whatsapp
الو اپلای
لباس فرم مدارس ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  23 اردیبهشت 1401

تعداد نظرات :  5

ثبت نام در مدارس آمریکایی ترکیه چگونه است؟

مدارس آمریکایی ترکیه در سال های اخیر توجه بسیاری از والدینی که ترجیح می دهند فرزندانشان در یک سیستم اینترنشنال درس بخوانند را به خود جلب کرده است. برای ثبت نام در این مدارس نیازی به اخذ شهروندی ترکیه نیست و تنها با اخذ اقامت در ترکیه و دارا بودن شرایط اعلامی توسط مدارس می توانید فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام کنید.

تشابهات فرهنگی بین ایران و ترکیه از یک سو، هزینه های پایین زندگی، هزینه های پایین مدارس، همچنین نزدیکی کشور ترکیه به ایران از سوی دیگر سبب شده است تا در سال های گذشته بسیاری از والدین برای تحصیل فرزندان خود مدارس آمریکایی در ترکیه را انتخاب نمایند.

در این مقاله سعی شده است تا  لیستی از محبوب ترین مدارس بین المللی و دو زبانه برای مهاجران در ترکیه به همرا شرایط ثبت نام و هزینه های ثبت نام مدارس آمریکایی در ترکیه آورده شود.

البته لازم به توضیح است که این مجموعه های آموزشی شامل مهد کودک، مدارس ابتدایی و متوسطه و دبیرستان می باشند که دانش آموزان را برای رقابت جهت اخذ پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه های دنیا آماده می کنند.

مقاله پیشنهادی:
تحصیل در ترکیه

مدارس آمریکایی ترکیه برنامه های درسی آمریکایی را دنبال می کنند و زیر نظر وزارت آموزش و پرورش آمریکا و بخش بین الملل وزارت آموزش و پرورش ترکیه می باشند.

آموزش و پرورش در ترکیه

آموزش و پرورش در ترکیه شامل یک شبکه مدارس ابتدایی تا متوسطه می باشد که توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه اداره و نظارت می گردند. مدارس ترکیه به صورت رایگان و اجباری می باشد که می توان گفت ۱۲ سال تحصیلی را پوشش می دهد.

سیستم آموزش و پرورش ترکیه “4 + 4 + 4” می باشد. این به معنی 4 سال تحصیلات ابتدایی (سطح اول)، 4 سال ابتدایی دوم (سطح دوم) و 4 سال آموزش متوسطه می باشد.

آموزش و پرورش در ترکیه

کودکان در اول ماه سپتامبر پس از ششمین سالگرد تولد خود، آموزش ابتدایی را آغاز می کنند. دیپلم تحصیلات ابتدایی در سن 14 سالگی اعطا می گردد.

در پایان تحصیلات متوسطه (دبیرستان)، دانش آموزان موفق به گرفتن دیپلم لیسه یا همان دیپلم مقطع دبیرستان می گردند که در واقع به دانش آموزان اجازه می دهد وارد مقطع بالاتر تحصیلی گردند.

مدارس بین المللی در ترکیه

مدارس بین المللی در ترکیه می توانند یک راه حل منحصر به فرد برای دانش آموزان مهاجر (مدیران شرکت های چند ملیتی، کودکان دیپلمات ها، کارکنان غیر دولتی) در ترکیه باشند. البته در سال های اخیر توجه والدین نیز به مدارس بین الملل در ترکیه جلب شده است.

اما این مدارس برای دانش آموزان بین المللی طراحی شده اند. مدارس معمولا از یک برنامه درسی از ایالات متحده، انگلستان،فرانسه و یا آلمان پیروی می کنند و آموزش ابتدایی ممکن است به هر زبانی داده شود (و البته چندین زبان معمولا آموزش داده می شود به مانند آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، انگلیسی و …)، اما معمولا بیشتر این مدارس زبان اصلی آموزش را زبان انگلیسی می دانند. و در کنار آن به آموزش زبان ترکی نیز می پردازند.

بسیاری از مدارس استانداردهای مشابهی از تحصیل دانش آموزان را در سراسر جهان ارائه می دهند. مدارک فارغ التحصیلی این مدارس در سطح بین الملل مورد پذیرش قرار می گیرند به همین دلیل انتقال دانش آموزان برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر را به مراتب راحت تر و امکان پذیر ساخته است.

مراحل پذیرش و ثبت نام دانش آموزان در مدارس آمریکایی در ترکیه از یک مدرسه به مدرسه ی دیگر متفاوت می باشد. برخی از این مدارس بر اساس شرایط ویژه ای ثبت نام می کنند به عنوان مثال فقط ثبت نام مخصوص یک ملیت اعلام می گردد.

یعنی ممکن است مدرسه فقط دانش آموزان بریتانیایی یا آمریکایی را ثبت نام نام کنند این درحالی است که در غالب این مدارس ثبت نام برای عمومی که شرایط ثبت نام را دارند آزاد می باشد.

هزینه ثبت نام مدارس آمریکایی ترکیه

مدارس بین المللی در ترکیه

هزینه ثبت نام مدارس آمریکایی در ترکیه می تواند با توجه به شرایط ثبت نام دانش آموزان متفاوت باشد ولیکن در نظر داشته باشید که هزینه ثبت نام مدارس آمریکایی در ترکیه به دلار و می باشد و هزینه هر سال در زمان ثبت نام اخذ می گردد. در زیر به برخی از مواردی که در تعیین هزینه ثبت نام می تواند نقش داشته باشد اشاره شده است.

 • شبانه روزی یا روزانه بودن مدارس
 • پایه ی تحصیلی
 • سن کودک
 • خدمات مدرسه
 • امکانات مدرسه
 • پرداخت نقدی و یا تقسیطی
 • شرکت در برنامه های IB

اما به طور میانگین هزینه ثبت نام در این مدارس مابین 10000 تا 17000 هزار دلار آمریکا در هر سال می باشد.

برنامه درسی مدارس آمریکایی در ترکیه

برنامه های درسی این مدارس با توجه به برنامه درسی آمریکا طراحی شده است و منابع درسی نیز در واقع همان منابع درسی می باشد که دانش آموزان همان پایه ی تحصیلی در آمریکا در مدارس می خوانند.

برنامه های درسی دانش آموزان در مدارس آمریکایی در ترکیه به صورتی طراحی و برنامه ریزی شده است که دانش آموزان را برای ورود به کالج ها و دانشگاه های آمریکا و کانادا آماده می کند.

در واقع می توان گفت هدف این مدارس آماده کرده دانش آموزان برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا می باشد.

مدارس آمریکایی در ترکیه در مقابل با مدارس خصوصی ترکیه بسیار گران می باشند. البته باید در نظر داشته باشید امکانات و خدماتی که در این مدارس به دانش آموزان داده می شود بسیار در سطح بالایی قرار دارد.

شرایط ثبت نام مدارس آمریکایی در ترکیه

شرایط ثبت نام مدارس آمریکایی در ترکیه

یکی از مهم ترین شرایط پذیرش دانش آموزان در مدارس آمریکایی ترکیه تسلط آنها به زبان انگلیسی می باشد البته در بسیاری از این مدارس واحدهای عمومی می بایستی به زبان ترکی ارایه شود به همین دلیل آشنایی به زبان ترکی نیز برای ورود به این مدارس الزامی می باشد البته از دانش آموزان مدارک مربوط به آزمون تومر و یا آزمون تافل و آیلتس خواسته نمی شود ولیکن مصاحبه حضوری در ارتباط با زبان انجام می گردد.

از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه اخذ اقامت توریستی و گرفتن کیملیک کارت می باشد زیرا در زمان ثبت نام حتما شما باید دارای کارت اقامت ترکیه باشید. برای ثبت نام کلیه مدارک و سوابق تحصیلی دانش آموزان باید به زبان انگلیسی ترجمه گردد و همچنین مهر وزارت امور خارجه و دادگستری نیز خورده شده باشد و البته که در سفارت ترکیه در ایران باید مهر نوتر زده شود.

ریزنمرات تحصیلی باید در ترکیه دنکلیک بخورد که البته برای نمرات مدرسه خیلی پروسه زمانبری نمی باشد و در مرحله آخر در زمان ثبت نام نهایی در مدارس آمریکایی ترکیه امتحان ورودی از دانش آموزان گرفته می شود تا میزان دانش آنها مورد قرار گیرد.

 میزان رقابت در مدارس انگلیسی زبان ترکیه بسیار بالاست و نیازمند تلاش بیشتری از جانب متقاضیان می باشد. لذا دانش آموزان لازم است تا قبل از ثبت نام در این مدارس شرایط آن را مطالعه نمایند زیرا که در برخی از مدارس همان طور که در بالا نیز ذکر گردید شرایط خاصی برای پذیرش دانش آموزان وجود دارد.

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
3.6 از 5 با 22 رای

 • مجله مهاجرت

  1402-02-22 در 4:22 ب.ظ

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • Saeed

  1401-05-13 در 11:53 ب.ظ

  سلام
  من دو سوال داشتم
  اول اینکه مدرکی که از این مدارس دریافت میشه (دیپلم) در امریکا ، کانادا و کشور های دیگه به عنوان یک مدرک امریکایی شناخته میشه(یعنی مدرکی که از یک مدرسه امریکایی در خود امریکا گرفته میشه دقیقا مثل همین مدرکه و همینقدر ارزش داره) ؟
  و سوال دوم اینکه پرسنل کاملا به زبان انگلیسی مسلط هستند و نیازی به زبان ترکی نداریم؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-18 در 10:01 ق.ظ

   سلام
   بله مدرکی که از این دانشگاه ها صادر می شه بین المللی هست و 2. بستگی به مدرسه داره کادر اداری ترک هستند ولی به زبان انگلیسی مسلط هستند ولی کادر آموزشی عموما نیتیو هستند.

 • ادریس احمدی

  1401-02-13 در 3:31 ق.ظ

  فرزندم ۱۵ ساله است می خواستم در مدرسه خوب امریکایی در ترکیه ثبت نامش کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-22 در 10:30 ق.ظ

   سلام
   بله می تونید ولی در وهله اول باید شما به عنوان والدین اقامت بگیرید و بعد از اخذ اقامت می تونید برای مدارس ثبت نام کنید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .