whatsapp
الو اپلای
اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  2 اردیبهشت 1401

تعداد نظرات :  0

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه

در صورتی که در فکر اقامت در ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه می باشید لازم است تا در خصوص تقویم رسمی این کشور نیز اطلاعات داشته باشید. زیرا علاوه بر اقامت، جهت کار در ترکیه و یا تحصیل در ترکیه نیز به تقویم رسمی ترکیه احتیاج خواهید داشت.شما نیاز دارید بدانید که فرزندانتان در چه تاریخی آغاز به تحصیل می کنند و یا چه تاریخی تعطیلات تابستانی شروع خواهد شد. همچنین در صورتی که شما در ترکیه شاغل باشید نیز باید از تعطیلات و مناسبت های رسمی این کشور اطلاعات کافی داشته باشید.

به مانند ایران می توان گفت که اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه را بیشتر از همه چیز اعیاد ملی و مذهبی تشکیل می دهند. در این کشور ۴ نوع تعطیل ملی و ۲ نوع تعطیل مذهبی داریم.  که در مجموع ۶ مورد اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می باشد. تعطیلات ملی ترکیه نشان از یک گام مهم در راستای مدرنیته کردن جامعه ترکیه با شروع برقراری دولت جمهوری ترکیه داشته است که آتاتورک آن را بنیانگذاری کرد.

این در حالی است که تعطیلات مذهبی نشان دهنده روزهای معنی دار و مقدس اسلام می باشد یعنی در واقع می توان گفت مراسم مذهبی را نمایان می سازد. ترکیه را می توان از کشورهایی دانست که به مناسبت های مذهبی بسیار اهمیت می دهد.  البته در این میان نیز برخی از روزهای خاصی به مانند روز بین المللی زنان یعنی روز 8 مارس و روز پزشک یعنی 14 مارس با ابتکار سازمان های غیر دولتی  در سرتاسر ترکیه جشن گرفته می شوند. البته ما در این مقاله سعی کردیم تا مناسبت های مهم، از جمله تعطیلات ملی و مذهبی که در ترکیه، جشن گرفته می شوند را بررسی کنیم.

 

جشن های ترکیه

 

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه/تعطیلات ملی ترکیه

از اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می توان تعطیلات ملی، را که یکی از گام های مهم نشان دهنده استقرار جمهوری مدرن ترکیه می باشد، ذکر کرد. در این روز نهادهای دولتی، بانک ها، شرکت های خصوصی و موسسات آموزشی در کلیه ی نقاط ترکیه تعطیل می باشند. مردم ترکیه به اعیاد ملی خیلی اهمیت می دهند و در هر جا باشند آن را جشن می گیرند.

در تعطیلات ملی ترکیه اعضای مجلس ملی ترکیه، نمایندگان و اعضای احزاب سیاسی، نیروهای ارتش، سیاستمداران و مردم به زیارت  آرامگاه آتاتورک در آنکارا می روند که بنیانگذار ترکیه نوین می باشد و به او ادای احترام می کنند. در این روزها  جشن های مختلفی در کلیه ی مدارس ترکیه برگزار می شود. مهمانی ها و جشن و پایکوبی در شهرها و روستاها پابرجاست.  به خصوص که دولت و سازمان ها نیز موظف هستند به صورت سازمان یافته ای مراسم هایی را برای جشن و سرگرمی مردم ترتیب دهند. در بیشتر موارد این جشن ها از سمت شهرداری ها به صورت منسجم انجام می گیرد.

 

اعیاد ترکیه ای

 

۲۳ نیسان روز ملی کودک و نوجوان در ترکیه

مجلس بزرگ ملی ترکیه، تقریبا در ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ تاسیس شد. استقرار جمهوری ترکیه را به عنوان نقطه ی عطف در تاریخ ترکیه به حساب می آورند. آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه و ترکیه نوین این جمهوری را هدیه ای به کودکان سرزمینش اعلام کرد.

آتاتورک اهمیت بسیاری برای کودکان قایل بود و آنها را آینده سازان ترکیه نام نهاد. ۲۳ نیسان که به روز  ملی کودک و نوجوان در ترکیه معروف می باشد از طرف حکومت و سازمان ها جشن های مفصلی برای گرامیداشت این روز برگزار می گردد. در طول این هفته فعالیت های زیادی برای کودکان در نظر گرفته می شود. لازم به ذکر است که در نظر داشته باشید 23 نیسان تنها تعطیلات اختصاص یافته به کودکان در جهان می باشد. که در ترکیه نیز به آن اهمیت ویژه ای داده می شود.

روز ملی ورزش در ترکیه

۱۹ مایس روز ملی ورزش و جوانان در ترکیه

در ۱۹ ماییس ۱۹۱۹ مصطفی کمال، افسر ارتش امپراطوری عثمانی، از استانبول به سامسون نقل مکان کرد. مصطفی کمال که به عنوان سرباز امپراطوری عثمانی به سامسون رفته بود، مبارزه ملی در آناتولی را از سامسون آغاز کرد و مردم را برای شکست دادن سربازان خارجی در کشور هدایت کرد.

به عبارت دیگر، ترکیه در این روز، اولین گام را برای آزادی و استقلال را با کمک آتاتورک برداشت. به همین علت، در ۱۹ ماییس در سراسر کشور و با یاد و گرامیداشت آتاتورک و تجلیل از سازماندهی فعالیت های گوناگون او مراسم ها و جشن های مختلفی را در زمینه جوانان و ورزش که دو موضوع کنار هم هستند، برگزار می گردد. و سراسر کشور به جشن و پایکوبی می پردازد.

روز پیروزی در ترکیه

30 آگوست روز پیروزی در ترکیه

در 30 آگوست ۱۹۲۲، ترکیه توانست حمله دشمنان به خاکش را از میان بردارد و به کلی آنها را از سرزمینش بیرون کند. افراد زیادی در را دفاع از سرزمینشان شهید شدند و در نهایت با فداکاری و از جان گذشتگی های بسیار فرمانده کل جنگ مصطفی کمال آتاتورک، نتیجه جنگ و به دست آوردن استقلال ترکیه را اعلام نمود.

۳۰ آگوست روز پیروزی در ترکیه نام گرفته است و نه تنها در ترکیه بلکه در منطقه آناتولی نیز اهمیت ویژه ای را به خود اختصاص داده است. روزی که خاک ترکیه از دشمن پاک شد و توانست استقلال و جمهوری را برای ترکیه به ارمغان بیاورد. در این روز که یکی از جشن های مهم در ترکیه می باشد ملت شروع به جشن و پایکوبی می کنند. و یاد شهیدان خود را گرامی می دارند.

29 اکیم (اکتبر) روز جمهوری در ترکیه

درباره ترکیه باید بدانید که جمهوری ترکیه در ۲۹ اکیم سال ۱۹۲۳ تاسیس شد. در تاریخ ۱۹ ماییس آتاتورک به سامسون رفته بود. تا تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۲۲ کم کم اشغالگران خاک ترکیه را ترک کردند و زمینه را برای پیروزی و استقلال  ترکیه فراهم کردند که در نتیجه در روز ۲۹ اکیم در ترکیه امپراطوری عثمانی بعد از ۶۰۰ سال حکومت به پایان رسید.

و مصطفی آتاتورک در حالی خود را کنار کشید و به جای امپراطوری اعلام جمهوریت نمود که می توانست به عنوان پادشاه خود را معرفی کند ولیکن وی ترجیح داد در تاریخ و در قلب مردم ترکیه ماندگار شود به همین دلیل اولین کاری که کرد مجلس تشکیل داد و از مردم خواست برای انتخاب سرنوشت خود و کشورشان به پای صندوق های رای بیایند. بعد از پایان رای گیری اولین رئیس جمهوری ترکیه با رای اکثریت مردم ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک اعلام شد.و نقطه عطفی درتاریخ دمکراسی ترکیه شد. این روز برای شهروندان ترکیه بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل کلیه ترک ها چه در داخل خاک ترکیه و چه در خارج از ترکیه آن را جشن می گیرند.

اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه/تعطیلات مذهبی ترکیه

از اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه می توان به تعطیلات مذهبی در ترکیه اشاره کرد. ترکیه کشوری سکولار با مردمی مذهبی می باشد. مردم ترکیه را می توان میراث دار بزرگترین حکومت اسلامی در میان تاریخ دانست. حکومتی مسلمان با اکثریتی سنی مذهب که اهمیت زیادی را به دین خود قایل هستند. در نظر بگیرید حکومت عثمانی که زمانی بر نقاط مختلف دنیا حکومت می کرد طلایه دار حکومت اسلامی در طول تاریخ بوده است. اسلامیت در بین مردم این کشور بسیار پراهمیت می باشد به همین دلیل مردم مسلمان ترکیه اعیاد مسلمانان را جشن می گیرند و برایشان از اهمیت بی نظیری برخوردار است.

عید فطر در ترکیه

یکی از الزامات اسلام، روزه گرفتن در ماه رمضان می باشد . در این ماه مسلمانان از اذان صبح تا اذان شب نمی توانند هیچ گونه مواد غذایی و نوشیدنی بخورند. تنها مسلمانان در ماه رمضان می توانند فاصله بین نماز شب و نماز صبح را بخورند و بیاشامند که برای تقریبا 8 ساعت خوردن غذا و نوشیدنی بلامانع می باشد. در پایان ۳۰ روز، عبادت روزه داری تمام می شود  و تعطیلات ماه رمضان شروع می شود. تعطیلات عید فطر در ترکیه 2 هفته می باشد ولیکن برای بانک ها و برخی مراکز این تعطیلات 3 روز هست و در این ۳ روز تمام مؤسسات دولتی و خصوصی در ترکیه در تعطیلات هستند. اما مراکز آموزشی 2 هفته تعطیل می باشند.

در طول تعطیلات عید فطر، جوان ترها از خویشاوندان و دوستان بازدید می کنند و دستان بزرگ تر از خود را به نشانه احترام و ادب می بوسند. تعطیلی عید فطر در ترکیه یکی از تعطیلات خاص از لحاظ همبستگی اجتماعی می باشد. می توان گفت مهم ترین تعطیل مذهبی در ترکیه تعطیلات عید فطر می باشد.

عید قربان در ترکیه

عید قربان یکی از اعیاد مهم مسلمانان در جهان می باشند. مسلمانان با قربانی کردن حیواناتی مانند گوسفند، بز و گاو در مراسم عید قربان شرکت می کنند و وظایف مذهبی خود را به جا می آورند. در طول تعطیلی عید قربان نیز به مانند عید فطر جوان تر و کوچک ترها به دیدن اعضای خانواده و بزرگ ترها می روند. و این مناسبت را جشن می گیرند.

سایر اعیاد و تعطیلات رسمی ترکیه

۱ می روز کارگر

اول می در ترکیه و همچنین در سراسر جهان به نام روز کارگر در نظر گرفته شده است، و مردم نه تنها در ترکیه بلکه در جای جای جهان روز کارگر را جشن می گیرند. به خصوص کارگران و اتحادیه های کارگری در روز اول ماه روز کارگر مراسم های ویژه ای را تدارک دیده و جشن می گیرند . این روز در ترکیه از سال ۲۰۰۹ تعطیل اعلام شده است. و در این روز سندیکاهای کارگری بیانیه های مختلفی را برای به دست آوردن اهداف خود منتشر می کنند.

۱۵ تموز روز دموکراسی و آزادی در ترکیه

در تاریخ ۱۵ تموز سال ۲۰۱۶ سازمان تروریستی فتح الله گولن به همراه دولت های خارجی درصدد کودتا در ترکیه و ساقط کردن ریاست جمهوری ترکیه انجام داد که با تلاش و اراده ملت ناکام گردید. برای گرامیداشت اراده و شهدای ملت این روز را به نام روز دمکراسی و آزادی نام گذاری کردند. ترکیه سال های شاهد کودتای ارتش برای قبضه کردن حکومت بوده است که عموما بعد از روی کار آمدن دولت اردوغان پاکسازی های سیاسی زیادی در ارتش و دستگاه های دولتی این کشور به انجام رسید. در این روز مردم ترکیه بیرون آمدند و اجازه ندادند که دموکراسی در این کشور پایان یابد. این روز را به نام روز دفاع از دموکراسی در ترکیه جشن می گیرند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 36 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .