whatsapp
الو اپلای
اداره نفوس ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  26 مهر 1401

تعداد نظرات :  2

اداره نفوس ترکیه

اگر به ترکیه مهاجرت می‌کنید ممکن است برای کارهای اقامت، تمدید اقامت، افتتاح حساب، ثبت ازدواج و مانند آن به ارائه برگه نفوس نیاز داشته باشید و برای این کار باید به ادارات نفوس مراجعه کنید. بنابراین اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید با اداره نفوس و اموراتی که به این اداره مربوط است آشنا باشید.

معرفی اداره نفوس ترکیه

ثبت آدرس محل زندگی یکی از موارد مهم برای زندگی در این کشور است . اداره نفوس ترکیه در سال 1881شکل گرفت و اولین سرشماری ترکیه در سال 1927 انجام شد . از سال 1934 با قانون نام‌خانوادگی ، هر خانواده با نام مشخص در اداره نفوس شناخته شد و القاب و نام‌های مستعار لغو گردید . از سال 2002 که قانون خدمات جمعیتی لازم‌الاجرا شد ، نیز حوزه کاری اداره نفوس گسترده‌تر گردید و خدمات بیشتری را ارائه داد . اداره نفوس در ترکیه در حقیقت معادل اداره ثبت احوال در ایران البته با حوزه خدمات بیشتر و گسترده‌تر است . کلیه افراد ساکن در خاک ترکیه اعم از شهروندان ترک و خارجی‌های مقیم ترکیه ملزم به ثبت آدرس اقامتی خود در اداره نفوس هستند . بدیهی است که انجام کلیه امور خدماتی شامل امور اداری، بانکی، بیمه‌ای و شغلی منوط به داشتن آدرس ثبتی می‌باشد .

خارجی‌هایی که درخواست اقامت ترکیه را داشته باشند ، نیز باید بعد از خرید یا اجاره خانه در ترکیه  نسبت به ثبت‌ آدرس در اداره نفوس منطقه خود اقدام کنند . در صورتیکه آدرس محل سکونت برای خارجی‌ها ثبت نشده باشد دریافت اقامت نیز امکانپذیر نیست . اداره نفوس ترکیه ، زیر مجموعه فرمانداری کل ترکیه می باشد و به طور معمول ، در هر منطقه‌ای و در هر شهری وجود دارد .

اداره نفوس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

 

اداره نفوس ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

اداره نفوس در کشور ترکیه خدماتی متفاوتی ارائه می دهد که به شرح زیر می باشد :

تمدید اقامت : یکی از مهم ترین خدمات ارائه شده توسط اداره نفوس تمدید اقامت می باشد . کسانی که هر نوعی از اقامت ترکیه را دارند ، لازم است که سالی یکبار، به این اداره مراجعه کنند و با ارائه‌ی قبض آب یا قبض برق محل سکونت خود ، برگه اقامت دریافت نمایند. هدف از این کار، اثبات سکونت در شهر مورد نظر است . اگر برای تحصیل در ترکیه به این کشور مراجعه کرده‌اید یا مجوز اقامت را از کنسولگری ترکیه در ایران دریافت کرده‌اید ، یا اینکه بعد از ورود به ترکیه، نسبت به دریافت کارت اقامت، اقدام کرده‌اید ، نیاز دارید که بعد از حداکثر 20 روز، برای ثبت آدرس در اداره نفوس ترکیه ، اقدام نمایید . و بعد از ثبت آدرس ، برگه‌ای موسوم به برگه اقامتگاه به شما ارائه می‌شود . برای تغییر آدرس در ترکیه نیز، به همین منوال ، لازم است به اداره نفوس مراجعه کنید .

2. ثبت ازدواج اتباع خارجی

اداره نفوس کشور ترکیه به عنوان ارگان ذی ربط مسئول ثبت ازدواج افراد است. شما می‌توانید با مراجعه به این اداره، ازدواج خود را در سیستم بین المللی ازدواج به ثبت برسانید.

3. دریافت گواهینامه رانندگی ترکی

یکی دیگر از وظایف اداره نفوس کشور ترکیه صدور گواهینامه راهنمایی رانندگی است. اگر گواهینامه شما به زبان فارسی است و می‌خواهید نسخه ترکی آن را بگیرید، می‌توانید با مراجعه به این اداره آن را دریافت کنید.

اتباع خارجی تا 6 ماه از زمان ورود با گواهینامه صادر شده از کشور خود می توانند در ترکیه رانندگی کنند اما پس از اتمام این مدت گواهینامه خود را باید به گواهینامه ترکیه تغییر دهند. فرد خارجی برای رانندگی با گواهینامه معتبر کشور خود باید یک نسخه ترجمه شده و تایید شده از گواهینامه خود را از نوتر دریافت کند.

در صورتی که گواهینامه صادره از کشور خود را دارید و می خواهید گواهینامه رانندگی ترکیه را دریافت کنید نیازی نیست که در آزمون رانندگی شرکت کنید. به جای آن می توانید با مراجعه به سایت اداره نفوس و شهروندی ترکیه راندوو گرفته و در روز تعیین شده با ارائه مدارک لازمی که توسط این اداره اعلام گردیده امور مربوط به دریافت گواهینامه ترک را انجام دهید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

• ترجمه و نوتر پاسپورت
• مجوز اقامت تایید شده در نوتر
• گواهی دنکلیک مدرک تحصیلی و تایید شده در نوتر
• گواهی عدم سوء پیشینه
• 6 قطعه عکس
• گواهی سلامت
• شماره ملی ترک یا کیملیک نوماراسی

4. افتتاح حساب بانکی

اتباع خارجی با دارا بودن کارت کیملیک می توانند در ترکیه برای خود حساب بانکی باز کنند. مدرک دیگری که برای باز کردن حساب در ترکیه از شما درخواست می‌شود برگه نفوس است که باید از اداره نفوس دریافت کنید.

برای باز کردن حساب بانکی ابتدا باید با در دست داشتن اجاره نامه خانه یا سند مالکیت خانه و همچنین به همراه داشتن اصل و کپی پاسپورت به اداره نفوس مراجعه کنید و آدرس محل سکونت خود را ثبت نمایید. این ثبت آدرس حدود 24 ساعت بعد در سیستم بانکی و کلیه ادارات دولتی سراسر ترکیه قابل مشاهده است.

افتتاح حساب بانکی

تمدید اقامت در اداره نفوس ترکیه

افراد خارجی که از کنسولگری محل اقامت خود مجوز اقامت و یا دانشجویی دریافت کرده اند از تاریخ ورود به ترکیه و افرادی که در ترکیه اقدام به دریافت مجوز اقامت و دانشجویی نموده اند حداکثر 20 روز پس از دریافت مجوز باید با مراجعه به اداره نفوس ترکیه آدرس محل اقامت و اطلاعات شخصي خود را در سیستم ثبت کرده و هر ساله برای تمدید مجوز اقامت خود به این اداره مراجعه کنند.

هر منطقه یک اداره نفوس دارد که با مراجعه به آن برگه‌ای مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید به شما داده می‌شود. به این برگه، برگه اقامتگاه گفته می‌شود. این برگه را می‌توانید با ارائه اجاره خانه یا قبض گاز، برق و یا آب دریافت کنید.

ثبت ازدواج در ترکیه از طریق اداره نفوس

ثبت ازدواج در ترکیه از طریق اداره نفوس

استانبول که با جذابیت تاریخی و فرهنگی خود برجسته است ، در سالهای اخیر به یکی از مقاصد مورد علاقه برای برگزاری کنگره و توریسم سلامت و همچنین توریسم ازدواج تبدیل شده است. طبق آمار ترکیه، سال گذشته 600 هزار و 138 زوج خارجی در ترکیه ازدواج خود را به ثبت رسانده اند. بیش از 15 درصد از ازدواج های ثبت شده در ترکیه در شهر استانبول صورت گرفته است و اکثر زوج هایی که در ترکیه ازدواج کرده اند از کشورهای عربی، هند، ایران، روسیه، آذربایجان و اروپا بوده اند.

استانبول در میان شهرهای جهان که بیشترین ازدواج در آن صورت گرفته قرار دارد. ثبت ازدواج در ترکیه از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند بستر مناسبی برای اخذ ویزای پیوستن به همسر و مهاجرت به اروپا و آمریکا باشد. زوج هایی که به هر دلیل یکی یا هر دو آنها نمی توانند برای ثبت ازدواجشان در ایران حاضر شوند، و یا کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارند، سند ازدواج ایران را نمی پذیرد کشور ترکیه را به عنوان مقصد اول ثبت ازدواج بین المللی بر می گزینند.

در ترکیه، برای ازدواج اتباع خارجی چه با شهروند ترک و چه شهروند خارجی دیگر هیچ مانعی وجود ندارد. این کار توسط مقامات رسمی شهرداری انجام می شود. اتباع خارجی باید از کنسولگری کشور خود گواهی تجرد دریافت کنند. گواهی تجرد شامل اطلاعات هویتی فرد است و نشان می دهد که هیچ مانعی برای ازدواج افراد وجود ندارد و همچنین به عنوان برگه صلاحیت ازدواج پذیرفته می شود.

در صورت دریافت برگه تجرد از کنسولگری کشور مبدا در استانبول باید این برگه را در اداره استانداری این شهر و در صورت دریافت از آنکارا باید در وزارت امور خارجه به تایید برسانید. در صورتی که برگه تجرد را از کشور خود دریافت کرده اید باید در سفارت ترکیه آپوستیل شود.

پس از ثبت ازدواج ادارات نفوس می‌توانند علاوه بر عقدنامه رسمی، برگه موسوم به فرمول ب را نیز صادر کرده و به صورت چند زبانه به شما تحویل دهند. به این ترتیب ازدواج شما در تمامی کشورهایی که عضو کمیسیون بین المللی احوالات شخصیه باشند قابل مشاهده و استعلام است.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج در اداره نفوس ترکیه

– ترجمه و نوتر پاسپورت
– 5 قطعه عکس
– برگه سلامت
– برگه تجرد و برگه تولد(در ترکیه از کنسولگری کشور مبدا قابل دریافت است).

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 2 رای

 • Zahra khalo ahmadi

  1401-09-09 در 3:36 ب.ظ

  سلام بنده در آلمان زندگی میکنم میخواستم از سفارت ایران در اینجا برای دوقلوهایم شناسنامه وپاس بگیرم سفارت از من گواهی تولد بچه هارو خواست بچه هایم ۸سال پیش در ترکیه متولد شدند من بابت این موضوع به بیمارستان ترکیه اومدم از آلمان واین برگه را گرفتم الان که برگشتم آلمان سفارت به من گفته باید میرفتی اداره نفوس این را تایید می‌کرد. من الان چیکار کنم امکان نداره برام دوباره بیام آیا میشه از طریق پست یا کسی دیگه را جای خودم بفرستم با برگه هایی که از بیمارستان دارم بیاد اونجا انجام بده؟ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-14 در 3:15 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   بله به صورت وکالتی امکان انجامش هست. با واتس آپ 09124071406 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .