whatsapp
الو اپلای
دلایل رد درخواست اجازه کار در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  5 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  0

دلایل رد درخواست اجازه کار در ترکیه

دلایل رد درخواست اجازه کار در ترکیه بر اساس قوانینی صورت می گیرد که در ماده 14 قانون جواز کار برای اتباع خارجی تعریف شده است. به عنوان یک قاعده کلی ، در صورت موجود بودن نیروی کار مورد نیاز در بازار داخلی ترکیه، ممکن است درخواست اجازه کار اتباع خارجی در ترکیه تأیید نشود.

در این زمینه ، وزارت کار و تأمین اجتماعی حق دارد درخواست مجوز کار را رد کند که آیا کار مشخص شده توسط همان شخص با کیفیت مناسب می تواند انجام شود یا خیر.

همچنین لازم است تا بدانید در صورتی که بازار ترکیه مناسب برای تغییرات چرخه ای اقتصادی ، جغرافیایی ، مخصوصا در بخش توسعه ای و یا تحولاتی در بازار کار نباشد ممکن است وزارت کارت و امور اجتماعی ترکیه درخواست اجازه کار در ترکیه را رد کند.

درخواست مجوز کار به دلیل موضوعاتی مانند امنیت ملی ، نظم عمومی ، امنیت عمومی ، منافع عمومی ، اخلاق عمومی و بهداشت عمومی نیز ممکن است رد شود.

البته در نظر داشته باشید در صورتی که فرد موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشد دیگر نیازی به دریافت اجازه کار نخواهد داشت ولیکن در صورتی که فرد با اخذ اقامت یکساله ترکیه و یا حتی اقامت بلند مدت ترکیه در این کشور حضور داشته باشد لازم است که نسبت به درخواست اجازه کار اقدام نماید. زیرا که در برنامه های داخلی ، نداشتن اجازه اقامت معتبر ممکن است دلیلی برای رد درخواست باشد.

علاوه بر این ، طبق ماده 14 قانون جواز کار برای اتباع بیگانه، نظر منفی وزارت کشور نیز می تواند یکی از دلایل رد آن باشد. مطابق ماده 21 آیین نامه، در صورت محرومیت از تخصص یا عدم رعایت معیارهای صلاحیت دانشگاهی در برنامه های ارزیابی شده در محدوده خدمات حرفه ای ، درخواست ها را رد می شود.

وقتی درخواست مجوز کار رد شود ، تا ظرف مدت یک سال فرد نمی تواند درخواست جدیدی را ارایه کنید زیرا رد می شود.

اگرچه وزارت کار و امور اجتماعی صلاحیت و اختیار رد و ابطال مجوزهای کار را دارد ، طرفین ذیربط حق دارند که مراحل قانونی را آغاز کنند. اشخاص ذینفع می توانند ظرف 30 روز پس از تصمیم وزارت کار درخواست خود را ارایه نمایند.

چرا درخواست اجازه کار در ترکیه رد می شود ؟

درخواست اجازه کار در ترکی

علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد برخی از موارد دیگر نیز برای رد درخواست اجازه کار می تواند از سمت اداره کار و امور اجتماعی ترکیه مطرح شود. در زیر به برخی از این موارد به اختصار شاره شده است:

 • در صورتی که کارفرمای ترک نتواند دلایل کافی برای جذب نیروی متخصص خارجی به اداره کار کشور ترکیه ارایه نماید.
 • تقاضای کار در مورد شغل های ممنوع در ترکیه برای اتباع خارجی به مانند دندانپزشکی و …
 • در صورتی که اسناد و مدارکی که به اداره کار ارایه می شوند مشکوک و نادرست باشند.
 • در صورتی که وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه سیاست هایی را در آن سال اتخاذ کرده باشد که جذب نیروی کار خارجی در ترکیه را محدود و و یا ممنوع کرده باشد.
 • در زمانی که شغل مورد درخواست متقاضی با رشته و سابقه کاری وی متفاوت بوده باشد.
 • در صورتی که درخواست به درستی ارایه نشده باشد و همچنین مدارک نقص داشته باشد.
 • اجازه کار به افرادی که حتی یک بار هم از ترکیه اخراج شده باشند داده نمی شود.
 • اجازه کار افرادی که ویزای ترکیه را نداشته باشند و یا از ورود آنها به ترکیه ممانعت شده باشد رد می شود.
 • در صورتی که فرد در مهلت قانونی داده شده از سمت وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه نتوانسته باشد نقص مدارک خود را تکمیل نماید.
 • در صورتی که متقاضی داری بیماری باشد که سلامت عمومی افراد جامعه را تهدید نماید.
 • در صورتی که متقاضی پرونده ای داشته باشد که نشان دهد فرد نظم و امنیت عمومی ترکیه را تهدید می کند.
 • مدت اعتبار گذرنامه یا گواهی جایگزین گذرنامه خارجی متقاضی تمدید نشده باشد.
 • اجازه اقامت ترکیه تبعه خارجی به هر دلیلی بی اعتبار می شود یا در زمان مناسب تمدید نشود.
 • تبعه خارجی بیش از 6 ماه در خارج از کشور بدون هیچ گونه دلیل موجهی به مانند ماموریت کاری حضور داشته باشد.

درخواست تمدید اجازه کار در ترکیه

درخواست تمدید پروانه کار مستقیماً توسط خود فرد یا کارفرمایان به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه باید ارسال شود. در این بین لازم به ذکر است حداقل یک ماه قبل از این که مجوز کار شما به اتمام برسد باید نسبت به ارسال مدارک و تمیل فرم ها اقدامات لازم را انجام دهید.

اسناد مورد نیاز تمدید اجازه کار در ترکیه:

• فرم درخواست

• اسناد مندرج در ضمیمه مقررات اجرایی به موجب ماده 5 قانون شماره 4817 در مورد جواز کار اتباع بیگانه ، با در نظر گرفتن اوضاع موجود در بازار کار ، تحولات در زندگی کاری ، تغییر در پیوستگی بخش اقتصادی مربوط به اشتغال ، مدت زمان اقامت اتباع خارجی و مدت قرارداد یا کار ، و حداکثر 1 سال کار در یک حرفه خاص فرد می تواند نسبت به تمدید اجازه کار خود اقدام نماید.

درخواست تمدید اجازه کار در ترکیه

اجازه کار برای بار نخست برای مدت یک سال به فرد داده می شود که بعد از تمدید یکساله به مدت سه سال در همان شغل و یا سایر حرفه های قابل تمدید می باشد.

با این حال در نظر داشته باشید که هیچ نوع اجباری برای تمدید اجازه کار از جانب اداره کار وجود ندارد و در صورت نبودن مدارک کافی و مستندات ایت وزارت خانه می تواند اتمام کار شما را در ترکیه اعلام نماید.

در نظر داشته باشید که داشتن مجوز کار از قبل تضمین کننده تمدید اجازه کار نیست. در این حالت ، وزارت ، اجازه کار یا درخواست تمدید اجازه کار.

در محتوای گزارش ذکر شده در بند 13 آیین نامه و بند 3 مجوز کار اتباع خارجی؛ اگر گزارش شود که در همان محل کار که درخواست اجازه کار انجام دشه درخواست کننده داخلی با همان کیفیت وجود دارد ، ارزیابی را مطابق بند 4 ماده چهاردهم اجازه کار اتباع خارجی لغو می کنند.

در صورت عدم صلاحیت تبعه خارجی، درخواست مجوز کار مطابق بند (ب) ماده چهارده پروانه کار خارجی را رد می شود. اتباع بیگانه می توانند قبل از انقضاء مدت زمان درخواست تمدید داشته باشند، مشروط بر این که مدت زمان درخواست حداکثر 2 ماه از تاریخ انقضاء اجازه کار فعلی باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که در صورت رد درخواست ، درخواست جدید برای مدت زمان 1 سال پذیرفته نمی شود و در برنامه های انجام شده در سال های بعد ، منفی بودن برنامه قبلی ممکن است روی برنامه جدید تأثیر منفی بگذارد.

وزارتخانه تصمیم رد درخواست اجازه کار در ترکیه یا تمدید مجوز کار ، ابطال پروانه کار یا از بین رفتن اعتبار مجوز کار را به فرد خارجی یا در صورت وجود ، کارفرما مطابق مقررات قانون شماره 7201 اعلام می کند.

تصمیماتی که توسط وزارت اتخاذ شود ممکن است توسط شرکت استخدام کننده مورد پذیرش قرار گرفته نشود به همین جهت کارفرما با در دست داشتن دلایل و مستندات در مدت 30 روز از تاریخ ابلاغ می تواند اعتراض نماید و درخواست تجدید نظر داشته باشد. در صورت عدم اعتراض توسط کارفرما مجوز کار فرد رد می شود.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 8 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .