whatsapp

دانشگاه مارمارا ( Marmara Üniversitesi)

دانشگاه مارمارا ( Marmara Üniversitesi)
شیوا داداش زاده 0 نظر

تاریخچه

دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi) یکی از دانشگاه های دولتی استانبول و دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است. پردیس اصلی آن گوزتپه با مساحت 164.636 متر مربع در منطقه کادی کوی استانبول واقع شده است. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین موسسات آموزشی در کشور ترکیه است. این دانشگاه در 16 ژانویه 1883 با نام مکتب عالی تجارت حمیدیه در خانه ای واقع در پشت دبیرستان دولتی در محله Cağaloğlu استانبول، فعالیت خود را آغاز کرد.

فارغ التحصیلان

اولین فارغ التحصیلان آن در سال 1887 سیزده دانشجو بودند. این مدرسه که از 21 سپتامبر 1889 تحت نظارت آموزش و پرورش درآمد، در سال 1893 منحل شد تا بتواند اصلاحات و بازگشایی آن را بررسی کند. در 15 اکتبر 1897 بازهم تحت نظارت آموزش و پرورش، دوباره افتتاح گردید و تا به امروز به فعالیتهای آموزشی خود ادامه داده است.موسسه در سال 1959 به آکادمی علوم تجاری و اقتصادی استانبول تبدیل شده و با مقرراتی که در سال 1982 وضع شد، با عنوان دانشگاه مارمارا در بین موسسات آموزشی عالی ترکی قرار گرفت.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل در ترکیه در سال 2021

فعالیت های دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا ( Marmara Üniversitesi) در سال تحصیلی 1983- 1982 با 9 دانشکده، یک مدرسه عالی و یک انستیتو فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده است. امروزه تعداد دانشکده ها به 16، مدارس عالی به 5 و انستیتوها به 11 عدد افزایش پیدا کرده است. تعداد رشته های تحصیلی در مقطع فوق دیپلم و لیسانس در حال حاضر 199 رشته می باشد.

دانشگاه مارمارا با حدود 3 هزار پرسنل آموزشی و بیش از 70 هزار دانشجو، یکی از برجسته ترین موسسات آموزش عالی است. دانشگاه متشکل از دانشکده های اقتصاد، تجارت، علوم سیاسی، مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، هنرهای زیبا و الهیات است که در واحدهای دانشگاهی آن به پنج زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی تدریس می شود؛ این ویژگی چند زبانگی دانشگاه مارمارا را از سایر دانشگاه های ترکیه متمایز کرده است.

دانشگاه مارمارا به سرعت رشد کرده، با دانشکده ها، انستیتوها، مدارس عالی، مدارس فنی حرفه ای و مراکز تحقیقاتی- کاربردی، فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی خود را به پیش برده است. علاوه بر رویدادهای آموزشی، دانشگاه خدمات خود به جامعه را توسعه داده و اهمیت زیادی به فعالیت های انتشار و مشاوره قائل شده است؛ و با ارائه راه حل هایی برای مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و …، با موفقیت، نماینده کشور در داخل و خارج از کشور بوده است.

در راستای برنامه های بین المللی تبادل دانشجو، 680 دانشجو از طریق برنامه اراسموس، 103 دانشجو از طریق برنامه فارابی و 37 دانشجو از طریق برنامه مولانا، فرصت تحصیل در دانشگاه های طرف قرارداد را داشته اند.

فعالیت های دانشگاه مارمارا

چشم انداز

تبدیل به یک دانشگاه بین المللی که با پیشگامی خود در آموزش و پژوهش، توسعه اجتماعی را هدایت می کند.

رسالت

دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi) یک دانشگاه پیشگام، بین المللی و معاصر با آموزش چند زبانه است که با اولویت قرار دادن ارزش های اجتماعی با تجربه دیرینه خود، در زمینه علم، فرهنگ، هنر و ورزش برای همه ذینفعان خود تولید ارزش می کند و با اهمیت دهی به یادگیری مادام العمر، پایداری را به عنوان هدف خود تعیین کرده است.

پردیس ها

دانشگاه پردیس با 14 پردیس در بخش آناتولی و اروپایی فعالیت می کند. از میان این پردیس ها، Acıbadem ، آنادولو حیصاری، باغلارباشی، رجب طیب اردوغان(باشی بویوک)، گوزتپه، حیدرپاشا، کارتال و پندیک در سمت آناتولی قرار دارند، در حالی که پردیس های Bahçelievler ، بایزید، نیشان تاشی، سلطان احمد، شیشلی و تارابیا در سمت اروپایی هستند.
بزرگترین پردیس دانشگاه، پردیس باشی بویوک با مساحت 2637168.97 مترمربع است.

امکانات اقامتی دانشگاه مارمارا

در پردیس گوزتپه، 2 عدد خوابگاه برای دانشجویان دختر وجود دارد. خوابگاه دخترانه اوزمن آکتار با ظرفیت 336 دانشجو و خوابگاه حاندان ارتوغرول با ظرفیت 72 دانشجو.
دانشجویان پسر امکان اقامت در خوابگاه های داخل دانشگاه را ندارند، ولی خوابگاه های موسسه اعتباری و خوابگاهی برای تامین نیازهای اقامتی آنها در نظر گرفته شده است.
مهمانسرای موجود در پردیس گوزتپه نیز سالهاست برای رفع نیازهای اقامتی اعضای دانشگاه مارمارا، اعضای سایر دانشگاه ها و کارمندان دولتی فعالیت می کند.
دانشگاه مارمارا علاوه بر کتابخانه مرکزی، واحدهای کتابخانه ای مختلفی در هریک از پردیس های خود ایجاد کرده است که در دسترس کارکنان دانشگاهی و دانشجویان می باشد. این کتابخانه دارای 231 نشریه چاپ شده، بیش از 24 هزار پایان نامه تحصیلات تکمیلی، تعداد بسیاری کتاب چاپی و الکترونیکی و مجلات گوناگون می باشد.

امکانات اقامتی دانشگاه مارمارا

حیات و سلامت

مراکز mediko-sosyal دانشگاه که تحت نظارت اداره بهداشت، فرهنگ و ورزش دانشگاه فعالیت می کنند، خدمات بهداشتی به دانشجویان، کارمندان دانشگاهی و اداری و افراد تحت سرپرستی آنها ارائه می دهند.
مراکز mediko-sosyal در پردیس آجی بادام و گوزتپه قرار دارند.
پزشک خانواده، پزشک عمومی و سایر پرسنل مراقبت های بهداشتی در این مراکز خدمت می کنند.

دانشکده های دانشگاه مارمارا

دانشکده تربیت معلم آتاتورک، ادبیات و علوم پایه، اقتصاد، مدیریت، علوم بهداشتی، دانشکده آموزشی فناوری، دندانپزشکی، هنرهای زیبا، الهیات، معماری و طراحی، علوم سیاسی، تکنولوژی، داروسازی، حقوق، ارتباطات، مهندسی، علوم ورزشی و دانشکده پزشکی

دانشکده های دانشگاه مارمارا

انستیتوهای دانشگاه مارمارا

 • انستیتوی مطالعات اروپا
 • علوم پایه
 • موسسه اقتصاد و دارایی اسلامی
 • علوم بهداشتی
 • بانکداری و بیمه
 • علوم اجتماعی
 • علوم نورولوژی
 • علوم تربیتی
 • هنرهای زیبا
 • موسسه مطالعات خاورمیانه و کشورهای اسلامی
 • انستیتوی تُرکولوژی
 • علوم گوارشی

انستیتوهای دانشگاه مارمارا

فعالیت های ورزشی

در سالن ورزشی شهید عومر حالیص دمیر، که وابسته به بخش بهداشت، فرهنگ و ورزش دانشگاه است، یک سالن بسکتبال – والیبال با ظرفیت 643 نفر، یک مرکز تناسب اندام و یک سالن تنیس روی میز وجود دارد. یک زمین تنیس رو باز و یک میدان بسکتبال – والیبال رو باز نیز وجود دارد.

فعالیت های ورزشی و فرهنگی رایگان آخر هفته برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. در سالن ورزشی واقع در پردیس گوزتپه همچنین برای بهره مندی دانشجویان و کارکنان فعالیت های مختلف ورزشی ارائه می شود.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 از 4 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!