whatsapp
الو اپلای
تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  4 اردیبهشت 1402

تعداد نظرات :  11

تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه ؛ ویژگی ها، امکانات و هزینه ها

گرایش به ثبت نام در مدارس خصوصی در ترکیه نه تنها از جانب ایرانیان بسیار افزایش یافته است بلکه در خود کشور ترکیه حتی با وجود مشکلات اخیر نیز گرایش به مدارس خصوصی رو به افزایش است.

والدینی که با وجود مشکلات مالی خانواده خود را مجبور می کنند تا فرزندان خودشون رو به مدرسه خصوصی بفرستند این والدین می گویند که به مدارس دولتی اعتماد چندانی ندارند.

البته برای ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه نیز شرایط خاصی برای اتباع خارجی به مانند داشتن کیملیک کارت در نظر گرفته شده است همچنین از دیگر شرایط لازم ثبت نام در این مدارس را می توان آشنایی به زبان ترکی و در برخی از موارد شرکت در آزمون تومر دانست.

کیفیت آموزشی مدارس خصوصی ترکیه

از نظر کیفیت آموزشی و امکانات بین مدارس دولتی و مدارس خصوصی در ترکیه تفاوت های زیادی وجود دارد. دلیل این امر ، دادن هزینه ثبت نام والدین به این مدارس می باشد که تحت عنوان “کمک مالی” پرداخت می شود.

این در حالی است که تحصیل در مدارس دولتی ترکیه کاملا رایگان می باشد. والدینی که قادر به پرداخت هزینه ثبت نام از 5 هزار تا 20 هزار لیر در سال نیستند ، مجبورند فرزندان خود را به مدارسی بفرستند که 45 نفر در آن در یک کلاس حضور دارند.

هزینه ثبت نام مدارس خصوصی در حین ثبت نام با عنوان “کمک هزینه تحصیلی” پرداخت می شود. خوب بودجه مدارس دولتی که دولت آنها رو فراهم می کنه بسیار پایین هستش و در بسیاری از موارد در مدرسه ها حتی کلاس های فوق برنامه هم برگزار نمی شود این در حالی است که در مدارس خصوصی هیات امنای مدرسه و خانواده فعالیتهای اجتماعی خارج از برنامه عادی درسی را با توجه کمکهای مالی ترتیب داده شده از سمت والدین ترتیب می دهند.

در نتیجه، کیفیت تحصیلی که دانش آموزان دریافت می کنند ، مستقیماً تحت تأثیر وضعیت اقتصادی – اجتماعی خانواده های آنها است.

کیفیت آموزشی مدارس خصوصی ترکیه

ویژگی های مدارس غیر انتفاعی ترکیه

علاوه بر مدارس دولتی تعداد بی شماری مدرسه خصوصی در ترکیه هم تو تمام مقاطع تحصیلی وجود دارد. اگر به دنبال مدارس خصوصی ایرانی در ترکیه هستید باید بگوییم مدارس خصوصی این کشور شباهت زیادی به مدارس غیر انتفاعی ایران دارند.

البته منظورم ساختارش هست نه امکانات و سیستم آموزشیش که تفاوت های خیلی زیادی با هم دیگه دارند. این بدین معنی هستش که شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه به مانند مدارس غیر انتفاعی در ایران هستش.

مدارس خصوصی امکانات آموزشی، رفاهی و ورزشی بهتری به نسبت مدارس دولتی این کشور دارند. مثلا در بسیاری از مدارس خصوصی کودکان باید به دو یا سه زبان دنیا آشنایی پیدا کنند مثل زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و … . همچنین هنر، ورزش، موسیقی جزء لاینفک مدارس خصوصی ترکیه هستند.

تحصیل در این مدارس رو می تونیم به یک سرمایه گذاری خیلی خوب در آینده بچه ها تشبیه کنیم که فرصت های خیلی خوبی رو در تمام جنبه ها در اختیار دانش آموزان و والدینشون قرار می ده که عملا این فرصت ها متاسفانه در ایران برای دانش آموزان فراهم نیستش.

ساعات حضور دانش آموزان در این مدارس به مراتب بیشتر از مدارس دولتی هستش زیرا علاوه بر ساعات نرمال حضور در مدرسه بعد از صرف نهار کلاس های فوق برنامه هم در این مدارس ارایه می شود.

ویژگی های مدارس غیر انتفاعی ترکیه

امکانات مدارس خصوصی در ترکیه

مدارس خصوصی از مقطع پیش دبستانی الی دبیرستان را شامل می شوند. این مدارس دارای امکانات بسیار خوبی به مانند: استخر شنا، سالن موسیقی و نمایش، آزمایشگاه، و تجهیزات به روز هستند. البته که کلاس های فوق برنامه علمی و هنری و همچنین برگزاری اردوهای مفصل دانش آموزی از دیگر مزیت های مدارس خصوصی می باشند.

برای والدینی که توانایی پرداخت هزینه های این مدارس رو دارند فرصت بسیار خوبی هستش که بتونند در اختیار فرزندانشون قرار بدند.

البته مثل مدارس دولتی ثبت نام در این مدارس هم دارای شرایطی هست به مانند اینکه حتما باید والدین و دانش آموزان کارت اقامت ترکیه رو داشته باشند. دانش آموزان به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند و همچنین در مصاحبه یا آزمون ورودی این مدارس دانش آموزان بتونند سطح قبولی رو بگیرند.

امکانات مدارس خصوصی در ترکیه

هزینه مدارس خصوصی ترکیه

هزینه ثبت نام در این مدارس به خیلی چیزها بستگی داره به مانند مقطع تحصیلی، امکانات مدرسه، استفاده از نهار و یا سرویس رفت و آمد و … . اما شما باید به طور میانگین حداقل مبلغ 15000 لیر رو به صورت سالیانه به عنوان هزینه این مدارس در نظر بگیرید.

بیشترین تقاضا برای مدارس خصوصی

حالا بر اساس آمار می تونیم ببینیم که اصلا چند درصد از والدین ترجیح می دهند که فرزندانشون رو تو مدارس خصوصی ترکیه ثبت نام کنند.

بر اساس آمار سال 2019 تعداد درصد در دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس خصوصی در ترکیه 16.5درصد بوده است که 5 درصد در مدارس ابتدایی اول، 6.2 درصد در مدارس ابتدایی دوم و 13.7 درصد در آموزش و پرورش متوسطه قرار دارند.

بر اساس تحقیقات که در ترکیه انجام گرفته است مشخص شده است که سطح پیشرفت دانش آموزان به طور مستقیم با وضعیت اقتصادی – اجتماعی خانواده ها و محیطی که در آن زندگی می کنند مرتبط است.

به حدی که حتی اگر وضعیت مالی خانواده مساعد نباشد بسیاری از خانواده هایی که در استانبول زندگی می کنند ، به عنوان مثال ، در باچلار یا آوکلار سعی می کنند فرزندان خود را به مدرسه هایی در محله هایی مانند Yeşilköy یا Bakırköy ، که خانواده های پر درآمد زندگی می کنند ، بفرستند.

در پایان دوره ابتدایی دوم، دانش آموزانی که می توانند در امتحانات موفق شوند، مطابق سیستم آموزشی ترکیه به دبیرستان راه می یابند.

در صورتی که والدین آموزش مدارس متوسطه دولتی را برای آمادگی آزمون ورودی دانشگاه ها کافی نبینند، غالباً حتی اگر مشکل مای هم داشته باشند ترجیح می دهند تا فرزندان خود را به مدارس خصوصی بفرستند که دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه آماده کنند. والدین می گویند که آنها کمتر به مدارس دولتی اعتماد دارند.

بیشترین تقاضا برای مدارس خصوصی

در این مدارس علاوه بر فعالیت های فوق برنامه ، کلاس های تقویتی نیز در دانشکده های دولتی که با مدارس طرف قرارداد هستند ارایه می شود.

بعد از اتمام ساعات رسمی در مدارس خصوصی به خصوص در دبیرستان ها دانش آموزان چند ساعت دیگر نیز در مدرسه باید حضور داشته باشند و درس بخوانند. این کلاس های فوق برنامه مشمول هزینه های اضافی است.

اما در مدارس دولتی این فرصت برای دانش آموزان متاسفانه وجود ندارند. از آنجا که آموزش دوگانه ارائه می شود ، امکان مطالعه یا درس های اضافی وجود ندارد ، و خانواده ها به دلیل کمبود منابع مالی نمی توانند آموزش خصوصی را برای فرزندان خود بگیرند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.4 از 5 با 37 رای

 • پریماه عارفی

  1401-11-07 در 9:20 ق.ظ

  برای تحصیل دختر ۵ سالشه

  • شیوا داداش زاده

   1401-11-08 در 1:59 ب.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • لیلااوار

  1401-02-05 در 4:27 ق.ظ

  توضیحات خیلی خوبی بودممنونم

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-07 در 10:53 ق.ظ

   سلام
   ممنون از بازخورد شما.

 • حسین خدایار

  1400-12-04 در 12:06 ق.ظ

  سلام.لطفا هزینه ثبت نام کلاس سوم دبستان در مدارس خصوصی ازمیر ترکیه و دوم اینکه آیا در اینگونه مدارس آموزش زبان انگلیسی هم آموزش داده می شود؟ ممنون از شما

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-08 در 4:19 ب.ظ

   سلام
   با توجه به اینکه هزینه های هر مدرسه بسیار متفاوت می باید لطفا با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 • danial

  1400-06-29 در 4:20 ب.ظ

  برای وورود به مدارس خصوصی زبن ترکی الزامیست?

  • شیوا داداش زاده

   1400-06-31 در 10:33 ق.ظ

   سلام
   بله. دروس در مدارس ترکیه چه دولتی و چه خصوصی به زبان ترکی ارایه می شود.

 • Poya hamidzade

  1399-04-01 در 11:25 ق.ظ

  توی این مدارس کلاس های خارج از برنامه هم ارایه میشه ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:34 ق.ظ

   سلام
   بله مدارس خصوصی ترکیه کلاس های فوق برنامه زبان های خارجی و موسیقی و … دارند.

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:35 ق.ظ

   سلام
   بله بستگی به مدرسه خصوصی کلاس های فوق برنامه درسی، موسیقی، زبان های خارجی و … ارایه می شود.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .