whatsapp
الو اپلای
آزمون اس ای تی (SAT)

نویسنده :  شیوا داداش زاده

بروزرسانی شده در :  28 بهمن 1402

آزمون اس ای تی (SAT)

آزمون اس ای تی (SAT)، آزمونی جهانی و استاندارد هست که برای پذیرش دانشگاه‌ها در کشور ترکیه برگزار می‌شود. به طور کلی افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه لازم است در این آزمون شرکت کنند. این آزمون مهم هر ساله 4 مرتبه در شهرهای ارزروم، ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا برگزار شده و هزینه آن نیز حدود 100 دلار است. در ترکیه فقط نوع عمومی آن مورد توجه بوده و برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر آزمون SAT، با آزمون YOS نیز دانشجو می‌پذیرند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با آزمون SAT ترکیه آشنا شوید.

 

آزمون اس ای تی چیست؟

آزمون اس ای تی مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test بوده و متقاضیان برای ورود به مقطع کارشناسی به خصوص در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه باید در آن شرکت کنند. جالب است بدانید در ابتدا این آزمون Scholastic Aptitude نام داشت که بعدها آن را تست ارزیابی Scholastic، سپسSAT Reasoning Test و در نهایت به SAT تغییر پیدا کرد. آزمون SAT از دو بخش تشکیل شده که افراد با توجه به اهداف تحصیلی خود باید یکی از این دو را انتخاب کنند.

آزمون General SAT

در نوع اول که به آزمون General SAT معروف است برای افرادی کاربرد دارد که می‌خواهند تحصیلات خود را در مراکز آموزشی سپری کنند ولی نوع دوم آن که به Subject SAT معروف است برای افرادی پیشنهاد می‌شوند که هدفشان ورود به دانشگاه‌های ممتاز دنیا هست؛ اما در حالت کلی، دانشگاه‌های ترکیه نوع عمومی آزمون SAT را برای پذیرش دانشجویان خود در نظر می‌گیرند.

در نوع اول که به آزمون General SAT معروف است برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند تحصیلات خود را در مراکز آموزشی سپری کنند ولی نوع دوم آن که به Subject SAT معروف است برای افرادی پیشنهاد می شوند که هدفشان ورود به دانشگاه های ممتاز دنیا می باشد. در واقع می توان گفت مجموع نمرات این آزمون با نمرات دبیرستان شخص می تواند شاخص مناسبی برای ورود افراد به دانشگاه ها باشد.

آزمون SAT در ترکیه

در سال‌های ‌اخیر میزان تقاضا برای تحصیل در ترکیه از سوی ایرانیان به شدت افزایش پیدا کرده است. از مهم‌ترین دلایل این امر می‌توان رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح بین‌المللی دانست. با این حال، ورود به دانشگاه‌های ترکیه راحت نیست، در بسیاری از موارد سیستم پذیرش دانشجو در این دانشگاه‌ها به مراتب سخت‌تر از اتحادیه اروپا و در برخی از موارد حتی آمریکا است.

دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS یا آزمون SAT شرکت کنند. بسیاری از دانشگاه‌های معروف ترکیه مانند: دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه بوغازایچی و سایر نمرات بالا در این آزمون را می‌پذیرند. به خصوص در رشته‌های پزشکی یا تحصیل داروسازی در ترکیه، متقاضیان باید نمرات بالاتر از ۱۳۰۰ را در آزمون اس ای تی کسب کنند.

سایت ثبت نام آنلاین آزمون SAT در ترکیه

اگر از متقاضیان ثبت نام در آزمون SAT هستید می توانید از خدمات الو اپلای در این زمینه بهره بگیرید همچنین افراد می توانند با مراجعه به سایت  https://collegereadiness.collegeboard.org/sat نسبت به انجام ثبت نام آنلاین در این آزمون اقدام نمایند.

تاریخچه برگزاری آزمون  SAT

تمام امتیازات توسعه، انتشار و برگزاری آزمون اس ای تی متعلق به یک نهاد خصوصی و غیرانتفاعی به نام کالج برد در ایالات متحده است. این آزمون برای ارزیابی میزان آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشکده‌های آمریکا است. SAT در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که با برنامه‌های درسی دبیرستان مطابقت نداشته باشد، اما به تجدید نظر نهایی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد تغییرات اساسی در محتوای آن به وجود آمد.

تاریخچه برگزاری آزمون SAT

در آخرین اظهار نظر اعضای این موسسه اعلام شده است که آزمون ذکر شده در صدد بوده تا میزان تفکر انتقادی دانش‌آموزان را از یک طرف و از طرف دیگر قدرت تجزیه و تحلیل مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش‌آموزان را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد. در حال حاضر نیز بسیاری از کشورها از جمله ترکیه نتایج این آزمون را ملاک پذیرش دانشجویان خود قرار داده‌اند.

 

مباحث آزمون SAT در ترکیه

آزمون SAT در ترکیه که بر مبنای دانش زبان انگلیسی شکل گرفته، تفکر تحلیلی دانشجویان، حل مسئله، مهارت‌های درک مطلب را مورد سنجش قرار می‌دهد. البته از مارس 2016، امتحان SAT به طور چشمگیری تغییر کرده است. آزمون SAT  شامل دو بخش SAT 1: آزمون استدلال یاReasoning Test   و SAT 2: آزمون موضوع یاSubject Test  است که امروزه SAT Subject یا SAT تخصصی حذف شده و تنها آزمون SAT برگزار خواهد شد.

بخش اول آزمون SAT

مدت زمان این آزمون، 4 ساعت بوده و هدف آن سنجش درک مطلب و نگارش داوطلبان است. تمامی سوالات به صورت چهارگزینه‌ای و براساس متون طراحی شده‌اند. بخش درک مطلب شامل ۵۲ سوال و بخش نگارش نیز شامل ۴۴ سوال چندگزینه‌ای هست.

بخش دوم آزمون SAT

این بخش از آزمون SAT در ترکیه یک ساعت بوده و شامل دروس ریاضیات هست. البته نتایج بخش ۱ در ترکیه بسیار بیشتر از نتایج بخش ۲ حائز اهمیت بوده و توجه کنید که آزمون SAT در ترکیه بر پایه ی زبان انگلیسی هست؛ به همین دلیل باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

آزمون General SAT

آزمون General SAT توسط کالج برد در ۶ مقطع زمانی مختلف در سال در همه جای دنیا برگزار شده که البته برگزاری آن در ترکیه 4 بار در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید زمان آزمون اس ای تی را از سایت کالج برد بررسی کنید. مدت زمان اعتبار این آزمون دو سال بوده و بعد از طی شدن این زمان نمره آزمون باطل خواهد شد. سیستم نمره‌دهی در این آزمون در حال حاضر مابین ۴۰۰ الی ۱۶۰۰ هست و برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه متقاضی حداقل باید دارای نمره ۱۳۰۰ به بالا باشد.

محتوای آزمون  General SAT

مدت زمان برگزاری این آزمون اس ای تی نزدیک به 4 ساعت هست، یعنی زمان آزمون SAT برای پاسخ گویی به تمام سوالات در 4 بخش، 4 ساعت بوده و بر اساس آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب (ریاضی، هندسه، و همچنین ادبیات و انشای انگلیسی) مورد سنجش قرار گرفته خواهد شد. البته در صورتی که شما قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید باید به بخش‌های ریاضی و هندسه و همچنین Critical Reading توجه بیشتری داشته باشید.

سوالات بخش ریاضی و هندسه آزمون اس ای تی

در این بخش از آزمون SAT متقاضیان می‌بایست بتوانند سوالات مربوط به جبر، توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار، هندسه و سایر مباحث ریاضی را که در دروه دبیرستان گذرانده‌اند، پاسخ دهند. برای این بخش که شامل ۲۰ سوال ۴ گزینه‌ای هست، ۲۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. در این بخش افراد نمی‌توانند از ماشین حساب برای پاسخ گویی سوالات استفاده کنند ولی در بخش بعدی آزمون اس ای تی، یعنی ریاضی و هندسه که دارای ۳۸ سوال ۴ گزینه‌ای دیگر است متقاضیان می‌توانند از ماشین حساب برای پاسخ‌گویی به سوالات استفاده نمایند. مدت زمان این بخش ۵۵ دقیقه در نظر گرفته خواهد شد.

سوالات بخش ادبیات، خواندن آزمون اس ای تی

در این بخش از آزمون SAT توانایی افراد در خواندن و درک و فهم متون به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این بخش از 52 سوال تشکیل شده که فرد باید در مدت زمان 65 دقیقه به آن‌ها پاسخ دهد. در نظر داشته باشید که تسلط کافی به زبان انگلیسی برای پاسخ دهی به سوالات این بخش اهمیت بسیاری دارد. البته در این بخش ۴۴ سوال دیگر نیز وجود دارد که در ارتباط با مهارت‌های نوشتاری فرد بوده و متقاضی در طی ۲۵ دقیقه باید به آن‌ها پاسخ دهد. مدت زمان این دو بخش در مجموع ۳ ساعت خواهد بود.

نحوه نمره دهی آزمون SAT

در صورتی که در نظر دارید به جای آزمون YOS برای تحصیل در ترکیه از آزمون SAT استفاده کنید بهتر است از سیستم نمره دهی آن نیز اطلاع داشته باشید. هر دو قسمت این آزمون حداقل 200 و حداکثر 800 امتیاز دارند. در نهات متقاضی می‌تواند نمره‌ای مابین ۴۰۰ الی ۱۶۰۰ کسب کند. در خصوص قسمت سوم که مربوط به مقاله و یا همان انشاء هست نمره‌ای مابین ۱ الی ۶ در نظر گرفته می‌شود که همان طور که ذکر شد در ترکیه اهمیت چندانی ندارد و حتی بسیاری از متقاضیان ایرانی این قسمت را آزمون نمی‌دهند.

سوالات بخش مقاله و انشاء آزمون اس ای تی

در این بخش از آزمون اس ای تی متقاضی باید یک مطلب در ارتباط با مسایل مختلفی که اعلام می‌شود در طی ۵۰ دقیقه بنویسد. موضوعات می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند تاریخ، جامعه شناسی، علوم، هنر و موارد اینچنینی باشند. البته در نظر داشته باشید که نمره این بخش به صورت جداگانه ارائه شده و در بسیاری از مراکز آموزشی به خصوص دانشگاه‌های ترکیه این بخش اهمیت چندانی ندارد.

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون  SAT

شما می‌توانید در صورتی که دارای کارت‌های اعتباری بین‌المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت هستید به راحتی در این آزمون ثبت نام کنید. از طرفی، برای افتتاح حساب در ترکیه می‌توانید از خدمات بانک زراعت یا ایش بانک استفاده نمایید. ثبت نام در آزمون اس ای تی به صورت آنلاین بوده و متقاضی باید پس از ایجاد حساب کاربری در سایت کالج برد، فرم درخواست آزمون را تکمیل نموده، پس از انتخاب و رزرو تاریخ آزمون SAT هزینه آن را پرداخت کند. در نهایت کارت SAT ID باید مطابق با اطلاعات ثبت شده موقع ثبت‌نام صادر شود که شامل موارد زیر است:

 • عکس ۳ در ۴ (واضح باشد)
 • ایمیل معتبر
 • اطلاعات هویتی
 • اطلاعات تحصیلی
 • آدرس
 • شماره تلفن

هزینه ثبت نام در آزمون اس ای تی ترکیه 2024

در حالت کلی هزینه ثبت‌نام در ازمون SAT ۶۰ دلار هزینه ثابت و ۴۷ دلار هزینه منطقه خواهد شد. بنابراین مجموع هزینه شرکت در آزمون SAT حدود 100 دلار است. در جدول زیر تمامی هزینه‌های آزمون اس ای تی ترکیه را مشاهده می‌کنید:

مورد اطلاعات هزینه (دلار)
هزینه آزمون هزینه شرکت در محل و زمان تعیین شده ۵۵
هزینه اضافی تغییر مرکز آزمون برای تغییر مرکز آزمون خود ۲۵
هزینه اضافی لغو ثبت‌نام در آخرین مهلت تغییر برای لغو ثبت‌نام در مهلت تغییر ۲۵
هزینه اضافی لغو ثبت‌نام پس از پایان مهلت برای لغو ثبت نام پس از مهلت تغییر ۳۵
هزینه اضافی ثبت نام پس از ددلاین تعیین شده برای افرادی که بعد از ددلاین ثبت نام و قبل از اخرین مهلت ثبت نام اقدام می‌کنند. ۳۰

 

مراکز برگزاری آزمون سات در ترکیه

ازمون SAT در کشور ترکیه ۴ بار در سال در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، ارزروم، بورسا، کنیا و سایر شهرها برگزاری خواهد شد. بهتر است بدانید کشورهای ترکیه، عمارات، آذربایجان بیشترین تقاضا را از سمت ایرانیان دارند.

آدرس شهر
موسسه و کالج آمریکا ازمیر
کالج تد بورسا بورسا
کالج تد آنکارا
مدرسه آمریکایی تارسوس تارسو
کالج آسترین استانبول
کالج خصوصی اوغوزخان استانبول
مدرسه حصار استانبول
آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت + مدرسه اینتل آنکارا
آزمایشگاه دانشگاه بیلکنت ارزروم

تاریخ های برگزاری آزمون SAT در ترکیه در سال 2024

به طور معمول آزمون اس ای تی در ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر برگزار شده و متقاضیان می‌توانند در هر زمانی در این آزمون شرکت نمایند. در جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون بین‌المللی  SATدر سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ بیان شده است:

 

 

تاریخ آزمون آخرین مهلت ثبت نام
۳ ژوئن ۲۰۲۳ ۴ می ۲۰۲۳
۲۶ آگوست ۲۰۲۳ ۲۸ جولای ۲۰۲۳
۵ نوامبر ۲۰۲۲ ۷ اکتبر ۲۰۲۲
۷ اکتبر ۲۰۲۳ ۷ سپتامبر ۲۰۲۳
۴ نوامبر ۲۰۲۳ ۵ اکتبر ۲۰۲۳
۲ دسامبر ۲۰۲۳ ۲ نوامبر ۲۰۲۳
۹ مارس ۲۰۲۴ ۲۳ فوریه ۲۰۲۴
۴ می ۲۰۲۴ ۱۹ آپریل ۲۰۲۴
۱ ژوئن ۲۰۲۴ ۱۷ می ۲۰۲۴

 

نکات مهم برای شرکت در آزمون SAT

 • این آزمون در ترکیه ۴ بار در سال برگزار شده و دانشگاه‌هایی مانند حاجت تپه برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به نمرات این آزمون استناد می‌کنند.
 • متقاضیان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند، چراکه که آزمون بر پایه دانش بالای زبان انگلیسی بنیان‌گذاری شده است.
 • از دیگر نکتات مهم شرکت در این آزمون داشتن دانش کافی در زمینه ریاضیات و هندسه است.
 • در صورتی که متقاضی چند بار در این آزمون شرکت کند نمره بالاتر برای ثبت نام در دانشگاه مرجع در نظر گرفته خواهد شد.
 • نمرات این آزمون تا ۲ سال معتبر بوده و در این دو سال شما فرصت دارید از دانشگاه‌های مختلف پذیرش تحصیلی بگیرید.
 • SAT نمره منفی ندارد، برای همین با خیال راحت می‌توانید حتی جواب‌هایی که در آن شک دارید پاسخ دهید. پرداخت هزینه آزمون از طریق کارت اعتباری امکانپذیر است.
 • نمرات بالای ۱۴۰۰ شانس قبولی بیشتری رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه و همچنین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه را خواهند داشت.
 • علاوه بر مهارت‌های نوشتاری، دانش زبان و ریاضی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
 • تمام گروه‌های سنی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 • این آزمون در ترکیه هرساله 4 بار در ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر برگزار خواهد شد.
 • نتایج آزمون بعد از ۲ هفته از اتمام امتحان قابل مشاهده است.
 • این آزمون هم به صورت کتبی و هم به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.
 • در هنگام ثبت‌نام بهتر است عکسی را بارگذاری کنید که واضح و جدید باشد.

چرا شما نیاز به SAT دارید؟

تعداد دانش آموزان و دانشجویانی بین‌المللی که هر ساله خواهان مهاجرت تحصیلی در کشورهای دیگر همچون ترکیه هستند روز به روز در حال افزایش است. در این میان دانشگاه‌های ترکیه از جایگاه علمی خوبی برخوردارند. به همین جهت بعد از پایان دبیرستان به دانش‌آموزان توصیه شده خود را برای آزمون SAT آماده کنند. در این میان اگر می‌خواهید از حمایت مالی و بورس‌های تحصیلی و فرصت‌های آموزشی در کشور ترکیه بهره‌مند شوید می‌بایست در آزمون SAT  شرکت کنید.

حتی اگر GPA (معدل) شما کم باشد نیز می‌توانید میانگین خود را با نمره بالا در آزمون SAT جبران نمایید. نتیجه آزمون SAT در صورتی که نمرات بالایی را اخذ نمایید به شما اجازه می‌دهد تا از گذارندن برخی دوره‌ها در سال اول دانشگاه معاف شوید. همچنین، نمرات بالا در آزمون SAT به شما قدرت انتخاب دانشگاه‌های معتبر را فراهم خواهد نمود. بنابراین با داشتن یک کارنامه قوی از آزمون قادر هستید در بهترین دانشگاه ترکیه تحصیل نموده و همچنین از بورس‌های تحصیلی استفاده نمایید.

جمع بندی

آزمون اس ای تی یکی از آزمون‌های مهم و معتبر جهت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه است و متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه می‌بایست در این آزمون حداقل نمره قابل قبول را بدست آورند. ثبت نام آین آزمون آنلاین بوده و هزینه آن نیز حدود 107 دلار خواهد بود. به طور کلی آزمون SAT ترکیه در ماه‌های مارس، می، ژوئن، آگوست، اکتبر، نوامبر و دسامبر در شهرهای استانبول، آنکارا ازمیر و آنتالیا برگزار می‌شود. با این حال، در صورت وجود هر گونه سوال یا کسب راهنمایی بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان موسسه معتبر الواپلای در تماس باشید.

 

 

امتیاز خود را ثبت کنید


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
4 از 5 با 14 رای

 • ملی

  1401-09-21 در 10:11 ب.ظ

  آیا میشه با مدرک دیپلم وارد این آزمون شد؟

  • شیوا داداش زاده

   1401-09-22 در 11:43 ق.ظ

   سلام
   بله می تونید

 • آرمان

  1400-12-06 در 1:55 ق.ظ

  سلام برای ثبت نام تلفن و آدرسمون رو در ایران وارد کنیم؟ مشکلی پیش نمیاد؟ و این که نتیجه فقط آنلاین مشخص میشه یا برگه ای از نتیجه به آدرسمون در ایران ارسال میشه؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-12-08 در 4:17 ب.ظ

   سلام
   خیر مشکلی پیش نمی یاد.

 • حمید

  1400-01-19 در 3:22 ب.ظ

  سلام آیا با نمره 1300 امکان پذیرش داروسازی وجود دارد یا خیر ؟

  • شیوا داداش زاده

   1400-02-12 در 3:42 ب.ظ

   سلام
   بستگی به دانشگاه مورد نظرتون داره.

 • sepehr rahimi

  1399-04-08 در 11:40 ق.ظ

  ببخشید ازتون یه سوال داشتم. آزمون sat توی این وضع کرونا هم زمان بندی هاشون همونه؟ یعنی تغییری نکردن که؟

  • شیوا داداش زاده

   1399-04-08 در 10:45 ب.ظ

   سلام
   خیر آزمون مرداد برگزار نخواهد شد ولی آزمون در 8 شهریور برگزار خواهد شد و الان هم ثبت نامش در حال انجامه.

تماس با ما
درخواست مشاوره رایگان

ما همراه شما خواهیم بود

برای دریافت مشاوره رایگان، این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان الو اپلای در سریعترین زمان، با شما تماس بگیرند

آدرس: تهران, میدان ونک, خیابان گاندی جنوبی, خیابان بیست و پنجم پلاک ۲۴ طبقه 2
آدرس و لوکیشن دفتر استانبول : DAP Vadi,Z ofis ,S Blok ,No 56 Kağıthane İstanbul
021-88884645 | 021-88850364
۸ الی ۲۱
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .