند پتانسیل بالایی را در کمک به هدف ترکیه از همکاری بین المللی در توسعه علمی و فناوری دارند. از این رو برای دریافت این بورسیه تحصیلی باید در میان دانشجویان برتر قرار داشته باشید.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه اقدام کنند:

بورسیه تحصیلی TUBITAK ترکیه برای تمام دانشجویانی که می خواهند مدرک تحصیلات دانشگاهی خود را دریافت کنند آزاد است. اما باید برای دریافت آن از شرایطی برخوردار بود که از جمله آن‌ها می‌توان به محدودیت سنی اشاره کرد.

محدودیت سنی

بورسیه تحصیلی TUBITAK ترکیه برای متقاضیان در مقاطع تحصیلی مختلف، شرایط سنی در نظر گرفته است. اگر قصد دارید تا برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه برای دریافت آن اقدام کنید، باید حداکثر سن 30 سال داشته باشید. این در حالی است که برای مقطع دکترا حداکثر سن 35 سال تعیین شده است.

عدم برخورداری از تابعیت ترکیه

از جمله دیگر شرایط دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه تابعیت است. این بورسیه تنها مخصوص دانشجویان بین‌المللی است و از این رو متقاضیان دریافت این بورسیه تحصیلی، نباید تابعیت ترکیه داشته باشند. در صورت داشتن تابعیت کشور ترکیه، شما دیگر از واجدین شرایط برای دریافت این بورسیه تحصیلی به شمار نخواهید رفت.

مدرک و مقطع تحصیلی

از جمله دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی TUBITAK در کشور ترکیه، مدرک و مقطع تحصیلی است. شما در این کشور می‌توانید تنها در مقاطع دانشگاهی و برخی سال‌های کالج برای دریافت این بورسیه اقدام کنید. به این صورت که متقاضیان دانشگاهی در تحصیلات تکمیلی باید حتما مدرک لیسانس خود را به همراه داشته باشند. اگر هم دانشجوی این مقطع تحصیلی هستید، باید گواهی اشتغال به تحصیل در این مقطع را ارائه دهید. ضمنا دانشجویانی که در سال چهارم کالج خود می‌توانند برای برنامه‌های MSc / MA درخواست بورسیه تحصیلی بدهند.

زمان درخواست برای دریافت بورسیه

یکی دیگر از شرایط دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه ترم ثبت درخواست است. به عنوان مثال تصور کنید که درحال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه هستید. با توجه به اینکه دوره تحصیلی شما در کشور ترکیه 2 ساله و چهار ترم است، نمی‌توانید در ترم آخر برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه اقدام کنید. چرا از زمان درخواست برای دریافت این بورسیه، پس از طی کردن مراحل و قبولی در آن، از ترم بعدی برای شما TUBITAK لحاظ می‌شود. به همین خاطر آخرین مهلت شما برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه، تا پایان ترم سه دانشگاه در این مقطع است.

اخذ بورسیه

مقطع دکترا در کشور ترکیه 6 ترمه و سه ساله است. شما تنها در صورتی می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی TUBITAK در کشور ترکیه اقدام کنید که نهایتا 5 ترم از این 6 ترم را گذرانده باشید. در غیر این صورت، درخواست دریافت این بورسیه تحصیلی برای شما رد می‌شود.

افراد برتر و دارنده مدال

برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه باید در نظر داشت که تنها افراد برتر می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. این بورسیه تحصیلی همواره برای افرادی که موفق شده‌اند تا در هر المپیادی رتبه کسب کنند، اولویت قائل می‌شود. از این رو اگر مدالی را در هر زمینه‌ای در المپیادها کسب کرده‌اید، کار شما برای پذیرش در این بورسیه تحصیلی بسیاری آسان‌تر نسبت به بقیه دانشجویان است.

بورسیه TUBITAK ترکیه برای مقاطع مختلف تحصیلی

بورسیه تحصیلی TUBITAK کشور ترکیه برای دانشجویان از هر مقاطعی، میزان بورسیه مختلفی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، دانشجویان مقطع دکترا، مبلغ بیشتری را دریافت می‌کنند. نکته‌ای که در این میان برای بورسیه TUBITAK ترکیه وجود دارد، این است که این بورسیه تحصیلی علاوه بر بخشی از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه، می‌تواند تا حدی از هزینه‌های زندگی را هم برای دانشجویان پوشش دهد.

بورسیه مقاطع

دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور ترکیه می‌توانند به صورت ماهانه از TUBITAK کمک خرج زندگی 1500 لیری دریافت کنند. این در حالی است که دانشجویان مقطع دکترا تا 1800 لیر را ماهانه دریافت می‌کنند. اما این پایان کمک‌ هزینه‌ها نیست. تمام دانشجویان در هر ترم تحصیلی مبلغ 2000 لیر را هم بابت هزینه‌ها و شهریه تحصیل در ترکیه دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که اگر جزو مدال‌آوران باشید، می‌توانید از خدمات رایگان بیمه درمانی هم استفاده کنید.

بورسیه تحصیلی Tubitak برای دانشجوان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تا 2 سال و برای دانشجویان مقطع دکترا تا 4 سال اعتبار دارد. همچنین اگر پیش از ثبت نام در دانشگاه برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه اقدام کرده‌اید، از زمان اعلام دریافت بورسیه تحصیلی، شما یک سال مهلت دارید که دوره تحصیلی خود را شروع کنید. در غیر این صورت، بورسیه تحصیلی شما باطل می‌شود.

نکته دیگری نیز درباره بورسیه TUBITAK ترکیه وجود دارد و این است که اگر شما برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ترکیه، این بورسیه را دریافت کنید و موفق شوید که این مقاطع را با موفقیت پشت سر بگذارید، به صورت خودکار برای دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکترا پذیرفته می‌شوید. اما شرایط آن این است که شما مقطع دکترا را در یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه ادامه دهید.

بورسیه تحصیل

چگونه برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه اقدام کنیم

شما برای دریافت بورسیه تحصیلی TUBITAK کشور ترکیه باید مدارکی را آماده کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به گواهی اشتغال به تحصیل اشاره کرد. در نظر داشته باشید که ارائه مدارک هویتی مانند پاسپورت و همچنین مدارک تحصیلی پیشین مانند دیپلم یا کارشناسی از دیگر مدارکی هستند که باید به مسئولین این شرکت ارائه دهید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه TUBITAK ، به وب‌سایت آن‌ها مراجعه کنید.

پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز، نوبت به این می‌رسد که شما درخواست خود را برای دریافت این بورسیه تحصیلی ثبت کنید. برای این کار هم باید به سایت TUBITAK مراجعه کرده و روی بخش ثبت درخواست کلیک کنید.

پس از ثبت درخواست آنلاین، نوبت به این می‌رسد که مدارک آماده شده، آپلود شوند. برای این کار هم باید از تمام مدارکی که آماده کرده‌اید، فایل اسکن‌شده داشته باشید. پس از آپلود تمام مدارک مورد نیاز و ثبت درخواست دریافت بورسیه تحصیلی TUBITAK ترکیه، درخواست شما توسط کارشناسان آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت قبولی یا رد درخواست، جواب آن برای شما ایمیل می‌شود.

آخرین تاریخ ثبت درخواست برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه

برای ثبت درخواست دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه باید به این نکته توجه داشته باشید که این بورسیه در هر سال تنها دوبار امکان ثبت درخواست را به دانشجویان می‌دهد. مدت زمان ارسال درخواست‌ها هم سالیانه در وب‌سایت TÜBİTAK اعلام می‌شوند.

زمان بورسیه

در سال 2022، شما برای تحصیل در ترم بهار، تا تاریخ 12 آوریل برای ثبت‌نام مهلت دارید. همچنین برای ترم بعدی یعنی پاییز هم شما تا 27 سپتامبر مهلت دارید. از این رو بهتر است پیش از بازشدن سایت برای ثبت درخواست، مدارک خود را آماده کرده باشید تا در حین کار به مشکلی بر نخورید.

نکاتی که پس از قبولی باید در نظر داشته باشید

شما پس از قبولی در بورسیه TUBITAK ترکیه، باید تعهدنامه‌ای را امضا کنید که در آن تمام شرایط این بورسیه ذکر شده و امضای شما به معنی قبولی آن‌ها است. ضمنا این بورسیه منحصرا در اختیار فرد درخواست‌دهنده قرار دارد و اگر شما مبلغ دریافتی را در اختیار فرد دیگری قرار دهید، TUBITAK می‌تواند با نشان‌دادن تعهدنامه، از شما شکایت کند.

مراکز تحقیقاتی و زمینه‌های پژوهشی که TUBITAK در آن فعالیت می‌کند

TUBITAK، علاوه بر ارائه بورسیه‌های متنوع تحصیلی، در زمینه‌های متنوعی پژوهشی نیز فعالیت می‌کند. به همین خاطر، این مجموعه مراکز تحقیقاتی متنوعی را در کشور ترکیه دارد. ضمنا مراکز امنیت اطلاعاتی بسیاری هم در این مجموعه وجود دارند که همه در دو مرکز Bilgem و MAM خلاصه می‌شوند. یکی از مواردی که در حین ثبت نام برای دریافت بورسیه توبیتاک باید در نظر داشته باشید، ارائه مقاله است. در توبیتاک شما برای پذیرش، باید مقاله در زمینه‌های مختلف ارائه دهید که بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید. از این رو می‌توانید برای تحقیقات خود به سراغ دو مرکز TUBITAK یعنی مارمارا و بیلگم بروید.

مرکز تحقیقات مارمارا

مرکز تحقیق مارمارا یا MAM (Marmara Araştırma Merkezi)، یکی از مراکزی است که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کند. از جمله بخش‌های این مرکز می‌توان به بخش EE یا انرژی اشاره کرد. مرکز انرژی همانطور که از نامش پیدا است، در زمینه‌های مختلفی که مربوط به انواع انرژی تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر هستند، فعالیت می‌کند. مرکز بعدی، مرکز تغذیه است که روی تمام تغذیه‌ها اعم از تغذیه انسان و همینطور تغذیه طیور تحقیق می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی TUBITAK، در یکی از بخش‌های مارمارا تحقیقات انجام دهید.

مرکز بعدی، مرکز مهندسی شیمی یا Kimya Enstitusu است که به اختصار به آن KE هم گفته می‌شود. در این مرکز انواع دانش‌های شیمی مورد و تغییر‌های شیمیایی و فیزیکی مواد مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند. از جمله دیگر بخش‌های این مرکز تحقیقاتی هم می‌توان به بخش محیط زیست اشاره کرد.

در بخش محیط زیست، زندگی جوامع بشری و حیوانات مورد بررسی قرار داده می‌شوند. CE یا Çevre Enstitüsü نام این بخش است که همواره تلاش می‌کند تا با مطالعه و تحقیق روی زندگی جانواران و انسان، دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند.

توبیتاک

از جمله دیگر بخش‌هایی که دانشجویان می‌توانند برای انجام تحقیقات خود به سراغ آن بروند، می‌توان به بخش مواد یا ME اشاره کرد. همچنین می‌توان به سراغ بخش‌های دیگری نیز رفت که از میان آن‌ها می‌توان از علوم دریا و زمین نام برد.

همچنین ممکن است رشته تحصلی شما ژنتیک باشد و بخواهید که تحقیق خود را در این زمینه ارائه کنید. در این حالت می‌توانید به سراغ بخش مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی بروید که بتوانید از این طریق بورسیه تحصیلی TUBITAK ترکیه را به‌دست بیاورید.

مرکز تحقیقات و امنیت اطلاعات BILGEM در TUBITAK ترکیه

این مرکز، یکی دیگر از مراکز توبیتاک ترکیه است که می‌توانید برای ارائه تحقیقات خود از آن استفاده کنید. زمینه‌های مختلفی در این مرکز وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تقیقات ملی الکترونیک و رمزنگاری، فناوری اطلاعات، علوم بنیادی و عمومی، امنیت سایبری، تحقیقات فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته، فناوری نرم‌افزار و تحقیق و توسعه صنایع دفاعی اشاره کرد. شما می‌توانید با ارائه تحقیقات در این زمینه‌ها، برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه اقدام کنید.

بورسیه کل

البته زمینه‌های تحقیقاتی در بیگم به موارد ذکر شده ختم نمی‌شوند. بخش تکنولوژی و پژوهش‌های فضایی، از جمله بخش‌هایی است که در هر دوره، دانشجویان بسیاری تحقیقات خود را در این زمینه ارائه می‌کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند مقالات و پژوهش‌های خود را نیز در مزینه فناوری‌های ریلی ارائه دهند.

فناوری‌های ریلی یکی از زمینه‌هایی در توبیتاک ترکیه است که دانشجویان می‌توانند برای ارائه مقالات خود به سراغ آن بروند. همچنین ارائه مقاله درباره رصدخانه ملی کشور ترکیه هم می‌تواند یکی از کلید‌های دست‌یابی شما به بورسیه TUBITAK ترکیه باشد.

بخش‌های دیگری نیز وجود دارند که همه از زیرمجموعه‌های بیلگم هستند. از جمله این مراکز می‌توان به منطقه فناوری و پارک تکنولوزی (Teknoloji Serbest Bölgesi)، مرکز ملی و شبکه اطلاع رسانی دانشگاهی اشاره کرد که می‌توان برای ارائه مقالات، به سراغ آن‌ها رفت.

سوالات متداول

بورسیه تحصیلی توبیتاک کشور ترکیه، مزایای بسیاری دارد. اما با توجه به اینکه روند دریافت آن می‌تواند کمی پیچیده باشد، ما در ادامه این بخش تلاش کرده‌ایم که به برخی از سوالات شما درباره این بورسیه تحصیلی پرطرفدار پاسخ بدهیم.

آیا بورسیه TUBITAK ترکیه می‌تواند تمام هزینه‌های تحصیل را پوشش دهد؟

خیر. این بورسیه تحصیلی تنها می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه را به دانشجویان پرداخت کند.

آیا گرفتن توبیتاک برای ایرانیان امکان‌پذیر است؟

بله. این بورسیه تحصیلی انحصارا برای دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانیان می‌باشد. به همین خاطر از جمله شرایط دریافت آن، عدم تابعیت کشور ترکیه است.

آیا می‌توان محدودیت‌های سنی را دور زد؟

خیر. تمام شرایطی که برای دریافت بورسیه TUBITAK ترکیه وجود دارند، باید به طور کامل رعایت شوند. چرا که در غیر این صورت اعطای بورسیه امکان‌پذیر نخواهد بود.

آیا بورسیه TUBITAK ترکیه در تمام دانشگاه‌های ترکیه قابل دریافت است؟

بله. این بورسیه تحصیلی به دانشگاهی که دانشجو در آن تحصیل می‌کند، کار ندارد و تنها برای آن، ترکیه‌ای بودن دانشگاه مهم است.

 

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3 از 5 با 2 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .