whatsapp
الو اپلای
واکیف بانک ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  15 فروردین 1400

تعداد نظرات :  4

آشنایی با واکیف بانک ترکیه

بانک وقفهای ترکیه که اختصارا واکیف بانک، (Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Ticaret Anonim Ortaklığı خوانده می شود، در 11 ژانویه 1954 با دستور ویژه ی نخست وزیر وقت عدنان مندرس، جهت استفاده ی بهینه از منابع وقف در توسعه ی اقتصادی ترکیه ، تاسیس شد و سه ماه بعد آغاز به کار کرد.

از آن روز به بعد واکیف بانک با به کارگیری به روزترین روشهای بانکداری، در صرفه جویی وتوسعه ی پس انداز اقتصادی ترکیه نقش بسزایی داشته است.

واکیف بانک با انتخاب هدف تبدیل شدن به قدرتمندترین بانک ترکیه، از فرهنگ وقف نیرو می گیرد و اموال و دارایی هایی را که به شکل امانت به او واگذار شده است، به بهترین شکل مدیریت می نماید.

این بانک به دنبال تقویت ارزشهایی است که تا کنون توانسته به مشتریان، کارکنان و سهامدارانش ارائه نماید.

واکیف بانک 1954 با دستور عدنان مندرس با سرمایه ی اولیه 50 میلیارد لیره به شکل شرکت سهامی ترک تاسیس شد و بر اساس گزارش اتحادیه بانکهای ترکیه از لحاظ وسعت فعالیت ها به عنوان هفتمین بانک ترکیه انتخاب گردید.

این بانک همچنین یکی از سه بانکی است که با سرمایه ی عمومی آغاز به کار کرده است و همه ی سهامداران آن ترک هستند.

سهامداران واکیف بانک به ترتیب زیر است:

 • 25.18 درصد سهام در تاریخ 2005 به عموم عرضه شد.
 • 43درصد سهام اوقاف زیر مجموعه ی سازمان کل اوقاف.
 • 15.64 درصد سهام متعلق به اوقافی است که بعدا ضمیمه شده اند.
 • 16.10 درصد سهام صندوق بازنشستگی واکیف بانک
 • 00.08 سایر

سهامداران واکیف بانک به ترتیب زیر است:

واکیف بانک که علاوه بر بانکداری تجاری، زراعی، کارگاههای کوچک و متوسط وشرکتی، در حوزه های بانکداری شخصی و تمام حوزه های بانکداری خدمات و محصولات ارائه می دهد و در همه ی حوزه های مالی متخصص گشته و از بانکهای پیشرو ترکیه است.

واکیف بانک علاوه بر خدمات و محصولات اساسی بانکی، در حوزه ی بانکداری سرمایه گذاری و بازار سرمایه نیز وارد شده و در تأمین مالی تجارت داخلی و خارجی ترکیه نقش پیشرو دارد.

 

این بانک همچنین به وسیله ی موسسات مالی وابسته اش امور بیمه، کرایه ی مالی، خدمات فاکتورینگ و طیف گسترده ای از محصولات مالی را با برترین و پیشرفته ترین تکنولوژیهای روز به مشتریانش عرضه می نماید.

واکیف بانک در سراسر کشور به مشتریان حقیقی و حقوقی خود درکنار بیش از 900 شعبه، به وسیله ی دیگر روشها که به کمک تکنولوژی روز در دسترس می باشد، خدمات ارائه می دهد.

واکیف بانک در شهر نیویورک ایالات متحده و شهر اربیل در شمال عراق، و یک شعبه ساحلی دربحرین دارد.همچنین واکیف بانک دارای یک شرکت تابعه در بانک های وقف کشورهای استرالیا، قبرس و بانک KKTC است.

موسسات وابسته ی واکیف بانک نیز به ترتیب زیر می باشد:

 • بیمه ی خورشید Güneş Sigorta A.Ş
 • بازنشستگی و زندگی واکیف Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş
 • فاکتورینگ واکیف Vakıf Faktoring A.Ş
 • بنیاد لیزینگ مالی واکیف Vakıf Finansal Kiralama A.Ş
 • شرکت سرمایه گذاری املاک واکیف Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş
 • بنیاد ارزش اوراق بهادارواکیف Vakıf Menkul Kıymet Yat. Ort. A.Ş
 • بنیاد سرمایه گذاری اوراق بهادارواکیف Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş
 • صنعت تجارت و بازاریابی واکیف Vakıf Pazarlama San. ve Ticaret A.Ş
 • هتلداری تاکسیم Taksim Otelcilik A.Ş
 • شرکت انرژی و معدن واکیف Vakıf Enerji ve Madencilik A.Ş
 • ارزیابی املاک واکیف Vakıf Gayrimenkul Değerleme A.Ş

در سال 2005 واکیف بانک با اجرای برنامه ی تغییر و بازسازی وارد یک پروسه ی وسیع تغییر و بازسازی شد. در این برنامه با بازبینی مدت زمان کار و جمع آوری معاملات عملیاتی در یک مرکز، کیفیت خدمات شعبه های بانک افزایش یافت.

واکیف بانک از آن پس با یک درک مشتری مدار ودر راستای استراتژی توسعه ی مداوم، زیرساختها، پروسه های کاری و خدمات رسانی خود گامهای پر توانی برداشته است.

بازبینی در هویت سازمانی واکیف بانک در سال 2008 نشانگرپروسه ی موفق نوسازی اساسی واکیف بانک بود. شعارهای « اینجا جای شماست» در سال 2009 و « بانکی که شما را درک می کند» در سال 2011 نشانگر فلسفه ی مشتری مدار این بانک بود. در سال 2017 با شعار « قدرت کنار شما» پرتوانتر وارد عرصه ی بانکداری شد.

ارزشهای اساسی واکیف بانک در ؛ مورد اطمینان بودن ، مسئولیت اجتماعی بالا ، پیگیری نتیجه ، مشتری مداری ، داشتن ابتکار ، تیمی عمل کردن ، وفاداری و … خلاصه می شود.

واکیف بانک با تکیه بر مسئولیت اجتماعی، با حمایتهایی که از فرهنگ و ورزش نموده است در بخش اقتصادی ترکیه یک موسسه نمونه است.

واکیف بانک با 198 میلیارد لیره سرمایه در رده ی هفتم در میان بانکهای ترکیه قرار دارد که دارای 926 شعبه وبیش از 15 هزار پرسنل می باشد. آدرس رسمی سایت www.vakifbank.com.tr است.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

اگر شما به دنبال اخذ اقامت ترکیه هستید، بهتر است با قوانین افتتاح حساب بین المللی در ترکیه علی الخصوص ایرانیان آشنا شوید. بر اساس قوانین بانک مرکزی ترکیه ، خارجیان می توانند در ترکیه اقدام به افتتاح حساب بین المللی ارزی و لیره نموده، از تمام مزایای آن بهره ببرند.

ولی کشور ایران از زمان آغاز تحریمهای آمریکا و اروپا ، برای افتتاح حساب بین المللی و داخلی در کشورهای دیگر دچار مشکل می باشد.

پس از آغاز تحریمها علیه ایران، این کشور دیگر قادر نیست نقل و انتقال مالی بین المللی انجام دهد. پس از سال 2010 تجار و تبعه ی ایران در ترکیه برای افتتاح حساب با مشکل رو به رو شدند و فقط هالک بانک برای ایرانیان حساب ارزی و لیره افتتاح می نمود.

در سال 2014 در سفر روحانی رئیس جمهور ایران به آنکارا، تجاری که در هیئت همراه او حضور داشتند، از وضعیت نامطلوب خود در سیستم بانکی ترکیه شکایت نمودند و ابراز کردند که در این کشور حسابهای آنها مسدود می گردد و حتی دانشجویان نیز نمی توانند اقدام به افتتاح حساب نمایند.

برای حل مشکل مذکور،علی الخصوص برای تجاری که در ترکیه مشغول به کار بودند و به دولت ترکیه مالیات می پرداختند، ولی قادر نبودند پول خود را در بانک قرار دهند، دو بانک زراعت و ایش، یکی دولتی و دیگری خصوصی مامور افتتاح حساب برای ایرانیان شدند.

در سال 2020 نیز دوباره بانک مرکزی ترکیه مجوز افتتاح حساب برای ایرانیان را به این دو بانک داد. بنابراین چنانکه از ظاهر قضایا مشخص است، افتتاح حساب در واکیف بانک برای ایرانیان مقدور نخواهد بود.

ولی افتتاح حساب در شعب مختلف بانکهای متفاوت برای ایرانیان متاثر از فاکتورهای متعددی است و ممکن است با توجه به قرار گرفتن شعبه در شهری کوچک، معرفی تبعه ی ایرانی از سوی افراد یا شرکتهای معتبر ترک، اخذ اقامت ترکیه یا شهروندی آن ، افتتاح حساب با برخی محدودیت ها ممکن است برای شما انجام شود.

شایان ذکر است در شهرها و حتی شعبات مختلف تفاسیر متفاوتی ازقوانین افتتاح حساب برای ایرانیان وجود دارد، مدیران بانک باتوجه به اختیارات خود می توانند نسبت به افتتاح حساب شما را یاری کنند.

واکیف بانک نیز از جمله بانکهایی است که سهامدار خارجی ندارد و شاید این شانسی برای ایرانیان باشد، پس بهتر است شانس خود را امتحان کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.6 از 5 با 10 رای

 • امیدوار

  1402-03-02 در 10:38 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  آیا شما میتونید داخل واکیف بانک برامون حساب بانکی شرکتی افتتاح کنید؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 11:49 ق.ظ

   سلام
   بله
   می تونیم براتون انجام بدیم

 • بابک

  1400-10-19 در 7:44 ب.ظ

  سلام من هم سیمکارت فعال دارم هم کدمالیاتی دارم سوالم اینه اینترنتی هم میشه حساب افتاح کرد یاحتما حضور داشته باشم؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-10-20 در 8:32 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   یا باید حضوری تشریف ببرید و یا به صورت وکالتی انجام بدید با شماره های 02188884645 تماس بگیرید کارشناسان راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .