whatsapp

ویزا کارت و مستر کارت

ویزا کارت و مستر کارت
شیوا داداش زاده 0 نظر

معاملات بانکی و انجام نقل و انتقلات مالی به کمک خدمات بانکی این روزها بسیار بیش از پیش گسترش یافته اند. بانک‌ها امروزه در سراسر دنیا تحت نظر موسسات خصوصی و دولتی بسیاری تاسیس شده و به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهند. به منظور آسان سازی دریافت خدمات بانکی میان مشتریان بانک‌های مختلف، سیستم یکپارچه سازی خدمات بین بانکی طراحی شده است. در کشور ما به واسطه شبکه ای تحت عنوان شبکه شتاب این اتفاق رخ می‌دهد. در دنیا نیز چنین سیستمی به کمک کارت‌هایی مرسوم به ویزا کارت و مستر کارت چنین طرحی انجام شده است. در ادامه این متن قصد داریم شما را با تاریخچه و ویژگی‌های این دو کارت آشنا نماییم.

توضیح سیستم معاملات بین بانکی

همان طور که گفتیم بانک‌های گوناگون با نام‌های مختلف فعالیت می‌کنند. هر بانک دارای نماد تجاری اختصاصی، دایره خدمات مشخص، نوع خدمات منحصر به فرد و  همچنین قوانین جزئی مختص به خود است. مشتریان می‌توانند با توجه به نیازها و انتظاراتی که از بانک خود دارند دست به انتخاب از میان سایر بانک‌ها بزنند. نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از اوقات افراد مجبور می‌شوند تا نقل و انتقالاتی را میان دو بانک مختلف انجام دهند و یا قصد دارند به کمک دستگاه‌های خودپرداز خدمات بانکی دریافت کنند. با توجه به تفاوتی که میان بانک‌ها وجود دارد انتظار می‌رود که شما در چنین موقعیت‌هایی حتماً صاحب حساب در چندین بانک باشید تا بتوانید از کارت‌های مختلف خود برای انجام خواسته خود استفاده نمایید.

چنین چیزی سخت و دشوار خواهد بود. اینکه شما بخواهید در تمامی بانک‌ها حساب تشکیل دهید باعث می‌شود تا اتلاف هزینه زیادی برای شما اتفاق بیوفتد و همچنین مدیریت سرمایه تان با سختی‌هایی همراه شود. از سوی دیگر به همراه داشتن چندین کارت بانکی با رمزهای مختلف می‌تواند امنیت آن ها را نیز کاهش دهد. با توجه به چنین دشواری‌هایی یک سیستم معاملات بین بانکی طراحی شده است. طبق این سیستم بانک‌هایی که عضو این طرح باشند می‌توانند امکان انجام مبادلات و نقل و انتقلات مالی را برای مشتریان خود بدون توجه به نام بانک، فراهم می‌کنند. کارت بانک‌های عضو شبکه شتاب توسط دستگاه‌های خودپرداز مختلف پذیرفته شده و امکان استفاده از خدمات آن ها وجود دارد.

این سیستم معاملات بین بانکی در ایران به اصطلاح به نام شبکه شتاب شناخته می‌شود که تقریباً تمامی بانک‌ها خصوصی و دولتی عضو آن هستند. با توجه به اینکه معاملات بین المللی و نقل و انتقلات بین المللی به مرور زمان افزایش یافته و از اهمیت بالایی برخوردار شده اند، یک سیستم معاملات بین بانکی در سطح بین المللی نیز طراحی شده است. به کمک این سیستم کشورهایی که عضو آن هستند برای مشتریان خود فرصت این را به وجود می‌آورند تا بدون نیاز به افتتاح حساب در کشورهای گوناگون از خدمات بانکی در آن ها بهره مند شوند. دو شرکت مستر کارت و ویزا کارت از شرکت‌هایی هستند که در راستای این طرح اقدام به صدور کارت‌هایی کردند که در تمامی کشورهای عضو شده، اعتبار دارند.

کشور ایران به واسطه تحریم‌های بانکی که برای آن اعمال شده است به عنوان عضوی از این سیستم بین المللی شناخته نمی‌شود. این بدین معنی است که مشتریان بانک‌های ایرانی نمی‌توانند به شکل مستقیم از خدمات این سیستم بین المللی و یا قابلیت‌های ویزا کارت و مستر کارت بهره مند شوند. روش‌هایی برای دستیابی به این امکانات وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

دنیای مستر کارت( Master Card)

مستر کارت Master Card یکی از شرکت‌های چند ملیتی است که شعبه اصلی آن در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا واقع شده است. این شرکت فعالیت رسمی خود را از سال 1979 میلادی با نام اولیه مستر شارژ آغاز نمود. در ابتدای کار این شرکت برای چندین بانک موجود در کالیفرنیا خدمات بین بانکی را انجام می‌داد. این شرکت فعالیت خود را با بانک‌های یونایتد کالیفرنیا، بانک ملی کروکر، بانک ولز فارگو و بانک کالیفرنیا آغاز نمود و سپس به مرور زمان توانست محدوده فعالیت‌های خود را با خرید شرکت پین پوینت در سال 2014 میلادی به استرالیا نیز گسترش دهد. این شرکت از سال 2006 میلادی با نام جدید مستر کارت و با ماهیت امروزه خود فعالیت خود را به روز رسانی نمود و کم کم با تسخیر بازار خاورمیانه در سال 2016 میلادی توانست به یک کارت بین المللی تبدیل شود.

مستر کارت

انواع سطوح مستر کارت‌ها

به منظور طبقه بندی خدمات مستر کارت‌ها و همچنین تفاوت قائل شدن میان مشتریان سه سطح متفاوت برای مستر کارت‌ها اعمال شده است. سطوح پایه، جهانی و ممتاز جهانی از سطوحی هستند که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود، مستر کارتتان را بر طبق آن ها تهیه نمایید. سطح پایه به شما خدمات معمول را ارائه خواهد داد و شما می‌توانید به کمک آن از انواع نقل و انتقالات مالی، خدمات خودپرداز و دستگاه‌های کارت خوان بهره مند شوید. سطوح جهانی و ممتاز جهانی می‌توانند به شما خدمات پایه را با کیفیت بالاتری ارائه دهند. دو سطح جهانی و ممتاز جهانی مناسب بازرگانان و تجاری با تراکنش‌های مالی بالا طراحی شده است.

مزایا و زمینه‌های فعالیت مستر کارت

مستر کارت توسط بانک‌های طرف قرار داد بین المللی برای درخواست کنندگان صادر می شود. این کارت با توجه به کارمزدهای مربوط به تراکنش‌های بین المللی برای شرکت اصلی خود تامین درآمد خواهد کرد. از گستردگی کاربرد این کار و همچنین دامنه فعالیت های آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مستر کارت‌ها تا به امروز در بیش از 210 کشور دنیا پذیرفته شده هستند. این نکته بدین معنی است که به کمک این کارت امکان برقراری معاملات بانکی در 210 کشور بدون نیاز به افتتاح حساب جداگانه وجود دارد.
  • مستر کارت‌ها با توجه به ساز وکار خود می‌توانند به طور کامل امنیت معاملات شما را تضمین کنند. به کمک این کارت‌ها شما می‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی سرمایه خود را فراتر از مرزها جابه جا کنید. تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌های شما با امنیت بالا و با امکان پیگیری ذخیره خواهند شد و تنها توسط شما قابل بررسی و دسترسی خواهند بود.
  • یکی از قابلیت‌های جالب توجه دیگر مستر کارت‌ها که توانسته است امنیت آن ها را وارد سطح جدیدی نماید، وجود پین کد اختصاصی است. تنها صاحب حساب است که نسبت به این پین کد اطلاع دارد. وجود این پین کد باعث می‌شود تا در صورتی که اتفاقاتی مانند گم شدن، سرقت و یا دزدی‌های اطلاعاتی برای کارت رخ می‌دهد، به هیچ عنوان امکان خالی کردن حساب وجود نداشته باشد.
  • ضمانت قیمت یکی دیگر از امتیازات قابل توجه مستر کارت است. بر اساس این ویژگی در صورتی که شما جنسی را خریداری کنید و سپس تا بازه 60 روز پس از خرید شما، آن محصول با کاهش قیمت همراه باشد؛ مابه التفاوت قیمت به حساب بانکی شما باز پس داده خواهد شد.

با توجه به این مزایا و کاربردهای گسترده مستر کارت‌ها می‌توان گفت محبوبیت آن ها چندان عجیب نیست و طبیعتاً افراد علاقه مند به داشتن چنین کارت بانکی خواهند بود.

دنیای ویزا کارت‌ها (Visa Card)

ویزا کارت Visa Card طرحی اجرا شده توسط یک شرکت چند ملیتی است که شعبه اصلی آن در فوسترسیتی ایالت کالیفرنیا واقع شده است. ویزا کارت فعالیت اولیه خود را با نام بانک آمریکات در سال 1956 آغاز نمود. جالب است بدانید که در ابتدای معرفی و استفاده از این نوع کارت‌ها با وجود استقبال زیاد و همچنین کارآمدی بالا، به واسطه ضعف امنیتی و افزایش گزارش‌های کلاه برداری؛ ضرری بالغ بر 20 میلیون دلار به این شرکت وارد شد. با وجود این ضرر در سال 1965 این شرکت با جبران نقاط ضعف خود و همین طور جلب رضایت مشتریان پیشین خود که اغلب بازرگانان بودند بار دیگر خدمات و ایده‌های خود را احیا سازی نمود.

ویزا کارت

پس از این در سال 1975 با ثبت نام (ویزا کارت) و همچنین با تاسیس شرکت ایبانکو فعالیت‌های این شرکت حالت رسمی‌تر و گسترده تری را به خود گرفت. همچنین در ادامه راه این شرکت با Pay Pal همکاری نمود و بدین ترتیب خدمات خود را به مشتریانی به جز بازرگانان عرضه داشت.

انواع ویزا کارت‌ها

ویزا کارت‌ها به طور کلی در دو سطح صادر می‌شوند. هر یک از این سطوح می‌توانند به شما خدمات گوناگونی را ارائه بدهند. این دو سطح شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • ویزا کارت سطح پایه: دارندگان این نوع ویزا کارت‌ها می‌توانند به کمک کارت خود انواع فعالیت‌های بانکی معمول خود را انجام دهند. شما می‌توانید از این کارت برای انجام انواع نقل و انتقالات بانکی، استفاده از دستگاه‌های خودپرداز، استفاده از دستگاه‌های پز بانکی و به طور خلاصه تمامی فعالیت‌های بانکی و فروشگاهی استفاده نمایید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید از ویزا کارت سطح پایه به عنوان یک جایگزین فوری برای سایر کارت‌های بانکی خود استفاده نمایید.
  • ویزا کارت سطح امضا: سطح امضا برای ویزا کارت‌ها شامل تمامی آیتم‌ها و قابلیت‌های سطح پایه به همراه دسترسی به یک پورتال آنلاین است. با تهیه ویزا کارت سطح امضا شما می‌توانید خدمات اینترنتی نیز دریافت کنید. این خدمات اینترنتی شامل آگاهی پیدا کردن نسبت به تخفیف‌های اعمال شده برای انواع کالاها و خدمات و همچنین دسترسی پیدا کردن به انواع پیشنهادات مربوط به سرگرمی‌ها، رستوران‌ها، ورزش‌ها و مواردی از این دست خواهد بود.

مزایای ویزا کارت

ویزا کارت نیز می‌تواند مشابه به مستر کارت به شما امنیت بالا در عین کاربرد گسترده را ارائه بدهد. به طور کلی می‌توان گفت امتیازات اصلی ویزا کارت و مستر کارت تا حد زیادی شبیه به هم است و تنها در مواردی مانند ضمانت قیمت با یکدیگر متفاوت هستند.

مقایسه ویزا کارت‌ها و مستر کارت‌ها

ویزا کارت‌ها و مستر کارت‌ها به عنوان رقبای هم شناخته می شوند. با وجود اینکه ویزا کارت زودتر فعالیت خود را آغاز نمود اما مستر کارت توانست در بازه زمانی بسیاری کوتاهی تبدیل به رقیب سفت و سخت آن شود. امروزه می‌توان گفت سطوح خدمات و گستردگی کارایی این دو کارت هم پوشانی بالایی دارند و بسیار سخت می‌توان تفاوتی میان آن ها قائل شد. در حقیقت این دو کار با نام‌ها و جزئیات متفاوت، خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند.

تفاوت اساسی که می‌توان میان ویزا کارت و مستر کار قائل شد وابسته به بانک‌های صادر کننده آن ها است. افرادی که قصد دارند یکی از این دو نوع کارت را دریافت کنند بایستی به یکی از بانک‌های عضو سیستم معاملات بین المللی میان بانکی در خواست بدهند. هر بانک با توجه به سیاست‌ها و قوانین خود با جزئیات متفاوتی مستر کارت یا ویزا کارت را در اختیار درخواست کنندگان قرار می‌دهد. با توجه به این نکته بسیار مهم خواهد بود که شرایط بانک را با نیازهای خود تطابق بدهید تا بدین ترتیب کارتی با کیفیت مناسب خود را تهیه کنید.

درست است که بانک‌ها می‌توانند در جزئیات عملکرد ویزا کارت‌ها و مستر کارت‌ها تاثیر بگذارند اما این تاثیر شامل ویژگی‌های اساسی مانند امنیت تراکنش‌ها، خدمات پایه و… نمی‌شوند بلکه این تفاوت‌ها در امکان دسترسی به پورتال‌های آنلاین و یا خدمات ضمانت قیمت نهفته است. شعبات بانک‌های اروپایی و آمریکایی از بانک‌هایی هستند که می‌توانند خدمات مستر کارت و یا ویزا کارت را به طور کامل ساپورت نمایند.

مقاله پیشنهادی:
زراعت بانک ترکیه

انواع نمونه‌های صدور ویزا کارت و مستر کارت

همان طور که توضیح دادیم ویزا کارت‌ها و یا مستر کارت‌ها توسط شرکت‌های چند ملیتی با همکاری بانک‌ها طراحی و عرضه می‌شوند. این شرکت‌ها کارت‌های خود را در دسته بندی‌های مختلفی ارائه می‌دهند. هر دسته بندی شامل کارتی با نوع خدمات مشخص می‌شود که به شکل بین المللی کارایی دارند. این دسته بندی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کارت نقدی یا Debit Card

کارت‌های نقدی و قابلیت‌های آن ها از مرسوم‌ترین کارت‌های بانکی موجود هستند. با تهیه این مدل کارت‌ها شما می‌توانید با توجه به مبلغی که درون حساب اصلی خود دارید تراکنش‌ها و نقل و انتقالات مالی انجام دهید. بانک‌ها با توجه به قوانینی که برای خود تنظیم نموده اند اغلب مواری مانند سقف برداشت و انتقال روزانه و یا حداقل مبلغ باقی مانده در حساب را تعیین می‌کنند. با داشتن یک مستر کارت و یا ویزا کارت از این نوع شما خواهید توانست بدون مرز تراکنش‌های مالی انجام بدهید.

  • کارت اعتباری یا Credit Card

کارت‌های اعتباری از نمونه کارت‌های دیگری هستند که توسط برخی از بانک‌ها به مشتریان خاص تعلق می‌گیرد. این نوع کارت‌ها به حساب بانکی شما متصل خواهند بود و می‌توانند تمامی قابلیت‌های کارت نقدی را در اختیارتان بگذارند تنها تفاوت این کارت با کارت نقدی این است که شما می‌توانید مبالغی بیشتر از موجودی حساب خود را خرج کنید. در صورتی که صورت حساب‌های شما بیش از موجودی کارت باشد، بانک موجودی مورد نظر شما را تامین نموده و به این ترتیب شما به بانک بدهکار می‌شوید. حال بانک با توجه به سیاست‌های خاص خود این بدهی را در قالب صورت حساب‌های دوری از بودجه کارت شما کسر خواهد کرد.

بانک‌ها برای صدور کارت‌های اعتباری و همچنین مشخص کردن حدود اعتبار کارت، قوانین مخصوص به خود را دارند. داشتن ضامن و از همه مهم‌تر اقامت داشتن در کشور بانک مذکور از اصلی‌ترین شرایط دریافت این نوع کارت خواهد بود. مسائلی مانند نحوه باز پس گیری بدهی‌ها و طول دوره با توجه به اعتبار مشتری و همین طور خوش حسابی او می‌تواند متفاوت باشد. با توجه به اینکه اقامت شرط لازم این نوع کارت‌ها است، شما نمی‌توانید یک مستر کارت یا ویزا کارت از نوع کارت اعتباری تهیه کنید مگر اینکه شهروند کشورهای عضو سیستم معاملات بین بانکی بین المللی باشید.

·        کارت پیش پرداخت یا Prepaid Card

کارت‌های پیش پرداخت از نمونه کارت‌هایی هستند که به یک حساب بانکی متصل نیستند اما می‌توانند خدمات بانکی را ارائه دهند. شما برای تهیه این نوع کارت‌ها به بانک‌های مختلفی می‌توانید مراجعه کنید و سپس بدون هیچ نوع بازکردن حساب تنها با پرداخت وجه مورد نظر خود یک کارت بانکی با موجودی پرداخت شده خود دریافت کنید. شما می‌توانید از این کارت‌ها استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و یا پز های بانکی کمک بگیرید. این کارت‌ها تحت عنوان کارت‌های هدیه در ایران مشهور هستند که خود می‌توانند به دو دسته زیر تقسیم شوند:

کارت‌های قابل شارژ یا Reloadable Card :این کارت‌ها در صورت تمام شدن موجودی می‌توانند مجدد با مراجعه به بانک‌ها و پرداخت وجه شارژ شوند.

کارت‌های غیرقابل شارژ یا Gift Card: این نوع از کارت‌ها با پایان موجودی خود بلااستفاده خواهند شد.

با توجه به اینکه برای معاملات خود و همچنین انجام تراکنش‌های بانکی خود در سطح بین المللی چه نیازهایی دارید می‌توانید از میان انواع این گزینه‌ها دست به انتخاب بزنید و سپس خدمات آن را در بیش از 210 کشور به کار بگیرید.

چگونگی درخواست ویزا کارت و مستر کارت

با توجه به اینکه ایران با تحریم‌های بانکی مواجه است شما نمی‌توانید از طریق بانک‌های داخلی برای گرفتن مستر کارت‌ها و یا ویزا کارت‌ها اقدام نمایید. از سوی دیگر باید این نکته را به خاطر داشته باشید که بسیاری از بانک‌ها در کشورهای دیگر اقدام به بستن حساب مشتریان ایرانی خود می‌کنند. با وجود این مسائل اما تهیه این نوع کارت‌ها غیر ممکن نیست. کشورهایی مانند ترکیه، پرتغال و… می‌توانند خدمات لازم برای افتتاح حساب بانکی و سپس درخواست کارت‌های مستر یا ویزا را به شما ارائه بدهند.

برای اینکه بتوانید کشورهای مناسب را پیدا کنید و از قوانین بانکی به روز و مدارک لازم برای افتتاح حساب آگاهی پیدا کنید می‌توانید از انواع مشاورهای حقوقی کمک بگیرید. دقت داشته باشید که قوانین و شرایط برای افتتاح حساب برای افراد خارجی مدام در حال تغییر هستند از این رو شما به اطلاعات به روز نیاز خواهید داشت.

نکته ای که لازم است به آن اشاره شود این است که مهم نیست شما کدام کشور و یا کدام بانک را برای افتتاح حساب و سپس اعلام درخواست مستر کارت و ویزا کارت انتخاب می‌کنید، به هر حال حضور شخص شما برای افتتاح حساب ضروری است. با توجه به این نکته به هیچ عنوان فریب تبلیغاتی را که می‌خواهند بدون نیاز به حضور شما برایتان حساب بانکی باز کنند را نخورید.

نحوه صدور ویزا کارت و مستر کارت

پس از اینکه شما حساب بانکی خود را در یکی از شعب بانک‌های عضو سیستم معاملات بین بانکی بین المللی افتتاح نمودید، به شما فرم‌هایی برای ثبت درخواست ویزا و مستر کارت و مشخص نمودن ویژگی‌ها و نوع آن ها ارائه داده می شود. با تکمیل فرم‌ها بدون اتلاف وقت کارت درخواستی شما با نام خودتان و اطلاعاتی مانند شماره حساب 16 رقمی، تاریخ انقضا و کد CVV2 صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قیمت دریافت ویزا کارت یا مستر کارت

به طور معمول بانک‌ها در قبال صدور مستر کارت‌ها و یا ویزا کارت‌ها هزینه ای از شما دریافت نخواهند کرد اما طی کردن مراحل برای تهیه این کارت‌ها برایتان هزینه بردار خواهد بود. شما نیاز دارید تا به کشور مدنظر سفر کنید و تا پایان مراحل افتتاح حساب که اغلب یک الی دو روز است در آن کشور اقامت نمایید. علاوه بر هزینه‌هایی که برای این مسائل ایجاد می‌شوند شما برای استخدام مترجم و آماده سازی مدارک خود و همچنین تهیه سیم کارت کشور مذکور نیز بایستی هزینه‌هایی را تقبل کنید.

خود کارت‌های مستر یا ویزا به شکل رایگان صادر می‌شوند. شما تنها بایستی برای تهیه کارت‌های پیش پرداخت هزینه کنید که این هزینه همان موجودی کارت شما را تشکیل می‌دهد. به یاد داشته باشید که تبلیغات مبنی بر خرید کارت‌های مستر و ویزا مربوط به همین انواع کارت‌های پیش پرداخت می‌شوند و به هیچ عنوان به افتتاح حساب ربطی ندارند.

جمع بندی

انجام معاملات بانکی و تراکنش‌های بین بانکی یکی از نیازهای بسیار مهم است که می‌تواند سرعت انتقال پول و همچنین امنیت را افزایش بدهد و زندگی آسان تری را با خود به همراه داشته باشد. با توجه به اهمیت و افزایش معاملات بین المللی سیستمی تحت عنوان معاملات بین بانکی در سطح جهانی طراحی شده است که به واسطه آن می‌توان تراکنش‌های بانکی را بدون مرز انجام داد. ویزا کارت‌ها و مستر کارت‌ها از ابزارهایی هستند که به شما امکان استفاده از خدمات بانک‌ها را بدون مرز خواهند داد. شما می‌توانید این کارت‌ها را در انواع مختلف و قابلیت‌های گوناگون تهیه کنید. اگر چه ایران به واسطه تحریم‌ها خدمات این دست از کارت‌ها را ارائه نمی‌دهد اما شما می‌توانید با روش‌های مختلف به این خدمات دست یابید.


چه قدر این پست برایتان مفید بود؟
5 از 5 از 1 رای


مشاوره رایگان (الو اپلای)

اشتراک این مطلب

پاسخگوی سوالات شما در الواپلای هستیم

سوال شما توسط کارشناسان الواپلای پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

اولین کسی باشید که برای این پست کامنت میگذارید!