whatsapp
الو اپلای
انواع پاسپورت ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  24 اردیبهشت 1401

تعداد نظرات :  0

انواع پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه ، می توان گفت که کشور ترکیه یکی از معتبرترین و مهم ترین پاسپورت ها را در بین همسایگان خود به خصوص ایران دارد. در حالی که بسیاری از شهروندان ایران برای رفتن به کشورهای دیگر حتی کشورهای همسایه خود نیاز به دریافت ویزا دارند، شهروندان کشور ترکیه به راحتی و بدون درخواست ویزا می توانند به ۱۰۷ کشور به راحتی سفر کنند و یا حتی اقامت های بلند مدتی در آن جا داشته باشند.

در حالی که ایرانیانی که فقط پاسپورت کشور ایران را دارند در وضعیت بسیار پایینی قرار دارند. در بسیاری از موارد حتی با وجود امضای تفاهم نامه بین دو کشور مبنی بر لغو ویزا، ایرانیان در فرودگاه کشور مقصد با مشکلات عدیده ای مواجه شدند. برای مثال می توانیم به کشور گرجستان اشاره کنیم که بسیاری از ایرانیان را از فرودگاه به ایران برگشت داد. و اجازه ورود به گرجستان را به شهروندان ایرانی صادر نکرد.

انواع پاسپوت ترکیه با توجه به جایگاه سیاسی و نوع کار فرد می تواند متفاوت باشد ولی هر شهروند و تبعه کشور ترکیه می تواند به راحتی و بعد از پرداخت ۱۶۶ یورو و همچنین طی ۹۵ ساعت کاری پاسپورت خود را دریافت نمایند.

انواع پاسپورت ترکیه

رتبه بندی انواع پاسپورت ترکیه

مهم ترین شاخص در رتبه بندی اعتبار گذرنامه کشورها، این است که فرد بدون درخواست ویزا با همان ویزای فرودگاهی بتواند به کشورهای دیگر سفر کند. در تازه ترین گزارش ها، کشور ژاپن با امکان سفر برای ۱۸۹ کشور، معتبرترین پاسپورت شناخته شده است. در حالی که سه ماه قبل از آن سنگاپور رتبه اول را به خود اختصاص داده بود. ولیکن در حال حاضر سنگاپور در کنار کشور آلمان دارای رتبه دوم می باشد.

ضعیف ترین گذرنامه ها به کشورهای عراق و افغانستان اختصاص دارند که تنها به ۳۰ کشور می توانند تردد کنند. که در رتبه ۱۰۰ این جدول قرار گرفته اند.ایران در تازه ترین رتبه بندی در مقام ۹۲ قرار دارد .

ایران در کنار کره شمالی و کنگو قرار با رتبه ۸۹ قرار گرفته است که همچنان در رده کم اهمیت ترین گذرنامه ها قرار دارد. یعنی از ۱۹۸ کشور جهان پاسپورت ایران رتبه ۱۹۱ را دارد.

اما جایگاه همسایه ایران در دنیا بسیار متفاوت است. و هر روز هم با توجه به تلاش وزارت امور خارجه ترکیه شاهد قوی تر و معتبر شده انواع پاسپورت ترکیه هستیم. ترکیه در بین بسیاری از کشوها جایگاه بالایی را دارد و در رتبه ۴۰ قرار دارد و تنها پاسپورت عمارات است که در منطقه از پاسپوذت ترکیه قوی تر است و آن هم در رتبه ی ۲۱ قرار گرفته است.

رتبه بندی انواع پاسپورت ترکیه

ارزش انواع پاسپورت ترکیه چقدر است؟

ارزش انواع پاسپورت ترکیه می تواند متفاوت باشد. البته لازم به ذکر است که ارزش پاسپورت ترکیه همان طور که در بالا ذکر گردید بسیار بالا می باشد.

در این میان باید بدانید که شهروندان کشور ترکیه بدون ویزا یا با ویزا می توانند به ۱۱۵ کشور جهان مسافرت کنند.  در این بین به بیش از ۷۱ کشور جهان بدون داشتن هیچ گونه ویزایی می توانند سفر کنند. و سفر به ۴۴ کشور جهان با دریافت ویزا در فرودگاه مقصد ممکن گردیده است.

بدون توجه به انواع پاسپورت ترکیه، شهروندان کشور ترک به راحتی می توانند به کشورهای اروپایی و آمریکا سفر کنند. شهروند کشور ترکیه می تواند فارغ از انواع پاسپورت ترکیه برای مسافرت و تفریح، گشت و گذار، تحصیل، تجارت و سرمایه گذاری، درمان و … بدون دریافت ویزا در اتحادیه اروپا تردد کند. با پاسپورت مخصوص سبز رنگ ترکیه و همچنین پاسپورت خاکستری ترکیه فرد می تواند بدون درخواست ویزا وارد ۱۱۲ کشور گردد. با پاسپورت کشور ترکیه جدای از انواع پاسپورت ترکیه مدت زمان اقامت شما می تواند حتی تا ۵ سال نیز باشد.

ارزش انواع پاسپورت ترکیه چقدر است؟

با توجه به قانون شماره ۵۶۸۲، کشور ترکیه ۴ نوع پاسپورت خود را به رسمیت می شناسد. انواع پاسپورت ترکیه عبارتند از :

۱. پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه

پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه دارای ۳۸ صفحه می باشد. و با توجه به استناد ماده ۱۵ قانون گذرنامه ترکیه همان پاسپورت معمولی و عادی کشور ترکیه می باشد. پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عادی ترکیه به افراد و شهروندان عادی و خارجیانی که توانسته اند موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردند، داده می شود. به این پاسپورت Bordo Passport گفته می شود.

پاسپورت قرمز کشور ترکیه از اداره ثبت احوال و نفوس که وابسته به وزارت کشور ترکیه است، اخذ می گردد. این پاسپورت یک پاسپورت عادی برای شهروندان عادی کشور ترکیه است که برای شهروندان بالای ۱۸ سال ترک به طور عادی و معمول برای مدت ۱۰ سال صادر می گردد. این در حالی است که برای شهروندان زیر ۱۸ سال اعتبار این پاسپورت ۵ سال می باشد.

لازم به ذکر است بدانید به افرادی که از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه توانسته اند تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عمومی داده می شود.

۲. پاسپورت سبز یا ویژه ترکیه(Hususi)

پاسپورت سبز یا ویژه دارای ۳۰ صفحه می باشد. این نوع پاسپورت ویژه افراد خاصی به مانند نمایندگان مجلس، مدیران و کارکنان درجه ۱ و ۲ و ۳ می باشد. این پاسپورت به استناد بند A ماده ۱۴ قانون گذرنامه می باشد و با مهر ویژه یا همان (HUSUSI DAMGA) همراه است.  و در اصلاح به آن Yesil Pasport گفته می شود.

۳. پاسپورت مشکی‌( Diplomatik)

پاسپورت مشکی کشور ترکیه دارای ۲۸ صفحه می باشد. که بر اساس ماده ۱۳ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی به مانند اعضای دیوان عالی کشوری، روسای جمهور سابق، فرمانداران، روسای شهرداری های هر استان، دیوان عالی عدالت داده می شود. و در اصطلاح به آن Siyah Pasaport و یا Diplomatik گفته می شود.

۴. پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت ترکیه

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت دارای ۳۰ صفحه می باشد و بر اساس ماده ۱۴ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی به مانند ماموران دولتی، روزنامه نگارانی که نمی توانند پاسپورت خصوصی یا دیپلماتیک بگیرند، افرادی که برای ماموریت های خارجی اعزام می شوند، اعطاء می گردد.

دارندگان پاسپورت خاکستری ترکیه می توانند بدون این که درخواست ویزا داشته باشند به دیگر کشورهای جهان ثبت نام کنند. به این نوع پاسپورت Hizmet Pasaport و یا Gri Pasaport گفته می شود.

هزینه های دریافت انواع پاسپورت در ترکیه

هزینه های دریافت انواع پاسپورت در ترکیه

هزینه های دریافت انواع پاسپورت در کشور ترکیه با توجه به نوع پاسپورت و مدت زمان اعتبار پاسپورت می تواند متفاوت باشد. در زیر سعی شده است به اختصار به برخی از آنها نگاه اجمالی گردد.

  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه به مبلغ ۱۷۰ لیر ترکیه
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۱ ساله به مبلغ ۲۸۴/۴۰ لیر ترکیه
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۲ ساله به مبلغ ۴۰۵/۵۰ لیر ترکیه
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۳ ساله به مبلغ ۵۷۵/۹۰ لیر ترکیه
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۴ ساله به مبلغ ۸۱۱/۶۰ لیر ترکیه

به تمام مبالغ فوق، مبلغ ۱۳۳/۵۰ لیر ترکیه بابت بهای دفترچه اضافه خواهد شد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 20 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .