whatsapp
الو اپلای
۶ نکته که قبل از کار کردن در ترکیه باید بدانید؟

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  6 بهمن 1400

تعداد نظرات :  0

۶ نکته که قبل از کار کردن در ترکیه باید بدانید؟

کار کردن در ترکیه دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد. ترکیه کشوری است که شما به راحتی می توانید شعبات شرکت ها و سازمان های بین المللی را در آن جا ببینید. خود کشور ترکیه نیز از نظر رشد اقتصادی دارای رتبه ی بالایی می باشد که به جذب سرمایه گذاری در ترکیه از سوی سرمایه گذاری خارجی انجامیده است.

سوالاتی که بیشتر از همه ممکن است برای افرادی که دنبال </a href=”http://www.aloapply.com/work-at-turky/”>کار در ترکیه هستند پیش بیاید بایدها و نبایدها در محیط کار در ترکیه می باشد.

در این مقاله سعی شده است تا به صورت مختصر به این بایدها و نبایدها پرداخته شود. اولین چیزی که قبل از هر چیز دیگر باید مد نظر قرار دهید این نکته می باشد که مردم کشور ترکیه عاشق کشور خود هستند و تعصبات خاصی به خاک کشور خود و همچنین پرچم ترکیه دارند.

بر خلاف ایران احساسات ملی گرایی در ترکیه در همه افراد با هر جایگاه اجتماعی و شغلی بسیار زیاد است به همین دلیل به هیچ عنوان افرادی را که در راستای ضربه زدن به کشور ترکیه و یا انتقاد از این کشور اقدام می کنند، نمی پذیرند به خصوص اگر این افراد مهاجران از کشورهای دیگر باشند.

به همین دلیل اگر شما یک ایرانی باشید که به دنبال کار کردن در ترکیه هستید به این نکات توجه ویژه داشته باشید. به غیر از این موضوع که در ترکیه غیر قابل اغماض است برای هر مشکل و یا مسله دیگری در ترکیه می توانید به یک راه حل منطقی و مشترک برسید.

سرمایه گذاری در ترکیه/ کار کردن در ترکیه

جمعیت به سرعت در ترکیه در حال رشد می باشد و با توجه به موقعیت ژئوپلتیک ترکیه که یکی از کشورهای منطقه است که در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی به خوبی عمل کرده است سرمایه گذاران فرصت های زیادی برای راه اندازی کسب و کار نیروهای متخصص در ترکیه فراهم نموده اند.

سرمایه گذاری در ترکیه

به همین دلیل ترکیه بستر بسیار مناسبی برای متخصصان خارجی فراهم نموده است تا جویندان کار بتوانند بدون هیچ گونه تعصبات نژادی و فرهنگی نسبت به یافتن شغل در این کشور اقدام نمایند. اما قبل از استخدام و همکاری با ترکها، شما باید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

۱. اعتماد

اولین و مهمترین مورد در زمینه کار کردن در ترکیه به دست آوردن اعتماد کارفرما می باشد. مردم ترکیه خواهان برقراری روابط اعتمادزا با کارکنان، مشتریان و شرکای خود هستند.

بنابراین، بسیار مهم است که قبل از انجام کار با ترکها، یک تصویر قابل اعتماد از خود ایجاد نمایید. ما به شما توصیه می کنیم که عجله نکنید، صبور باشید و با اعتماد به نفس اولین قدم خود را در راستای یافتن کار در ترکیه بردارید.

در نظر داشته باشید که تعداد زیادی شرکت و کسب و کار خانوادگی در ترکیه وجود دارد ولیکن ترک ها توانسته اند روابط شخصی و خانوادگی خود را از محیط کار بدور نگه دارند.

۲. احترام به ارزشهای فرهنگی ترکیه

همان طور که در هر کشوری ارزش های فرهنگی برای مردم آن کشور بسیار مهم می باشد در ترکیه نیز این ارزش ها بسیار مورد توجه مردم می باشند حتی می توان گفت مردم به ارزش های فرهنگی در این کشور بسیار حساس هستند زیرا که این کشور دو ارزش متفاوت با هم را در خود ادغام کرده است ،ارزش های غربی و در کنار آن ارزش های شرقی.

به عنوان مثال، شما باید به قوانین سلام و احوال پرسی، قوانین غذا خوردن، حرکات و میمیک های صورت در زمان صحبت کردن با دیگران، ارزش های ملی و مذهبی توجه کنید. حتی ترک ها برای خوردت قهوه ترک آداب و رسوم خاص خود را دارند. آداب و رسوم ترکیه و رعایت آنها خیلی اهیمت دارد.

ترک ها ملتی هستند که از فروتنی را دوست دارند و از آن قدردانی می کنند. آنها غرور و تعصب بی جا را دوست ندارند. تا زمانی که رفتار محترمانه و صادقانه ای داشته باشید، با هیچ مشکلی در زمینه زندگی و کار کردن در ترکیه نخواهید داشت.

اگر به ارزشهای فرهنگی مردم ترکیه احترام بگذارید، می توانید یک رابطه خوب و بلند مدت با آنها ایجاد کنید.

۳. انعطاف پذیر باشید

احترام به ارزشهای فرهنگی ترکیه

اگر در ترکیه کار می کنید متوجه خواهید شد که تصمیم گیری برای برخی از مسایل به آرامی و کندی انجام می شود. سعی کنید در این زمان آرام و انعطاف پذیر باشید. بنابراین، شما نباید عجله داشته باشید، صبر کنید تا دیگران تصمیم بگیرند.

به هیچ عنوان گرفتن یا دادن رشوه را از ذهنتان نگذرانید

دادن رشوه در ترکیه علاوه بر اینکه یک وضعیت غیرقانونی است از نظر فرهنگی نیز به هیچ عنوان مردم ترکیه این عمل را نمی پسندند و با آن به شدت برخورد می کنند. حتی قوانین بسیار سخت گیرانه ای برای افرادی که رشوه می دهند و یا رشوه دریافت می کنند وجود دارد.

با این حال، شما می توانید اقلام و هدیه های کوچکی را از کشور خود به افرادی که شما با آن ها همکار هستید بدهید. چنین هدیه هایی به عنوان “رشوه”در نظر گرفته نمی شود. برعکس، شخصی که هدیه مال اوست بسیار خوشحال می گردد.

و دیگر نکات مربوط به کار کردن در ترکیه

۴.سعی نمایید مذاکره کنید

در سال های اخیر فرهنگ چانه زنی در ترکیه به وجود آمده است. به عبارت دیگر، هنگام خرید، می توانید یک محصول را برای این که به قیمت کمتر خریداری کنید چانه بزنید و مذاکره نمایید.

لباس رسمی بپوشید

حتی اگر یک روش معتبر از چانه زنی در فروشگاه ها یا رستوران هایی که یک سیاست قیمت واحد را اعمال می کنند وجود نداشته باشد، می توانید به خصوص در مکان هایی مانند بازار و مراکز خرید معامله کنید. مثلا اگر شما به عنوان خریدار مواد اولیه هستید می توانید بر قیمت خرید این مواد تاثیر بگذارید.

۵. صرف یک وعده غذای کاری در ترکیه بسیار مهم است

ترک ها مردمی هستند که به مهمان نوازی معرف هستند. آنها رفتن به رستوران و یا مهمانی های کاری را بسیار دوست دارند. اگر یه شریک ترک دارید حتما او را به یک رستوران خوب جهت صحبت در خصوص مسایل کاری دعوت نمایید. اگر چه غذای کاری را نمی توان یک ملاقات رسمی به حساب آورد ولیکن خیلی از مسایل در آن زمان می تواند حل و فصل شود.

۶. لباس رسمی بپوشید

افرادی که به دنبال کر کردن در ترکیه هستند باید بدانند که ترک ها به نظافت شخصی و لباس پوشیدن اهمیت زیادی قایل هستند. گر چه در بسیاری از شرکت ها لباس فرم رواج دارد ولیکن مردان می بایستی از کت و شلوار به همراه کراوات استفاده کنند.

موی مرتب، ریش تراشیده از الزامات کار در ترکیه می باشد. برای خانم نیز پوشیدن لباس رسمی اهیت زیادی دارد. مثلا در محیط کار افراد نمی توانند کتانی پا کنند و یا از شلوار جین استفاده کنند. ترک ها به ظاهر افراد اهمیت زیادی می دهند.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.2 از 5 با 13 رای

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!
تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .