تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با سیستم آموزش آمریکایی با هزینه های بسیار پایین

تحصیل درترکیه

تحصیل در ترکیه و کسب موفقیت های تحصیلی در دانشگاه های بین المللی

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با سیستم آموزش آمریکایی با هزینه های بسیار پایین

تحصیل در مدارس و دانشگاه های بین المللی ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه : شما دلایل زیادی برای تحصیل در ترکیه می توانید داشته باشید. ترکیه یک مرکز جذاب برای دانشجویان در سراسر دنیا می باشد. با دارا بودن خصوصیات بی نظیر به مانند طبیعت زیبا، فرهنگ غنی، دانشگاه هایی با رنکینگ بالا در دنیا، هزینه های تحصیل و زندگی بسیار پایین و …
پلی به جهان با فرهنگ غنی
دانشگاه و سیستم آموزشی جامع
فرصت پیدا کردن شغل های مناسب
هزینه های پایین تحصیل و زندگی
تحصیل در ترکیه
برای تحصیل در مقطع مورد نظر کلیک کنید

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

ادامه تحصیل در ترکیه

5 دلیل برای تحصیل در ترکیه

1- فرصتهای آموزش عالی با کیفیت

ترکیه دومین کشور جهان در دسترسی به آموزش عالی با نرخ تحصیل 94.2٪ است. آموزش در که یک جزء بزرگی از آموزش عالی اتحادیه اروپا می باشد سیستم بولونیا را به شکلی کامل در سیستم آموزش عالی خود اجرا می کند. بر اساس گزارش بولونیا رتبه ترکیه 5 از 5 است. بنابراین، مدرکی که از دانشگاه ترکیه دریافت می کنید در همه کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. به عنوان سیستم اعتباری دورهECTS مطابق با اتحادیه اروپا اعمال می شود و به همه دانشجویان دیپلم تکمیلی داده می شود. علاوه بر این ، ترکیه یکی از موفق ترین کشورهایی است که در برنامه های Erasmus + شرکت می کند. علاوه بر اراسموس ، بسیاری از برنامه های مبادله دانشجویان و اساتید در ترکیه به مانند مولانا ، فارابی وجود دارد که از تبادل دانشجویان و مدرسین در سرتاسر جهان پشتیبانی می کند.

2- تنوع دانشگاه ها و برنامه ها

در ترکیه 206 دانشگاه با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر وجود دارد  تعداد دانشجویان نزدیک به 8 میلیون نفر است. با وجود این تعداد دانشجو، ترکیه اولین کشوری است که بیشترین دانشجو را در منطقه آموزش عالی اروپا در اختیار دارد. در کل 58،092 برنامه مختلف در 206 دانشگاه وجود دارد. با چنین تنوعی ، مطمئناً هر فردی می تواند به راحتی برنامه و دانشگاه مورد علاقه خود را به راحتی  پیدا کند.

2- زندگی چند فرهنگی

ترکیه که هزاران سال میزبان بسیاری از تمدنهای عمیق در قلمرو خود بوده است ، تقریباً موزاییکی از فرهنگ ها است! در این کشوری که تمدنهای بی شماری در آن میزبان بوده اند ، همه نسبت به یکدیگر مدارا و احترام دارند. ترکیه ، جایی است که می توانید قطعه ای از ریشه های خود را در آن پیدا کنید و شاید بتوانید با افرادی که به زبان شما صحبت می کنند ملاقات کنید. برای دانشجویان این کشور با داشتن محیط امن و صلح آمیز خود می تواند یک جای ایده آل باشد

4- زندگی آسان

تحصیل در ترکیه از بیشتر کشورها مقرون به صرفه تر است. شما می توانید با توجه به نیاز خود خدمات بسیار متفاوتی را با قیمت های مناسب در همه جای ترکیه پیدا کنید. غذا، نوشیدنی، مسکن، سرگرمی و … . البته شما می توانید تصمیم بگیرید که خانه ای اجاره کنید و یا از خوابگاه های بسیار شیک و مجهز دانشگاه خود استفاده کنید. از طرف دیگر در ترکیه بسیاری از خدمات برای دانشجویان با تخفیفات ویژه انجام می شود به مانند بلیط اتوبوس، بلیط سینما، رستوران ها و … . علاوه بر این امکان دسترسی آسان به جای جای این کشور وجود دارد. می توانید به جاهای مختلف سفر کنید و از دیدن جاذبه های گردشگری لذت ببرید.

5- فرصت یادگیری زبان ترکی

بسیاری از برنامه در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی نیز ارایه می شوند در عین حال دانشجویان می توانند از فرصت بی نظیر آزموزش پنجمین زبان زنده دنیا نیز بهره ببرند. می توانید در دوره های آموزش زبان ترکی در دانشگاه شرکت کنید و یک زبان جدید بیاموزید . در عین حال می توانید با افرادی از فرهنگهای مختلف دوست باشید.

مزایای تحصیل در ترکیه با الو اپلای

موسسه ثبت شرده و فعال در ترکیه و ایران

انجام کلیه امور اخذ پذیرش با کمترین هزینه

قرار داد همکاری با شمار بسیاری از دانشگاه های ترکیه

جهت کسب اطلاعت بیشتر و ثبت نام در مدارس و دانشگاه های ترکیه با ما تماس بگیرید

تحصیل در کشور ترکیه

تحصیل در ترکیه چه شرایطی می تواند داشته باشد؟ تحصیل رایگان در ترکیه آیا برای ایرانیان میسر می باشد؟چگونه برای تحصیل به ترکیه برویم؟  این سوال ها از سمت بسیاری از افرادی که به دنبال شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستند ممکن است پرسیده شود. اگر تصمیم به ادامه تحصیل در ترکیه گرفته اید باید به شما بگوییم که مقصد مناسبی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید زیرا که شما می توانید با حداقل هزینه تحصیل از خدمات آموزشی مناسب در بهترین دانشگاه های ترکیه بهره مند گردید. با توجه به این که دانش آموختگان در کشور ایران از سطح علمی مناسبی نسبت به کشورهای همجوار برخوردار هستند و هم چنین هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه به نسبت سایر کشورها و با در نظر گرفتن این که ترکیه دارای دانشگاه های بسیار معتبر می باشد؛ راحتی تردد و عواملی به مانند این؛ می تواند فرصت استثنایی را برای افرادی به وجود آورد که خواهان ادامه تحصیل در کشورهای خارج از ایران هستند. بر اساس آمارهای منتشر شده در سال های اخیر میزان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل دو برابر گردیده است. شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم حتی برای بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل پزشکی هم امکان پذیر می باشد. در واقع می تون گفت متقاضیان به راحتی می توانند برای اخذ ویزای دانشجویی ترکیه اقدام نمایند.
تحصیل در کشور ترکیه

5 قدم برای اخذش پذیرش تحصیلی در ترکیه

شما می توانید تحصیلات خود را به زبانهای ترکی ، انگلیسی یا سایر زبانها در دانشگاههای ترکیه ادامه دهید ، جایی که تحصیلات با کیفیت بالا در سطح جهانی ارایه می شود و همچنین شما قادر خواهید بود در ترکیه برای پیشرفت شغلی خود روش های متفاوتی را انتخاب کنید. شرایط تحصیل در ترکیه برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد.  شما می توانید با استفاده از ابزار جستجوی “Study Finder” در مورد برنامه تصمیم بگیرید و دانشگاه مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

برای شرکت در آزمون YÖS در ترکیه هیچ گونه شرایط سنی وجود ندارد. و کلیه دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان با هر رشته ای و دارای دیپلم متوسطه می توانند در آن شرکت کنند. یکی از مهمترین شرایط اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی شرکت متقاضی در آزمون یوس می باشد. متقاضیان تحصیل در ترکیه چه رشته های پزشکی و چه تحصیل معماری در ترکیه و یا حتی تحصیل در رشته موسیقی در ترکیه لازم است تا در این آزمون شرکت کنند.

آزمون YÖS در ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول در آن جهت سنجش استعداد تحصیلی پایه طراحی شده است و ۸۰ سوال را دارا می باشد که شامل هوش؛ استعداد تحصیلی؛ ریاضی؛ فیزیک؛ شیمی؛ زیست شناسی و جغرافیا می باشد. مدت پاسخگویی به سوالات ۹۰ دقیقه بوده و شما می توانید زبانی که برای پاسخ گویی انتخاب کرده اید را انگلیسی و یا ترکی در نظر بگیرید. در قسمت دوم  سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی بررسی می شود  و به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

اگر می خواهید بورس تحصیلی در ترکیه بدست بیاورید گزینه های مختلفی پیش رو خواهید داشت. با این حال، به خاطر داشته باشید که فرصت ها و پاداش های ارائه شده توسط مؤسسات اعطای بورس تحصیلی متفاوت است. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بورس های تحصیلی و همچنین بورسیه دانشگاه های ترکیه را در وب سایت رسمی دانشگاه های منتخب خود کسب کنید. و یا می توانید بورس های دولت ترکیه را بررسی کنید. بورسیه دکتری ترکیه به نسبت سایر مقاطع برای دانشجویان بیشتر در دسترس می باشد. اکثر دانشگاه های ترکیه منابع مالی متفاوتی برای اعطای بورس به نفرات اول گروه در نظر می گیرند اما این در صورتی است که هزینه تحصیل در ترکیه برای فرد سنگین باشد و یا شخص بایستی شهریه سنگینی را به دانشگاه پرداخت نماید.

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود تنها کاری که باید انجام دهید جمع آوری مدارک درخواستی مورد نیاز است.این اسناد ممکن است با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت باشد زیرا هر دانشگاه شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی دارد. مثلا شرایط تحصیل در ترکیه پزشکی قطعا با شرایط تحصیل در ترکیه در مقطه ارشد بسیار متفاوت است. برای بررسی بیشتر به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و در قسمت مدارک مورد نیاز دانشجویان بین المللی تمام شرایط پذیرش را بررسی کنید. توجه داشته باشید که دانشگاه های بدون آزمون ترکیه عموما بورس های تحصیلی اعطاء نمی کنند.

برای پذیرش در برنامه ای که برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرده اید ، ممکن است شما نیاز داشته باشید از قبیل آزمون ورودی دانشگاه ، نمره زبان یا آزمون مهارت خاصی را ارایه دهید. علاوه بر امتحانات شناخته شده بین المللی به مانند نمرات تافل، آیلتس و یا جی آر ای و … دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند که نمرات آزمون هایی را که در کشور خود اخذ کردید یا نمرات امتحانات انجام شده توسط دانشگاه منتخب خود را ارسال کنید. مثلا شرایط پذیرش دانشگاه خاورمیانه ترکیه قطعا با شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه متفاوت است.در صورتی که درصدد ثبت نام در دانشگاه های مورد تایید هستید شرایط این دانشگاه ها را ارزیابی کنید.

بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه و قبل از شروع ترم لازم است تا متقاضیان از سفارت ترکیه در کشور خود درخواست ویزای دانشجویی و اقامت دانشجویی ترکیه را بکنند. در نظر داشته باشید که مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ممکن است به طول بیانجامد به همین دلیل تعلل نداشته باشید و به محض این که نامه پذیرش تحصیلی نهایی خود را از دانشگاه دریافت و مدارک خود را کامل کردید اقدامات لازم را انجام دهید. حتی افرادی که در کالج های زبان انگلیسی در ترکیه ثبت نام می کنند می بایستی ویزای تحصیلی بگیرند.

بورس های تحصیلی برای دانشجویان در ترکیه

برای دانشجویانی که می خواهند با بورس تحصیلی در ترکیه تحصیل کنند، گزینه های مختلف بورس تحصیلی از جمله بورسیه های تحصیلی دولت جمهوری ترکیه ، بورسیه های تحصیلی توسط کشورهای خود دانشجویان ، بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط موسسات و سازمان های مختلف ملی و بین المللی ، بورسیه های دانشگاه ها وجود دارد. فرصت ها و مبالغ ارائه شده توسط موسسات بورس تحصیلی متفاوت است. برخی از این موسسات هزینه رفت و آمد از کشور شما به ترکیه را نیز تأمین می کنند. میزان بورس های تحصیلی ماهانه نیز بسته به میزان تحصیلات دانشجویان بین المللی متفاوت است.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید در سایت دانشگاه ها از انواع بورس های تحصیلی و جزئیات آنها اطلاعات کاملی را کسب می کنید. علاوه بر این ، همچنین برنامه های بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط بورس های تحصیلی ترکیه و شورای آموزش عالی (CoHE)  نیز وجود دارد.

بورس تحصیلی بین المللی برای دانشجویان

بورس تحصیلی بین المللی برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشورهایی قابل دسترس می باشد که در خصوص پذیرش دانشجو  پروتکل های خود را با شورای آموزش عالی ترکیه امضاکرده اند. اگر دانشجویانی که در برنامه های آموزش عالی ترکیه پذیرفته شده اند ، گواهینامه مهارت ترکی ( مدرک تومر) را نداشته باشند قبل از شروع برنامه تحصیلی دانشجویان موظف خواهند بود تا  یک سال در دوره  آمادگی زبان ترکی دانشگاه خود شرکت کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از بورسیه می توانید به سایت YÖK مراجعه نمایید.

بورس های تحصیلی ترکیه

بورسیه های تحصیلی ترکیه علاوه بر ارائه پشتیبانی مالی ، به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند تا در برنامه کاربردی مورد نظر خود در دانشگاه حضور داشته باشند. با این ویژگی این بورسیه با سایر برنامه های بورس تحصیلی جهان متفاوت است. هدف بورس های تحصیلی در ترکیه اطمینان از این است که دانشجویان از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در مدت زمان حضور در ترکیه و همچنین تحصیلات دانشگاهی بهره مند شوند. این برنامه بورسیه تحصیلی همچنین نیازهای دانش آموزانی از قبیل اسکان و بیمه درمانی را در دوره تحصیلی پوشش می دهد.

مراحل دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

دانشجویانی که برای تحصیل در ترکیه آمده اند باید ویزای دانشجویی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنند. مراحل ویزای دانشجویی می تواند به طول انجامد و بنابراین مهم است که به محض دریافت نامه پذیرش خود درخواست ویزای دانشجویی بدهید.

شما می توانید از طریق وب سایت وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه (mfa.gov)، مراحل درخواست ویزای خود را انجام دهید.

شما می توانید از طریق اینترنت درخواست ویزا دهید. برای این روش می توانید به سایت konsolosluk مراجعه کنید.

مراحل درخواست اجازه اقامت تحصیلی ترکیه

پس از ورود به ترکیه و پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه خود ، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که درخواست اجازه اقامت دهید. پس از تکمیل فرم درخواست در e-ikamet ، شما باید در روز و ساعت قرار ملاقات به اداره کل مدیریت مهاجرت استان بروید یا برای تهیه مدارک از دفتر دانشجویی بین المللی دانشگاه خود استفاده کنید. تا زمانی که در ترکیه با کارت اقامت خود و شماره شناسایی خارجی (YU) که پس از درخواست خود دریافت می کنید حضور داشته باشید می توانید کلیه معاملات رسمی را انجام دهید.

اگر کارت اقامت شما منقضی نشده باشد می توانید هنگام ورود یا خروج از ترکیه از آن استفاده کنید و بنابراین نیازی به گرفتن ویزای جدید ندارید. مهم است که قبل از پایان دوره اعتبار مجوز اقامت خود را تمدید کنید. به شما یادآوری می کنیم که شما به عنوان دانشجو از هزینه درخواست اقامت معاف هستید ، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه کارت هستید.

در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی تدریس می شود؟

تعداد دانشگاه ها چه خصوصی و چه دولتی در ترکیه بالغ بر ۲۰۰ دانشگاه می باشد. که در بسیاری از آنها زبان غالب ترکی و انگلیسی می باشد. اگر چه شما می توانید به زبان های اسپانیایی؛ فرانسوی و آلمانی نیز به تحصیل اشتغال داشته باشید. ولی به شما پیشنهاد می گردد اگر قصد دارید در ترکیه مشغول به تحصیل گردید حتما به یادگیری زبان ترکی اقدام نمایید. تحصیل در استانبول ترکیه از سایر شهرها بیشتر مورد استقبال ایرانیان بوده است. اما نوع دانشگاه چه دولتی و چه خصوصی در پذیرش تحصیلی ترکیه شما تغییری ایجاد نمی کند. اقامت دانشجویی در ترکیه یک روند بسیار ساده دارد که شروع آن می تواند با کالج ترکیه باشد و یا تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه و لازمه شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه آشنایی دانشجویان با زبان های ترکی و یا انگلیسی خواهد بود.

بسیاری از دانشگاه های ترکیه با برخی از دانشگاه های آمریکا و اروپا قرارداد تبادل دانشجو دارند. مثلا دانشگاه بیلکنت و یا دانشگاه حاجت تپه با دانشگاه هاروارد قرارداد و تفاهم نامه تبادل دانشجو دارد. به همین جهت ادامه تحصیل در کشورهای آمریکایی و اروپایی برای افرادی که در ترکیه تحصیل کرده اند به مراتب راحت از افرادی می باشد که در ایران مشغول به تحصیل بوده اند.

برای انتخاب دانشگاه و شهر مورد نظر خود لازم است تا حتما با مشاوره بورسیه تحصیلی در ترکیه جلسه ای داشته باشید تا بتوانید به تصمیم درستی با توجه به شرایط خود برسید.

در دانشگاه های ترکیه به چه زبان هایی تدریس می شود؟

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه

اغلب دانشگاه های ترکیه از اعتبارات بین المللی بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل مدارکی که از دانشگاه های ترکیه اخذ می گردد در اکثر دانشگاه ها و کشورهای دنیا پذیرش می گردند.

یکی از ملزومات لازم اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان می باشد. همچنین برای ورود به برخی از دانشگاه های ترکیه نیازمند است که آزمون ورودی را بگذرانید و نمره قبولی را کسب کنید. آزمون های ورودی در خود دانشگاه ها و به صورت مجزا بدون این که محدودیت های سنی داشته باشد؛ برگزار می گردد. اگر به زبان ترکی مسلط نباشید می توانید از کلاس های ترکی رایگان که در دانشگاه برگزار می گردد استفاده نمایید.

شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزشی در ترکیه

سیستم آموزش عالی در ترکیه مطابق با استاندارهای دانشگاه های آمریکا می باشد. ارایه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی – واحدی می باشد. یعنی این که هر سال متشکل از سه ترم تحصیلی می باشد.

البته زبانی که با آن می بایستی شما دروس خود را بگذرانید بستگی به ترجیح شما می تواند متفاوت باشد به مانند: انگلیسی؛ فرانسه؛ آلمانی؛ ترکی و … .

شروع سال تحصیلی در ترکیه به مانند ایران در مهر ماه می باشد. یعنی شروع از ماه اکتبر و اتمام  آن ماه ژانویه و ترم بهار نیز از فوریه آغاز می گردد و در ماه ژوئن به اتمام می رسد. البته ترم تابستان از جولای آغاز می گردد و در آگوست پایان می یابد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور جمهوری ترکیه سالیانه متعهد هستند که تعداد ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی(غیر ترک) پذیرش کنند. البته تفاوتی ندارد که این تعداد از کدام یک از کشورها باید پذیرش گردد. ورود به دانشگاه های ترکیه مستلزم ارایه ی مدارک معتبر از جانب شخص می باشد. مثلا برای ورود به دانشگاه های ترکیه شما می بایستی مدرک دیپلم رسمی خود را ارایه نمایید که تمام واحدهای درسی خود را در دوره دبیرستان گذرانده هستید. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) متولی برگزاری آزمون YÖS می باشد که دانشجویان خارجی موظف هستند آن را بگذرانند. البته این آزمون در کشور ترکیه برگزار می گردد.

سیستم آموزشی در ترکیه

 

اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه

دانشگا های ترکیه در بین کشورهای دنیا از اعتبار علمی بالایی برخوردار هستند به طوری که مدارک علمی این کشور در بسیاری از کشورهای دنیا مورد ارزشیابی بالا قرار می گیرد. البته در تمام رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورسیه وجود دارد. در برخی از رشته ها که در سایت وزارت علوم ترکیه آورده شده است امکان این که از ترم دوم به بعد به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی منتقل شوید بسیار زیاد است. از مزایای تحصیل در ترکیه می توان تحصیل در سیستم اراسموس را نام برد و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی.

در نظر داشته باشید که هیچ دانشگاه ایرانی در ترکیه وجود ندارد. آموزش آنلاین و دانشگاه های مجازی نیز زیر نظر وزارت علوم ترکیه می باشند.

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه از امکانات مناسب آموزشی و رفاهی مناسبی برخوردار هستند. اکثر  دانشجویان خارجی در دانشگاهای ترکیه می توانند از امکانات اسکان با هزینه های بسیار پایین و امکانات رفاهی بالا در خوابگاه بهرمند گردند. این در حالی است که دانشگاهای ترکیه به طور رسمی هیچ گونه تعهدی مبنی بر در اختیار گذاشتن خوابگاه به اتباع خارجی ندارند. هم چنین دانشجویان خارجی می توانند از امکانات تفریحی و خدمات درمانی نیز با قیمت مناسب استفاده نمایند. تدریس انگلیسی در ترکیه در صورتی که دانشجو با آن آشنا باشد می تواند به عنوان منبع درآمد و کمک هزینه تحصیلی به حساب آید.

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی در ترکیه

از چه طریقی می توان وارد دانشگاه های ترکیه شد؟

با توجه به سطح علمی دانشگاه های ترکیه به خصوص در برخی رشته ها به مانند پزشکی و پیراپزشکی نمی تواند آسان باشد. در واقع در بسیاری از مقاطع به خصوص بعد از پایان تحصیلات و اخذ دیپلم اگر شما خواستار ادامه تحصیل در کشور ترکیه باشید می بایستی که در آزمون سراسری کشور ترکیه شرکت کنید و نمره قبولی را اخذ نمایید.

کلیه ی امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان خارجی در کشور ترکیه توسط موسسه آموزش عالی ترکیه(ÖSYM) انجام می گردد. و برای متقاضیان خارجی الزامی می باشد که در آزمون YÖS که هر ساله در کشور ترکیه برگزار می گردد شرکت کنند. و بعد از این که نمره قبولی را اخذ نمودند می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات عالی در ترکیه اقدام نمایند. از شرایط تحصیل در ترکیه در رشته پزشکی شرکت در آزمون یوس و یا آزمون SAT می باشد.

برای شرکت در آزمون YÖS در ترکیه هیچ گونه شرایط سنی وجود ندارد. و کلیه دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان با هر رشته ای و دارای دیپلم متوسطه می توانند در آن شرکت کنند.

آزمون YÖS در ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول در آن جهت سنجش استعداد تحصیلی پایه طراحی شده است و ۸۰ سوال را دارا می باشد که شامل هوش؛ استعداد تحصیلی؛ ریاضی؛ فیزیک؛ شیمی؛ زیست شناسی و جغرافیا می باشد. مدت پاسخگویی به سوالات ۹۰ دقیقه بوده و شما می توانید زبانی که برای پاسخ گویی انتخاب کرده اید را انگلیسی و یا ترکی در نظر بگیرید. در قسمت دوم  سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی بررسی می شود  و به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

اگر متقاضی ادامه تحصیل به زبان ترکی در کشور ترکیه هستید می بایستی آزمون تومر را بگذرانید که در بسیاری از کشورها برگزار می گردد.

TÖMER

اگر در نظر دارید که برای تحصیلات تکمیلی( بالای لیسانس) در ترکیه اقدام نمایید لازم است که در ابتدا برای آزمون ALES خود را آماده نمایید. این آزمون نه تنها برای دوره های تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است بلکه برای دوره های تخصص و دوره های مربیگری در دانشگاه ها و … نیز گذراندن آن الزامی می باشد.

آزمون ALES هر سال دو بار توسط سازمان  ÖSYM در ماه های May وDecember برگزار می گردد. این آزمون از دو بخش کلامی و ریاضی تشکیل شده است. باید در نظر داشته باشید که هدف از برگزاری این آزمون سنجش میزان معلومات افراد در رشته های خود نیست بلکه سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی؛ ریاضی و تفکر منطقی می باشد. البته که طراحی سوالات به گونه ای است که افراد با تحصیلات دانشگاهی بتوانند به آن ها پاسخ بگویند. برای شرکت در این آزمون لازم است که فرد دوره لیسانس خود را به اتمام رسانیده باشد و یا حداقل ترم آخر دوره لیسانس باشد. این آزمون فقط در خود ترکیه و قبرس شمالی برگزار می گردد. نتایج به مدت دو سال از اعلام آن معتبر بوده و قابل ارایه می باشد.

تحصیل در ترکیه

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه از طریق کنکور سراسری صورت نمی پذیرد بلکه هر دانشگاهی خود می تواند به صورت جداگانه بر اساس امتیازبندی و قوانین داخل دانشگاه اقدام به پذیرش و یا رد درخواست داوطلبان تحصیلات تکمیلی برای ادامه تحصیل نماید. تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه برای اتباع خارجی با شرکت در آزمون آلس امکان پذیر می باشد. البته لازم به ذکر است که ممکن است برخی دانشگاه ها از آزمونهای ورودی داخلی برای گزینش دانشجویان استفاده نمایند. بر این اساس می توان گفت که در مقاطع تحصیلات تکمیلی ورود به دانشگاه های ترکیه بسیار آسان تر از دانشگاه های ایران می باشد. پذیرش دانشجو هر سال دو بار صورت می گیرد و طول مدت تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری ۴ سال می باشد. زبانی که می توانید با آن ادامه تحصیل دهید به انتخاب خودتان می تواند ترکی و یا انگلیسی باشد.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

نحوه ارزشیابی مدارک ترکیه در ایران

  1. مدرک تحصیلی Ön Lisans Diplomasi که در آن فرد دو سال به تحصیل اشتغال داشته است در صورتی که دیپلم دبیرستان داشته باشد و البته پیش دانشگاهی در ایران به عنوان کاردانی ارزشیابی می گردد.
  2. مدرک تحصیلی Lisans Diplomasi با سپری کردن ۴ سال تحصیل به عنوان کارشناسی و یا لیسانس ارزشیابی می گردد.
  3. مدرک تحصیلی Yuksek Lisans Diplomasi  در صورتی که از دانشگاه های اعلامی وزارت علوم که به عنوان گروه ۱ هستند با شرط داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی: در ایران کارشناسی ارشد ارزشیابی می گردد.
  4. مدرک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi با احتساب این که ۵ سال تحصیل پیوسته بعد از دیپلم دبیرستان داشته باشند کارشناسی ارشد در دامپزشکی ارزشیابی می گردد.
  5. مدرک تحصیلی Doktora و یا Ph.D در صورتی که از دانشگاه های اعلامی گروه یک توسط وزارت علوم باشد در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید به عنوان دکتری در ایران ارزشیابی می گردد.

در این میان در صورتی که در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری نام دانشگاهی که در آن تحصیلی می کنید جزء لیست گروه یک وزارت علوم نباشد در صورتی که معدل شما ۳ از ۴ باشد و یک مقاله علمی از رساله کارشناسی ارشد و همچنین دکتری خود در نشریات معتبر بین المللی ارایه نمایید؛ مدرک تحصیلی شما نیز به عنوان کارشناسی ارشد و دکتری ارزشیابی می گردد.

نحوه ارزشیابی مدارک ترکیه در ایران

 

بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه

اگر درصدد مقایسه ی هزینه ی دانشگاه های ترکیه با دیگر دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های ایران می باشید. بایستی به شما بگوییم که هزینه های تحصیل در دانشگاهای ترکیه به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی در ایران می باشد. هزینه و شهریه های دانشگاه ها در ترکیه با یکدیگر متفاوت می باشند. مثلا در رشته های علوم انسانی شهریه ی دانشگاه ها بسیار کمتر از رشته های پزشکی و فنی می باشد. به خصوص تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مستلزم صرف هزینه های بالایی می باشد ولیکن در بسیاری از دانشگاه ها اگر فرد دارای رزومه خوبی باشد می تواند از بورسه ی تحصیلی استفاده کند. علاوه بر رشته های پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز میزان اعطای بورسیه بسیار بالا است.

لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان به صورت رایگان هزینه های درمانی و بیمه در نظر می گیرند. البته به شما پیشنهاد می گردد زمانی که تصمیم به اخذ پذیرش تحصیلی می گیرید حتما از یک شرکت بین المللی مناسب و معتبر بیمه درمانی بگیرید.

هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس مابین ۴۵۰ الی ۱۵۰۰ دلار میتواند متغیر باشد. میزان این تغییر می تواند بر اساس نوع رشته؛ محل دانشگاه؛ دانشگاه و … متفاوت باشد. این در صورتی است که هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ترکی  می تواند از ۲۴۰ الی ۷۵۰ دلار متفاوت باشد.

  • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار؛
  • هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی‌ارشد به زبان ترکی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار.
  • هزینه تحصیل در مدارس بین المللی استانبول از سالانه 10 هزار دلار شروع می شود.