whatsapp
الو اپلای
مدارس فرانسوی در ترکیه

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  6 مرداد 1400

تعداد نظرات :  2

مدارس فرانسوی در ترکیه

تحصیل و موفقیت فرزندان همیشه یکی از بزرگترین دغدغه های والدین هستش. این نگرانی از سال های اولیه تحصیل آغاز می شه و تا قبولی در یک دانشگاه و رشته مناسب ادامه پیدا می کنه. نیازی به گفتن نداره که برای ساختن آینده ای ایده ال برای فرزندان هر پدر و مادری، تمام سختی ها را به جان می خره.

گاهی حتی برای رسیدن به این آینده ایده ال در خارج از کشور والدین با مهاجرت متحمل هزینه ها و سختی های فراوانی می شوند. در این بین داشتن اطلاعات کافی در مورد مدارس بین المللی ترکیه و البته که مدارس فرانسوی در ترکیه باعث می شه تا شما راحت تر به آن چه که مطلوب فرزندتان باشد دست پیدا کنید.

این که فرزند شما وارد چه مدرسه ای بشه و چه آینده ای برای او رقم خواهد خورد نیازمند تفکر و تحقیق است. برای تحصیل در مدارس فرانسوی شما نیازی به اخذ شهروندی ترکیه ندارید و تنها با اخذ اقامت ترکیه نیز می توانید به راحتی با دارا بودن شرایط اعلامی مدرسه در این مراکز آموزشی ثبت نام کنید.

مدارس بین المللی در ترکیه

در سال های اخیر با توجه به شرایط حاکم بر ایران تعداد والدینی که تصمیم می گیرند تا فرزندان خود را برای تحصیل به خارج از کشور بفرستند بسیار زیاد شده است. به خصوص تحصیل در ترکیه و در زمینه های تحصیل دندان پزشکی در ترکیه، تحصیل پزشکی در ترکیه، تحصیل داروسازی در ترکیه و … .

در برخی از موارد والدین ترجیح می دهند تا فرزندان خود را از مقاطع پایین تر برای تحصیل به خارج از کشور اعزام کنند که در این صورت اگر مقصد شما ترکیه باشد مدارس فرانسوی در ترکیه و یا مدارس آمریکایی در ترکیه گزینه مناسبی برای فرزندانتان خواهد بود.

مدارس فرانسوی ترکیه زیر نظر سفارت کشور فرانسه و بخش بین الملل آموزش و پرورش ترکیه هستند. دیپلم تحصیلی این مدارس را آموزش و پرورش فرانسه اعطاء می کند. بنابراین در این مدارس دانش آموزان می توانند دیپلم بین المللی بگیرند.

مدارس بین المللی در ترکیه

تاریخچه مدارس فرانسوی در ترکیه

قبل از قرن 19 امپراتوری عثمانی افراد غیرمسلمان بسیاری را در اختیار داشت. آنها در مأموریت های اروپایی در بنادر مختلف عثمانی مشغول به کار و از امتیازات بسیاری برخوردار بودند. در قرن نوزدهم ترکان عثمانی اهمیت زبان خارجی را درک کردند. پس از آن اتاق ترجمه نیز افتتاح شد و آنها تعدادی از دانشجویان را به اروپا فرستادند.

پس از تعلیم دیدن در اروپا، مدارس مدرن که برنامه درسی آن زبان فرانسوی بود ایجاد شدند. این تحولات در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم افزایش یافت. در این دوره برخی از ترکهای عثمانی مقالاتی را در مورد آموزش زبان خارجی منتشر کردند. یعنی در واقع شاید بتوان فکر تاسیس مدارس فرانسوی در ترکیه را از این زمان دانست.

تاسیس مدارس فرانسوی در ترکیه

در حقیقت سال 1869 از جایگاه ویژه ای در تاریخ آموزش و پرورش ترکیه برخوردار است. زیرا در آن سال سیستم آموزش و پرورش عثمانی به تصویب رسیده و به کار گرفته شد که منوط به آیین نامه جدید بود. مقرر شد در مدارس دولتی «عربی» ، «انگلیسی» و «فرانسوی» به عنوان یک دوره زبان خارجی تدریس شوند.

با این آیین نامه، سیستم آموزش عثمانی (مدارس سوبیان ، مدارس رشدیه ، مدارس اودادی، مدارس سلطانی ) که دولت مسئولیت آن را برعهده داشت به پنج بخش تقسیم شد. در این مدارس آموزش زبان های خارجی در ترکیه، به ویژه آموزش زبان فرانسوی در دستور کار قرار گرفت. این دوره نیز در راه اندازی مدارس فرانسوی در ترکیه نقش اساسی داشت.

مدارس فرانسوی در ترکیه : دبیرستان ها

قبل از مراجعه به جزئیات مدارس فرانسوی در ترکیه لازم است تا اطلاعاتی در مورد مزایای مهم این مدارس و انتقال به دبیرستان ها را بدانید. در برنامه دبیرستان فرانسوی نوتردام دسیون و دبیرستان خصوصی فرانسه Sainte Pulchérie در سال های 2018-2019 تغییر مهمی ایجاد شد. با توجه به این تغییرات، دانش آموزی که امتحان مرکزی را گذرانده باشند و زبان رسمی آنها نیز فرانسوی باشد.

برایشان سهمیه اختصاص داده شده که می توانند توسط “آزمون مهارت آموزی” به دبیرستان سال اول بروند. امتحانات مهارت یک بار اعمال می شود. یعنی در واقع دانش آموزان کلاس 8 می توانند با این تغییرات وارد مدارس فرانسوی در ترکیه شوند. این مدارس زیر را شامل می شوند:

 • مدرسه خصوصی Bahçeşehir Neslin متوسطه
 • دبیرستان yeninesil2000
 • مدرسه متوسطه Küçük Prens Ortaokulu

آزمون مهارت مدارس فرانسوی در ترکیه

 • زبان و ادبیات ترکی
 • امتحانات شفاهی و کتبی دوره های زبان خارجی

دانش آموزانی که حداقل 70 امتیاز از کل امتحانات شفاهی و کتبی کسب کنند ، موفق تلقی می شوند و مستقیماً در کلاس ثبت نام می کنند. دانش آموزانی که آزمون مهارت های لازم را می گذرانند مطابق معیارهای زیر 1- با توجه به اولویتی که در آزمون نهایی کسب می کنند 2- با توجه به نمره آنها در آزمون مهارت فرانسوی 3- با توجه به نمره آنها در آزمون آمادگی زبان و ادبیات ترکی 4- با توجه به تاریخ تولد

طبقه بندی می شوند. علاوه بر دو دبیرستان در سال جاری 4 دبیرستان برای ثبت نام دانش آموزان با همان روش تغییر در آیین نامه ایجاد کرده اند. در حال حاضر آیین نامه منتظر تصویب در وزارتخانه است. پس از تأیید سنت جوزف ازمیر دبیرستان های فرانسوی Benoît و Saint Michel نیز قادر هستند با تخصیص سهمیه حق ورود به دانش آموزان دهد.

تاریخچه دبیرستان Sainte Pulchérie

از سال 1846 ، دبیرستان Sainte Pulchérie به حمایت از نیازهای مدرسه ای جوانان پرداخته و از ارزشهای انسانی همچون همبستگی، انتقال دانش، احترام به آزادی، خیرخواهی و رشد فردی پرداخت. دبیرستان Saint Pulcherie از برجسته ترین موسسات آموزشی ترکیه به شمار می آید قلب مرکز فرهنگی فرانسه، Saint Pulcherie در سمت اروپایی، مدرن و در مرکز بی اوغلو،، در میدان تقسیم واقع شده است که بسیار نزدیک به هتل تقسیم می باشد. دبیرستانی مدرن که ریشه های خود را از تاریخ و سنت فرانسه گرفته است. دبیرستان Sainte Pulchérie یک مدرسه متوسطه است و بیش از 450 دانش آموز دختر و پسر دارد. این مدرسه یکی از بهترین مدارس فرانسوی در ترکیه می باشد.

Sainte Pulchérie

دبیرستان Sainte Pulchérie که در سال 1846 توسط خواهران شفقت تأسیس شد تا سال 2000 به عنوان یک مدرسه متوسطه خدمات ارایه می داد. راهبه های دلسوزی که فلسفه سنت وینسنت دپل را پذیرفته بوده اند هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان فعال هستند. این مدرسه توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه که باید مدارس خصوصی خارجی در ترکیه را به رسمیت بشناسد پذیرفته شده است و یکی از شش مدارس فرانسوی در ترکیه می باشد. در سال 2000 دبیرستان Sainte Pulchérie یک مدرسه ابتدایی به نام “New Generation 2000” تأسیس کرد. امروز این مدرسه بیش از 200 دانش آموز در ترکیه دارد.

پذیرش در مدرسه Sainte Pulchérie

هر ساله بر تعداد افرادی که موفق به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه می شوند افزوده می شود. در مرداد ماه در بسیاری از این مدارس آزمون تعیین سطح”برگزار می شود و دانش آموزان می توانند بعد از اخذ نمره متوسط به بالا شانس ورود به Pulcherie را به دست بیاورند. دبیرستان Sainte Pulchérie در میان بهترین دبیرستان های استانبول قرار دارد. این دبیرستان به سرپرستی الکساندر آبلان، یکی از مرکز آموزشی موفق در ترکیه است که به طور مداوم نظام آموزشی خود را مورد ارزیابی و بازبینی قرار می دهد و البته که این مدرسه به عنوان یکی از بهترین مدارس فرانسوی در ترکیه شناخته می شود که توانسته است روش های سنتی و مدرن را با با هم تلفیق کند. پس از گذشت یک سال از کلاس مقدماتی فشرده فرانسه و چهار سال آموزش دبیرستان ، دانش آموزان در پایان پنج سال مدرک دیپلم بین المللی فرانسوی دریافت می کنند.

مدارس فرانسوی در استانبول

اعتبار مدرسه Sainte Pulchérie

دبیرستان Sainte Pulchérie دارای عنوان “Label France Education” است. وظیفه اصلی Label France Education ارتقاء سیستم آموزشی مدارس دو زبانه در موسسات فرانکوفون است. این دبیرستان به دلیل کیفیت آموزش بالا در بین مدارس فرانسوی در ترکیه، نظم و انضباط و مشاوره فردی مورد توجه والدین است. علاوه بر این مدیریت خوب مدرسه به همراه کادر آموزشی مجرب و حامیان بین المللی توانسته است آموزش های موثری را برای دانش آموزان رقم بزند. این مدرسه برای دستیابی به اهداف مختلفی تلاش می کند و در تلاش است تا یک محیط آموزشی امن را برای دانش آموزان رقم بزند. این مدرسه به مانند دیگر مدارس فرانسوی در ترکیه دارای سهمیه ورود به دانشگاه های کشور فرانسه می باشد .

فارغ التحصیلان مدرسه Sainte Pulchérie

بیشتر دانش آموزان این مدرسه که متقاضی دریافت مدرک دیپلم هستند برای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه می توانند اقدام کنند. 98٪ درخواست ها پذیرفته شده و 10٪ متقاضیان ترجیح می دهند تحصیلات عالی خود را در كشورهای دیگری خارجی ادامه دهند. برنامه آموزشی این مدرسه توسط یک تیم آموزشی پویا، مؤثر و دو زبانه پشتیبانی می شود. در نتیجه دانش آموزان می توانند زبان فرانسوی و انگلیسی را به طور موثر یاد بگیرند. این دبیرستان کلیه منابع لازم برای یادگیری زبان را در اختیار دانش آموزان خود قرار می دهد: سفرهای خارج از کشور ، آمادگی برای دیپلم های زبان بین المللی (İELTS ، DELF-DALF …)، پروژه های آفرینش هنری با هنرمندان، وبلاگ نویسی به زبان فرانسوی یا انگلیسی با پشتیبانی معلمان ، برنامه های باشگاهی (MUN ، کلوپ تئاتر فرانسه) …) پروژه های ادبی که توسط نویسندگان فرانسوی انجام می شود .

مدرسه Bahçeşehir Neslin

این مدرسه در سال 2001 توسط بنیاد آموزش دبیرستان نوتردام دسیون افتتاح شد. نسلین در حال تغییر مدارس سنتی به مدرن می باشد. پس از گذشت 15 سال از تحصیل در پردیس Şişli Bomonti ، آن را به پردیس جدید یعنی Bahçeşehir Boğazk منتقل کردند که یک منطقه در حال توسعه از 10،000 متر مربع و یک ساختمان کاملاً مجهز بود. در پردیس جدید در Bahçeşehir مهد کودک، آموزش ابتدایی و متوسطه وجود دارد. مهد کودک این مدرسه در سال 2009 در inişli افتتاح شد.

دبیرستان فرانسوی نوتردام دسیون فرانسه، که بنیاد آموزشی آن در ساخت این مدرسه نقش مهمی داشت، اولین دبیرستان دخترانه در بین مدراس فرانسوی در ترکیه می باشد. که به طور رسمی در سال 1856 در ترکیه افتتاح شد. این موسسه که آموزش خود را در طول جنگ جهانی اول متوقف کرده بود، ابتدا به عنوان دانشکده مهندسی و سپس به عنوان بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت. این مدرسه در سال 1919، با تاسیس جمهوری ترکیه مجددا کار خود را آغاز کرد. ابتدا مجوزهای لازم را از آموزش و پرورش ترکیه اخذ کرد. با این ساختار جدید مدیران و معلمان ترک وارد کارکنان مدرسه شدند و همچنان در راستای اهداف و اصول آموزش ملی ترکیه به عنوان یک مؤسسه آموزش و پرورش نخبگان فعالیت کردند.

مدرسه Bahçeşehir Neslin

آموزش های مدرسهNotre Dame De Sion

دبیرستان فرانسوی Notre Dame De Sion که افتخار آموزش به سه دختر معنوی آتاتورک را دارد، پس از تصمیم گیری بر ادامه آموزش ها در سال تحصیلی 1996-1997 شروع به پذیرش دانش آموزان پسر کرد. این مدرسه با جشن گرفتن 163 سالگی خود در سال 2019 اصل ادغام آموزش معاصر را با ارزش ها و تجربیاتی که از گذشته خود به دست آورده بود، اتخاذ کرده است. این مدرسه دارای تمام مقاطع تحصیلی از پیش دبستانی الی دبیرستان، بنیاد آموزشی نوتردام و همچنین دپارتمان زبان های خارجی می باشد.

مدارس فرانسوی در ترکیه : Sainte Pulchérie Alum

Sainte Pulchérie یک بنیاد آموزشی است که در سال 2000 با ابتکار فارغ التحصیلان Sainte Pulchérie تاسیس شد. این سازمان به عنوان یک نهاد خصوصی مشمول قوانین و مقررات وزارت آموزش و پرورش فرانسه و ترکیه می باشد. این مدرسه توسط اعضای هیات امناء اداره می شود. Sainte Pulchérie Alumni که از مدارس نسل جدید به شمار می رود توانسته است آموزش های خود را بر پایه نیازهای به روز دنیای مدرن پایه گذاری کند.

ریشه های قدیمی این مدرسه به بیش از 170 سال می رسد. مدارس نسل جدید دانش آموزانی را پرورش می دهد که به ارزش های معاصر کشور خود در کنار ارزش های جهانی اهمیت بدهد همچنین این امکان را برای دانش آموزان فراهم می کند که به طور مؤثر از زبان فرانسه در مکالمه های دانشگاهی و روزانه، به همراه آموزش زبان ترکی استفاده کنند. سن پذیرش از 4 سالگی شروع می شود. آموزش زبان انگلیسی نیز از الزامات یادگیری در این مدرسه، البته همه مدارس فرانسوی در ترکیه می باشد که به دانش آموزان کمک می کند تا در جامعه مدرن به زبان های خارجی آشنایی و تسلط پیدا کنند.

اهداف مدرسهSainte Pulchérie Alum

مأموریت مدرسه این است که در آموزش معاصر با احتیاط و دقت فراوان از پتانسیل دانش آموزان در یک محیط آموزشی و یادگیری مناسب استفاده کنند. همچنین از فناوری در حال توسعه دوران مدرن پیروی کنند. در واقع “دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه شاد زندگی کنند. چشم انداز مدرسه این است؛ ایجاد جهانی که در آن انسانها و چشم اندازهای جهانی حساس به محیط و پدیده های اجتماعی باشند ، می توانند بخشی از این تغییر باشند و مردم شاد زندگی کنند.

مدارک لازم ثبت نام در مدارس فرانسوی

 • کارت اقامت
 • مدرک آشنایی به زبان فرانسه
 • قبولی در آزمون ورودی مدرسه
 • آشنایی به زبان ترکی
 • معدل بالای 18
 • واریز شهریه مدرسه

هزینه ثبت نام در مدارس فرانسوی

هزینه ثبت نام در این مدارس با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد ولی به طور میانگین در مقطع دبیرستان مبلغ 80 هزار لیر را باید در نظر داشته باشید. این هزینه در مقطع ابتدایی 60 هزار لیر و متوسطه به طور میانگین 70 هزار لیر در سال می باشد. البته والدین می توانند شهریه مدرسه را هم به صورت نقد و هم به صورت اقساط واریز نمایند.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 با 11 رای

 • بهرام دربانیان

  1402-07-14 در 9:36 ب.ظ

  با سلام. چطور می تونم در این مدارس ز فرانسه تدریس کنم ؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-28 در 10:21 ق.ظ

   سلام
   با خود مدارس برای تدریس باید در ارتباط باشید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .