whatsapp
الو اپلای

ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان 2024 | برگزاری مراسم عروسی

IR

ازدواج به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی، در تمامی جوامع دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشور ترکیه نیز به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و جذاب بخصوص برای توریست‌ها، دارای قوانینی است که امور مربوط به ازدواج خود را در آن به خوبی می توانید انجام دهید. ثبت ازدواج بین الملل و به دنبالآن ثبت ازدواج ایرانی به راحتی و در سه روز برای ایرانیان و یا اباع کشورهای دیگیر قابل انجام می باشد. به خصوص افرادی که می خواهند برای ویزای پیوست و یا الحاق به همسر اقدام کنند نیاز دارند که ازدواج آنها در کشوری غیر از ایران به ثبت برسد. در میان کشورهای نزدیک به ایران کشور ترکیه و گرجستان شرایط ثبت ازدواج برای اتباع خارجی را فراهم کرده اند و متقاضیان به راحتی می توانند امور مربوط به ازدواج خود را در این کشورها انجام دهند. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مراحل و شرایط ثبت ازدواج آشنا کنیم تا بتوانید با اطلاعات کامل به این کار اقدام کنید.

 

ثبت ازدواج در ترکیه نه تنها برای اتباع خارجی بلکه برای افراد بدون تابعیت و پناهنده نیز به راحتی امکان پذیر می باشد. در صورتی که شخص در ترکیه حتی پناهنده باشد می تواند وکیل پناهندگی در ترکیه بگیرد و ازدواج خود را ثبت کند. بر اساس قوانین جمهوری ترکیه افراد در صورت داشتن مدارک لازم توسط ارگان های رسمی به مانند شهرداری ها و توسط مامورین مربوطه می توانند به صورت رسمی به عقد هم دربیایند.

رضایت مشتریان از مراحل ثبت ازدواج در ترکیه توسط موسسه الو اپلای

ازدواج در ترکیه - مشتریان راضیازدواج در ترکیه - مشتریان راضیازدواج در ترکیه - مشتریان راضی
ازدواج در ترکیه - مشتریان راضیازدواج در ترکیه - مشتریان راضیازدواج در ترکیه - مشتریان راضی

 

 

⏱ ثبت ازدواج بین الملل در چند روز انجام می گیرد؟ 3 روز
🎯 برای ثبت ازدواج بین المللی نیاز به اذن پدر است؟ خیر
🎁 آیا برگ تجرد ایران در ترکیه قبول می باشد؟ خیر
💎 ثبت ازدواج ایرانی نیز در ترکیه انجام می شود؟ بله

 

مقایسه ثبت ازدواج در ترکیه نسبت به ایران

در مقایسه با ایران، ثبت ازدواج در ترکیه دارای فرایندی ساده‌تری است. در ایران، عروس و داماد باید به دفترخانه (محضر) مراجعه کنند و مراحل ثبت ازدواج را انجام دهند. در مقابل در ترکیه بر خلاف ایران می‌توانند به دفتر امور شهری یا دفتر امور خانواده مراجعه کنند. درواقع ازدواج رسمی از طریق مامورین اجرایی شهرداری ها صورت می پذیرد و افرادی که اعتقادات مذهبی دارند در ترکیه علاوه بر ثبت ازدواج در شهرداری ها توسط افراد مذهبی که به اصطلاح در ترکیه امام گفته می شوند می توانند به عقد هم در بیایند که در اصطلاح به آن امام نکاهی اطلاق می شود.

البته از نظر قانون ترکیه عقد امام، رسمی نیست و هر نوع ازدواجی غیر از طریق شهرداری ها غیر قانونی محسوب می شود و رسمیت ندارد. پس در ترکیه حتی عقد امام بعد از عقد رسمی می تواند به رسمیت شناخته شود و قانونی باشد. همچنین توجه داشته باشید چیزی به عنوان ازدواج موقت در ترکیه غیر قانونی بوده و وجود ندارد.

علاوه بر آن نیز در ترکیه امکان ازدواج شهروند ترکیه با شهروند خارجی مجاز است و همچنین روند ثبت آن بسادگی قابل پیگیری می‌باشد. در حالی که در ایران اینگونه ازدواج‌ها با مشکلات و محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند. البته لازم به ذکر است که در این صورت نسبت به ازدواج معمولی دو شهروند ترکیه‌ای باید مدارک ویژه‌ای نیز ارائه شود که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

محدودیت های ازدواج بین المللی در ترکیه

در رابطه با محدودیت‌های ازدواج بین‌المللی در ترکیه ابتدا باید بدانید که سن قانونی ازدواج در ترکیه حداقل 18 سال می باشد. در صورتی که فردی زیر 18 سال سن داشته باشد و درصدد ازدواج باشد به هیچ عنوان در هیچ مراکز رسمی اعلامی توسط دولت نمی تواند ازدواج خود را ثبت نماید.

ولیکن در بسیاری از موارد افراد و والدین از نکاح امام که همان ازدواج مذهبی می باشد استفاده می کنند که در صورتی که مامورین دولتی متوجه شوند والدی شخص بازداشت می شوند. البته در نظر داشته باشید که استثناء این قانون در مواردی است که شخص توانسته باشد رای دادگاه را اخذ کند که خواهد توانست بر اساس رای دادگاه ازدواج کند.

در نظر داشته باشید که ترکیه قوانین بسیار سفت و سختی را برای ازدواج کودکان در نظر گرفته است و در این کشور ازدواج زیر 18 سال جرم محسوب می شود و سیستم قضایی ترکیه به شدت با آن برخورد می کند. از سمت دیگر محدودیت های زیر نیز در ترکیه برای افرادی که درصدد ازدواج هستند وجود دارد:

 • در ترکیه افرادی مجاز به ازدواج هستند که ظرفیت و توانایی های ذهنی لازم در خصوص ازدواج را دارا می باشند.
 • ازدواج با محارم و بستگان نزدیک در ترکیه ممنوع می باشد. علاوه بر محارم ( دایی، عمو، عمه، خاله و فرزندان آنها) نیز نمی توانند با هم ازدواج کنند.
 • ازدواج فرزند خواندگان با والدین و یا ازدواج والدین با فرزندان همسران قبل ممنوع است.
 • در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده باشد حتما باید ازدواج قبلی به اتمام رسیده باشد و طلاق صادر شده باشد.
 • چند همسری در ترکیه نه تنها برای شهروندان این کشور بلکه برای اتباع خارجی و همچنین پناهندگانی که در این کشور نیز زندگی می کنند ممنوع می باشد و جرم محسوب می گردد.
 • برای بانوان در نظر گرفتن محدودیت 300 روزه بعد از طلاق برای ازدواج مجدد در ترکیه وجود دارد مگر این که گزارش پزشکی مبنی بر عدم بارداری ارایه شود که در این صورت خانم ها از این 300 روز معاف خواهند بود.

موانع ازدواج در ترکیه

1. خویشاوندی;

الف – بین نسب بالا و نسب سفلی. بین خواهر و برادر، دایی، خاله، خواهرزاده و برادرزاده،

ب- حتی اگر نکاحی که باعث ایجاد خویشاوندی شده است بین یکی از زوجین و نسب و نسب برتر دیگری منقضی شده باشد

ج- ازدواج بین فرزندخوانده و فرزندخوانده یا یکی از آنها با اولاد دیگری و همسر او ممنوع است.

2. متاهل بودن; فردی که طبق شناسنامه متاهل به نظر می رسد نمی تواند دوباره ازدواج کند. در حین درخواست، اگر ازدواج قبلی به هر دلیلی با فوت، طلاق یا تصمیم دادگاه فسخ شود، مانع ازدواج رفع می شود. با این حال، تا زمانی که این وضعیت در دفتر ثبت خانواده ثبت نشده باشد، ازدواج مجدد امکان پذیر نیست.

3. مدت انتظار زن تمام نشده است. زنی که طلاق گرفته یا عقد او فسخ شده یا شوهرش فوت کرده است نمی تواند دوباره ازدواج کند مگر اینکه سیصد روز از تاریخ حکم دادگاه مبنی بر طلاق یا فسخ نکاح یا از تاریخ فوت شوهر گذشته باشد. . اما اگر زن قبل از انقضای مدت سیصد روز زایمان کند یا دادگاه تصمیم به کوتاه یا لغو این مدت بگیرد، عده زن منتفی است.( در نظر داشته باشید این مدت برای اتباع ایران 90 روز به جای 300 روز است)

4. در صورت غیبت; همسر کسی که غیبت او قطعی شده نمی تواند ازدواج مجدد کند مگر اینکه دادگاه تصمیم به فسخ نکاح بگیرد.

5. عدم گزارش پزشکی/گزارش رسمی هیئت پزشکی: ازدواج انجام نمی شود مگر اینکه با رعایت تشریفات و اصول مقرر در آیین نامه معاینه نکاح که به موجب مصوبه 17/8/1331 هیأت وزیران به شماره 11682 به تصویب رسیده است. قانون بهداشت عمومی شماره 1593 مورخ 24/4/1930.

6. بیماران روانی نمی توانند ازدواج کنند مگر اینکه با گزارش رسمی هیئت پزشکی مشخص شود که در ازدواج آنها مشکل پزشکی وجود ندارد.

 

 

ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های متفاوت

در ترکیه هیچ نوع ممنوعیتی برای ازدواج اتباع خارجی به شرط دارا بودن شرایط ازدواج وجود ندارد. و این افراد می توانند از سمت مراجع دارای صلاحیت به عقد هم دربیایند. البته باید به این نکته توجه کنید به دلیل این که افراد تبعه های کشورهای دیگر هستند می بایستی گواهی های مربوط را از کشور مبداء خود تهیه کنند به مانند گواهی تجرد.

یکی از مزیت های ازدواج در ترکیه این است که افراد علاوه بر دریافت سند ازدواج ترکیه ای می توانند سند ازدواج بین المللی نیز تهیه کنند; که در همه جای دنیا مورد قبول واقع می شود. در واقع شرایط ازدواج در ترکیه برای دو تابعیتی ها بسیار مناسب است.

در صورتی که دو تبعه خارجی با تابعیت‌های متفاوت می‌خواهند در ترکیه ازدواج کنند باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر به همراه عکس
 • تایید تابعیت از سفارت‌ خانه کشورهایی که تابعیت آن‌ها را دارند.
 • ترجمه تایید شده و رسمی از مدارک شناسایی و تایید تابعیت به زبان ترکی

علاوه بر این موارد زیر باید دو شاهد معتبر داشته باشند و به شهرداری محل اقامت خود مراجعه کنند تا بتوانند مجوز عقد ازدواج را دریافت نمایند. مراحل عقد ازدواج نیز باید با حضور یک ترجمه کننده به زبان ترکی انجام شود. همچنین پس از عقد ازدوج باید به دفتر ثبت ازدواج محل اقامت خود مراجعه کرده تا ازدواج به صورت رسمی ثبت شود.

ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های همانند

دو تبعه خارجی با تابعیت یکسان و همانند به شرط برخورداری از مدارک لازم می توانند در ترکیه ازدواج کنند. البته لازم است تا متقاضیان گواهی ازدواج را از کشور مبداء دریافت نمایند.

اما در برخی از موارد به دلیل محدودیت ها خود شخص قادر به تهیه این مدارک نمی باشدکه در این صورت مامورین مسئول ازدواج می توانند از طریق مدیریت کل امور جمعیت و شهروندی اقدام به اخذ آن نمایند. در هر حالت ثابت کردن وضعیت تاهل در زمان ازدواج الزامی می باشد یعنی فرد می بایستی در زمان ازدواج گواهی تجرد داشته باشد.

البته لازم به ذکر است ازدواج دو تبعه خارجی با ملیت یکسان باید توسط مقامات ترکیه یا سفارتخامه یا کنسولگری کشور آن‌ها صورت گیرد. از آنجایی که ممکن است کنسولگری‌ها نسبت به ازدواج دو تبعه خارجی محدودیت داشته باشند؛ بنابراین پیش از ازدواج باید از سفارتخانه یا کنسولگری اطمینان حاصل کرد. بطوری کلی برای اینکه ازدواج این افراد به عنوان رسمی شناخته شود لازم است مدارک زیر را به دفتر ثبت ازدواج در ترکیه ارائه دهند:

 • پاسپورت یا کارت اقامت دو تبعه هر دو زوجین
 • مدارک شناسایی (ترجمه شده به زبان ترکیه‌ای)
 • گواهی یا تاییدیه ازدواج(در صورتی که هرکدام از زوجین قبلاً ازدواج داشته باشند باید گواهی ازدواج قبلی را نیز ارائه دهند)

 

ازدواج دو تبعه خارجی با تابعیت های همانند

 

ازدواج با پناهنده در ترکیه

ازدواج با افراد پناهنده در ترکیه نیز امکان پذیر می باشد ولیکن کار کمی سخت تر می شود. سند وضعیت تاهل فرد پناهنده در ترکیه می بایستی از طریق ادارات جمعیتی دریافت شود. در صورتی که فرد در زمان ورود پرونده ای تشکیل نداده باشد این مورد از طریق مقامات امنیتی تامین می شود.

روال کار در این جا تمام نمی شود بلکه شخصی که متقاضی ازدواج در ترکیه می باشد و پناهنده است بعد از اخذ مدرک عدم ممانعت از ازدواج اول از همه می بایستی این مدرک را به تایید اداره حقوقی استان در فرمانداری رساند و 3 عدد کپی از آن را داشته باشد.

بعد از ترجمه گذرنامه توسط مترجم رسمی از طریق دفاتر رسمی و تایید آن می تواند برای ازدواج در ترکیه درخواست دهند. در نظر داشته باشید که در زمان مراجعه اصل گذرنامه را به همراه دو عدد کپی از آن به همراه داشته باشید. البته معاینات پزشکی سلامت برای هر دو زوج الزامی می باشد. ممکن است برای دریافت برگه تجرد مجبور شوید به سفارت ایران در ترکیه مراجعه کنید.

 

مزایای ازدواج با شهروند ترکیه‌

ازدواج با شهروند ترکیه‌ می‌تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. از جمله آن دریافت اقامت دائم است. درواقع مطابق با قانون و مقررات دولت ترکیه که در سال 1964 تصویب شد، زنان یا مردان خارجی اگر با شهروند ترکیه‌ ازدواج کنند می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت نمایند. جالب است بدانید در سال‌های ابتدایی این قانون تنها برای زنان خارجی قابل اجرا بود، اما امروزه بدون در نظر گرفتن جنسیت امکان اخذ تابعیت وجود خواهد داشت.

علاوه بر آن نیز مزایایی مانند ارتقا وضعیت قانونی، دسترسی به امکانات و خدمات اجتماعی، افزایش ارتباطات، افزایش فرصت‌های شغلی، سهولت در مشاغل تجاری و بسیاری دیگر از مزایای ازدواج با شهروند ترکیه‌ای محسوب می‌شوند.

نکاتی که لازم است برای ازدواج در استانبول بدانید

در صورتی که قصد ازدواج در ترکیه را دارید ارایه کردن مدارک زیر به شهرداری الزامی می باشد مثلا برای ازدواج در استانبول باید مدارک زیر را به شهرداری استانبول ارایه دهید:

 • پر کردن فرم درخواست ازدواج ( لازم است که هر دو شخص به صورت مجزا نسبت به پر کردن فرم های ازدواج در ترکیه اقدام نمایند).
 • ارایه گواهی تجرد که نشان می دهد شخص متاهل نیست.
 • برگه سلامت پزشکی که نشان می دهد فرد دچار بیماری که مانع از ازدواج شود نیست.
 • در صورتی که فرد پناهنده و یا بدون وطن باشد باید مدارکی که نشان دهنده حمایت بین المللی باشد را ارایه نماید.
 • چهار قطعه عکس رنگی تمام رخ
 • داشتن حداقل 18 سال تمام برای متقاضیان در ترکیه

 

 

 

نکاتی که لازم است برای ازدواج در استانبول بدانید

مراحل ثبت ازدواج در ترکیه

1. مراجعه به کنسولگری کشور متقاضی

در صورتی که هر دو نفر از متقاضیان تابعیت ایرانی داشته باشند در ابتدا لازم است تا برای اخذ گواهی تجرد به کنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایند و با واریز حدود 25 یورو در شماره حساب اعلامی سفارت ایران در بانک ایش ترکیه نسبت به درخواست دریافت آن اقدام نمایند. برای خانم های ایرانی بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران برای ثبت ازدواج ایرانی باید اجازه نامه پدر به کنسولگری ارایه شود (در صورتی که والد شخص به رحمت خدا رفته باشد حداقل باید گواهی فوت به سفارت ایران در ترکیه ارایه شود.) اما توجه داشته باشید که برای ثبت ازدواج بین الملل نیازی به اجازه پدر وجود ندارد.

مدارک لازم جهت درخواست برگه تجرد

 • مراجعه به سامانه میخک سفارت ایران
 • اصل شناسنامه
 • اصل گذرنامه
 • 4 قطعه عکس ( 2 قطعه عکس محجبه هم به همراه داشته باشید زیرا سفارت ایران عکس بی حجاب نمی پذیرد)
 • واریز هزینه درخواست گواهی تجرد

برگه تجرد برای ثبت ازدواج در ترکیه از کجاها تهیه می شوند؟

 • از سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ترکیه

نکته مهم: برای افرادی که پاسپورت ایرانی دارند باید برگه تجرد از سفارت یا کنسولگری های ایران در کشور ترکیه اخذ شود و برکه های تجردی که از ثبت احوال ایران و یا سفارت های ایران در کشورهای دیگر گرفته می شود قابل قبول برای شهرداری در ترکیه نمی باشد.

2. اخذ تاییدیه از وزارت امور خارجه ترکیه برای ثبت از دواج بین المللی

بعد از دریافت گواهی تجرد از کنسولگری ایران لازم است که آن را به تایید وزارت امور خارجه ترکیه برسانید. هزینه ای که باید برای این تایید در وزارت امور خارجه ترکیه پرداخت نمایید برای هر درخواست 1 لیر ترکیه می باشد.

3. انجام آزمایشات پزشکی سلامت

در ترکیه نیز مثل ایران شما ملزم به انجام آزمایشات ژنتیکی و پزشکی می باشید. برای انجام این آزمایشات بهتر است به بیمارستان های دولتی و یا مراکز درمانی خیریه مراجعه کنید زیرا که در مراکز خصوصی هزینه های شما بیشتر خواهد شد. در این مراکز آزمایش خون رایگان می باشد.

در صورتی که مراکز خصوصی شما را پذیرش نکرد به مراکز خیریه مراجعه کنید. البته در صورتی که شما توانسته باشید اقدام به اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه و یا اخذ اقامت بلند مدت ترکیه نمایید بیمارستان های دولتی موظف به پذیرش شما می باشند. جواب آزمایش خون یک روز بعد داده می شود و البته که شما می توانید جواب آزمایش کتبی را دریافت و به مراکز اعلامی جهت تایید ببرید.

آزمایش خون برای این اجباری است که مشخص شود شما دارای بیماری های ارثی و یا ژنتیکی که ممکن است با ازدواج با هم به مشکل برخورید، ندارید. و فرزندان حاصل از این ازدواج دچار بیماری های ژنتیکی نخواهند شد.

4. اخذ فرم های ازدواج از شهرداری و تایید در دفاتر رسمی

برای دریافت فرم های اولیه ازدواج لازم است تا به یکی از شعبات شهرداری در شهر محل اقامت خود مراجعه نمایید. البته برای دریافت این فرم ها از شما ترجمه پاسپورتتان به زبان ترکی خواسته می شود که شما می توانید آن را در دفتر نوتر و یا دفتر اسناد رسمی ترجمه کنید و ارایه دهید. فرم ویژه ازدواج باید در دفاتر رسمی و نوتر تایید شود.

5. تعیین وقت عقد رسمی

برای انجام عقد رسمی شما می توانید مرکز و سالن های مختلفی را انتخاب نمایید. قیمت این سالن ها می تواند متفاوت باشد.

شما می توانید در سالن های موجود در شهرداری عقد نمایید و یا در صورتی که در نظر داشته باشید که نسبت به عقد در سالن های خارج از شهرداری اقدام کنید می بایستی هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب عاقد به محل را پرداخت نمایید. جدای از این شما باید هزینه خود را پرداخت کنید که برای کمک به درختکاری در ترکیه استفاده می شود.

6. ثبت ازدواج در سفارت ایران

برای ثبت عقد رسمی خود در ایران نیز شما باید مدارک و عقدنامه رسمی ترک خود را به سفارت ایران در ترکیه ببرید و البته برای عقد دینی در سفارت ایران نیز می توانید اقدام کنید. بدون ثبت ازدواج بین الملل امکان ثبت ازدواج ایرانی را نخواهید داشت. البته برای ثبت ازدواج ایرانی بر خلاف ثبت ازدواج بین الملل اذن پدر الزامی هست.

نکته: در صورتی که قصد ازدواج ایرانی با شخص غیر مسلمان را داشته باشید بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران ابتدا باید در مسجد در ترکیه شخص غیر مسلمان مسلمان گردد تا اجازه ثبت ازدواج ایرانی را داشته باشید.

ازدواج در ترکیه

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج بین الملل در ترکیه

 • اصل پاسپورت
 • گواهی تجرد
 • 6 الی 8 قطعه عکس تمام رخ رنگی
 • اصل شناسنامه و یا برگه تولد
 • کارت ملی
 • گواهی سلامت
 • رضایت نامه پدر برای خانم های ایرانی که سابقه تاهل قبلی ندارند.
 • طلاق نامه برای افرادی که قبلا طلاق گرفته اند
 • دو نفر شاهد
 • مترجم رسمی
 • تاییده مدارک از کشور اشخاص و کشور ترکیه
 • ترجمه تمام مدارک به زبان ترکی

تغییر نام خانوادگی در ازدواج بین الملل

اصول در مورد نام خانوادگی زن متاهل پس از ثبت نام خانوادگی قبلی همراه با نام خانوادگی شوهر، در صورتی که زن بخواهد فقط از نام خانوادگی شوهر خود استفاده کند و کتباً درخواست دهد، اقدامات لازم توسط ادارات ثبت احوال انجام می شود. زنی که قبل از ازدواج دو نام خانوادگی داشته باشد فقط می تواند از یکی از این نام ها بهره مند شود. یعنی به زبان ساده تر بعد از ازدواج خانم باید از نام خانوادگی همسرش استفاده کند و در صورتی که بخواهد نام خانوادگی خود را نگه دارد خانم خانوادگی همسرش به نام خانوادگی وی اضافه می گردد.

سند بین المللی ازدواج در ترکیه

در طی ده های گذشته به دلیل افزایش ازدواج بین ملیت های مختلف ضرورت سند بین المللی ازدواج مطرح شد. این ضرورت به منظور یکپارچه نمودن سندهای ازدواج صورت پذیرفت. البته در نظر داشته باشید که در سندهای ازدواج بین المللی حساسیتی برای مذهب و دین، نژاد و ملیت افراد در نظر گرفته نمی شود.

به همین دلیل این سند دارای اعتبار جهانی می باشد و در بیشتر کشورهای جهان به عنوان سند رسمی پذیرفته می شود. در این میان تنها ترکیه و تونس هستند که ازدواج بین المللی را پذیرفته اند و در صورتی که در این دو کشور ازدواجی انجام شود دیگر نیازی به ترجمه وجود ندارد. زیرا در سند ازدواج علاوه بر ترکی به چند زبان دنیا نیز این سند قابل ارایه می باشد.

ثبت ازدواج بین المللی در ترکیه برای ایرانیان

اتباع ایرانی که در ترکیه اقدام به ازدواج می کنند و سند بین المللی ازدواج دریافت کرده اند می توانند بعد از دریافت سند ازدواج خود به سفارت ایران در ترکیه مراجعه نمایند و از قسمت رایزنی فرهنگی کنسولگری ایران در ترکیه نسبت به ثبت نام زوجین در شناسنامه ها اقدام نمایند. در بخش فرهنگی سفارت ایران عقد شرعی نیز انجام می شود.

سند بین المللی ازدواج در ترکیه

ازدواج بین المللی در کدام کشورها انجام می شود؟

 • تمام کشورهای اتحادیه اروپا
 • آمریکا
 • استرالیا
 • ترکیه
 • تونس

طلاق گرفتن در ترکیه

در صورتی که شخص حتی در خارج از ترکیه نیز ازدواج کرده باشد می تواند نسبت به طلاق گرفتن در ترکیه اقدام کند حتی اگر در ترکیه پناهنده و یا بی تابعیت باشد. این کار نه تنها غیر قانونی نیست بلکه تابع قانون مدنی ترکیه نیز می باشد.

البته در نظر داشته باشید که درست است شرایط طلاق گرفتن در ترکیه به نسبت ایران برای خانم ها بسیار راحت تر می باشد ولی در صورتی که شخص بخواهد طلاق خود را در سفارت ایران نیز ثبت کند و اصطلاحا طلاق ایرانی بگیرد بر اساس قوانین ایران طلاق وی ثبت خواهد شد.

مثلا در ترکیه چیزی به عنوان مهریه نداریم این در حالی است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مهریه باید در ازدواج باشد. برای طلاق غیابی نیز در ترکیه نیز می توانید از وکیل طلاق کمک بگیرید.

در ابتدا لازم است تا درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارایه کنید و همچنین می توانید در کنار درخواست طلاق درخواست حضانت کودکان را نیز به دادگاه ارایه کنید. پناهندگان می توانند از دفاتر حقوقی کانون وکلا در ترکیه کمک بگیرند. در صورتی که شخص توان پرداخت هزینه وکیل را نداشته باشد به صورت رایگاه به وی وکیل معرفی می شود.

برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

ترکیه را می توان از جمله کشورهایی دانست که همواره توجه بسیاری از زوجین ایرانی که قصد دارند مراسم عروسی خود را در خارج از ایران و در یک محیط بسیار جذاب و زیبا برگزار کنند به خود جلب کرده است. طبیعت زیبا و دلنشین کشور ترکیه، نزدیکی این کشور به ایران، تالارها و کشتی های بسیار مجلل و … می تواند از علت های توجه ایرانیان باشد.

البته توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین دلایل استقبال از برگزاری مراسم عروسی در ترکیه نیاز نداشتن به اخذ ویزا از این کشور برای ایرانیان می باشد. همچنین در نظر داشته باشید که ترکیه در سال 2010 به عنون پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

هزینه برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

به دلیل شرایط فرهنگی ایران بسیاری از زوجین با وجود هزینه های گزاف مراسم عروسی مجبور می شوند به مراسمی در حد متوسط رضایت دهند. این در حالی است که عروس و دامادها می توانند با صرف همان هزینه یک عروسی رویایی در در وسط اقیانوس و در کشتی های مجلل برگزار نمایند.

محل های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

جای جای ترکیه به دلیل داشتن طبیعت زیبا و بی نظیر می تواند مکان مناسبی برای انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی در ترکیه باشد. در همه جای ترکیه شما می توانید هتل ها و عمارت های لوکس را برای برگزاري مراسم خود انتخاب نمایید.

ولیکن در این بین بسیاری از ایرانی ها ترجیح می دهند برای مراسم خود شهرهای استانبول و آنتالیا را انتخاب نمایند. در ترکیه شما می توانید عروسی خود را کنار ساحل برگزار کنید و یا وسط اقیانوس در کشتی و یا در عمارت های مجلل. حق انتخاب باشماست البته که قبل از هر اقدامی هزینه های آن را در نظر داشته باشید.

محل های برگزاری مراسم عروسی در ترکیه

 

اطلاع از قوانین پس از ازدواج در ترکیه

بعد از اینکه متوجه شدید که ثبت ازدواج در ترکیه به چه شکلی انجام می‌گیرد، باید با قوانین ازدواج در آن‌جا هم آشنا شوید. این قوانینی که حتما باید آن‌ها را بدانید، قوانین مربوط به حضانت فرزندان و همچنین امور مالی بعد از ازدواج است. دلیل اینکه افراد حتما باید از این موارد مطلع باشند، این است که ازدواج قطعا فقط یک جشن نیست، بلکه تقسیم زندگی با فردی دیگری است.

بنابراین توصیه می‌شود که حتما علاوه بر ثبت ازدواج در ترکیه با قوانین بعد از آن نیز آشنا شوید. البته اگر از اشخاصی هستید که ترکیه را فقط برای ازدواج بین‌المللی می‌خواهند، قطعا نیازی هم به دانستن این قوانین نخواهید داشت. اما اگر می‌خواهید به طور دائم در ترکیه ماندگار شوید، قطعا دانستن قوانین ازدواج برای شما مهم خواهد بود. حالا در ادامه قوانین مربوط به زن و مرد تابع ترکیه را با هم بررسی می‌کنیم.

ثبت ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

 

 

قوانین پس از ثبت ازدواج در ترکیه برای زنان

در ترکیه زنان پس از ازدواج معمولا فامیلی شوهر را در کنار نام خود می‌گیرند. البته اگر زن نسبت به این عمل کراهت داشته باشد، مسئول مربوطه می‌تواند این حکم را لغو کند. پس اجبار صد در صدی در آن نیست.( برخی می‌گویند این قانون در حال از بین رفتن است، اما هیچ چیز هنوز مشخص نیست.) در ترکیه حق طلاق برای زنان و مردان به یک اندازه است. این بدین معناست که زن هم دقیقا مشابه مرد می‌تواند، درخواست طلاق بدهد و حق طلاق مانند ایران فقط برای مردان نیست.

از دیگر نکاتی که درباره‌ی حقوق زنان ترکیه باید بدانید، نفقه است. دادن نفقه در ایران فقط بر عهده‌ی زوج محسوب می‌شود، اما در ترکیه در صورتی که زن هم امکانش را داشته باشد، باید مقداری از نفقه‌ی خانواده را بپردازد. به یاد داشته باشید در عرف عمومی ترکیه هم مانند ایران، نفقه بر عهده‌ی مرد محسوب می‌شود و عموم مردم جامعه هم مرد را مانند ایران مسئول امور مالی خانواده می‌دانند.

نکته‌ی بعدی در رابطه با زنان مقیم ترکیه، نفقه آن‌ها بعد از طلاق است. باید بدانید که در ترکیه بعد از طلاق، تمامی اموال زندگی مشترک نصف می‌شود. در واقع نفقه در این کشور بعد از طلاق داده می‌شود. چون زنان در این کشور معمولا کار کمتری انجام می‌دهند و درآمد کمتری هم دارند، اغلب اوقات نفقه‌ی زندگی مشترک از سمت مرد به زن داده می‌شود.

از دیگر نکاتی که باز هم درباره‌ی نفقه‌ باید بدانید، نفقه‌ی فرزندان است. فرزندان در ترکیه هم از نفقه‌‌ی پدر و هم از نفقه‌ی مادر بهره‌مند می‌شوند، پس دادن نفقه لزوما وظیفه‌ی پدر نیست، اما همان طور که اشاره داشتیم، عرف جامعه بر این است، که مردان هم خرج همسر و هم خرج فرزند خود را بپردازند. در این کشور چون نفقه برابر است، حق ولایت هم برابر محسوب می‌شود و بنابراین پدر و مادر هر دو بر فرزندانشان ولایت دارند.

قوانین ثبت ازدواج در ترکیه برای مردان

در ترکیه هم مانند ایران، ریاست خانواده با مرد است. بنابراین اعضای خانواده تا جایی که می‌شود باید از مرد خانواده تبعیت کنند. دقت داشته باشید، این تابع بودن به مرد خانواده فقط در صورتی است که دستورهای او برای اعضای خانواده مشکلی ایجاد نکند.

از دیگر نکات مثبت ثبت ازدواج در ترکیه برای مردان، نبود مهریه است. اما مردان در دادن نفقه نباید کوتاهی کنند. حضانت فرزندان نیز برای پدر و مادر به یک اندازه است، پس در این کشور نه مانند ایران حضانت عمدتا بر عهده‌ی پدر است و نه مانند اروپا مادر بیشترین حق حضانت را بر عهده دارد. در واقع در ترکیه شرایط زوجین در نظر گرفته می‌شود.

رسم و رسومات ازدواج در ترکیه

در گذشته‌ای نه چندان دور ازدواج فامیلی در بین اقوام ترک بسیار رایج بوده‌است. برای مثال بسیاری از افراد با دختر‌عمو و پسرعموی خود و یا با دختر و پسر سایر اعضای درجه دو خود(خاله، دایی، عمه) ازدواج می‌کردند. اما در قوانین جدید ترکیه ازدواج با این اقوام ممنوع شده است. البته با وجود این ممنوعیت، در شهرها و روستاهای کوچک باز‌هم مردم به سبک خودشان ازدواج می‌کنند و ازدواج فامیلی در بین آن‌ها بسیار رواج دارد.

علاوه بر ازدواج با اقوام و آشنایان، نوعی ازدواج فامیلی دیگر هم در بین مردم سنتی ترکیه رایج محسوب می‌شد. این ازدواج، ازدواج زن بیوه‌ی یک فرد با برادر همان فرد فوت بود. گفته می‌شود این ازدواج برای حال خوب فرزندان و تامین رفاه آن‌ها انجام می‌‌گرفت. این نوع ازدواج فامیلی نیز هم‌اکنون در شهرهای کوچک انجام می‌گیرد‌، اما مثل سابق رایج نیست.

از دیگر انواع ثبت ازدواج در ترکیه که در روزگاران بسیار قدیم در این کشور رایج بود، ازدواج دختر و پسری محسوب می‌شد که خانواده‌های آن‌ها، آن‌ها را از زمان تولد برای هم نشان کرده بودند. اگر هر یک از این دختر و پسر در آینده‌ همدیگر را نمی‌خواستند، مجادله‌ای سخت در بین خانواده‌های آن‌ها رخ می‌داد و خانواده‌ای که فرزندشان طرف مقابل را رد کرده بود، افتخار خاص برایش محسوب می‌شد. این رسم الآن مانند دو رسم دیگر در ترکیه وجود ندارد. بنابراین حتی در روستاهای دور افتاده هم خوشبختانه نمی‌شود این رسم را دید.

قطعا موارد فوق تنها تعدادی از قوانین سنتی ثبت ازدواج در ترکیه بودند. شما برای اینکه بتوانید با سنت آن‌ها در زمینه‌ی ازدواج به طور کامل آشنا شوید، باید دست کم سه الی پنج سال در آنجا زندگی کنید. البته اگر هدفتان از ثبت ازدواج در ترکیه فقط ثبت ازدواج بین‌المللی است، دیگر نیازی به دانستن سنت‌ها نخواهید داشت.

رسم و رسومات ازدواج در ترکیه

مرور مزایای کلی ثبت ازدواج در ترکیه

 • می‌‌توانید یک ازدواج بین المللی داشته باشید.
 • در شرایطی که با فرد ترکیه‌ای ازدواج کنید بعد از مدتی می‌توانید اقامت آنجا را بگیرید.
 • می‌توانید از یک محیط جذاب برای برپایی جشن عروسی خود لذت ببرید.

پکیج موسسه الو اپلای برای برگزاري مراسم عروسی در ترکیه

 • انجام کلیه امور مربوط به ازدواج در ترکیه و اخذ سند ازدواج بین المللی
 • تهیه بلیط و رزرو هتل برای عروس و داماد و تمامی همراهان
 • کرایه و تزیین انواع اتومبیل های لوکس
 • کرایه و یا خرید لباس عقد و عروسی از بهترین برندها و مزون های ترکیه
 • عکس برداری و فیلم برداری توسط گروه تخصصی فیلم برداری و عکس برداری مراسم عروسی در ترکیه
 • ساخت کلیپ عروس و داماد
 • میکاپ و شینیون عروس به صورت حرفه ای توسط بهترین میکاپ کاران ترکیه
 • کرایه محل برگزاری عروسی (تالار، کشتی، باغ، عمارت و … )
 • انجام کلیه امور تشریفات محل برگزاری مراسم عروسی
 • تهیه انواع غذاهای ایرانی و فرنگی (منوهای مختلف با توجه با سلایق شما)

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی ثبت ازدواج در ترکیه رسیدیم. اگر شما هم از اشخاصی هستید که مایل‌‌اید در ترکیه ثبت ازدواج داشته باشید حتما باید مقالات آینده‌ی ما را نیز دنبال کنید. چرا که ما در این مقاله بیشتر درباره‌ی ثبت ازدواج در ترکیه و قوانین ازدواج در آن کشور حرف زدیم. اما قطعا برای یک ثبت ازدواج موفق این موارد را کافی نمی‌دانیم و شما باید مطالب بیشتری را در این زمینه با ما دنبال کنید.

سوالات متداول ثبت ازدواج در ترکیه

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج بین‌ المللی در ترکیه چیست؟

برگه تجرد + پاسپورت به همراه جواب آزمایشات پزشکی.

زمان ثبت ازدواج بین المللی چقدر طول میکشد؟

یک هفته

برای ثبت ازدواج بین المللی حضور هر دو طرف در ترکیه الزامی است؟

بله، حضور هر دو طرف در ترکیه در طول مدت ثبت ازدواج الزامی می‌باشد.

آیا برای ثبت ازدواج بین المللی اجازه پدر لازم است؟

خیر، برای ثبت ازدواج بین المللی اجازه پدر لازم نیست ولی برای دریافت برگه تجرد نیاز به اجازه پدر است.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.5 از 5 با 82 رای

 • یاسر جعفری

  1402-08-17 در 4:06 ق.ظ

  سلام ببخشید خواستم بپرسم اگر شناسنامه ی من المثنی باشه آیا برای دریافت برگه تجرد از سفارت ایران به مشکلی میخورم؟مهر طلاق توی شناسنانه ام هستش

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-27 در 11:05 ق.ظ

   سلام
   خیر مشکلی نداره ولیکن باید در ابتدا یه تاییده از ثبت احوال محل صدور شناسنامه خودتون بگیرید که به سفارت ایران تاییده را ارسال می کنند و همچنین طلاق نامتون باید همراهتون باشه.

  • شیوا داداش زاده

   1402-08-27 در 12:26 ق.ظ

   سلام
   خیر مشکلی نداره ولی باید یک تاییده از ثبت احوال محل تولد خودتون بگیرید و همچنین طلاق نامتون همراهتون باشه.

 • شیوا

  1401-09-06 در 2:24 ب.ظ

  سلام برای گرفتن گواهی سلامت در استانبول بدون داشتن اقامت یه درمانگاه یا جایی معرفی میکنین ادرسی ، اسمی که بتونیم اینکارو انجام بدیم

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-14 در 3:17 ب.ظ

   سلام
   بستگی به محل اقامت شما داره هر درمانگاهی نمی تونید تشریف ببرید.

 • عسل

  1401-08-27 در 6:30 ب.ظ

  سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون میشه لطفا بفرمایید مراجعین تون از آلمان، از کدام اداره تونستن گواهی تجرد بگیرن،همسر من شهروند آلمان و میخایم ترکیه ثبت ازدواج بین المللی انجام بدیم باید برگه تجرد ترجمه کنه؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-01 در 2:08 ب.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • شهرزاد صداقت

  1401-08-20 در 6:16 ب.ظ

  با سلام و احترام
  اگر زن ایرانی قبل از ازدواج با یک مرد ترک دارای املاک در ایران باشد ، پس از ازدواج و در صورت طلاق، نیمی از دارایی و مایملک زن به مرد تعلق خواهد گرفت؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-08-21 در 2:18 ب.ظ

   سلام
   بستگی به توافق نامه شما در زمان ازدواج دارد ولی بر اساس قوانین خیر

 • سحر لطفی

  1401-08-07 در 9:37 ب.ظ

  بعد از ثبت عقد خانم و آقای ایرانی در ترکیه برای ثبت عقد در شناسنامه های ایرانی باید چیکار کرد؟ آیا نیاز هست به دفتر خانه های ایران مراجعه بشه؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-08-08 در 10:17 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند

 • ارمیده کهتری

  1401-07-25 در 8:19 ق.ظ

  من خودم ایرانی هستم با کسی که میخوام ازدواج کنم دوتابعینی هستش ایرانی المانی برای ازدواج در ترکیه گواهی تجرد را من از ایران باید بگیرم
  وسوال بعد بعد اگر در استانبول ازدواج کنیم برای گرفتن ویزای ازدواج از سفارت المان در ترکیه میتونیم اقدام کنیم
  مدارک لازم برای ازدواج در ترکیه

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-27 در 9:44 ق.ظ

   سلام
   خیر گواهی تجرد شما از سفارت ایران در ترکیه باید گرفته بشه. در مورد سوال دوم بله می تونید.
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • حجت برومند

  1401-07-23 در 2:41 ب.ظ

  سلام ، تشکر میکنم از اطلاعات مفیدتون
  من میتوانم آزمایش پزشکی و گواهی تجرد را در ایران تهیه کنم و به کنسولگری ترکیه در ارومیه جهت تایید ببرم ؟؟ آیا این کار شدنی است و در ترکیه اعتبار خواهد داشت

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-24 در 9:28 ق.ظ

   سلام
   خیر متاسفانه
   تمامی مدارک از جمله برگه تجرد و آزمایشات باید در خود ترکیه انجام شود. در غیر این صورت شهرداری ترکیه نمی پذیرد.

 • کتایون ایرانی

  1401-07-19 در 1:39 ق.ظ

  سلام وعرض خسته نباشید . برادر من در ترکیه پناهنده است ، آیا می‌تواند با یک تبعه ی آلمانی ازدواج بین‌المللی کند واز طریق سفارت آلمان در ترکیه برای گرفتن ویزای پیوست به خانواده اقدام کند.

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-23 در 11:07 ق.ظ

   سلام
   بله می تونند ثبت ازدواج انجام بدهند به شرطی که بتوانند برگه تجرد خ.دشون رو از سفارت ایران بگیرند.

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-23 در 11:13 ق.ظ

   سلام
   بله به شرطی که بتوانند برگه تجرد خدشون رو از سفارت ایران بگیرند.

 • رضا ترابیان

  1401-06-30 در 10:08 ب.ظ

  سلام ممنون از مطلب خوبتان . اشاره کردین می تونیم در کنار درخواست طلاق درخواست حضانت کودکان را نیز به دادگاه ارایه کنیم.همزمان ارائه میشه؟
  یک قاضی به هر دو ؟و آیا همزمان رسیدگی میشه؟ کلا همه مسایل مربوط به طلاق(مسایل مالی و حضانت و …) همه رو میشه یکجا ارایه داد و آیا یک قاضی و یک شعبه به همه اونها یکجا رسیدگی می کنه یا ممکنه در شعب مختلف و توسط قضات مختلف باشه؟ سپاس

  • شیوا داداش زاده

   1401-07-07 در 10:40 ق.ظ

   سلام
   برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید با شماره های دفتر تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • آناهید

  1401-06-12 در 2:37 ب.ظ

  سلام میشه به طور واضح بگین آیا برای ثبت ازدواج در شهرداری و نه در کنسولگری ایران (فقط شهرداری های ترکیه ) نیاز به اجازه در و یا گواهی فوت هست؟ (برای افراد بالای ۱۸سال ) در جایی که نوشتین جزو مدارک اجازه نامه پدر اینجا در بالا نوشتین نمی‌خواد من رو راهنمایی کنید لطفا ما گواهی تجرد رو دریافت کردیم

  • شیوا داداش زاده

   1401-06-20 در 11:15 ق.ظ

   سلام
   برای ثبت ازدواج بین الملل خیر لازم نیست برای ثبت ازدواج ایرانی لازم هست

 • سیما صادق

  1401-06-11 در 1:47 ق.ظ

  سلام آیا بعد از ازدواج تمامی اموال در هر جایی از دنیا بین زن و شوهر تقسیم میشود؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-06-20 در 11:16 ق.ظ

   لام
   بستگی به توافق نامه ی شما در زمان ثبت ازدواج دارد

 • مژده فلاحی

  1401-05-17 در 11:07 ق.ظ

  سلام
  من میخوام با پسر ایرانی که پاسپورت ترکیه هم داره ازدواج کنم. اگه تو ایران عقد غیابی کنیم،میتونیم عقدنامه رو تو ترکیه ترجمه و ثبت کنیم که تو ترکیه هم قبولش کنن یا حتما باید در ترکیه هم عقد انجام بشه ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-18 در 9:56 ق.ظ

   سلام
   خیر باید در ترکیه هم ثبت ازدواج کنید

 • مژده فلاحی

  1401-05-16 در 9:10 ب.ظ

  سلام
  من میخوام با پسر ایرانی مقیم ترکیه که پاسپورت اونجارو هم داره ازدواج کنم.اگر در ایران عقد کنیم باید بعدش تو شهرداری ترکیه هم عقد انجام بشه یا میشه عقدنامه ایران رو ترجمه کرد و بصورت بین المملی در بیاد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-18 در 9:57 ق.ظ

   سلام
   خیر ثبت ازدواج در ترکیه را هم باید انجام بدید.

 • محدثه باقری

  1401-05-07 در 7:43 ق.ظ

  سلام
  برای ثبت ازدواج بین المللی آیا داشتن دو نفر شاهد در هنگام عقد الزامی است؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-08 در 11:51 ق.ظ

   سلام
   بله الزامی می باشد

 • نامی

  1401-04-04 در 1:37 ق.ظ

  سلام مجدد و ممنونم از پاسخگویی سریع شما به قسمت اول سوالم ، فقط جسارتا بخش دوم سوالم رو پاسخ ندادید ، اگر با آقایی که اهل کشور ترکیه هستنددر ترکیه ازدواج کنیم حتما این ازدواج باید در ایران هم ثبت رسمی بشه یا خیر ، متشکرم

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-04 در 3:00 ب.ظ

   سلام
   اگر بخواهید در ایران ازدواج شما را به رسمیت بشناسند بله چون ایران ثبت ازدواج بین الملل رو نمی پذیره

 • طاهره نامی

  1401-04-04 در 1:36 ق.ظ

  سلام مجدد و ممنونم از پاسخگویی سریع شما به قسمت اول سوالم ، فقط جسارتا بخش دوم سوالم رو پاسخ ندادید ، اگر با آقایی که اهل کشور ترکیه هستنددر ترکیه ازدواج کنیم حتما این ازدواج باید در ایران هم ثبت رسمی بشه یا خیر ، متشکرم

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-04 در 3:01 ب.ظ

   سلام
   اگر بخواهید در ایران ازدواج شما را به رسمیت بشناسند بله چون ایران ثبت ازدواج بین الملل رو نمی پذیره

 • طاهره نامی

  1401-03-31 در 4:19 ب.ظ

  عرض سلام ببخشید برای خانم مجردی که اصلا ازدواج نکردن و سنشون بالای ۵۰ ساله و ضمنا پدرشون هم فوت شده برای ازدواج برگه اجازه پدر چطور تهیه میشه ، ضمنا حتما وقتی در ترکیه با یک مرد تابعه ترکیه ازدواج کنیم ، باید این ازدواج در ایران هم ثبت رسمی بشه یا لزومی نداره ، ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1401-04-01 در 12:35 ق.ظ

   سلام
   نیازی به اجازه پدر ندارید عزیزم

 • حسین روح نواز

  1401-02-27 در 7:02 ب.ظ

  با درود
  میخواستم هزینه جشن ازدواج که فقط داماد و عروس هستن درکشتی با هزینه آرایش و فیلمبرداری و عکاسی و لباس عروس چقدر می شود؟ ممنون میشم جواب بدید؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-28 در 1:17 ب.ظ

   سلام
   برای گرفتن پکیج مراسم عروسی با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

 • مهتاب

  1401-02-13 در 9:55 ق.ظ

  سلام. مدارک پزشکی رو از کدام درمانگاه در آنکارا باید گرفت؟ آیا نوبت برای آزمایش پزشکی لازم؟؟
  و آیا روزهای تعطیل میشه به مراکز درمانی جهت آزمایش‌های پزشکی لازم برای ازدواج بین‌المللی مراجعه کرد؟
  آیا درمانگاه خاصی باید رفت یا تمام مراکز درمانی آزمایشگاهی پزشکی برای ازدواج بین‌المللی رو انجام میدهند؟؟
  ممنون

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-22 در 10:29 ق.ظ

   سلام
   روزهای تعطیل خیر
   درمانگاه نه بیمارستان های ذکر شده مورد تایید

 • مهتاب

  1401-02-08 در 3:50 ب.ظ

  یک سوال دیگر، مدارک پزشکی و آزمایش‌های پزشکی که برای عقد لازم هست رو از کجا باید گرفت؟ آیا آزمایش‌های رو رور یکشنبه ک تعطیل میشه انجام داد؟ تا دوشنبه با بقیه مدارک برای عقد شهرداری آنکارا ببریم و بعد از گرفتن سند ازدواج از شهرداری عقد در سفارت ایران هم انجام بدیم و ایا همون روز بعداز عقد ایرانی از سفارت ایران در آنکارا سند اردواج و اسم شناسنامه ها ثبت میشه؟

 • مهتاب

  1401-02-08 در 2:16 ب.ظ

  هتل ۳ ستاره نزدیک سفارت ایران در آنکارا و یا تور ارزان قیمت ، ب مدت ۵ شب. و مهمتر ار همچی شماره تماس آتلیه و سالن آرایش ایرانی در آنکارا میخواستم . لطفا

 • مهتاب

  1401-02-03 در 12:16 ق.ظ

  امکان داره هتل ۳ ستاره قیمت مناسب که خیلی نزدیک بع سفارت ایران هست معرفی کنید،؟

  واگر اتلیه و سالن زیبایی ایرانی آنکارا می‌شناسید معرفی کنید ممنون میشم

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-07 در 11:05 ق.ظ

   سلام
   هتل در آنکارا یا استانبول؟

 • مستان

  1401-02-02 در 5:30 ب.ظ

  سلام . کسی که در خواست گواهی تجرد حضورا از سفارت ایران در آنکارا داده، و چون شناسنامه المثنی س .۲ ۳ هفته طول میکشه تا گواهی صادر بشه. و الان استامبول هست امکان داره گواهی تجرد و ترجمه
  آن رو بجای سفارت آنکارا از سفارت ایران در استامبول تحویل بگیره؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-07 در 11:11 ق.ظ

   سلام
   خیر از هر جایی درخواست داده شده از همان جا می تونید بگیرید.

 • مهتاب

  1401-02-02 در 7:48 ق.ظ

  سلام. شهر داری انکارا شنبه و یکشنبه هم مراسم عقد را اجرا میکنید یا فقط روزهای غیرتعطیل؟ ایا باید از قبل نوبت عقد از شهرداری آنکارا گرفت یا رفتن حضوری زوج کافیه هست و با داشتن همه مدارک همان روز عقد میشوند؟سند ازدواج بین‌المللی همان روز به زوج تحویل داده میشود

  شماره تماس از آتلیه و آرایشگر ایرانی آنکارا هست یا فقط استامبول؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-02-02 در 10:29 ق.ظ

   سلام
   خیر فقط در روزهای کاری انجام می شود البته موسسه الو اپلای برای خدمان ثبت ازدواج بین الملل در 6 روز کاری فقط در استانبول خدمات می دهد. از قبل نوبت باید گرفته بشود و در زمان عقد سند ازدواج بین الملل به شما داده می شود. با شماره های 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 • Nazanin

  1401-01-16 در 3:56 ب.ظ

  درود
  بسیار جامع و کامل

  سپاس

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-20 در 10:54 ق.ظ

   سلام
   ممنون از بازخورد شما

 • پانیذ راستین

  1401-01-04 در 4:09 ق.ظ

  با سلام و وقت بخیر
  برای ازدواج بین المللی با یک مرد غیر ایرانی ( انگلیسی) در ترکیه ایشون هم باید برگه تجرد رو از انگلیس بگیرن یا از ترکیه؟
  و اینکه برگه ایشون هم باید ترجمه بشه به زبان ترکی؟

  و من که ایرانیم باید از ترکیه برگه تجرد بگیرم و همونجا ترجمه کنم؟
  و سوال بعدی اینکه ، در ایران باید اجازه نامه پر رو بگیرم و ترجمه کنم آیا؟
  متشکرم از پاسخگوییتون:)
  و سایتی هست که بشه آدرس دفتر خانه های اصلیشونو پیدا کرد برای ازدواج؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-01-22 در 3:52 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   1. از انگلیس باید بگیرند.
   2.آپوستیل باید بشه
   3. بله از سفارت ایران در ترکیه به شرطی که المثنی نباشه
   4. برای ثبت ازدواج بین الملل موسسه ما نیازی به اجازه پدر نداره
   5. در دفترخونه انجام نمی شه در شهرداری انجام می شه

 • سپیده

  1400-10-15 در 10:49 ب.ظ

  با سلام و وقت به خیر
  برای ازدواج بین المللی آیا میتونم گواهی تجرد رو از ثبت احوال ایران بگیرم؟و آیا میتونم این برگ تحرد و پاسپورتم‌رو در دارالترجمه ایران به ترکی ترجمه کنم؟آیا میتونم آزمایش خون رو در ایران انجام بدم و با خودم بیارم ترکیه؟
  پارتنرم ۴۰ سال مقیم آلمان هستند آیا ایشون هم باید گواهی تجرد بگیرند؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-10-20 در 8:35 ب.ظ

   سلام
   خیر قطعا برگه تجرد از سفارت ایران در ترکیه باید گرفته شود ولی پاسپورتتون رو می تونید ایران ترجمه کنید به شرطی که با تایید سفارت ترکیه برسونید. و آزمایشات رو هم در ترکیه باید انجام بدید.
   بله گرفتن برگه تجرد برای هر دو نفر الزامی می باشد.

 • ستاره

  1400-04-07 در 4:39 ب.ظ

  سلام , من برگه تجرد از ایران گرفتم با ترجمه رسمی وزارت دادگستری و وزارت خارجه ، و شناسنامه و پاسپورت هم ترجمه کردم ,برای ثبت ازدواج بین الملل آیا نیازی هست داخل خود ترکیه برگه تجرد از کنسولگری بگیرم؟ برای ثبت ازدواج بین الملل

  • شیوا داداش زاده

   1400-04-08 در 11:53 ق.ظ

   با سلام و درود
   برگه تجرد حتما باید از ترکیه گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان الواپلای تماس بگیرید.
   با سپاس

 • javid

  1400-03-17 در 6:59 ق.ظ

  سلام و عرض احترام
  سوالی دارم در مورد ازدواج , من خودم اقامت سوئد را دارم و دارای کار دائم و همچنان دارای اقامت دائم سوئد , و از کشور افغانستان هستم و خانمم کیملیک و یا اقامت پناهندگی ترکیه رو دارد و شامل ثبت نام در سازمان ملل هستند به همراه فامیلشون.
  ما ازدواج ای در ترکیه داشتیم در دادگاه ازدواج در انکارا در اواسط سال ۲۰۲۱
  من کارهای مهاجرتی خانمم رو شروع کردم از سوئد و سوال بنده اینکه که برای مصاحبه کجا مراجعه کنن و کدام کشور وقت مصاحبه میدهد به خانمم.
  بعضی ها میگویند ایران و یا هندوستان و پاکستان ولی مشکل اینجاست که خانمم از کشور ترکیه نمیتونن خارج بشنوند.چون با کیملیک و یا کارت های مهاجرت از ترکیه سفر نمیشه.
  میخواستم مشورتی و نظر شما رو داشته باشم. با تشکر جاوید هاشمی

  • شیوا داداش زاده

   1400-03-20 در 10:00 ق.ظ

   سلام
   متاسفانه در این زمینه اطلاعات ندارم.

 • mina navaab

  1400-01-29 در 12:13 ق.ظ

  سلام

  همسرم از استرالیا میاد ترکیه و من هم از ایران میرم , برگه تجردمان رو از ترکیه باید بگیریم؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-05 در 3:23 ب.ظ

   سلام
   برگه تجرد همسرتون از استرالیا و شما از سفارت ایران در ترکیه باید بگیرید.

 • علی

  1399-12-20 در 2:55 ب.ظ

  با سلام
  من اگر در ایران طلاق گرفته باشم و در شناسنامه ام ثبت شده باشه، حتما بایستی مجددا گواهی تجرد بگیرم؟
  اینکه من با یک دختر ترکیه ای ازدواج می کنم، نیازی به ثبت ازدواج ایرانی هم وجود داره؟
  ممنون می شم راهنمایی کنید.

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-21 در 5:15 ب.ظ

   سلام
   در پاسخ به سوال اول، بله برگه تجرد داشتن برای ثبت ازدواج در ترکیه الزامی می باشد حتی اگر طلاق نامه داشته باشید.
   در پاسخ به سوال دوم: خیر نیست ولی بدون ثبت ازدواج ایرانی بر اساس قوانین ایران ازدواج شما سندست نخواهد داشت.

 • محمد

  1399-10-13 در 11:58 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  هزینه ثبت ازدواج بدون مراسم
  چقدر میباشد؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-10-14 در 9:13 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   با شماره تماس 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 • محمد

  1399-10-09 در 10:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  برای ازدواج در ترکیه شناسنامه باید جدید باشه یا همون قدیمی کفایت میکنه
  ممنونم

  • شیوا داداش زاده

   1399-10-10 در 1:11 ب.ظ

   سلام
   بله اگر کارت ملی داشته باشید مشکلی نداره

 • رهام

  1399-06-05 در 6:51 ق.ظ

  سلام برای ازدواج با دختر ایرانی تو ترکیه چی نیازه و چیکار باید کرد؟ آیا مانع اذن پدر سرجاشه یا به دلیل بین المللی بودن مشکلی نداره؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-06-05 در 3:17 ب.ظ

   سلام
   برای ثبت ازدواج بین الملل نیازی به اذن پدر وجود نداره ولی ممکنه برای درخواست برگه تجرد ممکنه در سفارت ایران لازم باشه.

 • الهه سقاء

  1399-05-06 در 8:36 ق.ظ

  سلام برای ازدواج با پسر ترکیه ای تو ایران چی نیازه وچبکارباید بکنم بدون اجازه پدرم نمیشه ازدواج کردهبچ راهی نیست وچه مدارکی نیازه ممنون میشم جواب بدین

  • شیوا داداش زاده

   1399-05-13 در 5:43 ب.ظ

   سلام
   برای ثبت ازدواج بین الملل نیازی به اجازه پدر نیست ولی برای ثبت ازدواج ایرانی نیاز به اذن پدر می باشد مگر با اذن دادگاه.

  • Mina

   1400-06-23 در 8:48 ق.ظ

   سلام من میخوام با یه اقایی که آمریکا زندگی میکنند و ارمنی هستند ازدواج کنم در ترکیه
   بعد از عقد بین المل ، امکان ازدواج و ثبت اسم ما در شناسنامه ایرانیمون هست در سفارت ایران یا خیر؟

   • شیوا داداش زاده

    1400-06-23 در 11:32 ق.ظ

    سلام
    برای ثبت ازدواج ایرانی ایشون باید تغییر دین بدهند و مسلمان شوند.

 • Amin Msavi

  1399-04-24 در 12:12 ق.ظ

  چند مکان مناسب برای برگداری مراسم عروسی میتونید معرفی کنید

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-26 در 1:07 ب.ظ

   سلام
   بستگی به شهر مورد نظرتون داره ولی عموما ترجیح زوج ها کشتی کروز و در بوغاز هست.

 • navid bokharaii

  1399-04-24 در 12:00 ق.ظ

  خرج عروسی مجلل در ترکیه تقریبا چقدر میشه؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-24 در 12:10 ق.ظ

   سلام
   بستگی به تعداد مهمان ها و انتظاراتتون از عروسی داره. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما با شماره تلفن 02188884645 تماس بگیرید.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .