مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

مهاجرت به ترکیه در سال های اخیر به دلیل افزایش بحران در منطقه به شدت افزایش پیدا کرده است. افزایش تقاضای مهاجرت به ترکیه از سمت کشورهای همسایه به مانند ایران، عراق، سوریه ، البته افغانستان و … به مراتب بیشتر از سایر کشورها می باشد.

بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی به مانند: تحصیل در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه و … .

مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

قدم اول برای مهاجرت به ترکیه

قدم اول انتخاب روشی است که از طریق آن در نظر دارید مهاجرت به ترکیه را انتخاب کنید. روش هایی به مانند خرید ملک، اجاره ملک، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و … .

قدم دوم برای مهاجرت به ترکیه

دومین مرحله ورود به خاک ترکیه می باشد. این مراحل با توجه به نوع مهاجرتی که شما انتخاب کردید ممکن است از 3 روز الی 3 ماه به طول انجامد.در خاک ترکیه وکلا و مشاوران الو اپلای تا انجام صفر تا صد کارها در کنار شما خواهند بود و همچنین در پایان قرارداد از خدمات پشتیبانی موسسه الو اپلای می تواند استفاده کنید.

قدم سوم برای مهاجرت به ترکیه

در نظر داشته باشید که تمام خدمات موسسه الو اپلای در ارتباط با مهاجرت به ترکیه به صورت پکیج با کمترین هزینه برای شما انجام می شود. تمام مراحل مهاجرت شما در کشور ترکیه توسط وکلای ترک و کارشناسان رسمی دادگستری ترکیه به صورت کاملا قانونی بررسی و سپس انجام می شود.

به دلیل تغییرت متعدد قوانین مهاجرتی ترکیه ما به شما اطمینان می دهیم که تا پایان کار در کنار شما خواهیم بود تا شما و خانواده شما شروع جدیدی را با خیال راحت در کشور ترکیه رقم بزنید.

آمار مهاجرت به ترکیه

براساس داده های منتشر شده از سوی مؤسسه آماری ترکیه (TurkStat) تا سال ۲۰۱۹ تعداد ۵۷۷،۴۵۷ نفر به ترکیه مهاجرت کرده اند که این آمار نسبت به سال های گذشته ۲۳.۸٪ افزایش داشته است. این افراد شامل ۴۶۶.۸۹۰ تبعه خارجی و ۱۱۰.۵۶۷ شهروند ترکیه بودند که پس از زندگی در خارج از کشور به کشور خود بازگشتند. تعداد این افراد شامل ۵۲.۷٪ پسر و ۴۷.۳٪ زن بودند.

در بین مهاجران خارجی ، عراقی ها بار دیگر در رده اول قرار گرفتند و ۲۳.۶٪ آنها را افغان ها و سوری ها به ترتیب با ۹.۶٪ و ۴.۴٪ به دست آوردند.

تا سال ۲۰۱۹ ، ۱۱.۹٪ از مهاجران ، که وارد ترکیه شده اند ، در گروه سنی ۲۵-۲۹ سال قرار داشتند. ۱۱.۵٪ دیگر در گروه سنی ۲۰-۲۴ سال و ۱۰.۳٪ بین سنین ۳۰-۳۴ سال بودند.

آمار مهاجرت به ترکیه

شهرهای مهاجرپذیر ترکیه

داده ها نشان می دهد که در میان کلان شهرها استانبول با ۲۰۲۰۰۰ نفر بیشترین آمار پذیرش مهاجرت به ترکیه را داشته است. در مقام دوم پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا مقصد ۷۱۳۳۷ نفر مهاجر بوده است. ( البته آنکارا را می توان مقصد بسیاری از مهاجرانی دانست که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند) و پس از آن شهر مدیترانه آنتالیا قرار دارد که ۳۶.۶۷۴ مهاجر  وارد این شهر شدند.

این در حالی است که در مدت زمان مشابه ۳۲۳.۹۱۸ نفر ترکیه را به مقصد کشورهای خارجی ترک کردند که نسبت به سال قبل ۲۷.۷ درصد افزایش داشته است. داده ها اعلام کردند که از این مهاجران ۵۳.۳ درصد مرد و ۴۶.۷ درصد زن بودند.

مهاجران از چه کشورهایی هستند؟

مهاجرت به ترکیه در بین همسایگان ترکیه به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. عراقی ها با ۲۰.۶٪ ، پس از آن آذربایجانی ها ۷.۴٪ ، ازبکستانی ها ۷٪ ، ترکمنستان ها ۵.۴٪ و ایرانیان ۴.۹٪ این آمارها را تشکیل می دهد.
با تجزیه و تحلیل توزیع سنی مهاجران ، مشخص شد که ۷/۱۵ درصد آنها در گروه سنی ۲۵-۲۹ و ۲/۱۳ درصد در گروه سنی ۲۰-۲۴ و ۳۰-۳۴ بودند.

پناهندگان در ترکیه

طبق آمار رسمی ، ترکیه همچنین میزبان بیشترین تعداد پناهنده – نزدیک به ۴ میلیون نفر در جهان است. تعداد آوارگان سوری که در ماه ژوئیه در این کشور زندگی می کردند بالغ بر ۳.۶۳ میلیون نفر بوده است. البته این درست است که بیشترین آمار را پناهندگان سوری تشکیل می دهند اما تعداد پناهنده های افغانستانی، عراقی، ایرانی نیز در این میان قابل تامل است.

انواع روش های مهاجرت به ترکیه

بسته به این که چرا مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده باشید و همچنین مدت زمانی که قصد  اقامت در ترکیه را دارید ممکن است به ویزا و مجوزهای مختلفی احتیاج داشته باشید. مثلا برخی ممکن است از مهاجرت به ترکیه قصد اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک را داشته باشند و یا برخی با هدف اخذ اقامت توریستی این کشور را انتخاب می کنند.

مهم نیست که اهل کجا باشید یا چرا به ترکیه آمده اید، در مرحله اول به یک گذرنامه معتبر از کشور مبدا خود نیاز دارید. گذرنامه شما باید حداقل ۹۰ روز از اعتبارش باقی مانده باشد. حتی در صورتی که گذرنامه شما ۶ ماه از اعتبارش مانده باشد به شما توصیه می کنیم که قبل از سفر خود  به ترکیه نسبت به تمدید آن اقدام کنید و سپس به ترکیه سفر کنید.

نیاز به ویزای ترکیه به کشور مبدا شما و طول و دلایل سفر شما بستگی دارد. بسیاری از کشورها قراردادهای معافیت ویزا را امضا کرده اند که به شهروندان آنها اجازه می دهد تا حداکثر ۳ ماه بدون ویزا به ترکیه سفر کنند.

برخی از ملیت هایی که از لحاظ روادید معاف نیستند ، ممکن است در هنگام ورود به ترکیه ویزا دریافت کنند (البته هزینه نقدی به آنها تعلق می گیرد). برای داشتن لیستی از این کشورها و مدت اقامت مجاز آنها ، با وزارت امور خارجه ترکیه تماس بگیرید. وزارت امور خارجه ترکیه همچنین مبلغ هزینه را در وب سایت خود فهرست و بروزرسانی می کند.

انواع روش های مهاجرت به ترکیه

روند مهاجرت ترکیه

قبل از عزیمت به ترکیه ، از تمام اسناد و مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. اگر برای زندگی در ترکیه ، کار در ترکیه یا تحصیل در ترکیه به این کشور سفر کرده باشید، به مجوزهای خاصی نیاز دارید. راهنمای اصلی در طی فرایند در سطور زیر ذکر شده است:

اخذ ویزای ترکیه

برای دریافت ویزای ترکیه باید از سفارت ترکیه یا کنسولگری ترکیه در کشور خود اقدامات لازم را انجام دهید. قبل از عزیمت به ترکیه این کار را به خوبی انجام دهید. ممکن است مقامات ترکیه چندین ماه طول بکشد تا درخواست شما را پردازش کنند. اگر سؤالی دارید که به کدام  نوع از ویزا نیاز دارید ، از مسئولان سفارت بپرسید. رفع اشتباه با مقامات مهاجرت ترکیه خوشایند نخواهد بود.

مجوز کار و اقامت در ترکیه

اگر تصمیم دارید که در ترکیه زندگی کنید نیاز به اخذ اجازه اقامت در ترکیه از طریق اجاره ملک و یا خرید خانه دارید و اگر مشغول کار هستید به یک اجازه اقامت و اجازه کار در ترکیه نیاز دارید. برای اخذ اجازه اقامت ترکیه و همچنین اخذ اجازه کار در ترکیه بهتر است از سفارت ترکیه یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان اقدام کنید.

نکات مهم مهاجرت به ترکیه

 •  احتمالاً مجبور خواهید بود که اثبات کنید که یا بلیط برگشتی را به کشور مبداء خود خریداری کرده اید. به همین ترتیب از شما خواسته می شود تا نامه رزرو هتل را نیز نشان دهید (اگر مسکن شما توسط کارفرمایان از قبل آماده شده باشد ، اثبات این امر کافی خواهد بود).
 • اگر قصد دارید از ترکیه خارج شوید و در طی مقطع زمانی (برای کار یا تعطیلات) به کشور خودتان برگردید، اطمینان حاصل کنید که حتما درخواست ویزا داده باشید ( بر اساس معاهدات بین ایران و ترکیه شهروندان ایرانی نیازی به اخذ ویزا برای ورود به ترکیه ندارند)  که امکان ورود مجدد را فراهم کند.
 • قبل از ارائه درخواست خود مجدداً کلیه الزامات و محدودیت ها را با سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشور خود بررسی کنید اگر از هیچ چیز مطمئن نیستید ، سؤال کنید. روند مهاجرت احتمالاً هر از گاهی صبر و شکیبایی شما را به چالش می کشد، اما بهتر است اطلاعات را با مقامات ترکیه در سفارت چک کنید تا اشتباه در برنامه های شما انجام نشود.

اخذ ویزای ترکیه

راه های مهاجرت به ترکیه

یکی از روش هایی که بیشتر از همه موارد در بین ایرانیان ترجیح داده می شود مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک می باشد. در این مورد بحث اقامت در ترکیه مطرح می شود. شما می توانید ملکی را حداقل به ارزش ۱۵۰ هزار لیر خریداری کنید و از این طریق می توانید اقدام به اخذ اقامت ترکیه برای خود و خانواده خود کنید. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت خرید ملک در ترکیه با تغییر شهر مورد درخواست شما تغییر می کند.

مثلا حداقل مبلغ خرید ملک در استانبول ۲۰۰ هزار لیر می باشد که با این مبلغ شما می توانید در محله های اطراف استانبول به مانند بیلیک دوزو، است یورت، ساری یر و … اقدام به خرید خانه کنید. با این روش می توانید برای خود و اعضای خانواده خود اقامت ترکیه را اخذ کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری نیز از راه هایی است که در طی ماه های گذشته از سمت ایرانیان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این روش شما می بایستی ملک یا مجموعه ای از املاک چه تجاری و چه مسکونی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار کانادا خریداری کنید.

در این صورت شما می توانید برای خودتان، همسر و غرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار را بدهید. در این روش شما از تمام حق و حقوق شهروندی ترکیه بهره مند می شوید. بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم می باشد که پاسپورت ترکیه شما صادر شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از این روش را دارید شما در مرحله اول نیاز به به توافق رسیدن به یک کارفرمای ترک را دارید که برای شما اجازه کار در ترکیه را اخذ کند. عموما برای اخذ ویزای کار شما با در دست داشتن مدارک و همچنین دعوت به کا کارفرما می بایستی از سفارت و یا کنسولگری ترکیه از کشور مبدا خودتان اقدام کنید.

برای ثبت شرکت در ترکیه شما باید در زمانی که برای این امر درخواست می دهید باید در خاک ترکیه حضور داشته باشید. مدارکی به مانند گذرنامه، ترجمه صفحه اول شناسنامه، اساسنامه شرکت، مشخص کردن حداقل ۳ اسم ۳ سیلابی برای نام شرکت و … برای ثبت شرکت در ترکیه لزامی می باشد. پروسه ثبت شرکت در ترکیه بین ۳ تا ۵ روز زمان می برد ، عموما هزینه ای در حدود ۲۵۰۰ دلار لازم می باشد.

در مهاجرت به ترکیه با روش تحصیلی شما نیاز به اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه را دارید. دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین دانشگاه های خصوصی ترکیه هر ساله اقدام به ثبت نام دانشجویان بین المللی در ترکیه می نمایند.

با توجه به مقطع تحصیلی در ترکیه و رشته تحصیلی مدارکی که باید به دانشگاها برای تحصیل در ترکیه ارایه کنید با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد. برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه هم از از سفارت و یا کنسولگری ترکیه از کشور مبدا خودتان می توانید اقدام کنید و هم از خود ترکیه.

در این روش مهاجرت به ترکیه شما بعد از ازدواج با شهروند ترک می توانید اقدام به اخذ اقامت در ترکیه نمایید. در نظر داشته باشید که برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج حداقل باید از زمان ثبت ازدواج در ترکیه ۳ سال گذشته باشد که بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. در این روش به چند نکته باید توجه داشته باشید که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • کسی که با او ازدواج می کنید در ترکیه پناهنده نباشد.
 • ازدواج صوری نباشد و حتما باید مدارک کافی برای اثبات ازدواج خود به همراه داشته باشید.
 • حداقل ۳ تا ۵ سال اخذ شهروندی شما به طول خواهد انجامید.
 • ازدواج شما در ترکیه باید ثبت شده باشد.

چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 از 29 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10

نظرها

 1. با سلام
  من کارشناس ارشد زبان انگلیسی با ۱۰ سال سابقه تدریس و همسرم مکانیک خودرو هستن که مدرک تحصیلی ندارن ولی کارفرما با سابقه بیمه هستن.بهترین راه مهاجرت به ترکیه برای ما چیه و حدودا چقدر هزینه باید کنیم؟ یه پسر ۲۰ ماهه هم داریم
  با سپاس از شما

  • شیوا داداش زاده 2020-11-07 در 9:29 ب.ظ

   سلام
   خرید ملک برای دریافت اقامت یا شهروندی می تونه از گزینه های مطمن برای مهاجرت به ترکیه برای شما باشه.

 2. میخواستم ویزای ترکیه بگیرم

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:07 ب.ظ

   سلام
   ایرانیان برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند مگر اینکه در نظر داشته باشید اقامت یکساله بگیرید.

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:20 ب.ظ

   سلام
   برای ورود به ترکیه ویزا نیازی نیست مگر اینکه بخواهید اقدام برای اقامت یکساله داشته باشید.

 3. ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب متاهل و دارای مدرک مهندسی عمران میباشم و تسلت کامل به زبان انگلیسی دارم
  بنده یه واحد خانه در استانبول منطقه اسنیورت خریداری کرده ام به ارزش 150 هزار لیر ولی به دلیل بیماری منفور کرونا تنوانستم به ترکیه سفر کنم فعلا در ایران هستم میخواستم بدونم اگر برم ترکیه و درخواست اقامت کنم با دارا بودن این ملک و زندگی در ترکیه میتوانم ویزای کاری بگیرم ؟ من هم مدرک فنی حرفه ای بین المللی کولر گازی و اسپلیت دارم هم مدرک فنی حرفه ای طراحی نقشه ساختمان و نقشه کشی از طرفی کارشناسی عمران دارم و به زبان انگلیسی تسلت کامل دارم ممنون میشم راهنممایی کنید منو

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:11 ب.ظ

   سلام
   پروسه اقامت جدای از ویزای کار می باشد به همین دلیل برای درخواست ویزای کار شما باید یک پروسه جدا در نظر بگیرید.

  • شیوا داداش زاده 2020-08-08 در 10:23 ب.ظ

   سلام
   پروسه دریافت ویزای کار جدا از پروسه خرید ملک هست . باید پروسه اخذ ویزای کار را دنبال کنید.

 4. شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه بدون کنکور چیست؟

  • شیوا داداش زاده 2020-06-28 در 11:03 ب.ظ

   سلام
   بستگی به رشتتون داره برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188884645 تماس بگیرید.