صفر تا صد تحصیل در ترکیه برای اتباع خارجی در سال 2021

صفر تا صد تحصیل در ترکیه برای اتباع خارجی در سال 2021

صفر تا صد تحصیل در ترکیه از الزاماتی می باشد که دانستنش برای متقاضیانی که قصد دارند در خارج از ایران تحصیل کنند ضروری می باشد. تحصیل در ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از متقاضیان را در سراسر جهان به خود جلب کرده است.

می توان اذعان نمود که آموزش و پرورش ترکیه به خصوص آموزش عالی ترکیه در سال های اخیر قدم های بسیار محکمی را در سطح استانداردهای جهانی برداشته است.

کیفیت بسیار بالای دانشگاه های ترکیه به همراه هزینه های بسیار مناسب تحصیلی و حتی هزینه های پایین زندی سبب جذب دانشجویان و محصلان خارجی در ترکیه شده است.

شاید بتوان به راحتی اظهار نمود که ترکیه جزء معدود کشورهایی می باشد که اتباع کشورهای دیکر به راحتی می توانند تحصیلات خود را با هزینه های بسیار پایین به اتمام برسانند.

آموزش و پرورش ترکیه

البته لازم به ذکر است شرایط ورودی هر دانشگاه در هر مقطعی با یکدیکر متفاوت می باشد به همین جهت به افراد توصیه می شود در زمانی که اقامت در ترکیه به خصوص اقامت بلند مدت در ترکیه را انتخاب می نمایند چه برای اهداف تحصیلی و چه سایر موارد حتما با موسسه مهاجرتی ترکیه مشورت نمایند.

بالغ بر 170 دانشگاه در ترکیه به فعالیت مشغول هستند. در این میان هم دانشگاه های دولتی ترکیه و هم دانشگاه های خصوصی ترکیه از اعتبارات بین المللی خوبی برخوردار هستند یه به اصطلاحی رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی بسیار بالا می باشد.

این دانشگاه ها نقش مهمی در آماده سازی دانشجویان خارجی برای زندگی و کسب مهارت های حرفه ای ایفاء می کنند. در بسیاری از موارد می توان اذعان کرد که این دانشگاه ها سکوی پرتاب به دانشگاه های کشورهای اروپایی و آمریکایی می باشد.

صفر تا صد تحصیل در ترکیه و شرایط پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی

دانشجویان خارجی که تمایل به اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در ترکیه را دارند ابتدا می بایستی نسبت به تکمیل مدارک خواسته شده اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی

بعد از آماده کردن مدارک آنها را به دانشگاه ارسال نمایند در بسیاری از موارد از دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه دارند خواسته می شود که مدارک زیر را تکمیل نمایند.

1. فرم پذیرش دانشجو

هر دانشگاه دارای فرم پذیرش خود است و باید تکمیل و ارسال شود.

نمونه فرم پذیرش برای دانشگاه های ترکیه

2.دیپلم دبیرستان یا معادل آن

دیپلم دبیرستان؛ باید توسط سفارت ترکیه در کشور متقاضی و یا دفتر اسناد رسمی تایید شده و به زبان ترکی ترجمه شود.

3. ریزنمرات

ریزنمرات می بایستی توسط مدرسه صادر شود و توسط سفارت ترکیه در کشور متقاضی و یا دفتر اسناد رسمی تایید شده و به زبان ترکی ترجمه شود.

4. نامه تمکن مالی

نامه تمکن مالی باید از بانک اخذ گردد که نشان می دهد متقاضی توان مالی پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل در ترکیه را دارد.

5. صفر تا صد تحصیل در ترکیه و هزینه ثبت نام

یک قسمت از صفر تا صد تحصیل در ترکیه واریز کردن هزینه های ثبت نام می باشد.  بعد از تکمیل اسناد مورد نیاز متقاضی می بایستی هزینه های مربوط به ثبت نام دوره خود را واریز نماید. لازم به ذکر است که مشکلات مربوط به ثبت نام در مواردی از قبیل تاخیر در ارسال مدارک و یا مفقود شدن مدارک در حین ارسال اصل مدارک سبب می شود که ثبت نام شخص قطعی نباشد.

همچنین اتباع خارجی می بایستی امتیازات لازم را برای ورود به دوره کسب نمایند و همچنین نمرات لازم را در مهارت های زبان دریافت کرده باشند.

در صورتی که فرد مدارک لازم برای ثبت نام را ارایه داده باشد و همچنین امتیازات لازم را نیز کسب کرده باشد ولیکن از نظر مهارت زبانی ضعیف باشد می تواند برای یک سال (1 سال) آموزش زبان ترکی برای آزمون تومر دریافت کند.

صفر تا صد تحصیل در ترکیه و هزینه ثبت نام

پس از این دوره های آموزشی، دانش آموزانی که نمران مناسبی به دست می آورند می توانند در دوره های دانشگاه شرکت کنند. البته می توان اذعان نمود این دوره های زبان به عنوان پیش نیاز حساب می شوند.

6. امتحانات ورودی دانشگاه برای خارجی ها در ترکیه

شاید نخستین مرحله و یا به عبارتی یکی از مهمترین موارد صفر تا صد تحصیل در ترکیه پشت سر گذاشتن امتحانات ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد آزمون های ورودی دانشجویان خارجی شامل آزمون یوس (YÖS) و تومر می باشد. البته در بسیاری از موارد خود دانشگاه ها مجوز برگزاری این آزمون ها را به صورت مستقل دارند.  یعنی به عبارت دیگر هر دانشگاهی ساختار خاص خود را برای برگزاری این آزمون دارد.

صفر تا صد تحصیل در ترکیه و الزامات مورد نیاز

1. ویزای دانشجویی

نامه پذیرش توسط دانشگاه برای دانشجویان خارجی که در امتحان موفق بوده اند و توانسته اند حق ورود به دانشگاه های ترکیه را به دست بیاورند ارسال می شود. دانش آموزان لازم است با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه نمایند. و از طریق سفارت درخواست ویزای تحصیلی نمایند.

مجوز اقامت ترکیه

نکته : ویزای دانشجویی یکی از مدارک اجباری در طول پروسه ثبت نام است.

2. مجوز اقامت ترکیه

متقاضیانی تحصیل در ترکیه موظف هستند که نسبت به اخذ مجوز اقامت دانشجویی ترکیه اقدامات لازم را انجام دهند.  مجوز های اقامت در ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه توسط اداره مهاجرت ترکیه صادر می شود که در بسیاری از شهرهای ترکیه دفتر دارد. اجازه اقامت ترکیه می بایستی تا حداکثر ظرف 1 ماه به دانشگاه  ارایه شود.

نکته: اجازه اقامت برای دانشجویان خارجی هر ساله تمدید می شود.

3. بیمه سلامت

دانشجویان در ترکیه می بایستی نسبت به دریافت بیمه سلامت اقدام نمایند. بیمه سلامت شامل کل هزینه های درمانی در طول مدت تحصیل در ترکیه می باشد. برخی از دانشگاه ها قادر به پوشش هزینه های بهداشت و پزشکی دانشجویان خارجی هستند. با این حال، اگر دانشگاه قادر به پوشش بیمه سلامت نباشد، دانشجو موظف است از سایر بیمه سلامت در ترکیه برای اتباع خارجی استفاده نماید.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 از 14 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!