whatsapp
الو اپلای
انواع سند ملکی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  10 خرداد 1400

تعداد نظرات :  0

انواع سند ملکی در ترکیه

اتباع خارجی با رعایت قوانین و شرایط خاص موجود در ترکیه می توانند در این کشور صاحب خانه شوند. با توجه به رخداد های اخیر در خاورمیانه، ترکیه میزبان هزاران تبعه خارجی شده است. به همین دلیل دولت ترکیه درسال های اخیر با تصویب قانون جدید، به این افراد اجازه خرید خانه در این کشور را داده است. اتباع خارجی با توجه به رعایت محدویت های قانونی می توانند در ترکیه صاحب زمین، محل کار، مسکن و … شوند.

همچنین افرادی که در ترکیه بر روی زمین هایی برای پروژه های عمرانی و یا مزارع کشت سرمایه گذاری کرده اند، باید ظرف مدت ۲ سال طرح مورد نظر را به اتمام رسانده و به وزارت مربوطه ارائه دهند. زمین های خریده شده توسط اتباع خارجی بیشتر از ۳۰ هکتار نمی تواند باشد، اگر‌کل زمینی که تبعه خارجی درخواست خرید آن را کرده در محدوده ای باشد( مثلا یک روستا ) که کلا ۳۰ هکتار است، فقط ۱۰ درصد از آن را می توانند به وی بفروشند و همچنین ملک و یا خانه ای که تبعه خارجی برای خرید آن اقدام کرده است ، نباید در یک منطقه نظامی و یا امنیتی باشد.

انواع سند ملکی در ترکیه

انواع سند ملکی در ترکیه

در ترکیه به سند قانونی و رسمی که حق مالکیت مطلق اموال را مشخص می کند Tapu senedi (سند تاپو) گفته می شود. اگر شما هم در ترکیه به دنبال خرید ملک و یا خانه هستید، حتما با کلمه Tapu آشنا شده اید. در این کشور دو نوع سند ملکی وجود دارد. سند آبی و سند قرمز. هر دو سند از سه قسمت kat irtifakı mulkiyyet, devre mulk تشکیل شده است.

سندی که به شخص خریدار داده می شود، اگر دارای حق kat irtifakı باشد، این قسمت به صورت ضربدری مشخص می شود، اگر دارای حق mulkiyyet باشد، این قسمت علامت زده می شود و اگر دارای حق devre mülk باشد، این قسمت علامت زده می شود. در هنگام دریافت سند باید شخص خریدار به این موارد دقت داشته باشد.

Kat irtifakı به معنی این است که شما مالک قانونی یک ساختمان در حال ساخت هستید. یعنی اگر ساختمان نیمه تمام باشد و مجوز پایان کار دریافت نکرده باشد، به شما مجوز Mulkiyyet داده نمی شود. برای این کار باید بعد از اتمام پروژه به شهرداری مراجعه کرده و بعد از دریافت پایان کار و مجوز استفاده از ساختمان که به آن مجوز اقامت نیز گفته می شود، شما می توانید حق kat irtifakı را به mulkiyyet تبدیل کنید. devre mülk هم به معنی این است که این ملک در تاریخ مشخص شده به شما واگذار گردیده است.

انواع سند ملکی در ترکیه

سند ملکی قرمز در ترکیه

سند ملکی قرمز بعد از دریافت مجوز ساخت، و پایان کارداده می شود و قسمت های مستقل و قابل استفاده ملک در این سند مشخص می شود. در سند ملکی قرمز هر سه گزینه kat irtifakı، Mulkiyyet، devre mülk علامت زده می شود.

سند ملکی آبی در ترکیه

سند ملکی آبی به ملک هایی تعلق می گیرد که مجوز ساخت داده نشده است. یعنی ملکی که شما خریده اید تا زمانی که مجوز ساخت دریافت نکرده اید، نمی توانید در آن ساخت و ساز انجام دهید.

مراحل خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی

اولین قدم برای خرید خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه بعد از اینکه خانه مورد نظر خود را انتخاب کردند این است که خود شخص و یا نماینده حقوقی وی به اداره ثبت اسناد مراجعه کرده و وقت قبلی بگیرد. یا می تواند با شماره گیری ۱۸۱ و یا با وارد شدن به آدرس randevu,tkgm,Gov.tr نوبت بگیرد. بعد از این مرحله، یک روز برای آنها تعیین می شود و مراحل ثبت سند ملک انجام می شود.

مراحل خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی

مدارک لازم برای خرید ملک و یا خانه در ترکیه

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه در زمان مراجعه به اداره ثبت اسناد:

– سند ملک
– شناسنامه و یا گذرنامه تبعه خارجی و در صورت لزوم ترجمه این مدارک
– اخذ گواهی ارزیابی وضعیت املاک و مستغلات از مقام های رسمی شهرداری آن منطقه
– بیمه نامه اجباری در برابر زلزله برای ملک های غیر منقول مانند خانه و محل کار
– ۲ عدد عکس۶×۴ از خریدار و یک عدد عکس از فروشنده ملک که ظرف ۶ ماه گذشته گرفته شده است.
– اگر انتقال سند از طریق وکالتنامه در خارج از کشور انجام می شود، نسخه اصلی و یا معتبر آن همراه با ترجمه وکالتنامه
– اگر شخص خریدار زبان ترکی متوجه نمی شود، باید مترجم رسمی در زمان ثبت سند حضور داشته باشد.

مدارک لازم برای خرید ملک و یا خانه در ترکیه

چگونگی اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

با توجه به قانون خرید ملک برای اتباع خارجی در ترکیه، قبل از سال ۲۰۱۸ هر تبعه خارجی با خرید ملک به ارزش یک میلیون دلار و یا سرمایه گذاری به ارزش ۲ میلیون دلار، می توانست شهروندی ترکیه را دریافت کند. اما باتوجه به قانون جدید که در سال ۲۰۱۸ تصویب شد، هر تبعه خارجی با خرید یک ملک غیر منقول به ارزش ۲۵۰ هزار دلار می تواند اقامت در ترکیه را دریافت کند.

همچنین اگر هر شخص در ترکیه یک ملک به ارزش ۶۵۰ هزار لیره بخرد، بر اساس قانون جدید در ترکیه ۳ سال برای وی و خانواده اش اجازه اقامت داده می شود و اگر به مدت ۵ سال به صورت مداوم در خانه ای که خریده اند ساکن باشند، می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. با تصویب این قانون، خرید املاک غیر منقول و یا سرمایه‌گذاری در ترکیه توسط اتباع خارجی به ویژه کشورهای عربی اطراف خلیج فارس و همچنین ایران روزبه روز در حال افزایش است. با توجه به آمار سالهای گذشته تعداد خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی سالانه به ۵۰ تا ۶۰ هزار واحد رسیده است.

چگونگی اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

حداقل پول مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه

حداقل قیمت خانه در ترکیه نسبت به شهر و منطقه در این کشور متفاوت است. در استانبول از ۷۵ هزار لیره تا ۱۰ میلیون لیره خانه وجود دارد. پس شما می توانید در استانبول با کمترین سرمایه صاحب خانه شوید. مثلا در استانبول با ۷۵ هزار لیره می توانید در باغجیلار یک واحد آپارتمان بخرید و یا در آنکارا در منطقه آی کورت یک واحد آپارتمان با قیمت حداقل ۳۸۰۰۰ لیره می توانید پیدا کنید. اما برای زندگی در منطقه های بهتر در استانبول و یا آنکارا به طور متوسط حداقل پول مورد نیاز برای خرید خانه ۱۵۰ هزار لیره است.

حداقل پول مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه

هزینه های خرید خانه در ترکیه

در هنگام خرید خانه در ترکیه هزینه انتقال سند تقریبا ۴ درصد قیمت ملک می باشد که بسته به توافق طرفین یکی از آنها یعنی یا خریدار یا فروشنده آن را پرداخت می کند. هزینه ثبت سند نیز ۶۰ لیره می باشد. هزینه مالیات ملک در ترکیه برای ملک های شهری دو درصد و برای ملک های غیر شهری یک درصد از کل قیمت ملک می باشد. مالیات بر ارزش افزوده را خریدار باید پرداخت کند که نسبت به مساحت، مکان ملک و سال پایان ساخت آن می تواند از یک تا ۱۸ درصد افزایش داشته باشد.

هزینه کارشناسی ملک و یا اسکان ۸۰۰ لیره می باشد. اگر شخص خریدار وکالت خود را به شخص حقوقی داده باشد، هزینه وکالت ۱۵۰ یورو می باشد. اگر خریدار زبان ترکی بلد نباشد ، هزینه مترجم رسمی که حضور وی در هنگام ثبت سند واجب است به عهده خریدار می باشد. ۳ درصد قیمت خانه هزینه کمیسیون حساب می شود. هزینه بیمه زلزله ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیر می باشد، هزینه بیمه ملک ۲۰۰ تا ۴۵۰ لیر می باشد که بسته به مساحت ملک متغیر است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 10 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .