whatsapp
الو اپلای
حمام ترکی در ترکیه و آداب و رسوم آن

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  9 آذر 1401

تعداد نظرات :  0

حمام ترکی در ترکیه و آداب و رسوم آن

حمام ترکی را فقط نمی توان به عنوان یک حمام در نظر داشت بلکه این حمام نقش مهمی را در جامعه ترکیه به خصوص در زمان های قدیم ایفاء می کرده است. این حمام علاوه بر این که محلی برای حمام کردن و نظافت می بوده است، بلکه یک مکان بسیار مهمی را از نظر اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی به عهده داشت.

به منظور استفاده از آب نه تنها برای مصارف شخصی بلکه برای اهداف بهداشتی، انسانها از زمان های قدیم، فضاها و منابعی که پر از آب بوده است را به مانند حمام ها و مخازن ساخته و مورد استفاده قرار می دادند.

برخی از این موارد به مانند مخازن نیازهایی به مانند آب آشامیدنی مردم را تامین می کرده است و برخی به مانند خزینه ها در حمام ها نیازهای بهداشتی را برآورده می ساخته است. در نظر داشته باشید حمام ها هیچ وقت در ترکیه فقط به عنوان مکانی برای شستشو در نظر گرفته نمی شده است بلکه این حمام ها فرهنگ و زندگی جامعه ترک را منعکس می کرده است. در واقع بخشی از زندگی اجتماعی در ترکیه به حساب می آمده است.

در صورتی که به دلیل اخذ شهروندی ترکیه ،اقامت بلند مدت ترکیه و یا حتی سرمایه گذاری در ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه به آن کشور سفر کرده اید لذت استفاده از این حمام را از دست ندهید.

حمام ترکی به عنوان مرکز درمانی

حمام ترکی به عنوان مرکز درمانی

واژه حمام برخواسته از واژه Hammam در زبان عربی می باشد که البته در زبان عبری Hamam هم از آن استفاده می شود به عنوان حمام کردن، تمیز کردن از آن استفاده می شود.

تاریخ حمام ترکی به عنوان مرکز درمانی که سبب شفا دادن با آب گرم و درمان می شود به دوران باستان باز می گردد. در قرن چهارم پیش از میلاد، در روم حمام رومی برای درمان برخی بیماری ها و داشتن بدن سالم مورد استفاده قرار می گرفته است. علاوه بر تمیز کردن و پاکسازی، حمام های رومی نیز در برنامه های بهداشتی و همچنین مرکز فعالیت های ورزشی و فرهنگی مورد استفاده قرار می گرفتند.

البته در نظر داشته باشید که گرچه حمام های ترکی و رومی شباهت هایی با هم داشته اند ولی از نظر سبک معماری و همچنین موارد استفاده دو جایگاه متفاوتی را به خود اختصاص داده بودند. تورک ها در دوره های پیش از اسلام نیز حمام های منحصر به فرد با فرهنگ مخصوص به خود را داشتند با این حال، پس از پذیرش اسلام، تأثیر اسلام در معماری حمام ها در تمام مناطق دولت عثمانی به خوبی دیده می شد.

در بسیاری از موارد می توان مشاهده نمود که معماری حمام و معماری مسجد از بسیاری جهات ویژگی های مشابهی را به خود اختصاص داده اند. گنبد حمام و گنبد مسجد همان ویژگی های مشابه معماری را نشان می دهد.

حمام ترکی تلفیق فرهنگ مشترک اسلام و فرهنگ ترک ها

حمام ترکی تلفیق فرهنگ مشترک اسلام و فرهنگ ترک ها

شاید یکی از مهمترین ارکان این حمام ها استفاده از آب گرم باشد. البته باید در نظر داشته باشید که این حمام ها نیاز به آب گرم را با دو روش مختلف یکی با استفاده از آب گرم طبیعی و دومی سیستم گرمایشی مصنوعی برآورده می ساختند.

حمام های ساخته شده بر روی آب گرم طبیعی به طور کلی به عنوان سالن هایی که برای اهداف بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته می شدند طبقه بندی می شدند. آب گرم طبیعی منبع درمان برای افراد مبتلا به بیماری های جسمی و پوستی می بوده است و بر اساس باورهای عموم مردم به خصوص در ترکیه می توانست به عنوان درمان طبیعی انواع بیماری ها به کار رود. البته در بسیاری از موارد می توانید در بهترین هتل های ترکیه این حمام ها را ببینید.

می توان گفت که در فرهنگ ترکیه بیش از یک هزار سال این جایگاه وجود داشته است و البته سیستمی را ایجاد کرده است که در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته می شود. این حمام ها علاوه بر تاثیرات مثبت در روند درمان بیماری ها توانسته است سبب غنای فرهنگی در جامعه شود. باید بدانید که اهمیت این حمام ها در دوران خلافت عثمانی به بیشترین حد خود رسیده است.

نقش حمام ترکی در زندگی مردم ترکیه

حمام ترکی یکی از مکان های مهمی بوده است که در زندگی اجتماعی مردم ترکیه نقش به سزایی را بازی می کرده است. زیرا که در بسیاری از رویدادهای اجتماعی مانند جشن ها، تولد و ازدواج مورد استفاده قرار می گرفته است البته با آداب و رسوم خاص خود. جدای از این موارد در حفظ بهداشت مردم ترکیه نیز نقش مهمی را بازی می کرده است. امروزه این مکان برای موارد بهداشتی و زیبایی استفاده می شود. و به عنوان یکی از موارد صنعت توریسم در ترکیه نیز به حساب می آید.

حمام ترکی، ماساژ فوم، اسکراب، استخر آب گرم و استخر آب سرد، حمام فوم معطر، حمام جلبک، حمام گل، حمام گل و روغن های گیاهی با ماساژ وجود دارد که می توان اذعان کرد یکی از مکان هایی است که توجه بسیاری از گردشگران ترکیه را به خود اختصاص داده است. به شما توصیه می کنیم در صورتی که در فکر اقامت در ترکیه هستید حتما یک سری به این حمام ها بزنید.

نقش حمام ترکی در زندگی مردم ترکیه

مزایای حمام ترکی برای سلامت انسان

حمام ترکی با اثرات مثبتی که داشته است توانسته است خود را به عنوان مکانی برای سلامت انسان اثبات نماید. در زیر سعی شده است تا به برخی از این موارد اشاره شود

 • استرس را کاهش می دهد، مغز را ترمیم می کند و بدن را آرام می کند
 • تنش و درد عضلات را کاهش می دهد
 • گردش خون را تسریع می کند
 • سبب جوان سازی و پاکسازی پوست می شود
 • در بیماری های عفونی، درمان حمام بخار انجام می شود و حرارت بخار برای بسیاری از بیماری های عفونی، به ویژه بیماران عفونی مفید می باشد.
 • به علت دمای بالای حمام، سموم از بدن به وسیله تعرق خارج می شوند و جذب اکسیژن از سلول ها شتاب می یابد.

شرایط ویژه حمام ترکی

حمام ترکی، که هزاران سال در فرهنگ ترکیه وجود داشته است، از جمله مکان های سودمند از نظر اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی به حساب می آمده است. حمام هایی که نیازهای جامعه را برآورده می ساختند، شرایط خاص خود را داشته اند. در اینجا سعی شده است تا به برخی از این موارد به اختصار اشاره شود

 • Tellak: یک کارگر زن و مرد، به مردم در امر شستشو و همچنین کشیدن کیسه کمک می کند.
 • Natr: که کارگر خانم زن است، به زنان کمک می کند تا حمام کنند.
 • Peştamal: یک پارچه نازک می باشد برای پوشیده شدن در حمام مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب به دور کمر بسته می شود و یا بر روی شانه انداخته می شود.
 • Takunya: دمپایی می باشد که در حمام پوشیده می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 9 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .