whatsapp
الو اپلای
آداب و رسوم کشور ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  22 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

آداب و رسوم ترکیه که باید بدانید

آداب و رسوم ترکیه برای بسیاری که قصد اقامت خانوادگی در ترکیه یا خرید خانه در ترکیه  یا اخذ اقامت ترکیه را دارند دانستنش ضروری می باشد.

ترکیه کشوری با یک جغرافیای وسیع و فرهنگ متنوع می باشد. فرهنگ ترکی، که از فرهنگ آسیای مرکزی به فرهنگ آناتولی منتقل شده و سپس با فرهنگ اسلامی ترکیب شده و در این ترکیب فرهنگ بسیار غنی را که شامل ترکیبی از سنت ها، آداب و رسوم می باشد به وجود آورده است.

آداب و رسوم ترکیه بسیار متنوع و مختلف می باشد که ممکن است در نظر یک شهروند غیر ترک عجیب و غریب به نظر بیاید اما ترک ها آن ها را به طور مستمر جذاب می دانند در حالی که خارجی ها را به تعجب وا می دارد.

اگر چه بسیاری از این سنتها در حال حاضر تنها در شهرهای کوچک یافت می شوند. در این مقاله سعی شده است تا شما را با برخی از این آداب و رسوم ترکیه آشنا کنیم.

آداب ازدواج در ترکیه

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

این سنت اگر چه بسیار قدیمی می باشد ولیکن هنوز هم در برخی از مکان های ترکیه می توان آن را مشاهده کرد. از آن به عنوان اولین گام در خصوص ازدواج دختران در برخی از مناطق ترکیه نام برده اند. در این مناطق خانواده هایی که دختر مجرد و به اصطلاح عامیانه دم بخت در خانه دارند بطری هایی را در پنجره ی بیرونی خانه قرار می دهند تا به افراد دیگر نشان دهند که در خانه آنها دختر مجرد حضور دارد.

از این بین پسری که خواهان ازدواج با این دختر خانم باشد شیشه و یا بطری را مورد هدف قرار می دهد و تلاش می کند که آن را بشکند. بعد از شکستن شیشه با توجه به سنت ها بزرگان فامیل را جمع می کند و به خواستگاری می فرستد. اگر جواب دختر خانم و خانواده دختر مثبت باشد مراسم بله برون و سپس عروسی انجام می پذیرد.

آداب و رسوم سنتی ترکیه در مورد ازدواج

سنت های عروسی در ترکیه

بسیاری از این آداب و رسوم سنتی بیش از تمام موارد در عروسی ها و مراسم های شادی خود را نشان می دهد. در ترکیه به ازدواج دو نفر جوان که عاشق یکدیگر هستند بسیار اهمیت داده می شود.

جوانان ترجیح می دهند این عروسی را با سنت های دیرینه خود برگزار نمایند و دیگران را نیز در شادی های خود سهیم نمایند. البته این مورد خیلی مهم است که وسط دو عید نمی توان عروسی برگزار کرد. مثلا در تعطیلات مذهبی به مانند عید قربان یا عید فطر در ترکیه عروسی برگزار نمی گردد.

همچنین در یکی از این سنت ها قبل از شروع مراسم عروسی داماد به هیچ عنوان نباید عروس را با لباس عروسی ببیند زیرا ترک ها اعتقاد دارند که دیدن عروس در لباس عروسی قبل از مراسم شگون ندارد.

به کمر عروس زمانی که از خانه پدرش به مقصد خانه خودش بیرون می آید یک روبان قرمز می بندند و گره می زنند البته شخصی که گره میزند باید مجرد و مذکر باشد و قبل از گره زدن چند بار باید از زیر پای عروس این روبان قرمز را رد کنند. یا مثلا دامادی که برای بردن عروس خود آمده است در را باز نمی کنند و صد البته که نمی تواند عروس را ببیند و برای دیدن و بردن عروس خود از او انعام می گیرند.

آداب و رسوم ترکیه ای ها در اعیاد

آداب و رسوم اعیاد در ترکیه

اعیاد بسیاری در ترکیه وجود دارد که از بین آنها برخی اعیاد ملی و برخی اعیاد مذهبی به شمار می روند اما دو عید مذهبی بسیار مهم در ترکیه وجود دارد عید فطر و عید قربان که مردم ترکیه به آنها اهمیت بسیار زیادی می دهند. در این اعیاد که جشن های بسیاری در سراسر ترکیه برگزار می گردد مردم با هم متحد می شوند و احساسات وحدت ملی و همبستگی را تجربه می کنند.

از آداب رسوم ترکیه در اعیاد می توان به پوشیدن لباس های نو و خوردن شیرنی و در کنار آنها دیدار از اعضای خانواده، بزرگان فامیل و خویشاوندان اشاره کرد. در این اعیاد جوانتر ها و کوچکترها باید به دیدار بزرگترها بروند و به ادای احترام دست آنها را می بوسند. مردم خوشحال هستند و در همه جا جشن و پایکوبی به راه است.

رسومات تولد فرزندان در ترکیه

سنت های تولد کودک در ترکیه

پس از به سر گذاشتن تمام سختی های مربوط به ازدواج آدب و رسوم دیگری در انتظار زوج ها در ترکیه می باشد و آن این مورد است که زوجین هر چه زودتر صاحب فرزند شوند. در این بین اصرار خانواده ها برای بچه دار شدن بسیار زیاد است. مثلا دایما عنوان می کنند که هر چه زودتر ما را صاحب نوه کنید، خانه ای که کودک نداشته باشد خانه نیست، شادی خانه داشتن کودک است و چیزهایی مثل این مورد. در شهرها و خانواده های سنتی در ترکیه اسم کودک تازه به دنیا آمده را یا اسم پدربزرگ و مادربزرگ و یا یکی از بزرگان خانواده می گذارند.

هنگامی که برای نوزاد نامی برگزیده می شود، یک دعایی در یک گوش و توسط پدربزرگ یا بزرگ فامیل خوانده می شود و نام کودک با صدای بلند ۳ بار ذکر می گردد. برای جلوگیری از رسیدن انرژی های منفی به کودک از سمت اطرافیان و یا همان دور شدن از چشم بد یک چشم نظر به یقه لباس کودک آویزان می کنند و این مهره یا همان چشم نظر هرگز از لباس کودک برداشته نمی شود. علاوه بر این نوزاد تا رسیدن به ۴۰ روزگی فقط در کنار اعضای خانواده خود می باشد و به غریبه ها نشان داده نمی شود.

همان طور که ملاحظه می کنید جامعه ترکیه پر است از آداب و رسوم سنتی. بر خلاف تصور بسیاری از افراد ترکیه دارای یک جامعه سنتی می باشد که مردم آن حتی نسل جوان به آداب و رسوم خود بسیار اهمیت می دهند و سعی می کنند آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند. جامعه ای گر چه سکولار ولی مردمی بسیار معتقد زیرا که امپراطوری عثمانی سالیان سال پرچم دار حکومت اسلامی بوده است . درباره ترکیه شاید بسیاری از موارد دیگر نیز برای شما جالب باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 19 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .