whatsapp

اقامت ترکیه برای شهروندان افغان

اقامت ترکیه برای شهروندان افغان
شیوا داداش زاده 25 نظر

اقامت ترکیه برای شهروندان افغان :  در کشور ترکیه شهروندان افغانی بسیاری زندگی می کنند. شرایط زندگی برای افغانها در ترکیه بسیار مناسب می باشد. شهروندان افغانی که از راه اخذ ویزا به ترکیه وارد شده اند، می توانند به دنبال کسب اقامت توریستی بروند.

ولی افغانیهایی که از راههای قاچاق وارد ترکیه شده اند و به دلیل جنگهای داخلی در کشورشان مجبور به ترک افغانستان شده اند و به سبب تهدید خطر جانی در کشور خود از راهای مختلف از وطنشان فرار کرده و به کشورهای دیگر وارد شده اند، پناهنده محسوب می گردند و برای اقامت ترکیه باید مجوز پناهندگی یا مجوز اقامت انسانی کسب نمایند.

در ترکیه برای اخذ پناهندگی وکلای ترکیه به کمک شهروندان افغان می آیند و می توانند درخواستهای پناهندگی آنها را به اداره کل مهاجرت ترکیه ارائه دهند.

 

دریافت ویزای ترکیه برای شهروندان افغانستان

 

ویزای ترکیه برای شهروندان افغانستان

شهروندان افغانستان که دارای گذرنامه ی عمومی هستند و اقامت بیش از سه ماه در ترکیه را برنامه ریزی کرده اند، باید قبل از آغاز سفر، شخصا به نمایندگی های ترکیه در افغانستان مراجعه نماید. با توجه به تاخیر در مراحل صدور ویزا، بهتر است حداقل یک ماه قبل از تاریخ سفر برنامه ریزی شده ، درخواست های ویزا داده شود.

متقاضیان باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را بر اساس هدف سفر به ترکیه ارائه نموده، پروسه ی درخواست ویزا از نمایندگی های ترکیه را طی نمایند.

با این حال ، باید دانست که به شهروندان خارجی ، از جمله شهروندان افغانستان ، ویزاهای کاملی برای ورود به ترکیه ارائه نمی شود. تصمیم نهایی و صلاحیت مجوز ورود به ترکیه با مقامات مرزی ترکیه می باشد.
از کلیه متقاضیان ویزا که مایل به بازدید از ترکیه هستند ، درخواست می شود که صاحب بیمه ی درمانی باشند که مدت زمان حضور آنها در ترکیه را پوشش دهد.

مدت زمانی که به اعتبار ویزا می توان در ترکیه حضور داشت ؛90 روز به ازای 6ماه می باشد به عبارتی در طی 180 روز نباید مدت حضور از 90 روز بیشتر باشد. این قانون در مورد شهروندان افغانستان نیز صدق می کند. در حقیقت ، در همه نوع درخواست ویزا ، ویزا با حداکثر 90 روز اقامت در نمایندگیهای خارجی ترکیه اعطا می شود و برای اتباع خارجی که می خواهند بیش از 90 روز در کشور ترکیه بمانند، این امکان وجود دارد که تمدید اقامت خود را با مراجعه به دبیرخانه های مهاجرت استان برای “اقامت کوتاه مدت” انجام دهند.

شهروندان افغانستان زیر 18 سال برای هر منظوری که به ترکیه می آیند، در پروسه ی اخذ ویزا باید رضایت هر دو والدینشان را داشته باشند. اگروالدین آنها جدا شده اند یا فوت یکی از آنها ابراز می شود، در صورت ارائه ی سندی که حضانت کودک را ثابت نماید، ویزای مربوط به قصد اقامت فرد صادر می گردد.

ویزای الکترونیکی ترکیه به چه معنی است؟

ویزای الکترونیکی جای ویزاهایی که قبلا هنگام عبور از مرز در ترکیه با مهر مالیاتی یا مهر ویزا داده می شد، را گرفته است. متقاضیان می توانند با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز از آدرس اینترنتی E-Visa و پرداخت با کارت اعتباری ، ویزاهای خود را بصورت الکترونیکی تهیه کنند.

پس از اتمام برنامه ویزای الکترونیکی با موفقیت ، ویزاهای الکترونیکی به آدرس پست الکترونیکی شخص ارسال می شوند. ثبت نام کنندگان موظف هستند ویزای الکترونیکی خود را چاپ کرده و آن را به شرکتهای هواپیمایی و گمرک نشان دهند و آن را تا پایان سفر حفظ کنند.

علاوه بر ویزای الکترونیکی، برای کسب هر نوع ویزای کار یا تحصیل، متقاضیان باید شخصا در نمایندگی های ترکیه در افغانستان حضور یابند.

ویزای کاری ترکیه برای شهروندان افغان

شهروندان افغانی ، برای کسب مجوزهای کاری لازم برای کار در ترکیه ،ملزم به مراجعه به نمایندگی های ترکیه در افغانستان هستند. شهروندان افغانستان به موازات ارائه ی درخواست به این نمایندگی ها باید درخواست خود را همزمان به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه نیز ارائه دهند.

درخواستهای اجازه کار شهروندان خارجی ،توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی پاسخ مثبت یا منفی دریافت می نمایند. مجوزهای کاری در عین حال،جایگزین مجوز اقامت نیز می شوند. به همین دلیل ، ازشهروندان افغانی که موفق به کسب مجوز کار شده اند، هزینه ویزای ورودی ، هزینه صدور گواهینامه کار و هزینه اقامت نیز اخذ می شود.

کارت اجازه کار صادر شده توسط نمایندگی های خارجی ترکیه به عنوان جایگزین اجازه اقامت در ترکیه و با هدف ورود، به مدت حداکثر 90 روز صادر می شود.

پس از یک دوره اجازه کار قانونی یک ساله ، اجازه کار فعلی را می توان به مدت دو سال تمدید کرد به شرط آنکه در همان محل کار و همان شغل باشد.

در پایان کل دوره کار حقوقی سه ساله ، اجازه کار فعلی را می توان برای سه سال دیگر تمدید کرد ، مشروط بر اینکه در همان حرفه و با کارفرمای مورد نظر خود کار کنند. شهروندان افغانی که به طور قانونی و بدون وقفه به مدت حداقل هشت سال، در ترکیه کار کرده اند، می توانند برای کسب اجازه کار نامحدود اقدام نمایند.

شرایط دریافت اقامت ترکیه برای افغانی ها

مجوز اقامت ترکیه برای شهروندان افغان

اتباع خارجی در ترکیه ، با عناوین اجازه ی اقامت کوتاه مدت،اجازه ی اقامت خانواده ، مجوز اقامت دانشجویی ، اجازه اقامت طولانی مدت، پناهندگی و اقامت بشردوستانه قربانیان قاچاق انسان، می توانند اقامت کند. بدین ترتیب اقامت از طریق ازدواج برای افغانها امکان پذیر می باشد.

شهروندان افغانستانی که دارای اجازه اقامت معتبر هستند، می توانند از مرز ترکیه بدون ویزا عبور کنند.اجازه ی کار شهروندان افغانستان در ترکیه یا گواهی معافیت کار آنها، به عنوان اجازه اقامت در نظر گرفته می شود.
کسانی که تمایل دارند بیش از نود روز در ترکیه بمانند، باید مجوز اقامت کسب نمایند. درخواست اجازه اقامت از نمایندگی های ترکیه در افغانستان انجام می شود.

شهروندان افغانستان پس از گذشت شصت روز قبل از پایان مجوز اقامت ، باید درخواست تمدید اجازه اقامت دهند. قبل از انقضاء اجازه اقامت ، درخواست تمدید باید در هر صورت انجام شود.

کسب شهروندی ترکیه برای شهروندان افغان

شهروند یک کشور خارجی که مایل به اخذ تابعیت ترکیه است می تواند با تصمیم مقام ذیصلاح تابعیت ترکیه را بدست آورد ، در صورتی که کشور وی تابعیت دوگانه ی او را بپذیرد و شرایط مندرج در قانون شهروندی ترکیه را رعایت نماید.

شرایط کسب تابعیت ترکیه برای شهروندان افغانی

الف) کسانی که مطابق قانون ملی خودشان بی تابعیت محسوب می شوند و مطابق قوانین ترکیه عاقل و صاحب قدرت تشخیص می باشند.
ب) از تاریخ درخواست برای اقامت ، پنج سال بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده باشند.
ج) رفتاری که نشان دهد وی تصمیم گرفته در ترکیه مستقر شود (یک یا چند شرط زیر برای اثبات اینکه وی تصمیم به اقامت در ترکیه گرفته است) ، انجام دهد:

خرید ملک در ترکیه ، ایجاد محل کار در ترکیه ،ایجاد تجارت در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، انتقال یک مرکز تجاری به ترکیه، اخذمجوز کار برای کاردر یک محل کار در ترکیه، ازدواج با یک شهروند ترکیه، تقاضای شهروندی به شکل خانوادگی، نسبت فامیلی با پدر ، برادر یا فرزندانی که قبلا تابعیت ترکیه را کسب کرده است ، تحصیلات خود را در ترکیه به پایان رسانده باشد.

با توجه به موارد ذکر شده، افتتاح حساب برای افغانها یکی از راههایی است که با سپرده گذاری مبلغ ۵۰۰ هزار دلار می توانند تابعیت ترکیه را کسب نمایند. خرید ملک برای افغانها روش دیگری برای کسب تابعیت ترکیه می باشد.

چ) نداشتن بیماری خطرناک
د) داشتن احساس مسئولیت در جامعه ، دارای اخلاق خوب و قابل اعتماد
ه) آگاهی کافی از زبان ترکی
ف) داشتن درآمد یا حرفه ای برای زندگی خود در ترکیه ،
ز) از نظر امنیت ملی و نظم عمومی مانعی وجود نداشته باشد.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 از 185 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

25

نظرها

 1. ساشا ساشایی 2022-01-02 در 8:13 ب.ظ

  سلام من بصورت قاچاقی اومدم ترکیه و هیچ مدرکی همراهم نیست میترسم برم پیش پلیس منو دیپورت کنه یا منو در کمپ نگهداری کنه دسترسی به اقوام خود و به مدارکم تو افغانستان هم ندارم چیکار باید بکنم ؟؟؟؟؟؟

 2. سلام من کارت شناسایی دارم میشه با همون کارم راه بیوفته برای سفر به ترکیه پاسپورت ندارم من

 3. Abdulsatar Rahimi 2021-09-18 در 2:04 ب.ظ

  سلام من قبلا در ترکیه محصل بودم وحالا در افغانستان می‌باشم من اقامت کارت ۴ ماهه دارم که تاریخ آن گذشته و دوباره تمدید ننموده ام آیا امکان دارد دوباره تمدید شود و چطور و هزینه آن چقدر خواهد بود ممنون

  • شیوا داداش زاده 2021-09-19 در 11:18 ق.ظ

   سلام
   در حال حاضر اگر دانشجو باشید می تونید اقدام به تمدید کنید.

 4. سلام من امان الله مرادی هستم از افغانستان از شهر کابل به شما پیوستم و میخواهم که از شما درخواست کمک نماییم

 5. سلام خدیجه هستم عضو نیروی ارتش افغانستان میخواهم یک سفر سیاحتی در کشور دوست ترکیه داشته باشم باید چطور اقدام کنم

  • شیوا داداش زاده 2021-07-11 در 6:20 ب.ظ

   با سلام و درود
   متاسفانه برای اتباع افغان در حال حاضر ویزا صادر نمیشود.

 6. با عرض سلام و خسته نباشید
  احمد عاشوریم ۱۹ سالم
  توی ایران زندگی میکنیم پاسپورت داریم ۱۶ ساله
  ورزشکارم مقام کشوری و استانی دارم
  مربی گری ورزش نینجا رنجرم دارم
  امسالم دوازدهم تموم کردم
  برای ویزا گرفتن ترکیه باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم کمکم کنید سپاسگزارم🌹🙏

  • شیوا داداش زاده 2021-06-26 در 5:09 ب.ظ

   سلام
   از سفارت ترکیه در ایران باید اقدام کنید
   حتما باید دعوت نامه داشته باشید.

 7. سلام وقت بخیر
  ویزای اقامتی ۱ساله ایران رو دارم با این میتونم درخواست ویزه ترکیه بدم؟
  هزینه ویزا و و…چقدر میشه ؟
  ممنون میشم راهنمایی ب

  • شیوا داداش زاده 2021-05-02 در 2:48 ب.ظ

   سلام
   با کارت اقامت ایران و پاسپورت برای اتباع افغانستان البته به شرط داشتن دعوت نامه امکان درخواست ویزا وجود دارد.

 8. سلام وقت بخیر
  ویزای اقامتی ۱ساله ایران رو دارم با این میتونم درخواست ویزه ترکیه بدم؟
  هزینه ویزا و و…چقدر میشه ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • شیوا داداش زاده 2021-05-02 در 3:35 ب.ظ

   سلام
   باید کارت اقامت ایران را داشته باشید به همراه پاسپورتتون، همچنین یک نفر رو داشته باشید در ترکیه که برای شما دعوت نامه ارسال کند.

 9. عبدالصبور 2021-02-23 در 7:15 ق.ظ

  تشکر از معلومات تان همی ویزه الکترونیکی چه قسم ویزه هست معلومات بدهید می توانم همرای از ای سفر به ترکیه نمایم

  • شیوا داداش زاده 2021-02-27 در 10:48 ق.ظ

   سلام
   از سایت سفارت ترکیه برای درخواست ویزای الکترونیکی می توانید اقدام کنید توضیحاتش در مقاله آورده شده است.

 10. مشاوره نیاز دارم

  • شیوا داداش زاده 2021-02-14 در 4:12 ب.ظ

   ؟متوجه منظورتون نشدم

   • حمیدالله صاقی 2021-06-05 در 2:59 ب.ظ

    سلام وقت بخیر به از کشوری افغانستان هستم دو دختر دارم میخواهم که هماری فامیل خود به کشوری ترکیه بیایم

   • شیوا داداش زاده 2021-06-10 در 9:58 ق.ظ

    سلام
    دقیقا متوجه سوالتون نشدم


error: Alert: Content is protected !!

برای تماس کلیک کنید