whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  28 شهریور 1400

تعداد نظرات :  4

اجازه کار برای مهندسین در ترکیه

اجازه کار برای مهندسین در ترکیه دارای قوانین خاص خود می باشد به خصوص زمانی که شهروند سایر کشورها درصدد باشد که ترکیه اشتغال داشته باشد بدون این که نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نماید. یعنی در نظر داشته باشید که بدون داشتن اقامت بلند مدت ترکیه نیز اتباع سایر کشورها می توانند برای کار در ترکیه اقدامات لازم را انجام دهند البته در صورتی که رشته کاری آنها در لیست شغل های ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی نباشد.

اگر در مرحله اخذ مجوز کار برای مهندسان خارجی هستید موسسه مهاجرتی الو اپلای می تواند خدمات منحصر به فردی را در زمینه کار در ترکیه، خرید ملک در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و … به شما ارائه دهد.

 

شرایط کار در ترکیه

شرایط کار در ترکیه برای مهندسین خارجی

بر اساس قانون شماره 6735 و ماده 21 قانون بین المللی کار اصول مربوط به جواز کار مهندسین و معماران به این صورت تعریف شده است: مهندسین خارجی و معماران، افرادی هستند که در رشته های مهندسی و معماری فارغ التحصیل شده باشند.

البته ممکن است این افراد در خارج ار ترکیه تحصیلات خود را به اتمام رسانده باشند و یا این که در ترکیه در رشته های مهندسی تحصیل کرده باشند. البته در نظر داشته باشید که در هر دو مورد فرد شهروند کشور ترکیه نمی باشد.

زیرا که شهروندان کشور ترکیه نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. افراد باید در موسسات آموزش عالی تحصیلات خود را تمام کرده باشند که وزارت علوم مدارک آن را به رسمیت بشناسد. در این صورت این افراد می توانند به عنوان پرسنل مجرب در نظر گرفته شده و نقش مهمی را در پروژه های مهم محقق شده در کشور ترکیه ایفاء کنند.

ماده 21 : بر اساس این ماده معماران و مهندسین خارجی که دارای تحصیلات دانشگاهی باشند و این دانشگاه ها مورد تایید کشور ترکیه باشند در صورتی که فرد توانسته باشد عنوان مهندسی را دریافت نماید می تواند به صورت پروژه ای و یا تمام وقت با اخذ مجوز کار در کشور ترکیه مشغول به کار باشد.

خارجیانی که آموزش خود را در دانشگاه های معتبر مهندسی و معماری داخلی و یا خارجی و از طرف سازمان آموزشی برتر تایید شده باشند و عنوان مهندسی یا معماری گرفته باشند طبق قانون کار به عنوان پروژه ای و یا موقت می توانند به شغل مهندسی یا معماری خود بپردازند

نکته: باید در نظر داشته باشید که در صورتی که شرکتی درصدد هست تا برای مهندسین خارجی در ترکیه اجازه کار دریافت کند قبل از هر چیزی می بایستی مدرک معادل را از YOK (انجمن آموزش عالی ترکیه ) دریافت نماید.

هر متقاضی که در عنوان رشته ی تحصیلی و مدرک تحصیلی وی از مهندسی استفاده شده باشد به مانند مهندسی نرم افزار، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع غذایی و … حتما باید از YOK نامه تایید و معادل سازی دریافت نماید. و همچنین در اتاق مهندسی مربوطه ثبت نام نماید.

 

مهندسین خارجی در ترکیه

چگونه می توان برای مهندسین خارجی در ترکیه اجازه کار گرفت؟

وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه متولی صدور مجوز کار برای اتباع خارجی در ترکیه می باشد. البته قبل از هر نوع اقدامی برای کار همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد حتما باید مدرک معادل سازی رشته خود را از YÖK دریافت کنند. سپس به عضویت سازمان مهندسی مربوط به خود اقدام نماید.

فرد یاید از یک شرکت یا موسسه در ترکیه نامه دعوت به کار داشته باشد و البته که باید اسنادی که نشان دهد شخص در زمینه کاری خود مرتکب هیچ نوع تخلفی نیز نشده است را به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه نشان دهد. تمام این مدارک بایستی حاوی مهر آپوستیل شهر مورد تقاضای فرد باشد.

این موضوع درست است که ثبت نام اینترنتی دریافت مجوز کار برای مهندسین خارجی در ترکیه ضروری می باشد اما لازم است که فرد مدارک ارایه شده را هم به صورت کتبی در نزد خود داشته باشد.

تمام این مدارک باید توسط نمایندگی های کشور ترکیه در کشور متقاضی گرفته شود و از طریق سفارت ترکیه و یا نمایندگی ها به کشور ترکیه ارسال شود. این مدارک باید کامل و بدون هیچ نقصی به ترکیه ارسال شود و در صورتی که فرم ها به صورت کامل تکمیل شود نتیاج بررسی می بایستی ظرف 30 روز کاری به شخص اعلام شود.

در صورتی که مدارک ناقص بوده باشد و یا فرم ها به دذستی تکمیل نشده باشد به شخص نامه ای ارسال می شود که در آن از فرد خواسته می شود هر چه سریع تر نسبت به رفع نواقص اقدام نماید. لازم به ذکر است که اصل مدرک مهندسی فرد نیز بایستی به وزارت خانه ارایه شود.

 

شرایط کار مهندسین خارجی در ترکیه

 1. شخص متقاضی می بایستی حداقل در 6 ماه گذشته در رشته تحصیلی و در کشور خود سابقه کاری داشته باشد. یعنی مدارکی که نشان می دهد فرد دارای تجربه و تبحر در رشته مورد تقاضا می باشد.
 2. شخص متقاضی نبایستی از سازمان های مهندسی مربوط به رشته خود اخراج شده باشد و یا منع از کار شده باشد.
 3. شخص متقاضی می بایستی از یک شرکت و یا موسسه مرتبط با رشته تحصیلی خود به صورت رسمی دعوت به کار شده باشد
 4. در قرارداد شخص باید مبلغ حقوق و دستمزد به صورت شفاف مشخص شده باشد.
 5. در شرکتی که فرد در آن مشغول به کار خواهد بود استخدام حداقل پنج مهندس ترک بیمه شده الزامی می باشد.
 6. برای شخص می بایستی از سمت کارفرما بیمه رد شود.
 7. حقوق مهندسین خارجی که در ترکیه مشغول به کار می باشند حداقل 4 برابر یک پایه حقوق اعلامی وزارت کار ترکیه می باشد.
 8. مهندسینی که دارای کارت فیروزه هستند بدون شرایط ذکر شده در بالا می توانند در ترکیه مشغول به کار باشند

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 14 رای

 • homayòn hessami

  1401-11-28 در 11:11 ب.ظ

  هزینه تا استخدام چقدر میشود و معمولا حقوق یک معمار پایه ۱ چقدر است

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:36 ق.ظ

   سلام
   از موسسات کاریابی باید سوال کنید.

 • زینب ایماندوست

  1400-12-17 در 6:30 ب.ظ

  ببخشید با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی و مدرک آیلز ۷ میشه به ترکیه مهاجرت کرد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-21 در 4:19 ب.ظ

   سلام
   ترکیه آیلتس نمی پذیره برای تحصیل و برای کار هم شرایط شما نیاز به بررسی بیشتر داره

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .