whatsapp
الو اپلای

تحصیل در ترکیه | هزینه تحصیل و خوابگاه در سال 2024

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از راه های تحصیل در ترکیه متناسب با سن و شرایط خود کلیک کنید:

تحصیل در ترکیهIR

یکی از مطمئن ترین و راحت ترین روش های ادامه تحصیل ، اخذ پذیرش بدون آزمون از دانشگاه های ترکیه است. البته برخی از دانشگاه ها یکی از آزمون های نظیر YOS یا SAT را قبل از اعطای پذیرش برای متقاضیان برگزار می کنند . تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند ، هر روز در حال افزایش است.

کشور ترکیه تاریخ کهنی دارد و در نقطه اتصال غرب و شرق قرار گرفته است . این کشور روابط خوبی با کشور های غربی ایجاد کرده و همیشه در تلاش بوده تا خود را تبدیل به کشوری پیشرفته و مدرن تبدیل کند . به همین دلیل سیستم آموزشی این کشور در سالهای اخیرا رشد بسیار بالای داشته و دارای اعتبار بین المللی است .

پس می توان گفت که دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار جهانی است و سطح آموزشی با کیفیت بالا ، مدرسین و اساتید مجرب و ایجاد فضای پیشرفت برای محصلین ، ارائه مدارک بین المللی و ایجاد زمینه های رشد ترقی برای فارغ التحصیلان ، از اهداف دانشگاه ها در کشور ترکیه می باشد.

از انجایی که مدرک تحصیلی این دانشجویان بین المللی است ، در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا معتبر است و دانشجویان می توانند آینده شغلی تضمین شده ای داشته باشند. در کشور ترکیه، دانشگاه ها به صورت دولتی و خصوصی وجود دارند . معمولا یکی از دو زبان ترکی و انگلیسی در این دانشگاه ها به عنوان زبان تحصیلی تدریس می شوند.

این کشور با وجود پیشرفت بسیار و امنیت بالا ، از نظر سطح زندگی ، شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی تری نسبت به سایر کشورها برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل ایجاد کرده است . همین کشور ترکیه به دلیل همسایگی با ایران ، داشتن فرهنگ نزدیک به مردم کشورمان و آسان بودن تردد بین این دو کشور ، این روزها مقصد بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تحصیل و زندگی می باشد.

فهرست عناوین :

 

تحصیل در ترکیه

 

شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه چیست؟ هزینه های تحصیل در ترکیه به چه صورت است؟ آیا امکان تحصیل رایگان در ترکیه برای ایرانیان وجود دارد؟ و سوال های بسیاری در این زمینه وجود دارد که متقاضیان تحصیل در ترکیه به دنبال جواب آن ها می باشند توجه داشته باشید که کارشناسان الواپلای آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره رایگان هستند.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم تحصیل در ترکیه مزایای بسیاری دارد و افرادی که این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند می توانند، با هزینه ای کمتر ( در مقایسه با سایر کشور های خارجی) در دانشگاه های معتبر جهانی، در رشته های مطرح دنیا تحصیل کنند.

به طور کلی با توجه به این که دانش آموختگان در کشور ایران از سطح علمی مناسبی برخوردار هستند و اغلب می توانند به راحتی پذیرش دانشگاه های معتبر ترکیه را دریافت کنند همچنین راحتی تردد و عواملی نظیر هزینه های پایین زندگی، اعتبار دانشگاه های ترکیه و غیره؛ این کشور را به یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

 

⏱ دانشگاه های ترکیه مورد تایید بهداشت ایران است؟ بله
🎯 بدون آزمون میتوان در دانشگاه دولتی ثبت نام کرد؟ خیر
🎁 بدون نمره زبان میتوان در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرد؟ بله
💎 ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه های خصوصی ترکیه؟ بله

 

نحوه ارزشیابی مدارک ترکیه در ایران

برخی از افراد واقعا تمایل دارند که درس بخوانند. برخی دیگر هم واقعا تمایل دارند که از کشور خارج شوند. برخی، هر دو تمایل را در درون خود احساس می‌کنند، پس در این صورت می‌توانند مهاجرت تحصیلی را گزینه‌ای برای آینده‌ی خود انتخاب کنند.

اما وقتی نام مهاجرت تحصیلی می‌آید، انواع و اقسام گزینه‌ها پیش روی انسان قرار می‌گیرد. کشورهای مختلف، با امکانات مختلف. از آمریکای شمالی تا اروپا، انواع و اقسام کشورها جلوی رویمان سبز می‌شوند که گزینه‌ی بسیار خوبی برای مهاجرت تحصیلی به‌نظر می‌رسند. پس در این صورت باید چه کار کرد؟

طبیعتا شما باید کشوری را که با حال و هوای خودتان هم‌خوانی دارد انتخاب کنید! اینکه یکی از اقوام شما به آلمان مهاجرت کرده، دلیل بر آن نیست که شما هم حتما باید به همان کشور مهاجرت کنید. قبل از هرکاری باید به خوبی فکر کنید و کشوری که در آن بیش از بقیه احساس راحتی می‌کنید را پیدا کنید. سپس برای پذیرش تحصیلی به دانشگاه‌های آن کشور درخواست بفرستید.

البته در این مواقع مشکلاتی هم وجود دارد که پیش‌بینی نشده هستند. از رقابت بالا در اخذ پذیرش گرفته تا هزینه‌های سربه‌فلک کشیده‌ای که گریبان هر دانشجویی را در آن کشور می‌گیرد. علاوه‌براین، اگر شما جزء آن دسته دانشجویانی باشید که برای اخذ بورسیه‌ی تحصیلی شانس خیلی کمی دارند، قطعا به هر کشوری هم نمی‌توانید درخواست دهید. چون هزینه‌ی بسیار زیادی را باید جهت شهریه و … بپردازید.

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، کشور ترکیه است. تحصیل در ترکیه مزایایی دارد که هر دانشجویی را به سمت خود جذب می‌کند. ما در ادامه، راجع به این موارد، صحبت خواهیم کرد. پس به خواندن مقاله ادامه دهید.

شرایط تحصیل در ترکیه ، به دلایل متعددی به مانند هزینه های پایین زندگی در ترکیه، کیفیت بالای مدارس و دانشگاه های ترکیه، رشد اقتصادی بالا، ثبات اقتصادی و سیاسی و … برای اتباع کشورهای دیگر به مراتب از سال های قبل راحت تر شده است.

با نگاهی به مدارس و دانشگاه های ترکیه متوجه می شوید که هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل دانشگاه های ترکیه را انتخاب می نمایند. هر سال بالغ بر ۳۰۰۰۰ هزار دانشجوی خارجی و بین المللی در دانشگاه های ترکیه پذیرش می شوند.در دانشگاه ها و کالج هایی که تعدادشان از ۱۷۰ بیشتر است.

دانشگاه ها در ترکیه به چند زبان زنده دنیا درس های خود را ارایه می نمایند. تدریس درس ها به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسه بسیار رایج می باشد. این در حالی است که اگر فردی به زبان ترکی تسلط داشته باشد می تواند به زبان ترکی در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازد.

 

 

شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

شمار دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده اند هر ساله افزایش قابل توجهی نسبت به سال تحصیلی ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۶ بود است. در حال حاضر حدود ۶۵۰،۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان دهنده اهمیت رو به رشد این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی برای دانشجویان از سراسر است.

انگیزه های تحصیلی دانشجویان در ترکیه شامل فرصت هایی می باشد برای تحصیلات ارزان و با کیفیت بالا همچنین فرصت هایی برای کمک هزینه تحصیلی که دولت ترکیه به دانشجویان در قالب هزینه های ماهانه پرداخت می کنند. همچنین این کمک هزینه ها علاوه بر هزینه های تحصیل شامل هزینه های مسکن، بیمه درمانی و هزینه های سفر نیز می باشد.

شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

ترکیه در حال حاضر یک مقصد گردشگری محکم است و با توجه به سرمایه گذاری در ترکیه تقریبا 40 میلیون گردشگر از سراسر جهان از سال 2017 بازدید می کنند و این شهر 10مین محبوب ترین مکان تعطیلات است. دولت ترکیه تمایل دارد این محبوبیت را در بازار دانشجویان بین المللی گسترش دهد و هدفش 350،000 دانشجوی بین المللی باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه متناسب با اعتبار دانشگاه ها

دانشگاه های ترکیه از منظر اعتبار بین المللی در دانشگاه های مطرح دنیا قرار دارند. به خصوص که بسیاری از دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های آمریکا و اروپا قرارداد تبادل دانشجو دارند. یعنی دانشجو بعد از گذراندن یک ترم می تواند در همان رشته به دانشگاه های آمریکایی و اروپایی طرف قرارداد منتقل شود. بر اساس گزارش نسخه نهایی سیستم رتبه بندی آموزش عالی، سیستم QS، سیستم آموزش عالی در ترکیه در جایگاه هفتم می باشد.

در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه فارغ التحصیلان می توانند کارت طبابت بین المللی دریافت نمایند. و در همه جای آمریکا و اتحادیه اروپا بدون گذراندن هیچ گونه واحد درسی اضافه و یا دوره کارآموزی مشغول به کار گردند. کشور ترکیه از سال ۲۰۰۱ میلادی به عضویت سیستم هماهنگی آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا( Bologna Process) شده است.

که بر اساس همین قرارداد فارغ التحصیلان کشور ترکیه می توانند به راحتی در اکثر نقاط دنیا به کار مشغول شوند و مدارکشان مورد تایید می باشد. در زیر سعی شده است به رنکینگ بین المللی برخی از این دانشگاه ها اشاره گردد:

 • دانشگاه حاجی تپه با رتبه ۵۲۵
 • دانشگاه استانبول با رتبه ۵۶۰
 • دانشگاه میدل ایست یا خاورمیانه با رتبه ۵۹۶
 • دانشگاه اگه با رتبه ۶۱۶
 • دانشگاه آنکارا با رتبه ۶۲۵
 • دانشگاه تکنیک استانبول با رتبه ۶۴۸
 • دانشگاه قاضی با رتبه ۶۷۹
 • دانشگاه بوغاز ایچی با رتبه ۷۴۰
 • دانشگاه بیلکنت با رتبه ۷۸۹
 • دانشگاه ارجیس با رتبه ۸۷۴
 • دانشگاه چوکورووا با رتبه ۹۳۲
 • دانشگاه دوکوز ایلول با رتبه ۹۳۸
 • دانشگاه آتاتورک با رتبه ۹۷۹

5 قدم برای اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه

1. انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه های مورد نظر

اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی انتخاب رشته و دانشگاه مناسب می باشد، این انتخاب تا حد زیادی به شخص متقاضی و شرایط او بستگی دارد، از آنجایی که بسیاری از دانشگاه های موجود در کشور ترکیه از اعتبار بالایی برخوردارند و امکان تحصیل در آنها برای ایرانیان فراهم است شما می توانید به سادگی و با توجه به شرایط خود یکی از آن ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، همچنین لازم به ذکر است که شما می توانید تحصیلات خود را به زبانهای ترکی ، انگلیسی یا سایر زبانها در دانشگاههای ترکیه ادامه دهید.

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم شرایط تحصیل در ترکیه برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد اما شما می توانید با استفاده از ابزار جستجوی “Study Finder” رشته و دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل در ترکیه را انتخاب کنید.

2. یافتن اطلاعات در خصوص بورس و منابع مالی

بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه یکی از مهم ترین گام های مهاجرت تحصیلی به ترکیه است، تقریبا تمامی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به دنبال دریافت بورسیه و کاهش هزینه های تحصیل می باشند، اگر شما نیز می خواهید بورس تحصیلی در ترکیه بدست بیاورید گزینه های مختلفی پیش رو خواهید داشت. با این حال، به خاطر داشته باشید که بورسیه های ارائه شده توسط مؤسسات اعطای بورس تحصیلی متفاوت است.

می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بورس های تحصیلی و همچنین بورسیه دانشگاه های ترکیه را در وب سایت رسمی دانشگاه های منتخب خود کسب کنید. همچنین می توانید بورس های دولت ترکیه را بررسی کنید. بورسیه دکتری ترکیه به نسبت سایر مقاطع برای دانشجویان بیشتر در دسترس می باشد. اکثر دانشگاه های ترکیه منابع مالی متفاوتی برای اعطای بورس به نفرات اول گروه در نظر می گیرند اما این در صورتی است که هزینه تحصیل در ترکیه برای فرد سنگین باشد و یا توانایی تأمین هزینه های مربوط به زندگی دانشجویی در ترکیه را نداشته باشد.

3. آماده سازی اسناد و مدارک درخواستی دانشگاه

پس از انتخاب دانشگاه مناسب تنها کاری که باید انجام دهید جمع آوری مدارک درخواستی مورد نیاز است.این اسناد ممکن است با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت باشد چراکه هر دانشگاه شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی دارد. مثلا شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه قطعا با شرایط تحصیل در سایر رشته ها بسیار متفاوت است. برای بررسی بیشتر به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و در قسمت مدارک مورد نیاز دانشجویان بین المللی تمام شرایط پذیرش را بررسی کنید. توجه داشته باشید که دانشگاه های بدون آزمون ترکیه عموما بورس های تحصیلی اعطاء نمی کنند.

4. بررسی نمرات امتحانات و الزامات ورودی دانشگاه

برای پذیرش در برنامه ای که برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرده اید ، ممکن است شما نیاز داشته باشید از قبیل آزمون ورودی دانشگاه ، نمره زبان یا آزمون مهارت خاصی را ارایه دهید. علاوه بر امتحانات شناخته شده بین المللی به مانند نمرات تافل، آیلتس و یا جی آر ای و … دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند که نمرات آزمون هایی را که در کشور خود اخذ کردید یا نمرات امتحانات انجام شده توسط دانشگاه منتخب خود را ارسال کنید. مثلا شرایط پذیرش دانشگاه خاورمیانه ترکیه قطعا با شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه متفاوت است.

در صورتی که درصدد ثبت نام در دانشگاه های مورد تایید هستید شرایط این دانشگاه ها را ارزیابی کنید. لازم به ذکر است که یکی از مهمترین شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی شرکت متقاضی در آزمون یوس می باشد. متقاضیان تحصیل در ترکیه چه رشته های پزشکی و چه معماری و یا حتی تحصیل در رشته موسیقی لازم است تا در این آزمون شرکت کنند.

آزمون YÖS در ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول در آن جهت سنجش استعداد تحصیلی پایه طراحی شده است و ۸۰ سوال ردارد که شامل هوش، استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیا می باشد. مدت پاسخگویی به سوالات ۹۰ دقیقه بوده و شما می توانید زبانی که برای پاسخ گویی انتخاب کرده اید را انگلیسی و یا ترکی در نظر بگیرید. در قسمت دوم سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی بررسی می شود و به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد. بنابراین اگر از متقاضیان تحصیل در ترکیه هستید بهتر است خود را برای آزمون یوس آماده کنید.

5. درخواست ویزای دانشجویی از سفارت ترکیه

بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه و قبل از شروع ترم لازم است تا متقاضیان از سفارت ترکیه در کشور خود درخواست ویزای دانشجویی و اقامت دانشجویی ترکیه را بکنند. در نظر داشته باشید که مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ممکن است به طول بیانجامد به همین دلیل تعلل نداشته باشید و به محض این که نامه پذیرش تحصیلی نهایی خود را از دانشگاه دریافت و مدارک خود را کامل کردید اقدامات لازم را انجام دهید. حتی افرادی که در کالج های زبان انگلیسی در ترکیه ثبت نام می کنند می بایستی ویزای تحصیلی بگیرند، برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ترکیه می توانید با کارشناسان ما در الواپلای تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مزایای تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه را می‌توان یکی از بهترین و پرمزایاترین گزینه‌ها برای هر دانشجوی ایرانی دانست. اولین گزینه‌ای که باید به آن توجه شود این است که دانشگاه‌های ترکیه طبق استانداردهای اروپا آموزش می‌دهند. پس مدرک کاملا معتبری را نیز ارائه می‌دهند و به کمک آن می‌توانید به کشورهای دیگری نیز مهاجرت شغلی کنید.

علاوه بر این می‌توان به شهریه‌ی نسبتا مقرون‌به‌صرفه در دانشگاه‌های ترکیه اشاره کرد. دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های کانادایی، شهریه‌ی بسیار کمتری دارند و با یک شغل پاره‌وقت می‌توانید از پس آن بربیایید.

علاوه‌بر‌این می‌توان به نزدیکی ترکیه به ایران اشاره کرد. شما برای سفر به ترکیه اصلا نیازی به اخذ ویزا ندارید. پس خانواده به راحتی می‌توانند با شما دیدار داشته باشند. همچنین به این نکته هم دقت کنید که هزینه‌ی رفت‌وآمد به ترکیه نسبت به کشورهای حوزه‌ی شینگن و آمریکای شمالی خیلی کمتر است.

در آخر هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که مردم ترکیه از لحاظ فرهنگ، عقاید و اخلاق، تا حد زیادی به مردم ایران شباهت دارند و شما در این کشور، آنقدر هم احساس غربت نخواهید کرد.

سیستم آموزشی در ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه مطابق با استاندارهای دانشگاه های آمریکا می باشد. ارایه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی – واحدی می باشد. یعنی این که هر سال متشکل از سه ترم تحصیلی می باشد. البته زبانی که با آن می بایستی شما دروس خود را بگذرانید بستگی به ترجیح شما می تواند متفاوت باشد به مانند: انگلیسی؛ فرانسه؛ آلمانی؛ ترکی و … . شروع سال تحصیلی در ترکیه به مانند ایران در مهر ماه می باشد.

یعنی شروع از ماه اکتبر و اتمام آن ماه ژانویه و ترم بهار نیز از فوریه آغاز می گردد و در ماه ژوئن به اتمام می رسد. البته ترم تابستان از جولای آغاز می گردد و در آگوست پایان می یابد. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور جمهوری ترکیه سالیانه متعهد هستند که تعداد ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی(غیر ترک) پذیرش کنند.

البته تفاوتی ندارد که این تعداد از کدام یک از کشورها باید پذیرش گردد. ورود به دانشگاه های ترکیه مستلزم ارایه ی مدارک معتبر از جانب شخص می باشد. مثلا برای ورود به دانشگاه های ترکیه شما می بایستی مدرک دیپلم رسمی خود را ارایه نمایید که تمام واحدهای درسی خود را در دوره دبیرستان گذرانده هستید.

در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) متولی برگزاری آزمون YÖS می باشد که دانشجویان خارجی موظف هستند آن را بگذرانند. البته این آزمون در کشور ترکیه برگزار می گردد.

اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه در بین کشورهای دنیا از اعتبار علمی بالایی برخوردار هستند به طوری که مدارک علمی این کشور در بسیاری از کشورهای دنیا مورد ارزشیابی بالا قرار می گیرد. البته در تمام رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورسیه وجود دارد. در برخی از رشته ها که در سایت وزارت علوم ترکیه آورده شده است امکان این که از ترم دوم به بعد به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی منتقل شوید بسیار زیاد است.

از مزایای تحصیل در ترکیه می توان تحصیل در سیستم اراسموس را نام برد و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی. در نظر داشته باشید که هیچ دانشگاه ایرانی در ترکیه وجود ندارد. آموزش آنلاین و دانشگاه های مجازی نیز زیر نظر وزارت علوم ترکیه می باشند.

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از امکانات مناسب آموزشی و رفاهی مناسبی برخوردار هستند. اکثر دانشجویان خارجی در دانشگاهای ترکیه می توانند از امکانات اسکان با هزینه های بسیار پایین و امکانات رفاهی بالا در خوابگاه بهرمند گردند. این در حالی است که دانشگاهای ترکیه به طور رسمی هیچ گونه تعهدی مبنی بر در اختیار گذاشتن خوابگاه به اتباع خارجی ندارند.

هم چنین دانشجویان خارجی می توانند از امکانات تفریحی و خدمات درمانی نیز با قیمت مناسب استفاده نمایند. تدریس انگلیسی در ترکیه در صورتی که دانشجو با آن آشنا باشد می تواند به عنوان منبع درآمد و کمک هزینه تحصیلی به حساب آید.

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

ما نمی‌توانیم راجع به هیچ‌چیزی اغراق کنیم. برای مثال نمی‌توانیم بگوییم که تمام دانشگاه‌های ترکیه بی‌نظیر هستند. به هر حال در هر کشور، عملکرد و نحوه‌ی آموزش در برخی دانشگاه‌ها بهتر است. اصلا به همین دلیل است که ما رتبه‌بندی‌های جهانی داریم تا طبق آن برتری دانشگاه‌ها را تشخیص دهیم. در ادامه چهار مورد از بهترین دانشگاه‌های ترکیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

البته به یک نکته نیز دقت داشته باشید. برخی دانشگاه‌ها با خواستگاه خاصی تاسیس شده‌اند. برای مثال، اگر شما قصد داشته باشید در بهترین دانشگاه فنی مهندسی ترکیه، پزشکی بخوانید، قطعا باز هم با آموزش صحیح و دلچسبی روبه‌رو نخواهید شد.

1. دانشگاه چانکایا

این دانشگاه که طبق رتبه‌بندی Times Higher Education، در جایگاه 401 سال 2021 قرار دارد،‌ از جمله بهترین دانشگاه‌های غیر پزشکی ترکیه است و از سیستم آموزشی نوین و به‌روز بهره می‌برد.

از دیگر مزایای این دانشگاه می‌توان به توانایی تحقیق و تفکر تحلیلی توسعه یافته، توانایی کار و تحقیق در مورد موضوعات بین رشته‌ای، پرورش دانشجویانی که به محیط پیرامون خود تسلط دارند،‌ ارائه‌ی مدرک معتبر،‌ اصلاح‌طلبی و انتقال دانش به صنعت و جامعه اشاره کرد.

2. دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ با جایگاه 401 در رتبه‌بندی Times Higher Education در سال 2021، به عنوان برترین دانشگاه ترکیه معرفی شد. این دانشگاه بهترین گزینه در برگزاری پروژه‌های علمی تحقیقاتی در ترکیه محسوب می‌شود. پس در صورتی که برای تحصیل در مقاطع بالاتر تمایل دارید، این دانشگاه می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد.

مقاله پیشنهادی:
دانشگاه کوچ ترکیه

3. دانشگاه حاجت‌تپه

دانشگاه حاجت تپه با جایگاه 501 Times Higher Education در سال 2021، دومین دانشگاه برتر ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه با 15 دانشکده، 15 کالج و موسسه‌ی تحصیلات تکمیلی، 2 موسسه‌ی علمی‌ کاربردی، 1 هنرستان، 4 آموزشگاه حرفه‌ای و 98 مرکز تحقیقاتی و کاربردی به عنوان یکی از برترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود.

4. دانشگاه سبانسی

دانشگاه سبانسی که در جایگاه 501 رتبه‌بندی Times Higher Education سال 2021 قرار دارد، سومین دانشگاه برتر در ترکیه است. این دانشگاه آموزشی شناور و چند‌رشته‌ای ارائه می‌دهد تا دانشجویان سال اول و دوم فرصت انتخاب مجدد را داشته باشند و بهتر تصمیم بگیرند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

وزارت علوم هر سال تعدادی از دانشگاه‌ها را مورد تایید خود قرار می‌دهد و مدرک آن‌ها را به عنوان مدرکی معتبر قبول می‌کند. در ادامه، لیستی از اسامی دانشگاه‌های ترکیه که مورد تایید وزارت علوم هستند را خواهید دید:

دانشگاه‌های برتر دانشگاه‌های خوب دانشگاه‌های متوسط
دانشگاه بیلکنت دانشگاه آنادولو دانشگاه اولوداغ
دانشگاه بغازیچی دانشگاه آنکارا دانشگاه کاراتایا
دانشگاه حاجت تپه دانشگاه باهچه شهیر دانشگاه رسپ تایپ اردوغان
دانشگاه فنی استانبول دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه کوچ دانشگاه اژه
دانشگاه فنی خاورمیانه دانشگاه ارجیس
دانشگاه سابانجی دانشگاه قاضی
دانشگاه استانبول
موسسه تکنولوژی ازمیر
دانشگاه چکوروا
دانشگاه مارمارا
دانشگاه اوندوکوز مایس
دانشگاه سلجوق
دانشگاه قازی انتب
دانشگاه فنی یلدیز
دانشگاه چانکایا
دانشگاه آتیلیم

 

از چه طریقی می توان وارد دانشگاه های ترکیه شد؟

با توجه به سطح علمی دانشگاه های ترکیه به خصوص در برخی رشته ها به مانند پزشکی و پیراپزشکی نمی تواند آسان باشد. در واقع در بسیاری از مقاطع به خصوص بعد از پایان تحصیلات و اخذ دیپلم اگر شما خواستار ادامه تحصیل در کشور ترکیه باشید می بایستی که در آزمون سراسری کشور ترکیه شرکت کنید و نمره قبولی را اخذ نمایید. تحصیل در ترکیه از طریق آزمون یوس کلیه ی امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان خارجی در کشور ترکیه توسط موسسه آموزش عالی ترکیه(ÖSYM) انجام می گردد.

و برای متقاضیان خارجی الزامی می باشد که در آزمون YÖS که هر ساله در کشور ترکیه برگزار می گردد شرکت کنند. و بعد از این که نمره قبولی را اخذ نمودند می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات عالی در ترکیه اقدام نمایند. از شرایط تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی شرکت در آزمون یوس و یا آزمون SAT می باشد. برای شرکت در آزمون YÖS در ترکیه هیچ گونه شرایط سنی وجود ندارد.و کلیه دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان با هر رشته ای و دارای دیپلم متوسطه می توانند در آن شرکت کنند.

رنک دانشگاه های ترکیه

رنک دانشگاه های ترکیه

 

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی را در ترکیه دارند، باید شخصا برای درخواست پذیرش اقدام کنند. در ترکیه شرایط پذیرش در هر دانشگاهی توسط خود دانشگاه تعیین می شود. به طور کلی، یکی از شرایط ورود به دانشگاه، داشتن مدرک دیپلم است.

در ترکیه نیز مانند کشورها و سیستم های آموزشی دیگر، دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل، باید در آزمون ویژه ورودی دانشگاه ها نمره قبولی را کسب کنند. در ترکیه، این آزمون ها YÖS و SAT نام دارند که مهارت های مختلف دانشجویان را می سنجد. علاوه بر این، متقاضیان بر اساس دانشگاه و رشته منتخب خود باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی باشند.

هزینه های تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، از نظر ارائه گزینه های آموزش با کیفیت بالا و شهریه بسیار کم یک کشور منحصر به فرد است. در ترکیه، دانشگاه های دولتی به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا آمریکا بسیار ارزان هستند. به طور کلی هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه از 500 دلار تا 1500 دلار در سال متغیر است.

این مبلغ برای رشته هایی است که به زبان انگلیسی ارائه می شوند. در صورتی که رشته انتخابی شما به زبان ترکی ارائه شود، هزینه تحصیلی تان حتی کمتر از این میزان خواهد بود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه گرانتر و سالانه بین 5 هزار تا 20 هزار دلار متغیر است.
همچینین دانشجویان بین المللی ماهیانه حدود 400 دلار برای هزینه های اقامت، غذا، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن باید در نظر بگیرند. کتاب و هزینه های اداری نیز تقریبا 150 دلار در هر ترم است. البته این رقم به شیوه زندگی و دوره تحصیلی بستگی دارد.

شرایط بورسیه تحصیلی

برای دانشجویانی که می خواهند با بورس تحصیلی در ترکیه تحصیل کنند، گزینه های مختلف بورس تحصیلی از جمله بورسیه های تحصیلی دولت جمهوری ترکیه ، بورسیه های تحصیلی توسط کشورهای خود دانشجویان ، بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط موسسات و سازمان های مختلف ملی و بین المللی ، بورسیه های دانشگاه های ترکیه وجود دارد که افراد با توجه به شرایط خود و دانشگاه انتخابی می توانند موفق به اخذ یکی از انواع بورسیه تحصیلی ترکیه شوند توجه داشته باشید که فرصت ها و مبالغ ارائه شده توسط موسسات بورس تحصیلی متفاوت است.

برخی از این موسسات هزینه رفت و آمد از کشور شما به ترکیه را نیز تأمین می کنند. میزان بورس های تحصیلی ماهانه نیز بسته به میزان تحصیلات دانشجویان بین المللی متفاوت است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید در سایت دانشگاه ها از انواع بورس های تحصیلی و جزئیات آنها اطلاعات کاملی را کسب می کنید. علاوه بر این، در سایت رسمی هر یک از دانشگاه های کشور ترکیه برنامه های بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط بورس های تحصیلی ترکیه و شورای آموزش عالی (CoHE) نیز وجود دارد.

شما برای اخذ بورسیه‌ی تحصیلی توانا هستید. شاید تعجب کنید، اما واقعا اخذ بورسیه‌ی تحصیلی آنقدر که تصور می‌کنید سخت نیست. فقط باید مدارک کاملی داشته باشید و به موقع اقدام کنید. برای اخذ بورسیه‌ی تحصیلی باید مدارکی چون ریز نمرات تحصیلی، مدرک فارغ‌التحصیلی، مدرک آزمون آیلتس یا تافل، مدرک آزمون زبان ترکی استانبولی، مدرک آزمون GMAT یا GRE (درصورت تحصیل در مقطع دکترا) و … را داشته باشید.

گرچه با هر نمره‌ای هم نمی‌توانید بورسیه‌ی تحصیلی بگیرید. شما باید در بهترین حالت خود جهت اخذ بورسیه اقدام کنید. نمره‌ای بالا داشته باشید، در آزمون‌های بین‌المللی زبان نتیجه‌ی بسیار خوبی اخذ کرده باشید، رزومه‌ی علمی کامل و بی‌نظیری داشته باشید و … .

البته مواردی هم هست که به دانش‌جویان سطح متوسط هم بورسیه‌ی تحصیلی اعطا می‌شود. برای مثال، برخی اسکالرشیپ‌ها کامل نیستند. فقط بخشی از شهریه یا چند ترم از دانشگاه را شامل می‌شوند. برخی دیگر، شامل تخفیف در هزینه‌های کلی دانشگاه می‌شوند. برخی از بورسیه‌ها بعد از یک ترم تحصیل دانشجو در دانشگاه اعطا می‌شوند. این در حالتی است که شما خود و توانایی برجسته‌ی خود را به دانشگاه نشان می‌دهید و برای ترم بعدی، شهریه‌ی کمتری می‌پردازید. در نهایت، برخی دانشگاه‌ها هم شهریه را به حالت قسطی از دانشجو طلب می‌کنند یا بورسیه‌ای قرضی به او می‌دهند تا بعدا رفته رفته پول را به دانشگاه بازگرداند.

در آخر می‌توان به بورسیه‌های استانی اشاره کرد. این بورسیه‌ها بر اساس میزان درآمد دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد. با توجه به وضعیت ارز در کشور، طبیعتا هر خانواده‌ای شامل حال این بورسیه خواهد شد و دیگر ربطی به توانایی علمی و تحصیلی شما ندارد. البته به خاطر داشته باشید که برای اخذ این بورسیه، باید اداره‌ی بورس را متقاعد کنید که آه در بساط ندارید؛ و در عین حال، سفارت را متقاعد کنید که به اندازه‌ی کافی پول دارید که از پس زندگی در ترکیه بربیایید. به این بخش از مدارک شما همان «تمکن مالی» می‌گویند.

بورسیه تحصیلی بین المللی برای دانشجویان

بورس تحصیلی بین المللی برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشورهایی قابل دسترس می باشد که در خصوص پذیرش دانشجو پروتکل های خود را با شورای آموزش عالی ترکیه امضاکرده اند.

اگر دانشجویانی که در برنامه های آموزش عالی ترکیه پذیرفته شده اند ، گواهینامه مهارت ترکی ( مدرک تومر) را نداشته باشند قبل از شروع برنامه تحصیلی دانشجویان موظف خواهند بود تا یک سال در دوره آمادگی زبان ترکی دانشگاه خود شرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از بورسیه می توانید به سایت YÖK مراجعه نمایید.

بورسیه های تحصیلی ترکیه

بورسیه های تحصیلی ترکیه علاوه بر ارائه پشتیبانی مالی ، به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند تا در برنامه کاربردی مورد نظر خود در دانشگاه حضور داشته باشند. با این ویژگی این بورسیه با سایر برنامه های بورس تحصیلی جهان متفاوت است.

هدف بورس های تحصیلی در ترکیه اطمینان از این است که دانشجویان از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در مدت زمان حضور در ترکیه و همچنین تحصیلات دانشگاهی بهره مند شوند. این برنامه بورسیه تحصیلی همچنین نیازهای دانش آموزانی از قبیل اسکان و بیمه درمانی را در دوره تحصیلی پوشش می دهد.

از آنجایی که تحصیل در کشورهای دیگر هزینه ‌بردار است، بسیاری از دانشجویان به دلیل هزینه‌های بالا نمی‌توانند در کشورهای دیگر ادامه تحصیل بدهند.

برای حل این موضوع، دولت‌ها برای دانشجویان توانمند و بااستعداد امکانی فراهم کرده‌اند که بتوانند با دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی از طرف دولت، مؤسسات خیریه و … در دانشگاه‌های مطرح به تحصیل بپردازند.

ترکیه نیز در مورد فراهم کردن امکان بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی، در دنیا شناخته شده است. به این ترتیب شانس قبولی در بورسیه ترکیه برای افراد با استعدادهای درخشان بالا می رود.

دولت ترکیه هر سال برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی چه مواردی را دربر میگیرد؟

1. برنامه های تمام وقت

آ) بورسیه مقطع لیسانس

 • کمک هزینه ماهانه 800 لیر
 • شهریه دانشگاه
 • دوره یکساله زبان ترکی
 • اقامت
 • بیمه
 • بلیط رفت و برگشت(یکبار)

ب) بورسیه تحصیلات تکمیلی

 • هزینه کمکی ماهانه؛ مقطع فوق لیسانس 1100 لیر / دکترا 1600 لیر
 • شهریه دانشگاه
 • دوره های زبان ترکی
 • اقامت
 • بلیط رفت و برگشت(یکبار)

2. برنامه های کوتاه مدت

آ) بورسیه تحصیلی شایستگی(Başarı Bursu)

 • کمک هزینه ماهانه؛ لیسانس 450 لیر، فوق لیسانس 600 لیر، دکترا 900 لیر
  ** بورسیه شایستگی هزینه های اقامتی و سایر هزینه ها را در بر نمی گیرد.

ب) بورسیه تحقیقاتی(10-3 ماه)

 • کمک هزینه ماهانه: 3000 لیر
  ** بورسیه تحقیقاتی هزینه های اقامتی و هزینه های دیگر را دربر نیمگیرد.

 

 

شرایط لازم برای درخواست بورسیه

 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان مدرک کارشناسی: ۱۴
 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان مدرک ارشد و دکترا: ۱۵
 • حداقل معدل تحصیلی برای متقاضیان علوم بهداشتی (پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی): ۱۸

شرایط سنی جهت دریافت بورسیه

 • زیر 21 سال برای متقاضیان مقطع لیسانس
 • زیر 30 سال برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس
 • زیر 35 سال برای متقاضیان مقطع دکترا

گروه های مجاز دریافت بورسیه

 • شهروندان تمام کشورها
 • داوطلبینی که تا پایان سال تحصیلی مربوطه فارغ التحصیل خواهند شد.
 • پژوهشگران و اعضای دانشگاهی
 • گروه های غیرمجاز
 • شهروندان ترکیه و افرادی که از شهروندی ترکیه خارج شده اند.
 • دانشجویانی که در حال حاضر در دانشگاه های ترکیه به تحصیل مشغول هستند.

مراحل دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

دانشجویانی که برای تحصیل در ترکیه آمده اند باید ویزای دانشجویی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنند. مراحل ویزای دانشجویی می تواند به طول انجامد و بنابراین مهم است که به محض دریافت نامه پذیرش خود درخواست ویزای دانشجویی بدهید.

شما می توانید از طریق وب سایت وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه (mfa.gov)، مراحل درخواست ویزای خود را انجام دهید. شما می توانید از طریق اینترنت درخواست ویزا دهید. برای این روش می توانید به سایت konsolosluk مراجعه کنید.

مراحل درخواست اجازه اقامت تحصیلی ترکیه

پس از ورود به ترکیه و پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه خود ، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که درخواست اجازه اقامت دهید. پس از تکمیل فرم درخواست در e-ikamet ، شما باید در روز و ساعت قرار ملاقات به اداره کل مدیریت مهاجرت استان بروید یا برای تهیه مدارک از دفتر دانشجویی بین المللی دانشگاه خود استفاده کنید.

تا زمانی که در ترکیه با کارت اقامت خود و شماره شناسایی خارجی (YU) که پس از درخواست خود دریافت می کنید حضور داشته باشید می توانید کلیه معاملات رسمی را انجام دهید. اگر کارت اقامت شما منقضی نشده باشد می توانید هنگام ورود یا خروج از ترکیه از آن استفاده کنید و بنابراین نیازی به گرفتن ویزای جدید ندارید.

مهم است که قبل از پایان دوره اعتبار مجوز اقامت خود را تمدید کنید. به شما یادآوری می کنیم که شما به عنوان دانشجو از هزینه درخواست اقامت معاف هستید ، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه کارت هستید.

 

نحوه ارزشیابی مدارک ترکیه در ایران

 1. مدرک تحصیلیÖn Lisans Diplomasi که در آن فرد دو سال به تحصیل اشتغال داشته است در صورتی که دیپلم دبیرستان داشته باشد و البته پیش دانشگاهی در ایران به عنوان کاردانی ارزشیابی می گردد.
 2. مدرک تحصیلیLisans Diplomasi با سپری کردن ۴ سال تحصیل به عنوان کارشناسی و یا لیسانس ارزشیابی می گردد.
 3. مدرک تحصیلی Yuksek Lisans Diplomasi در صورتی که از دانشگاه های اعلامی وزارت علوم که به عنوان گروه ۱ هستند با شرط داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی: در ایران کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد.
 4. مدرکVeterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi با احتساب این که ۵ سال تحصیل پیوسته بعد از دیپلم دبیرستان داشته باشند کارشناسی ارشد در دامپزشکی ارزشیابی می گردد.
 5. مدرک تحصیلی Doktora و یاD در صورتی که از دانشگاه های اعلامی گروه یک توسط وزارت علوم باشد در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید به عنوان دکتری در ایران ارزشیابی می گردد.

در این میان در صورتی که در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری نام دانشگاهی که در آن تحصیلی می کنید جزء لیست گروه یک وزارت علوم نباشد در صورتی که معدل شما ۳ از ۴ باشد و یک مقاله علمی از رساله کارشناسی ارشد و همچنین دکتری خود در نشریات معتبر بین المللی ارایه نمایید؛ مدرک تحصیلی شما نیز به عنوان کارشناسی ارشد و دکتری ارزشیابی می گردد.

مقاطع تحصیلی (کارشناسی | کارشناسی ارشد | دکترا)

شما از سه طریق می‌توانید وارد دانشگاه‌های ترکیه شوید: برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا. هر یک از این مقاطع شرایط خاصی دارند که در ادامه برایتان بازگو می‌کنیم.

شرایط پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی، شما باید ریز نمرات تحصیلی در دوران دبیرستان و به خصوص مقطع دیپلم را تهیه کنید. در عین حال باید در آزمون آیلتس و تافل شرکت کرده و خود را برای 4 الی 5 سال درس خواندن در ترکیه آماده کنید.

این مقطع تحصیلی معمولا به راحتی شما را پذیرش می‌کند، ولی به سختی می‌توانید بورسیه‌ای برای آن پیدا کنید. علاوه‌براین به یاد داشته باشید که این مقطع تحصیلی محدودیت سنی دارد. یعنی شما در سی سالگی نمی‌توانید در این مقطع درس بخوانید.

دانشجویان خارجی که تمایل به اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در ترکیه را دارند ابتدا می بایستی نسبت به تکمیل مدارک خواسته شده اقدامات لازم را انجام دهند.

 

شرایط پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی

 

بعد از آماده کردن مدارک آنها را به دانشگاه ارسال نمایند در بسیاری از موارد از دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه دارند خواسته می شود که مدارک زیر را تکمیل نمایند.

1. فرم پذیرش دانشجو

هر دانشگاه دارای فرم پذیرش خود است و باید تکمیل و ارسال شود.

نمونه فرم پذیرش برای دانشگاه های ترکیه

2.دیپلم دبیرستان یا معادل آن

دیپلم دبیرستان؛ باید توسط سفارت ترکیه در کشور متقاضی و یا دفتر اسناد رسمی تایید شده و به زبان ترکی ترجمه شود.

3. ریزنمرات

ریزنمرات می بایستی توسط مدرسه صادر شود و توسط سفارت ترکیه در کشور متقاضی و یا دفتر اسناد رسمی تایید شده و به زبان ترکی ترجمه شود.

4. نامه تمکن مالی

نامه تمکن مالی باید از بانک اخذ گردد که نشان می دهد متقاضی توان مالی پرداخت هزینه های مربوط به تحصیل در ترکیه را دارد.

5. هزینه ثبت نام

یک قسمت از صفر تا صد تحصیل در ترکیه واریز کردن هزینه های ثبت نام می باشد. بعد از تکمیل اسناد مورد نیاز متقاضی می بایستی هزینه های مربوط به ثبت نام دوره خود را واریز نماید. لازم به ذکر است که مشکلات مربوط به ثبت نام در مواردی از قبیل تاخیر در ارسال مدارک و یا مفقود شدن مدارک در حین ارسال اصل مدارک سبب می شود که ثبت نام شخص قطعی نباشد.

همچنین اتباع خارجی می بایستی امتیازات لازم را برای ورود به دوره کسب نمایند و همچنین نمرات لازم را در مهارت های زبان دریافت کرده باشند.

در صورتی که فرد مدارک لازم برای ثبت نام را ارایه داده باشد و همچنین امتیازات لازم را نیز کسب کرده باشد ولیکن از نظر مهارت زبانی ضعیف باشد می تواند برای یک سال (1 سال) آموزش زبان ترکی برای آزمون تومر دریافت کند.

 

شرایط پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی تحصیل در ترکیه

 

پس از این دوره های آموزشی، دانش آموزانی که نمران مناسبی به دست می آورند می توانند در دوره های دانشگاه شرکت کنند. البته می توان اذعان نمود این دوره های زبان به عنوان پیش نیاز حساب می شوند.

6. امتحانات ورودی دانشگاه برای خارجی ها در ترکیه

شاید نخستین مرحله و یا به عبارتی یکی از مهمترین موارد صفر تا صد تحصیل در ترکیه پشت سر گذاشتن امتحانات ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد آزمون های ورودی دانشجویان خارجی شامل آزمون یوس (YÖS) و تومر می باشد. البته در بسیاری از موارد خود دانشگاه ها مجوز برگزاری این آزمون ها را به صورت مستقل دارند. یعنی به عبارت دیگر هر دانشگاهی ساختار خاص خود را برای برگزاری این آزمون دارد.

الزامات مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

1. ویزای دانشجویی

نامه پذیرش توسط دانشگاه برای دانشجویان خارجی که در امتحان موفق بوده اند و توانسته اند حق ورود به دانشگاه های ترکیه را به دست بیاورند ارسال می شود. دانش آموزان لازم است با در دست داشتن نامه پذیرش دانشگاه به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه نمایند. و از طریق سفارت درخواست ویزای تحصیلی نمایند.

الزامات مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

 

2. مجوز اقامت ترکیه

متقاضیانی تحصیل در ترکیه موظف هستند که نسبت به اخذ مجوز اقامت دانشجویی ترکیه اقدامات لازم را انجام دهند. مجوز های اقامت در ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه توسط اداره مهاجرت ترکیه صادر می شود که در بسیاری از شهرهای ترکیه دفتر دارد. اجازه اقامت ترکیه می بایستی تا حداکثر ظرف 1 ماه به دانشگاه ارایه شود.

 

3. بیمه سلامت

دانشجویان در ترکیه می بایستی نسبت به دریافت بیمه سلامت اقدام نمایند. بیمه سلامت شامل کل هزینه های درمانی در طول مدت تحصیل در ترکیه می باشد. برخی از دانشگاه ها قادر به پوشش هزینه های بهداشت و پزشکی دانشجویان خارجی هستند. با این حال، اگر دانشگاه قادر به پوشش بیمه سلامت نباشد، دانشجو موظف است از سایر بیمه سلامت در ترکیه برای اتباع خارجی استفاده نماید.

شرایط پذیرش در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه

شما برای تحصیل در این مقطع باید مدارک بیشتری به دانشگاه ارائه دهید. برای مثال، آزمون زبان و اخذ نمره‌ی خوب در آن برای این مقطع کاملا ضروری است. برخی از دانشگاه‌ها نیز ممکن است از شما مقالات بین‌المللی یا مدرک آزمون GRE بخواهند.

به طور کلی، تحصیل در مقطع ارشد بیشتر از دو سال طول نمی‌کشد. ولی برای پروژه‌ی پایان‌تامه زمان بیشتری لازم دارید. همچنین اخذ بورسیه برای آن‌، ساده‌تر از دوره‌ی کارشناسی و سخت‌تر از دوره‌ی دکترا است.

برنامه های فوق لیسانس در انستیتوها به دو صورت دوره های فوق لیسانس با پایان نامه و بدون پایان نامه برگزار می گردد.

دوره فوق لیسانس با پایان نامه شامل 7 درس، یک سمینار و کار بر روی پایان نامه می باشد و دوره فوق لیسانس بدون پایان نامه شامل حداقل 10 درس و پروژه ترم می باشد. مدت زمان تحصیلی در مقطع فوق لیسانس دو سال می باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس :

 • مدرک لیسانس (اصل و ترجمه ترکی)
 • ریزنمرات(اصل و ترجمه ترکی)
 • مدرک تومر(حداقل نمره 70 از 100 قابل قبول خواهد بود)
 • کپی پاسپورت
 • گواهی معادل سازی (Denklik Belgesi) (تا 6 ماه بعد از ثبت نام باید به دانشگاه تحویل داده شود)
 • به عنوان یک دانشجوی خارجی، میانگین نمرات لیسانس شما در سیستم نمره دهی از 4.00 باید حداقل 2.00 (75 از 100) باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه

سخت‌ترین مقطع تحصیلی در ترکیه همین دکترا است. شما برای تحصیل در این مقطع باید دست کم ده سال زحمت بکشید. علاوه بر این، باید حتما مدارکی چون آزمون GRE، GMAT، مقالات ISI و … را نیز داشته باشید. به خاطر داشته باشید که طول پاس کردن واحدها در دوره‌ی دکترا پنج سال و به طور تخمینی، طول ارائه‌ی پروپوزال به دانشگاه، پنج سال در نظر گرفته شده است.

یکی از فواید بسیار خوب این مقطع امکان اخذ بورسیه‌ی کامل از آن است. از‌آنجا که شهریه‌ی مقطع ارشد بسیار بالا است، معمولا برای دانشجویانی که پذیرفته می‌شوند بورسیه‌ای کامل در نظر گرفته می‌شود. البته به شرطی که نمرات و شرایط تحصیلی شما بهترین باشد.

شرایط پذیرش مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه

شرایط پذیرش مقطع دکترا

 

در دوره دکترا حداقل 7 درس ارائه می شود، در طول سال تحصیلی آزمون های سنجش مهارت برگزار می شود، دانشجویان باید پروپوزال خود را ارائه دهند و کار بر روی رساله شروع می شود. دوره تحصیلی دکترا حداکثر 4 سال و 8 ترم می باشد.

دوره های تخصصی پزشکی در بیمارستان های دانشگاه، بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت و بیمارستان های وابسته به موسسه بیمه تامین اجتماعی برگزار می شود.

به منظور شرکت در دوره‌های دکترا، متقاضیان باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر را داشته‌ باشند.

علاوه بر این، به منظور پذیرش در دوره‌های دکترا متقاضیان باید پیشنهاد پژوهشی خود را ارسال کنند؛ همچنین متقاضیان معمولا باید معرفی‌نامه دانشگاهی خود را ارسال و جهت انجام مصاحبه حضور یابند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکترا

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • CV
 • کپی پاسپورت
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • نمره آزمون ALES
 • نمره آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی(تافل و یا آیلتس) و یا آزمون هایی که توسط مرکز ÖSYM ارائه می شود.

در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی تدریس می شود؟

تعداد دانشگاه ها چه خصوصی و چه دولتی در ترکیه بالغ بر ۲۰۰ دانشگاه می باشد. که در بسیاری از آنها زبان غالب ترکی و انگلیسی می باشد. اگر چه شما می توانید به زبان های اسپانیایی؛ فرانسوی و آلمانی نیز به تحصیل اشتغال داشته باشید. ولی به شما پیشنهاد می گردد اگر قصد دارید در ترکیه مشغول به تحصیل گردید حتما به یادگیری زبان ترکی اقدام نمایید.

تحصیل در استانبول ترکیه از سایر شهرها بیشتر مورد استقبال ایرانیان بوده است. اما نوع دانشگاه چه دولتی و چه خصوصی در پذیرش تحصیلی ترکیه شما تغییری ایجاد نمی کند. اقامت دانشجویی در ترکیه یک روند بسیار ساده دارد که شروع آن می تواند با کالج ترکیه باشد و یا تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه و لازمه شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه آشنایی دانشجویان با زبان های ترکی و یا انگلیسی خواهد بود.

بسیاری از دانشگاه های ترکیه با برخی از دانشگاه های آمریکا و اروپا قرارداد تبادل دانشجو دارند. مثلا دانشگاه بیلکنت و یا دانشگاه حاجت تپه با دانشگاه هاروارد قرارداد و تفاهم نامه تبادل دانشجو دارد. به همین جهت ادامه تحصیل در کشورهای آمریکایی و اروپایی برای افرادی که در ترکیه تحصیل کرده اند به مراتب راحت از افرادی می باشد که در ایران مشغول به تحصیل بوده اند.

برای انتخاب دانشگاه و شهر مورد نظر خود لازم است تا حتما با مشاوره بورسیه تحصیلی در ترکیه جلسه ای داشته باشید تا بتوانید به تصمیم درستی با توجه به شرایط خود برسید.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون

200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آن‌ها نیز دولتی هستند. در این میان، برخی از دانشگاه‌ها شرایطی را ایجاد کرده‌اند که برای اخذ پذیرش در آن‌ها نیازی به مدرک آزمون آیلتس نداشته باشید. اما به هر حال، باید به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل داشته باشید. در ادامه، اسم این دانشگاه‌ها را برای شما ذکر خواهیم کرد.

 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه باجهشهیر
 • دانشگاه فاتح سلطان محمت
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه آتلیم
 • دانشگاه چانکایا

تقویم آموزشی ترکیه

هر سال تحصیلی در ترکیه شامل 2 ترم است و از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد. مهلت درخواست بین موسسات و دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است، اما دانشگاه‌ها رسماً و عموما از ماه اکتبر باز شده و شروع به فعالیت می‌کنند.

بسیاری از دانشگاه‌ها مکان‌هایی را برای خدمات اولیه تخصیص می‌دهند و این بستگی به شرایط قبلی متقاضی دارد. بنابراین توصیه می‌شود متقاضیان در اسرع وقت جهت اخذ پذیرش اقدام کنند. برخی از دوره‌هایی که محبوبیت کمتری دارند، در بازه‌های زمانی گسترده‌تری دانشجو می‌پذیرند. اما محبوب‌ترین دوره‌ها و رشته‌ها در معتبرترین موسسات به سرعت پر می‌شوند و دارای رقابت بالایی هستند.

در آخر می‌توان به این نکته نیز اشاره کرد که وب سایت هر دانشگاه جزئیات مربوط به تاریخ شروع و پایان برنامه ارسال درخواست را ارائه می‌دهد. پس حتما قبل از هر اقدامی، سایت را مطالعه کرده و از تقویم به خصوص دانشگاه مورد نظر، مطلع شوید.

شرایط تحصیل در ترکیه در ارتباط با تقویم آموزشی به مانند تقویم آموزشی دانشگاه های کشور ایران می باشد. شروع ترم پاییز و سال تحصیلی در ترم مهرماه بوده (ماه اکتبر) و آغاز ترم بهار از ماه فوریه می باشد. ترم تابستانی دانشگاه ها در ترکیه از ماه جولای الی ماه اگوست خواهد بود. واحدها به صورت ترمی و واحدی ارایه می گردد. و دانشجویان موظف به گذراندن واحدهای درسی خود هستند.

رشته های پر طرفدار برای تحصیل در ترکیه

این پدیده‌ای کاملا طبیعی است که برخی رشته‌ها بازار کار بهتری داشته باشند و به همین ترتیب، طرفداران بیشتری نیز داشته باشند. ما در ادامه سه مورد از محبوب‌ترین رشته های تحصیلی در ترکیه را معرفی می‌کنیم.

1. منسوجات

ترکیه – به ویژه استانبول – در یکی از مسیرهای اصلی تجارت بین اروپا، آسیا و خاورمیانه بوده است. با ورود بازرگانان خارجی از شهرها و کشورهای مختلف، منسوجات به عنوان منبع اصلی درآمد محلی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. این تأکید شدید بر منسوجات حتی به دوران مدرن نیز رسیده است. در واقع، در حالی که دولت بسیاری از صنایع از جمله ارتباطات، بانکداری و حمل و نقل را کنترل می‌کند، مهمترین و بزرگترین صادر کننده‌ی منسوجات و پوشاک است. دانشگاه‌های ترکیه که به دلیل برنامه‌های خود در زمینه پارچه و طراحی معروف هستند، شامل دانشگاه آیدین استانبول، مدیترانه شرقی و دانشگاه اوسکودار می‌شوند.

2. مدیریت کسب و کار

علی رغم تصمیماتی که توسط رئیس جمهور و دولت ترکیه گرفته شده، ارزش تولید ناخالص داخلی ترکیه به طور پیوسته در حال افزایش است. در حقیقت، این رقم در سال‌های اخیر بیش از 5 درصد افزایش داشته است. اگرچه واقعیت پیچیده است، اما این میزان نقطه قوتی است که برخی دیگر از کشورهای جهان برای تطبیق آن تلاش می‌کنند.

این امر دریچه‌ای برای دانشجویان بازرگانی است که به عنوان محل تحصیل خود به این کشور علاقه مند شده‌اند. هر دو متقاضی کارشناسی و کارشناسی ارشد، به رشته‌ی تجارت و کسب‌وکار به عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین رشته‌ها نگاه می‌کنند.

دانشگاه‌های ترکیه که به دلیل برنامه‌های خود در مدیریت بازرگانی مشهور هستند شامل دانشگاه Near East ، دانشگاه اروپایی Lefke و دانشگاه Okan هستند.

3. علوم و مهندسی کامپیوتر

علوم و مهندسی کامپیوتر به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان است و فرصت‌های شغلی فرصت بالاتری را برای دانشجویان ایجاد می‌کند. دانشگاه‌های ترکیه که به دلیل برنامه‌های آموزشی خود در علوم و مهندسی کامپیوتر معروف هستند، شامل دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه Sabanci و دانشگاه Sehir استانبول هستند.

4. تحصیل پزشکی

برای بسیاری از دانشجویان، تحصیل پزشکی یک رویا است. برای اکثر دانشجویان تحصیل پزشکی در کشور خودشان به دلیل شرایط سخت ورودی یا هزینه‌های تحصیل غیرممکن است. تحصیل پزشکی در ترکیه مقصدی است که اغلب توسط دانشجویان بین‌المللی انتخاب می‌شود و می‌خواهند آرزوی خود را برای پزشک شدن تحقق بخشند.

در ترکیه ، پزشکی را می‌توان به زبان انگلیسی یا ترکی مطالعه کرد. در دانشگاه‌های برجسته که در استانبول، آنکارا یا ازمیر واقع شده اند – دانشجویان گزینه های زیادی دارند.

کار ضمن تحصیل در ترکیه

به طور خاص، دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در ترکیه می‌توانند به عنوان محقق در پروژه های علمی مربوط به کار خود، برای تأمین هزینه تحصیلات تکمیلی کار کنند. برخی از دانشگاه‌های خصوصی نیز دانشجویان تحصیلات تکمیلی را با بورسیه کامل می‌پذیرند و می‌توانند در ازای دریافت این بورسیه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان فراهم کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی، طبق برنامه دوره هایشان، اغلب فرصت‌هایی را برای کار در یک شغل نیمه وقت پیدا می‌کنند.

اگر برنامه‌ای برای کار در زندگی دانشجویی خود دارید، آنچه ابتدا باید بدانید این است که اجازه اقامت دانشجویی شما، اجازه کار را پوشش نمی‌دهد. بنابراین ، اگر می‌خواهید در طول تحصیل کار کنید، ابتدا باید مجوز کار بگیرید. انواع مختلفی از پروانه‌های کار وجود دارد مانند کار کوتاه مدت ، دائمی ، مستقل و … که توسط اداره کل کار بین المللی داده می‌شود.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان خارجی که ویزای تحصیلی ترکیه را از کشور خود گرفته‌اند باید هنگام ورود به ترکیه درخواست اجازه اقامت دهند. این دانشجویان بین المللی باید ظرف یک ماه برای این اجازه اقامت اقدام کنند. در واقع ، برخی از اسناد و مدارک به همراه درخواست اجازه اقامت نیز مورد نیاز است.

در گذشته دولت ترکیه پس از اتمام دوره تحصیل به دانشجویان خارجی اجازه اقامت و کار در ترکیه را نمی‌داد. خبر خوب این است که اخیراً رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی اجازه کار در ترکیه را دریافت می‌کنند. مهم نیست که به کدام کشور تعلق داشته باشند، ترکیه در آینده روابط خود را با آن‌ها ادامه خواهد داد.

بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه

اگر درصدد مقایسه ی هزینه ی دانشگاه های ترکیه با دیگر دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های ایران می باشید. بایستی به شما بگوییم که هزینه های تحصیل در دانشگاهای ترکیه به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی در ایران می باشد. هزینه و شهریه های دانشگاه ها در ترکیه با یکدیگر متفاوت می باشند. مثلا در رشته های علوم انسانی شهریه ی دانشگاه ها بسیار کمتر از رشته های پزشکی و فنی می باشد.

به خصوص تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مستلزم صرف هزینه های بالایی می باشد, ولیکن در بسیاری از دانشگاه ها اگر فرد دارای رزومه خوبی باشد, می تواند از بورسه ی تحصیلی استفاده کند.

علاوه بر رشته های پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز میزان اعطای بورسیه بسیار بالا است. لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان به صورت رایگان هزینه های درمانی و بیمه در نظر می گیرند. البته به شما پیشنهاد می گردد زمانی که تصمیم به اخذ پذیرش تحصیلی می گیرید حتما از یک شرکت بین المللی مناسب و معتبر بیمه درمانی بگیرید. هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس مابین ۴۵۰ الی ۱۵۰۰ دلار میتواند متغیر باشد.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقاطع مختلف

میزان این تغییر می تواند بر اساس نوع رشته؛ محل دانشگاه؛ دانشگاه و … متفاوت باشد. این در صورتی است که هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ترکی می تواند از 1000 دلار الی 5000دلار متفاوت باشد.

 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار؛
 • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان ترکی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار.
 • هزینه تحصیل در مدارس بین المللی استانبول از سالانه 10 هزار دلار شروع می شود.

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه (حداکثر هزینه ها در نظر گرفته شده)

یکی از مواردی که پیش از اقدام به تحصیل در ترکیه باید در رابطه با آن اطلاعات کسب کنید، هزینه های زندگی در این کشور برای دانشجویان می باشد، در این بخش از مقاله تحصیل در ترکیه به بررسی برخی از این هزینه ها می پردازیم، بنابراین اگر از متقاضیان تحصیل در این کشور هستید، مطالعه این بخش را از دست ندهید!

هزینه های عمومی دانشجویان ترکیه برای هر ترم

هزینه مسکن 1500 تا 2000 دلار (+هزینه های اضافه)
غذا 1100 دلار
کتاب ها 150 دلار

قیمت غذا در ترکیه

غذای دانشجویی وعده ای حدود 5 لیر
نان 1.25 لیر
آب(هر لیتر) 1.5 لیر
میوه و سبزیجات وابسته به نوع از 2 تا 10 لیر
برنج (هر کیلو) وابسته به نوع از 2 تا 4 لیر
نمک و شکر (هر کیلو) حدود 4 لیر
چای/قهوه (هر لیوان) 2 لیر / 5 لیر
نوشیدنی وابسته به نوع از 2 لیر تا 10

هزینه های متفرقه زندگی دانشجویی در ترکیه

بلیط سینما 15 لیر
بلیط کنسرت از 25 لیر به بالا
اصلاح مو از 15 لیر به بالا

هزینه های حمل و نقل عمومی در ترکیه

بلیط اتوبوس برای محصل ها 1.5 لیر
بلیط مینی بوس بین شهری متوسط 7 لیر
تاکسی (متوسط) 3.4 لیر

سوالات متداول تحصیل در ترکیه

آیا می‌توان بدون آزمون در ترکیه تحصیل کرد؟

بله، تحصیل در برخی از دانشگاه‌های ترکیه بدون آزمون امکان پذیر هست.

چگونه در دانشگاه‌های ترکیه‌ای اپلای کنم؟

3 مرحله برای درخواست در یک دانشگاه ترکیه‌ای وجود دارد: 1: رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه را انتخاب کنید. 2: درباره بورس تحصیلی و امور مالی یاد بگیرید. 3: مدارکتان را آماده‌ی ارسال کنید.

هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟

با این فرض که شما ملک شخصی خود را دارید و اجاره یا رهنی برای پرداخت ندارید ، هزینه زندگی در ترکیه تقریبا 3.500 لیر برای یک سبک زندگی مناسب است اما در شهرهای بزرگ مانند استانبول ، آنکارا و ازمیر به 7.000 لیر افزایش می‌یابد.

آیا می‌توانم در دانشگاه‌های ترکی رایگان درس بخوانم؟

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه بورسیه یا برنامه کمک مالی برای دانشجویان بین المللی دارند. این موارد می‌تواند مبتنی بر لیاقت یا نیاز باشد. دریافت بورسیه از بورسیه‌های دانشگاه ترکیه متداول‌ترین روش تحصیل رایگان در ترکیه است.

آیا تحصیل در ترکیه رایگان است؟

در برخی از دانشگاه‌های دولتی متقاضیان می‌توانند بدون پرداخت شهریه تحصیل کنند.

تحصیل پزشکی بدون آزمون در ترکیه امکان پذیر هست؟

بله، تحصیل پزشکی بدون آزمون هم در برخی از دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی امکان پذیر است.

تحصیل دندان پزشکی بدون آزمون در ترکیه امکان پذیر هست؟

بله، تحصیل دندان پزشکی بدون آزمون هم در دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی امکان پذیر است.

امکان اخذ بورس در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد؟

بله، امکان اخذ بورس هم در دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی وجود دارد.

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 146 رای

 • محمدشناور

  1402-01-12 در 1:16 ق.ظ

  سلام . محمد شناور کارشناس هنر سینما و بازنشسته هسنم . سن ۵۸ سال . آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسب نارشد در رشته هنر یا متناسب با آن دانشگاه رایگان یا با هژینه کم وجود دارد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1402-03-06 در 12:15 ق.ظ

   سلام
   در دانشگاه های دولتی می تونید با هزینه پایین تحصیل کنید که مستلزم آوردن حد نصاب در آزمون آلس یا جی آر ای می باشد.

 • صفیه واعظی

  1400-10-04 در 1:56 ب.ظ

  سلام
  وقت به خیر
  فوق لیسانس حسابداری از ایران هستم و ساکن استانبول در کدام دانشگاه استانبول می توانم کارشناسی ارشد یا دکترا بخوانم

  • شیوا داداش زاده

   1400-10-08 در 3:28 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   اکثر دانشگاه های خصوصی و دولتی در استانبول رشته حسابداری رو دارن برای اطلاعات بیشتر با بخش تحصیل الو اپلای مب تونید تماس بگیرید.

 • مریم غ

  1400-04-17 در 7:27 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر.ببخشید من فوق لیسانس حسابداری دارم.و دیپلم فنی دارم.یعنی پیش دانشگاهی نخوندم.آیا میشه بااین مدرکم تو ایران معادل سازی شه و مدرک پیش بدن و ترکیه دندان پزشکی بخونم؟؟؟شرایط ثبت نامش چیه خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

 • نیاز شهیدی

  1400-02-12 در 4:13 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  من قصد دارم برای تحصیل و کار به ترکیه سفر کنم برای اپلای در رشته معماری دوره فوق ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شیوا داداش زاده

   1400-03-13 در 2:33 ب.ظ

   سلام
   در مقطع کارشناسی ارشد برای ورود به دانشگاه های دولتی باید آزمون آلس رو بدید . در برخی از دانشگاه های خصوصی می تونید بدون آزمون هم اقدام به ثبت نام کنید.

 • نیما

  1400-01-29 در 12:22 ق.ظ

  سلام
  من ۱۵ سالمه و برای دبیرستان قصد دارم به ترکیه بیام و در مدارس بین المللی درس بخونم .
  یه سوال دارم ، معدل و نمره ها چقدر مهمه توی این قضیه ؟ یعنی مدل چه پایه ای باید چقدر باشه که بپذیرن ؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-05 در 3:22 ب.ظ

   سلام
   مدارس بین الملل با شرط معدل پذیرش دارند حتما باید معدل بالای 18 داشته باشید و همچنین به زبان مسلط باشید.

 • majid

  1400-01-20 در 11:54 ب.ظ

  سلام
  من میخوام در رشته زبان و ادبیات ترکی تحصیل کنم. آیا بورسیه تعلق میگیره؟ کلا آیا مزایا دارد؟ ترکی هم بلدم

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-12 در 3:44 ب.ظ

   سلام
   باید در بورس های دولتی ترکیه شرکت کنید و شرایط اخذ این بورس ها رو داشته باشید.

 • حدیث

  1399-12-23 در 8:36 ب.ظ

  سلام.من برای رشته دامپزشکی میتونم با مدرک دیپلم پذیرش بگیرم یا حتما باید ایران دانشگاه برم؟؟؟ و ایا که ازمون ورودی داره؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-12-23 در 11:38 ب.ظ

   سلام
   بله می تونید با دیپلم اقدام کنید با شماره 02188884645 تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

 • نیکو

  1399-11-14 در 6:50 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چقدر باید تمکن مالی داشته باشیم؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-11-26 در 4:14 ب.ظ

   سلام
   نیازی به نامه تمکن مالی ندارید.

 • پری

  1399-04-25 در 11:12 ق.ظ

  سلام خیلی عالی بود اطلاعاتتون
  من دیپلم رشته گرافیک دارم اگه چیزای که گفتین رو اننجام بدم میتونم اونجا برای رشته تاتئر و بازیگری ادامه تحصیل بدم؟
  و حدودا چقد باید پول باشه تا بتونم اونجا اقامت بگیرم و شروع به تحصیل کنم؟
  و اگه درسم تموم شه میتونم دیگه اونجا زندگی کنم یا اقامت فقط تا زمانی که اونجا درسم تموم شه؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-26 در 1:03 ب.ظ

   سلام
   وقتتون بخیر
   بله برای ادامه تحصیل می تونید ترکیه را انتخاب کنید.
   نیازی به اقامت توریستی گرفتن ندارید می تونید از طریق پذیرش تحصیلی ویزای تحصیلی بگیرید. بله بعد از تحصیل می تونید در ترکیه حضور داشته باشید.

 • مهسا

  1399-04-24 در 11:58 ق.ظ

  درود وقت بخیر
  ممکنه شرایط بورس شدن برای دانشگاه های موسیقی ترکیه رابفرمایید…من کارشناسی موسیقی از دانشگاه هنر دارم و برای ارشد هم رتبم تک رقمی دانشگاه دولتی شد ولی در آزمون عملی با پارتی بازی منو مردود اعلام کردن..میشه شرایط دانشگاه های موسیقی ترکیه را برام بگین

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-24 در 12:11 ق.ظ

   سلام
   برای ورود به مقطع ارشد در ترکیه علاوه بر نمره زبان باید در آزمون آلس و یا جی آر ای شرکت کنید.

 • اشکان

  1399-04-23 در 10:35 ق.ظ

  نمره آزمون یوس چند به بالا باشه بورسیه میدن و چقدر ؟ مثلا دانشگاهه استانبول یا قاضی

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-23 در 11:11 ق.ظ

   سلام
   شرایط بورس کاملا متفاوت است و ربطی به نمره یوس شما نداره

 • امید

  1399-04-19 در 8:08 ق.ظ

  با سلام
  ممنونم از مقالات خوبتان
  من لیسانس کامپیوتر دارم
  می تونم ترکیه فوق لیسانس بخونم؟
  زبان انگلیسی باید باشد یا ترکی؟
  هر دو رو کمی بلدم

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-20 در 10:14 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   بله می تونید هم در دانشگاه های دولتی و هم خصوصی تحصیل کنید. بستگی به خودتون داره و دانشگاه مورد نظرتون. بسیاری از کورس ها هم به زبان ترکی ارائه می شوند و هم انگلیسی

 • علی

  1399-04-14 در 4:34 ب.ظ

  عرض سلام و تبريك بابت سايت بسيار مفيدتون.
  من دانشجوى ارشد يكى از رشته هاى علوم پايه پزشكى هستم.در حال انجام پايان نامه و حداقل ٢ مقاله مستخرج از آن.مدرك ايلتس و رزومه خوبي هم دارم.
  ميخاستم ببينم بورسيه رشته هاى پزشكى در صورت دادن ازمون يوس و تومر بهم تعلق ميگيره؟سن ٢٧

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-18 در 1:17 ب.ظ

   سلام
   ممنون از همراهی شما
   متاسفانه در رشته های پزشکی امکان بورس در دانشگاه های دولتی پایین هست البته که شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین می باشند.

 • نیایش

  1399-04-14 در 4:33 ب.ظ

  درود و دستمریزاد بر شما برای گرفتن ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد مقطع حقوق باید آزمون ورودی بدم؟
  و اینکه آیا ابتدا به صورت آزاد و تفریحی باید بیام ترکیه تا دانشگاه مورد نظرمو که رشته ارشد حقوق داره پیدا کنم یا سفارت ترکیه در ایران یا موسسات مهاجرتی اینکارو انجام میدن؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-18 در 2:02 ب.ظ

   سلام
   برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه باید امتحان آلس و یا جی آر ای بدید.
   ترکیه فقط در ترم سپتامبر پذیرش دانشجو داره و به همین دلیل باید در زمان مناسب اقدام به اپلای کنید.

 • Unknown

  1399-04-07 در 9:42 ق.ظ

  آیا مدارک مورد نیاز پذیرش جهت تحصیل در ترکیه نیاز به تایید کنسول گری دارد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-07 در 12:00 ق.ظ

   سلام
   بله تمام مدارک تحصیلی بعد از ترجمه و مهر وزرات امور خارجه و دادگستری باید نوتر سفارت ترکیه را داشته باشد.

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-07 در 12:36 ق.ظ

   سلام
   بله قطعا بعد از ترجمه باید نوتر سفارت ترکیه را داشته باشند.

 • Amir

  1399-04-07 در 9:41 ق.ظ

  آیا تحصیل کارشناسی در دانشگاه های ترکیه می تواند پلی به سوی آمریکا ، کانادا و غیره باشد ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-07 در 12:37 ق.ظ

   سلام
   قطعا این طور هست سیستم آموزشی ترکیه عضو اراسموس و بولونیا هستش و با بسیاری از کشورها به خصوص آمریکا برنامه تبادل دانشجو دارند.

 • reza ahmadpour

  1399-04-02 در 3:12 ب.ظ

  زمان مناسب جهت اقدام به تحصیل در دوره لیسانس دانشگاه های ترکیه کدامند ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:04 ق.ظ

   سلام
   ترکیه یک بار در سال پذیرش دانشجوی خارجی داره و اون هم ترم پاییز هست. بهتره مدارکتون آماده باشه و در تیر ماه شروع به پروسه اخذ پذیرش کنید.

 • نفس

  1399-04-02 در 2:47 ب.ظ

  آیا در دانشگاه های ترکیه دوره های لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود ؟ اگر بله کدام دانشگاه ها ؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:06 ق.ظ

   سلام
   بله در بیشتر دانشگاه ها دوره های انگلیسی هم ارایه می شوند.

 • کسری

  1399-04-02 در 1:57 ب.ظ

  ترکیه از نظر سطح علمی در دنیا کجا قرار دارد؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:07 ق.ظ

   سلام
   سیستم آموزش عالی ترکیه عضو سیستم اراسموس و بولونیا می باشد و بسیاری از دانشگاه های ترکیه در رتبه های بسیار خوب جهانی قرار گرفتند.

 • PARSA

  1399-04-02 در 1:55 ب.ظ

  مدت زمان دوره های کارشناسی برای رشته های مختلف دانشگاهی در کشور چقدر است؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:09 ق.ظ

   سلام
   کارشناسی 4 ساله هست در ترکیه

 • رزیتا غفاری

  1399-04-01 در 2:36 ب.ظ

  برای ادامه تحصیل در ترکیه ( مقطع دانشگاهی ) آیا مدارک تحصیلی مدارس ایران قابل قبول است یا اینکه باید امتحان ورودی داد

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-03 در 10:13 ق.ظ

   سلام
   بله قابل قبوله ولی باید ترجمه ترکی بشه و مهر دادگستری و وزارت امور خارجه بخوره و بعدش نوتر سفارت ترکیه رو بدید بزنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .