whatsapp
الو اپلای

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  18 آبان 1402

تحصیل در دانشگاه های ترکیه ؛ شرایط، هزینه ها و مزایای آن

تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیازی به تبلیغ ندارد. از آنجا که به دنبال تحصیلات در خارج از کشور و شاید در یک دانشگاه بهتر هستید، نیازی به آماده کردن یک مقدمه ی طولانی در باب اهمیت تحصیلات و نقش کلیدی آن در زندگی شغلی، اجتماعی و توسعه ی شخصی نیست. با شرایط فعلی جامعه ما افراد زیادی ترجیح می دهند که نه تنها به دنبال تحصیل بلکه به دنبال کار در ترکیه، اخذ شهروندی در ترکیه، اقامت توریستی در ترکیه و حتی ثبت ازدواج بین الملل در ترکیه و …  باشند.

تحصیل در کشور ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی فرصت های بسیار بی نظیری را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. ایرانیان می توانند از بورسیه این دانشگاه ها در تمام مقاطع تحصیلی استفاده کنند گر چه شهریه دانشگاه های این کشور به خصوص دانشگاه های دولتی بسیار پایین می باشد ولیکن امکان دریافت کمک هزینه زندگی نیز برای دانشجویان بین المللی در ترکیه فراهم می باشد. به جرات می توان گفت یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان کشور ترکیه می باشد که بسیار نیز مورد استقبال قرار گرفته است. یکی از مهمترین دلایل این استقبال رنکینگ دانشگاه های ترکیه می باشد. همچنین هزینه های پایین تحصیل نیز می تواند از دیگر عوامل این استقبال باشد.

در این مقاله سعی شده است تا شما را صفر تا صد تحصیل در ترکیه آشنا کنیم تا بتوانید برای آینده تحصیلی خود تصمیم درستی اتخاذ کنید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان تحصیل در سیستم اراسموس و بولونیا را برای شما به راحتی فراهم می سازد. شما بعد از اتمام تحصیل به راحتی برای ادامه تحصیل و هم برای کار می توانید به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید زیرا مدارک تحصیلی شما بدون هیچ پیش شرطی در تمامی این کشورها مورد ارزیابی قرار می گیرد. به همین دلیل است که می توان به جرات گفت یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان از نظر اعتبار دانشگاه کشور ترکیه می باشد.

همچنین شما می توانید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه تحصیل کنید و یا در صورتی که تمایل به تحصیل در رشته های غیر پزشکی داشته باشید می توانید در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه تحصیلات خود را ادامه دهید.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه عدم نیاز به اخذ ویزا می باشد یعنی شما به راحتی بعد از گرفتن پذیرش دانشگاه ترکیه می توانید برای ویزای تحصیلی بدون هیچ گونه مشکلی اقدام کنید. این در حالی است که در مورد کشورهای اروپایی ممکن است شما پذیرش تحصیلی از دانشگاه اخذ کنید ولی در پروسه اخذ ویزا ناموفق باشید.

در حالی که حتی رتبه بندی دانشگاه های پزشکی ترکیه در اتحادیه اروپا از بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار بالا می باشد. همچنین می توان گفت یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان از نظر بورسیه و کار دانشجویی کشور ترکیه می باشد. در زیر به برخی از مهمترین مزیت های تحصیل در ترکیه اشاره شده است:

تحصیل به زبان های مختلف

دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه فرصت بسیار خوبی را برای شما فراهم می کنند. البته لازم است شما با زبان انگلیسی آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید در تحصیل موفق باشید. علاوه بر تحصیل به زبان انگلیسی امکان تحصیل به زبان های ترکی، آلمانی و فرانسه نیز در برخی از این دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های استانبول برای متقاضیان فراهم شده است.

استاندارد های آموزشی بالا

از دیگر مزایای تحصیل در این کشور ورود راحت به دانشگاه های بدون آزمون ترکیه می باشد که دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه نیز هستند. شما می توانید به راحتی در بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کنید. استانداردهای آموزشی بالا در سیستم آموزشی یکپارچه که برنامه های تبادل دانشجو و اساتید را با بهترین دانشگاه های دنیا دارد یک محیط جذاب و فوق العاده را برای شما به وجود می آورد.

تحصیل بدون آزمون

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران تعداد بسیار بیشتری را در بر می گیرد. در بسیاری از این رشته شما می توانید بدون آزمون وارد این دانشگاه ها شوید. البته در برخی موارد متقاضیان ترجیح می دهند در کنکور به خصوص کنکور هنر در ترکیه شرکت کنند این در حالی است که کلیه اتباع خارجی در ترکیه فقط از طریق آزمون SAT و یا آزمون YOS برای دوره های کارشناسی می توانند شرکت کنند و شرکت در کنکور داخلی در ترکیه فقط مخصوص شهروندان این کشور می باشد.

اخذ اقامت و تابعیت

به جرات می توان گفت یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان از نظر اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه هست. در صورتی که فرد بیش از پنج سال به صورت تحصیلی در خاک ترکیه زندگی کند می تواند برای اخذ اقامت ترکیه اقدام نماید.

 

دانشگاه های کشور ترکیه

بالغ بر 200 دانشگاه در کشور ترکیه مشغول به ارایه خدمات به دانشجویان می باشد. اکثریت غالب این دانشگاه ها را دانشگاه های دولتی ترکیه تشکیل می دهند اما تعداد دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز کم نیستند بسیاری از دانشگاه های خصوصی قدمت بالایی دارند.

به مانند دانشگاه کوچ استانبول یا دانشگاه بیلکنت و برخی از آنها نیز به مانند دانشگاه بیرونی، دانشگاه آیدین استانبول و یا دانشگاه لقمان حکیم آنکارا با این که تازه تاسیس می باشند ولی توانسته اند با ارایه خدمات آموزشی مناسب سهم بسیاری را در جذب دانشجویان بین المللی در ترکیه داشته باشند.

تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی چه دولتی و چه خصوصی زیر نظر YOK ترکیه هستند. از سمت یوک هر ساله نظارت های بسیار شدیدی بر دانشگاه ها اعمال می شود. تمام دانشگاه ها در ترکیه زیر نظر اراسموس پلاس می باشند که از برنامه تبادلات دانشجویان در بین کشورهای عضو این پیمان حمایت های لازم را انجام می دهد.

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

بر اساس رنکینگ بین المللی از بین دانشگاه های ترکیه 45 دانشگاه این کشور در رتبه بندی کیو اس قرار گرفته اند. دانشگاه های مطرح ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر واقع شده اند.

دانشگاه حاجت تپه ( رشته های پزشکی و دندان پزشکی این دانشگاه بسیار مورد استقبال قرار می گیرند)، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه قاضی، دانشگاه آنکارا و … در شهر آنکارا واقع شده اند. دانشگاه استانبول، دانشگاه بغازایچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانجی و … در شهر استانبول قرار دارند.

شهریه دانشگاه های ترکیه

شهریه دانشگاه های ترکیه

هزینه ثبت نام در دانشگاه های ترکیه بسیار با یکدیگر متفاوت است. مهمترین علت این نوسانات را نوع دانشگاه مشخص می کند این که یک دانشگاه دولتی باشد و یا خصوصی و البته مورد مهم دیگر رشته های تحصیلی می باشد.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه های پایین تری دارند این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بسار بالا می باشد. تحصیل در رشته هایی به مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی به نسبت سایر رشته ها و یا به اصطلاح رشته های وزارت علومی بسیار بیشتر است به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه کوچ که یک دانشگاه خصوصی می باشد سالانه بالغ بر28 هزار دلار می باشد.

در حالی که همین رشته در دانشگاه دولتی آتاتورککه یک دانشگاه دولتی می باشد در حدود 5 هزار لیر و در سایر دانشگاه ها به طور میانگین در حدود 10 هزار لیر به صورت سالیانه می باشد.

البته آن چیزی که باید در نظر بگیرید عموما ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه رقابت بسیار بالایی دارد و نیازمند این است که متقاضیان در امتحانات SAT و یا YOS نمرات بالایی را کسب کنند. همچنین در صورتی که متقاضیان بخواهند به زبان انگلیسی درس بخوانند می بایستی در آزمون تافل، آیلتس و یا YDS شرکت کنند.

این در حالی است که بسیاری از کورس های در ترکیه به زبان ترکی برگزار می گردد مثلا در رشته دندانپزشکی فقط دانشگاه استانبول و کاتیب چلبی به زبان انگلیسی کورس را ارایه می کند و در بقیه دانشگاه ها کورس به زبان ترکی ارایه می گردد. کورس هایی که به زبان انگلیسی ارایه می شود از کرس هایی که به زبان ترکی ارایه می گردد هزینه بالاتری دارند.

ثبت نام دانشگاه های ترکیه

ثبت نام دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه فقط در ترم پاییز پذیرش دانشجو دارند و برخلاف بسیاری از کشورها در ترم زمستان پذیرش ندارند به همین دلیل در صورتی که به فکر تحصیل در ترکیه هستید به شما پیشنهاد می کنیم تمام مدارک و مستندات خود را تا خرداد آماده و ترجمه کنید زیرا بسیاری از دانشگاه ها از اواخر تیر ثبت نام خود را تمام می کنند.

در صورتی که تصمیم به شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های کشور ترکیه دارید بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که نمرات و نتایج این آزمون ها تا خرداد در دست شما باشد.

تمام مدارک تحصیلی شما باید به زبان ترکی ترجمه رسمی گردد و پس از نوتر شدن توسط سفارت ترکیه در ایران برای تطبیق واحد به ترکیه ارسال گردد. همچنین خاطر نشان می کنیم که یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان از نظر پیدا کردن کار پس از پایان تحصیل کشور ترکیه می باشد.

چرا دانشگاه های ترکیه را انتخاب کنیم؟

ترکیه به دلایل متفاوت از جمله قرابت جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و… با ایران و همچنین اقتصاد درحال توسعه و پویای خود دارای دانشگاه های قابل قبولی در سطح جهانی است. یادگیری و تسلط به زبان ترکی آن هم در شرایطی که مراودات بین المللی در اوج خود هستند می تواند به خودی خود یک محرک قوی برای انتخاب دانشگاه های ترکیه باشد.

این درحالی است که شما حتی با انتخاب یک دانشگاه درست می توانید در کنار بهره مندی از سایر امکانات، در کنار زبان ترکی، زبان انگلیسی هم بیاموزید. از طرفی دانشگاه ها و مدارس خارجی بسیاری در ترکیه وجود دارند که شما از طریق اقدام برای گرفتن پذیرش، می توانید زمینه ی لازم برای ورود به دانشگاه های بهتر در کشور های دیگر را برای خود فراهم کنید.

علاوه بر این ها در رتبه بندی های انجام شده بر اساس معیارهای مشخص جهانی، دانشگاه های ترکیه از تراز بسیار خوبی برخوردار هستند.
برای مثال دانشگاه کوچ کشور ترکیه (Koç üniversitesi ) در رتبه بندی سال 2020 موفق به کسب رتبه ی 451 جهانی شد. یا دانشگاه بیلکنت ترکیه با رتبه 501، دانشگاه سابانجی با رتبه ی 521، دانشگاه فنی خاورمیانه با رتبه 591 در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند.

در نوشتارهای بعدی ای که متعاقبا منتشر خواهد شد به بررسی تخصصی وضعیت دانشگاه ها و مدارس ترکیه پرداخته ایم . علاوه بر مقالاتی که منتشر خواهد شد، در صورت نیاز می توانید به نوشتار های مرتبط با این موضوع در سایت الواپلای مراجعه کنید.
به کمک این نوشتار ها و مشاوره ی تلفنی رایگان و در نهایت مقایسه ی شرایط دانشگاه های مختلف و انتخاب یکی از آنها بر اساس شاخصه های خود، می توانید قدم آخر را بردارید و بلافاصله به ما مراجعه کنید تا مقدمات لازم برای ورود شما به دانشگاه انتخابی شما را فراهم کنیم

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4.1 از 5 با 29 رای

 • محراب الدین نبی زاده

  1402-07-01 در 11:19 ب.ظ

  ویزه هتمن باید بتین

  • شیوا داداش زاده

   1402-09-07 در 8:20 ب.ظ

   برای ویزا خدمات نداریم

 • امیر رضا نظری فرد

  1401-05-16 در 9:06 ق.ظ

  پسر من امسال کنکور داده قبول نشده میخوام جای دیگه تحصیل کنه.چطوری ممکنه؟؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-05-18 در 9:58 ق.ظ

   سلام
   با شماره 02188884645 تماس بگیرید راهنماییتون کنند.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .