whatsapp
الو اپلای
دانشگاه های کشور ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

جایگاه دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی

در سالهای اخیر تعداد دانشجویانی که از مناطق دور افتاده جهان، تحصیل در کشور ترکیه را انتخاب می کنند، افزایش قابل توجهی داشته است. یکی از دلایلی که دانشجویان را به ادامه تحصیل دررکشور ترکیه تشویق می کند؛ افزایش دانشگاه هایی است که امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را، برای آنها فراهم می آورد.

ترکیه به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از کشورهای پرجاذبه درزمینه تحصیل است. با افزایش تعداد دانشگاه ها و کیفیت آموزشی آنها ترکیه درسطح بین المللی بیشتر شناخته می شود.

علاوه بر کیفیت آموزش انگلیسی، افزایش استادهای خارجی در دانشگاه های ترکیه و افزایش بازدهی مثبت دانشجویان فارغ التحصیل خارجی در این دانشگاه ها و همچنین پایین بودن هزینه تحصیل درترکیه ، عنصرهایی است که ترکیه را به عنوان یکی از مهمترین و برترین کشورها در زمینه آموزش و پرورش درسطح جهانی تبدیل کرده است.

امروزه بسیاری از نهادهای علمی وجود دارند که رتبه بندی های دانشگاه های برتر جهان را بر اساس تعداد دانشجویان فارغ التحصیل آن دانشگاه، انتشارات علمی، سطح علمی هئیت علمی آن دانشگاه، منابع و مقاله هایی که آن دانشگاه ارائه می دهند را معرفی می کنند.

این رتبه بندی هم برای دانشجویان در انتخاب دانشگاه کمک می کند، همچنین بودجه دانشگاه هارا در بسیاری از کشورها تعیین می کند. در سال ۱۹۰۰در انگلستان برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه ها تعیین شد، بعدا در سال ۱۹۰۶در ایالات متحده آمریکا لیستی از موفق ترین دانشگاه های جهان معرفی شد. اما در زمان حاضر چین اولین کشوری است که در سال ۲۰۰۳ رتبه بندی جهانی دانشگاه ها را شروع کرد.

معرفی دانشگاه های برتر ترکیه

یکی ازرتبه بندی های معروف دنیا ، رتبه بندی URAP است که در ترکیه ساخته شده است. در ترکیه برای اینکه دانشجویان در انتخاب دانشگاه خود راحت تر بتوانند اطلاعات کسب کنند، دانشگاه فنی ODTU سیستم URAP را به راه انداخته است.

سیستم تحقیقاتی URAP در سال ۲۰۰۹ در انستیتوی فنی دانشگاه اودتو ترکیه تاسیس شد. هدف URAP توسعه روش های علمی، به منظور ارزیابی موسسات آموزش عالی در راستای موفقیت تحصیلی آنها و به اشتراک گذاشتن نتایج مطالعات در اختیار عموم است.

در این رتبه بندی، ۲۰۰۰دانشگاه برتر جهان قراردارد، که ۱۰۰دانشگاه ترکیه نیز در این لیست جای گرفته اند. هدف رتبه بندی این نیست که دانشگاه هارا به خوب و بد تقسیم کنیم، هدف کمک به دانشگاه ها است که عملکرد دانشگاهی خود را با داده های به دست آمده در نتیجه مطالعات مقایسه کنند.

برای مشاهده جایگاه دانشگاه های ترکیه در لیست دانشگاه های برتر دنیا، کافیست که نام دانشگاه یا شهر آن را در سیستم URAP وارد کنید و در عرض چند ثانیه کلیه امتیازات و موفقیت های آن دانشگاه را مشاهده خواهید کرد.

 

دانشگاه های ترکیه در لیست 500 دانشگاه برتر جهان

 

دانشگاه های ترکیه در بین 500 دانشگاه برتر جهان

URAP به عنوان یک سیستم رتبه بندی معتبر در گزارش های اتحادیه اروپا شناخته شده است و همیشه با رتبه بندی به روز، کمک بسیار بزرگی در انتخاب دانشگاه برای دانشجویان کرده است. طبق سیستم URAP دانشگاه های ترکیه در رتبه بندی جهانی به این ترتیب هستند:

دانشگاه هایی که حداقل دریکی از 8 سیستم رتبه بندی جهانی(Arwu, Qs ,The Webometrics, HEEACT, Leidenu ,scimago ,urap) در بین 500 دانشگاه برترجهان جای گرفته اند: دانشگاه بوغاز ایچی، استانبول تکنیک، بیلکنت، استانبول، آنکارا، اودتو، حاجت تپه.

بر اساس این تحقیق دانشگاه اودتو دربین 5سیستم از 8 سیستم رتبه بندی و دانشگاه استانبول در بین 4 سیستم رتبه بندی و دانشگاه های حاجت تپه و آنکارا در 3 مورد از این سیستم های رتبه بندی قرار دارند.

دانشگاه استانبول هر سال در لیست رتبه بندی های جهانی قرار دارد. در سال های اخیر به صورت متوالی این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه های جهان جای گرفته است که امسال نیز در رتبه بندی Arwu جایگاه خود را حفظ کرده است. (رتبه بندی arwu ، در سال ۲۰۰۳ در چین برگزار شد و بعدا با نام Arwu (Academic ranking of world universites) رتبه بندی علمی دانشگاه های جهانی، به کار خود ادامه داد. این رتبه بندی بر اساس ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان است.

16 دانشگاه ترکیه در رتبه بندی بین 501 تا 1000 قرار دارند. همه ساله 27 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه ها بین 1001 تا 1500 قرار دارند. در رتبه بندی بین 1501 تا 2000 نیز نام 24 دانشگاه ترکیه ذکر شده است. در بررسی بهترین دانشگاه های جهان، دانشگاه های ترکیه در صدر این رتبه بندی قرار دارند.

طبق یک رتبه بندی در انگلستان که در 30 زمینه مختلف علمی صورت گرفته است، دانشگاه های ITU ODTÜ, و دانشگاه های بیلکنت، استانبول تکنیک، با کسب رتبه در 15 حوزه علمی توانسته اند در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرند. دانشگاه ODTÜ در 10 زمینه مختلف علمی، دانشگاه استانبول تکنیک در 6 رشته علمی، دانشگاه بوغازایچی در 1 زمینه علمی، موفق شدند در بین 200 دانشگاه برتر جهان جای بگیرند.

در معتبرترین رتبه بندی ها حداقل 20 دانشگاه ترکیه وجود دارد. در بین رتبه بندی های مختلف در دنیا، دانشگاه های ترکیه همیشه در رتبه های نخست جای می گیرند.

معتبر ترین دانشگاه های ترکیه
در رتبه بندی LEIDEN که بر اساس 5 زمینه علمی صورت گرفته، 6 دانشگاه ترکیه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. رتبه بندی LEIDEN در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه LEIDEN هلند شروع به فعالیت کرد. در ابتدا این رتبه بندی از بین دانشگاه های برتر جهان ۵۰۰دانشگاه را معرفی می کرد که در سال ۲۰۱۴ این تعداد به ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان افزایش یافت. بهترین دانشگاه ها در رتبه بندی LEIDEN ، دانشگاه های اودتو، اگه، آنکارا، قاضی در 5 زمینه علمی و دانشگاه استانبول در 4 زمینه علمی می باشد.

رتبه بندی دیگری که در دنیا بسیار قابل توجه و معتبر است، توسط HEEACT انجام می شود. رتبه بندی HEEACT در سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ملی تایوان شروع به فعالیت کرد. در ابتدا HEEACT که ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را بر اساس مقاله های برتر ۱۱ سال اخیر هر دانشگاه معرفی می کرد، بعدا در سال ۲۰۱۲با نام NTU (national Taiwan univercity ranking) رتبه بندی دانشگاه ملی تایوان، به فعالیت خود ادامه داد.

در این رتبه بندی که براساس 10 زمینه علمی صورت گرفته است، از ترکیه دانشگاه هایی در این لیست جای گرفته اند که دانشگاه اودتو، اگه، قاضی، حاجت تپه، آنکارا، آتاتورک، بوغازایچی، فرات، دوککوز ایلول در بین 300 دانشگاه برتر جهان ذکر شده است.

دانشگاه های ترکیه نام خود را در جهان اعلام می کنند، دررتبه بندی URAP که براساس 6 زمینه علمی بررسی می شود، 20 دانشگاه ترکیه حداقل در یک زمینه علمی توانسته است دراین رتبه بندی قرار گیرد.

دانشگاه حاجت تپه در 4 زمینه علمی، دانشگاه اودتو در 4 زمینه علمی، دانشگاه استال، بوغازایچی و اگه در 3 زمینه علمی ، دانشگاه کونیا، ارجییز و آنکارا در 3 زمینه علمی، دانشگاه های ، مارمارا، دوککوز ایلول و بیلکنت, اولوداغ, آتاتورک, اوندوککوز مایس, در یک زمینه علمی در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

برترین دانشگاه های دنیا در سال 2020 بر اساس رتبه بندی (THE Times Higher Education)

رتبه بندی THE چگونه ساخته شد؟ THE با کمک شرکتOs برترین دانشگاه های دنیا را در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹معرفی کرد، ولی بعدا در سال ۲۰۱۰ ، THE با پشتیبانی Tanson Reuters به تنهایی رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان را به عهده گرفت.

معیارهای رتبه بندی شامل عملکرد تحقیق، محیط یادگیری دانشگاه ها، نسبت دانشکده های خارجی، دانشجویان خارجی، تعداد دانشجویان دکتری، به تعداد دانشجویان در هئیت علمی، مقاله های ارائه شده توسط دانشگاه نسبت به تعداد دانشجویان، نظریات آکادمیک های آن دانشگاه…

در این رتبه بندی از بین دانشگاه های برتر دنیا فقط ۲۰۰دانشگاه در این لیست قرار گرفتند. سپس این تعداد به ۴۰۰ و بعد از آن هم به ۸۰۰ دانشگاه و بالاتراز آن افزایش یافت.

فیل باتی سردبیر THE بیان داشته است؛ امسال ترکیه توانسته است با افزودن ۱۱ دانشگاه دیگر در لیست برترین دانشگاه های دنیا، نمایندگی خود را در این لیست به ۵۰٪افزایش دهد. با این حال دانشگاه های ترکیه باید در رقابت های بین المللی آموزش عالی روش های خلاقانه ای را در زمینه توسعه کیفیت آموزش و تحقیقات فراهم آورند. اکنون این یک چالش برای دانشگاه های ترکیه است.

THE رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا در سال 2019-2020 اعلام کرد. در این رتبه بندی ۳۴دانشگاه ترکیه جز برترین دانشگاه های جهانی قرار گرفته اند.

دانشگاه های چانکایاو سابانجی به ترتیب رتبه های ۴۰۱ و ۵۰۰ را کسب کردند. در مجمع از بین کل دانشگاه های ترکیه ۳۴ دانشگاه در این رتبه بندی جایگاهی به دست آورده اند. در بین کشورهای آسیایی، دانشگاه (TSINGHUA)چین با کسب رتبه ۲۳ مقام اول را در این رتبه بندی کسب کرده است.

دانشگاه هایکوچ، هاچتتپه، بیلکنت به ترتیب در رتبه ۵۰۱و ۶۰۰ و دانشگاه اودتوو ایستانبول تکنیک در رتبه ۸۰۰و ۶۰۱ قرار گرفته اند. امسال برای اولین بار ۱۱دانشگاه ترکیه در این رتبه بندی جای گرفته اند.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان

در این لیست ۸ دانشگاه برتر ترکیه به این ترتیب قرار گرفته اند:

چانکایا(çankaya university) 401-500 NR
سابانجی(sabancı university) 401-500 351-400
بیلکنت(bilkant university) 501-600 501-600
هاجت تپه(hacettep university) 501-600 501-600
کوچ(koç university) 501-600 401-500
بوغازایچی(boğaziçi university) 601-800 501-600
استانبول تکنیک(Istanbul teknik) 601-800 601-800
دانشگاه فنی خاورمیانه(ODTü) 601-800 601-800

۸۲ دانشگاه ترکیه جزو ۲۵۰۰ دانشگاه برتر جهان

بر اساس یک پروژه تحقیقاتی که در دانشگاه ODTÜ صورت گرفته، ترکیه بعد از چین ، آمریکا، هند، ژاپن و انگلستان در بین ۲۵۰۰ کشوری است که دانشگاه های متعددی دارد.

در این لیست هند با ۱۳۷ دانشگاه در رتبه چهارم و انگلیس که دارای ۱۰۵ دانشگاه است، در رتبه پنجم قرار دارد. ترکیه با ۸۲ دانشگاه در رتبه ششم بعد از انگلستان جای گرفته است.

ترکیه با این امتیاز توانسته است کشورهایی مانند: فرانسه، کره جنوبی، ایتالیا، آلمان، برزیل، اسپانیا، کانادا، لهستان را پشت سر بگذارد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 3 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .