whatsapp
الو اپلای
آزمون اس ای تی (SAT)

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  31 اردیبهشت 1401

آزمون اس ای تی (SAT)

آزمون اس ای تی یک تست استاندارد است که به طور گسترده ای برای پذیرش دانشگاه ها در ایالات متحده آمریکا از آن استفاده می شود. آزمون SAT ( آزمون سات ) در سال 1926 توسط کالج ها و دانشگاه ها برای مقایسه دانشجویان استفاده شد. البته که در طول زمان نام و امتیاز آن چندین بار تغییر کرده است.

در ابتدا این آزمون به نام Scholastic Aptitude نامیده می شد ، بعداً آن را تست ارزیابی Scholastic ، سپس SAT I: Reasoning Test ، و بعد از آن Sason Reasoning Test و سپس به سادگی SAT خوانده شد. البته لازم به ذکر است که این آزمون نه تنها در آمریکا بسیار پرکاربرد می باشد بلکه افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه به ناچار باید در این آزمون شرکت نمایند.

 

آزمون اس ای تی چیست ؟

آزمون سات یا همان اس ای تی مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test می باشد که همان طور که در بالا نیز ذکر شد برای ورود به مقطع کارشناسی به خصوص در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاههای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، ترکیه، نروژ و … از آن استفاده می شود. آزمون SAT از دو بخش تشکیل شده است که افراد با توجه به هدف های تحصیلی خود باید یکی از این دو را انتخاب کنند.

آزمون General SAT

در نوع اول که به آزمون General SAT معروف است برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند تحصیلات خود را در مراکز آموزشی سپری کنند ولی نوع دوم آن که به Subject SAT معروف است برای افرادی پیشنهاد می شوند که هدفشان ورود به دانشگاه های ممتاز دنیا می باشد. در واقع می توان گفت مجموع نمرات این آزمون با نمرات دبیرستان شخص می تواند شاخص مناسبی برای ورود افراد به دانشگاه ها باشد.

آزمون SAT در ترکیه

در سال های اخیر میزان تقاضا برای تحصیل در ترکیه به شدت نه تنها از سمت ایرانیان بلکه از جای جای دنیا افزایش پیدا کرده است. از مهمترین دلایل این امر را می توان رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی دانست. ورود به دانشگاه های ترکیه راحت نیست در بسیاری از موارد سیستم پذیرش دانشجو در این دانشگاه ها به مراتب سخت تر از اتحادیه اروپا و در برخی از موارد حتی آمریکا می باشد.

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند در مقطع کارشناسی یا باید در آزمون YOS و یا آزمون SAT شرکت کنند. بسیاری از دانشگاه های معروف ترکیه به مانند دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه بوغازایچی و … نمرات بالا در این آزمون را می پذیرند.

به همین دلیل می توان گفت آزمون اس ای تی ترکیه از سمت بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور مورد استقبال قرار می گیرد. به خصوص در تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل داروسازی در ترکیه متقاضی نیاز به نمرات بالاتر از 1300 در آزمون اس ای تی دارد.

تاریخچه برگزاری آزمون SAT

تمام امتیازات توسعه، انتشار و برگزاری آزمون اس ای تی متعلق به یک نهاد خصوصی و غیر انتفاعی به نام کالج برد در ایالات متحده است.

این آزمون برای ارزیابی میزان آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشکده ها در آمریکا می باشد. SAT در ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که با برنامه های درسی دبیرستان مطابقت نداشته باشد، اما به تجدید نظر نهایی که در سال 2016 انجام شد تغییرات اساسی در محتوای آن به وجود آمد.

تاریخچه برگزاری آزمون SAT

یعنی در واقع رئیس هیئت مدیره کالج برد، دیوید کلمن، اعلام کرد که هدف این آزمون باید این باشد آن چه که دانش آموزان در دبیرستان ها با معیارهای جدید یاد می گیرند را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد.

در آخرین اظهار نظر اعضای این موسسه اعلام شده است که آزمون ذکر شده در صدد است تا میزان تفکر انتقادی دانش آموزان را از یک طرف و از طرف دیگر قدرت تجزیه و تحلیل مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش آموزان را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد.

 

آزمون SAT در ترکیه چه چیزهایی را می سنجد؟

می توان گفت آزمون SAT در ترکیه که بر مبنای دانش زبان انگلیسی شکل گرفته است تفکر تحلیلی دانشجویان، حل مسئله، مهارت های درک مطلب را مورد سنجش قرار می دهد. البته از از مارس 2016، امتحان SAT به طور چشمگیری تغییر کرده است.

آزمون SAT  شامل دو بخش جداگانه است: SAT 1 (آزمون استدلال یا همان Reasoning Test ) و SAT 2 (آزمون موضوع یا همان Subject Test ).

SAT 1: Reasoning Test

مدت زمان این بخش ۴ ساعت می باشد که داوطلب موظف است در مدت ۴ ساعت به تمام سوال های آن پاسخ دهد.  در این بخش سوالات مربوط به بخش ریاضی و ادبی باید پاسخ داده شود. سوالاتی مربوط به بخش هندسه، ریاضی، ادبیات و نوشتن مقاله یا انشای انگلیسی.

SAT 2 : Subject Test

این بخش از آزمون SAT در ترکیه یک ساعت به طول می انجامد و شامل اطلاعاتی در مورد دروس دوره دبیرستان می باشد. دروسی مانند ریاضی، تاریخ، زیست شناسی و … .

لازم به ذکر است که نتایج بخش ۱ در ترکیه بسیار بیشتر از نتایج بخش ۲ حایز اهمیت می باشد. و در نظر داشته باشید که آزمون SAT در ترکیه بر پایه ی زبان انگلیسی می باشد به همین دلیل لازمه شرکت در آن دانش زبان انگلیسی بالا می باشد.

آزمون General SAT

SAT Subject Test

آزمون General SAT توسط کالج برد در 6 مقطع زمانی مختلف در سال در همه جای دنیا برگزار می شود. البته در ترکیه 5 بار شاهد برگزاری این آزمون هستیم. شما می توانید زمان آزمون اس ای تی را از سایت کالج برد بررسی کنید. مدت زمان اعتبار این آزمون دو سال می باشد و بعد از طی شدن این زمان نمره آزمون باطل می شود و شخص می بایستی دوباره این آزمون را تکرار کند.

سیستم نمره دهی این آزمون به همراه محتوای مورد سنجش آن در سال 2016 دستخوش تغییرات بسیاری شد. سیستم نمره دهی در این آزمون در حال حاضر مابین 400 الی 1600 می باشد. برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه متقاضی حداقل باید دارای نمره 1300 به بالا باشد.

محتوای آزمون General SAT

مدت زمان برگزاری این آزمون اس ای تی نزدیک به 4 ساعت می باشد یعنی زمان آزمون SAT برای پاسخ گویی به تمام سوالات در 4 آیتم 4 ساعت خواهد بود. بر اساس آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب مورد سنجش قرار گرفته می شود. یعنی به طور خلاصه شامل ریاضی، هندسه، و همچنین ادبیات و انشای انگلیسی می باشد.

البته در صورتی که شما قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید باید به بخش های ریاضی و هندسه و همچنین Critical Reading توجه کنید. در ترکیه بخش انشاء نویسی اهمیت چندانی ندارد و این بخش برای پذیرش شما در دانشگاه های ترکیه اهمیتی ندارد.

سوالات بخش ریاضی و هندسه آزمون سات

در این بخش از آزمون SAT ( آزمون سات ) متقاضیان می بایستی بتوانند سوالات مربوط به جبر، توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار، هندسه و … را که در دروس دبیرستان خود بیشتر آنها را مطالعه کردند، پاسخ دهند.

برای این بخش 25 دقیقه در نظر گرفته شده است که باید متقاضیان بتوانند به 20 سوال که به صورت 4 گزینه ای در نظر گرفته شده است پاسخ دهند.

در این بخش افراد نمی توانند از ماشین حساب برای پاسخ گویی سوالات استفاده کنند ولی در بخش بعدی منابع آزمون سات، ریاضی و هندسه که دارای 38 سوال 4 گزینه ای دیگر است متقاضیان می توانند از ماشین حساب برای پاسخ گویی به سوالات استفاده کنند.

مدت زمان این بخش 55 دقیقه می باشد. خاطر نشان می سازیم که منابع آزمون اس ای تی ترکیه به مانند منابع آزمون آمریکا می باشد و هیچ تمایزی بین آنها برقرار نمی باشد.

 

سوالات بخش ادبیات، خواندن آزمون سات

در این بخش از آزمون SAT توانایی افراد در خواندن و درک و فهم متون به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرد. به عنوان مثال متنی داده می شود و از متقاضیان خواسته می شود که جواب سوالات را بر اساس متن ذکر شده بدهند. این بخش از 52 سوال تشکیل شده است که فرد باید در مدت زمان 65 دقیقه به همه آنها پاسخ دهد.

در نظر داشته باشید که برای پاسخ دادن به سوالات این بخش باید فرد دارای دانش زبان انگلیسی باشد. البته در این بخش 44 سوال دیگر نیز وجود دارد که در ارتباط با مهارت های نوشتاری فرد می باشد که متقاضی در طی 25 دقیقه باید به آنها پاسخ دهد.

مدت زمان این دو بخش در مجموع 3 ساعت می باشد ولی در نظر داشته باشید که دفترچه اول در ابتدا جمع آوری می شود و سپس متقاضی می تواند بخش دوم را آغاز کند. این بدین معنی می باشد که فرد باید برای زمان خود برنامه ریزی داشته باشد.

سوالات بخش مقاله و انشاء آزمون سات

در این بخش از آزمون اس ای تی از شخص خواسته می شود که یک مطلب در ارتباط با مسایل مختلفی که اعلام می شود در طی 50 دقیقه بنویسد. موضوعات می توانند در حوزه های مختلفی به مانند تاریخ، جامعه شناسی، علوم، هنر و … باشند.

به همین دلیل افراد باید دارای خزانه لغات بالایی باشند تا بتوانند در این بخش نمرات لازم را کسب کنند. البته در نظر داشته باشید که نمره این بخش به صورت جدا ارایه می شود و در بسیاری از مراکز آموزشی به خصوص دانشگاه های ترکیه به این بخش اهمیتی داده نمی شود.

 

نمره دهی آزمون SAT

نمره دهی آزمون SAT

در صورتی که در نظر دارید به جای آزمون yos برای تحصیل در ترکیه از آزمون SAT استفاده کنید به شما پیشنهاد می شود علاوه بر توجه به سوالات این آزمون از سیستم نمره دهی آن نیز اطلاع داشته باشید. هر دو قسمت این آزمون حداقل 200 و حداکثر 800 امتیاز دارند.

در نهات متقاضی می تواند نمره ای مابین 400 الی 1600 کسب می کند. در خصوص قسمت سوم که مربوط به مقاله و یا همان انشاء می باشد نمره ای مابین 1 الی 6 در نظر گرفته می شود که همان طور که ذکر شد در ترکیه اهمیت چندانی ندارد و حتی بسیاری از دانش آموزان ایرانی این قسمت را آزمون نمی دهند.

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون SAT

شما می توانید در صورتی که دارای کارت های اعتباری بین المللی به مانند ویزا کارت یا مستر کارت باشید خود به راحتی در این آزمون ثبت نام کنید. برای افتتاح حساب در ترکیه می توانید از خدمات بانک زراعت یا ایش بانک استفاده کنید. برای ثبت نام در آزمون اس ای تی باید به سایت کالج برد بروید و برای خود اکانت ایجاد کنید. اطلاعات و مدارک زیر را قبل از شروع پروسه ثبت نام آماده کنید:

 • فایل عکس 3 در 4
 • آدرس ایمیل
 • تمام اطلاعات شخصی
 • اطلاعات تحصیلی
 • اطلاعات مربوط به کارتی که می خواهید پرداخت خود را از آن انجام دهید.
 • آدرس
 • شماره تلفن
 • و … .

هزینه ثبت نام در آزمون سات

هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی در کشور آمریکا در حدود 45 دلار برای دانش آموزان آمریکایی و کانادایی می باشد این در حالی است که دانش آموزان و متقاضیان بین المللی مبلغی در حدود 97 دلار آمریکا برای ثبت نام باید پرداخت نمایند. البته زمانی که ددلاین ثبت نام تمام شد کالج برد با توجه به زمان تاخیر مبلغی در حدود 30 الی 50 دلار اضافه تر دریافت می کند. همچنین در صورتی که شما قصد تغییر محل آزمون را داشته باشید مبلغ 30 دلار باید اضافه تر پرداخت نمایید.

مراکز برگزاری آزمون سات در ترکیه

ازمون SAT در آمریکا 7 بار، در بقیه نقاط دنیا 6 بار و در کشور ترکیه 4 بار در سال برگزار می شود. شهرهای بزرگی به مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، ارزروم، بورسا، کنیا و … به جز ایران و افغانستان این آزمون در بقیه کشورها در خاورمیانه در حال برگزاری می باشد. کشورهای ترکیه، عمارات، آذربایجان بیشترین تقاضا را از سمت ایرانیان دارند.

تاریخ های برگزاری آزمون SAT در ترکیه در سال 2022

تاریخ آزمون SAT آخرین مهلت ثبت نام آخرین مهلت ویرایش اطلاعات و ثبت نام لحظه آخر
12 مارس 2022 11 فوریه 2022 1 مارس 2022
7 مه 2022 8 آوریل 2022 26 آوریل 2022
4 ژوئن2022 5 مه 2022 25 مه 2022

 

نکات مهم برای شرکت در آزمون SAT

 • آزمون SAT در واقع یک آزمون آمریکایی می باشد که برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیز از آن استفاده می شود.
 • این آزمون در ترکیه 4 بار در سال برگزار می شود و دانشگاه هایی به مانند حاجت تپه برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی به نمرات این آزمون استناد می کنند.
 • دانش زبان انگلیسی متقاضی شرکت در آزمون SAT باید در سطح بالایی باشد.
 • نکته مهم شرکت در این آزمون داشتن دانش کافی در زمینه ریاضیات و هندسه می باشد.
 • در صورتی که متقاضی چند بار در این آزمون شرکت کند نمره بالاتر برای ثبت نام در دانشگاه مرجع در نظر گرفته می شود.
 • نمرات این آزمون تا 2 سال معتبر می باشد و در این دو سال شما فرصت دارید که از دانشگاه های مختلف پذیرش تحصیلی بگیرید
 • SAT نمره منفی ندارد برای همین با خیال راحت می توانید حتی جواب هایی که در آن شک دارید را پاسخ دهید.
 • نمرات بالای 1400 شانس قبولی رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین دانشگاه های خصوصی ترکیه را خواهند داشت.

دانستنی های ضروری آزمون SAT

دانستنی های ضروری آزمون SAT

در زیر به نکاتی که شما باید قبل از ثبت نام آزمون SAT در ترکیه آشنا باشید اشاره گردیده است.

 • برای شرکت در آزمون SAT، شما باید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در کشور خودتان باشید.
 • متقاضی آزمون باید دانش زبان انگلیسی بالایی داشته باشد. زیرا که آزمون بر پایه دانش بالای زبان انگلیسی بنیان گذاری شده است.
 • علاوه بر مهارت های نوشتاری، دانش زبان و ریاضی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرند.
 • تمام گروه های سنی می توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 • بر خلاف سال ۲۰۱۶ که سقف نمره۲۴۰۰ می بود در نسخه جدید به ۱۶۰۰ کاهش پیدا کرده است.
 • این آزمون در ترکیه ۶ الی ۷ بار هر سال در ماه های: اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، می، ژوئن و اوت  و در روز شنبه برگزار می گردد.
 • هر دو قسمت آزمون در یک روز برگزار می گردد.
 • نتایج آزمون را بعد از ۲ هفته از اتمام امتحان می توانید مشاهده نمایید.
 • این آزمون هم به صورت کتبی اصطلاحا مداد و کاغذی و هم به صورت آنلاین برگزار می گردد.

چرا شما نیاز به SAT دارید؟

 • تعداد دانش آموزان و دانشجویانی بین المللی که هر ساله ترجیح می دهند تا برای ادامه تحصیل به کشور دیگر مهاجرت کنند روز به روز در حال افزایش است. در این میان دانشگاه های ترکیه از جایگاه علمی خوبی برخوردار هستند.  به همین جهت بعد از پایان دبیرستان به دانش آموزان توصیه می گردد خود را برای آزمون SAT آماده کنند.
 •  یافتن کالج رویاهای شما در کشورهای امریکا،  کانادا و در دانشگاه هایی به مانند دانشگاه هاروارد، ییل، MIT،  استنفورد با نمرات بالا در آزمون SAT و ACT ممکن خواهد شد.
 • در این میان اگر می خواهید از حمایت مالی و بورس های تحصیلی و فرصت های آموزشی در خارج از کشور بهره مند شوید کلید رسیدن شما به این خواسته نمرات بالا در آزمون SAT خواهد بود.
 • حتی اگر GPA (معدل)  شما کم هم باشد، می توانید میانگین خود را با نمره بالا در آزمون SAT جبران نمایید.
 • نتیجه آزمون SAT در صورتی که نمرات بالایی را اخذ نمایید به شما اجازه می دهد تا از گذارندن برخی دوره ها در سال اول دانشگاه معاف گردید.
 • نمرات بالا در آزمون SAT به شما قدرت انتخاب دانشگاه های معتبر را فراهم خواهد نمود. شما با در دست داشتن یک کارنامه قوی در بهترین دانشگاه های دنیا می توانید به تحصیل اشتغال داشته باشد و همچنین از بورس های تحصیلی استفاده نمایید.

سایت ثبت نام آنلاین آزمون SAT در ترکیه

اگر از متقاضیان ثبت نام در آزمون SAT هستید می توانید از خدمات الو اپلای در این زمینه بهره بگیرید همچنین افراد می توانند با مراجعه به سایت  https://collegereadiness.collegeboard.org/sat نسبت به انجام ثبت نام آنلاین در این آزمون اقدام نمایند.

مراکز برگزاری آزمون SAT

آدرس شهر
موسسه و کالج آمریکا ازمیر
کالج تد بورسا بورسا
کالج تد آنکارا
مدرسه آمریکایی تارسوس تارسو
کالج آسترین استانبول
کالج خصوصی اوغوزخان استانبول
مدرسه حصار استانبول
آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت + مدرسه اینتل آنکارا
آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت ارزروم

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 14 رای

ملی

1401-09-21 در 10:11 ب.ظ

آیا میشه با مدرک دیپلم وارد این آزمون شد؟

  شیوا داداش زاده

  1401-09-22 در 11:43 ق.ظ

  سلام
  بله می تونید

آرمان

1400-12-06 در 1:55 ق.ظ

سلام برای ثبت نام تلفن و آدرسمون رو در ایران وارد کنیم؟ مشکلی پیش نمیاد؟ و این که نتیجه فقط آنلاین مشخص میشه یا برگه ای از نتیجه به آدرسمون در ایران ارسال میشه؟

  شیوا داداش زاده

  1400-12-08 در 4:17 ب.ظ

  سلام
  خیر مشکلی پیش نمی یاد.

حمید

1400-01-19 در 3:22 ب.ظ

سلام آیا با نمره 1300 امکان پذیرش داروسازی وجود دارد یا خیر ؟

  شیوا داداش زاده

  1400-02-12 در 3:42 ب.ظ

  سلام
  بستگی به دانشگاه مورد نظرتون داره.

sepehr rahimi

1399-04-08 در 11:40 ق.ظ

ببخشید ازتون یه سوال داشتم. آزمون sat توی این وضع کرونا هم زمان بندی هاشون همونه؟ یعنی تغییری نکردن که؟

  شیوا داداش زاده

  1399-04-08 در 10:45 ب.ظ

  سلام
  خیر آزمون مرداد برگزار نخواهد شد ولی آزمون در 8 شهریور برگزار خواهد شد و الان هم ثبت نامش در حال انجامه.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .