whatsapp

مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

شیوا داداش زاده 15 نظر

چرا به ترکیه مهاجرت نکنیم؟ وقتی مهاجرت به سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا یا کشورهای قاره‌ی آمریکا بسیار سخت‌وطاقت‌فرسا است، چرا مهاجرت به کشوری که بیخ گوشمان است و از امکانات رفاهی کاملی نیز برخوردار است را امتحان نکنیم؟

این روزها کمتر کسی ممکن است ترکیه را دست کم بگیرد. در واقع تبلیغات مهاجرت به ترکیه آنقدر زیاد شده که هرکسی را جهت اخذ اقامت دائم در این کشور وسوسه می‌کند. اما با این حال، برخی از افراد نگرانی‌ها و سوالات زیادی دارند که بی‌پاسخ مانده است. اینکه از چه طریق می‌توان به این کشور مهاجرت کرد یا آیا واقعا این کشور برای مهاجرت مناسب است یا نه؟

بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی مانند: تحصیل در ترکیه، اخذ شهروندی ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه و … .

الواپلای در ادامه روش‌های مختلف مهاجرت به کشور ترکیه را به شما معرفی می کند. البته تمام مزایا و معایب آن را نیز صریحانه بیان می‌کنیم تا در تصمیم‌گیری به شما کمک کنیم.

مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

 

مراحل مهاجرت به ترکیه

مرحله اول

قدم اول انتخاب روشی است که از طریق آن در نظر دارید مهاجرت به ترکیه را انتخاب کنید. روش هایی به مانند خرید ملک، اجاره ملک، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و … .

مرحله دوم

دومین مرحله ورود به خاک ترکیه می باشد. این مراحل با توجه به نوع مهاجرتی که شما انتخاب کردید ممکن است از 3 روز الی 3 ماه به طول انجامد.در خاک ترکیه وکلا و مشاوران الو اپلای تا انجام صفر تا صد کارها در کنار شما خواهند بود و همچنین در پایان قرارداد از خدمات پشتیبانی موسسه الو اپلای می تواند استفاده کنید.

مرحله سوم

در نظر داشته باشید که تمام خدمات موسسه الو اپلای در ارتباط با مهاجرت به ترکیه به صورت پکیج با کمترین هزینه برای شما انجام می شود. تمام مراحل مهاجرت شما در کشور ترکیه توسط وکلای ترک و کارشناسان رسمی دادگستری ترکیه به صورت کاملا قانونی بررسی و سپس انجام می شود.

به دلیل تغییرت متعدد قوانین مهاجرتی ترکیه ما به شما اطمینان می دهیم که تا پایان کار در کنار شما خواهیم بود تا شما و خانواده شما شروع جدیدی را با خیال راحت در کشور ترکیه رقم بزنید.

شرایط مهاجرت به ترکیه

قبل از اینکه بخواهید به این کشور مهاجرت کنید، باید شرایط کلی آن را نیز بسنجید. شما با بررسی این شرایط می‌توانید به نتیجه برسید که آیا دوست دارید به ترکیه مهاجرت کنید، یا نه؟

اولین چیزی که در مورد ترکیه در ذهن شما تداعی خواهد کرد، نزدیکی آن به ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا جهت سفر توریستی به آن است. در واقع،‌ اگر قصد دارید دائم به کشور خودتان سر بزنید و با خانواده و دوستان در ارتباط باشید، ترکیه می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد.

نکته‌ی مثبت دیگری که در مورد این کشور وجود دارد، بیگانه‌دوست بودن مردم آن است. در واقع برخلاف برخی کشورها، مردم ترکیه به هیچ‌وجه رفتارهای نژادپرستانه از خود بروز نمی‌دهند و در این زمینه محیطی آرام انتظار شما را می‌کشد.

زمانی می‌گفتند که ترکیه امنیت کمی دارد و در آن ممکن است هر اتفاقی بیفتد. اما بهتر است حقایق را با چشم بازتری ببینیم. متاسفانه حرف‌های نامربوط زیادی در مورد این کشور گفته شده که همگی بر اساس سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی ترکی گردآوری شده‌اند. ترکیه کشوری امن است که می‌تواند به راحتی آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد.

این کشور، توریستی است. کشوری که نیمی از آن در آسیا و نیمی دیگر در اروپا قرار دارد. کشوری چهارفصل که هر شهر آن، آب‌وهوای مخصوص به خود را دارد و شما می‌توانید بر اساس روحیات خود به یکی از شهرها سفر کنید.

از دیگر شایعه‌هایی که در مورد کشور ترکیه مطرح شده، بازار کار خراب آن است. می‌گویند در ترکیه کار نیست. اما اگر شما واقعا توانایی خوبی داشته باشید، به راحتی می‌توانید شغل مورد نظر خود را نیز پیدا کنید. از دیگر مزایای این کشور نیز می‌توان به فرهنگ و دین مشترک مردم آن با ایرانی‌ها اشاره کرد. در واقع،‌ شما در این کشور احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و «غربت‌زدگی» کمتر ممکن است تهدیدتان کند.

در آخر نیز می‌توان به هزینه‌ها اشاره کرد. این کشور از نظر هزینه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی ارزان‌تر است. پس شما در این کشور به راحتی و با مبلغی معقول می‌توانید زندگی راحت و باکیفیتی داشته باشید.

با توجه به شرایطی که بیان کردیم، اگر تصمیمتان راجع به مهاجرت به ترکیه جدی است، پس بهتر است بدانید که روش‌های مختلفی جهت مهاجرت به آن وجود دارد و شما نباید بر اساس تبلیغات صرفا به روش خرید ملک و اخذ پاسپورت فکر کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

برخی ممکن است با شنیدن «تحصیل در ترکیه» پوزخند بزنند و تصور کنند که با وجود دانشگاه‌های آمریکایی، کانادایی و اروپایی، تحصیل در ترکیه حماقت است. اما این اشتباه است. کسانی که تصور می‌کنند تحصیل در ترکیه فایده‌ای ندارد، احتمالا اطلاعات کافی ندارند.

ترکیه در حال حاضر از بهترین دانشگاه‌های معتبر بهره می‌برد که همگی طبق استاندارد‌های بین‌المللی اروپا به دانشجویان تدریس می‌کنند. این دانشگاه‌ها شرایط ورود سفت و سختی دارند و برای دانشجویان مستحق و شایسته، بورسیه‌های مختلفی تعیین می‌کنند. اما برای ورود به آن‌ها، باید در آزمون‌های مختلفی شرکت کنید و تا حدی نیز به زبان ترکی مسلط باشید.

در صورت اخذ پذیرش و تحصیل در ترکیه می‌توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. در طول مدت تحصیل، حتما باید به فکر پیدا کردن یک کار باشید تا پس از فارغ‌التحصیلی، با مدرک دانشگاهی خود مشغول به کار شده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. پس از مدتی، می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم به دفتر مهاجرت، درخواست دهید.

به یاد داشته باشید که برای مهاجرت تحصیلی روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین راه و مطمئن‌ترین راه این است که خودتان به تنهایی جهت اخذ پذیرش اقدام کنید. برای انجام این کار باید ریز نمرات تحصیلی، مدارک دانشگاهی، مدارک آزمون‌های بین‌المللی و … را دارا باشید. سپس آن‌ها را ترجمه و اسکن کرده و به سایت دانشگاه‌های موردنظر ارسال کنید. در این صورت می‌توانید شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان کنید. ولی معمولا اینکار هزینه‌بر خواهد بود. جدا از هزینه‌های لازم جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی، شما باید برای ارسال مدارک خود حدودا صد دلار پرداخت نمایید. این تازه شروع ماجرا است و در ادامه می‌تواند هزینه‌های بیشتری را نیز شامل شود.

در صورتی که قصد دارید از طریق آژانس‌های مهاجرتی جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنید، از این نکته مطمئن شوید که در صورت اخذ بورسیه، چه مقدار از مبلغ آن به عنوان پورسانت آژانس کم خواهد شد. معمولا آژانس‌های مهاجرتی برای اخذ بورسیه و پذیرش با اساتید دانشگاه‌ها وارد مکاتبه می‌شوند. اما اگر مدارک خوبی دارید و بهترین معدل را از بهترین دانشگاه از آن خود کرده‌اید، می‌توانید به تنهایی و صرفا با ارسال مدارک در بازه‌ی زمانی مشخص، از دانشگاه‌های ترکیه پذیرش بگیرید. برای اطلاعات بیشتر و کامل‌تر، حتما به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و اطلاعات مربوط به نحوه‌ی اپلای در آن را بخوانید.

مقاله پیشنهادی :
تحصیل در ترکیه در سال 2021

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در ترکیه به سختی سایر کشورها نیست و شما هم لازم نیست میلیون‌ها دلار در این کشور هزینه کنید تا بتوانید اقامت دائم بگیرید. اگر بخواهیم کشوری مثل آمریکا را برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیریم، باید به هفت خان رستم هم فکر کنیم. اما در کشور ترکیه، ثبت شرکت، استخدام پنج بومی ترک‌زبان و پرداخت حق بیمه و مالیات شما را قادر به اخذ اقامت دائم این کشور می‌سازد. البته باید پنج سال برای این کار صبر کنید و شرکت شما، فوایدی هم برای کشور ترکیه داشته باشد.

علاوه بر این می‌توان خرید اوراق بهادار، خرید سهام شرکت‌های بزرگ، باز کردن حساب بانکی و سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه‌ای و حتی خرید ملک را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه به حساب آورد.

حداقل هزینه‌ی لازم برای سرمایه‌گذاری در ترکیه؟

در بخش بالا گفتیم که نیازی نیست میلیون‌ها دلار را جهت سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه صرف کنید. اما با هزینه‌ای اندک هم نمی‌توان به این راحتی، اداره‌ی مهاجرت و سفیر ترکیه را متقاعد کرد که شما برای سرمایه‌گذاری در کشور آن‌ها مناسب هستید.

حداقل سرمایه‌ی لازم برای شروع سرمایه‌گذاری در ترکیه، یک الی دو میلیون لیر است. شما با این هزینه می‌توانید شرکتی تاسیس کرده و مشغول به کار شوید. البته برای خرید ملک، سرمایه‌ی کمتری لازم است، ولی به محل قرارگیری ملک، متراژ و وضعیت ساختاری آن نیز اهمیت دارد.

حالا که حرف از سرمایه‌گذاری زدیم، شاید به این فکر کنید که آیا بازارکار و اوضاع اقتصادی کشوری آسیایی مثل ترکیه حرفی برای گفتن دارد؟ شاید این ترس به دلتان بیفتد که ممکن است ورشکسته شوید و سرشکسته به کشور خودتان برگردید. ترس‌های شما کاملا منطقی است. پس برای سرمایه‌گذاری باید تحقیق کنید.

مستقیم تمام پول خود را به وکیل یا دفترمهاجرتی نسپارید! ابتدا سعی کنید بفهمید که در کشور ترکیه، چه صنایعی پردرآمد هستند؟ آیا خرید سهام در این کشور منطقی است؟ اگر بخواهیم سهام بخریم،‌ در چه نوع شرکتی باشد بهتر است؟ آیا ملک را با هر شرایطی که دارد می‌پذیریم؟‌ آیا محل زندگی مورد نظر از امنیت و آسایش کافی برخوردار است؟ پس مهم‌‌ترین نکته در سرمایه‌گذاری، تحقیقات کامل است.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

کمی پیش گفتیم خرید ملک تنها راه مهاجرت به ترکیه نیست، اما یکی از روش‌های متداول آن محسوب می‌شود. شما برای خرید ملک نه لازم است با کسی رقابت کنید، نه دردسر زیادی بکشید. فقط کافی است که پول کافی برای خرید یک ملک در ترکیه را داشته باشید. به طور کلی، هزینه‌ها و قیمت‌ها در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است، پس خرید خانه در ترکیه آنقدر هم ناممکن به نظر نمی‌رسد. اگر بخواهیم صریحانه صحبت کنیم، باید بگوییم که گاهی برخی خانه‌ها در مناطق خوش‌آب‌وهوا و پر تردد تهران از ترکیه گران‌تر است!

برای خرید ملک در ترکیه روش‌های مختلفی وجود دارد. هم می‌توانید از طریق آژانس‌های خرید ملک اقدام کنید، هم خودتان به تنهایی به ترکیه سفر کرده و بدون واسطه خرید کنید. اگر گزینه‌ی اول را انتخاب می‌کنید، پس باید آژانس معتبری برای انجام این کار پیدا کنید. اگر گزینه‌ی دوم انتخاب شماست، پس باید به حد کافی به زبان ترکی استانبولی تسلط داشته باشید، محل‌های مختلف ترکیه را بشناسید و به خوبی با سیستم معاملات بانکی و مالی در ترکیه آشنا باشید. در عین حال باید مراقب باشید که در گودال کلاهبرداران فرو نروید.

پس از طی تمام مراحل ذکر شده، در صورت خرید ملک و انتقال سند، می‌توانید به اداره‌ی مهاجرت درخواست مصاحبه دهید و در صورت تایید، پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید. جالب است بدانید که برخی کشورها اجازه‌ی اخذ اقامت از طریق خرید ملک را نمی‌دهند. پس اگر تمکن مالی لازم را دارید، بد نیست که این روش راحت را امتحان کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری نیز از راه هایی است که در طی ماه های گذشته از سمت ایرانیان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این روش شما می بایستی ملک یا مجموعه ای از املاک چه تجاری و چه مسکونی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار کانادا خریداری کنید.

در این صورت شما می توانید برای خودتان، همسر و غرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار را بدهید. در این روش شما از تمام حق و حقوق شهروندی ترکیه بهره مند می شوید. بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم می باشد که پاسپورت ترکیه شما صادر شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

مهاجرت به ترکیه از طریق کارآفرینی و استارت آپ

شاید در ابتدا تصور کنید که تاسیس شرکت و سرمایه‌گذاری فرق چندانی با کارآفرینی و تاسیس یک شرکت استارت آپی نداشته باشد. اگر چنین فکر می‌کنید، پس در اشتباه هستید. شرکت‌های استارت‌آپی و کارآفرینی عملی‌تر، بهتر و موثرتر از شرکت‌های معمولی و سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند. اگر بتوانید چنین شرکتی در کشور ترکیه (یا هر کشور دیگری) تاسیس کنید، آینده‌ای بزرگ و درخشان را برای خود رقم خواهید زد.

در واقع با توجه به پیشرفت‌های اخیر و افزایش تقاضا و نیاز در جامعه، شرکت‌های استارت آپی فرصتی طلایی برای کسب درآمد پیدا کرده‌اند. فقط کافی است که نیاز مردم را شناخته و جهت رفع آن نیاز، کسب و کاری راه بیندازند.

برای اینکه بتوانید کارآفرین باشید و شرکتی استارت آپی راه بیندازید، باید خوش‌فکر باشید و ایده‌های جذابی را مطرح کنید. شما باید نیاز مردم را به خوبی بشناسید، یا به عبارت بهتر، آن نیاز را ایجاد کنید! رمز موفقیت شما در ایجاد نیاز در دل مردم است.

برای مثال، ابتدا هر کس که می‌خواست به جایی از شهر خود به صورت دربست حرکت کند، از طریق آژانس تاکسی کرایه می‌کرد. اما شرکت‌های استارت‌آپی مثل اسنپ به میان آمدند و نوع جدید و ساده‌ای از خدمات را در اختیار مردم قرار دادند. این ایده، ابتدا در کشورهای خارجی اجرا شده بود.

در حال حاضر، کشورهای خارجی مثل ترکیه به افرادی خوش‌فکر نیاز دارند که شرکت‌های استارت‌آپی مثل اسنپ در کشورشان راه بیندازد. پس اگر چنین توانایی خاصی دارید و خوش‌فکر و ایده‌پرداز هستید، قطعا می‌توانید با ایده‌ای جذاب به کشور ترکیه مهاجرت کنید، کارآفرینی کنید و کسب‌وکار خوبی راه بیندازید.

برای اینکه بتوانید بهتر فکر کنید، قطعا باید تحصیلات لازم را داشته باشید و کتاب‌های زیادی بخوانید. نیر ایال در کتاب «قلاب» یا «hook» سعی می‌کند به مدیران در تاسیس شرکت‌های استارت‌آپی کمک کند. از نظر او، شما باید کسب‌وکاری راه بیندازید که مردم را مثل طعمه به دام قلاب بیندازد و رهایی از آن کار ساده‌ای نباشد.

پس اگر می‌خواهید کارآفرینی کنید و با ایده‌های جذاب استارت‌آپی به کشوری مهاجرت کنید، قطعا باید بهترین ایده و عملی‌ترین آن را ارائه دهید. کشور ترکیه از سال 2017 در پذیرش این ایده‌ها رشد روزافزونی داشته است.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید بیزنس

شاید شما حوصله‌ی زیادی برای تاسیس شرکت یا کارآفرینی و تاسیس شرکت استارت‌آپی نداشته باشید، اما پول زیادی داشته باشید. در این صورت می‌توانید از طریق «خرید بیزنس» یا «خرید کسب و کار فعال و آماده»، به اخذ اقامت در ترکیه بپردازید.

اما منظور از خرید بیزنس چیست؟ در این مورد، شما شرکتی را که قبلا تاسیس شده، تجارتش راه افتاده، کارمند‌هایی استخدام کرده، بیمه‌ شده و مالیات را پرداخت کرده را با تمام حساب‌های بانکی و متعلقاتش خریداری می‌کنید و رئیس جدید شرکت می‌شوید. این کار در مورد شرکت‌هایی امکان‌پذیر است که رئیس آن قصد واگذاری شرکت را داشته باشد.

اما چرا یک رئیس بخواهد شرکتش را واگذار کند؟

پاسخ ساده‌ای دارد. ورشکستگی، بازنشستگی، سقوط سهام و … . شما قبل از خرید یک شرکت حتما باید راجع به وضعیت آن تحقیق کنید. اگر هیچ راه نجاتی برای آن شرکت وجود نداشته باشد، پس طبیعتا نباید سراغ آن بروید.

در واقع باید «گرگ وال استریت» شوید. خرید کسب و کار فعال گرچه مزایای زیادی دارد و شما را از دردسرهای زیادی دور نگه می‌دارد، ولی ممکن است به هزار و یک دلیل شما را به چاه عمیقی فرو ببرد که رهایی از‌آن ممکن است. شما که قصد ندارید بدهکار میلیون‌ها آدم شوید و شرکت را نیز با خود به پایین بکشید؟

گرچه اگر بخواهیم خوشبینانه به قضیه نگاه کنیم، گاهی ممکن است شما شرکتی را بخرید، کسب‌وکار آن را تغییر دهید یا به هر نحوی که شده، آن را به بهترین وضعیت ممکن برسانید. در این صورت، به میلیونر ترکیه تبدیل می‌شوید و دیگر جای هیچ نگرانی نیست. اما تمام این‌ها به سیاست و تحصیلات مرتبط نیاز دارد.

در واقع، اگر صرفا قصد سکونت در ترکیه را دارید یا تمام عمرتان کارمند بوده و اصلا در این حوزه‌ها وارد نشده‌اید، بهتر است به خرید ملک یا مهاجرت تحصیلی اکتفا کنید! حتی اگر تمایل دارید می‌توانید برای کار در شرکتی دیگر رزومه بفرستید و به این ترتیب، ویزای کاری بگیرید. تعداد زیادی از افراد از طریق ویزای کاری موفق به اخذ اقامت دائم در ترکیه می‌شوند.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

اگر نگاهی به اخبار جهان بیندازید متوجه می‌شوید که سیاه‌ترین، سخت‌ترین و ناممکن‌ترین مسیر مهاجرت به ترکیه پناهندگی است. گرچه با وجود تمام فلاکت‌هایی که این روش برای پناهنده در بردارد، عده‌ی زیادی از مردم در رویای مهاجرت غیرقانونی به کشور ترکیه (یاهر کشور دیگری) را در سر دارند.

اگر بخواهیم مهاجرت از طریق پناهندگی را با تعاریف تئوری توضیح دهیم، باید بگوییم که پناهنده شدن به یک کشور یعنی شما در مذهب، عقیده، طرز تفکر و … با وطن خود مشکل دارید و می‌خواهید به کشوری دیگر که با عقاید شما هم‌سوتر است، مهاجرت کنید.

علاوه‌براین، اگر شما از لحاظ جانی در خطر هستید یا تحت تعقیب هستید هم می‌توانید به کشوری دیگر پناهنده شوید. البته اگر قتل کرده‌ باشید و به این دلیل بخواهید پناهنده شوید، صرفا دستگیر و دیپورت خواهید شد.

معمولا پناهنده‌های سیاسی، متحمل‌ترین موارد در پذیرفته شدن توسط کشوری دیگر هستند. اما حتی اگر در صورت درخواست به کشور مقصد پذیرفته شوید، باید سال‌ها در کمپ‌های پناهندگی فلاکت بکشید و سختی زیادی را تحمل کنید. در این مورد، کشورهای مقصد آنقدر به پناهنده سخت می‌گیرند که دیگران هوس مهاجرت غیرقانونی به سرشان نزند.

رفتارهای خشونت‌آمیز، کمبود امکانات رفاهی، کمبود غذا و جای خواب و … از جمله شرایط تنش‌زا برای یک پناهنده است. پس به طور کلی توصیه می‌شود که برای مهاجرت از روش‌های معقول‌تری کمک بگیرید.

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از این روش را دارید شما در مرحله اول نیاز به به توافق رسیدن به یک کارفرمای ترک را دارید که برای شما اجازه کار در ترکیه را اخذ کند. عموما برای اخذ ویزای کار شما با در دست داشتن مدارک و همچنین دعوت به کا کارفرما می بایستی از سفارت و یا کنسولگری ترکیه از کشور مبدا خودتان اقدام کنید.

برای ثبت شرکت در ترکیه شما باید در زمانی که برای این امر درخواست می دهید باید در خاک ترکیه حضور داشته باشید. مدارکی به مانند گذرنامه، ترجمه صفحه اول شناسنامه، اساسنامه شرکت، مشخص کردن حداقل ۳ اسم ۳ سیلابی برای نام شرکت و … برای ثبت شرکت در ترکیه لزامی می باشد. پروسه ثبت شرکت در ترکیه بین ۳ تا ۵ روز زمان می برد ، عموما هزینه ای در حدود ۲۵۰۰ دلار لازم می باشد.

در این روش مهاجرت به ترکیه شما بعد از ازدواج با شهروند ترک می توانید اقدام به اخذ اقامت در ترکیه نمایید. در نظر داشته باشید که برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج حداقل باید از زمان ثبت ازدواج در ترکیه ۳ سال گذشته باشد که بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. در این روش به چند نکته باید توجه داشته باشید که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • کسی که با او ازدواج می کنید در ترکیه پناهنده نباشد.
 • ازدواج صوری نباشد و حتما باید مدارک کافی برای اثبات ازدواج خود به همراه داشته باشید.
 • حداقل ۳ تا ۵ سال اخذ شهروندی شما به طول خواهد انجامید.
 • ازدواج شما در ترکیه باید ثبت شده باشد.

مهاجرت هنرمندان و افراد موفق به ترکیه

مطمئنا شما نیز با اخبار مهاجرت ورزشکاران، بازیگران و هنرمندان به کشورهای دیگر مواجه شده‌اید. معمولا نه تنها ترکیه بلکه کشورهای برتر دنیا آغوشی باز برای افراد موفق از جمله نخبه‌ها، نقاش‌های حرفه‌ای، بازیگران، ورزشکاران، نابغه‌ها و … دارند.

عده‌ی بزرگی از این نخبه‌ها از راه مهاجرت تحصیلی به کشور مطلوبشان سفر می‌کنند. عده‌ای دیگر از طریق اثبات این نکته که شخصی خاص، هنرمند، موفق و ناب هستند مهاجرت می‌کنند. البته شما باید برای اثبات اینکه متفاوت هستید مدارک خاصی داشته باشید.

برای مثال، مدال طلا آورده باشید، گواهی‌نامه‌ی خاصی داشته باشید یا مدارک تحصیلی بی‌نظیری را دارا باشید. در این صورت، به سرعت می‌توانید مهاجرت کنید.

روش جالبی که این روزها باب شده، مشهور شدن از طریق صفحه‌ی اینستاگرام است. در واقع عده‌ی زیادی از افراد برای دریافت تیک آبی در اینستاگرام تلاش می‌کنند تا از طریق همین مشهوریت به مهاجرت اقدام کنند. اما هیچ مدرک خاصی وجود ندارد که چنین راهی را اثبات‌شده و تایید شده بداند.

آمار مهاجرت به ترکیه

براساس داده های منتشر شده از سوی مؤسسه آماری ترکیه (TurkStat) تا سال ۲۰۱۹ تعداد ۵۷۷،۴۵۷ نفر به ترکیه مهاجرت کرده اند که این آمار نسبت به سال های گذشته ۲۳.۸٪ افزایش داشته است. این افراد شامل ۴۶۶.۸۹۰ تبعه خارجی و ۱۱۰.۵۶۷ شهروند ترکیه بودند که پس از زندگی در خارج از کشور به کشور خود بازگشتند. تعداد این افراد شامل ۵۲.۷٪ پسر و ۴۷.۳٪ زن بودند.

در بین مهاجران خارجی، عراقی ها بار دیگر در رده اول قرار گرفتند و ۲۳.۶٪ آنها را افغان ها و سوری ها به ترتیب با ۹.۶٪ و ۴.۴٪ به دست آوردند.

تا سال ۲۰۱۹ ، ۱۱.۹٪ از مهاجران ، که وارد ترکیه شده اند ، در گروه سنی ۲۵-۲۹ سال قرار داشتند. ۱۱.۵٪ دیگر در گروه سنی ۲۰-۲۴ سال و ۱۰.۳٪ بین سنین ۳۰-۳۴ سال بودند.

آمار مهاجرت به ترکیه

شهرهای مهاجرپذیر ترکیه

داده ها نشان می دهد که در میان کلان شهرها استانبول با ۲۰۲۰۰۰ نفر بیشترین آمار پذیرش مهاجرت به ترکیه را داشته است. در مقام دوم پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا مقصد ۷۱۳۳۷ نفر مهاجر بوده است. ( البته آنکارا را می توان مقصد بسیاری از مهاجرانی دانست که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند) و پس از آن شهر مدیترانه آنتالیا قرار دارد که ۳۶.۶۷۴ مهاجر  وارد این شهر شدند.

این در حالی است که در مدت زمان مشابه ۳۲۳.۹۱۸ نفر ترکیه را به مقصد کشورهای خارجی ترک کردند که نسبت به سال قبل ۲۷.۷ درصد افزایش داشته است. داده ها اعلام کردند که از این مهاجران ۵۳.۳ درصد مرد و ۴۶.۷ درصد زن بودند.

مهاجران از چه کشورهایی هستند؟

مهاجرت به ترکیه در بین همسایگان ترکیه به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. عراقی ها با ۲۰.۶٪ ، پس از آن آذربایجانی ها ۷.۴٪ ، ازبکستانی ها ۷٪ ، ترکمنستان ها ۵.۴٪ و ایرانیان ۴.۹٪ این آمارها را تشکیل می دهد.
با تجزیه و تحلیل توزیع سنی مهاجران ، مشخص شد که ۷/۱۵ درصد آنها در گروه سنی ۲۵-۲۹ و ۲/۱۳ درصد در گروه سنی ۲۰-۲۴ و ۳۰-۳۴ بودند.

پناهندگان در ترکیه

طبق آمار رسمی ، ترکیه همچنین میزبان بیشترین تعداد پناهنده – نزدیک به ۴ میلیون نفر در جهان است. تعداد آوارگان سوری که در ماه ژوئیه در این کشور زندگی می کردند بالغ بر ۳.۶۳ میلیون نفر بوده است. البته این درست است که بیشترین آمار را پناهندگان سوری تشکیل می دهند اما تعداد پناهنده های افغانستانی، عراقی، ایرانی نیز در این میان قابل تامل است.انواع روش های مهاجرت به ترکیه

روند مهاجرت ترکیه

قبل از عزیمت به ترکیه ، از تمام اسناد و مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. اگر برای زندگی در ترکیه ، کار در ترکیه یا تحصیل در ترکیه به این کشور سفر کرده باشید، به مجوزهای خاصی نیاز دارید. راهنمای اصلی در طی فرایند در سطور زیر ذکر شده است:

اخذ ویزای ترکیه

برای دریافت ویزای ترکیه باید از سفارت ترکیه یا کنسولگری ترکیه در کشور خود اقدامات لازم را انجام دهید. قبل از عزیمت به ترکیه این کار را به خوبی انجام دهید. ممکن است مقامات ترکیه چندین ماه طول بکشد تا درخواست شما را پردازش کنند. اگر سؤالی دارید که به کدام  نوع از ویزا نیاز دارید ، از مسئولان سفارت بپرسید. رفع اشتباه با مقامات مهاجرت ترکیه خوشایند نخواهد بود.

مجوز کار و اقامت در ترکیه

اگر تصمیم دارید که در ترکیه زندگی کنید نیاز به اخذ اجازه اقامت در ترکیه از طریق اجاره ملک و یا خرید خانه دارید و اگر مشغول کار هستید به یک اجازه اقامت و اجازه کار در ترکیه نیاز دارید. برای اخذ اجازه اقامت ترکیه و همچنین اخذ اجازه کار در ترکیه بهتر است از سفارت ترکیه یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان اقدام کنید.

نکات مهم مهاجرت به ترکیه

 •  احتمالاً مجبور خواهید بود که اثبات کنید که یا بلیط برگشتی را به کشور مبداء خود خریداری کرده اید. به همین ترتیب از شما خواسته می شود تا نامه رزرو هتل را نیز نشان دهید (اگر مسکن شما توسط کارفرمایان از قبل آماده شده باشد ، اثبات این امر کافی خواهد بود).
 • اگر قصد دارید از ترکیه خارج شوید و در طی مقطع زمانی (برای کار یا تعطیلات) به کشور خودتان برگردید، اطمینان حاصل کنید که حتما درخواست ویزا داده باشید ( بر اساس معاهدات بین ایران و ترکیه شهروندان ایرانی نیازی به اخذ ویزا برای ورود به ترکیه ندارند)  که امکان ورود مجدد را فراهم کند.
 • قبل از ارائه درخواست خود مجدداً کلیه الزامات و محدودیت ها را با سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشور خود بررسی کنید اگر از هیچ چیز مطمئن نیستید ، سؤال کنید. روند مهاجرت احتمالاً هر از گاهی صبر و شکیبایی شما را به چالش می کشد، اما بهتر است اطلاعات را با مقامات ترکیه در سفارت چک کنید تا اشتباه در برنامه های شما انجام نشود.

اخذ ویزای ترکیه

سخن آخر

گرچه تعداد زیادی از افراد کشور ترکیه را جدی نمی‌گیرند و مهاجرت و اخذ اقامت از آن را کاری عبث می‌دانند، ولی این کشور مزایای زیادی دارد که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم. در واقع، ترکیه می‌تواند یک سکوی پرتاب بلند نیز باشد.

اگر شما از طریق تحصیل، تاسیس شرکت، کارآفرینی، خرید بیزنس یا هر راه دیگری به کشور ترکیه مهاجرت کنید، در آینده نیز می‌توانید به کشوری دیگر مهاجرت کنید. کشوری که از لحاظ امکانات رفاهی یا شرایط جوی با روحیات و سلیقه‌ی شما سازگارتر باشد.

ولی مهم‌ترین نکته اینجاست که تکلیفتان با خودتان روشن باشد. با خیال‌پردازی یا سردرگمی نمی‌توانید به هدف خود یعنی مهاجرت نزدیک شوید. فکر پناهندگی، ازدواج و … را دور بریزید و روی اهدافتان تمرکز کنید. اگر جوان و تحصیل‌کرده هستید، مهاجرت تحصیلی را دست کم نگیرید. اگر سرمایه‌ی قابل توجهی دارید، می‌توانید خرید ملک را انتخاب کنید.

در آخر هم می‌توان گفت که برای تصمیم‌گیری، روی حرف مشاوران حرفه‌ای الواپلای حساب باز کنید و انرژی منفی کسانی را که بی حساب‌کتاب نظر می‌دهند را دور بریزید.

ترکیه به هیچ وجه، کشور بدی برای مهاجرت و اقامت دائم نیست. پس اگر به آن علاقه دارید، همین حالا اقدام نمایید.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.3 از 5 از 50 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

15

نظرها

 1. ببخشید ترکیه کشور خوبیه برای زندگی؟… کدوم شهر بهتره؟؟…

 2. علی آقایی 2021-07-30 در 3:27 ب.ظ

  سلام من برنامه نویس هستم و از یک شرکت آلمانی آفر کار ریموت گرفتم.
  علاقه مند هستم به ترکیه مهاجرت کنم با توجه به اینکه درآمد یورویی از آلمان دارم.
  میتونید لطفا راهنمایی کنید از چه طریقی میتونم اقدام کنم؟

  • شیوا داداش زاده 2021-08-28 در 4:52 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   می تونید از طریق اجاره یا خرید ملک اقدام کنید.

 3. سلام شما خدمات افتتاح حساب بانکی هم انجام میدین؟ حالا زراعت… ایش... یا…

 4. با سلام
  من کارشناس ارشد زبان انگلیسی با ۱۰ سال سابقه تدریس و همسرم مکانیک خودرو هستن که مدرک تحصیلی ندارن ولی کارفرما با سابقه بیمه هستن.بهترین راه مهاجرت به ترکیه برای ما چیه و حدودا چقدر هزینه باید کنیم؟ یه پسر ۲۰ ماهه هم داریم
  با سپاس از شما

  • شیوا داداش زاده 2020-11-07 در 9:29 ب.ظ

   سلام
   خرید ملک برای دریافت اقامت یا شهروندی می تونه از گزینه های مطمن برای مهاجرت به ترکیه برای شما باشه.

 5. میخواستم ویزای ترکیه بگیرم

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:07 ب.ظ

   سلام
   ایرانیان برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند مگر اینکه در نظر داشته باشید اقامت یکساله بگیرید.

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:20 ب.ظ

   سلام
   برای ورود به ترکیه ویزا نیازی نیست مگر اینکه بخواهید اقدام برای اقامت یکساله داشته باشید.

 6. ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب متاهل و دارای مدرک مهندسی عمران میباشم و تسلت کامل به زبان انگلیسی دارم
  بنده یه واحد خانه در استانبول منطقه اسنیورت خریداری کرده ام به ارزش 150 هزار لیر ولی به دلیل بیماری منفور کرونا تنوانستم به ترکیه سفر کنم فعلا در ایران هستم میخواستم بدونم اگر برم ترکیه و درخواست اقامت کنم با دارا بودن این ملک و زندگی در ترکیه میتوانم ویزای کاری بگیرم ؟ من هم مدرک فنی حرفه ای بین المللی کولر گازی و اسپلیت دارم هم مدرک فنی حرفه ای طراحی نقشه ساختمان و نقشه کشی از طرفی کارشناسی عمران دارم و به زبان انگلیسی تسلت کامل دارم ممنون میشم راهنممایی کنید منو

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:11 ب.ظ

   سلام
   پروسه اقامت جدای از ویزای کار می باشد به همین دلیل برای درخواست ویزای کار شما باید یک پروسه جدا در نظر بگیرید.

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:23 ب.ظ

   سلام
   پروسه دریافت ویزای کار جدا از پروسه خرید ملک هست . باید پروسه اخذ ویزای کار را دنبال کنید.

 7. شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه بدون کنکور چیست؟

  • شیوا داداش زاده 2020-06-28 در 11:03 ب.ظ

   سلام
   بستگی به رشتتون داره برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188884645 تماس بگیرید.