whatsapp

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه
شیوا داداش زاده 0 نظر

در صورتی که در فکر اقامت در ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه می باشید لازم است تا در خصوص تقوین رسمی این کشور نیز اطلاعات داشته باشید. زیرا علاوه بر اقامت، جهت کار در ترکیه و یا تحصیل در ترکیه نیز به تقویم رسمی ترکیه احتیاج خواهید داشت.

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه را بیشتر از همه چیز اعیاد ملی و مذهبی تشکیل می دهد. در این کشور ۴ نوع تعطیل ملی و ۲ نوع تعطیل مذهبی داریم.  که در مجموع ۶ مورد اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می باشد. تعطیلات ملی ترکیه نشان از یک گام مهم در راستای مدرنیته کردن جامعه ترکیه با شروع برقراری دولت جمهوری ترکیه داشته است.

این در حالی است که تعطیلات مذهبی نشان دهنده روزهای معنی دار و مقدس اسلام می باشد یعنی در واقع می توان گفت مراسم مذهبی را نمایان می سازد. البته در این میان نیز برخی از روزهای خاصی به مانند روز بین المللی زنان یعنی روز 8 مارس و روز پزشک یعنی 14 مارس با ابتکار سازمان های غیر دولتی جشن گرفته می شوند. البته ما در این مقاله سعی کردیم تا مناسبت های مهم، از جمله تعطیلات ملی و مذهبی که در ترکیه، جشن گرفته می شود را بررسی کنیم.

 

جشن های ترکیه

 

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه/تعطیلات ملی ترکیه

از اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می توان تعطیلات ملی، را که یکی از گام های مهم نشان دهنده استقرار جمهوری مدرن ترکیه می باشد، ذکر کرد. در این روز نهادهای دولتی، بانک ها، شرکت های خصوصی و موسسات آموزشی در کلیه ی نقاط ترکیه تعطیل می باشند.

در تعطیلات ملی ترکیه اعضای مجلس ملی ترکیه، نمایندگان و اعضای احزاب سیاسی، نیروهای ارتش، سیاستمداران و مردم به زیارت که آرامگاه آتاتورک در آنکارا می روند که بنیانگذار ترکیه نوین می باشد و به او ادای احترام می کنند. در این روزها  جشن های مختلفی در کلیه ی مدارس ترکیه برگزار می شود. مهمانی ها و جشن و پایکوبی در شهرها و روستاها پابرجاست.  به خصوص که دولت و سازمان ها نیز موظف هستند به صورت سازمان یافته ای مراسم هایی را برای جشن و سرگرمی مردم ترتیب دهند.

 

اعیاد ترکیه ای

 

۲۳ نیسان روز ملی کودک و نوجوان در ترکیه

مجلس بزرگ ملی ترکیه، تقریبا در ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ تاسیس شد. استقرار جمهوری ترکیه را به عنوان نقطه ی عطف در تاریخ ترکیه به حساب می آورند. آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه و ترکیه نوین این جمهوری را هدیه ای به کودکان سرزمینش اعلام کرد.

آتاتورک اهمیت بسیاری برای کودکان قایل بود و آنها را آینده سازان ترکیه نام نهاد. ۲۳ نیسان که به روز  ملی کودک و نوجوان در ترکیه معروف می باشد از طرف حکومت و سازمان ها جشن های مفصلی برای گرامیداشت این روز برگزار می گردد. در طول این هفته فعالیت های زیادی برای کودکان در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که در نظر داشته باشید 23 نیسان تنها تعطیلات اختصاص یافته به کودکان در جهان می باشد.

روز ملی ورزش در ترکیه

۱۹ مایس روز ملی ورزش و جوانان در ترکیه

در ۱۹ ماییس ۱۹۱۹ مصطفی کمال، افسر ارتش امپراطوری عثمانی، از استانبول به سامسون نقل مکان کرد. مصطفی کمال که به عنوان سرباز امپراطوری عثمانی به سامسون رفته بود، مبارزه ملی در آناتولی را از سامسون آغاز کرد و مردم را برای شکست دادن سربازان خارجی در کشور هدایت کرد.

به عبارت دیگر، ترکیه در این روز، اولین گام را برای آزادی و استقلال برداشت. به همین علت، در ۱۹ ماییس در سراسر کشور و با یاد و گرامیداشت آتاتورک و تجلیل از سازماندهی فعالیت های گوناگون او مراسم ها و جشن های مختلفی را در زمینه جوانان و ورزش که دو موضوع کنار هم هستند، برگزار می گردد. و سراسر کشور به جشن و پایکوبی می پردازد.

روز پیروزی در ترکیه

30 آگوست روز پیروزی در ترکیه

در 30 آگوست ۱۹۲۲، ترکیه توانست حمله دشمنان به خاکش را از میان بردارد و به کلی آنها را از سرزمینش بیرون کند. فرمانده کل جنگ مصطفی کمال آتاتورک، نتیجه جنگ و به دست آوردن استقلال ترکیه را اعلام نمود.

۳۰ آگوست روز پیروزی در ترکیه نام گرفته است و نه تنها در ترکیه بلکه در منطقه آناتولی نیز اهمیت ویژه ای را به خود اختصاص داده است. روزی که خاک ترکیه از دشمن پاک شد و توانست استقلال و جمهوری را برای ترکیه به ارمغان بیاورد. در این روز که یکی از جشن های مهم در ترکیه می باشد ملت شروع به جشن و پایکوبی می کنند.

 

29 اکیم (اکتبر) روز جمهوری در ترکیه

درباره ترکیه باید بدانید که جمهوری ترکیه در ۲۹ اکیم سال ۱۹۲۳ تاسیس شد. در تاریخ ۱۹ ماییس آتاتورک به سامسون رفته بود. تا تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۲۲ کم کم اشغالگران خاک ترکیه را ترکی کردند و زمینه را برای پیروزی و استقلال  ترکیه فراهم کردند که در نتیجه در روز ۲۹ اکیم در ترکیه امپراطوری عثمانی بعد از ۶۰۰ سال حکومت به پایان رسید.

و مصطفی آتاتورک خود را کنار کشید و به جای امپراطوری اعلام جمهوریت نمود. مجلس تشکیل شد و در پایان اولین رئیس جمهوری ترکیه با رای اکثریت مردم ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک اعلام شد. این روز را کلیه ترک ها چه در داخل خاک ترکیه و چه در خارج از ترکیه جشن می گیرند.

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه/تعطیلات مذهبی ترکیه

از اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می توان به تعطیلات مذهبی در ترکیه اشاره کرد. ترکیه کشوری سکولار با مردمی مذهبی می باشد. مردم ترکیه را می توان میراث دار بزرگترین حکومت اسلامی در میان تاریخ دانست. حکومتی مسلمان با اکثریتی سنی مذهب که اهمیت زیادی را به دین خود قایل هستند. در این میان مردم مسلمان ترکیه اعیاد مسلمانان را جشن می گیرند و برایشان از اهمیت بی نظیری برخوردار است.

عید فطر در ترکیه

یکی از الزامات اسلام، روزه گرفتن در ماه رمضان می باشد . در این ماه مسلمانان از اذان صبح تا اذان شب نمی توانند هیچ گونه مواد غذایی و نوشیدنی بخورند. تنها مسلمانان در ماه رمضان می توانند فاصله بین نماز شب و نماز صبح را بخورند و بیاشامند که برای تقریبا 8 ساعت خوردن غذا و نوشیدنی بلامانع می باشد. در پایان ۳۰ روز، عبادت روزه داری تمام می شود  و تعطیلات ماه رمضان شروع می شود. تعطیلات عید فطر در ترکیه ۳ روز می باشد و در این ۳ روز تمام مؤسسات دولتی و خصوصی در ترکیه در تعطیلات هستند.

در طول تعطیلات عید فطر، جوان ترها از خویشاوندان و دوستان بازدید می کنند و دستان بزرگ از خود را می بوسند. تعطیلی عید فطر در ترکیه یکی از تعطیلات خاص از لحاظ همبستگی اجتماعی می باشد.

عید قربان در ترکیه

عید قربان یکی از اعیاد مهم مسلمانان در جهان می باشند. مسلمانان با قربانی کردن حیواناتی مانند گوسفند، بز و گاو در مراسم عید قربان شرکت می کنند و وظایف مذهبی خود را به جا می آورند. در طول تعطیلی عید قربان نیز به مانند عید فطر جوان تر و کوچک ترها به دیدن اعضای خانواده و بزرگ ترها می روند.

سایر اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه

۱ می روز کارگر

اول می در ترکیه و همچنین در سراسر جهان به نام روز کارگر در نظر گرفته شده است، و مردم نه تنها در ترکیه بلکه در جای جای جهان روز کارگر را جشن می گیرند. به خصوص کارگران و اتحادیه های کارگری در روز اول ماه روز کارگر مراسم های ویژه ای را تدارک دیده و جشن می گیرند . این روز در ترکیه از سال ۲۰۰۹ تعطیل اعلام شده است.

 

۱۵ تموز روز دموکراسی و آزادی در ترکیه

در تاریخ ۱۵ تموز سال ۲۰۱۶ سازمان تروریستی فتح الله گولن به همراه دولت های خارجی درصدد کودتا در ترکیه و ساقط کردن ریاست جمهوری ترکیه انجام داد که با تلاش و اراده ملت ناکام گردید. برای گرامیداشت اراده و شهدای ملت این روز را به نام روز دمکراسی و آزادی نام گذاری کردند.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 از 24 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!