whatsapp
الو اپلای
دانشگاه های ترکیه ای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  22 فروردین 1400

تعداد نظرات :  0

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در هر سال ممکن است متفاوت باشد بنابراین چنانچه شما قصد تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه را دارید لازم است تا قبل از هر چیزی به سایت وزارت بهداشت ایران مراجعه نمایید.

البته این در صورتی است که بعد از اتمام تحصیل قصد بازگشت و کار در ایران را داشته باشید و گرنه تمام دانشگاه های ترکیه در کشورهای اروپایی و بریتانیا مورد تایید می باشند و برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی کارت طبابت بین المللی صادر می گردد که از طریق آن می توانند در دنیا به کار طبابت مشغول باشند. در زیر به بخشنامه وزارت بهداشت اشاره شده است:

بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت ایران در راستای گسترش تبادلات علمی و فراهم آوردن امکان جذب متخصصان ایرانی شاغل در خارج کشور در گروه پزشکی مقرر گردیده به این دسته از متخصصین که مدرک تحصیلی خود را اخذ و سپس در یکی از مراکز آموزشی و درمانی خارج از کشور مشغول به فعالیت در حیطه ی تخصصی خود می باشند با لحاظ نمودن حداقل میزان سابقه فعالیت و کشور محل فعالیت اجازه داده می شود تحت نظر استاد راهنما یا متخصصین رشته ی مربوطه با مسولیت دانشگاه علوم پزشکی مورد نظر کشور برای مدت حداکثر ۶ ماه به فعالیت تخصصی خود بپردازند.

در راستای گسترش تبادلات علمی و فراهم آوردن امکان جذب متخصصان ایرانی شاغل در خارج کشور در گروه پزشکی مقرر گردیده به این دسته از متخصصین که مدرک تحصیلی خود را اخذ و سپس در یکی از مراکز علمی آموزشی و درمانی خارج از کشور مشغول به فعالیت در حیطه تخصصی خود می باشند با لحاظ نمودن حداقل میزان سابقه ی فعالیت و کشور محل فعالیت اجازه داده میشود تحت نظر استاد راهنما یا نتخصصین رشته ی مربوطه با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی مورد نظر در کشور برای مدت حداکثر 6 ماه به فعالیت تخصصی خود بپردازند .

اما سوال اصلی برای متقاضیا رشته های پزشکی در ترکیه ، دندانپزشکی در ترکیه و داروسازی در ترکیه این می باشد که دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه کدام دانشگاه ها می باشند.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در سال ۲۰۱۹

در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های ترکیه که مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان است را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه کوچ ترکیه

۱.دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه Koç یک دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی در استانبول ترکیه می باشد که در سال 1993 برای نخستین بار آموزش خود را در ساختمان موقتی این دانشگاه در İstinye آغاز کرد ولی در سال 2000 به محوطه دانشگاه Rumellifeneri که در نزدیک محله ساری یر می باشد نقل مکان کرد. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی از دانشگاه های برتر ترکیه می باشد. تحصیل در این دانشگاه در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به زبان انگلیسی می باشد.

دانشگاه حاجت تپه

۲.دانشگاه حاجی تپه ( Hacettepe University)

دانشگاه Hacettepe یک دانشگاه دولتی در آنکارا می باشد که از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در ایران می باشد . بر اساس عملکرد آموزشی و پژوهشی، این دانشگاه در رتبه اول دانشگاه های ترکیه قرار دارد. این دانشگاه از دو دو دانشگاه اصلی تشکیل شده است. اولین پردیس آن در قسمت قدیمی شهر آنکارا قرار دارد و مرکز پزشکی نیز در آن واقع شده است. دومین پردیسآن در  بی تپه در 13 کیلومتری آنکارا واقع شده است  و دانشکده های اقتصاد، حقوق، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا و علوم را میزبانی می کند.

دانشگاه استانبول

 

3.دانشگاه استانبول (İstanbul University)

از دیگر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه برجسته در ترکیه می باشد که در شهر استانبول واقع شده است. در  23 جولای 1846 این موسسه به عنوان موسسه آموزش عالی Darülfünûn (دارالفنون) تاسیس شد.  آموزش و پرورش در تعدادی از علوم و رشته ها به مانند پزشکی، ریاضیات، نجوم، نقشه برداری، جغرافیا، تاریخ، فلسفه، مذهب، ادبیات، فلسفه، قانون، و …  از بدو شروع به کار دانشگاه استانبول وجود داشت.

البته تا قرن نوزدهم این موسسه آموزشی در  خدمت آموزش کارکنان حاکم جامعه عثمانی بود لیکن با پیشرفت جوامع و دنبال مدرن شدن جوامع دارالفنون دیگر قادر به پاسخگویی به نیازهای دنیای مدرن نبود. به همین دلیل روند بازسازی آن آغاز شد و در نتیجه موسسات آموزش عالی به نام Darülfünân، هسته اصلی دانشگاه استانبول را تشکیل داد.

دانشگاه آنکارا ترکیه

 

4. دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا یکی از  دانشگاهای دولتی ترکیه در شهر آنکارا، پایتخت سیاسی ترکیه می باشد. دانشگاه آنکارا اولین دانشگاهی بود که بعد از تشکیل جمهوری ترکیه در سال ۱۸۵۹ توسط آتاتورک تاسیس گردید. در این دانشگاه 120 برنامه کارشناسی و 110 برنامه تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

دانشکده پزشکی در سال 1945تاسیس شد و دانشکده داروسازی در سال ۱۹۶۳.

دانشگاه اژه

5. دانشگاه اژه (Ege University)

دانشگاه اگه یکی دیگر از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه می باشد که یک دانشگاه دولتی محسوب می گردد که در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است. در سال 1955 با دانشکده های پزشکی و کشاورزی این دانشگاه تاسیس شد و شروع به کار نمود. دانشگاه اگه در ازمیر چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه محسوب می گردد. این دانشگاه از دانشگاه های پژوهش محور اصلی ترکیه می باشد که در رنکینگ بین المللی نیز دارای رتبه بالایی می باشد.

دانشگاه آتاتورک

6. دانشگاه آتاترک ( Atatürk University)

دانشگاه آتاتورک یک دانشگاه بسیار بزرگ در ترکیه می باشد که در سال 1957 در ارزوروم، ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه شامل 22 دانشکده، 18 کالج، 8 موسسه و 30 مرکز تحقیقاتی است. محوطه اصلی دانشگاه آتاتورک در شهر ارزوروم، بزرگترین شهر آناتولی شرقی است.  از زمان تاسیس آن در سال 1957، دانشگاه آتاترک را به عنوان محور آموزشی فرهنگی شرقی در دنیا می دانند.

دانشگاه یدی تپه

 

7. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

از دیگر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در رشته دندانپزشکی دانشگاه یدی تپه می باشد. دانشگاه یدی تپه یک دانشگاه خصوصی می باشد که در شهر استانبول ترکیه واقع شده است. این دانشگاه در سال 1996 به وسیله بنیاد آموزش و فرهنگ استانبول (به ترکی: İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı، İSTEK Vakfı) تاسیس شد و در حال حاضر دانشگاه Yeditepe  رتبه ۲۷ دانشگاه ها در ترکیه را دارا می باشد.

هدف دانشگاه ییدیتپه “… آموزش گروه جوان به عنوان افراد روشنفکر است که به طور کامل قادر به پاسخگویی به خواسته های دنیای مدرن باشند که به لحاظ فرهنگی با مهارت های تکنیکی متصل شده و به آرمان های سکولاریسم، پیشرفت و خلاقیت الهام گرفته از اصول اختراع عمل می کند. برنامه های آموزشی به منظور دستیابی به این هدف در راستای تحولات سریع جهانی قرن بیست و یکم هدف گزاری شده است. ”

البته لازم به ذکر است که وزارت بهداشت ایران فقط رشته دندانپزشکی این دانشگاه را مورد تایید و ارشیابی قرار می دهد.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 4 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .